GROOTE EXPOSITIE Stadsnieuws. Qemeogde Berichten. Rechtzaken. SDFOIST. Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant ZOMKH 1011. D. SAMSOM, Veemarkt te Rotterdam. - - m'u ao« 179'/, 2 p/, Om halfdrie werd een bezoek ge bracht aan de Academie, -waar de heeren werden ontvangen en rondge leid door den Commissaris der Konin gin, mr. C. C. öeertsema, voorzitter van het college van curatoren, den secretaris mr. B. ten Bruggencate en de overige leden van het college en den rector magnificus, prof. dr. ft. A. Reddingius. Om 4 uur werd een bezoek gebracht aan het Stads-Provinciaal en Acade misch Ziekenhuis, waar zij werden ver welkomd door het dagelijksch bestuur van de commissie van beheer en den directeur, dr. O. van Eijsselsteijn. Gisterenavond werd hun door- den Commissaris der Koningin en diens echtgenoote een diner aangeboden. Wij vernemen, dat President Fal- lières verzocht heeft na aankomst in Nederland zoo spoedig mogelijk zijn opwachting t? maken bij H. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk, piaar dat H. M., met het oog op den be perkten tijd voor het afdoen van het vastgestelde programma beschikbaar, den President hoeft doen weten, dat H. M. hem zal ontvangen Donderdag 6 Juli des voorm. ten Faleize te Am sterdam. Zooals reeds is medegedeeld, hééft de President de Koningin-Moeder ge ïnviteerd om deel te nemen aan boord van de „Edgard Quinet", welke uit- noodiging H. M. heeft aangenomen. H.H. D.D. H.H. do hertog en her togin van Coburg worden a.s. Vrijdag uit Vlissingen op Soestdyk verwacht en zullen dien dag met H. M. de Koningin-Moeder, hun gastvrouw, het openluchtspel ter gelegenheid van de studentenfeesten te Utrecht bijwonen. De wethouder van Onderwijs, mr. S. de Vries Czn., heeft een open brief gericht aan den voorzitter der com missie van toezicht op het midd. on derwas, dr. G. Bellaar Spruyt, te Am sterdam die met vooropstelling van zijn qualiteit de verklaring had afge legd te hebben waargenomen, hoe bedenkelijk het is een man van rechts wethouder van Onderwijs te maken. In 't bijzonder acht de heer De VrieB zich gekrenkt door de op boven bedoelde verklaring volgende woor den „Dit kan men niet altijd booor- deelen naar wat er in het Gemeente blad komt, want er zijn altijd allerlei dingen, die niet uitgevoerd worden, óVndat men er niet toe komt". De heer De Vries is door deze woorden, naar zijn schrijven, in zijn eer aangetast en vraagt aan dr. Bel laar Spruyt bewijs voor zijn bewering. Een gezelschap van ongeveer 70 leden van de Kon. Nederlandsche Land bouw vereeniging bezoekt in den loop dezer week verschillende plaatsen in Norfolk en Suffolk. De heeren kwamen gisterochtend via Harwich aan on brachten eerst een bezoek aan Ipswich en de proef velden te Saxmundham en aan de boerderij van den hoer Robinson te Beccles, waar zij schitterend werden ontvangen. In liet Grand Hotel te Lowestof, waar zij dezen nacht logeeren, bracht de president, Jhr. Ruys de Beeren- brouok, een dronk uit op de Koningin en Prins Hendrik, aan wie ook tele grammen van hulde werden gezonden. (Hbld.) Do Bond voor Staatspensionneering zal tor gelegenheid van do lldo jaar vergadering oen Openbare Vergadering houden op Maandag 3 Juli 1911, 's avonds 8 uur, in het Gebouw voor Kunsten en Wetensohappen te Utrecht. Als sprekers zullen optreden de heeren Perio, (Redacteur van deNederl. Ponsioenpartij). Onderwerp „Wat dunkt U van het Invftlidi- teifcsontwerp-Talma Os. J. van Veen, Herv. Pipd. te Dokkum. Onderwerp „Steeds Voorwaarts". Mevr. H. M. Le Grand—Goudschaal, van Rotterdam. Onderwerp „Propaganda onder de vrouwen". Do toegang is vrg. Allen, die belangstellen in het lot van de arme ouden van dagen en kennis willen makon met de wijze, waarop de Rogeering zich voorstelt in dat treurig lot te voorzien, worden uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Aan het einde der vergadering zal het rapport worden bekend gemaakt over d°n uitslag van het Volkspetition nement in zake Staatspensionneering. Lustrumfeesten te Utrecht. De feesten ter viering van het 55ste lustrum der Utreohtsche Hoogeschool zijn aangevangen. H-jt Oude Sticht heeft zyn feest kleed aangetrokken, allerwegen zijn sfcraatversieringen aangebracht van bloemen en groen, aan feestmasten en staketsels waartusschen de grafelijke kleuren, rood en geel of blauw en geel, de roode leeuw van Holland tegen een gouden veld, en de wapens der ver schillende ridders zijn aangebracht. De Tolsteeg heeft een aanzien gekre gen uit den middeleeuwschen tyd, waar aan den ingang een groote poort met torens is opgericht, waaruit de schiet gaten den indruk geven dat het daar wel eens gevaarlijk kon worden als de poort en torens niet waren van papier maché. In het algemeen dragen de versie ringen het karakter van straat- en buurtversieringen en veelal is daarbij gebruik gemaakt van vlaggen, wapen schilden, geraniums en sparregroen. De straatversieringen zijn voor bet meerendeel in modernen stijl ontwor pen. Om maar oens te beginnen met net gedeelte der Oudegracht tusschen Stadhuis en Bakkerbrug dat geheel omzoomd is met een kantwerk van wit staketsel, in de kroonlijst waaraan electrische lampjes zijn aangebracht, terwijl ook de kinderen Flora's er niet bij vergeten zijn. Min of meer naar hetzelfde ontwerp zijn de versieringen vervaardigd der Lange Jansstraat, Voorstraat, Kromme Nieuwe Gracht tusschen Drift en Muntstraat, en de eerepoorten aan de ingangen der Hee- renstraat. Luchtig elegant doet do rij van ranke eerepoorten van wit latwerk, langs den Steenwegde Steenweg bewoners zijn daarmede zeer gelukkig geweest. Ongemeen opgesmukt is de Kromme Nieuw egracht tusschen de Muntstraat en Hieronymusplein. Mot sparregroen omwonden Göthische bogen, alzoo weer een meer, toepasselijke decoratie welven zich mystiek over de volle straatbreedte en voor een deel langs de balies. Ohoorstraat, Lijnmarkt en Zadelstraat hebben gemeenschappelijk versierd aan de Maartensbrug ver kondigt een eerepoort„De bewoners van Ohoorstraat, Lynmarkt en Zadel straat aan de qniversiteit." Het is hier een kaleidoscoop van rood en geel, en andere kleuren, en do kleur van de roode geranium vindt men 's avonds terug in den lichtschijn der winkels, waar de lampen met rood zijn omkapt. De Nobelstraat heeft een versiering van masten sparregroen en een weelde aan geraniums, en voor de versiering van de Viestraat hebben een groot aantal jonge berken het leven moeten laten. Hun zilvergebaste stammen zijn meedoogenloos verkapt en verwerkt tot grillige gevaarten, waartusschen korven van rotswerk met bloemen zijn opgetast en opge- hanged. Ook de Willemstraat is niet tpet de traditioneele vers'ering achter wege gebleven. Aan tal van huizen prijkt naast een weelderige bloemenversiering waar van men alleen maar betreurt dat ze er niet altijd is en waarom zou dit niet kunnen? de gewone stervor mige gasillummatio met de letters V. A. Het standhuis wordt weer van onder tot boven met electrische gloei lampjes geillumineerd. Zoo ook het Gebouw voor K. en W. De Staats spoorwegmaatschappij, die vroeger meer dan eens het nieüw administratie gebouw liet schitteren in een zee van electrisch licht, heeft thans hare feest verlichting belichaamd in eeen monu mentaal verlichtingsstuk met ruim 2000 gloeilampjes, dat op het Stations plein is opgesteld. Gisteren heeft het Utrechtsch stu dentencorps zijn reünisten en de ver tegenwoordigers der bevriende corpsen ingehaald. Onder de vroolyke toonen van de Utrechtsohe orkestvereeniging en van het Muziekcorps van Volksweerbaar heid trok men in optocht naar het Groot Auditorium der Hoogeschool op het Munsterkerkhof. De eerste dag zette, wat liet weder aangaat, niet zeer gunstig in, want tijdens den optocht regende het er lustig op los. De Rector van den Senatus Vete- ranorum, de heer F. J. Frowein, hield een toespraak, die werd beantwoord door mr. G. H. Van Bolthuis, presi dent van het Hoog Militair Gerechts hof. In een korte toespraak zeide deze dank voor de ontvangst en uitte de beste wenschen voor den krachtigen bloei van het studentencorps. Na afloop begaf men zich naar de Studentensociëteit waar de eerowijn werd aangeboden en de muziek van de Utrechtsohe Orkestvereeniging zich deed hooren. Na oen onstuimige aanvang der feestvreugde door volle versierde stra ten, waar fanfares schetterden en een enthousiast gejuich weerklonk en na een door honderden uitgegalmd Io- vivat in de stampvolle kroeg, kwam gisterenmiddag de uitvoering van Coers Liederquartet, waarvan in de stille zaal van de reine Hollandsche kunst werd genoten. Deze liederen-uitvoering is te danken aan den nooit verflauwenden ijver van den Utrechtschen student Frits Coers, de hartstochtelijke strever om voor het Ond-Hollandsche lied weer belang stelling te wekken. De uitvoering bracht met de bekende liederen, De Tortelduive, De twee Caninc8-kinderen of Mijn soete ko- ninginneeen verrassing van drie nieuwe, welke onlangs pas door Coers zijn uitgegeven. De begeleiding was toevertrouwd aan Mej. Gustine Koch, die voor de pauze de pianobegeleiding van eenige liederen van Jan Brandts Buijs ten gehoore bracht. Na de pauze werd als eerste nummer den door den Utrechtschen student, den heer Tho massen, gecomponeerden „Utrechtsclie Lustrummarsch 1911 uitgevoerd, waar van de muziek talent en muzikale be schaving vefraadt. In de straten werd het al drukker. Hier en daar werd de feestverlichting reeds aangestoken en overal klonk muziek en gejoel. De feestvierende studenten en reu- nisten begaven zich naar het concert in Tivoli waar de vreugde van het broederlijk samenzijn van reünisten en studenten werd gevierd tot het dag was. De Maskerade-Optocht. Reeds vroeg hedenmorgen was het buitengewoon druk in do stad en steeds werd het al drukker en druk ker. Treinen, booten, tr^ms, rijtuigen, enz. voerden steeds nieuwe kijklustigen aan. Omstreeks eén uur verliet de schit terende stoet het Wilhelminapark. Zooals men weet is het onderwerp van den optochtHet belegeringsleger van "Willem IV, Grave van Holland enz. en de voornaamste der Utrechtsohe belegerden na den vrede op St. Maria Magdalenadag (22 Juli) 1345. Het was een schitterende stoet, welke langs de fraai versierde straten der oude bisschopsstad trok. Hij werd geopend door Henegauw- sche klaroenblazers, lansknechten met vaandeldrager, waarna een groep van Henegauwscho Edelen volgde, de eqn nog schitterender gekleed dan de ander. Dan volgden edelen, en daarna Amelis van Mijnden, aanvoerder der Hollandscho lansknechten met zijn volk, waarna de bloem van den Hol- landschen adel volgden. Daarna kqmt Willem IV in zijn prachtig gewaad, uitmuntend voorge steld door jhr. M. R. Radermacher Schorer, gevolgd door schildknapen en edelen. Als men nog niet bekomen is van het gezicht der schitterende costuums dezer groep, volgt een groep Gelder- sche edelen, die beslotey wordt met een af deeling Geldersche Beukelaers met vaandeldrager. De laatste groep is de bisschop van Utrecht Johannes van Arkel met zijn pages, waarna de stoet besloten wordt door hoofjfciannen der Utrechtsche gilden me^raandels enz. GOUDA, 27 Juni 1911. Heden werden als candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeente raad gesteld In district I de hh. DONKER J. A. (r. k.) FIJN W. J. (o. d.) HERMAN Fz. F. (lib.) VAN DE VELDE C. W. (lib.) VAN DER WERF E. (s. d.) In district II de hh.: BIK J. J. (c. d.) BROEKHUIZEN B. J. (a. r.) JASPERS L. J. (r. k.) KRANENBURG Mr. F. H. (lib. VERGEER J. (lib.) VAN DER WERF E. (s d.) I district III de hh. JONGENBURGER R. U. (a. r.) KROM C. O (lib.) VAN PELT H. S. H. (r. k.) PLOMP O. (c. d.) VAN DER REE N. A. (lib.) VAN DER WERF E. (s. d.) In het l8to district de heeren C. W. VAN DE VELDE on F. HERMAN Fz. gesteld door: M. M. Schim van der Loeff, H. E. van der Roer, G. Prince, J. v. d. Jagt, A. J. Dijxhoorn, H. J. C. Kamsteeg, C. 0. Krom, J. J. Krom, Anton Coops, J. Zielstra, N. A. v. d. Ree, A. J. IJsselstijn Az., G. F. W. van de Velde, B. H. Groenendal, A. van Reedt Dojrt- land, J. Ouderkerk, A. H. Spruyt, A Goedewaagen Jr., Mr. F. H. Kranen burg, Willem Gol, A. H. Teepe, C. van Veen Az., W. A. P. F. L. de Haan, O. A. v. d. Want, A. van Dantzig, M. Amsingh, M. F. de Raadt, E. J. Nieuwenhuis, E. J. Vonk, H. Ouder kerk. In het l8*0 district de heer J. A. DONKER, gesteld door: C. H. Koemans, N. C. M. Koch, J. P. Dessing, M. J. Oosterling, A. van Velzen, C. Luger, K. L. Reekers, J. de Jong, J. P. G. Tack, W. Boekraad, P. Scholten, A. A. Kauling, A. A. Bisschop, N. P. A. Meurs, G. C. Bruij- nel, A. Baars, A, B. Faaij, G. H.La- kerveld, 0. Tholens, A. Tholens, P. H. J. van Wankum, W. J. Borst en A. A. van Setten. In het l,t0 district de heer J. A. DONKER gesteld door A. R. v. d. Putte, H. BoermajTJi. van Stralen, E. 0. van der Kleij, E. J. Nijkamp, H. Haverkamp, C. J. v. d. Putte, P. Blazer, J. van de Putte,'K. Wessels, J. B. de Jong, P. M. Hornis, G. Jue, J. J. Cramer, W. M. de Jong, W. C. van Oei, J. Lafeber, W. J. Dercksen Jr., J. Vuijk, D. Bijlsma^ R. J. Vuijk. In het l8t0 district de heer E. VAN DER WERF gosteld door: W. M. Elshout, J. H. Schouten, E. van Dantzig AJzn., C. van Dalf- sen, W. Kreeuwen, Joh. Mulder, A. JLatenstein, F. 0. Bats, J. Schoute, W. Amesz, J. Knor, J. Anders, C. Langeraar, C. van Ardenne, C. W. M. Roskes, C. Klever, A. J. v. d. Heu vel, R. v. d. Kemp, C. Bosch. In het l8te district de heer W. J. FIJN gesteld door C. Plomp, B. Alphonaar, J. J. Bik, J. H. Spruijt, Ph. J. Mets, 0. A. Schotborgh, C. Vellinga, A. J. van der Valk, J. Langerak, K. 0. van der Burg, G. ReparonJ C. van deWeerd, D. Hogendoorn, J. Jongerius, J. van der Horst, A. de Weger, J. Ph. Gobel, H. J. van Zelm, G. Veltman, Th. Boot, P. K. van der Burg, A. Nobel, L. M. Kaptein, W. G. Husselson, B. J. van Maaren, A. Jongeneel en A. van Maaren. In het 2d0 district de hoerenMr. F. H. KRANENBURG on J. VER GEER, gesteld door II. A. C. Brinkman, H. Knuttel, J. L. Vos, G. A. do Jong, J. J. van Houweningen, J. v. Leeuwen, J, Smit, G. D. Boswijk, A. Boogaerdt, W. F. Raabe, R. N. van der Pool, Dr. J. Huges, P. A. de Ridder, M. S. Both, C. C. van den Bergh en A. N* Jager. In het 2d0 district de heeren Dr. B. J. BROEKHUIZEN en L. J. JAS PERS, gesteld door J. van Galen, R. U. Jongenburger, v. Wolferen, M. Wolters, N. v. Vliet, J. H. van de Waal, L. 0. van Eijk, F. v. d. Ploeg, D. de Beij, A. Bloot, G. Rietveld, J. Rietveld, H. Both, H. Klein, J. P. Wegenwijs, J. van Mensch Pz., A. T. van Oosterom, G. J. de Bruijn, J. P. Kasteleijn, G. Wientjes, T. A. van Eijk, J. A. Kaars, C. Michaelis, J. Vonk, Jan Dercksen H.M.zoon, H. de Goeij Sr., 0. v. d. Klis, W. Both en J. de Raadt. In het 2d8 district de heeren Dr. B. J. BROEKHUIZEN en L. J. JASPERS, gesteld door: Dr. A. C. A. Hoffman, J. v. d. Post, P. J. C. Dessing, H. M. G. de Maree, M. Houdijk, Th. de Graaf, F. H. Wil denburg, P. Th. de Graaf, P. Bosman, B. J. v. Raaij, W. van Breukelen, J. Stolwijk, J. L. Kuijs, N. Rijs, S. P. de Jong, W. G. Hemmelder, A. J. Schra- ve, D. van Dam, M. Kastelein. In het 2d0 district de heer E. V^-N DER WERF gesteld door A. Fokkers Jr., L. J. Donker, P. S. Dauvillier, P. de Vos, T. van ylaar- dingen, M. Doggenaar, Ed. van Dant zig; N. J. Dijkman, M. J. P. Theussen, P. van Zonneveld, Joh. C. den Roed, W. J. de Rotte Jr., J. H. v. d. Bosch, J. Oudshoorn, G. van Nidek. P. v. d. Berg, L. Sanders, G. Gravestein. In het 2d* district de heer J. J. BIK gesteld door: J. van den Heuvel, A. de Bruijn, J. M. Smits, B. Vergunst, Ph. J. Isarin, Joh. de Mol, H. Tempelman, N. F. de Haan, C. W. F. Hoffman, A. Th. Polet, H. Winkel, G. Hooger- vorst, J. Blaazer, J. van Mourik, A. Moleveld, G. Kooijman, W. Poot, L. Lafeber, 0. van Vliet, W. Verkaik en J. Verkerk. In het 3d* district de heeren C. G. KROM en N. A. VAN DER REE, gesteld door: I. van der Want, A. W. van der Klejin, J. L. van Eijk, A. Elshout, C. G. Spit, K. J. KlijwegjiJ. Vergeer, P. Biseonop, P. Rietkerk, W. de Gruijl, P. B. v. d. Broek, L. A. Iseger, G. R. Verloog, H. J. Nederhorst Jr., P. Bokhoven Wz., J. Dogterom, F. Her man Fz., S. D. Boon, A. P. W. v. d. Hoeven, E. L. H. Boumans, D. Vonk, I. IJssel de Schepper, H. J. Neder- horst, A. Jonker Cz.j E. van Gent, H. van Assendelft, W. Bokhoven, H. Braat, I. Visser, J. H. van der Torren en J. de Jong Hz. In het 3do district di heer E. VAN DER WERF gesteld door F. L. J, Lafeber, B. Sterk, R. A. M. Stavenisse de Brauw, M. Mallon, A. den Edel, C. de Geus, J. J. v. d. Speld, W. Nieuwveld, E. Sanders, J. C. Blok, B. de Mink, P. A. Quint, J. A. Hersche, D. Harkink, W. v. Hoorn, W. Nales, P. N. Schoonder- woerd, J. van Duin, H. B. C. van Nues, P. Sprurjt, W. C. v. d. Hulst, M. IJsselstijn, K. Schoonderwoerd, A. J. v. Bruinessen, T. C. van Doorn, R. Triezenberg. In het 3do district de heer C. PLOMP gesteld door: J. C. Jue, Adr. Boer, A. Bijl, T. van Tilburg, A. B. de Bruijn, J. van der Velden, K. Mul, 0. Verdouw, T. Balk, T. C. Boot, T. Mul, Q. van Mourik, M. van Heijningen, H. de Heide, P. van den End, M. Baas, 0. B. Broer Dz., K. Berlijn, T. van den Heuvel, P. Hooimener, J. Pees, L. W. Annaars, C. van Mourik, B. Schol ten en W. van 'den Berg. In het 3do district de beeren R. U. JONGENBURGER en H. S. H. VAN PELT gesteld door: P. J. Kolyn, T. Sap, B. A. Burger, T. Kroon, A. W. v. d. Graaff, P. D. Muijlwijk, B. Rietveld, H. Heijstek, G. F. Tijbout, J. v. d. Velde J., A. A. C. van Asch, G. Krook, P. M. Both, E. Estié, H. P. van Buurt, H. M. Dercksen, W. J. Dercksen H.Mzn., G. van Eijk, S. Vingerling, J. Teekens, T. J. C. van Asch, Joh. S. Langen, L. v. d. Wolf, P. J. v. d. Wolf, W. A. Piets, A. van der Marei. In het 3d0 district de hoeren H. S. H. VAN PELT en R. U. JONGEN BURGER gesteld door: P. J. Huibers, J. G. Potharst* F. J. Forsthövel, G. T. Steenland, B. Streef- land, P P. Boumans, Bern. de Groot, C. M. de Keijzer, G. Belt, 0. Verkleij, B. Roos, A. Heerkens, C. G. van Gent, M. J. C. P. de Keijzer, J. M. Steenwin kel, L. C. Streef land, C. Jansen, G. N. van Hooff, Jos Verhulst, G.H. Forst hövel, T. J. van Dijk, A. J. J. Vt>s, van der Weijden, L. H. A. Quant, van Putten. Door de politie alhier is een min derjarige uit Groningen aangehouden, die hier volksoploopen veroorzaakte. Genoemd jongmensch leed aan gods dienstwaanzin. Hij is heden morgen naar Groningen overgebracht. Een Sub-comitó van de „Commissie voor Openbare Feesten te Gouda", heeft de taak op zioh genomen, een onderzoek in te .stellen in hoever het mogelijk zal zijn een optocht te orga- niseeren op 31 Augustus a.s., die een beeld geelt van Gouda's handel en industrie. Er wordt hier niet in de eerste plaats gedacht aan een zooge naamde reclame-optocht, maar aan een stoet, waarin onze industrieele- en handelsondernemingen, genomen in den ruimsten zin das ook kleine industrie en winkelstand hun zaken en bedrijven aanschouwelijk voorstel len door groepen van personen, welke de verschillende bedryven uitoefenen, of verzinnebeelden, of wel door het vertoonen van de producten, handels artikelen, werktuigen enz. zelve, mede gevoerd op versierde wagens of door personeel te voet. Daar onze stad op Donderdag 31 Augustus a.s. zeer waarschijnlijk door tal van vreemdelingen zal worden be zocht, ook piet het oog op een Con cours Hippique, waarvan ernstig sprake is, zoo meent de Sub-Commissie voor noemd, dat onze nijvere burgery moei lijk' betere gelegenheid zou vindeu om openlijk te toonen, wat Gouda, bekend in binnen- en buitenland om zijn industrie en handel, op dit gebied kan prestoeren. Ter opluistering van den stoet zou het aanbeveling verdienen, dat ook Sportvereenigingen aan den optocht deelnemen. Een optocht als hier bedoeld, zon een der schoonste nummers van het Feest-programma kunnen uitmaken, mits algemeene medewerking wordt verleendgeldelijke steun a 1- ieen ia in deze niet voldoende. Ter bespreking van bovenstaand plan worden alle Goudsche Indus- trieelen, Handelaren enz. persoonlijk uitgonoodigd tot het bywonen eener Vergadering op Vrijdag 30 Juni a.s, des avonds te 8 uur in de 2aal „Con cordia", Westhaven. Vereenigingen kannen afgevaardig den zenden. Wajjdinxvekx. De predikant der Rem. Gexef. Gemeente alhieT heeft een beroep naar Groningen ontvangen. Boskoop. Door de politie te Rotter dam zyn nog 9 rollen gaaslinnen ia beslag genomen afkomstig van dea diefstal die hier verleden week heeft plaats gehad. De Liberale Kiesvereeniging besloot in znn laatst gehouden vergadering de aftredende leden de Heeren Otto- lander, van der Tak en Ebbinge op nieuw te candideeren voor den ge meenteraad. werd behandeld de zaak tegen J. A. B., 25 jaar, sergeant by de vesting artillerie te Schoonhoven, dit dit jaar eene te lage huurwaarde zou hebben ingevuld op zijn billet voor de perso neel» belasting. Beklaagde ontkende: hij had de woning gehuurd van mej. Rusz voor f 146 met inbegrip der waterleiding. Zij vroeg eerst f 160 maar was tot dit bedrag teruggegaan omdat be klaagde zeide dat hij dan vrij was van ïereoneele belasting. Een paar dagen ater, voordat hij hoorde, dat de ad ministratie er in gemoeid was, had de heer Rusz hem gezegd, dat er eene vergissing was, dat hij moest betalen Zaterdagavond omstreeks tien uur verraste te 'sQravenhage een knecht van een rijwielhandelaar een man, die zich, blijkbaar met minder goede bedoelingen, in een pakhuis van zijn patroon in de Roggeveenstraat bevond. De knecht greep den ongenooden gast vast, doch deze wist zich los te rukken en langs de achterzijde door de tuinen der huizen van de Van Biemenstraat de ontsnappen. De politie stelde, onder leiding van een inspecteur, een uitgebreid onder zoek in, doch kon in de belendende tuinen geen spoor meer van den vluchteling ontdekken. Zijn reeds vroeger in het dorp Eters- heim bij Hoorn opgegraven gedaan naar verborgen schatten, dezer dagen is daar iemand nit Duitschland aange komen met kaarten, die aangeven, dat het prachtige landgoed De Smidswervo van Dirk Smit zich bevonden heeft bij de kerk, die buitendijks in zee heeft gestaan en in de Spaajischen tijd schijnt plat gesdhoten te zijn. Later heeft de zee dit dorp verzwol gen. Medegedeeld wordt, dat binnen kort een stoomzuiger uit Bremen zal aankomen, ten einde te onderzoeken, of hier en daar soms nog schatten verborgen liggen. Bij een inwoner van Berkhout (N.- H.), die veel heeft omgegaan met die ren lijdende aan mond- on klauwzeer, schijnt zich een geval van klauwzeer voor te doen. Bedoelde persoon heeft aan de vingers zweren, gelijk aan die welke voorkomen aan de pooten der aangetaste koeien. Een welgeslaagde proef. Zaterdag werd bij een comp. van 't 10° reg. infanterie te Haarlem een proef ge nomen met het vervoeren van warm eten ten einde dit aan den troep na afloop van een marsch of van een gevecht onmiddelijk te kunnen ver strekken. Hiertoe werd in den morgen, onder toezicht van den luitenant kwartier meester Goot, een miiddagmaal bereid, bestaande nit gestampten pot (aardap pelen met uien en vleesch), benevens als toespijs ryst gekookt in melk met suiker. Dit middagmaal werd afzonderlek in tienmans kookketels gedaan, die, goed gesloten, in zg. hooikisten werden gepakt en een proviandwagen geladen. Met dezen wagen werd tot in den namiddag gereden ten einde het Voed sel aan de schommelingen van het voertuig eö aan de afkoeling van de buitenlucht bloot te stellen. De proviandwagen kwam tegen het étensuur in de kazerne terug, waarna de ketels werden ontpakt. Bn die ontpakking bleek dat het mam nog even warm was als bij het virtrek en het eten voortreffelijk was gebleven, zoodat deze proef welgeslaagd mag worden geheeten. (O.H.C. De „Otranto", een der groote booten van de P. and O. company, die van plan was na de revue met haar pas sagiers naar Scheveningen te komen heeft zooals zich begrypen liet dit vrij fantastische plan moeten Op geven. Maar de excursionisten - toch naar Holland gekomen, „ótranto" is opgestoomd naar Rot terdam, waar zij gistermorgen bij de Rotterdamscbe Iioyd ligplaats kreeg. Op een in de Houthaven te Amster dam liggend stoomschip is Zaterdag middag een bootwerker door een vallend laadblok -gedood. Het lijk is naar het Binnengasthuis vervoerd. RECHTBANK TE ROTTERDAM In de atrafzitting dier reohtbank ij den ontvanger gaan mededeelen. Getuige Rusz deelde mede, dat de huur van het huis vóór beklaagde het huurde altijd f 160 had bedragen, met inbegrip der waterleiding, d. w. z. dat deze door getuige werd betaald. Over hetgeen door .zijn vrouw met beklaagde was overeengekomen had getuige niet verder nagedacht, maar altijd gemeend, dat dit gelijk was aan overeenkomsten met vroegere huur ders. Later toen hij echter het tegen deel vernam van beklaagde had hij de door zijn vrouw gemaakte afspraak verbroken en de huur gebracht op f 145, waterleiding door beklaagde tó betalen. Geëischt werd hierna beklaagde'; vrijspraak, waarbij het 0. M. zich aan sloot. 8 taten-G eneraal TWEEDE KAMER Zitting van Dinsdag 27 Juni. VoorzitterGraaf van Bylandt. Ziekteverzekering. De heer Lohman ontkent dat hij of jn fractie eenige afspraak met den mister gemaakt heeft omtrent do vraagpunten. Deze beschuldiging van links is door rechts niet toegegeven maar ook niet tegengesproken. Spr. wilde den wet gever subsidie laten geven, maar do maatschappij zelve laten optreden. De heer Tydeman beantwoordt den heer Duys en werpt allo beschuldi gingen van zich. De heer Talma komt op de ver schillende reden terug en houdt vol dat het onmogelijk is door te voeren ziekteverzekering met gecombineerde ziokengeld-uitkeering en geneeskun dige behandeling. 3pr. beveelt de Kamer aan op het eerste vraagpunt bevestigend te ant woorden. De Kamer doet dit met 51 tegen 37 stemmen, alleen de heer van Id- singa stemde ontkennend. De heer Schaper krijgt verlof op nader te bepalen datum den Min. van Justitie te interpelleeren over het op treden van den waterschout te Am sterdam bij de jongste staking. De F.uropeesche Rondvlucht. S o e 11 e"r b 8 r g. Gisteren konden we nog melden dat Beaumont plotseling van Soester- berg was vertrokken en na 41 min. te Gilze-Rijen was geland, dat Garros en Kimmerling onmiddelijk daarop hun toestellen gereed maakten en even eens het vliegkamp verlieten en even later kwamen de vliegmachines van Renaux, Wijnmalen, Weymann, Train. Barra en Tabuteau te voorschijn. Weyman en Kimmerling maakten eerst een proefvlucht, doch Weymann onttrok zich na landing aan den start vermoedelijk ook door zijn op handen zyiide deelname aan den Gordon-Ben- nett-bekerwedsfaryd. De vliegeniers vertrokken daarop in deze volgordeKimmerling 3 u. 30 min.. Tabuteau 3 u. 42 min., Duval 3 u. 44 min., Vedrinea 3 u. 50 min., Train 3 u. 52 min., Vidart 3 u, 57 min. t Even na vier uur aanvaardde Wyn- malen den tocht, maar moest evenwel dadelijk weer dalen, daar zijn bril defect raakte en hem het zien belet werd*, 10 minuten later vertrok onze landgenoot opnieuw, doch na eenige malen over het terrein gevlogen te zijn, landde hy weer. Z§n motor scheen niet zuiver te loopen en kon niet vol doende kracht ontwikkelen tegen den wind, welke inmiddels weer meer was opgestoken. Te 4 n. 42 min. vertrok Gibert, 2 minuten later volgde Renaux zyn voorbeeld; Wijnmalen steeg nogmaals op te 4 u. 53 min., Barra was de laatste die wegging; eerst te 4 n. 55 min., hi> daalde toen even, om 5, mi nuten daarna, voorgoed te vertrekken. Prevot bleef met Weymann achter. Alles ging *oo vlug in zijn werk, i zoo onverwacht, dat er zoo goed als geen publiek by het vertrek tegen woordig was. Wijnmalen was op 't oogenblik dat Beaumont vertrok te Utrecht en moest daar worden opge beld. In den laten avond is nog een vliegenier bij Soesterberg neergekomen. Het was Lelasseut die te 7.29 te Venlo was opgestegen. Hoewei in het kamp onmiddellijk de vuren werden ontstoken, heeft Lelasseur deze niet kunnen ontdekken en is op een half upr afstand vandaar gedaald. Het was na zijn bedoeling Dinsdag morgen te 4 unr op te stygen naar het vliegkamp daar te landen en dan direct den tocht naar Brussel voort te zetten. Uit de plaatsen waar de vliegeniers passeeren moesten komen berichten. Te Werkendam, Leerdam enGoriu- chem zijn ze gesignaleerd. f Te halfvijf gistermiddag waren er 8 boven de Merwede. Onder een geweldig enthousiasme kwamen de vliogeniers te G i 1 z e- Rijen aan. Eerst daalde Beaumont neer te 3.40, en vortrok te 4,20 van daar naar Brussel, toen kwam Kim merling, direct daarna landde Duval en op het zelfde oogenblik waren drie vliegeniers boven het veld. Train, Tabuteau'en Vedrines daal den op hot vliegveld, kort daarna nog Gibert, Wijnmalen, Renaux en Vidart. Garros had bij den Bosch moeton landen, Barra was bij Leerdam ge vallen, maar bleef zelf ongedeerd. Allen vertrokken na een kort opont houd naar Brussel. Even na vertrok kwam Tabuteau op de Molenheide te vallen. Zijn machine werd verbryzeld. Train kreeg een motordefect en moest wachten. Achtereenvolgens kwamen in Br ub- s e l aan, Boaumont te 5 u. 24 min., Kimmerling, Vedrines, Garros, Gibort, Duval en Renaux. Wijnmalen moest bij Antwerpen dalen. Een bericht uit het vliegkamp te Berchem dd. heden meldt: Barra is ten oosten van Lierre om uur 18 gevallen. De vliegenier is ongedeerd. Meu is zonder berichten van Vidart. Tabuteau telegrafeerde, dat hij niet verder aan do rondvlucht deelneemt. Het vertrek naalr Roubaix is vast- isteld op morgenochtend 10 uur. Wijnmalen vertrok uit Brasschoet te 2.15 in den nforgen. Het toestel had verschillende „pannes". Het on geval, dat hem bij Mechölen overkwam, waar hij 4 uur bleef, werd veroor zaakt, doordat een stuk van zijn schroef losliet en zijn linkervleugel verscheurde. Het ongeval zou heel ernstige gevolgen gehad kunnen hebben, daar het toestel zyn evenwicht kwijt was. Om 8.55 kwam het toeBtel van Wijnmalen te Berchem in het gezicht. Hij vloog prachtig en daalde onder veel geestdrift te 9 uur 4 min. 32 sec. Vidart kwam per automobiel to Ber chem en had in een veld bij Leuven een noodlanding moeten doen, waar door het toestel érnstig beschadigd werd. De tijd van Wijnmalen over do 4° etape is 52 uur 46 min. 32 cèe. Wijnmalen Werd als 8,to geclassificeerd. Een later bericht meldt uit Gilse- Rijen Om 4 uur vertrok Vidart, 4.16 Pre vot Barra kwam uit richting Breda te 4.35 aan en vertrok te 5.07. Hij had veel van den wind te lyden gehad. Train is nog niet uit Brussel terug, zijn toestel ligt nog bij Gilse-Rijen, Lelasseur, die 7.22 van Soesterberg vertrok, landde eerst te Tilburg en is daarna omstreeks 10 uur te Alphen by de grens gevallen van een hoogte van slechts 5 Meter. Het toestel is vernield. Hy werd aan het linkeroég gekwetst en ziet van verdere deel name af. Feith—Wij nmalen Jan Feith besluit in fiet Ilbld zyn vliegend dagboek van den Zondag in Soesterberg met het volgende: Ik zat in den sedert drie dagen on- bewegelijken reiswagen, 'die ons al van Parijs naar Soesterberg had ge bracht: eigenlyk l*at ik eerlijk zijn schuilde ik wat voor den wind. Toen gebeurde het, dat ik twee ver waaide dames om den wagen zag draaien, terwijl ze tot elkaar fluisterden, zoo dat ik het hoorde: „Dit is de auto van Wijnmalen, en de andere: „Hy zit er zelf in." Het was echter een ander als Wijn malen, want ik was het. Doch een zekere gelijkenis schijnt er te bestaan tussohen dezen beroemden landgenoot en my waarop ik zeer trotoch ga Daar vrpég dus die eene dame met beminnelijke vrijmoedigheid: —„Vliegt u nog vandaag naar Brus sel?" Ik wist, dat dit zelfde in de laatste dagen bij duizend vragen tot Wijn malen was gericht. En ik voelde, zonder aanmatiging, een, zeker recht tot! antwoorden. Maar toch keek ik nog even do Soesterhei over, die ik dezen dag en ook de vorige dagen, aanbiddelijk van Hol- landsehe windpracht, maar tegc1;;u tergend om haar roerigheid haa go- vonden; en ik sprak beslist: „Met zóó'n wind?... Neen, ik vlieg niet!" van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.1 te Horta, laagste stand 760.9 te Bodo. Verwachting tot den avond van 28 Juni Zwakke tot matige westelijke tot zuid-westelijke wind, zwaar bewolkt, mogelijk nog eenige regenbuien, wahner. VAN DEN Kt rectenkan del te Amsterdam 27 JUNI 1911. Staatsleeaiiiteii. Ned. Cert. Werkelijke Te Aschendorf, een Dnitsche grensplaats, zyn J.8 boeren on bur gerhuizen afgebrandl waarbij ongoveor 100 varkens omkwamen. De kerk kon met moeite behouden worden. Gebrek aan blusohmaterialen en de hevige wind waren de oorzaak der groote uitbrei ding van den brand. Hedennacht had te Vlissingen oon scheepsramp plaats. De Belgische 1 loodskotter no. 16, welke naar binnen kwam om loodsen af te halen werd aangovaren door het Zweodsoho s.s. Ludwig Peyron.^De loodskotter zonk zeer spoedig, de schipper en 6 matrozen konden overspringen op het stoom schip. De schipper kreeg evenwel eon I neervallende mast van den kotter l tegen do borst met gevolg, dat hij overboord sloeg en verdronk. De schipper, P. J. de Coster, wo-1 nende te Vlissingen, laat een weduwe en 11 kinderen na. Pest in IndiÖ. Bij hot Departement van Koloniën is ontvangen bet volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nedorlandsch-Indiö, d.d. 26 dezer, be treffende pestgovallon op Java „Afdeeling Malaug eergisteren (24 „dezer) elf gevallen, waaronder acht dooden en gisteren (25 dezer) negen gevallen, waaronder vyf dooden. Van „de lijders van vorige dagen ovorlodon nog respectievelijk twee en drie. De bevolking van den aangotasten „kampong op Kalibakar wordt geheel „gevaccineerd. Kedirigeon gevallen, doch oen „doodelijk koortsgeval op twintig dezer blóök pest te zijn goweeBt." .Sfchold 3 pet. van een prachtige collectie MANTELS COSTUMES. BLOÜ8EN, ROKKEN, Zijde en Japonstoffen in de grootste verscheidenheid van de goedkoopste tot de beste soorten waarbij de pryzon in zoor sterke con currentie zijn met alle huizen, zoowsel in Binnen- als Buitenland. Mij tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, Diordag 37 Juni 1911, Vette ossen en koeien goede aanvoer prjjzen waren voor iste kwal. 45, se 41 en te 37 ct per halt KG. Magere otsen, melkvee en vaarkoeien redelijk aangevoerd. Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit 33, se 38 en 3e 34 ct. per half KG Stieren aoede aanvoer, prijzen waren, voor iste kw. 36, ze 33, 3e 38 ct. per half Kib. flHandel fn veni vee duur de pri|z«n heb ben nijgingin om hooger te gaan. 8tieren en vette kalveren flink prijshou dend. Op de magere markt was de handel vlug prijzon veel hooger. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN. 24 Juni. Johannes Wilhelmus, ouders W. van Eyk en G. J. Hageman. 23. Pieten*,' ouders M. Doggenaar on P. de Bruin. 25. Jacoba Barendina ouders J. F, Luxon en P. van der Heij. Leónrtert Hen- drikns, ouders J. de Vrind èn P. Hooimoyer. Jacoba Engeibertn Adriana, ouders B. de Groot en A. van IJertum. 2G. Anmi Elizabeth ouderB H. H. Ballering «Ut. O. Rooi Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 8 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 6 pet, ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pot, Vor. St. van Mexioo Afl. Obl. l-4e sorie 5 pot, Brazilië. Funding Leo- ning 6 pet. (1. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-fnatel- llRgen. Ned. Bankaandeelen Industr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id .Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. t'rediet lnitell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mjj.ü.v. A Hljnbouw «Qen. Ketahoen" Mynbouw Mij. Gew. Aand. Red jang Lebong, Myn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petroleom-Ondern. portscho Petroleum In- dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. MiJ.fcotExpl. Petr. Bronu. O.v. A „Shell" The Tranip. A Trad Oy. C. v. G. A I .Scheepvaart «Oen. Ned.-Am. Stoomvaart^ Mij. Aand. Stoom vaart- My. „Zee land1' Preferente A Int. Mefoantilo Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak^Oiidernemincati. Bindjey Tabak Mtj. A. Niouwo A,sahan Tahah Mij. Aand. ,Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Oört. V. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzoren Spoor- wegntïf. Aand, Mij. t. Expl. v. Staats- spoorwegen Aand. 'Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pot. W arschau- W eenen ^•oorwegmy. Aand. dito' dito Acfe. de Jotiifs. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij, Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A Waoash Gew. Aand Premleieeniogen Amsterdam Aand.3 pd Hongarije. Thei «-Re gulirnngs-Ges. 4 pet Vorig® Koer* Koer* ren heden 88 83%, 92"/,. 92%. 64'/, 100% 89 89 93»/,. 89%, 91% 89%, 47»/,, 103% 87'/,, 104 87'/,. 59% 50 203 57%. 83 81'/,. 222 309 179,5j, 131»/, 740 90 170 487 464,'Zi 161'/, 1J5 181/, 115 eiV,| 70 4%. 10"/,, 208 57»/,, aiy, 26"/,. 80>/s 137 788 «8'/t 170 490 165 )8'/i. 114'/. 60% 10% 96% 88%. 98 98 67%. 67 223 1170'.— 98% >8% 37'/,. 38"/,, 191 17"/,. 189'), 17"/,. 109 'j 153 ER3. 156 VAN Bl'OMM ESTEiN'S IN KT is pro^nndorVinrJelijk (ie BESTEj en volkomen ONSCHADELIJKI APELDOORN-HOLLAND. Prolongatie 31/* pCt. Amerikanen zwakkerNationale Staatsfondsen minder gunstig'ul- tujren over 't algemeen stilTabakken iets beter Petroleums over 't meeren deel flauwKoninklijke beter, Mynen vast.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2