GBOOTE EXPOSITIE Rechtzaken. n. LAND- en TUINBOUW. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. KANTONGERECHT GOUDA. SPOET. ZOMEH IVII. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant m brando glazen voor het Vredespaleis Is het waar, dat de als een geschenk voor het Vredespaleis bedoelde ge brande glazen roeds besteld zijn? Zoo ja, wanneer is zulks geschied Is zulks gedaan door den Minister, of door' het bestuur der Carnegie- stichting met diens goedvinden? Daarop is door den Minister van Buitenlandsche Zaken het volgende antwoord schriftelijk ingezonden Ter zake van de voor het Vredes-' paleis bedoelde gebrande glazen is een afspraak gemaakt met de nrma Schou ten, te Delft. Deze afspraak werd gemaakt in Mei 1910 tusschen bedoelde firma on don architect van het Vredespaleis in op dracht van het bestuur der Oarnegïë- stichting, nadat dit zich van de in stemming van den Minister van Bui tenlandsche Zaken had verzekerd. De Zeeliedenstaking. De Ned. Stoomvaart-Maatschappij Oceaan te Amsterdam, die de gevraagde gage- verhooging der zeelieden met f o per maand wilde toestaan, gaat thans, naar het Hdbl. verneemt, niet verder op de zaak in, nu de zeelieden tegelijkertijd inwilliging van de eischen der boot werkers vroegen. De gevolgen van de staking in En geland schijnen zich vooral in het Noorden te laten gevoelen. Te Huil liggen 200,000 quarters graan en de meeste groote pakhilizon zijn leeg. De districten, die hun levensmiddelen van het vasteland en elders over Huil be trekken, zitten zoo karig in hun voor raden, dat men vreest, dat deze aan het einde van doze woek volkomen uitgeput zullen zijn. De kamer van koophandel ertyle bond van kruide niers te Bradford hebben hot ministerie van handel telegrafisch verzocht, tus- sohenbeide te komen en te zorgen, dat de ladingen, die in de haven blijven liggen, onverwijld aan land gebracht, en verzonden zullen worden. In Zuid-Yorkshire heeft men i.i vier groote kolenmijnen, die 12,000 mijn werkers in dienBt hebben, hot werk moeten stopzorten. Houdt de staking aan, dan zal hetzelfde in verschillende andere groote kolenmynon moeten ge schieden. Te Liverpool hebben de Pacific Steam Navigation Company, Nehons, Lamport and Holhs en do Groat Trans port Company reods eergisteren alle eischen der stakende bootwerkers inge willigd, zoodat de schepen van dezo firma's geladen konden worden en go- reed gemaakt voor vertrek. Te Huil zijn de stakers erin geslaagd, het personeel van groote koropmolens tot solidariteit te bewegen, hetgeen een onmiddeüjke Btijging der meel- prijzen veroorzaakte. De Canard- en de Canadian Pacific Line hebben do organisaties der zee lieden erkend on do oisöhen der boot werkers en zeelieden ingewilligd. Woensdagavond te negen uur on- feveor is de GO-jarige kruidenier Rijp- ema, Groote Kattenburgerstraat, te Amsterdam, mishandeld, omdat hy kruidenierswaren naar een der schepen gebracht had, en gistermiddag twee uur zagen wij een slagersjongen met zijn fiets op het Marinieriijplein tegen den grond gooien, opdat een paar wijven den inhoud van zijn mand konden onderzoeken. Toen die inhoud gering bleek, mocht de verschrikte slagersknecht passeeren De winkeliers worden zooveel mo gelijk geterroriseerd en mot boycot bedreigd indien zij aan schepen levo- rerv. Ten gevolge hiervan en van bo vengeschetst optreden valt het de maatschappijen reeds moeilijk haar schepen te prpviandeeren. Juffrouw Edelenbos, van anarchis tische meetings bekend, helpt dapper ineö. Zo jjoogt winkeliers de verkla ring te ontlokken, dat zy niet aan onderkruipers zullen leveren. Gisteren riep ze op 'Kattenburg op straat de vrouwen bijeen om weer een succes uit te bazuinen en bewyzen van in stemming te vragen. Met hoera's werden dezo gegeven. Lustrumfeesten te Utrecht. De Cour. Men moet deze plechtigheid niet opvatten als oen belachelijke aanstel lerij. De Utrochtscho burgers die in zoo grooten getale komen buigen voor *den vorst van oen week, werken daar door mede om den schoonen schijn van het feest op te houden. De uni versiteit heeft haar betookenis ook voor de stad, het feest is ook een feest voor de burgers en wanneer nu eenmaal als middelpunt der feestvie ring een student voor enkele dagon een vorst mag voorstellen, dan is het maar een logische consequentie, dat de burgers den sehynvorst schijn eer be- wyzen. Voor hem, die den cour niet met een te nuchter oog bekijkt, was het een aardig tooneel. De graaf gezeten op den hoogen troonstroel draagt zijn zwarten mantel met ter hoogte van het middel een breeden helrooden rand. Het rood en zwart met het goud-geel van den lijfrok geven een mooie kleur-combinatie. Aan weerszij den van den vorst zitten in een boog eenige ridders, zij zijn in krijgscosr tuum, helm op, armen en beenen in het staal. De vier herauten hebben zich opgesteld op de trap, die naar den troon -voert, twee aan eiken kant, zoodat do bezoekers tusschen de he rauten door moeten gaan. De graaf met zijn hofhouding vormen een mooie groep, zooals die is geplaatst in de Gothioke nisvoor zoover or opzich tigheid in do kleeding is, wordt dio gedempt door den ernst derGothieke omgeving. Een paar uur lang duurt de cour, zoovelen zijn er, die den graaf willen huldigende vorst laat niets onbe loond, de dames ontvangen voor haar buiging een bouquetjo van roode ro zen, de hoeren oen gedenkpenning. Avondfeest. Gisteravond had in den tuin van Tivoli een concert plaats, dat aange boden werd door de leden van 't Utrechtsch Studenten concert en van 't Utrechtsch Studenten tooneel. Onder leiding van Wouter Hutschenruijter bracht 't Utrechts Stedelijk orkest een uitgezocht programma ton gehoore, waarvafi echter voornamelijk de 3d" Leonoro ouverture in de openlucht lang niet tot haar recht kwam. Niet alleen bleven do fijne trekjes van de strijkers onopgemerkt, doch ook 't ko per vermocht in de open lucht niet die nuanceeringon te geven, die we ge wend zijn. Zoo kwam van de tegen stelling tusschen de oersto en tweede fanfare, die 't naderen van 't rijtuig van den gouverneur illustreeron, en waarvan do tweede dichterbij moot klinken dan de eerste, niets terecht. Doch afgezien van deze tekortkomin gen, diq aan de plaats van de uit voering zijn toe te schrijven, werd 't programma op kranige wijze vertolkt. Vooral de pompouze „Feierücher Ein- zug der Johan niter Ritter" van R. Straus ön de „Akademische Fest Ouverture" van Brahms genoten eene uitstekende verklanking. 't Concert werd door oen uitgeleden publiek bijgewoond, waarvan do da mes de fraaiste baltoiletten lieten be- wonderon. De aandacht voor de piu- ziek had wel wat grooter kunnen zijn. Landbouwtentoonstelling in Den Haag. Verschenen is hot programma voor de nationale en internationale land bouwtentoonstelling, in 1913 op een terrein aan den Nieuwen Parkweg tè 's-Gravonhago te houden. Het doel dor tentoonstelling wordt daarin als volgt omschreven le. Een beeld te geven van het ontwikkelingsstadium van de verschil lende onderdeelen van het landbouw bedrijf in Nederland in 1913. 2e. Konnis te verspreidon omtrent het doel, het wezen en de resultaten van officieele maatregelen en instel lingen en van do "vereenigingen, werk zaam op het gebied van den landbouw; 3e. Kennis te verspreiden omtrent de resultaten, die by het toepassen van verschillende werkwyzen en het gebrtiik van verschillende productie middelen bereikt kunnen worden; 4e. Leiding te geven aan het voort- brongen van producten en productie middelen en aan den handel daarin door het tentoonstellen van het beste, wat op dat gebied bestaat er door, voor zooveel mogelijk, een onderzoek in te Btellen naar de gebruikswaarde van het tentoongestelde. De inzendingen worden gerangschikt in de volgende afdeelingon: 1. rundvee, 2. paarden. 3. varkens, 4. schapen, 5. goiten, 6 pluimvee, 7 Tamme Konijnen, 8. bijen, 9. zoetwatervisschery, 10. zuivelbereiding, 11. akkerbouw, 12. ontginning, grondverbetering, cultuur- technich, boschbouw en jacht. 13. land bouwwerktuigen, 14 landbouwgebou- wen, 15. hoefbeslag, 16. staatszorg voor den landbouw, 17 vereenigings- leven, 18. maatregelen ter verbetering van den toestand ten platte lande, inzonderheid van den landarbeider, en 19. demonstraties op het gebied van den landbouw. Bovendien kunnen de inzendingen, welko niet in een der 19 bovenge noemde klassou thuis behooi en en aan verwant zijn aan den aard der tentoon stelling, ter opluistering of als reclame toegelaten worden. Alleen in de afdeelingen 13 en 14 is internationale deelneming toege staan. Behoudens goedkeuring door het dagelijksch bestuur der Koninklijke Nederiandsche Laqdbouw-vereenigmg en met inachtneming van hetgeen in de bijzondere bepalingen voor de ver schillende afdeelingen vastgesteld is, kunnen in de overige afdeelingen door de betreffende afdeelingscommissies, wanneer deze zulks ter bereiking van het doel der tentoonstelling wenschelijk achten, ook uit het buitenland afkom stige voorwerpen ingezonden worden. Hot doel van de afdeeting „Demon straties op het gebied van den land bouw" is 1. Op nieuwere werkwijzen, grond stoffen, werktuigen en hulpmiddelen, dio proefondervindelijk goed zijn ge bleken, doch nog weinig bekend zijn, meer algemeen do aandacht to vestigen. 2. Eene gelegenheid to openen voor hot inzenden van zaken, welko in een dor overige afdeelingen niet onder gebracht kunnen worden en toch uit een landbouwkundig oogpunt van be lang zijn. In het Casino Variété te Rotter dam, waar in de laatste dagen worstel wedstrijden werden gehouden, zijn de worstelaars v. Riel (Hollander) en Marcus (Deen) bij den aanvang van do tweede ronde handgemeen geraakt. De een wilde den ander over een ba lustrade werpen, totdat eenskjaps v. Riel don Deen opnam en over hot orchest heen in de stalles Blingérde. De muziek nam in de haast de vlucht. Het publiek koos partij voor den Deen, die weder op het tooneel gekomen het publiek toosprak en me dedeelde dat hij van verdere deelne ming afzag. Hot publiek vereorde hom bloemen. Op hot tooneel was tijdons de worste- ling groote schade aangericht. Hot publiek, dat do schuld van het conflict aan het verkeerd optreden van den scheidsrechter toeschreef, schoolde na afloop op straat samen om dezo af te wachten, doch de politie maakte ruim baan. De onrust, welko te Kuilenburg heerschte over do ziekte van den hoofdfirmant van do kassiersfirma Wolf Co., is tot ontsteltenis over geslagen, toen gisteren het kantoor word gesloten. Aan de cliontéle is het niet gelukt inlichtingen te verkrijgen omtrent het Verblijf van den heer Wolf. Volgens uit Batavia ontvangen bo- richt zulton de Brand assurantie Mij. Ardjoons en de Brandassurantie Mij. Veritas over 1910 een dividend van resp. 11 en 12 pet uitkeeren. De ontslagen concierge van de Haagscho Tramwegmij, en zijn vrouw zijn Donderdagavond opnieuw door de politie opgepakt, doch thans niet na korten tijd op het bureau te hebben vertoefd, losgelaten, maar aldaar ge houden. Naar de N. Ct. verneemt, is dit geschied op last van den (waarne- monden) burgemeester op grond van art. 184 en 187 der Gemeentewet. Art. 184 bepaalt dat „ingeval van oproerige beweging, van samenscholing of andere stoornis der openbare orde", de burgemeester bevoegd is hulp van de militaire macht in te roepen. Art. 186 gaat dan voort„In het in art. 283 bedoelde geval, is de burgomeestor bevoegd, alle bevelen, dio hy ter hand having der orde noodig acht, te geven." Het in bewaring houden van het echtpaar is dus geschied ingevolge een bevel vAU den burgemeester, uit gevaardigd uit kracht van de hem verleende bijzondere bevoegdheid in geval van stoornis der openbare ordo. Sinds eenigen tijd werden in de buurt van Hoogeveen verschillende diefstallen gepleegd. Konynen, duiven, kippen, tuinvruchten, gereedschappen, van alles werd er gestolen. Woensdag nacht mocht het de rijkspolitie geluk ken de daders welke weer van een nachtelijke excursie terug kwamen, te arresteerou en dezen tot bekentenis te brengen van al de diefstallen in den laatsten tijd. Konijnen en duiven werden in be slagen genomen en niettegenstaande deze laatsten door de jeugdige dieven waren geverfd, werden ze toch door den eigenaar als de zijne erkend. De tweo deugnieten, jongens van 17 en 18 jaar werden gisteren ter der justi tie te Assen gesteld. In den afgeloopen nacht heeft men zich met een valschon sleutel toegang verschaft tot het bij post en telegraaf kantoor op den Goudschensingel te Rotterdam. De lessenaar van een der employées is opengebroken. Uit die lessenaar is eenig geld ontvreemd. Te Aenes (Haarlemmermeer) heeft men in den afgeloopen nacht bij den landbouwer Kranenburg ongeveer een halven bunder goed te veld staande sui kerbieten af en omgehakt welke waar deloos zijn geworden. Men vermoedt hier met wraakneming te doen te heb ben, wegens hot in dienst nemen van Zuid-Hollandsche arbeiders. Voorden landbouwer is het een schadepost van ruim f200. Een ernstig onderzoek wordt ingesteld naar de daders. Gistermorgen is tusschen Brummen en Dieren de woning van Do Roos, bewoond door twee gezinnen, geheel afgebrand. Huis en inboedel waren lang verzekerdoorzaak onbekend. Het gemeentebestuur van Emmen (Dr.) heeft letterlijk over 'geen cent meer te beschikken. In de laatste Raadsvergadering werd door den bur gemeester medegedeeld, dat geen en kele uitgaaf meer gedaan kan worden wissels worden onbetaald teruggezon den, ambtenaren krijgen geen salaris, arbeiders in dienst der gemeente éven- min, de armen ontvangen niets. En de oorzaak B. en W. en Gedep. Staten wilden dep hoofdelijken omslag verhoogen, doch de. Raad heeft dit voorstel voor den tweeden keer afge stemd. INDISCH NTEUWS. Aan de Locomotief is uit Benkoelen geseind, dat de heer van Kol, op zijn reis van Djambi over Palembang naar Benkoelen, overal den stoun van amb tenaren en particulieren ondervond. De firma Erdmann Siolcken weigerde hem evenwel den toegang tot de Lebongmijnon. In den nacht van 23 Mei j.l. is in gebroken in het kantopr van den con troleur te Bir.djei, Boven Langkat. Een ijzeren kist, inhoudende do be lasting van het Lapgkatsche, zijnde f 4000 aan contanten en f 18000 aan cheques, is verdwenen. De twee „wacht"-hebbende politie dienaren, door slaap overmand, hebben niets van dit alles bemerkt. Om hen in do golegenheid te stellen vorder te slapen, zijn die twee plicht getrouwen voorloopig opgeborgen. Eenige dagen later is de gestolen kist, aan welker inhoud geen cëflt ontbrak, door de politie teruggevonden. Drie hangsloten waren vernield, maar het letterslot van de kist had weer stand geboden. I)e daders had men don 17sten Mei nog niet in handen. De beide opgeborgen oppassers blijven voorloopig nog achter slot en grendel* GOUDA, 30 Juni 1911. In de gisteren in het kerkgebouw der Rem. Geref. Gemeente gehouden ledenvergadering dier gemeente is be noemd tot bestuurslid in do vacature ontstaan door het overlyden van den heer W. 0. Wernink, de heer B. D. Grootendorst en zyn herbenoemd de heeren C. J. C. Iloogendijk en T. Orebas. Te Delft is geslaagd voor het cand.- examen Civiel-Ingeniour de heer H. Slegt, alhier. Stolwijk. Bij candidaatstelling zijn alhier tot lid van den gemeenteraad horkozon de heeren T. Dekker, D. C. Marck en 0. Zy derlaan. Moordrecht. Voor de vervulling Van 3 plaatsen ip.don gemeenteraad zijn officieel candidaat gesteld de hee ren M. N. Dirkzwager (lib. aftr.), L. Exalto (lib. aftr.), A. Rietveld (anti- rev.) en J. De Wilde (lib. aftr.). Stemming 8 Juli. Zitting van 28 Juni 1911. De volgende vonnissen zijn gewezen wegens In gesloten jachttijd wild vervoeren. K. T. te Waddinxveen, f 1.subs. 1 week tuchtschool, met verbeurdver klaring van de opbrengst van den in beslag genomen en verkochten haas ad f 0.50. 's Nachts visschen in gesloten visch- tijd zonder vergunning met ongeoor loofd vischtuig. T. v. E. te Reeuwijk, 2 X f 15 subs. 2 X -1 d. met ver beurdverklaring van de in beslag ge nomen gebbe, met bevel tot vernieling daarvan. In gesloten vischtijd visch vervoe ren. O. B. te Nieuwerkerk a/d IJssel, f 8 subs. 2 d. met verbeurdverklaring van de opbrengst van de in beslag genomen visch ad 10 cent. Visschen zonder vergunning. L. H. te Gonda, f 7 subs. 2 d. met verbeurd verklaring van de onwettig gevangen visch (paling). Bevelen de uitlevering daarvan, bij gebreke daarvan, te be talen do waarde ad f 1, subsidiair te vervangen door 2 dagen hechtenis. Een kind beneden de 12 jaar arbeid doen verrichten. D. v. V. te Gouda, f 1 subs. 1 d. Zijn kind niet geregeld de school laten liezoekon. E. P. huisvrouw van L. B. B. te Moordrecht, f 3 subs. 2 d. 's Nachts fietsen zonder licht. W. v. B. B. te Moordrecht, f 0.50 snbs. 1 week tuchtschoolC. M. te Moord recht f 2 subs. 2 d.D. V. to Moord recht en J. S. te Reeuwijk, ieder f 1.50 subs. 2 d. Op een weg in Z.-Holland zijn hond niet voorzien hebben van een muil korf en de kar niet van stounsel. L. J. v. d. G. en D. v. V. te Zevenhui zen, ieder 2 X f 1.50 subs. 2 X 2d. Te Gouda op den openbaren weg beldeurtje spelen. L. A. S. te Gouda, f 3 subs. 3 weken tuchtschool. Te Gouda op den openbaren weg om geld spelen. A. J. P. en P. J. P. te Gouda, n°. 2 f 2 subs. 4 wokon tuchtschool, n°. 1 voorwaai delijke plaatsing in een tuchtschool voorden tijd van een maand onder proeftijd van een jaar. Te Gouda zonder noodzaak rijden op een trottoir. L. v. L. te Gouda, f 1 subs. 1 d. Te Gouda zonder vergunning van B. en W. waren vonten. B. B. te Rotterdam en W. A. Q. woonplaats onbekend, ieder f 1 subs. 1 d. Te Gouda op de straat kleedjes kloppen op verboden tijd. A. C. G. en J. 0. v. L., huisvrouw van A. K. te Gouda, ieder f 0.50 subs 1 d. Strooperij. C. K. te WaddinxVeen, vrijspraak. In staat van dronkenschap de orde verstoren. H. A. de G., woonplaats onbekend, f 10 subs. 5 d. Nachtelijk burengerucht. A. V., A. do H. en D. T. te Nieuwerkerk a/d IJssel, J. v. d. H. te Capello a/d IJssel, ieder f 3 subs. 2 d. Dieren noodoloos pijnlijk vervoeren. J. de K. to Bodegraven, f 15 subs. 3 d. Openbare dronkenschap. A. L. te 'Gouda en A. A. te Montfoort, ieder f 1 subs. 1 d. .Stilten-Generaal. TWEEDE KAMER Zitting van Donderdag 29 Juni. (Vervolg). Na de pauze deelt de Voorzitter mede, dat morgen de heer Brum mei kamp een voorstel zal doen om de Bakkerswet nog aan de agenda toe te voegen. Een ander lid zal voorts voorstellen om hetafdeelingsonderzoek betreffende het invaliditeits- en ouder- doms-verzokeringsontwerp op een na der te bepalen dag in September te doen plaats hebben. Aan de ordo is hierna het opmaken van twee voordrachten ter vervulling van vacatures in den Hooge-Raad, ontstaan, door het overlijden van raads heer Pleyte en door het eervol ontslag, verleend aan raadsheer Karaten. Voor de vacature-Pleyte wordt bij eerste stemming eerste candidaat mr. C. O. Segers, president van de recht bank te Utrecht, met 45 stemmen, tegen 14 stommen op mr. H. Hesse, raadsheer in het hof te Arnhem, die daarop met 47 van de 64 stemmen tweede candidaat wordt. Derde can didaat wordt mr. Feith, raadsheer in het hof alhier. Bij het opmaken van de voordracht ter voorziening in do vacature-Karsten wordt, buiten de aanbeveling van den Hooge Raad om, benoemd tot eersten candidaat de oud-minister Nelissen, met 38 tegen 24 stemmen op mr. Hesse. Bij die volgende stemmingen daalt, ondanks het verzoek van den voor zitter, om toch vooral niet blanoo te stemmen, het aantal uitgebrachte gel dige stemmen beneden de 50, wegens het uitbrengen van eenige blancos, zoodat die stemmingen nietig verklaard moeten worden. De Voorzitter dreigt met sluiting der vergadering, indien de volgende stemming gelijk resultaat zou hebben. Bij de vierde stemming voor den tweeden candidaat worden daarop uit gebracht 64 stemmen, waarvan 12 in blanco. Deze stemming, waarbij mr. Hesse de meerderheid behaalt met 40 stemmen, is dus geldig. Alsnu wordt gestemd voor den der den candidaat. Uitgebracht worden nu 61 stemmen, waaronder 13 in blanco. Dus deze stemming is weder ongeldig. De Voorzitter, dit met leedwezen constateerende, schorst de vergadering tot morgen 11 nor. De heer Lohman stelt echter dadelijk voor om de vergadering te hervatten, opdat kunne blijken wie hier blijkbaar oi>8tractie voeren. 4 Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene (61) stemmen. Eerst morgen echter zal het op maken der nominatie worden voort gezet. Besloten wordt het wetsontwerp betreffende dekking van het tekort der Rijksverzekeringsbank van de agenda af te voeren. Alsnu komt weder aan de erde het wetsontwerp houdende nadere bepa lingen met betrekking tot de belas ting, bij invoer verschuldigd van ge distilleerd en vruchten. De minister van Financiën laat, na een vrij vinnige woordenwisseling tusschen de heeren Lohman en Scha per, de verdere beslissing van het vroeger meegedeelde amendement- Schaper aan de Kamer over. Het wordt vefworpen met 50 tegen 7 stemmen. Zitting van Vrijdag 30 Juni. Voorzitter: Graaf van By landt. Aan de ord<^ is de stemming voor den derdon candidaat, op de voor dracht ter vervulling van de vacature Karsten in den Hoogen Raad. Aangewezen wordt jhr. mr. J. J. Gockinga met 40 stemmen. De voordracht luidt aldus 1. mr. A. P. L. Nelissen. 2. mr. H. Hesse. 3. jhr. mr. J. J. Gockinga. De beide voordrachten zullen schrif- telijk aan H. M. de Koningin worden toegezonden. O u d e r d o m s- en invaliditeitsverzekering. Bij het pont: voorstellen betref fende het onderzoek in de afdeelingen van hpt w. o. tot verzekering van werklieden tegen geldelijke govolgen van invaliditeit en ouderdom stelt de heer van 'de Velde voor dit ontwerp 20 Sept. in de afdeelingen te onder zoeken, waardoor tijd gewonnen wordt voor andere onderwerpen van de agenda, die in 1912 overladen zal zijn. De Voorzitter acht 3it voorstel over bodig, daar reeds besloten is om het afdeelingsonderzoek onmiddellijk na het weder bijeenroepen der Kamer te doen plaats hebben. De heer van de Velde vraagt of dit „onmiddelijk na" niet bedoelt 20 September (protesten). De heer Goeman Borgesius zegt dat de Centrale Sectie niet te beslissen heeft omtrent wat geschieden zal wanneer er een andere Centrale Sectie zal zijn. Wij moeten de Centrale Sectie niet bij voorbaat uitschakelen. Het is te hopen, dat het afdeelings onderzoek spoedig na het weder bijeen komen der kamer zal plaats hebben (instem ming.) De heer de Geer wijst er op dat dat volgens de heer Goeman Borge sius een afdeelingsonderzoek op 20 Sept. onmogelijk is omdat er dan nog geen Centrale Sectie kan zijn, en dringt er bij den heer v. d. Velde op aan zijn voorstel in te trekken. De heer Nolens meent ook dat nog geen datum kan vastgesteld worden door het afdeelingsonderzoek, en dringt er op aan dat de kamer niet meer tyd aan deze quaestie bestede. De heer van de Velde verklaart nu geen voorstel te zullen doen. De heer de Geer neemt het voor stel over (beweging.; De heer Schaper is voor spoed maal laat zich niet intimideeren door deze draverij. Het voorstel de Geer wordt ver worpen met 40 tegen 27 stemmen. De Europeesche Rondvlucht. Te Calais'heeft zich Woensdagmorgen een jonge man gemeld, als vlieger gekleed. Hij zeide Legagneux te zijn, zijn toestel te Tourcoing achter ge laten te hebben en deelde mede van plan te zyn 's avonds naar Dalais te komen vliegen teneinde deel te nemen aan het weevak CalaisLonden Van de rondvlucht. Er werden troepen opgecomman deerd voor orde-diensten en het nieuw- tjejverapreidde zich al weldra door de stad. Legagneux werd genoodigd aan een officieele maaltijd en verklaarde Aan het dessert znn portefeuille bij een landing te hebben verloren. Verschil lende personen leenden den vlieger geld en vervolgens vertrok hij naar Tourcoing, zeggende 's avonds terug te komen vliegen. Veiligheidshalve ging hij nog eerst het terrein ver kennen. Vijf uur 'z avonds af bewoog zich oen enorme menschenmassa belang stellenden op het vliegveld. Het kamp werd door soldaten vrij gehouden en een volledige afzetting zou een ordelijk verloop verzekeren. De menigte wachtte tot 's nachts toe, en vernam toen, te laat, dat zij slachtoffer geweest was van een ver momming, die aan den onvergetefijken kapitein van Köpenick denken doet. Verschillende personen hebben een klacht bij de politie ingediend. Ofschoon de Calaisianen gisteren slachtoffer geweest zijn van don hier boven beschreven boozen opliehtergrap en het weer hedenmorgen slecht was kwam toch een talrijk publiek naar 't tot vliegveld herschapen renveld. I)e menschen werden betoond met zes mooie aankomsten. De klasseering van Roubaix—Calais te vijf uur was Védrines 1 uur 16 min. 21 sec. 2'«. Vidart 1 uur 32 min. 8 sec. Beaumont 1 uur 34 min. 39 sec. s/s Gibert 1 uur 45 min. 41 sec. Kimmerling 1 uur 56 min. 57 sec, Garros 2 uur 36 min, 2 sec. J/5. Omtrent de te "Roubaix opgestet vliegers Train, Renaux, Pré vost, lentine is nog geen verder nieuws bekend. Al de aangokomenen haddon den tocht zwaar gevonden, wegens wind. Do algemeene klassoering, om vijf uur, was voorloopig als volgt Beaumont 4§ uur 8 min. 41 s^:. 3/5. Garros 51 uur 48 min. 54 sec. Vidart 64 uur 21 min. J/6. Védrines 67 uur 23 min. 33 sec. Gibert 71 uur 52 min. 28 sec, Kimmerling 76 uur 8 min. 12 sec. Het vertrok der Vliegers van Calais naar Londen is uitgesteld tot Maan dagmorgen. De reden hiorvan is, dat het verlaat vertrek uit Roubaix, oen verlaat vertrek, morgen uit Calais ten gevolge zou hebben, waardoor mogelijk eenige vliegers juist op Zondag te Londen zouden aankomen, hetgeen onwenschelijk geacht werd. Bovendien heeft ook het feit dat de Gordon-Bennett-wedstrijd juist Zater dag in Engelang plaats heoft tot dit uitstelbesluit bijgedragen. Uit Roubaix wordt gesoind aan het Hbld: Aan den wanbof van Wijnmalen komt geen einde. Zooeven is hij neer gedaald te DottignieB, op eenigen kilo meters afstands van Roubaix, na onderweg driemaal „panne" te hebben gehadDe arine kerel is als vor- pletterd. De reeks van zijn tegen spoeden vermeerdert dan ook met den dag. Laten wij niettemin hopen, dat hij morgen den tocht naar Roubaix en Calais kan voortzetten. Koolhoven vervangt zijn motor door een nieuwen Het weder is goed. Een telegram meldt: Wijnmalen is hedenmorgen te 5.45 te Roubaix aangekomen Daar zijn ook aanwezig Prevost, Tabuteau, üuval en Barra. Allen wachten op beter weer om naar Calais te ver trekken. De Petit Bleu heeft een som van 50.000 francs uitgeschreven voor het instellen van een nieuwe rondvlucht, die het volgend jaar gehouden zal worden en Berlijn tot voornaamste étape hebben zal. Déperdussin, bouwer van aeroplanes, is van plan over eenige dagen een i )ro$f te nemen met een aeroplane met -wee motoren en twee schroeven, waar door pannes en dientengevolge val- ongelukken vermeden zouden worde A Over den Negara waterval. Vol gens een telegram uit New-York is de aviateur Lincoln Beachey over de beroemde watervallen van den Niaga ra gevlogen. Hy vloog tamelijke dioht- by het water. Dbor het opspattende water werd hij bijqa verblind. I)e Ame rikaan wist de overzijde te bereiken. Zijn vlucht was te voren bekend gemaakt, zoodat honderdduizend men schen er getuigen van waren. Toen Beachey over de waterval len was gevallen, werd hij zoo danig toegejuicht, aldus een Ameri- kaansche reporter, dat de toejuichin gen het lawaai van den waterval over stemden. RECHTBANK TE ROTTERDAM. (Strafzitting). De rechtbank heeft heden veroor deeld A. S. B., 48 jaar, letterzetter te Gouda wegens verduistering van een handwagen, tot drie maanden gevan genisstraf. L. H., 20 jaar, visscher te Gouda, wegens diefstal van een paar visch- fuiken, tot f 10 boete, subsidiair tien dagen hechtenis. G. J. H., te Capelle aan den IJssel, wegens beleediging van den gemeente veldwachter aldaar, tot zes weken ge vangenisstraf. A. L., 29 jaar, los werkman te Gouda, wegens wederfepanmgheid, tot twee maanden gevangenisstraf. A. de J., 23 jaar, sjouwerman en F. IJ., schipper te Gouda, wegens opruiing van den vorigen beklaagde, elk tot drie weken gevangenisstraf. AMERIKAANSOHE STOOMVAARTLIJN EN. Het stoomschip Noord am, van New York naar Rotterdam, passeerde 29 Juni v.m. 1 u. 20 min. Lizard. Het stoomschip Sloterdijkvan Rot terdam naar Baltimore en Newport News, passeerde 29 Juni, namiddags 4 uur, Beachy Head. Het stoomschip Noordamvan New- York naar Rotterdam, vertrok 29 Juni des avonds 7 uur 20 min., van Bou logne sur Mer. Het stoomschip Ihemusto (Burg Lijn) arriveerde 29 Juni, van Rotterdam te Savannah. Laatste Berichten De meoste vreemde gezanten bij ons Hof, die tevens in het buitenland standplaats hebben, komen naar Noder- land ter ontvangst van president Fal- lières en tot deelneming aan den galamaaltijd voor de hoofden der buitenlandsche missiën te Amsterdam. De ministers, leden van het kabinet, zullen zich Dinsdag voor hetzelfde doel in de hoofdstad bevinden. Vliegongeval. Uit Chalons sur Marno wordt dd. fistoren geseind, dat luitenant Trochon, ie voor het eerst zyn toestel zelf be stuurde, van 4 Meter hoogte viel. Zijn toestel word vernield en de officier zwaar gekwotst. Hij overleed 's avonds. De te Willomsoord aanwezige oorlogsschepen, bestemd om deel te nemen aan de feestelijkheden te Ara sterdam bij de komst van president Falliëros, worden allen voorzien vah electrische verlichting, waarmee men druk bezig is. Maandag a.s. vertrekkon zij van Nieuwediep nar Amsterdam. De Duitache aviatour Hirth. heeft den Kathreinerprijs( ter waarde van 59.000 m., gewonnen door van Muft- chen, over Neui-onberg en Isoipzig naar Berlijn te vliegen. Hij vloog met een passagier. In het geheel deed hij over dit traject öa/4 uur. De „Bataillo syndicalisto", het orgaan dér revolutionaire Conf. Gén. d. Trav. maakt een rondschrijven van den inspecteur der Parys—Lyon Méditérannéelyn openbaar, waarin go- wezen wordt op het feit, dat de dief stallen van spoorwegmateriaal bij do zelfde maatschappij in den luatston tijd verontrustendo afmetingen hebben aangenomen. De stationschefs worden daarom dringend verzocht de bewa king to (Jverscherpon en de misdadigers op te sporen. Het blad ziet in de in dit rondschrijven vermelde diefstallen een bewijs, dat de spoorwegarbeiders alles in 't werk stellen om de weder aanstelling hunner ontslagon kamo raden af to dwingen. Het proces om de erfenis van Ko ning Leopold, De Vlaamsche Gazet meldt omtrent den vermoedelijken da tum van de uitspraak „De dossiers dezer zaak zun aan den substituut des procureurs, M. Htraet- Aan de Hollandsche Stoomboot maatschappij zal met halve kracht ge werkt worden. In de zoeliedenbuurt is het kalm Ongeregeldheden komen niet voor ALLERLEI. Op het vijfde congres van Muziek pedagogen te Berlijn heeft Straub uit Charlottenburg een lezing gehouden over der 5 toestand w derwyzers. Togenwoordig werken mu ziekonderwijzers voor een bodrag waar voor geen daglooner zou willen wer ken. Het kwaad schuilt vooral in de broedplaatsen van knoeierij, die zich conservatoria noemen, en niéts anders zijn dan „Muziekwarenhuizen." lh mans, medegedeeld worden. Dezo zal denkelijk zijn advies doen kunnen op 30 Jnli of zoo niet n^ do rechterlijke vacantie in October. In alle geval zal het vonnis niet voor einde Octo ber geveld worden." Pest in Indië. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, d.d. 29 dezer, be treffende pestgevallen op Jaéa Afdeeling Malang t gisteren (28 de- „zer) een geval dat doodelijk was. Van „de lijders van vorige dagen overleden ,er nog 3." Voortaan zullen door den Landvoogd behoudens bijzondere voorvallen slechts wekelijksche pestberichten ge seind worden. Het 8.8. Rindjani, dat in Indië een postgevat aan boord had is te Rotter dam in observatie genomen. Het schip is geïsoleerd en een hon derdtal bootwerkers, die reeds bozig waren met de lossing zijn gedesinfec teerd. Zeeliedenstaking. De toe stand te Amsterdam blijft onveran derd. Aan de kaden is het volmaakt stil en verlaten. Gewerkt wordt er byna niet. Het havengebied ig door politie en militairen afgezet trekkelyk onschuldig zijn nög dez.ji'. „muziekhuizen," die ten deele in in strumenten handelen en by de ver kochte instrumenten gratis onderwijs in de muziek leveren. Zoo is mij, zei de spreker, een f geval uit Hannover bekend, waarin voor een bedrag van 3 Mark in de maand een |ulr vioolles per week wordt gegeven en do viool gratis geleverd wordt. Elders weer kannen heeren, dames kinderen .voor 10 Mark in do maand piano leeron spelen. Elke vyftigste leerling krijgt eon notenbouten piano ten ge schenke. (Gelach). Dit geval speelt te Berlijn. Gevaarlijker is het gèknoei dat in den naam „('onaoKvatorium" bedreven wordt. Aan het b^ofd daar van staan dikwijls directeuren, die niet eens het verschil weten tusschen dis cant en disconto. (Gelaph). Ook hier voelt men het gebrek aan oon examen, Groenteboeren, en failliet gegane koop lui voelen plotseling zich geroepen uls leiders van conservatoria op te treden Er zijn in Berlijn alleen 400 corner vatoria. Bijzondere vermelding ver dient het Mozart-conservatorium Ntamloozo Vennootschap, in het Z.O| van Berlijn. Daar hoeft men een jon gen van circa veertien jaar in dienst die zich aan het herhaJingsonderwijs onttrokken heeft, op grond dat hij zelf „onderwijzer" was. (Gelach). Bij onder zoek bleek dat dit kind inderdaad aan het Mozart-conservatorium' lesson gaf en wel 56 uur in do week- Hij kroeg daarvoor een salaris van 30 mtfrk per maand. Van ovorwerk word 25 pfennig in het uur betaald. Zijn deze tooi tui den aan de politie pkond vroeg Straub. Dat men bij hét Mozart-oon servatoiium volstrekt niet met e<m kloino inrichting te doon heeft, blijkt wel hieruit, dat men 36 onderwijzers in dienst heeft, die aan fileer dan 900 leerlingen 'les geven. Wjf verlangen zoo eindigde spreker voor om lieroep de invoering van het bewijs van bevoegdheid en verder dat het geknoei met het woord conservatorium als oplichterij gestraft wordt. Dat ook hier te lande inrichtingen bestaan, die zoo wat gratis werken, leert eên circulaire die my uit Rot terdam wordt gezonden. Daar kan men cursuslesson krijgen voor viool h 35 ct. per week. De deelnemers ontvangen het instrument kosteloos in bruikloen en, na 2 jaar onderwijs gefiad te heb ben, krijgen ze het is eigendom. Ook fijn er dergejijke cursussen voor fluit a 40 ct. por week. Voor ©l#rinot 50 ets., mandoline, guitaar, cornet pis tons ook 60 ets., doch violopcel a 60 ets. Verder is er een cursus voor solozang en voor harmonie en contra punt óok a 50 cents. (Wat krijgen die na 2 jaar les En nu het allerlaatste. Tkajos is ook oon cursus voor Xylophoon aingo- van^en. I'rys 50 ct. per week met fp-atis Xylophoon, zonder eenige ver dere kosten. Elke maand begint een nieuwe cursus. Inschrijving dagelijksch van 10 uur v.m. tot 10 uur nam. 1 Verdere in lichtingen bij den Directeur. van oen prachtige collectie MANTELS COSTl'MES. BLOÜ8EN. ROKKEN, Zijde en Ja|KHMtoffen in de crootete verscheidenheid van do goedkoopste tot do. bosto oorten waarbij de prijaen in ceer sterke con- cnrrentio zijn met alle huizen, zoowol in Binnen- als Buitenland. Mn tot een bezoek ten zeerste aan bevelende, van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.2 te Horta, laagste stand 744.6 to Lerwick. Verwachting tot den avond van I Juli: Krachtige tot matige westelijke tot zuid-westelijke wind, meest zwaarbe wolkt, waarschijnlijk rogonbuien, later Vurig» Koer». 83 V, m, 100%, 8!» "d 'II Koer* van heden. 83'/, 100 ■MH'I, 57'/, HO'/i, 2«'/.s 79".. 225'/, 300 179'/, 140 735 85'/, 170'/, 437'/, 4ö4'/a 105 115 117'/,. 113 59»/, 70 10'/, 80'/, 88 07'/, 221 1170.- 98'/, 86'/,, 189 18 109 154 91'/, 47'/,. 49»/,. 103»/, 103»/, 87'/,, 59"/,, 59»/» va.v nu» KI fed pii li an de Me Amsterdam 30 JON! 1911. xtastileraluten Nod. Gort. Werkelijke Schuld 3 pot Oostour. Bola.stiugvrije Kronenrento 4 pot. Port. OM. 3de Serie Amort, Schuld 3 pot. Russiseho OM. Seriën 3.40-350 No. 2278 10000. 5 pet. Id. Obi. (Or. Rtusisoho Spw.mii.) 1SÖ8 4 pet. d, Obl. (Nioolai Spoor weg) 1887-09 4 pet, ld OM. 6e Emissie 4 pot Japan. OM. 1899 4 pot. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4o serie 5 pet. Brazilio. Funding Leu ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pot. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilauk en Predict lastri Huren Ned. Bankaandeelen ladustr. Onderneminieu American Oar A Foun dry Cotnp. 0. v. A. Id.Smelting A Re lining Co. Cart, v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. S. Steel Corp. Cert, Gow. Aand. Kol. t redlet Instelt, ca Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultnnr Mij. Aand. Nod. Randel-Mij. 0,v.A ■Unbouw Bijen Ketahoen" 'Mijnbouw Mjj. Oew. Aand. lledjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Oreat Cobar Aand. 1'rtraleumOndern Dortsebe Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. Kon, Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A iShell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Srheepraart B(|ea. Ned.-Am. Stoomvaart- I Mij. Aand. 'Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Prof. A. Tabek-Oudernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Aseban Tabak M(j. Aand. ,Si!au" A saltan Tabak Mjj. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Oert. v. Aand. Dpoerwegen. HoU, IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obi. 3 pet. Warsohau-Woenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison A lg. Hypb. OM. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Prcnleleeningri. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Oes. 4 pot GELDKOERS. Prolongatie 3»/,—31/, pOt. Amerikanen flauw, Nationale Staats fondsen beter, Culturen iets flanwer Tabakken stil, Petroleums over 't alge meen iets lager, Mijnen verdeeld, K. tahoens prijshoudend. 202'/, M'/s 80»/, 79'/, 227 17»'/, '138 7311 86»/,, 109'/, 4!»»/, 112'/, '80*/, 4'/. 10»/, 86»/, 99 37 180'/, 18'/..

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2