pe,& ‘iihuis I OÜRAHT '1 i nastmt iracRjs. e knevel tTïs"aws- exx, -^.d.’vextezxtïe’loleud. voor G-o-kxcLsL ezx OzrxxstxelEezx- rekenden Sterken Drank. Afkondiging, No. 11A90. I I S-ULitexi laxxd.. Buitenlandsch. Nieuws. FELILLETOX DE MAN IN’T GRUS. welkom; 30RAT0RI0M iDIA” Versch-ijiit dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. :ap«n zuren Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. nu in den uktijd aan Donderdag 22 Juni 1911. 50e Jaargang. r' 1 I tl d i 1 noemd, VU SOOL w 4Z4-, Gou< TONG, Coiffeur, u 31. Zakjes Shampeo- f 1.25 1 50 150 1 90 'WAHSVBll irrinur» bmusz* na4i>Mt FZ_ itijüiwn. j ‘eren, dekens, ook meubelen loot gebruik van onze beroemde o, Rotterdam. GOUDSCHE COURANT igen in de* gezin ontbreken UL” DE COLOGNE, m Dom zuKöln, loofdpijnper1^ A- ).25. Zakflacons icthode. Volko- en succes, gejd tend tegen EK KEN Sending franco na ontvangst 0.75 (ook post- f 0.90. >8 en de uitwer- len. Indien na niet geheel jyeren wij den Ier geheel gratis volkomen ver- (V Nieuwe abonné’s I ontvangen de GOUDSCHE COURANT totl Juli gratis. KLEINHANDEL IN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, 1° der Drankwet ter openbare kennis: dat bij hen is ingekomen de aanvrage van L. Erberveld voor den verkoop van sterken drank in het klein «voor gebruik ter plaatse van verkoop” in de beneden- locahteit van het perceel aan den Langen Tiendeweg No. 88. Binnen 2 Weken, nadat deze bekendma king is geschied, kan ieder tegen het ver kenen van de vergunning schriftelijke be zwaren inbrengen. Gouda, den 22 Juni 1911, Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer.0,10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Engeland. De Engelsche Kronings feesten. Londen is overstroomd met vreem delingen die alle zijn gekomen om getuige te zijn van de groote gebeur tenis, die daar heden geschiedt, de kroning van koning George. De groote wereldstad heeft dagen achtereen reeds de voorproef genoten, van wat de dag van heden brengen zal. Verschillende malen zijn er repetities tot nu een kinderloos gebleven is. Als het zoo blijft, komt eenmaal het majoraat benevens het groote ver mogen, dat een zekere Felix Grauen stein een oom van graaf Demeter, onder zekere voorwaarden aan den toekomstigen erfgenaam van het ma joraat heeft vermaakt, aan dezen Walter. Gravin Renate kan onder deze om standigheden natuurlijk geen rust vin den en haar afkeer van de bloedver wanten wordt steeds sterker. Eindelijk schijnt de hemel ook hun den vurig verlangden erfgenaam te willen schenken. Aan de blijde ver wachting neemt natuurlijk behalve de “iaf niemand meer deel dan gravin Jydow, Renate’s schoone zuster, die haar ook later naar Graz vergezelt. Het afgelegen Grauenegg wordt door de beide dames in het begin van Juli verlaten. Alleen de kamenier van gravin Renate, Hanna Kögler, verge zelde haar. Eene zuster van deze Hanna heeft in Graz eenige kamers voor welge stelde dames, die wegens ziekte naar de stad moeten verhuizen. Daarheen trekt ook de gravin met hare zuster, die haar niet verlaten wil. Een zeldzaam toeval wil, dat weinige dagen te voren de schoone, ionga vrouw van den rentmeester van Verg. S. D. A. P- nood.” lonie”, 81/, uur, Kon. Ned. Bond Icieren afdeeling toch nog, dat ze het kind later steeds bij zich wil hebben, al is het ook maar als nicht. Misschien vormde ze toen reeds het sluwe plan, den vreemden ondergeschoven erfgenaam door een huwelijk met hare dochter te, ver binden, om deze de erfenis harer voor vaderen te verzekeren, waarop ze vol gens de wet geen recht had. Eenige bedenkingen maakt de jonge moeder van den knaap, diehaar'kind niet wil afstaan. Maar men spreekt haar van de onregelmatigheden van haar man, dreigt met eene aanklacht, ontslag enz. en bovendien verwacht mevrouw Backer niets anders dan den dood. Haar dierbaar kind wachtte eene schitterende toekomst. Genoeg, ze stemt eindelijk toe. Maar ze was niet voor niet jaren lang gouvernante ge weest in voorname familiön ze weet, dat geluk en voornaamheid niet altijd hand aan hand gaan. Ze vreest voor den knaap. Zou men hem ook liefheb ben Zou de gravin inderdaad eene moeder voor hem zijn? Menbelooft het haar heilig en nu eerst geeft ze toe. Intusschen sterft ze niet, maar wordt tegen alle verwachting en tot groote ergernis van gravin Renate geaond. tt) „Wijl ik tot voor korten tijd een voudig niet het minste vermoeden had van den gepleegden moord I Eerst in Colombo kwam een Duitscher op de boot uit Weenen geloof ik en bracht Duitsche bladen mee. Door een toéval las ik daarin een kort bericht over den moord en nu sprak het van zelf, dat ik onmiddellijk terugkeerde.” „Dan kan niemand anders den moord gepleegd hebben dan graaf Dementer van Grauenstein I” zei Silas opgewon den en plotseling werd van voor zijne oogen een sluier weggenomen. „Zonder twijfel I Wilt ge zoo vrien delijk zijn, naar mij te luisteren dan zal u onmiddellijk alles duidelijk wor den.” „Ik verzoek u er om. Neem plaats, mijnheer Morgan.” Morgan ging zitten. „Ge moet weten, dat er in het leven mijner arme zwagerin een geheim be stond, waarvan noch ik noch mijn broeder iets vermoeden. Eerst op den 13 Augustus, toen ik Mary op haar Bouw- en Wo le Spieringstraat uur vergadering van Armenzorg. rij geregeld tijdig n ontvangen van teti, vermakelijk- e dan in onze 1 De Kroning. Vervolgen wij ons kroningsoverzicht van gisteren. Als den koning de kroon op het hoofd geplaatst is, neemt hij plaats op den troon, omringd door de bisschoppen en peers van het konink rijk. Alle beloven hem trouw en de oudste van de hertogen, markiezen, graven enz. huldigen hem, terwijl zij elk öp de beurt een formule uitspre ken, waarin zij, heel middeleeuwsch, zich verklaren tot leenmannen van den koning en zich Verbinden zijn enegg ook naar dit pension is gekomeit De beide vrouwen kennen elkaar ternauwernood, wat bij de trotschheid der gravin gemakkelijk te verklaren is. Maar van haar man weet de gravin, dat de rentmeester Backer zich aan verscheidene onregelmatigheden in den dienst heeft schuldig gemaakt en ont slagen zal worden. Doch uit mede lijden met de jonge vrouw wil men nog eenigen tijd daarmee wachten. Mevrouw Biicker wordt moeder van een flinken jongen, doch bevindt zich zeil op den rand van het graf, terwijl de toestand der gravin niets te wen- schen overlaat. Maar tot haar groote spijt is haar zoo vurig gehoopte kind een meisje. De teleurstelling en vertwijfeling der gravin is grenzeloos. En in haar waan zinnige opgewondenheid komt ze op de gedachte het kind van mevrouw Backer, die immers toch wel zal ster ven, voor haar eigen kind te doen doorgaan. Gewoon haar wil met ge weld door te zetten, weerlegt ze alle bedenkingen, schrikt voor niets terug. Jozefa Kögler wordt door geld ge wonnen. De kleine Rita, het kind van gravin Renate, zal Evelina van Bydow tot zich nemen. Ze zal op reis gaan en het kind later als ze terugkeert, voor haar eigen kind uitgeven, want kelen 144a tot en met 144^, vervalt. 4°. van artikel 200 vervalt de zin snede 12o; 5°. in de zinsnede van artikel 202, aan vangende met de woorden„met geldboete van ten hoogte „vijf en twintig gulden”, vallen de nummers 144a tot en met 144^ en worden tus- schen de nummers 88 en 93 gevoegd de nummers 88a en 886. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 13/15 Juni 1911 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 22 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voor noemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. dringen^, .verlangen bezocht, wijdde ze mij in.” „Dit geheim betreft een kind van uwe zwagerin uit haar eerste huwelijk, niet waar?” Morgan keek verbaasd op, „Ja maar hoe weet ge dat?” Hempel glimlachte vergenoegd. „Daarvan later. Stap voor stap ben ik, door het eene feit met het andere in verband te brengen, er achter ge komen, nu zou ik ook gaarne weten, of ik de feiten in goede volgorde rangschikte. Sta me toe, dat ik ueen kort overzicht geef van de gebeurte nissen, die zes en twintig jaren ge leden in Grauenegg plaats hadden. Het zal voor mij eene voldoening zijn, gra; als het blijkt, dat ik goed gezien heb.” Syd „Ik ben er zeer benieuwd naar, ofschoon ik niet begrijpen kan, hoe ge de waarheid hebt kunnen raden.” „Luister dan. Op de eerste plaats hebben we daar de twee broeders Grauenstein, die op geen al te besten voet met elkander staan, daar de vrouwen elkaar niet verstaan. Gravin Renate kan de arme, maar schoone en goedhartige Sybille niet lijden en weet de broeders van elkaar te ver vreemden. Daarbij komt, dat de jongere linie'in den vierjarigen Walter reeds een zoon en erfgenaam bezit, terwijl ’t huweliik van Renate en Demeter De Burgemeester en Wethouders van Gouda, doen te weten dat door den Raad dier gemeente in zyne ver gadering van den 9n Juni 1911 is vastgesteld de volgende Verordening VERORDENING tot wijziging der Algemeene Politieverordening voor de gemeente Gouda. Eenig Artikël. In de Algemeene Politieverordening voor de gemeente Gouda, vastgesteld den 1 Juni 1906, en afgekondigd den 22,t0’ dier maand, worden do volgende wijzigingen gebracht: 1°. tusschen de artikelen 88 en 89 worden twee nieuwe artikelen 88a en 886 gevoegd, luidende Art. 88a. „Het is verboden zonder vergunning „van Burgemeester en Wethouders en „anders dan met inachtneming der „daarbij door dat College te stellen „voorwaarden in de schutkolk van de „IJselhavensluis personen in te sche- „pen of te ontschepen, en vee ot „goederen te laden of te lossen”. Art. 886. „Het is verboden zoriMer vergunning „van den Havenmeester in de schut- „kolk van de IJselhavensluis een „vaartuig met grooter laadvermogen „dan 10 ton zonder schipper of man schap aan boord te laten liggen”. 2°. tusschen het eerste en het tweede lid van artikel 119 wordt eene nieuwe zinsnede gebracht, luidende: „Is het ingevoerde vleesch niet van „een duidelijk stempelmerk van een „openbaar slachthuis of van een Rijks- „veearts voorzien, dan moeten longen, „hart, le^er, milt, nieren en baarmoeder „door hunne natuurlijke verbindings- „middelen ongeschonden aan een der „lichaamshelften verbonden zijn”. en in het tweede lid van dat artikel vervallen de woorden„met het doel het in consumpie te brengen”. 3°. de aan net Hoofdstuk V toege voegde Afdeelihg V, met het opschrift „Van de banken van leening en de „huizen van verkoop met recht van „weder inkoop”, bevattende de arti- gehouden van den optocht, die heden door London’s straten gaan zal in alle pracht en praal, die aan dergelijke vorstentochten is verbonden. Groot is het aantal vreemde voisteiT dat de zee is overgestoken om- de groote plechtigheid bij te wonen die in London’s grootste kathedraal door den bisschon van Canterburg zal wor-, den verricht De feesten zijn aangevangen. Gisterenavond gaven de hertog en de hertogin van Connaught namens den koning en de koningin in St. James Palace een schitterend diner, waaraan alle vorstelijke personen, die de kroningsfeesten meemaken, aan zaten. In Albert Hall werd een schilder achtig bal gegeven dat door een groot aantal personen uit de aanzienlijkste kringen werd bijgewoond. De prinsen en andere buitenlandsche vertegenwoordigers kwamen tegen middernacht, na afloop van het feest maal in Buckingham-palace. Hun aankomst was het sein voor hetbegin van een der schitterendste tooneelen van den avond, nl. een voorstelling van het weelderige hof van Koningin Elisabeth in 1598, waarbij de rollen van verschillende waardigheidsbekleedere van dit hof uit de zestiende eeuw door hunne directe nakomelingen werden gespeeld. Er werden quadrilles gedanst, ge ïnspireerd door blijspelen van Shake speare. Onder de dansende dames werden o. a. opgemerkt de prinses van Pless, lady Herbert, de hertogin van Rox- burghe, enz. Het feest duurde tot laat in den nacht. Tot de geïnviteerden behoorden o. a. Prins Hendrik der Nederlanden, de kroonprins en kroonprinses van Prui sen, de prins-troon opvolger van Tur kije, aartshertog Frans Ferdinand, de hertog en hertogin van Aosta, de infante Fernande, Prins Heinrich van Pruisen e. a. Langs de straten verdrong zich een dichte menigte, die de decoraties en illuminaties, die gedeeltelijk reeds wa ren ontstoken, ging bezichtigen. Het rijtuigverkeer was door de groote menschenmassa bijna ónmo gelijk. Van af hedenmorgen, toen de zon opging zijn de straten waarlangs de kroningsoptocht gaat afgezet. vijanden tot den’ dood te bestrijden, wie het ook moge zijn. Zooals men ziet, neemt het Lagerhuis, hoewel dit tegenwoordig het Engelsche volk ver tegenwoordigt, aan de ceremonie in ’t geheel geen depl. Dit is natuurlijk velen nietnaar den zin, en de modernen dringen er op aan, dat de kroningsplechtigheid aanmerkelijk veranderd en vereen voudigd zal worcjen. De troon waarop de Koning plaats neemt, is alom vermaard door de legende die er aan verbonden is. Onder dezen trooh toch zou een steen liggen waarop het hoofd van den aartsvader Jacob rustte, in den nacht van zijn droom over de Engelen, die langs een ladder uit den hemel daalden. Deze steen is over Griekenland, Egypte en Spanje naar Ierland gekomen, 700 jaar voor Chr. verhuisde hij naar Schotland, waar hij diende voor de koningskroningen in de abdij van Scone, vandaar nog zijn naam „steen van Scotfe”. In 1296 werd deze beroemde steen na een nederlaag die de Schotten tegen de Engelschen bij Dunbar leden, naar Engeland vervoerd. Na 1800 zijn er van de titels die de koning voert, twee verdwenen, en wel die van Hertog van Normandië en Hertog van Anjou. Sedert di^n tijd toch gaf men de aanspraak op den Franschen troon op. Toch is het aantal titels niet verminderd, denken wij slechts aan wat er bijgekomen is. Zijne Ma jesteit regeert dan ook over een 400 millioen blanke, zwarte, roode en gele onderdanen. Van de ceremoniën is intusschen veel reeds verdwenen. Na de kroning rijden allen naar huis, om hunne ver dere gewone leven weer te volgen. i Düitschland. De commissie uit het Pruisische Huis van Afgevaardigden voor de wet op verplicht herhalingsonderwijs heeft on- 1 der goedkeuring van de regeering een voorstel aangenomen volgens hetwelk godsdienstonderwijs als facultatief leer vak in het onderwijb-programma kan worden opgenomen. Bij de samen stelling van de schoolcommissie, waar over men nog nader zal beraadslagen, denkt men een middenweg te volgen, 1 in dien zin, dat de geestelijken er in kupnen worden gekozen, maar hun deelneming aan de commissie niet vei- plicht is. Men is het nog niet eens over de vraag, of naast den minister van Handel ook de minister van On derwijs tot de commissie moet be- hooren. Dadelyk nadat gisteren in het Prui- sische Heerenhuis de wet op lijkver- t branding was aangenomen heeft de Bonn’sche Vereenigiug voor lijkver branding tot den bouw van een crema- torium besloten. De kosten worden op 150.000 mk geraamd een dame heeft t 50.000 mk. beschikbaar gesteld. f Te Worms is een zonderlinge dub opgericht, de club der „barrevoeters”, j welke ten doel heeft propaganda te maken voor het blootvoets gaan langs ’s heeren wegen. De club tracht haar doel o.a. te bereiken door eiken Zon dag in de straten van Worms en in de omgeving der stad propaganda- tochten te maken, natuurlijk op «in bedekte voeten. De president v^n de club is de heer Ost, die'het eerzame beroep uitoefent van schoenmaker en een der ijverigste propagandisten is. Rusland. Te Siedlitz in RussischPolen hbeft zich een treurig voorval af gespeeld. Een koopman, die reeds vader van zes dochters is, kreeg dezer dagen zijn zevende kind. Toen de baker hem mededeelde, dat de jonggeborene weer een meisje was, ontstak hij in zulk een woede, dat hy zijn vrouw en de baker af ranselde en het pasgeboren kind tegen den muur te pletter sloeg. De beide vrou wen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Toen het later bleek, dat de baker maar geschertst had en dat het zevende kind een jongen was ge weest, werd de man krankzinnig. ZwiTBEBLAND. Volgens eene officieele statistiek PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per postL Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1