6R00TB EXPOSITIE Kameroverzicht. Gemengde Berichten. Landbouw en Veeteelt. LAND- en TUINBOUW. Stadsnieuws. Ingezonden Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht ZOMER tOII. D. SAMSOM. Veemarkt te Rotterdam. 4I/u Officieels Prijscourant geldkoers: w%. bewesten de spoorlijn Zaandam Amsterdam zal 13 Juli e.k. worden geopend. De opening zal o.m. worden bnge- woond door Z. K. H. Prins Hendrik. De zeeliedenftaking. Heden wordt te Amsterdam binnen gewacht „De Alster", het eerste stoom schip, dat, met arbeidswilligen uitge varen, in de haven terugkeert. De vraag rijst nu, wat de havenarbeiders zullen doen, of zg dit besmette schip zullen lossen. Deze vraag klemt te meer daar de besprekingen tasschpn het stakingscomité en den heer vin Deinse tot geen resultaat hebben geleid. Mogelijk dat het nu tot een staking van havenarbeiders zal moeten komen. In een gisteren gehouden vergade ring van voerlieden werd de volgende motie aangenomen „De vergadering van Amsterdamsche voerlieden, gehouden op Zondag 25 Juni in d'Geelvinck, gehoord de uit eenzetting der zeeliedenstaking; ge hoord de wijze, waarop het patronaat deze stoere werkers op schandelijke manier afwijst en bemoeilijkt door het ruw en barbaarsch optreden der politie; overtuigd, dat door eendrachtig op treden de overwinning wordt ver kregen sympathiseert volkomen met het optreden van het zeeproletariaat en beslist, dat indien mocht blijken, dat de medewerking van den kant dfer voerlieden noodzakelijk is, dit zal nhieden, zoodra hiertoe het sein- het bestuur wordt gegeven, waarin te dien opzichte het volste vertrouwen wordt gesteld". TWEEDE KAMER. Totalisator-Militiewet. Met 46 tegen 28 stemmen heeft de Kamer geweigerd, een motie van Kar- nebeek te aanvaarden, waarin tijdelijke tegemoetkoming werd gevraagd aan de bezwaren van het totaüsatorver- bod, door het bekende amendement van Vuuren in de wet op de zede loosheid gebracht. En dit, niettegeh- staande de zeer welwillende houding van minister Regout tegenover deze poging om terug te komen op het eens genomen besluit. Wij juichen deze beslissing toe. Geen voorstanders van het amende ment-van Vuuren als wij waren, kun nen wij er niets voor gevoelen, om zoo kort daarna op een beslissing terug te komen. Was deze bij verrassing genomen of niet behoorlijk overwogen, het zou iets anders zijn. Maar de Kamer wist wat zij deed; het amen dement was tevoren ingediend en na lang debat, waarbij door de tegenstan ders op de gevolgen duidelijk gewezen werd, aanvaardde de Kamer het amen dement, wel met een kleine meerder heid, maar dit doet niet ter zake. Een novum heeft zich niet voorge daan, eenig nieuw argument hebben wij niet vernomen het was dus puur een poging om een besluit, waar men tegen was, voor eenige jaren tij delijk duurt vaak het langst 1 on gedaan te maken. Welnu, hiervoor gevoelen wij n i e t b. Zoo doende, kan men ieder oogen- blik trachten een geleden nederlaag in een overwinning om te zetteneen poging is altijd na eenigen tijd te wagen. Baat het niet, het schaadt niet! Maar dan wordt alles onzeker en kan men telkens opnieuw beginnen met afgedane zaken. De Kamermeerderheid deed daarom o. i. een goed werk door de poging van den heer van Karnebeek met vaste hand af te wijzen. De courses moeten zich nu maar zien te redden. De Kamer heeft het course-wezen willen vernietigen om het spelen W doen verminderen. Men kan over de' vóór- en nadoelen daarvan verschil lend oordeelen. Maar de Kamer blijve ten minste zich zelve gelijk, wil zij zich niet, door vandaag zwaar straf baar te stellen, wat zij morgen weer permitteert, tot een risée maken. Het Ministerie heeft begrepen, dat het in zake de nieuwe Militiewet, na het bekende uitstel-besluit der Kamer, iets moest doen. En het heeft der Kamer een ernBtig gestelde waarschu wing toegezondende nieuwe wet moet in het najaar behandeld worden, of het Kabinet gaat heen. Het drei gement was duidelijk genoeg. Wij kunnen deze houding allerminst bewonderen. Op- het beslissende moment, bij de bespreking van het voorstel-Nolens tot uitstel, bleef de Regeering, alhoe wel gewaarschuwd, weg. Zij liet de Kamer als 't ware vrijslechts gaf de Voorzitter te kennen, dat de Re geering hoogen prya stelde opaspoed. Méér niet. Ware toen de Regeering tot de Ka mer gekomen met een ultimatum, het had zin gehad. Indien Premier of Oorlogsminister toen gezegd had wij aanvaarden niet langer de verant woordelijkheid voor den toestand der landsdefensie, wanneer het Parlement niet ten spoedigste de wet behandelt, wij zijn er van overtuigd, dat de Ka mer, ondeskundig als zij is, gezwicht zou zijn. En de reusachtig snelle ar beid van minister Colijn die in een goede week zijn Memorie van Ant woord klaar maakte ware niet on beloond gebleven. Nu echter is het te laatde wet zou van uit de Kanaalstraat kon men 't telkens waarschuwend hooren veen vol jaar later pas in werking kunnen komen, indien zij niet half Augustus in het Staatsblad kwam. Dit is nu verzuimdhet kén niet meer, doordat de Regeering verzuimde op het goede oogenblik te spreken. Nu het te laat is, komt een hoog ernstig dreigement: De Regeering durft niet langer de verantwoordelijk heid dragen, indien de wet niet „zoo spoedig mogelijk in het najaar' in behandeling komt. Gelukkig, dat de Regeering gedu rende het lange zomerrecès nog de verantwoordelijkheid aandurft! Een buitenlandsche vijand zal wel zoo vrien delijk willen zijn met de zomervacantie van onze parlementariërs rekening te houden Verwondert het nog iemand, dat de zoo ernstig bedoelde missive der Regeering slechts hilariteit in de Ka mer verwekte? Ja, de rechterzijde trachtte een ernstig gezicht te zetten, maar het gelukte niet erg. Wij be grijpen zulks! Lustrumfeesten te Utrecht. Utrecht is nu in feestkïêedij ge stoken en die feestkleedij staat haar goed. m De burgerij heeft haar best gedaan zboals altijd bij de Lustrumfeesten. Verschillende buurtcommissies hebben zich gevormd voorstraatversieringen ze zijn uitstekend geslaagdwant de straatversiering is over het algemeen zeer fraai en ook de verlichting zal schitterend zijn. Bijzonder fraai is de herbouwde Tolsteegpoort. Het is alsof men in de middeleeuwen verplaatst is wanneer men zich in de nabijheid van die fraaie poort bevindt. De om geving op dit punt werkt ook zeer mede om de poort tot haar recht te laten komen. De Viestraat, de Zadel en ChoorBtraat, de Lijnmarkt, het Oudkerkhof, de Oude Gracht en nog tal van andere straten prijken met fraaie versieringen, de een nog al kostbaarder dan de andere. De Viestraat is een tuin gelijk ge worden. Eenige dagen lang zijn karre- vrachten bloemen geplaatst in grooto bloemenmanden, gedragen door berke- stammen. Wanneer nu Pluvius ons maar gun stig gezind is, dan zullen de feesten schitterend worden. Dinsdagmiddag te 2 u. zal de groote maskerade-optocht plaats hebben. Vad. In een vergadering van stemheb bende leden der vereeniging Sint-Lucas te Amsterdam, gehouden op 15 Juni 1.1. in zake de quaestie der drie ver wijderde schilderijen van Kees van Dongen uit haar tentoonstelling in het Stedelijk Museum aldaar, is besloten, dat het bestuur ter openbare kennis zal brengen dat, na al het gebeurde, geschrevene en gesprokene, de stem hebbende leden de drie verwijderde schilderijen niet als onzedelyke uit stalling, maar als kunst blijven be- sohouwen. Hotelbrand te Dieren. Het hotel de Kroon te Dieren, waar van eigenaar is de heer Brouwer, is geheel uitgebrand. Vermoedelijk is de bra%j ontstaan in de dienstbodenkamer, nk Kort te voren was in het hotel een vergadering gehouden van onderwij zers uit de gemeente Rheden. Nadat de schoolkinderen een Oranje-cantate hadden gezongen en allen het vergader lokaal hadden verlaten werd er brand ontdekt. Gelukkig konden allen het gebouw tgdig ontruimen. De brand is aange komen op den zolder. Er waren 7 logó's, wier goederen in veiligheid werden gebracht. Hoewel de vrijwillige brandweer kranig werkte, kon niet belet worden cjat het hotel tot den grond afbrandde. Het hotel bevatte 2 groote zalen en 20 kamers. Verzekering dekt de schade. Zaterdag is nit Amsterdam naar Leeuwarden gevankelijk overgebracht en in de bijzondere strafgevangenis ingesloten de vroegere gemeentebode J. J. B., uit Hoorn, die door het ge rechtshof te Amsterdam wegens moord op de vrouw van den marktmeester W. Marcus en poging tot moord op het dienstmeisje, werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Vrijdagnacht zijn te Surhuisterveen (Fr.) van 5 veehouders meer dan 20 schapen door honden doodgebeten. Tijdens een onweersbui, die op zich zelf weinig te beteekenen had, heeft in de buurtschap Kallenbroek, onder den gemeente Barneveld Vrijdagavond zoo hevig gehageld, dat de verschil lende landbouwgewassen bijna geheel vernield zgn. Van do prachtig te veld staande boekweit is niets meer over gebleven, terwijl ook aan rogge, aar dappelen enz. groote schade is toege bracht. Padvinders en kerk. In de N. R. Crt. komt het volgende ingezonden stuk voor, geteekend X. Over de waarde van elke zaak kun nen verschillende menschen afwijkende appreciaties hebben. Zoo ook over de waarde der padvinderij en van de kerk. De eerste heeft het zoo ver reeds ge bracht, dat zij een groot, een zeer groot, aantal jongens er werkelijk toe gebracht heeft, ernstig te trachten eiken dag ten minste één goede daad te verrichten en dit iB aan de kerk nog niet gelukt. Maar hoe de appre ciatie van een en ander zgn moge, het is een treurig verschijnsel, een rersohgnsel, dat tot ernstig nadenken stemt, dat van kerkelijke zijde meer eri meer getracht wordt de vrijheid in het algemeen en de vrijheid van godsdienst in het bizonder te knotten en tot een paskwil te maken. Wij leven in een vrij land tot nog toe en die vrijheid brengt mede, dat ik niet het recht heb om een andermans kind door reglementen of hoe dan ook te verbieden naar de kerk te gaan, maar ook niemand het recht heeft mijne kinderen te beletten te gaan pad vinderen, op Zondag of door de week. Af» de padvinderij plaats moet geven aan de kinderen van allen dan moet ook vrij gelaten worden aan hen die willen padvinden op Zon- dit te doen, als hunne ouders daartoe verlof geven. Elke poging van kerkelijken om dit direct of indirect te beletten is dwingelandij of riekt er althans sterk naar. En als van kerkelijke zijde de medewerking aan deze, voor onze jongens zoo gezonde en nuttige instelling, van zulk tiranniek dry ven afhankelijk wordt gesteld, dan moeten zij niet spreken of schrijven, dat zij er tegen zijn ons volk in hokjes of seotetjes te verdeelen, want dan doen zij dit wel. Dan is hun daad het tegenovergestelde van hun woord. En wat de praktijk der padvinderij betreft 1°. Er zijn Israëlitische kinderen voor wie de Zaterdag even geheiligd is als de Zondag voor anderen. De Zondagheiligers zouden dan zedelijk verplicht zij den Zaterdag ook te heiligen. 2°. Er zijn een groot aantal jongens, die alleen des Zondags vrij rijn (bijv. alle kinderen, die in fabrieken werken) en die den Zondag vaak veel slechter zullen bestedon dan met padvinderen, als zij tot'schijnheilige Zondagsheili ging worden gedwongen. En geschenk van de Sultan van Djocjakarta aan den aviateur Küller. Naar men het „Bat. Nieuwsblad" me dedeelt was de Sultan van Djoojakarta over prestaties van den jongen avia teur zoo enthousiast en maakte de vliegenier op den vorst zulk een gun- stigen indruk, dat Z. H. al dadelijk een blijvend blijk van belangstelling aan den heer Küller toezegde. Dit nu kwam dezer dagen door tusschen- komst van den adsiatent-resident en werd aan den 0. Dom, administrateur der suikerfabriek Tjebongen overhan digd, met verzoek dit aan het goede adres te willen doorzenden. Het geschenk bestaat nit een fraai bewerkte kris van het fijnste pamor- staal, vervat in een greep van timo- hohout, welke laatste voorzien is van een ring van bewerkt goud, waarin kleine diamanten zgn gezet. De scheede is van zwaar goud, aan één zijde keurig gedreven en bewerkt terwijl, het geheel is opsloten in een fraai djatihouten kist, gevoerd met geel satijn. De kist zei ven is in den Ssbruikfilgk geel zijden enveloppe be oten. Het is een geschenk van hooge waarde, en bepaald niet te beschouwen als een reeds gedragen kris is, waar aan ongetwijfeld voor den gever eenig souvenir verbonden zal zijn. De mededeeling hiervan zal zeker voor den heer Küller een aangename verrassing zijn. Bij het vertrek uit de sluis te IJ- muiden geraakte op het Engelsch stoomschip „Barnton" een matroos tosschen een tros bekneld, waardoor het rechterbeen brak. Het stoomschip maakte in de buitenhaven vast ten einde geneeskundige hulp af te wach ten. Nadat dr. Bok den verwonde ver bonden had en constateerde dat hij met het stoomschip mede kon varen, zette dit na een paar uren onderbroken de reis naar Methil voort. Vrijdagmiddag zijn twee broertjes van 9 en 11 jaar, zoontjes van een bewoner der buurtschap Appel onder Nijkerk, bij hun wandeling over de heide van school naar huis door den bliksem gedood. Op de Papentorenvest te Haarlem is Zaterdagavond in een pakje bet lijkje van een pasgeboren kind ge vonden. Het had een prop in den mond. De openbare lagere scholen te Ot- tersum en Middelaar zijn drie weken en sommige bijzondere scholen zelfs vier weken gesloten wegens het bosch bessen plukken. Thans wordt alleen nog maar voor Engeland geplukt, de prijs is gedaald tot 10 cent per pond. Worden de bessen wat rijper dan begint de pluk voor Duitschland en stijgen de prijzen weer. Zaterdagmiddag is te Lienden bij Tiel een moeder van 9 kinderendoor haar man vermoord. Er is gebleken, dat er eene som folds, groot f 200, aanwezig was, die e man opgeëischt had om te ver drinken. Het verzet van de vrouw hiertegen moet de aanleiding van de misdaad geweest $ijn. De voedingswaarde van de kaas Een boterham' belegd met kaas is voor menschen, wier smaak nog niet verwend is, een kostelijke spijs en ook als nagerecht, ter bevordering van de digestie, wordt, naar men weet, de kaas juist bij overvloedige maaltijden f eregeld opgediend. Minder bekend is, at zij ook als voedingsmiddel een hooge waarde bezit. Wel zegt een oude spreuk „Kaas is 's morgens goud 's middags zilver, en 's avonds lood", doch geheel juist is dit nietin de eerste plaats komt het op de hoeveel heid van het genotene en op de soort aan, en bovendien speelt het verte ringsorgaan van den mensch daarbij een niet onbelangrijke rol. Op de Internationale Hygiëne-ten- toonstelling te Dresden vindt men in de populaire afdeeling aan een ryk voorziene uitstalling van allerlei kaas soorten aangetoond, hoe groot de voe dingswaarde van enkele soorten is en welke beteekenis de kaas in de rij onzer voedingsmiddelen toekomt. Het door de tentoonstelling verspreide blaadje vergelijkt de voedingswaarde van de kaas met ons belangrijke, eiwithoudende voedingsmiddel, het vleesch, en vindt dan, dat zelfs ma gere kaas, de zgn. Harzer Kftse, onge veer dubbel zooveel eiwitstoffen bevat! dan mager rundvleesch, dat op 1 KG., 180 gram eiwitstoffen bevat, terwijl Harzer K&se 410 gr. bevat. Bij half vette en geheel vette kaas verschuift de verhouding zich iets en in Zwit- sersche kaas is b.v. even zooveel vet alB eiwit voorhanden: 1 KG. bevat ongeveer 300 gr. en 300 gr. vet. Men ziet echter dat deze soorten buitenge woon voedzaan znn. Zij bevatten even als de magere kaas, slechts in nog sterkere mate, veel meer voedingsstof fen, eiwit en vet, dan mager en ta melijk vet rundvleesch. Wanneer men zich de bereidingen samenstelling van kaas voor den géést haait, dan vindt men, dat kaas de voedingstoffen van melk bevat, daar onder eiwit (keseïne), vet en soms ook wat melksuiker, bovendien nog zout en water. De smaak en reuk van de kaas worden gevormd door de mede werking van een groote massa bacte riën en sohimmebnicrobendaaren boven worden de eigenlijke voe dingsstoffen eiwit en vet chemisch veranderd, lichter verteerbaar gemaakt. Toegegeven moet worden, aat men schen met zwakke spijsverteeringsor- ganen voorzichtig moeten zijn met het eten van kaasin het alge meen echter verdient zij meer dan tot nu toe als voedingsmiddel gewaar deerd te worden. Groote Nationale Fruittentoonstelling te Eist (O.-B.) 1191. Konden wij in een vorig bericht melding maken van de hooge belang stelling, welke H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder in deze Tentoonstelling toonen, door het schen ken van medailles van zeer groote waarde, het heeft Z. K. IJ. den Prins der Nederlanden inmiddels ook be haagd, eene groote zilv. medaille be schikbaar te stellen. Uit verschillende fruit centra werd reeds belangrijke inzendingen toegezegd w. o. vooral op het hoofdno. van het programma, waarvoor H. M. de Koningin de gou den medaille als eere-prijs beschikbaar stelde. Dit hoofdno. zal een beeld geven van de ooftteelt jn de verschil lende deelen des Rijksinzending daarop staat voor vereenigingen, enz. open. Met het oog op de voorbereidende maatregelen, waar nu reeds gebleken is dat de Nat. Fruittentoonstelling 1911 alles zal vermogen te overtreffen wat tot dusverre in ons land op dit gebied is gezien, is het zeker gewenscht, dat vereenigingen, die op dit no. wenschen in te zenden, zich stipt houden aan de bepaling van het reglement, de plannen hunner étalages vóór 1 Juli aan het Hoofd-Comité te doen toekomen. Dit geldt even zeer voor het tweede hoofdno., 't welk een beeld moet geven van de groote bedrijven op fruitteelt- kundig gebied hier te lande en waar voor de door H. M. de Koningin- Moeder geschonken medaille als eere- prijs is uitgeloofd. De Tentoonstellings-Commissie heeft zich reeds in verbinding gesteld met den eigenaar van een uitgestrekt ter rein, naast dat der Veilings-Vereeni- ging „Over-Betuwe". ten einde be schikking over meer plaatsruimte te verkrijgen. De pogingen hiertoe wer den, dank zij de willendheid van be doelden eigenaar, na gunstigen uitslag bekroond. In verband met bovenstaand zal spoedig de aanbesteding plaats hebben van timmer- en decoratiewerk, Zeer belangrijke inzendingen werden reeds toegezegd op de Hoofdstukken 2 en 3 van het programma, betreffende pak-materiaal en gereedschap, in het bijzonder sproei-machines voor fruit- plantages enboomgaarden, welke ma chines gedurende de tentoonstelling in werking te zien zullen zijn, en verder wat aangaat de ingemaakte vruchten en vruchtensappen, alsmede toestellen voor dit bedrijf. Voor inzenders is het nog van groot belang te weten, dat in de kringen van buitenl. vaklieden thans reeds veel over deze Tentoonstelling wordt ge sproken. Ten einde een zoo volledig moge- lijk overzicht te kunnen geven van wat ons land op fruitteeltkundig ge bied presteert, zal de Tentoonstelling te Eist voor alle Nederl. vruchten- kweekers en boomgaardbezitters ter inzending opgestaan. GOUDA, 26 Juni 1911. De heer G. D. Heij, leeraar aan den cursus voor de hoofdacte v. d. Bond van Nederlandsche Onderwijzers, heeft '5zich voor den komenden cursus 1911— 1912 niet meer beschikbaar gesteld en in diens plaats is benoemd de heer J. Smit. Gisteren viel van een door de Turf- singelgracht varende motorboot van den heer H. J. N. alhier de knecht Gr. te water. Het was den schipper niet mogelijk zoo vlug te stoppen of de knecht zou waarschijnlijk verdron ken zijn, indien niet de kapitein van de motorboot „Maria" de neer J. C. de Vries vlug in zgn boot was ge sprongen en naar den drenkeling was geroeid. Juist bijtijds kwam de heer de Vries bij dezen aan die reeds zinkende was. Met een foreche greep werd hn weer naar boven gebracht. Na zich bij den heer de Vries van cUtoog goed voor zien te hebben kon hij zgn natte plunje huiswaarts brengen. De heer N. R. Slop is heden ge slaagd voor het natuurkundig examen aan de Rijks Veeartsenijschool te Utrecht. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering van de R. K. Kieevereeui- f'ng zgn candidaat gesteld in district de heer J. A. Donker, in district EL de heer L. J. Jaspers en in district III de heer H. S. H. van Pelt. Gisteren hield de postduiven ver eeniging „de Zwalnw" een wedvlucht van uit Londen, de duiven hadden het zwaar in Engeland te kampen met een sterke wind. De duiven bereikte hare hokken als volgt 1® prijs Joh. Ravestijn 2® 3° 4® 5® 6" 7® 58 38 58 50 P. M. Gerhards L. v. Duuren 2 J. F. Signer 2 C. M. Holthuijzen 2 Joh. Ravestijq 2 C. Agten 2 P. M, Gerhards 2 O. M. Holthuijzen 2 53 57 0 0 2 5 8 43 Hedenmorgen toen een café-houd ster in den Groenendaal alhier in de tkppern kwam bemerkte zij daar een man, die een fleschje in de hand hield en jenever daarin liet loopen uit een vaatje dat op de toonbank stond. De man stak het fleschje daarop spoedig in zgn zak en bestelde op hoogen toon een borrel. De vrouw echter weigerde dit. De politie werd gewaarschuwd en rokende den jeneverdief in. De dader bleek te zijn zekere KI. wonende alhier, die veel gebruik maakt van sterken drank. van de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, reeds ruim elfhonderd ;asten in de badplaats Noord wijk aan Zee aangekomen. Overigens gaat alles hier zijn ge wonen gang. Zóó, mgnheer de Redacteur, is de de toestand te Noord wijk aan Zee en al wat er anders of meer van verteld of geschreven wordt is óf onjuist óf overdreven. Hoogachtend, mot dank voor de plaatsruimte UEd. dw. dn. De Secretaris van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Noord- wijk DE R0CHEF0RT DIJK. De secretaris der Vereeniging „Zee bad Noordwijjc" H. HOEK Jr. De Secretaris van den Raad van Behqer dor N. V. Zeebad Noordwijk: BUSBINK. Gisterenmiddag hielden zich vier jongelieden bezig met kogels zoeken op het schietterrein. Een politieagent, die hen betrapte nam hen mede naar het bureau en maakte proces-verbaal tegen hen op, waarna de jongens die bleken minderjarig te «ijn en te Rot terdam thuis te behooren, naar hun woonplaats werden overgebracht. Afloop der Openbare Verkooping van ONROERENDE GOEDEREN, gehouden door Notaris J. J. A Montijn. Een dubbel "Winkelhuis, aan den Kore Tiendeweg No. 16, kooper den heer F. 0. Bik Jr. voor f 8450. Buiten verantwoordelijkheid der Red. De Noordwijksche Strandkwestie. Geachte Redacteur Naar aanleiding van meerdere be richtten over bovenstaand onderwerp in de Nederlandsche bladen opge nomen, wilden wij gaarne een klein plaatsje van U, vooral omdat sommige dier berichten in de laatste weken op zoo eigenaardig overdreven wijze zijn gesteld, dat het ons noodzakelijk voorkomt om daartegenonver eens enkele feiten en cijfers te noemen, vpor de juistheid waarvan wij met omien naam instaan. Op 9 Juni 1. 1. stonden de 10 bad koetsen en ongeveer 25 strandstoelen van pachter Vink wederom op den grond van N. den Hollander en wer den op het daartoe door den Hollan der tot Vink gericht verzoek door dezen daarvan niét verwyderd. Daarom werden ze door den Hollander opge borgen. in één hem toebehoorende of door hem gehuurde ruimte. Zo staan daar nog, Wellicht in afwaohting van een rechterlijke uitspraak. Dat is slechts een zaak tusschen die twee. Relletjes, of wat daarop zou gelijken, kwamen bij deze opruiming niet voor. Enkele aanhangers van Vink's mee ning omtrent den eigendom van het boVenstrand enz., meest jongelieden uit Noordwgk-Binnen, hebben daarna óp Zondag 11 en Donderdag 15 dezer (Sacramentsdag), getracht om wat kabaal te maken te Noordwgk aan Zee, voornamelijk voor „Huis ter Duin," doch zgn daarin zoo goed als niet geslaagd, dank zg de uitstekende politiemaatregelen die genomen wer den. Bedaart ia er niets meer voorgevallen. De laatste gepasseerde Zondag (18 dezer) verliep zoo kalm als ooit eenige Zondag te voren, en in de week be merkt men absoluut niets bijzonders. Dat is alles wat er te Noordwgk bekend is van den tegenwoordigen stand der „strandkwestie" ten opzichte van den naar buiten zichtbaren en merkbaren toestand. Geen enkele badgast behoeft daar van dan ook eenig ongerief te onder vinden. Op 27 Mei opende badman P. Bedijn zijn bedrijf, dat sedert met zgn ruim 65 badkoetsen ongestoord werd uitge oefend op de gewone, ieder van ouds bekende plaats. Er warden reeds meer dan 1000 zeebaden genomen. Tot en met 16 Juni waren in dit seizoen, volgen» de officieel© opgaye De Kuropeesche Rondvlucht, Soesterberg. Zaterdag was reeds het teleurstel lende bericht gekomen dat het vertrek der vliegeniers werd uitgesteld tot des middags 3 urein den laten namiddag waren commissarissen opnieuw ge noodzaakt het vertrek uit te stellen tot Zondagmorgen, waarvoor dan te 4 uur op het terrein zou worden ver gaderd. Toen het weer Zaterdagavond beter schap beloofde, meenden velen dan ook dat het vertrek nu inderdaad in den vroegen Zondagmorgen zou plaats hebben. Hoewel er in den nacht een vrij sterke wind woei besloten sportcom- missarissen Zondagmorgen te, 4 uur toestemming te geven tot vertrek. Het was op den straatweg, die van Utrecht naar het vliegterrein voert van af drie uur en vroeger al vrij druk van zich naar het vliegkamp spoedende sportmenschen, die enthou siast genoeg waren om hun nachtrust er aan op te offeren. Trouwens een opoffering was het maar ten deele, want zg die zich onderweg bevonden hebben kunnen genieten van ee prachtig opkomende zon, die langzaai aan iq steeds grooter wordende gouden ronding aan de kim verscheen, totdat het schitterend licht zich in al zijn pracht over de velden en wegen uitgoot. In het vliegkamp was er al heel vroe^ beweging. Het was er voor velen a dag, toen de gewone stadsbewoner er aan dacht om te gaan slapen. liet weer was goed, doch er stond een stevige bries. Om half vier heersch- te er op het vliegkamp reeds veel leven, ofschoon het publiek nog geen toegang had, daar de kaartenverkoop nog niet plaats mocht hebben. Toen het vliegkamp voor het publiek werd opengesteld werden spoedig goed bezet. Een der han, geopend en de vliegmachi mont verscheen in het vl motor werd aangezet en oi voor half 5 maakte Bét vlucht van slechts enkele 20 meter hoogte. Deze op-en- man heeft deze vlucht gem aanleiding van het protest van enk< aviateurs, daar zij voornamelijk be zwaar hadden gemaakt tegen het niet landen van Beaumont in het vlieg kamp. Dit vliegtochtje was dus alleen voor den vorm. Toen Beaumont op het Paddock verscheen werd hij voorgesteld aan den minister van Buitenlandsche Zaken Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen, die in het vliegkamp was gekomen, Ook merkten wij even later op den oud-Gouverneur-Generaal van Ned, Indië, generaal van Heutz, Om 4.20 uur werd gestart, Gibert, Garros .en Vidart startten niet. Drie schoten sari beide zgden van het ter rein weerklonken. Beaumont's machine werd even uit den hangar gereden, doch ook hg dacht niet aan vertrekken, De overige aviateurs namen verder geen deel aan den start. Zij wandelden gezamenlijk op naar de restauratie-zaal druk gesticuleerend, beraadslagend. Na eenigen tijd aldaar vertoefd te hebben, bleek een groote eenstemmigheid onder de vliegmen- schen te bestaan. Algemeen vona men het o verantwoordelijk met zulk een sterke win^ gelegenheid tot vertrek te geven. Een stuk, onderteekend door alle aviéteura meldde dat men des middags om drie uur bij elkaar zou komen om te besluiten of zg al of niet om vier uur des middags zouden starten voor de vierde ótape SoesterbergGilze- RijenBrussel. De wind hafl toen een sterkte van 14 M. per seconde. In de vergadering der aviateurs te eranxen umont een muten op 3.55 werd besloten nog tot 6 uur te wachten, alvorens een beslissing te nemen tot vertrek. Nadat er een paar flinke buien waren gevallen, bedaarde de wind. Er kwamen ook goede berichten uit Breda en Brussel in. Toen werd be sloten op te stijgen. Te 6.15 werden een mono en een biplan uit de han gars gehaald en Verschaeve, die ook op het terrein was gekomen maakte 6.30 boven het terrein drie mooie vluchten, waarna hij sohitterend neer kwam. Direct daarop werden andere toestellen naar buiten gerold, zoodat Beaumont, Garros, Védrines, Gibert, "Wijnmalen, Kimmerling, Barra, Wey- mann on Train tot het vertrek gereed stonden. Een vijftal vliegeniers wei gerde echter te vertrekken. Terwijl de mecaniciens de propellors lieten draaien, om na te gaan of de machines goed werkten, verklaarde Beaumont niet te zullen vertrekken wanneer niet door alle vliegeniers aan den start werd deelgenomen. Terwijl men hierover beraadslaagde kwam een geweldige bui opzetten, die aan alle goede voornemens tot vertrek den bodem insloeg, want wel dra plaste het water mot stroomen op het vliegterrein neer en deed ieder een goed heenkomen 'Zoeken. Do toestellen werden onmiddelijk opgeborgen en de vliegeniers besloten in een direct daarop gehouden bijeen komst het vertrek voorloopig tot Maandagmorgen 4 uur uit te stollen. Heden was het dus weer vroeg dag in het vliegkamp te Soesterberg Van af het ochtendgloren tot in den avond waren in het vliogkamp te G i 1 z e-R ij e n vele bezoekers, die wachten op de aankomst der vliege niers uit Soesterberg. Zij hebben gewacht den geheelen .g doch tevergeefso.il, do vliege niers zyn niet gekomen. Uit het vliegkamp Soesterberg werd hedenmorgen 6 uur geseindHet laatste bulletin van gisterenavond over het weer luidde zeer slecht. Een telegram uit het vliegkamp Gilze Rijen van 6 uur 10 luidde Hedenmorgen om 4 uur waren slechts weinigen uit Breda naar het vliegkamp gegaan. Hét regent hard. Het eerst ontvangen bericht uit Soes- teeberg zegt, dat er voorloopig niet gevlogen wordt. Een telegram van 10 uur 30 uit héb vliegkamp Soesterberg mdldt Er heerscht rtorm 'en regen. De sportcommissie heeft bericht aan de vliegeniers, dat de termijn van aan komst te Brussel verlengd is tot Woensdagmorgen 10 dur. Op het vliegveld te Berchem bij Brussel wachtte van den vroegen morgen duizenden mehschen. Later meldt men nog: Beaumont, Garros en Kimmerling ziin heden vertrokken i Hedenmiddag of morgenochtend zuilen de andore vliegeniers vertrekken. Een later bericht meldt Drie aviateurs zijn nog onderweg naar Gilze-Rijen. Beaumont is na 41 minuten te Gilze-Rijen aangekomen. Het stortregent. Zaterdag en Zondag is er wegens Dordrecht niet gevlogen. Opg-ave der Personen, die eloh gedurende de week van 16 Juni tot 23 Juni in de ge meente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIGD: C. P. Jordaans portion uit Schiedam, Krugerlaan 130. A. M. Kooper dienstb. nit' Utrecht, L-Tiendeweg 88. Th. Verbiest meubelmaker uit Rot terdam, Vierde Kadé 42. P. P. A. v. d. Wwie f&br. werker uit Middelburg, K^ttenmngel 78. M. J. Kraan winkeljuffr. uit Breda, Keizerstraat 78. L. v. d. Munnik uit IJsselmonde, Graaf van Bloisstraat 20. G. Potharst uit Oudenbosch, Klei weg 94. A. J. Denkers boekhouder uit Weesp L.-Tiendeweg 76. J. A. Wageningen strijkster uit Utrecht, Crabethstr. 27. P. Hoogendoorn uitLangerakIJssel laan 129. Zondag is te Turijn overleden prinses Clotilde. Prinses Marie Clotilde Thérèse Loufee een tante van koning Victor Emma nuel, werd te Torgn geboren 2 Maart 1843, huwde eveneens te Turyn op 30 Januari 1859 met prins Napoleon, die 19 Maart 1891 stierf. Zondagochtend heeft prins Hen drik de godsdienstoefening te Londen in de Hollandsohe Kerk bijgewoond. Verscheidene leden van de Holland- sche Koloniën waren aanwezig. Mevrouw Bo(ha en vele andoren uit Zuid-Afrika waren ook tegen woordig. Prins Hendrik en Botha groetten elkander vriendelijk'. De luchtballon die gisteren te Parijs is opgestegen, is in de Noordzee ge vallen. De beide inzittenden konden niet wotden gered. Zeeliedenstaking. Het Be-*, stuur der bootwerkersvoreeniging" Recht en Plicht te Amsterdam, gebruik makend van de bevoegdheid heeft hedenmorgen de staking der boot werkers geproclameerd. De werk lieden, die hedenmorgen bij de Kon. W. Ind. Maildienst werkten hobben den arboid gestaakt. De Fransche ministercrisis en 't bezoek aan Nederland. President Fallières keerde Zondag morgen 10 uur te Parijs torüg on begaf zich om half-elf naar het ministe rie van Binnenlandsche Zaken. Daar overhandigde Monis hem het ontslag van het kabinet. De president ia voor nemens zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan de crisiseen der hoofd redenen daarvoor is, dat president Fallières 3 Juli naar Holland vertrekt. Daar de reis uit een oogpunt van buitenlandsche politiek van onbetwist baar belang is, zou het in alle op zichten te betreuren zijn, dat deze wegens onvoorziene omstandigheden uitgesteld zou worden. Het luchtschip Paraeval V is hedenmiddag te Miinden in Hannover verbrand tengevolge van het vuuj- vatten bij den herstellingsarbeid aan den motor. Persoonlijke ongelukkon zijn niet te betreuren. Pest in Indië. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal v$n Nederlandsch-lndië, d.d. 24 dozor, be treffende pestgevallon op Java „Afdeeling Malanggisteren „dezer) vier gevallen, waaronder d „dooden. Van de lijders van vorige „dagen overleden er nog tien, waarvan „zes op Kalibakar. „Kediri geen gevallen. Van vroegere „lijders is er nog een overleden." De Haagsche rechtbank hoeft heden den heer A. J. de Haas tt Zoeterwoude Ontslagen van rechtover- volging ter zake van de hem ter laste gelegde onbevoegde uitoefening van de geneeskunde en dat op grond, dat niet was ten laste gelegd dat bekl. de geneeskunst had uigooefend als beroep, zoodat noch art. 486 straf wetboek, nooh ook het betrekkelijk artikel van de geneeskundige Wet toepasselijk was. De kantonrechter te Leiden had den bekl. veroordeeld tot twintig geld boeten van f 15 of 20 maal 10 dagen hechtenis. Een cholera geval werd geconsta teerd te Tchenzel-Kenni, aan den Bosparus. Aan boord van dé vrachtboot „Oceaan", van New-York komend met landverhuizers, is bij een vrouw cholera geconstateteerd. Het schiifis in quaran taine. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 776.8 te Horta, laagste stand 75O.0 te Lerwick. Verwachting tot den avond van 27 Juni Meest matige zuidelgke tot zuid westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, warmer. van een prachtige collectie MANTELS COSTUMES BLOU8EN, ROKKEN, Zijde en Japonstoffen in do grootste verscheidenheid van! de goedkoopste tot de beste soorten waarbij de prijzen in zeer sterke con currentie zijn met alle huizen, zoowel in Binnen- als Buitenlands Mn tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, Maandag a6 Jurti 1911. Vette ossen en koeien goede aanvoer prijien waten toot ïste kwal. 4a, at JU én 3e 32 ct per halt KG. Vette kalveren goede aanvoer ie kw«- liteit 30, ae a6 en te 34 qt. pér half KG. Vette varkens redelijke aanvoer, rste kw, 23, 2de kw. aa 3de kw. 19 cent p»r half K G. Schapen en lammeren redelijk aangevoerd Handel in vet vee en vette kalveren prijshouden Vette varkens stug. Sdwtofn en lammeren met redelijke omset, prijwn onveranderd. Vorige Koon k'oer* ran hedeu. 83'/, «3% 93 92 '5/,6 64'/, r- 100 100% 89% 89 93% 8ff» 91' 91'/, 47'/, 103'/, 87'6/,. WVu 89% 39% 203 203 B7'/s 57'"/,, H2'/, 83 20"/,, 96% 79"/,, 81'/., 306 17 9% 132 727 90.!/, 170 485 464'/, 161V, 146 222 17 9»/,. 134'/, 740 00 VAN DEN KI feci en handel te A m sterdam 28 JUNI 1911. SlMtslteniucea. jtfed. Cert. "Werkelgke Sohuld 3 pet. 'Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pot. Port. Obl. 3de Serie Amört.'Sohuld 3 pot. Russische Obl. Seriën 3.40-850 No. 2276- 10000. 5 ppt. ld. Obl." (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Idh Obl. (NicolaiSpoor weg) 1867-69 4 pet. id Om. 6e Emissie4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e serie 5 pot. Brazilië. Funding Lee- ning 5 pet. 1 Obl. 1889 4 pet. Venezuela DipJ. Schuld 1905 3 pet. Bank- én Crediet-lnctel- Iltijen. Ned. Bankaandeelen Industr. Onderncnititgeu American Oar Foun dry Coxnp. C. v. A, ld.Smelting Refining Ce. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert, v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kei. Crediel liastell. e* Cultuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster dam" Aana. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Hattflel-Mrj. C.v. A Mijnbouw M(jen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn- boüw Mij. Aand. Great, Cobar Aand. PetroIeutEi-Ondcrn. Dortsche Petroleum In dustrie M\j. Gew. A Kon.Ned.Mg.fcofcExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart MUett. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoe- land" preferente A. Inti Mercantile Marino Cy. afgest. Préf. A. 18% 18% Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. 1147$ H& Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. 61 61l/a „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. 70 OlverfCEi. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 4l3/$, Peruvian Corporation Lim. Cert. V. Aand 10l3/t# 10l,/j6 .Spoorwegen. Hall. IJzeren SBbor- wegmij. Aand. 867» 067s Jpj. t. Expi. v. Staats spoorwegen Aand. 977» 98 Zuid-Italiaan. Spwmg. Serie A-H Obl. 3 pet. 67% Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. 228 223 dito dito Art. de Jogiqs. f 170# Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 98% 98% Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 367» 87 Union Pacific Railroad Cy. Celt. v. gew, A. 186% 191 Wabash Gew. AAi 17% PrenielMuingea. Amsterdam Aand. 3 pet 109% Hongarije. Thei s-Re- 1 gmirungs-Ges. 4pót. j 1&) J Prolongatie 3—^/^pCt, Amerikanen zeer vast, Nationale Staatsfondsen beter, Cultnren vaster, Tabakken op vorige koersen, Petro leums beter, Mijnen over 1t algemeen stil. 1707a 487

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2