Had. O, ,’S EN Hl No. 11.597. Vrijdag 30 Juni 1911. 50e Jaargang. en DU DA”. Buitenlandsch Nieuws. Eïxxrxexxlaxxca.. FEUILLETON. De Ganzendokter. I RG. Nieuws- ezx ^.dirertexL'tïe'blgLd. voor G-oixd.su exx Ozxxstxelcexx. behalve Zou- AL” Feestdagen. prijs hekadvertentIKni EN ZOON. Telefoon Intero. 82. Verschijnt dagelijks Telefoon latere. 82. Uitgevers A. I <e 1 ii 3 Voorzitter. ster. uur. van m A Zn., Gouda. MEN SLANG. ad in ’t Tweede esten aandrang est, 8 uur, bui- 'ergadering afd. tot Afsch. van 01VG, Coiffeur, 31. akjes Shampeo- (lOIINIIE COURANT. ciln ontbreken JE COLOGNE, i Dom zuKöln, #5. Zakflacons der Rem. Geref. lur. Ledenver- sm. Geref. Ge- Van 1—5 gewone regels met bewjjsnuiiimer f 0.55 Elke regel meer ,0.10 Bij drie achtereen volgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels fO 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames 1 O 25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte Gistermorgen ongeveer zeven uur stoomde het panteyschip „Gelderland”, binet. Later verving hij de ambte naren door gedelegeerden uit de groote partijen. Toen later de Tsjechische minister hun portefeuille neerlegden uit boosheid dat voor de Duitsche landen het Duitsch als officieele taal was vastgesteld, had een tweede wij ziging plaats. De derde was noodza kelijk na de ontslagname van de vorige minister van financiën, wiens belasting plannen waren afgewezen. Von Gautsch moet een zeer gezien staatsman zijn, die reeds meermalen het land uit moeilijkheden had ge holpen. Thans is het meenen we do vierde maal dat de oude Gautsch hulp komt verleenen en weer heeft hij zijn krachten, niettegenstaande zijn hooge ouderdom hij is reeds ver in de zestig tot *8 lands beschikking ge steld. Door den heer De Stuurs zijn de volgende vragen gwhban omtrent ge- PRIJS VAN HET ABONNE M ENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco jier post I 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad „f .50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Frankrijk. De heer Moni» heeft gisterenmiddag zyn ambtswoning, aan het Ministerie van Binnonlandsche Zaken te Parijs verlaten, om voor zijn opvolger plaat» te ruimen. Daar do oud-voorzitter van den Ministerraad nog altyd lij dende is aan do gevolgen van het ongeluk to Issy-les-Moulineaux, werd hij in een ziekenstoel uit het Ministerie naar zijn rytuig gedragen. Hoézeer het gebeurde op het vliegveld ver1 strekkende gevolgen heeft gehad, de heer Monis heeft zijn goed humeur woton te bewaren. Ik ga ten minste niet het Ministerie uit, „les pieds dovant”, zeide de heer Monis nog schertsend tot zijn omgeving. Do zieke gaat nu naar Versailles, om ereenige wokon, voor herstel van zijn gezond heid, door te brengen. Te Toulon zijn twee electrischo tram- rijtuigen bij een wissol op elkaar in gereden. In een der wagons, komende van do pyrotechnischo fabriek lm Tou lon, zaten tal van werklieden. Twaalf dezer, waaronder, oen zevental vrou wen, werden ernstig gekwetst. nie”, Markt, 8’4 dering van de or.” Bouw- en Wo- e Spieringstraat lur vergadering van Armenzorg. ij geregeld tydig i ontvangen van en, vermakelyk- dan in onze Engeland. Mon is in Engeland algemeen on tevreden over de nieuwe postzegels, die verleden week zyn verschenen. Het postbestuur bespaart met het nieuwe contract 10,000, maar do firma De la Rue, die de oude zegel» drukte, deed het werk veel boter. Men vindt, dat de kop van koning George niet lijkt, dat de teekening slecht is en do druk slordig. Een lid van het Lagerhuis vroeg gisteren, of het niet ’t beste was, zoo gauw mogelijk een nieuwen postzegel te laten maken. Samuel, de minister van posterijen, gaf zijn spijt te kennen dat de zegels niet beter waren uit gevallen, maar het was voor de druk kers ook nieuw werk en zij zouden zien het te verbeteren. Aan een nieuw ontwerp kon de minister niet denken. Een Londonsch blad geeft het be lang van de zaak aldus bondig weer slechte postzegels storten een stroom Düitsohland. Zeppelin’s nieuwe luchtschip d e S c h w a b e n (L Z 10) heeft gisteren een proeftocht van 2’/2 uur gedaan. Het bleek het snelste luchtschip te zijn dat er op het oogenblik bestaat. Voorhands zal het nog geone passa giers in de kajuit meenemen. De Germania-werf van Krupp te Kiel bouikt zes nieuwe torpedo-booten voor de volle zee voor de Duitsche zeemacht. Bepaald is, dat zij oen maximum-snelheid van 32 zeemijlen zullen hebben. Dinsdag is de eerste, de G 193, beproefd. Zij liep een paar mijlen meer. De vertegenwoordigers van het ryksdepartement van marine waren zoo voldaan over den uitslag van den proeftocht, dat zij de G 193 dadelijk overnamen. Een zware brand, welke, wat het gevaar voor menschonlevons en den omvang van het vuur betrof, in Berlijn zijns gelijke nog niet gehad heeft, brak hedenmorgen te half 9 in de drukke Alexandorstrasse uit in een huurhui», bewoond door meer dan 50 gezinnen, een huis, dat niets anders was dan een afgekeurde kazerne, door tusschenschotten veranderd in een 50- taï woningen. Door dezen bouw was in enkele minuten het geheole huis zoo vol rook, dat de- bewoners de trappen niet konden bereiken, toen zij den brand bemerkten. Aan alle ramen 3) Allen sprongen opgewonden opi, maar hij las alleen voor zich zelvert verder. „Met mijne dochter eenigé weken bij u groet en omhelst Hij wierp den brief op de tafel. „Kinderen, zij komt tot on», dé millionaire, dat is meer dan een hoofd prijs uit de loterij voor ons I” riep hij jubelend, „Waldemar, jij zult de doch ter trouwen, dan tien je millionair Frits krijgt het landgoed, nadat jij het schuldenvrij gemaakt hebt en Marië geef je een bruidschat, opdat zij met een graaf trouwen kan.” „Als ik nu echter in een graaf geen zin heb vroeg het meisje schertsend. „Je moet zin hebben, dsarnaai* wordt niet gevraagd „En ik behoef niet op het gymna sium, he, papa?” vorsohte Frits op levendigen toon. „Neen, jongetje, maar je moet heel lief en aardig zijn, als tante gekomen is. Wel, wel, kinderen, ik zou wel van vreugde door den schoorsteen willen vliegen.” Mevrouw Betti had intusschen den van kleine leolijkheid in het leven van het volk. Die stroom vloeit hier te lande al jaren. De feesten aan hot Engel se h e hof. De Koning en de Koningin zijn, onder geleide van En- gelsche, koloniale en indische troepen in plechtigon optocht van het Buc- kinghampalois naar de St. Paulkatho- draal gereden, waar een dankdienst word gecelebreerd. Daarna begaven zij zich naar de Gildenhal, waar hun door do poorters van de City een lunch is aangeboden. Het vorstelijk gezolsphap reed door do armenwyken van Noord Londen naar het Bucking- hampaleis terug. Aan de lunch in de G ildenhal zaten moor dan 650 gasten aan, waaronder do leden van do Koninklijke familie, de ministers, het corps diplomatique en vertegenwoordigers uit do handels- en geldwereld. Do straten waren versierd en vol een juichende menigte. Hot weerwra fraai. drongen de wanhopigeu, van wie volen in hun doodsangst uit de vensters wilden springen. Het is den brand weerlieden echter gelukt, alle bewoners met ladders on andere reddingstoe- stellen in veiligheid te brengen. Een 70-jarige vrouw, dje reeds gered was, kreeg door den uitgeatanon angst oen beroerte en stierf. Een vrouw on haar •1-jarig zoontje zijn ernstig gekwetst. Volen hebben niet-erftstige kwetsuren of rookvergiftigingen gekregen. Na 1 l/a uur hard werken was het grootste gevaar geweken. Amerika- Uit Atlanta, in den Istaat Washing ton, komt bericht, dat daar woor oons twee negers gelyncht rijn. Zij waren beschuldigd van oen aanranding, ge pleegd op een blaüko vrouw. Het grauw hield een trein togen, waarin een der beide negers werd overgo- bracht. De ongelukkige word aan een telegraafpaal opgeknoopt. Hierop ijkte men naar de gevangenis, waar do andere neger opgesloten was. De man werd er uitgehaald en gehangen. Daarmee niet tevreden, doorzeefden do lynchers het lijk mot revolver- en geweerkogels. Bulgarije. Een groot gedeelte van do llagia- wijk to Sofia is door brand verwoest. Er is voor 2 millioen kronen schade aangericht. commandant kapitein ter zee Alberdp, waarop zich prins Hendrik bevond, met den prinselijkon standaard in top de haven te IJmuidon binnen en meerde aan don voor zulke doeleinden gebouwden steiger in de buitenhaven. Onmiddelliik word op de rijksgebou- wen de Nedorlandscho driekleur ge- heschen. Do burgemeester van Velsen, de hoor Aforloren van Thomaat, en de havenmeester van het Noordzookannal, do hoor Debruey Tack, begaven zich tor begroeting aan boord. Precies negen uur begaf zich do prins met zijn gevolg en begeleid door boven genoemde hoeren naar hot station, waar hij in eone gereserveerde eerste klasso afdeeling van don personentrein 9.18 plaats nam, ten einde to ongeveer halftwaalf op Het Loo aan to komen. Bij hot verlaten van do „Gelderland speelde do schoopskapel het „Wilhel mus”, werd do prinsolyke standaard noergedaald on het «chip gepavoueerd. Tydens het lossen van hot gebruikelijke aantal saluutschoten juichte do be manning don vertrokkonden Prins toe. Onder leiding van don Commissaris van Politie, den hoer Do Ridder, die eveneens hot hoo^o gezelschap naar het station begeleidde, was aan do buitenhaven on by hot station eon broodo strook grond» door do politic af gezet. Op hot perron wit* ook aan wezig do stationschef, do hoor Van dor Goes. Hot gevolg bestond uit do hoeren kapitein-luitonant tor zoo Hooft Graaf land, majoor Van Suchtelen van do Haore graaf Van By landt. Prins Hendrik kwam to Apeldoorn te 11.54 aan on begaf zich in eon open hofrytuig naar Het Loo. hapje; do erfgenameEn wie weet, of het hem niet gelukte Die Wee ner» mét hunne «preek woordelyko be minnelijkheid I Dat mag niet gebeu ren I” Chistiaan, de bedachtzame, oude bediende, trad binnen. „Christiaan, is de brieven besteller nog in het dorp?” vroeg Kienhout. „Bepaald wel,” zei Christiaan, „Om dezen tijd zit hij altijd in de herborg.” Ren er dan heen on zeg hem, dat hij aan hot station een telegram moot afgeven.” Hy snelde naaf de schrijf tafel, rukte een blad papier uit de schrijfmap en schreef, terwijl hij zich zei ven op luiden toon dicteerde„Ver zoeke niet te komen, Frits heeft rood vonk hij wondde zich tot zijne vrouw „Diphteritis, typhus wat duurt hot langst „Onze Frits zou ziek zijn vroeg Christiaan verbaasd„hij is immers door en door gezond.” „Zwijg en doe, wat ik je zog. Daar heb je het adresMevrouw Emma Riedel Nu viel zijne vrouw hem in de rede. „Neen, Ferdinand, dat mag niet gebeuren; een ziekte wordt niet als een uitvlucht opgegevende goede God zou on» kunnen straffen. Ga rustig aan je werk. Christiaan, er worot niet getelegrafeerd.” Christian* keek oen oogenblik ver slagen. waarna hij zoo snel inogulijk vertrok, want do opdracht zich nu naar hot dorp te begeven, was hem juist niet zeer aangenaam. Nadat Chris tiaan was heengegaan, wendde me vrouw Betti zich weer tot haar man. „Als de Weeners komen, zullen zij welkom zijn,” sprak zij met geest kracht, „on als de bruid voor Walde- mar bestemd is, krijgt hij haar nut en zonder don neef.” „Goed, Betti,” schreeuwde Kienhout toornig, „doe, wat je niet laten kunt maar op jou valt alle schuld, al» mij ne plannen mislukken.” „Waarom ben je ook zoo in de wol ken over die Amerikaansehe I” mop perde mevrouw Betti. „Waarom komt het je in het geheel niet verdacht voor, dat zij zich na een tijdsverloop van twintig jaar zoo eenklap» woor om jou bekommert? Waarom wantrouw je alleen Emma? Het is evengoed mogelyk dat Emma een vermogen gewonnen, als dat deze Amalia een vermogen doorgebracht heeft” „Dat is eenvoudig belachelijk,” her nam Kienhout, „daarvan wordt in het geheel niet gesproken. En nu gauw aan het in orde brengen 1 (Wordt vervolgd.) brief ter hand genomen en las hem. Eensklaps werd haar gelaat somber. „Ferdinand, wat zie ik riep zij uit. „Hier staat: Herinnert gij u uwe nicht Amalia nog, tegen wien gij altijd zoo galant waart?” Een bestraffende blik trof den echtgenoot. „Je was dus galant tegen haar En nu deze bui tengewoon groote vreugde Ferdi nand, ik vermoed iets vreeselijks.” „Vermoed niets, lieve Betti,” ant woordde Kienhout lachend. „Ik was nooit galant tegen haar, heb haar nauwelijks drie- of viermaal gezien; zij verwart mij bepaald met een anderen neefmaar dat hindert niets, het is des te beter voor mij, voor ons.” „Zeg eens, papa, hoe oud kan die dochter wel zijn, met wie ik trouwen moet?” vroeg Waldemar. „Misschien veertig jaar en leelijk als een Orang- oetang.” „Wat denk jij wel I.’ stoof papa tegen hem op, daarna verviel hij in gepeins. „Volgens mijne berekening kan zij hoogstens zou oud zijn als jij en als zij op hare moeder gelijkt. „Ferdinand I” riep mevrouw Betti op waarschuwenden toon. „Houd je maar bedaardwendde fcij zich tot zijne ecfltgenoote en ging vervolgens voort„Ja, Waldamar, zij is ongetwijfeld jong en waarschijnlijk mooi. Een kabinetscrisis in Oostenrijk. Pas is de Fransche ministercrisis opgelost of in Oostenrijk-Hongarije vraagt de minister-president vgji Bie- nerth zijn ontslag. Dit kwam trou wens niet onverwacht. Na de neder laag van de Christelijk-Socialen was zulks toch wel te wachten. Dezen toch hadden in de woede over hun nederlaag gedreigd, een politiek van de vrije hand te gaan drijven, d. w. z. het was onzeker of de Christelijk- Socialen nog wel deel zouden uitma ken van de regeeringsmeerderheid. Nu was het zeer begrijpelijk, datvon Bienert met zoo’n toestand niet kon tevreden zijn. Hij verlangde bindende verklaring van de zijde der Christelijk- Socialen. Legden dezen geen bevre digende verklaringen af, dan zou hij zich genoodzaakt zien, heen te gaan. Dat hij thans keengaat is dus een bewiïs, dat de Christelijk-Socialen deze beloften niet hebben willen afloggen. Tot zijn opvolger is benoemd baton von Gautsch, door Bienerth zelf aan gewezen. Deze zal dus beproeven een meer derheid ie vinden voor zijn toekomstig arbeidsplan. Wil men tot een meerderheid komen, dan is het noodzakelijk dat de Tsjechen moe werken. Bienerth verdeelde zich met de ge schikte persoon de onderhandelingen met de partijleiders te voeren. En een compromis is noodzakelijk voor de nieuwe leger- en belasting wetten, die millioenen vereischen. De Slaven en de Sociaal-democraten hebben zich hiertegen hevig verzet en de Tsjechen, die geen principieele bezwaren hadden weigerden hun mede werking zoolang. Bienerth ministei4- president was. Nu is baron van Gautsch bij de Tsjechen zeer gezien. Hij zal dus moeten trachten de Boheemschë kwestie op to lossen. Daartoe zal hij samenworken met de Stadhouder van Bohomon, prins Thun. Mocht hij in zijn zending slagen, dan zal de eerste troonrede waarschijnlijk de mededog ling bevatten, dat dit kabinet zot worden vervangen door een zuiver parlementair kabinet, want Bienerth heeft in de 2’/2 jaar dat hij minister president is geweest 3 maal zijn ka*- binet geconstrueerd. Hij begon met een ambten aren-ka- „En zoo rijk bovendienzuchtte Waldemar en nadenkend voegde hij er bij „Dan zal zij wel geen zin in mij hebben.” „Schaam jij je niet?” vroeg Kien hout verontwaardigd „oen jonge man, die dat zegt, is geen knip voor den neus waart.” Mevrouw Betti had de lezing den brief voortgezet. „Om ’s hemels wilriep zij eens klaps uit. Haar man wendde zich snel tot haar. „Wat is er aan de hand vroeg hij verschrikt. „Heb je dat dan niet gelezen Zij komt vandaag met den eerstvolgenden trein I Lieve hemel en niets is in ge reedheid I” „Maar, mama, de logeerkamers voor tante Emma en den neef zijn immers gereed die kunnen zij voorloopig ge bruiken, en al» dan tante Emma komt. Een woedende uitval haar» vader» onderbrak Marie. „Alle drommels, tante Emma!” schreeuwde hij en trok zich de haren bijna uit haar hoofd. Die had ik ge heel vergeten.- Frit», roep Christiaan Frits snelde heen, terwijl de vader voortging„Die zou mij daar met haar nietsnutter van een zoon komen en bepaald jacht maken op het vette 65 leden van de Koninklijke Nodor- landsche Landbouwvereoniging heb ben, op uitnoodiging van don Koning heden een bezoek gebracht aan San- dinghara. Men heeft hun de boordtwijen van den Koning laten zien. Daarna werd thee rondgedeeld. De vertegenwoordiger van don Ko ning dronk op do gezondheid van Koningin Wilhelmina, prins Hendrik on prins Juliana. De lodon van do Landbouwver- ooniging hebben oon telegram van dankbetuiging en met goede wenschen aan don Koning gezonden.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1