ADVERTENTIES. Telephoonnet Gouda. Eozp-wijn-azijii Slaolie „LNICAL" De «kwellingen van Eczema, Buitenlandsch Nieuws. De Engelsche Kronings- feesten. Brieven uit de Hofstad. Sizinenlaiid. De apparaten Claverie ran Parijs. Gemengde Berichten. NIEUWE UITGAVEN. Onze Geïllustreerde Weekbladen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Predikbeurten te Gouda. Aang-esloten fel. No. 230. HOOGEN DIJK VAN CAPELLEN, W., Oost,- haven 50. 250. RIJMENAM, W. I. D. VAN, Rijwielfabrikant, Voorstal 10. 256. RUPS, Dr. J. G., Arts, Westhavon 44. 269. ZEVENHOVEN, L. VAN, Rijtuigfabrikant, Hoef- en Rijtuigsmo- derg, Rijwielhandel, Spoofstraat 6. 275. REEDT DORTLAND, A. VAN, F". Dojwland Co., Westhaven 21. Flinke Jongen. Gebruik voor de salade TAN DER BBEIfs en I/. van der Beek, Uit mg li gm gcili oittoken zouden, aldus het bericht, de wet amendeeren. Nu heeft de regeering vooropge steld, dat zij geen amendementen zal aanvaarden, bij gevolg is een crisis onvermijdelijk. Dezer dagen bevatte echter de Daily Telegraph en andere bladen een bericht, dat het telegram niet juist was. Wel hadden de leiders der unionisten besprekingen gehou den, maar een gedragslijn was nog niet aangenomen. Van een crisis kon dus nog geen sprake zijn. Deze tegen spraak beteekent echter niet veel. Ze ker is, dat de leden van het Hooger- huis een wet als Home Rule voor Ierland niet onder die wetten willen gerangschikt zien, welke derej zonder toestemming van het tloog< huis kan laten bekrachtigen. Waar de regeering in deze haar standpunt zeker niet zal wijzigen, daar is het onmogelijk dat. een crisis zal worden vermeden. De kwellingen en pijn, die eczema (prikkelende huiduitslag) veroorzaakt, zijn maar al te goed bekend aan den ongelukkigen lijder. Zoodra de patiënt warm wordt, begint de huid onuit staanbaar te jeuken en kan hij bijna niet nalaten om de huid op de aange dane plaatsen open te krabben. Wanneer eczema uitbreekt op de handen en het gelaat is dit niet alleen onooglijk en kwellend, doch zal het het zich bovendien dikwijls spoedig uitbreiden. Foster's Zalf is een balsem zonder weerga. Zij is zeer verkwikkend en verzachtend, en reeds de eerste aan wending geeft een opmerkelijk gevoel van verlichting. Al naarmate met de toepassing der zalf wordt doorgegaan, heelen de jeukende inzinkingen en aangedane plaatsen der huid, en bijna altyd is één doos voldoende om een düurzaine genezing te bewerkstelligen. Foster's Zalf kent zijns gelijke niét voor -eczema, aambeien, puisten én gordeluitslag, schurft, of eenige andere jeukende huidziekte. Ziet toe, dat gfi de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Gouda verkrijgbaar bij do heeren Wolff - Co., West- haven 11. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Engeland. Het was een schitterende stoet, die Vrijdag ten tweeden male door Lon don's straten trok. Te elf uur reden koning George en koningin' Mary uit, de koning in de uniform van veldmaarschalk, de ko ningin gekleed in Witte robe en blau wen hoed, Het weer was evenals den vorigen dag buiig. De groote tribunes langs den wegen die ae stoet moest volgen waren overvol en menig plaatsje was met vijftig pond betaald. Zoo nu en dan viel er een gewel dige plasregen en dan waB direct ziilk een tribune een groot parapluiendak. Hen, die daar uren achtereen zaten te wachten op den koninklijken stoet, werd de tijd bekort door het voort durend passeeren van in groot uni form gekleede hoogwaardigheid be- kleeders, officieren en talrijke muziek korpsen, die er de vrool(jkheid in hielden. Maar het wachten werd beloond door het zien van de indrukwekkende optocht van den kroningsstoei. Deze optocht, een veel lanceren weg afleggende dan die van gisteren miste de buitenlandsche vorstelijke personen, maar was veel uitgebreider en iq sommige opzichten schilderach tiger. Want afdeelingen van de ver schillende legerafdeelingen en korpsen uit het heele rijk namen er aan deel. Zoolang de stoet in de City was, reden leden van stadsraad en bestuur mee. Verder de koloniale ministers en gou verneurs. In het eerste rijtuig van deze groep zaten Laurier, eerste mi nister van Canada, Fisher, die van het Australische Gomeentebest en mevr. Fisher; in het tweede Ward, die van Nieuw-Zeeland, mevr. Ward, generaal Botha en mevr. Botha. Achter dit laatste rijtuig ging een afdeeling Zuid-Afrikaansche troepen. In een volgend rijtuig zaten de sultan van Perak (zonder de vijf vrouwen, die hij naar Engeland heeft meegebracht), do yadja van, Chulan en de radja van Harun, met£2feft Britschen resident van Perak. Dan volgde de Indische groep. Na i het een afdeeling troej rgtuig Baroda. Hij is een te machtig vorst de troepen, in het eerste mahar&dja Gaekwar van om nog een ander vorst naast zich te hebben. Hij had alleen twee leden van zijn gevolg bij zich in het rijtuig. In het volgende rijtuig de maharadja Holkar van Indore en de Aghacham, met twee leden van het gevolg. En zoo nog een aantal rijtuigen met Indische grooten, in schittering van kleurige gewaden en edelgesteenten. Toen volgde de eigenlijke konin klijke stoet, een lange reeks afdeelingen troepen, ook van de vloot, met ka nonnen dan een menigte Indische en Engelsche adjudanten van den koning, opper officieren, militaire at tachés aan de gezantschappen, offic. van Oostenrijksche, Duitsche en Spaan sche regimenten, waarvan de koning eere-koionel is, dan koetsen met hove lingen, een stoet stalmeesters te paard, een groep aanzienlijke Indiërs te paard, troepen, dan eindelijk de koets van koning en koningin, door acht paarden getrokken. Achter de koets de stan daard daarbij reed Lord Kitchener dan volgden prins Louis van Batten- berg, de hertog van Teek, prins Chris tiaan van Sleeswijk-Holstein, de graaf- maarschalk (de hertog van Norfolk), tal van andere hooge hovelingen, nog meer officieren, en aan het eind de garde te paard. De staatsiekaros, waarin de Koning en de Koningin waren gezeten, was bespannen met acht roomkleurige paarden, en dank zij het intusschen opgeklaarde weer kon de kqets open worden gelaten, zoodat de duizende toeschouwers het Koninklijk paar goed konden zien. Overal langs de wegen, waarlangs de glansrijke optocht trok, was het een geestdriftig gejuich zonder einde. Na de rondrit kwamen de Koning en de Koningin te 1.26 op het paleis terug. Heden zal op de reede van Spithead de groote vlootrevue plaats hebben waaraan volgens de pfficieele gegevens der Engelsche Admiraliteit zal worden deelgenomen door 167 schepen, ver deeld in slagschepen 32, pantserkrui sers 25, beschermde kruisers 9, depot schepen 12, torpedobootjagers torpedobooten 12 en onderzeeers 8. Buiten deze schepen zullen bovendien nog een groot aantal kleinere oor logsvaartuigen aanwezig zijn, die alleen bestemd zgn voor de kust- eft haven- diging en daarom niet tot de groote oorlogsvloot worden gerekend Bovendien zullen vreemde oorlogs schepen deze revue bijwonen en komt een groote vloot stoomers ter reede, waarvan de passagiers het grootsche zeeschouwspel komen bijwonen. Er zijn bij den optocht buitengewoon weinig ongelukken gebeurd. De ge vallen, in de gasthuizen behandeld, zijn meest flauwten en zenuwover- ipanning, ten gevolge van het op blijven in den voorafgaanden nacht en gebrek aan voedsel. De eenige ernstige gevallen zijn die van twee vrouwen, die oen been hebben gebro ken, en een kapitein die bij een val een schedelbreuk heeft gekregen. Gisterenavond zaten Prins Hendrik der Nederlanden en andere vorstelijke gasten aan het banket in het gebouw van het ministerie van buitenlandsche zaken aanook de Koning en de Koningin waren tegenwoordig. Rusland. De Ozaar heeft zijn toestemming verleend voor de insceneering van een zeer eigenaardige kinematographisohe opname. Het is de verdediging van Sebastopol, die men historisch zoo ge trouw mogelijk wil weergeven. Er is vergunning gegeven om daar toe een geheele divisie infanterie, be nevens vesting- en veldartillerie in historische costumes uit dien tijd te doen optreden. Ook zullen bijzondere, onschadelyke handgranaten worden vervaardigd om op het gansche schouwspel een stempel van waarheid te drukken. Onlusten in een Siberisch dorp. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Petersburg seint: In het Siberische doip Ipawlowik is in de nabijheid van Nowo Nicolajeff boeren- onlnsten uitgebroken, omdat de boeren ontevreden zijn met te geringe bedee ling van land, door het hoofd van het Altai-district. De boeren drongen in de regeeringsgebouwen en in het huis van net districtshoofd, verbrand den alle papieren en documenten en vernielden den inboedel. De boeren braken de brandkasten open en staken de woning van het districtshoofd in brand. Den volgenden dag verscheen de politie, waarop de stormklokken van het dorp geluid werden. Alle boeren wapenden zich en vielen de politie aan. De politie ontbood daarop troepen. Dezen maakten van vuur wapenen gebruik, hetgeen den dood van enkele boeren veroorzaakte. Daar door werd het oproer onderdrukt. België. Ongeluk bij Mechelen. Op het kanaal bij Mechelen is een veerpont gezonken. Acht menschen verdronken. Tubkije. Geweldige nederlaag der Turken. De opstandelingen, hebben met een groote macht de voorhoede van Ma- hodali Pasja in haar kamp bij Gelzan verrast, 1000 soldaten gedood en 500 gewonden, meest met dolken. De troepen vluchtten in wanorde vervolgd door de opstandelingen. -Vier kanonnen, twee maxims, 2000 geweren en groote voorraden vielen in handen der rebellen. De bevelhebber van den troep wordt vermist. Fbankrijk. Protectie en hare gevolgen. Op het oogenblik maakt men zich te Parijs ernfetig ongerust over de duurte van het vleesch. In nog geen tien jaren tijds zijn toch de prijzen van dat artikel ongeveer 50 percent Eergisteren heeft de conseil général te Parijs eene motie van den vice- voorz. van den Gemeenteraad, Giron in behandeling genomen, waarin ver klaard wordt, dat die stijging der prijzen is te wijten aan de volgende oorzakeny De verhooging der rechten, waar door invoer van vee uit een vreemde of uit de koloniën zoo goed als uit gesloten is, en de achteruitgang van Franschen veestapel o.a. door uitvoer naar den vreemde. Daar de beschermende rechten dus niet aan het doel hebben bantwoord, de Fransche veestapel desondanks toch is achteruitgegaan wordt verlangd, dat tot het oude tarief van 1892 wordt teruggekeerd. In den Gemeenteraad werd gewezen op het verzet, dat in de Kamer van de zijde der vertegenwoordigers van de landbouwbelangen tegen de ver vulling van dezen wensch kan worden verwacht. Men besloot' dus het voorstel nog in ernstige studie te nemen, alvorens tot stemming over te gaan. Kabinetscrisis. De Fransche Kamer behandelde gisteren de inter pellatie over het opperbevel in geval van Oorlog. In antwoord op de interpellatie ver klaarde de minister van Oorlog dat niets veranderd is in de voorgenomen organisatie van het opperbevel en dat hij alle verantwoordelijkheid aanvaard de. De woorden, doorhem gesproken in den Senaat, n.l. dat in oorlogstijd de leiding der operaties bij de regeering hoort, welke hebben geleid tot de in terpellatie, spraken slechts zijn per soonlijke meening uit De Kamer nam een eenvoudige motie om tot de orde van den den dag over te gaan, welke de regeering had afgewezen, met 238 tegen 224 stemmen aan. 'e ministers kwamen daarop bijeen in het ministerie van Binnenl. Zaken. Na een beraadslaging, die 25 minuten duurde besloten zij hun ontslag ii^t| dienen bij Fallières na diens uAp keer uit Rouaan. Op het bericht van het aftreden van het Kabinet schorste de Senaat de beraadslagingen betreffende de vliegproeven in de Koloniën. LX XXVIII. De Raadscommissie voor de veror deningen waartegen straf is bedreigd, heeft olyk gegeven van grooten ijver. Niettegenstaande het bekend is, dat een rijkswet op het luchtverkeer in den maak is, heeft genoemde Com missie 'tnoodig geoordeeld een plaat selijke verordening op de luchtvaart in 't leven te roepen en er was zóó'n spoed bij 't geval, dat de Raad precies drie dagen kreeg om deze geheel nieuwe materie te overpeinzen. De Commissie stelt voor te verbieden, zonder vergunning van B. en W. zich met een bestuurbaren luchtballon of in een vliegmachine boven de be bouwde deelen der gemeente te be vinden en bg overtreding van dat verbod mogelijk te maken, dat voor werpen, welke door middel van over treding zijn verkregen, (zooals foto- grafiën) of waarmee de overtreding is gepleegd, worden verbeurd verklaard, voor zoover zij aan den overtreder toebehooren, terwijl op overtreding van het verbod hoogstens 6 dagen hechtenis staat. Ik kan dezen spoed niet bewon deren. Om te beginnen, beteekent de verbeurdververklaring niets, wanneer de overtreder in een toestel zit, dat niet zgn eigendom is, hetgeen dikwijls het geval is. Maar zwaarder weegt het argument, dat een vergunning van B. en W. zoo weinig waarborg geeft. In welke gevallen zullen B. en W. vergunning geven en in welke weigeren De beste vliegenier, vlie gend onder de beste omstandigheden mèt eene vergunning, kan een onge val krijgen en op een of meer men schen neerkomen. Afe iets vaststaat als ervaring der tegenwoordige vlieg techniek, dan is het wel dit, dat een afdoend middel tegen ongelukken alleen een verbod is om te vliegen en wil men niet den vliegenier-zelf, maar ten minste het publiek bescher men, dan zou slechts baten om het geheele terrein, dat een vliegenier mag bestrijken, van menschen te zuiveren. Dit alles kan natuurlijk niet en wil men de verordening der lucht niet belemmeren in haar voortgang, dan zal men er onvermijdelijk eenige on gelukken voor over moeten hebben en zal men zich dienen te bepalen tot een verbod van vliegers boven dicht bevolkte streken, waar vanzelf het ;evaar voor ongelukken grooter is ian op het land, alhoewel natuurlijk daar even goed slachtoffers kunnen vallen. Intusschen geef ik dan verre de voorkeur aan één algemeene rijkswet dan aan alle mogelyke (en onmogelijke) plaatselijk verordeningen, die voorde vliegeniers niet uit elkaar te houden zullen zgn. Wat moest er terecht komen van een wedstrijd als de Euro- peesche rondvlucht, wanneer men in de verschillende steden en dorpen op eigen houtje bepalingen ging ont werpen? Ik geloof, dat dit standpunt erdedigd kan worden, ook al gevoelt men niets voor een dergelijken wed strijd. Ik vind zulk een „Europeesche" »rgen en zeeën voor- nding. De vliegerij kinderjaren, is nog hoogst rondvlucht over bergen en zeeën voor- ng. De vl an, is nog 1 ij reeds be^ dat een grootsche toekomst mogelijk loopig nog een oi indekinderja onvolmaakt, al hoeft zij reeds bewezen, is nog In deze omstandigheden is het alleszins te begrijpen, dat reclame-be hoevende ondernemingen zulke onder nemingen op touw zetten en dat de vliegeniers, aangelokt door groote iirijzen en kans op roem, zich in i linken getale aanmelden. Is dit zeker verklaarbaar, goed te keuren dunkt" het mrj niet en het verwondert mij dan ook, dat de Overheden voor deze vertooningen, waarbij haast zeker slachtoffers moesten vallen, zoo grif weg toestemming verleenden. De voor standers beweren wel, dat daarmee de vliegwetenschap gebaat wordt, maar in mijn ondeskundigheid ben ik zoo vrij dit te betwijfelen. Een der gelijke rondvlucht kan toch niet nieuws .eeren; iedereen erkent reeds de mo gelijkheid van zulke luchttochten en deze behoeft dus niet meer aangetoond te worden. De vliegerg-heef t aan heel iets anders behoefte, ».l. aan stille studie en proef nemingen om de toestellen steeds meer betrouwbaar te maken. Laat men daar voor prijzen uitloven, ter aanmoediging van de betrokkenen. „Europeesche" en andere rondvluchten brengen echter de vliegsport niet verder, maken er slechts een broodwinning en spel der ijdelheid van, ten koste van dooden gewonden. Ik hoop, dat niemand mij deze, mis schien ietwat nuchter klinkende op merkingen zal ten kwade duiden m agen, dat ons heele land onder den naruk is van de waarlijk grootsche jraestaties van de bestrijders aer z waar- iekracht. Bewondering mag ons toch niet de oogen doen sluiten voor de naakte waarheid in al haar nuchterheid Krijgen w$ geen vliegvertooning op het bekende sportterrein Houtrust(de waarnemend burgemeester heeft geen verlof gegeven, op welken grond is niet bekend), de Directie van deze sportonderneming heeft er voor ge zorgd, dat de prachtige terreinen dezen zomer toch niet ongebruikt zullen Zoo komt 'er een groot concoura hip- pique, dat door de Koningin en haar gast, president Fallières, met een be zoek zal worden vereerd. Verder wil de Directie trachten de oude Kaats- sport er weer te doen groeien en ten otte hoe komt men op het denk beeld? zullen er hardloopwedstrgden ■laats hebben voor menschen, die meer .n 100 kilo wegeh! Als dat niet trekt niemendalHet doet een beetje deftken aan de worstelwedstrij den, waaraan zelfs een „dame" zou deelnemen, als de burgemeester niet tusschenbeide ware gekomen en welxe wedstrijden nu natuurlijk weer door „onzen" Dirk v. d. Berg zgn gewonnen, precies als altgd. Ik behoef U, na het geen ik hierover vroeger schreef, wel nauwelgks meer te zeggen, dat deze uitslag het geloof aan de zuiverheid der wedstrijden niet heeft versterkt. Het begint nu heusch een beetje in de gaten te loopen! In onzen Gemeenteraad gaat het thans full speed. De tijdelgke burge meester wil den nieuwen burgervader met een schoone lei laten beginnen en zoo wordt er nu tweemaal per week, zelfs met ochtendzittingen, strafge- exerceerd om schoonschip te maken. Of de Raad er genoeg van krijgt of hoe dan ook, maar in ieder geval wer ken de heeren thans sneller dan ooit. Er wordt heusch wat afgedaanEn men krijgt soms den indruk, alsof onzo vroede vaderen beterschap willen too- nen, nu een 15-tal hunner zich op nieuw aan de keuring der kiezers moet onderwerpen. Zoo heeft de Raad na een vrg kort debat de tonnen gevo teerd voor de nieuwe havenplannen en vooral de heeren, die voor district III (waaronder Scheveningen ressor teert) zitting hebben, zullen bij de stembus de dankbaarheid derScheve- ningers ondervinden. Ik voor mij ik kan 't gerust zeggen, daar ik niet voor Scheveningen in den Raad zit! betreur het genomen besluit. Die ongelukkige Scheveningsche haven heeft ons al schatten gekost en nu gaan er opnieuw tonnen gouds in, zonder de minste zekerheid, dat de haven er goed door wordt. Men kent de moeilijkheden: de deining en de quaestie van de diepte der buitenha* ven, die de Staat ondiep wil houden, omdat er anders oorlogsschepen zou den kunnen landen en een fort noodig zou worden Zou echter één mogendheid, waar het toch niet noodig is, den moed hebben, bij den Haag te landen en de stad van de internationale vredesbe weging, zetel van. Hof van Arbitrage en Vredespaleis te gaan bombardeeren? Dat zal zoo'n vaart niet loopen, maar ammer blijft, dat de onverbeterlijke ïaven nu weer opgelapt wordt ten koste van zeer, zeer veel geld en weer schoot mg te binnen de ondeugende opmerking, die een Raadslid mij eens maakte: ze moesten die haven maar dempen mèt de „joeien" (bijnaam voor de Scheveningers). Volgens de reedery zal de visschers- bevolking en het geheele bedryf groote voordeelen ondervinden van het Raads besluit. Het is niet de eerste maal, dat men ons voorspiegelt, dat het uit geven van handen vol geld de haven zou goed maken. Maar hopen wij er voor Scheveningen het beste van Het dorp kan best een beetje voor- ipoed gebruiken, evenals de badplaats onderneming, wier jongste jaarverslag nog immer van nadeelige saldo's ge waagt. Toch zet men met onverzwak ten ijver door en reeds nu zijn een groot aantal congressen en dergelijke aangekondigd, die honderden naar de zee zullen brengen. Wat zullen er velen bij de vergaderingen „spijbelen" en liever aan strand of boulevard een luchtje scheppen dan aan zwaarwich tige beschouwingen deelnemenNu reeds staan op het lijstje derScheve- ingsche congressende R.-Kath. wetenschappelijke vereeniging, de ver- eeniging voor psychiatrie en neuralgie, de vereeniging voor onderlinge vrou wenbescherming, de vereeniging voor gemeentebedrgven, het Koft. Instituut voor Ingenieurs, de Luiksche archi tecten, de internationale technisch- nautische vereeniging, de directeuren van openbare reinigingen, en het in ternationaal anti-alcoholcongres. Dit lijstje ziet er niet kwaad uit. En wanneer de heeren amusement willen hebben, dat velen in hunne haardsteden niet zullen aantreffen, dan kunnen ze na het „fatsoenlijke' sluitingsuur naar het nachtcabaret gaan, waar een vriendelgke hand hen wel zal willen introduceeren. De be kende „Deli Club," eens het grootste speelhol der residentie, heeft zich toch, gedwongen door de nieuwe wet op de zedeloosheid, getransformeerd in een nachtelijk variété en de politie, die zich af en toe komt overtuigen, dat er niet gespeeld wordt, heeft haar posten ingetrokken en tolereert dezen vorm van „sociëteit", waarvan Parys wemelt al gaat het daar niet quasi als sociëteit. De „Deli-Club" heeft 'tal vroeger gewild, maar toen is er niets van ge- romen de politie vertrouwde net akje niet. Maar dit alles is nu voor bij. Voortaan is het niet alleen meer Jolley betert zich," maar ook „Deli >etert zich" HAGENAAR. Bezoek van de Koningin aan het nieuwe Muntgebouw. Gistermiddag kwart voor drie is H. M. de Koningin, vergezeld door de volgende leden van Haar gevolg rraaf Dumonceau, adjudantjhr. Van leen, particulier secretaris; jhr. Van den Bosch, kamerheer baron Syrtema van Grovestins, grootmeester; baro nesse Van Hardenbroek, grootmeeste res; freule Rengers en freule Taets van Amerongen, hofdames, aan het Centraal-station te Utrecht aange komen. Zg werd daar verwelkomd door den commissaris der Koningin in Utrecht, graaf F. D. Schimmelpen- ninck, en door den burgemeester van Utrecht, baron Van Lynden, beiden in ambtskleeding. In twee auto's reden H. M. en Haar gevolg onmiddellijk, onder gejuich van de saamgestroomde menigte op het Stationsplein, naar 's Rgks Munt. H. M. werd op dezen tocht begeleid door den commissaris der Koningin en den burgemeester. Aan de Munt werd H. M. ontvangen door den minister van financiën en deu muntmeester, dr. Hoitsema. Militaire taptoe. Als plaats voor het houden van de militaire taptoe ter eere van president Fallières, in den avond van 5 Juli te '8 Gravenhage, is het Plein aange- Er zijn heden opmetingen gedaan op het voorplein voor het gebouw van den Hoogen Raad, waar de stoet zal worden opgesteld. Over den steenen trap wordt een vloer of vlak gedeelte gelegd, een soort podium of terras, waarop H. M. met den President en verdere genoodigden: de ministers, het corps diplomatique, leden van hooge staats- en andere collegiën zullen plaats nemen. De tribune wordt overdekt door een reusachtig velum. De draperieën zullen zijn in rood flu weel, afgezet met gouden franje. De ministeriën, binnen welke het voorplein ingesloten ligt, zoomede het sociëteitsgebouw zullen langs alle lijnen van den gevel electrisch worden verlichtde verlichting van het Plein zelf zal met booglampen gebeuren. Aan den architect den heer Joh. Mutters Jr. is het ontwerpen der tri bune en de uitvoering van het werk opgedragen. De geheele voorbereiding en regeling van de taptoe en de aanwijzing van de plaats geschieden naar de bevelen van het hooger gezag en het legerbe stuur, welke dit avondfeest aanbieden. De zeeliedenstaking. Te Rotterdam arriveerde het ss. Nieuw Amsterdam der Holland Ame- rikalijn. De bemanning verklaarde zich solidair met de stakers en weigerde, op de oude voorwaarden zich opnieuw te verbinden. De Petit Bleu schrijftTe Antwer pen heeft men gisteren een uitbreiding van de staking geconstateerd. De ree- ders beginnen geleidelgk toenemende moeilijkheden te ondervinden bij het voorzien in de bemanning van hun schepen. Het personeel bg de reederij William Egan et Cie heeft gisteren gestaakt. De staking is volkomen, zelfs de ka- Ciins staken. Zoo bevinden twee Rijn ten zich in de haven, geheel zonder bemanning. Nu de nieuwe voorwaarden door hetr Engelsche zeeliedensyndicaat zgn aan genomen, zullen indien Dinsdag geen akkoord wordt getroffen, deBritsche dokwerkers de Belgische lgnen boy cotten. Gisteren arriveerden te Rotterdam 70 Duitsche zeelieden hoofdzakelijk ch bij de stakers. Vele schepen kunnen niet naar zee. De Minister van Landbouw, Ngver- heid en Handel heeft aan de com missarissen der Koningin medegedeeld, dat naar zgn meening aan onbezol digde rijksveldwachters op grond van art 16, sub 9, der Visscherijwet geen viscfi- en hengelakten mogen worden uitgereikt. Lustrumfeesten te Utrecht. Wegen# het slechte weer is de gene rale repetitie van het openlucht natuur- spel, hetwelk gisterenavond te Utrecht zou plaats hebben, uitgesteld en is de opvoering bepaald op hedenavond te 6 uur. bestemd voor de „Potsdam" en de „Zaandijk" der Holland Amerika Lyn. Voorts kwamen een aantal mannen uit Oud-Beierland, bestemd voor de „Batavier IV". De boot wordt bewaakt door politie met karabijnen gewapend. Nader meldt men uit Rotterdam De Londonboot Batavier IV is Vry- dagmiddag vgf uur met haar nieuwe equipage naar zee vertrokken. Ruim een honderdtal stakende zeelieden moesten aan den wal door de talrijke politie op een afstand worden gehou den. Het scheepsvolk van het stoomschip Volturno aer Uranium Steamship Company, dat Vrndag afgemonsterd was, weigerde op de oude voorwaar den aan te monsteren. Reuter seint uit Southampton d.d. 23 Juni: De Whites tar Company is het met de stakers eens geworden over de voorwaarden. Het geheele geschil is feitelgk geregeld. Reuter seint ons uit Liverpool d.d. 23 Juni: De groote stoom vaartmaatschapp§en hebben de zeelieden verhooging van loon toegezegd. Er hebben zich ver der geen moeilgkheden voorgedaan. Reuter sëint uit Huil d.d. 23 Juni De stand van de staking der zee lieden wordt ernstig. De meerderheid der dokwerkers heeft zioh gevoegd Alom heeft de Pers genoegzaam zich verklaard over de buitengewone voordeelen en den onvergelijkelijken waarborg van veiligheid die voortaan worden aangeboden aan allen die lijden aan Breuken, Vertakking, Afwij king der organen, enz., door de nieuwe apparaten zonder veer van A. Claverie, de eenige die een werkelijk en voortdurend resultaat geven, welke ook den aard en den duur van het ongemak zij. Licht, soepel, ondoordringbaar voor vocht, geven zg eene ideale wijze van inhouden der brquk en kan men daarmede, zonder last, zelfs den zwaar- sten arbeid verrichten. De talrgke personen die reeds zich hebben kunnen overtuigen van de buitengewone voordeelen dezer prachtige uitvinding, weten dat de apparateft Claverie de eenige zün die hun doelmatigheid gewaarborgd vin den en die immer worden toegepast met hooge zaakkundige kennis, het geen algemeen erkend is. Het id ons daarom aangenaam de tegenwoordigheid van den vermaarden specialist die zijn banden toepast, te hebben vernomen in onze stad en wij zouden onzen lezers en lezeressen die lijden niét genoeg kunnen raden zich diens tegenwoordigheid ten nutte te maken en hem te bezoeken. De Heer A. Claverie ontvangt van 94 ure te RotterdamMaandag 26 on Dins dag 27 Juni, Hótel Coomans. UtrechtWoensdag 5 Juli, 'f Kas teel van Antwerpen. GOUDADonderdag, 6 Juli, Hótel de Zalm. Den HaagZaterdag 8 en Zondag 9 Juli, Hótel du Passage. Leest de „Behandeling der Breuk" een werkje van 150 blz. en 200 af beeldingen dat de Heer A. CLAVERIE, 234, Faubourg St. Martin, Paris gratis op aanvrage toezendt. zaak bezwaar tegen deze echtvweeni- ging- De hulp van een advocaat werd ingeroepen, die krachtens art. 341 van het Burgelijk Wetboek de onwaarach tige erkenning door den pseudo-vader j gedaan betwistte, met het gevolg, dat de Rechtbank deze erkenning nietig verklaarde. Het meisje verloor nu haren staat van wettig kind en werd weder de natuurlijke dochter harer moeder. Hiermede was dus de moeilijkheid uit den weg geruimd, zoodat partijen bin nenkort in huwelijk hopen te treden. Veelbelovend. Een slager te 's Gra- hage die deze week de maandrekening aan verschillende klanten zond, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat dit voor een deel eigenlijk over bodig was, omdat een der jongens het verschuldigde ten eigen profijte alvast maar geïncasseerd had door middel van valsche kwitanties. Het totale bedrag der schulden in de provincie Zeeland, bedroeg op 1 Jan. j.l. f676.000, verdeeld in en 4 Pet. leeningen. Het bedrag der voor 1911 toegestane aflossingen bedraagt f 67.000, terwijl voor 1912 aan aflos singen f69.000 wordt geraamd. Te Axel is een 2-jarig kind in een waterput gevallen en daarin ver dronken. naam van Paleis van Volksvlijt, voor alle te Rotterdam gevestigde vereeni- gingen, van welke strekking of rich ting ook. De bedoeling is, een naam- looze vennootschap Paleis van Volks- vlgt te Rotterdam op te richten, ge vormd uit de verschillende vereeni- gingen zelf. Secretaris van het voorloopige comité is de heer B. L. Sehrammeijar Jr Muizenplaag. Men meldt uit Kaatsheuvel aan de Telegraaf Meende men aanvankelijk, dat de muizen alleen groote schade zouden toebrengen in de tuinen en velden op de laaggelegen gronden onze! omge ving, en maakte men derhalve tot verdelging van dit ongedierte, alleen gaten op deze velden, thans is ook febleken, dat zij groote schade aan e weilanden hebben toegebracht. De landbouwers hadden er geen erg in, dat ook daar duizenden en dui zenden muizen zich een schuilplaats hadden gekozen. Het lange gras ver borg do diertjes dan ook aan het oog van de eigenaars der weiden. Nu echter met het maaien begonnen is, blükt al te duidelgk hoezeer zij in het hebben huisgehouden. Van ge- De komeet van Halley. Aën de Yerkes sterrenwacht is dezer dagen de komeet van Halley nog waargeno men geworden. Haar lichtsterkte blijkt buitengewoon snel af te nemenen ze is thans reeds zwakker dan een ster van de 16® grootte. De voor waarden voor waarneming worden den eersten tijd steeds ongunstigermen hoopt haar in den herfst nog te kunnen weervinden; dan echter is ze voor het tegenwoordige geslacht voor altijd in de oneindigheid verdwenen. Een huwelgk tusschen broeder en zuster. Een ongehuwde moeder trad eenige jaren na de geboorte van hare dochter in het huwelgk met een weduw naar. Bg het huwelgk erkenden de eohtgenooten het kind als hunne dooh- tar, zoodat het meisje hun wettig kind werd. In werkelgkheid was de wedunaar niet de vader van het meisje, doch, gelgk dit veelal geschiedt, was de er kenning bedoeld als een blgk van ge negenheid jegens de moeder, met wie hy in het huwelgk trad. Wel had de man uit zgn vorig huwelgk een zoon, die thans een (halve) broeder van het bewuste meisje werd, ofschoon in werkelgkheid natuurlijk niet de minste bloedverwantschap tus schen beiden bestond. Maar.l'amour est enfant de Bohè me; il n'a jamais oonnu de loi! - tusschen hen ontstond 'n wederzijdsche genegenheid, die broederlgk noch zus terlijk kon worden genoemd en beiden naar een huwelgk met elkander deed verlangen. De ambtenaar van den Burgerleken Stand maakte echter uit den aard der Poolnienws. Hertog Ernst van Saksen-Altenburg is op zijn pooljacht „Senta" naar Spits bergen vertrokken. In het noordoosten van het eiland zullen wetenschappe lijke onderzoekingen ten uitvoer wor den gebracht. Filchner heeft Berlijn verlaten voor zijn vertrek naar Buenos-Ayres. Examen Stenografie. Bij het op 22 Juni te 's Gravenhage gehouden examen in de Stenografie Riönts Balt, slaagden voor Diploma B, kantoor- en onderwijzersdiploma voor de snel heid van minstens 130 lettergrepen per minuut, gedurende minstons 10 minuten achtereen Mej. H. ter Horst Ew. Zr. L. M. Kies Mej. E. J. Klum- pes; Mevr. J. Veenis; Mej. S. Wij brand i. Ie streken zijn de grasstengels on der afgevreten, zoodat het maaien daar hoogst bezwaarlijk gaat. Daar nu ten gevolge van de langdurige droogte enkele weken geleden de op brengst der weilanden niet is, wat men er in het voorjaar van verwacht had, is het dubbel treurig-er op zoo'n manier nogeen gedeelte van te moeten verliezen. De boeren klagen dan ook algemeen over het tegenvallen van den hooioogst en zien met klimmende vreeze den tijd tegemoet, waaropeen begin gemaakt moet worden met het maaien der graanvelden. Gisternacht te 3 Uur werd er brand ontdekt in het perceel Koestraat 8, bij den O.z. Achterburgwal te Amster dam, waarin zijn govostigd drie lijsten makerijen van de heeren De Vries, Lindeman en Ris en M&Hs- Gevoed door het aanwezige brindbare materi aal, greep het vuur snel om zich heen en sloegen de vlammeh spoedig naar buiten. De brandweer kon niet ver hoeden, dat het geheele huis uitbrand de. Verzekering dekt de schade. De jaarlijks terugkeerende Nationale Velddag van het Leger des Heils zal dit jaar gehouden worden ojp Woens dag 12 Juli a.s. op hot Landgoed .Nimmerdor" (nabij de stations Amers- „iximmeraor ^naoij ae stations Amers foort en Leusden) voor dit doel wel willend afgestaan. Deze Velddag zal geleid woyden door Generaal Booth, die in een daar toe speciaal opgerichte tent, tweemaal zal prediken. Verleden iaar nam weder een grooter aantal deel aan dezen Veld dag dan gedurende eenigen jaren het geval was, daartoe mede in staat ge steld door extra treinen en het goed koop tarief, geregeld door verschillen de SpoorwegmaatschappHen. Ook dit jaar zijn weder dergelgke regelingen getroffen, en goedkoope kaartjes mpt programma's zijn aan ae Stations verkrijgbaar vapaf Woensdag 6 Juli tot en met Maandag 10 Juli. Behalve de Samenkomsten geleid door den Generaal zal o.a. ook des namiddags een Muzikale Demonstratie gehouden worden, waaraan 150 Muzi- canten en 250 Zangers zullen deelne men, en ook eenige Kinderzangkoorétt. Dat de Generaal Booth voor d< gelegenheid komt, zal zeker voor v«- en een reden zijn dezen Velddag te bezoeken. Te Geldermalsen in een paard, be stuurd door G. J. van Soelen, op hol geslagen. De voerman raakte onder den zwaar geladen wagen en kreeg ernstigen kneuzingen Hy werd in het ziekenhuis te Utreoht opgenomen en is daar overleden. Bij de Holland ia-Drukkerij te Baarn zijn de volgende brochures verschenen Groote Godsdiensten, serie 1 no. 6. De Godsdienst, de Babyloniers en As- syriers, door Prof. B. D. Eerdmans, hoogleeraar te Leiden. De Protestant- scho zending, een reeks Monografieën serie 1 no. 4. De school in net zen dingswerk door A. Limburg, oud- directeur der Kost en Dagschool voor dochters van hoofden en aanzienlijken in de Minahassa. Prgs per nummer 40 ct., per serie van 10 nrs. f 3. De Wereldkroniek van 24 Juni geeft als titelplaat een groote foto van George V, Koning van Groot Brit- tanië 6n Ierland, in Kroningsgewaad. Verder zijn in dit nummer opgeno men artikelen en tal van foto's van de deelnemers aan de Europeesche rondvlucht, het vliegveld in Vincennos, de revolutie in Mexico, de volkstrei- nen te Rotterdam, feestavond van „het Oranjekruis" in Arnhem, de nieu we Munt te Utreoht. Kroniek met een foto van Prins Hendrik aanko mende te Port-Victoria, feuilleton, oarioaturen. Het Leven van deze week geeft aar dige foto's van de kersenpluk in de Betuwe, een nieuw kruipdieren-huis in Artis, de Nederlandsche Derby-dag, het openluchtnatuurspel te Utrecht op 28 dezer, do zeeliedenstaking, zes propaganda-vergaderingen voor vrou wenkiesrecht, het Centraalstation te Amsterdam, geïllustreerde krantenbe richten, schetsen, feuilletons. Aanvragen van werknemers op 23 Juni. 1 kantoorbediende, 2 kantoorloopers, 4 metselaars, 5 opperlieden, 1 machinist, 1 stoker, 1 waaeli vrouw, 1 bakker, 6 grondwerkers, 3 pakhuisknechten, 2 loopknechten, 2 werklieden zonder vakkennis, Halfwas of aankoraendo. 6 pakhuisknechten, 2 werklieden zonder vakkennis. Leerlingon en jongens. 3 klerken, 1 loopjongen. Aaftvragen van werkgevers. 3 timmerlieden, I meubelmaker, 1 plaatworker, 1 nuisl ïuisknecht, 1 inw. boerenknecht. 1 halfwas rgwielmonteur. 1 schoenmaker, 2 zakkenptakkers, Leerlingen en jongens. 1 loopjongen, 1 banketbakker, 1 pakhuisknecht. Zondag. REMONSTRANT8CHE KERK. Vporm. 10'/, ure. De. H. VAN AS- SËNDELFT. GROOTE KERK. Vroegpreek ten 71/, ure. De. BIJL. Voorm. ton tO ore. Da. TEN BOSCH. Bevestiging van Nieuwe Leden 011 Voorbereiding. Namidd. ten 2 uro. Geen dienst. Avond ten 6'/i ure. Ds. BIJL. Bediening van het H. Avondmaal. KLEINE KERK. Namidd. ten 2 ure. Da. DEUR. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. Geblhuvbrn. KLEINE KERK. Huwelijksinzegening, Woensd. 28 Juni, Ds. DEUR. Diakenen beriohten met vr. dank de ontvangst vart-een muntbiljet groot f 10, in de collecte' op Zondag 18 Juni, dos voormiddags. Een Paleis van Volksvlijt. De N. R. Ort. meldt dat er een voorloopig comité gevormd is, Jat zich ten doel stelt de oprichting van een eigen bondsgebouw met vergader-, concert-, bal-, tooneel- en leeszalen, rolschaatsenbanen, kegelbanen, gym nastiek en turnlokalen enÈ., onder den Paljas van deze week bevat o.a in beeld een scherpe satire over de zorg van het doode materiaal voor de in dustrie tegenover de verwaarloozing der arbeidende klasse door minister Talma. De Prins van 24 Juni hoeft het portret van, Mr. T. Henny de nieuw benoemde president van het gerechts hof te Amsterdam tot voorplaat. Ver der zijn opgenomen foto's van den Senaat van het Utrechtsch studenten corps, aan het Scheveningsche strand, de Engelsche expeditie op Nieuw- Guinea, den prins van Wales opge nomen in de orde van den kouseband, 400-jari& bestaan van de St-Anthonius Broederschap te Tegelon, vervoer van gewonden in trams- en spoor- T, tweedaagsche wedstrijden op den Am»tel, Jaarmarkt-tentoonstelling teKoeta-Radja, de doorgraving van de landengte van Panama, de Derbydag te Duindigt, het nieuwe reptilen-huis in Artis, de ontzettende brand bg Hoorn; in de Sahara, personalia, schetsen, romanyervolg en romanbijvoegsel Ter Drukkerij van A. BRINKMAN ZOON wordt gevraagd een en U zult meer dan tevreden zgn. Aanbevelend, LANGE TIENDEWEG 45. HOOTDPIJN eiu-DE'cOLOGNE van Dr. Mjtuiiziui am Dom au Köln', (geneest de zwaarste hoofdpijn ner1/. fl 0 «s, V fl. f O.HB l 0.60 en f 0.40. BALT. A, VB JQtfO, Coiffour, Oosthaven 31. Dr. Habboldo, gele Zakjes Sham pee- poeder 15 ct.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2