ISEL [ITS, la a n d e 1. ires: pe,& IDHAHT Ui In de kaart gekeken. lekenden No. 11592. SvLitexi laxxd., FEV1LLETOX DE MAN IN *T GRIJS. lAU’S d STE. IIMIEM. Gouda. en Heem Eerste Blad. AL” Zaterdag 24 Juni 1911. XTïeu-’ws- ezx -rroox O-otjlqLsu ezx OixxstxelEezx. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. N VAN w OSTADE. DA Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoonlnterc. 82? behalve Zon- en Feestdagen. 50e Jaargang. ÜjïïLWhiCg n XIX. (Wordt vervolgd.) a&Za., Gowi». )WG, Coiffeur, 31. rkjea Shampeo- P. DE MINK, Telefoon 274. 'EIT IN {en in de Dit Nummer bestaat uit twee bladen. eiin ontbreken IE COLOGNE, Dom au Köln, ofdpijnperVail- 9B. Zakflacons mie”, 8*/i uur, Ion. Ned. Bond fleren afdeeling Heel de kritiek van Dr. Kuyper op minister Talma was altoos op bouwend, /(een bezwaar werd opge noemd of het middel dit bezwaar te ondervangen werd aanstonds er bij aangegeven. Zoo schreef de Anti- Revohitionaire Rotterdammer, bizon derlijk tegen hetgeen wij hierover opmerkten. En nu moet dan toch gevraagd of dit vooropstellen der invaliditeitswet soms ook opbouwepde kritiek is. De Stiehtsche Courant sprak van politieke kwaadstokerij, wijl wij wat licht lieten vallen op Dr. Kuyper’s kritiek op minister Talma. Wij zul len ons hierdoor niet laten weer houden op de politieken zetten van uit de Kanaalstraat, de aandacht te vestigen, opdat er althans wat meer helderheid kome in het politieke leven. Als straks minister Talma valt, als heel het coalitiekabinet Heems kerk een mislukking blijkt, zal Dr. Kuyper, het onschuldige Barbertje, altoos gedaan hebben wat hij kon. En daarom is het noodig reeds thans vast te stellen, dat dit alles dan mede het werk zal zijn geweest van Dr. Kuyper. Men denke aan Dr. Kuyper’s deurwaardersoxploit bij zijn begroo- tingrede van 1910. Zoo de ziekte verzekering, de herziene ongevallen wet, de invaliditeits-verzekering en de wijziging van het tarief niet vóór de stembus van 1913 in het staatsblad verschenen, zou daarmede het oor deel over het beleid van het Kabinet zijn geveld. Men denke aan de val van minister Cool, mede waardoor het ministerie Heemskerk op militair gebied, terwijl het aan het militaire vraagstuk feitelijk zijn ontstaan te danken had, al meer schier tot be spotting werd. Men denke aan heel deze kritiek op minister Talma, dit stellen van een allervriendelijksten eisch, waaraan de minister toch niet kan voldoen. Men denke aan dit alles en volge dr. Kuyper’s zetten Bouw- «n Wo- Spieringstraat ar vergadering ran Armenzorg, j geregeld tijdig ontvangen van in, vermakelijk- dan in onze „Gij hebt de gebeurtenissen in den geest gevolgd tot op den tijd, waarop het tot ernstige conflicten kwam tus- sohen mijne zwagerin en de Grauen- steins. Mary heeft mij deze slechts in ’t kort meegedeeld. Zij zeide, dat de gravin onder voorwendsel het zieke kind eener dagloonster, die in de na bijheid woonde, te bezoeken, tot haar kwam. Eerst langzamerhand word het Mary duidelijk, dat niets anders dan hst verlangen, de papieren te bezitten, ze tot haar leidde. „Waarin bestaan deze papieren eigenlijk Alleen in dat document, dat betrekking heeft op zijne afstamming?” „Neen. Daaronder is ook een© verklaring van de overleden Josefa Kogler, die bevestigt, dat de verwis seling der kinderen op de aangegeven wijze heeft plaats gehad. Mijne zwa gerin kocht dit document voor eene groote som. Verder bevindt zich daarbij haar huwelijksacte van het met Backer gesloten huwelijk^ een dagboek, dat tot in alle bijzonderheden alle gebeur tenissen schildert en eindelijk vele brieven van Johanna Kögler, die deze in den loop der jaren naar Australië .heeft gezonden en waarin zij Mary mededeelt, hoe het haar kind gaat. Deze brieven, die alle vele troost- (lOUISLIIECO URA NT PRIJS VAN HET ABdÏÏN~ËMENT[ Per kwartaal f 1 25 Idem franco per post 150 Met Geïllustreerd Zondagsblad 150 Idem franco per post *1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau"Lange Tiendeweg 64, bjj onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren TTE 2.- gesorteerd) apen uren HF* Nieuwe abonné’a ontvangen de GOUDSCHE COURANT tot 1 Juli gratis. op het politieke schaakbord. Uit deze beschouwingen van mr. Van de Laar blijkt wel, dat hij door ziet, hoe Dr. Kuyper de man is, die onder den schijn van steun het kabinet-Heemskerk meer ondermijnt dan aanvallen van openlijke manden dit zouden kunnen doen. De Kuyperpers zal natuurlijk weer wel doodzwijgen, dat hun leider zoo leelijk in de kaart wordt gekeken. overige sociale wetten gebouwd moeten worden. Hij heeft daaraan steeds vastgehouden en dat weet dr. Kuyper ook wel. Het heele stelsel- Talma staat of valt met de Ziekte verzekering. Hoor nu de brave Stan daard als spreektrompet van dr. Kuyper. Het edele orgaan smeert minister Talma honing om den mond in de overdrevenste loftuitingen. Het ontwerp tot herziening der onge vallenwet, vertelt dr. Kuyper, is een prachtig stuk werk, een reuzenarbeid, magnifiek, heerlijk, superbe. Maar maar hoe mooi het is, voorloopig moet minister Talma het maar in den grooten doofpot van zijn ministerie stoppen. „De Invali- diteits- en Pensioenwet moet haar spoor vrijkrijgen om op eigen ge legenheid naar het eindstation te stoomen.” Zoo luidt de allernieuwste eisch uit de Haagsche Kanaalstraat. Met het onschuldigste gezicht van de wereld komt dr. Kuyper van Talma eischen dat hij zijn heele stelsel maar pardoes over boord zal gooien en zal beginnen met de wet, die de minister zelve als sluitsteen van zijn gebouw beschouwt. De brave Standaard schrijft uit den treuren, dat de anti’s hun minis ter Talma krachtig moeten steunen. Terzelfder tijd valt niemand hem geduchter aan dan dr. Kuyper. En ’t gaat zoo handig, eigenlijk zoo*ge niepig, dat de argelooze Standaard lezer het niet eens merkt. Precies als poes, die met het onnoozelste gezicht haar fluweelen pootje toont, nadat ze juist de vinnige klauw heeft uitgeslagen. Eén is er, die dr. Kuy per’s taktiek zeer goed doorziet en daarom door de Kuyperblaadjes stelselmatig wordt doodgezwegep. De lezer mag natuurlijk niet wetén van hetgeen mr. van de Laar in zijn „Beukelaar” schrijft, want dan zouden er allicht zijn, die begrepen, welke intriges er achter de coalitie- schermen worden op touw gezet. Mr. van de Laar dan schrijft Bij de begrootingsdebatten van het vorig jaar hield dr. Kuyper een redevoering waarin het kabinet Heemskerk precies werd voorge schreven, wat het in 1913 in het Staatsblad zou hebben moeten ge- H bracht. De Ziekteverzekering, de herziene Ongevallenwet, de Invalidi; teitsverzekering en de Tariefwet moesten afgedaan zijn, anders was het oordeel over het kabinet geveld. Dit deurwaardersexploit liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. Onomwonden gaf de anti-revolutio- naire leider te kennen, wat wel het minste was, dat men van het u zittend kabinet mocht verwachten. Dr. Kuyper wist zoo goed als iemand, dat het stellen dezer eischen in 1910 beteekende, dat het kabinet- Heemskerk als een mislukking be schouwd moet worden. Met nagenoeg wiskunstige zekerheid toch kon men narekenen, dat van de genoemde ontwerpen maar een klein deel kans heeft wet te worden. De Kamer gaat weldra met zomer- vacantie naar huis. Bij haar terug komst in September duurt het niet zoolang of zij begint aan de be groetingen en is er geen gelegenheid voor groote ontwerpen, ’t Wordt dus minstens 1912, eer aan één der vier door dr. Kuyper geëischte wetten kan worden begonnen. De lezer herinnert zich wellicht, dat minister Talma als eerste eisch stelt, dat de Ziekteverzekering tot stand komt. Deze is voor hem zoo ongeveer het fundament, waarop de zij verlangde mij zoo spoedig de pa pieren ter hana te stellen, was, dat zij op zekeren dag bij haar terugkeer van een lange wandeling bemerkte, hoe iemand in hare afwezigheid de vakken van haar schrijftafel had door snuf fcld. De huisdeur was zooals ge woonlijk gesloten. De een of ander moet dus heimelijk een tweeden sleutel hebben laten maken. Zij behoefde na tuurlijk niet lang te denken, wie en waarom Hempel knikte. Het viel hem in, hoe do gravin bij haar nachtelijk bezoek met haar eigen sleutel de huisdeur had geopend. „Den avond,” vervolgde’ de heer Morgan, „toen, ik Mary bezocht, was zij zeer opgewonden. Zij vertelde mij, dat er den vorigen dag een heftig tooneel tusschen haar en den graaf had plaats gehad en dat hij dien dag nog wilde terugkomen, om haar laat ste antwoord te ontvangen. Hij be loofde zelfs, Herberts geluk met Lore Steinbrech niets meer in den weg te leggen, indien Mary hem daarvoor nu reeds de papieren wilde overhandigen Mary was natuurlijk niet zoo dom, om dien strik te loopen. Wellicht, zoo antwoordde zij, zal ik ze u geven op den dag van Herberts huwelijk. De graaf beloofde, over de zaak te zullen nadenken en Vrjjdag avond terug te komen. Ik moet opmerken, dat mijn zwagerin na dit alles wol vreesde, dat men haar de papieren afhandig zou maken, doch niet de minste ge dachte kwam bij haar op, dat haar eigen leven gevaar liep. Zij verheug de zich reeds op hot oogenblik, waar op ze den graaf zou kunnen zeggen, dat de papieren in veiligheid waren. Ze zeide mij, dat dit nog dien zelf den avond om 7 uur zou geschieden, daar de graaf gezegd had zoo laat te zullen komen. Daarop noodigde zo mij uit met haar het avondmaal te gebrui ken, maar ik dankte, daar ik weg moest. Ik verliet hare woning om vijf minuten over half zeven. Mary’s laatste woorden waren„Laat hem nu maar komen I” Ik heb helaasalle reden om aan te nemen, dat hij reeds vroeger kwam en het laatste gedeelte van ons gesprok aflaisterde. Op zeker oogenblik hoorde ik een zacht geruiseh bij de blinden en maakte Mary daarop opmerkzaam, doch zij schreef het toe aan den wind”. „Spraakt gij op het laatst ook van de papieren?” „Ja. Marry drukte mij nog eenmaal op het hart, er geen gebruik van te maken, voor zij zelve mij daartoe machtigde. „Onlangs heette het in De Stan daard, dat men zich de beteekenis van een mogelijken val van minister Talma helder had voor te stellen. Vóór 1912 zou er in zake'de ver zekeringswetten, zoo. schrijft dan altijd de Standaard, geen eerste be slissing komen, viel dan de minister, zoo ware geen plaatsvervanger te vinden, in 1913 stond men voor een volkomen fiasco op sociaal ge bied, links zou dan ongetwijfeld winnen, weer werd het dan een politieke tragedie van korten duur. Ten slotte wist niemand uitkomst, geen man van rechts zou meer de leiding van zaken op zich kunnen nemen. „En het was met het oog op die fatale uitkomst, dat we steeds alle beschikbare krachten om het tegenwoordig Kabinet poogden te vereenigen, en, terwijl de sociale vlag boven dit Kabinet in top waait, met name óp minister Talma wezen, als den man voor wjen elk onzer in de bres had te staan.” Dit alles werd dan geschreven, nadat, naar De Voorhoede consta teerde, minister Talma van Dr. Kuy per den eersten trap had gekregen. Voor minister Talma heeft heel de Anti-revolutionaire partij in de bres te staan, maar bij dat al wordt dan nu aangeraden de „pensioenwet” voorop te schuiven, heel minister Talma’s stelsel omver te werpen, het onmogelijke van hem te eischen en zoo zijn positie onhoudbaar te maken. Ziellier dus den tweeden trap. Maar nu is het een fluweelen. Wordt niet de herziening der onge vallenwet buitengewoon geprezen, heet het niet „een reuzen-arbeid, die niet hoog genoeg kan worden gewaardeerd”. Maar die buitenge wone waardeering moet zich dan hierin openbaren, dat toch vooral de „pensioenwet” worde vooropge schoven, dat zij op eigen gelegen heid, zooals het dan nu heet, naar het eindstation kan stoomen. Nog heel de Donau-monarohie is vol over de nederlaag die de christelijk- socialen hebben geleden. De Ilongaar- seho minister-president graaf Khuftn Hedervary heeft zich uitgelaten over de nederlaag. Hij vond not een heel gewoon geval. Volgens hem is een clerical© meerderheid in een groote plaats niet gewenscht; te meerbotee- kenis had nog de nederlaag voor de Hongaren omdat de christelijk-socialon zich heel gemakkelijk hebben laten vinden voor een den Hongaren vijan dige 'apolitiek. De Hongaarsohe mi nister-president oordeelde dan ook do uitwerping der christelijk socialen voor Hongarije heel goed. Dat den Oos- tenrijkschen minister-president het ro- geeren onmogelijk gemaakt is, geloofde graaf Khuen niet. Natuurlijk ziin do omstandigheden wel wat mooilijkor geworden. De kans op legerhervor- ming achtte de minister nu veel groo- ter. Konden wij gisteren reeds melden, dat de minister van handel Weiskirch- nev.fpa zijn niet-herkiezing zyn ontslag had gew agd, thans luiden de berich ten, dat ook de minister van spoorwe gen Glombinski zyn ontslag zal vragen. Zijn club, de Polenclub, toch is ge slonken tot 5 leden en de minister begrypt zeer goed, dat de regeoring aan ©on vertegenwoordiger van een zoo klein aantal in zyn kabinet geen waarde kan hechten. Thans nog iets over de Veto-wet. Door de kroning is de aandacht van alle andere gebeurtenissen afgeleid, maar het is vrij zeker, dat in Enge land een heele strijd nog staat te wachten. Dezer dagen heeft een Reu- ter-tolegram meegedeeld dat de unio nistische leiders hun standpunt tegen over de Veto-wet hadden bepaald. Zij )IG BIJ 0.65 0-86 TWIJN. 1.20 TWIJN 1.20 3DE 1.60 64) Om half zeven hoorde vrouw Bran deis u nog met mevrouw Walker spreken, om 7 uur passeerdet ge Grunau ön om half acht viel het schot, dat den graaf wondde. Hij moest u dus onmiddellijk gevolgd zijn wan neer zou hij den móórd gepleegd hebben? Mevrouw Walker had nog niet gesoupeerd, toen zij vermoord werd, de moord moet dus onmiddellijk na uw vertrek gepeeld zijn. De gedachte, dat de graaf de moor denaar was, heeft zich herhaalde malen aan me opgedrongen, ik wees ze echter steeds weor van me af, daar ze mij te onwaarschijnlijk scheen. Ik zie, dat ik nog zeer veel heb te leeren. Wilt ge nu zoo vriendelijk zyn, mynheer Morgan, de keten der feiten voort te zetten, waar ik bleef staan?” „Met alle genoegen. Veel daarvan moet echter nog veronderstelling blyven.” Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte woorden be,vatten, bevestigen eveneens onbetwijfelbaar, wat er gebeurd was, zoodat de papieren te zamen een vol ledig en door verschillende personen afgelegd getuigenis tegen de gravin vormen? „Hoe verstandig handelde uwe zwagerin door deze papieren in vei ligheid te brengen! Waren ze de gravin in handen gevallen, dan zou het bedrog, dat het majoraat aan zyn rechtmatigen erfgenaam onttrok, nooit aan ’t licht gekomen zijn? „Zeker niet. Mary vermoedde dat zij verlangde niets anders, zooals ik reeds zeide, dan haar kind gelikkrg te zien. In Australië en voor dien tijd ook hier had ze zeker reeds te veel gezien en ondervonden, om niet te weten, dat het geluk niet in rijkdom en uiterlijken schijn bestaat. Zij zag, dat Herbert niet het majoraat, maar wel dc vrouw zijns harten noodig had om gelukkig te zijn. Zij was rijk. Wanneer zij Herbert haar vermogen, dat behalve uit het geld, dat men vond, ook nog bestond in haar aan deel in de zaak der firma, overgaf, kon hij met Lore trouwen en met haar en zijne moeder naar Sydney terug- keeren, waar ik hem met vreugde kis compagnon zou aangenomen hebben. In dien geest sprak ook Mary met my over de toekomst. De reden waarom PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer IVfjVl 1I1UC1 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twe. 1.. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1