GROOTE EXPOSITIE Sln.n.erLlsux3.d. GeSengde Berichten. Stadsnieuws. ©FOKT. ZOMER 1011. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht - B Qfficieele Prijscourant statu*». I ytk viar -1 219V, De verlichting is prachtig geslaagd. Op sommige plaatsen der stad ie de geheele omgeving in een lichtzee her schapen. De Tolsteegpoort heeft door zijn eigenaardige verlichtingeen fantastisch aanzien gekregen; deöudegracht tus- schen Smeebrug en Gaardbrug is fraai met vetpotjes geïllumineerd, zoo ook de Heerenstraat, de Nobelstraat, het Janskerkhof, de Zadelstraat, Maria- straat en Mariaplaats en meer andere straten en pleinen. Eenigö huizen in de Maliebaan, het Maliehuis, de Aca demie, het Stadshuis en het Centraal station trekken de bijzondere aandacht - door de schitterende lijnen van licht die langs ramen en vensters tot aan de nokken van de daken in vetpotjes of electrisch licht zijn aangebracht. De aanblik van het in feestverlich ting gestoken station, waar boven den ingang de ineengevlochten initialen van het "Vivat Academia in kleurige lichtlampjes prijken, is waarlijk impo sant Aan het station was het den gehee- len dag een kolossale drukte. De trei nen voprden de menschen bij duizen den aan. En al die feestgangers zijn p denè^lfden dag weer vertrokken, 'e dienstdoende ambtenaren en be ambten hadden eien zwaren dag. Het verwonderde ons dan ook niet de verzachting te hooren van een van hen op het laatst tan den avond „Goddank, de laatste met rifcver-platen gedecoreerd en met rozen versierd. De koning heeft zijn groote tevre denheid betuigd, met de voortreffelijke wijze, waarop de Londenscho politie de orde heeft bewaard. Alwie op den kroningsdag dienst hebben gedaan krijgen een kroningspenning te dragen. De minister van binnenlandsche zaken heelt verder gelast, dat zy drie dagen extra soldij en drie dagen extra verlof krijgen. Iu een Londensch blad lezen wij, dat de verkoop van de plaatsen voor de gala-voorstelling, Maandag in de opera gehouden, in de honderddui zenden guldens heeft opgebrachtÖoO stallesplaatsen loverden 11,000 op, honderd loges tusschen de 7000 en 8000. Er waren loges die f 1260 deden. DüITSCHLAND.; Pieront Morgan heeft den brief van Luther aan Karei V, dien' hij onlangs voor een groote som op eert verkooping in Dintachland had gekocht, aan den Keizer afgestaan. De Keizer heeft be paald, dat de brief in Wittenburg be waard zal worden en Morgan zyne vriendelijkheid vergolden, door hem den Rooden Adelaar 1ste klasse te verleenen. Volgens de letters op het hnlsol van den in de Noordzee gevallen ballon, M. G. B., schijnt het de ballon „An- dromomède" te zijn, die werd be stuurd door den luchtachipper Georgei Blondel Koning Friedrich August van Sak sen reisde eenige jaren geleden met eenige heeren van zijn gevolg door het Saksische Vogtland. In een dorp zou hy door* de gemeente plechtig worden begroet, waarbij de burge meester een korte toespraak zou hou den. Maar reeds na de eerste woorden stokte de brave burgemeester en de Koning kreeg nog slechts onverstaan bare klanken te hooren. Deze was dadelijk meester van den toestanden fluisterde het boertje toe„Roep ten minste Hoch 1" Maar ook dat kon niet meer van de tong, die volkomen ver lamd scheen. Toen riep de Koning vroolijk, terwijl hij met zijn helm wuifde„Hoch hoch hoch En de aanwezigen jubelden geest driftig mee. Amerika. Een Bank zond ejr telefoon. De eenige Bank te NewYork en feite lijk ook de eenige in de Vereenigde Staten die zonder telefoon zijn zaken doet is de New-York L(fe Insurance and Trust-Company. Men denke niet, dat het een onbe duidende onderneming is: de Bank heeft 4,000,000 dollars van inleggers en kan terugzien op een voor Amerika respectabel lang bestaan van 81 jaar. Het schynt haar trots old fashioned te zijn. In haar boeken vindt men de al leroudste namen uit de geschiedenis van New-York en ondër deze is de conservatie geest overheerschend, zoo- dat er denkelijk In het cachet van deze Bank wel eenige handelspolitiek ligt- Zuid-Amkrika. De politie te Lima heeft ontdekt, dat Chdeensohe spionnen'inlichtingen „omtrent de versterkingen van Callao hebben verzameldde spionnen zijn met hun nieuw verworven wetenschap echter aan de politie ontkomen en naar Chili teruggekeerd. Rusland. Antisemitische politiek. Terwijl president Taft in zijn ver oordeeling van het rapport van kolonel Garrard, op scherpe wijze positie neemt tegon rassenhaat en anti-semitisme en daardoor een schitterend voorbeelc geeft van breede opvatting en ver draagzaamheid, is in Rusland een nieuwe poging gedaan, om het lot der Russische Joden te verergeren. Vol gens mededeelingen uit Petersburg is de regeering voornemens, op last en met bijzondere machtiging van den Tsaar, nieuwe onderdrukkingsmaat- regelen togen de Joden uit te vaar digen. Van welken aard die maat regelen zijn wordt nog niet medege deeld, maar de uitvaardiging ervan wordt ieder oogenblik verwacht. Wij zullen dus op die maatregelen terug komen, zoodra de inhoud ervan be kend zal zijn. Frankrijk. Het wapon der vrouw. Hellen Elyoóe (Ellis?), een jonge Engelsche dame, reed in den nacht van Zondag op Maandag te ParijB naar haar huis op den boulevard Haussmann. In de Friedland-laan gaf een man, die op het trottoir stond, een koesier een wenk, om stil te houden. Het rijtuig stond stil. De on bekende, een apach, snelde op het rijtuig toe en eischte de beurs van de jonge dame op. Maar in plaats daar van kreeg hij, nadat zij een vlügge beweging in de richting van haren hoed had gemaakt, zulk een vervaar lijken steek mpt een hoedespeld in zyn arm, dat de schavuit beenen maakte. cheepsramp. De visschers- boot Jeanne d'Arc van Douarnonez is bij St. Gilles vergaan. Alle pogingen om de opvarenden te vinden zijp vruch teloos gebleven. De Kamer heeft met 425 tegen 6 stemmen het;7e vóbrloopige twaalfde der begrooting goedgekeurd en ver volgens met 445 tegen 73 steramen een krediet van 75000 francs toege staan voor de reis van Fallières naar Nederland. Het Ministerie-Caillaux. Het ministerie zou heden definitief aldus worden samengesteld minister president ei) binnonlandafche zaken, Caillauxbuitenlandsche zaken, Desel- ves; justitie, Cruppi; iparine, Delcassó; oorlog, Messiniy koloniën, Lebrun handel, Conyba; landbouw, Pams; on derwijs, Steeg; opon werken, Augag- neur; financiën. Klotz; arbeid, Renoult; Onderstaatssecretarissenvoor poste rijen, Chaumetvoor schoone kunsten, Dujardin Baumetz. Bond van Vrije Liberalen. De oud-liberale partijgroep, de Bond van Vrije Liberalen, heeft zioh in een door 37 lede^ bijgewoonde alg. ver gadering te Utrecht uitgesproken over het kiesrecht. De commissie van ad vies - achtte 't nl., in het midden latende welke de bedoeling der Liberale Unie is, van belang, dat het standpunt van den bond ten opzichte van de actie voor algemeen kiesreoht tot een punt van debat werd gemaakt, daar het stand punt in zake het kiosrechtvfaagstuk in het algemeen onder de oogen moest worden gezien. Ter voorbereiding der beraadslaging had de commissie de volgende ver klaring opgesteld, welke zij aan de vergadering ter goedkeuring voor legde De alg. vergadering van den Bond van Vrije Liberalen spreekt als haar gevoelen uit: 1°. dat voorstellen tot vervanging kn de bestaande kiesrechtregeling door een niet-attributieve uitsluitingen waarvan de omvang in het beginsel program van den bond is aangeduid niet behoeven te worden afgewezen „dat bij Grondwetsherziening het streven van den bond gericht moet blijven op versterking van den invloed der Eerste Katoer op de wetgeving, en op al hetgeen overigens kan strekken tot vermeerdering van de waarborgen voor de, als eerste eisch van Staats beleid, door den bond Bteeds op den voorgrond geplaatste onpartijdige be hartiging der onderscheidene volksbe- langon naar mate van hun beteekenis voor do gemeenschap; „2°. dat een gezamenlijke stembus- aotie van de vrijzinnige groepen, onder de leuze Grondwetsherziening om te komen tot invoering van algemeen kiesrecht, niet tot verbetering van den KUtieken toestand zal leiden en der ive geen aanbeveling verdient." Voor de bespreking werd door den voorzitter, mr. Tydeman, meegedeeld dat de Bond geen uitnoodiging voor een gezamenlijke aotie voor algemeen kiesrecht ontvangen heeft. Hy voegde er echter bij, in deze geen heil te zien in samengaan met andere partijen. Bij het debat gaf jhr. mr. van Karne- beek in overweging, te streven naar invoering van algemeen meervoudig kiesreoht. Ten slotte werd een voorstel-Zernicke (Amsterdam), om het beginselprogram in een volgende vergadering nader te behandelen en inmiddels de motie der commissie van advies ter zijde te stel len, met 25 tegen 12 stemmen ver worpen. Gelijk lot trof met 25 tegen 11 een amendement van der Meulen (den Haag), om uit de motie do woorden „op versterking van den invloed der Eerste Kamer op de wet geving en" te doen vervallen. En daarna nam de alg. vergadering de motie, onveranderd dus, met 28 tegen 8 stemmen aan. Tariefwet. De fabrikanten van Srtoo-oarton in ons land 18 in getal hebben zich met breed gemotiveerc adres gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, teneinde haar te verzoeken het ontwerp-tariefwet te verwerpen of althans zoodanige wij zigingen aan te brengen, waardoor het mogelijk wordt hun zaken, die voor 05 op export zyn berekend in stand te houden. Aanneming van dit ontwerp zou voor de stroofabricage vernietigend zijn en daarvoor tevens een gevoeligen slag toebrengen aan den landbouw, die thans door het verkochte stroo een belangrijke bate in hun bedrijf ontvangen. Armenwet. Omtrent den stand der werkzaam- hoden van de Commissie uit de Tweede Kamer ter voorbereiding van het ont werp-Armenwet valt mede te deelen, dat hot overleg met den minister van Binnenlandsche Zaken thans is afge- loopen, zoodat het verslag kan worden vastgesteld. Het is echter meer dan waarschijnlijk dat voor de openbare behandeling door do Kamer dit jaar geen gelogen- heid meer zal bestaan, zoodat de be raadslaging op zijn vroegst na het winterrecea in Februari van het vol gend jaar zal kunnen aanvangen. De Voorbereidingscommissie houdt heden middag oen korte bijeenkomst. Zoeliedenstaking. In oen gisterenavond te Amsterdam gehouden vergadering van de zeelieden ter be spreking van de door de Mij. Oceaan aangeboden loonsverhooging van f 6.— per maand werd besloten dit aanbod te aanvaarden wanneer ook do wen- schen der bootwerkers zouden worden ingewilligd. Gisterenmiddag kwamen weer ,oeft drietal werkwilligen aan. De stakers die er nog meer verwachten, letten op de treinen. Gisteren waren te Amsterdan^ oen sectie infanterie onder commando van luit. Tucker op wacht aan de Ertskade, ter bewaking van de emplacementen der Kon. Ned. Stoomvaartmij. en de Kon. Holl. Lloyd. Het piquet, dat zijn de manschappen die aangewezen zijn om de wacht af to lossen, is in de kazerno geconsigneerd ook zal een gedeelte van de soldaten geconsigneerd blijven. De op wacht trekkenden wor den voorzien van scherpe patronen. Uit Liverpool wordt bericht dat de werklieden besloten hebben geen goe deren te vervoeren voor scheepvaart maatschappijen, wier arbeiders staken. Uit Huil wordt geseind dat in een gisteravond gehouden vergadering de leiders der zeelieden de spoorwegar beiders aanspoorde heden te staken. De leider dér dokwerkers zeide reden te hebben om aan te nemen dat de staking binnen 24 uur zou zijn beëin digd. Te Liverpool hebben de meeste maatschappijen toegegeven zoodat de staking op haar einde loopt. Prins Hendrik der Nederlanden bracht hedeq, vergezeld door den Ne- derlandschen gezant, een bezoek aan de internationale rubbertentoonstelling te Londen. Z. K. H. werd ontvangen door den president van de tentoon stelling en den gevolmachtigde van Nederiandsche inzenders. Prins Hendrik nam met groot ge noegen van de tentoonstelling kennis. Lustrumfeesten te Utrecht. 't Was een spontanen jubel, die de oude Bissohopsstad doortrilde, toen daar de schitterende optocht trok door straten en langs pleinen, ter viering van het 275-jarig bestaan van Utrechts Hoogeschool. Overal was feeststemming, die zich op enthousiaste wijze uitte. Gisteren vermelden wij reeds in het kort de deelnemers aan den stoet, welke bestond uit 270 personen, waar van 100 studenten en verder leden van gymnastiek en andere vereeni- gingen, in het algemeen in den feest wijzer aangeduid als anonymi. De hoofdpersonen in deze maskerade optocht waren WillemGraVe van Hollant, Zeelant en Henegouwen ende Here van Vrieslant, voorgesteld door den heer M. R. Radermaoher Schorer en Johannes van Arkel, Bisschop van Utrecht, voorgesteld door den heer F. J. Frowein, terwijl vele van uit de historie bekende namen uit de ridder schap van het tijdperk van de bele gering van Utrecht door Graaf Wil lem IV in den jare 1345, waren ver tegenwoordigd. De hoofdpersonen en hun gevolg droegen prachtige gewaden van de kostbaarste stoffen, blinkende helmen, sierlijk bewerkte zwaarden en wapen schilden en hun paarden waren gedekt door de fijnste kleeden, met de kapel der Jagers1 voorop vertrok de kleurige stoet onder frisch weder om kwart voor twee van het Wilhelminapark. Naast politie deden ook hier weer pad vinders dienst, om bij de regeling be hulpzaam te zyn. By het voorby. trekken werd ons oog vooral geboeid door de groote verscheidenheid van kleuren in de kostumes van dien tijd. Het zwart-geei van Henegouwen werd spoedig verwisseld door het Hollajid- sche rood-zwart, om weer te worden vervangen-door het Geldersche blauw geel Het kostuum van goud-brocaat met den daarop geborduurden Hene-, gouwschen leeuw van Jan van Beau mont, het kostuum van graaf Willem, bestaande uit gouden maliënkolder met gouden beenstrikken en armstukken en den grafelijken wapenrok, met den in de kleuren van Holland geborduur den leeuw, waarover een champagne- kleurige lange mantel, en het krijgs gewaad van den Bisschop, met den mijter op het hoofd, omhangen door een rooden met wil bewerkten mantel, trokken vooral de aandacht. In tegenstelling mot dat der ridders, was het kostuum van burgemeester en oudermannen van Utrecht zeer een voudig. Zij droegen korte, zwart fluweelon rokken. Het belegeringstuig aan het einde van den stoet, welke niet groot is, bestond uit eenig ge schut en een paar houten-verplaatsbare verschansingen. Blijkbaar waren deze voertuigen minder geschikt voor de moderne be strating, want zij bleven al spoedig aerfter. De rondgang te 2 uur aangevangen, was een zegetocht. I)e jonge Graaf Willem ontving verschillende malen huldebetuigingen en bloemen werden hem toegeworpen. Op den Steenweg werd hem een gecalligraphoerde oor konde aangeboden en aan de Tolsteeg poort, herbouwd als in de jaren van het beleg, werden don vorst de zilve ren sleutels der stad op een zijden kussen overhandigd. Aan de woning van den burgemees ter werden aan alle deelnemers aan den stoet ververschingen, aan de beide hoofdpersonen door dochters van den burgo_meestor persoonlijk aangeboden. Tegen acht uur kwam de stoet aan Tivoli, waar de deelnemers de maal tijd zouden gebruiken. Intusschen ging het in den tuin van Tivoli feestelijk toe. In het midden van don grooten tuin was er concert van het muziekcorps van het 7e Reg. Infanterie onder leiding van den heer Joh. Zaagmans, waar velen op een ruB- tig plaatsje van het mooi uitgevoerde programma genoten, aan'de eenè zijde was het volop kermis, stoomcaroussel, schiettent en meerdere dergelijke in richtingen, ia zelfs een „Hoofd van Jut" ontbrak: er niet aan, en het ging er daar jolig toe en aan de andere zijde was het gebouw, waarin de stu denten aan den disoh gingen in de gothische zaal. Het was een Bchoone aanblik, deze zaal die in 14-eeuwschen stijl was gebracht. De wanden waren met be schilderd doek uitmuntend nagebootst, de deuren waren met rood bekleed en aan de zijden daarvan hingen roode lantaarns, die hun gekleurde licht uitstraalden door de zaal, waar op de tafels de ontstoken kaarsen een mat ten glans verspreidden. En in dat ge temperd licht zat Graaf Willem in zyn hoogen gothischen stoel, aan de op een groote verhevenheid geplaatste tafel te midden van de andere vor sten en ridders tot zijn gevolg behoo- rende. In het benedengedeelte der zaal waren twee tafels aangericht voor de andere deelnemers aan den stoet, Het geheel gaf een cachet van voor naamheid. Te 10 uur zou de stoet opnieuw een ommegang maken, door het binnen stadsgedeelte, doch het werd bijna elf uur eer deze van Tivoli yertrok. In dezelfde volgorde als in den middag trok de optocht uit, weder voorafgegaan door de muziek der Ja gerkapel en gesloten door het muziek corps van het le Reg. Veldartillerie. Onder den glans van lichtende flambouwen ging het thans voort door de versierde en over volle straten, wier groenversiering nu in guirlandes van licht waren herschapen, gevolgd door een menigte, die uitgelaten was van pret, die feestvierde zooals er in geen jaren feest gevierd is. Zoo zagen we een groote troep feestgangers in rondedans met muziek een ovatie brengen aan de Akademie. Op den weg die de stoet volgde waren op veie plaatsen hoenpa's, strijkjes, Italianen met mandolinen, harmonica-spelers en wat er nog maar meer muziek maken kan en zoodra was de optocht in zicht of het Io-Vivat weerklonk, totdat allen waren gepas- seerd, dan ging het er weer in een hos-tempo vandoor en de muzikantjes1 zorgden wel door de populairste mop pen dat tempo er in te houden. Tot in den morgen heeft het weer klonken „Wij gaan nog niet naar huis!" Zoo werd het straatfeest gevierd in .het anders zoo styve deftige Utrecht De aanvoer ter veemarkt te Rotterdam gedurende de maand Juni heeft bedra gen 142 paarden, 4960 runderen, 2026 vette kalveren, 1642 nuchteren kalve ren, 2028 schapen 2183 varkens, 482 biggen, 3 bokken, 1 ezel. Te Santpoort is heden het lijk van een oude man opgehaald. Het is ge- pleken zekere K. uit Schoten te zijn. Te Honselerdijk is gisteren een vijf jarig knaapje in het vaarwater langs den Nieuwen Weg verdronken. De 50 jarige vrouw van 0. V. is gisternamiddag bij het spoelen van wachgoed in een sloot achter de Hucht te Tiel verdronken. Zij laat een groot gezin na. Gisterenmorgen 10 uur is bij het station Woesperpoort te Amsterdam de tender van den binnenkomenden Duitschen trein ontspoord. Ongelukken hadden niet plaats materieel© schade van eenig belang werd niet aange bracht. Het verkeer ondervond geen stoorniB. S. A., hoofd der Christelijke school te Nieuwerkerk, is govankelnk naar Zierikzee gebracht onder verdenking van oneerbare handelingen met leer lingen van zijn school. „Land en Volk" schrijft: Met het verslag der vergadering van j.l. Vrijdag 23 Juni zijn de Handelingen der Tweede Kamer tot bladz. 2384 ge vorderd. Dit cijfer overtreft alle vroe gere jaren. In de tien jaren van 1600/191 tot en met 1906/1910 was de geheele omvang achtereenvolgens 1833, 1810, 1433, 3360, 2112, 2292, 2230, 2381 en 2165 bladzijden. En nu is de jaargang nog niet voltooid er komen allicht een slordige honderd bladzijden bij. m GOUDA, 28 Juni 1911. Vergadering van den Raad der GEMEENTE GOUDA. Op Vrijdag 30 Juni 1911, des avonds 7 3/% uur. Aan de orde: 1. De samenstelling der stembureaux voor de verkiezing van leden van den Raad. 2. De rekeningen over 1910 van: de Bank van Leening de Hoffman's-stichtingen c. de gesubsidieerde instellingen van weldadigheid. 3. Het voorstel tot oninbaarverkla ring van eenige posten op de Kohieren der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1910. 4. Het voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1911» 5. Het voorstel tot nadere regeling der jaarwedde van den waohter der brug over de Nieuwehaven by de Gouwe. 6. De voorstellen tot onbewooflbaar- verklaring der woningen Nieuwe haven Nos. 6, 8, 10 en 12 en Speldemakerssteeg No. 33. 7. Het voorstel tot overneming van grond in het Buurtje. 8. Het voorstel tot aankoop van grond bij de Bleekerskade. 9. Het preadvies op het verzoek der ambtenaren ter secretarie, J. van Eijk en A. van Reeden, om toe kenning van periodieke tracte- ments-verhoogingen Hot voorstel tot nadere regeling der jaarwedde van den amanu ensis van het Burgerlijk Arm bestuur. De. verzoekschriften om onthef fing van schoolgeld op de Bur gerscholen dienst 1910/11. 10, 11 Aan de Raadsleden is het volgende ingekomen stuk toegezonden: Gouda, don 20 Juni 1911. Blijkens haar hiernevens gevoegd verzoekschrift zou de in deze ger meente gevestigde vereeniging „Bu«- reau voor Arbeidsrecht" gaarne vap gemeentewege eenigen steun ontvan- gen. Daartoe door Uwe Vergadering uit! fenoodigd hebben wij de eer medete- eelen, dat het doel der Vereeniging ons sympathiek is en, naar wij mee* nen, van genoegzaam algemeen belang dat medewerking wan de Gemeente gerechtvaardigd zofy zijn. Zij stelt zich namelijk ten doel het verschaffen vart rechtsbijstand aan on- en minvermo genden, welk doel zij tracht te bereiken lings wettigen weg, en wel door: aan on- en minvermogenden inlichtin gen te verschaffen op het gebied van alle sociale wetten, zoo noodig opte* treden bij loonsgeschillen, het opstel len van verzoekschriften aan rijks-, provinciale en gemeentelijke overheid, raden van beroep (Ongevallenwet) en kantonrechter. Voor vördere inlichtingen wordt verwezen naar de bij het verzoek schrift behoorende memorie van toe lichting, de Koninklijk goedgekeurde staftiten en het verslag over hot jaar 1910. Wy hebben de eer Uwe Vergade ring i» overeenstemming met het voor gaand© voortestellen op het verzoek schrift der vereeniging „Bureau van Arbeidsrecht" gunstig te beschikken k door haar, gedurende twee uur 's weeks, des avonds eey lokaal in het gebouw voor het Bouw- en "Woning toezicht aan de Spieringstraat in gQf bruik te geven en zulks tot weder- opzeggens toe. GASGONTROLE. 27 Juni 1911, 2 uur namiddag. Druk 41 m.M. Lichtkracht 13.47 Kaarsen. Wg') Calorifin. Ter voorkoming van oventueele vergissingen zuller. de leden der Feest commissie, die collecteeren voor de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, voorzien zijn van hun insigne# De uitslag van het eindexamen aan het Gymnasium alhier is als volgt Geslaagd voor get. A: J. C. Lan- geraarvoor BM. A. J. Goedewaa- gen en M. G. de Pijper. Met één cand. wordt het examen voortgezet. Hedennacht ten ongeveer een uur bemerkte een agent van politie, dat een persoon bezig was met een valsche sleutel in te breken in het kantoor van den heer Kortenoever aan de Lazaruskade. Deze persoon onraad be speurende nam de vlucht en ging de kade verder op, zeker niet Wetende dat deze daar geen doorgang had. Na daar eenigen tijd vertoefd te heb ben en zich vrij denkende, kwam hij weder terug en werd daar door den waehthebbenden agent gearresteerd. Met behulp van een politiehond werd op het daar gelegen weiland een beitel en onder een hoop aarde een viertal tot loopers afgeveüde sleutels gevon den, terwijl in de kantoordeur de sleutel nog aanwezig was. Bij onder zoek bleek hij een gevaarlijk persoon te zijn, die reeds meermalen wegens diefstal was veroordeeld. Hij is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebraoht. Door de voortdurende stijging der veeprijzen hebben de vleeschhouwers hier ter stede besloten den prijs van het Rundvleesch met 10 ets. per K. G. te verhoogen. Woerden. De Staats Ct. bevat de Koninklijke goedkeuring op de sta tuten der Naaml. Vennootsohap tot exploitatie van motorbooten, alhier. De vennootsohap heeft ten doel oxploitatie van de motorboot genaamd „Woerden F, tot vervoer in den ruimsten zin. Voor het eerst is benoemd tot direc teur de heer C. J. P. P. Hendriks, en tot commissarissen de heeren C. Mijn- lief Fbzn. (wonende te Barwouts- waarder) en H. Brunt Jzu.J alleu steent abrikanten. Boskoop. Do heer C. H. Claassen, Directeur der Rijks Tuinbouw Win- terschool, alhier is benoemd tot lid van do commissie belast met het af nemen der examens aan hen, die een akte van bekwaamheid verlangen tot het geven van middelbaar onderwijs ir land- of tuinbouwkunde of houtteelt of tot het geven van lager onderwij* in land- Qf tuinbouwkunde. Bij de gisteren gehouden verkie zing voor 4 leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld ()e Heeren J W. E. Ebbinge Gib.), Joh*. Nieuwe- steeg (Kath.), P. A. Ottolandor (lib.), H. van der Tak (lib.) en C. van Wil gen Acz. (christ.-hist.) Afloop der Openbare Verkooping van ONROERENDE GOEDEREN, gehouden door Notaris N. F. Cambier van Nooton. Perceel 1. Winkel-en Woonhuis, Kat- tonsingel 70, k. Stoombootmaat schappij BoskoopW addinx veen —Gouda voor f 6220. Perceel 2. Bergplaats met terrein naast en achter perc. 1 k. de heer J. L. v. Eijk voor f 448Q.— De Europeesclie Rondvlucht. G i 1 z e-R fj e n. In de hangar van hot vliegkamp Gilze-Rrjen zijn nog drie vliegmachi nes, die van Le Lasseur, Train en Tabuteau. Le Lasseur tracht nog zijn machine te herstellen. Train is uit Brussel met een roservedeel voor zijn motor aangekomen en repareert. Tabu teau heeft uit Utrecht nieuwe stukken gekregen, welke gisterenmiddag 4 uur van Breda per voerman naar do Molon- heidé werden gevoerd. Het vertrek voor de vijfde étape, BrusselRoubaix was bepaald op WoéÜsdagmorgen 7 uur. N^der meldt men Tabuteau is vanmorgen met j.vyf monteurs op het vliegveld te Oilzo- Ryen aangekemen en werkt wat hij kan, Hy wil n.l. trachten, Brussel te bi- reiken vóór de étape BrusselRou baix gesloten wordt. Wanneer hij van de Molenheide ver trekken zal is op het oogenblik niet te zeggen. Le Lasseur demonteert zijn machine en ziet van verdere deelna me aan de rondvlucht af. Het vertrek van de vijfde étape (BrusselRoubaix) heeft van morgen onder groote belangstelling plaatsge had. Te tien uur vertrekt Beaumont, gevolgd met telkens 2 min. tusschen- poozen dan Garros, Vidart, Védrines, Gibert, Renaux, (met passagier), Rim- merling, Duval, Prévost, Prins de Nissole en Wijnmalen. Onze landge noot komt na een vlucht van 10 mi nuten terug, daar zijn motor niet in orde is. Nog meldt men ons Na Prins de Nissole vertrok Valen tine uit Roubaix. Uit Roubaix wordt gemeld dat Vedrines als eerste is aan gekomen,' tweede was Garros, darde Kimmerling en vierde Beaumont. Omtrent Wijnmalen kwam geen be richt in. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER Zitting vnn Dinsdag 27 Juni. (Vervolg). Na de pauze komt in behandeling vraagpunt H, luidende: Ib het wenschelijk de Ziekteverze- ring uitsluitend te doen plaats hebben bij van overheidswege in te stellen organen De heer de Visser, die te kennen geeft dat hy later, bij het algemeen debat over het Ziekteverzekerings- ontwerp zelf, zou uiteenzetten dat, en waarom hij is tegen het stelsel van verplichte verzekering, houdt een betoog, waaruit blijkt dat hy is tegen het systeem van verzekering alleen bij overheids-ziekenkassen, omdat hy daarvan vreest dat dientengevolge de particuliere ziekenfondsen ra de ver drukking zullen komen, ja het onder spit zullen defven. Van vervorming der particuliere kassen tot kassen voor biiverzekering of omzetting dier particuliere fondsen in begrafenis- of pensioenfondsen stelt spreker zich niets voor. Het stelsel van verplichte verzekering, zooals het thans door den minister ontworpen is, acht spreker in zijn ge volgen zoo ernstig dat, als de zaak geregeld blijft zooals thans, bij het geheele ontwerp absoluut verwerpelijk acht. Spreker doet uitkomen dat door een louter ambtelijke Ziekteverzekering ook door gemis aan goede oontróle, het doel dat men zich voorstelt nóóit zal kunnen bereikt worden, on dat en zulks is vo<jr spreker het on- overkonielijkst bezwaar aan de eene zijde aan volkskracht zal worden verloren, wat men aan den anderen kant aan volkskracht wil winnen, omdat de minister thans met één slag wil vernietigen al wat er bij de ar beiders op het gebied van ziekenzorg' reeds is tot stand gebracht. Noodo zal spreker dus stemmen voor een verplichte ziekenvepzokeringzóéi noode vóór een ziekteverzekering, al vorens een ouderdomsvêrzekering is tot stand gebracht; maar geheel on mogelijk zal het hem zijn te stemmen voor het Ziektoverzekerings-ontwerp, als do regeering zich niet aansluit aan het particulier initiatief, en hetzelve niet zoodanig sterkt, dat de Overheid zioh ten-siotte geheel zal kunnen te rugtrekken. De heer Duys steunt daarentegen 's ministers stelsolrvan uitsluitend over heidskassen. Vergadering van, 28 Juni. VoorzitterGraaf van Bylandt. Aan de orde is het tweede vraag punt inzake de Ziekteverzekering. De heer Duijs acht een bohaorlijko ziektostatistiok onmogelijk bij de ver snippering als door den heer de Visser aanbevolen. Spr. bestreed scherp de ondornemerskassen waarop de arbei ders geen behoorlijke invloed hebben. Gaat het aan zoo vroeg spr. de geheele arbeidende klasse va n oplichting van den staat te beschuldigen door simu latie Spreker's fractie zal den mi nister steunen. De heer Treub nieent dat-do Min. goedgedaan heeft to Sti even naar een organisatie, die niet alleen dienen kan voor een ziekteverzekering maar ook voor een gewijzigde' ongevallen- on ouderdomsverzekoring. De noodzake lijke consequentie van verplichte ver zekering iB dat de staat de uitkeering waarborgt. AI^ERfcEI. Humor en Slaken. Do „Winkelier" schrijft In een aantal kantpren in de City te Londen zijn onlangs plakkaten op gehangen van den volgenden inhoud Heeren, die ons kantoor binnen komen, worden uitgejjoodigd, de deur zoo wijd mogelyk opon te laten. Personen, die ons niet voor zakon bezoeken, gelieven dikwijls te komen, zoolang mogelijk te blyven, het zich gemakkelyk te makenveel en luid te praten, over het weder, over opera- en tooneelsterren, over de nieuwste vestenmode, enz., enz. Rooken is natuurlijk steeds geoor loofd asch en eindjes sigaar mogen op den grond wórden gegooid. Sigaren en couranten zyn gratis ter beschik king. Fluiten en zingen is niet alleen ge oorloofd, doch wordt zelfö gewenscht. Onze bedienden zijn bijna uitslui tend aangesteld met net doel om be zoek te ontvangen yan hun vrienden en blqedverwanten, en zoolang dezen aanwezig zijn, wordt men beleefd ver zocht, de bedienden niet lastig to vallen met kantoorzaken. Het wordt niet onbescheiden ge vonden wanneer iemand «onze brief hoofden leest, met het doel die te copieeren en op deze wijze achter onze connectiën te komen. Ook mag men gerust over den schouder van den boekhouder heen, inzage nemen van onze geheimste boeken. Daar wij voor onzen jongsten be diende gewoonlijk niets te doen heb ben, is hij steeds ter beschikking ora voor don gaanden en komenden man boodschappen te verrichten. Ook onze telefoon is minder voor ons eigen gebruik bestemd dan voor dat van ieder, die de moeite wil nemen in do lift te stappen en naar ons kantoor te komen. Reisgidsen, codes, lexica, diction- naires en dergelijke onmisbare boeken kannen steeds by ons worden geraad pleegd, terwnl ook van papier en enveloppen (met onzen firmanaam) benevens van frankeerzegels voor ieder een een goeda voorraad aanwezig is. Wanneer onze chefs met dringende zaken bezig zijn, moet toch niemand zich daardoor laten weerhouden hen even te storenwant geen aangele genheid kan belangrijker zijn dan die van den bezoeker. Het medebrengen van wandelstokken, parapluies en voor al van honden, wordt door ons Sferk aangemoedigd. Stokken kunnen zeer geriefelijk worden neergelegd op de lessenaars der bediepdeuparapluips kan men neerzetten waar mon wil, zelfs al druipen zij van don regen: onze pa- rapluiebakken staan or toch maar als ornamenten. Honden behoeft men niet aan een touw of aan een ketting vast te hon den zij mogen vrij overal rondloopfn en naar hartelust blaffen of bijten fiï de kantoorlokalen verontreinigen want om het vuil te verwijderen heb ben wij immers oouóierges en schoon maaksters. Wij wijzen niemand de deur. Bede laars, gefailleerde klanten, dames die in sigaren, zeep, loten voor weldadig heidsbazaars, enz. doen, agenten van verzekeringsmaatschappijen, nooddruf tige handelaars in kantoorbehoeften, mogen ten allen tydo by ons binnen treden. Zegt het voort AMERIKA ANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Volgens draadloos boricht via "Crook haven bevond hetstootnsehip PöiMttm. van Rottoedom naar New-York, wielt 26 do'teer, 'des avonds'8 trar op ongei veer 286 mylen van Lipfrd, Het stoomschip Piza (Canada Ljjp), van Montreal naar Rotterdam en Aam* burg, passeerde 27 Juni v.m. 2 uur Prawle Point. Hot stoomschip Rijnland, van Am sterdam naar Buenos-Ayres, passeerde 27 Juni, des avonds 7 uur, Quessant. KERKNIEUWS Men meldt ons dat vele vryzinnigè predikanten Zondag hun voornemen hebben bekend gemaakt o'm in do godsdienstoefening van aanstaanden Zondag, don sterfdag van de Gónestet, in hun preek to spreken van het leven, hot werk en den invloed Van den dich ter. Tot de bedoelde voorgangers be- hooren vooral de Remonstrantsclie pre dikanten, die hiermede odk handelen in den geest van de algeihoeno vergade ring de Romontransche Broederschap, op 30 Mei te Rotterdam gehouden Laatste Berichten. Gouverneur Suriname. Mot zekerheid kan worden modego- deeld dat de bonoeming van kapt. t/z. W. D. H. Baron van Asbeok tot gouver neur van Surinamo thans geschied is. Prins Hendrik wordt morgen uit Londen op het Loo terugverwacht. Zeeliedenstaking.' Van do stakende bootwerkers te Amsterdam is niemand op don oproep door de patroons van de contractwerkliedon, den arbeid komen hervatten. De voerlieden der Maatschappij Nederland hebben bosloten om mot met do onderkruipers samen te workon. Hedenmiddag hebben de directies der verschillende maatschajppjjen 'in conferentie besloten om de stakênde zeelieden te kennen te geven dat aij als ontslagen worden beschóuwd. De „Holland" van de Kon. Holl. Lloyd die te 12 uur moost vertrekken lag to half drie hedenmiddag nog aan de Ertskade. □De vrouwen van de stakende zee lieden hebben hedenmiddag oen op tocht gehouden. Ongeregeldheden* had den niet plaats. Pest in Indiö. Bij het Departement van Koloniën ontvangen het volgende telegram in den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, d.d. 27 dezer, He- treffende pestgovallen op Java „Afdeeling Makinggisteren i „dezer) vijf gevallen, waaronder oen doode. Van de lyders van vorige dagen overleden er nog vijf. „Van Kêdiri is goon bericht ont vangen."- van een prachtige collectie MANTELS COSTUiifES. BLOUSEN, ROKKEN, Zijde en Japonstaffen in de grootste vorsoheideflkeid van do goedkoopste tot do beste sporten waarbij de prijzen in zeer sjberke con currentie zijn met alle huizen, zoowel in Binnen- als Buitenland. Mn tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, van het Koninklijk Metortokmisch- Institnut të DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.1 te Hmathien-Hedaine, laagste stand 751.2 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 29 Juni Zwakke tot matige westelijke tot Zuid-westelijke wind, gedeeltelyk be wolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. 170 490 464'/, 165 115 Kétahoen"' Mijnbouw Mij, Gew. Aanct Rodjang Lebêtig, Mijn bouw Mij.^ A and. Great Cobar'Aand. PetrolemnOiMleri. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v. Petr. Broun. C.v. A „Shell" The Transp. A Trad Cy. O. v. G. A Scherp va art Wljra. Ned.-Am. Stoomvaïtrt- Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preforonte A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A. Tal ttk-Ontlcriieniinceu. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak My. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. ir Aand. Diversen. Maxwol I^and Gpant Cortr. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl IJzeren Spoor- wogmy. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serio A-H Obl. 3 pet. Warsch au-Weeno n Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do floulaa. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand, Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Ro- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie O1/*—3'/t pCt. Amerikanen vaster, Nationalo Staats fondsen met wéinig handol, Culturóu lusteloos, Tabakken lager, Petroleums ■eer vaat, Mijnen eveneens zeer vast. koorK «2 84 l'/i VAN drn Et lec te II haII (i e I te A in st nr da m 28 JUNI 1911. Ned Cert. Wórkelijko' Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krrtnenrente 4 pet, Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276. 10000. 5 pot. 1003/k 100,a/H ld. Obl. (Gr. Rufcsische Spw.mii.) 1898 4 ld. Obl. (NiÓohwSpi weg) 1867-69 4 pet. 03b Id Olu. 6g Emiksie4 pet Japan. Obl. 1899 4 pot. 01 Ver. St. van Mexioo Afl. Obl. Ir4q serie 5 pot. *7 '/r Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. 104 d. Obl. 1889 4 pet. «77/, Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. 00 Bank - en ("redlel-Instel Hagen. Ned. Bankaaudeelon 203 Industr Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. 57D/, Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. 81 tyj Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 2Ö1 U. "Steal Corp. Cert. v. Gew. Aand. 80s/„ Kol. Credlet Instell. Cultuur Ondernemingen Han dels Ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Htindel-Mlj. C.v. A Mfinbauw Hjjen, «121/, 224 800 179'/!. 178»/. 140 788 740 88'/, 86»/, 8B'„ 88'/, 98 «7 87'/, 219'/, 1170.— 98'/» 98'»/,. 30"/'.. 37'/, 189'/» 17»/,» 190 17'/,. 109»/» 109 158

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2