Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Gemengde Berichten. BiaarLexilanci. Stadsnieuws. In uwe vergadering van 9 dozer werd dit schrijven om advies in onze handen gesteld: Aan uwe opdracht voldoende merken wij vooreerst op, dat het Burgerlijk Armbestuur ten aanzien van het salaris van den vorigen Amanuensis den Raad minder juist inlicht. Wijlen de heer Schumer werd toch in 1863 door ge noemd Armbestuur tot amanuens's benoemd op eene jaarwedde niet van f 600, maar van f 464, welke jaar wedde oerst later is gebracht op f 600. Den hoer Schumer is op grond van zijne terecht zeer gewaardeerde ver diensten met ingang van 1887 toege kend niet eene tractements-verhooging, maar eene personeele toelage van f 100 's jaars, welke met ingang van 1899 is verhoogd tot f 200. De jaarwedde vart den Amanuensis van hot Bur gerlijk Armbestuur bleef dus f 600. maar de heer Schumer ontving als bewijs van waardeering zijner bijzon dere verdiensten persoonlijk f 200 meer. Het wil ons voorkómen dat het standpunt, nog in 189& door het Bur gerlijk Armbestuur ingenomen, juist is, dat het werk en de financieele verantwoordelijkheid, aan de betrek king van amanuensis verbonden, met eeno jaarwedde van f 600 voldoende beloond worden. Naar ons oordeel zyn de werkzaamheden en de levensom standigheden sedert dien niet zoodanig vermeerderd en veranderd dat de toekenning van een hooger salaris, althans van een hooger aanvangssa laris, gerechtvaardigd zou zijn. Eeno andere vraag is het of niet ook oan dezen ambtenaar bij gebleken ijver periodieke tractementsverhooging behoort te worden toegekend. Die vraag zouden wij wel bevestigend willen beantwoorden. Wij hebben mitsdien de eer Uwe Vergadering voor te stollen de jaarwedde van den Amanuensis van het Burgerlijk Arm bestuur te handhaven op f 600, doch te bepalen dat zij telkens na vier jaren dienst bij gebleken ijver en ge schiktheid twee malen zal worden ver hoogd met f 100. Aan den Raad dor gemeente Gouda. 5. Een rapport van B. en W. op het adres van de ambtenaren ter secretarie om toekenning van perio dieke verhooging, dit rapport luidt aldus Gouda, 13 Juni 1911 In Uwe Vergadering van 9 dezer werden ter fine van advies in onze handen gesteld twee adressen Van de heeren J. van Eijk en A. van Reeden, onderscheidenlijk .tweede commies en klerk ter gemeente-secretarie, houdende verzoek hun toe te kennen de periodieke tractementsverhoogingen waarop zij vermeenen aanspraak te mogen maken, omdat Zij op 1 Juli a.s. vier jaren in hun betrekkingen werk zaam zullen zijn. Aan die opdracht voldoende hebben wij de eer U te berichten dat op grond van de voortdurende geschikt heid en den ijver van beide ambte naren wij geen bezwaar zouden heb ben tegen het verleenen van de ge vraagde verhoogingen, waardoor met ingang van 1 Juli a.s. de jaarwedde van den tweeden commies J. van Eijk zuo worden gebracht op f 900 en die van den klerk A. van Reeden op f 550. Naar het ons voorkomt bestaat er echter rechtmatige twijfel of vol gens de verordening regelende de samenstelling en de bezoldiging aan het personeel ter secretarie (Gemeen teblad No. 225), in den vorm waarin deze Verordening door den Raad met verwerping eener door ons voorge stelde bepaling is vastgesteld, de toe kenning dezer verhoogingen reeds thans mogelijk is. De bewoordingen van artikel 3 laten, naar het ons toeschijnt, geen ruimte voor eene an dere opvatting dan dat verschillende verhoogingen kunnen worden verleend na verloop van twee, drie, enz. jaren na de vaststelling van het aanvangs salaris, welke vaststelling heeft plaats gehad met ingang van 1 Januari j.l. Hoe gaarne wij de gevraagde trac- tomentsverhooging aan beide boven genoemde ambtenaren ook zouden gunnen, meenen wij dus een daartoe strekkend voorstel vooralsnog -niet te mogen doen. Vooraf dient naar ons oordeel arti kel 3 der Verordening zoodanig te worden gewijzigd dat de verhoogingen afhankelijk worden gestold van den diensttijd in iederen rang. Aan den Raad der gemeente Gouda. 6. Een voorstel van B. en W. tot aankoop van grond in de Korte Ak keren, dit luidt aldus Gouda, 20 Juni 1911. Bij Uw besluit van 26 Maart 1909 werd ons College gemachtigd voor de uitvoering van het plan van ontpol- edring en bemaling van de Korte Akkeren het noodige te doen en Uwe Vergadering nadere voorstellen ter goedkeuring aan te bieden, v Waar hiertoe ook behoort de ver krijging van het benoodigde terrein voof de oprichting aan den Boschweg van een pompgebouw voor het uitslaan van het water of de afmaling op de Bleekerskade, zijn door ons onder handelingen gevoerd over den aankoop van het in de onmiddellijke nabijheid van de Bleekerskade gelegen perceel kadastraal bekend gemeente Gouda in Sectie E n°. 474, groot 4420 e.A., welk perceel om zijne ligging zeer geschikt is voor het beoogde doel, daar het pompgebouw zoo dicht bij do Bleekerskade kan worden geplaatst dat het water rechtstreeks op genoem de kade kan worden afgemalen, waar door het aanbrengen van afvoerbuizen onnoodig-»wordt. Wij hebben de eer Uwe Vergade ring mede te deelen, dat de onder handelingen van onzentwege tot resul taat hebben gehad, dat do eigenaresse van het bovengenoemde perceel, Me vrouw de Wed. A. E. Bredius Gijsberti Hodenpijl te Utrecht, zich bereid heeft verklaard den eigendom daarvan aan de Gemeente af te staan voor do som van f 4000.—. Mocht echter de voor keur worden gegeven aan a«ikoop van slechts het voor de stichting van het pompgebouw benoodigd gedeelte van het perceel, zooals dat aangegeven is op het hierbij gevoegd kaartje, dan zou als koopprijs een bedrag van f 1500 voldaan moeten worden. Ons Collego vindt htfc aanbevelings waardig het perceel Sectie E n°. 474, groot 4420 c.A., in zijn geheel in eigendom te aanvaarden, aangezien de bedongen prijs nog geen f 1.per M2., niet hoog is en de Gemeente aen overblijvenden grond stellig te eeniger- tijd voor het een of ander doel zal kunnen benutten. Het perceel zou b.v. voor de oprichting van een verbran dingsoven voor afgekeurd vee, vleesch enz. geschikte gelegenheid bieden. Aan don aankoop van het geheole perceel is verder nog het voordeel verbonden, dat de daaraan grenzende slooten en openbare wegen in den koop behooren begrepen te zijn. Wij wonnen omtrent deze zaak het advies in van do Commissio van bij stand in het beheer der gemeentewer ken, die bij haar hiernevens overge legd rapport adviseert tot den aankoop van het geheele peiceel, nu er uitzicht bestaat dat de Gemeente den over blijvenden grond, grenzende aan ge meente-eigendom, de Algemeene Be graafplaats, noodig kan hebben. Wij hebben mitsdien de eer Uwe Vergadering in overweging te geven te besluiten tot den aankoop van het bovenbedoelde aan den Boschweg ge legen perceel kadastraal bekend ge meente Gouda in Sectie E n°. 474, voor eene som van f 4000. Aan den'. Raad der gemeente Gouda. 4—6 zijn gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 7. Een rapport van "B. en W. op het adres van het Bureau van Ar beidsrecht, dit rapport luidt aldus Gouda, den 20 Juni 1911. Blijkens haar hiernevens gevoegd verzoekschrift zou do in deze ge meente gevestigde vereeniging „Bu reau voor Arbeidsrecht" gaarne van gemeentewege eenigen steun ontvan- Sön- Daartoe dooriUwe Vergadering uit- genoodigd hebben wij de eer medete- deelen, dat het doel der Vereeniging ons sympathiek is en, naar wij mee nen, van genoegzaam algemeen belang dat medewerking van de Gemeente gerechtvaardigd zou zijn. Zij stelt zich namelijk £en doel het verschaffen van rechtsbijstand aan on- en minvermo genden, welk doel zij tracht te bereiken langs wettigen weg, en wel door aan on- en minvermogenden inlichtin gen te verschaffen op het gebied van alle sociale wetten, zoo noodig opte- treden bij loonsgeschillen, het opstel len van verzoekschriften aan rijks-, provinciale en gemeentelijke overheid, raden van beroep (Ongevallenwet) en kantonrechter. Voor verdere inlichtingen wordt verwezen naar de bij het verzoek schrift bohoorende memorie van toe lichting, de Koninklijk goedgekeurde statuten en het verslag over hefc jaar 1910. Wij hebben de eer Uwe Vergade ring in overeenstemming met het voor gaande voortestellen op het verzoek schrift der vereeniging „Bureau van Arbeidsrecht" gunstig te beschikken door haar, gedurende twee uur 's weeks, des avonds een lokaal in het gebouw voor het Bouw- en Woning toezicht aan de Spieringstraat in ge bruik te geven en zulks tot weder- opzeggens toe. Aan den Raad der gemeente Gouda. 8. Een adres van G. Verweij en 5 anderen van den volgenden inhoud: Aan den Edelachtbaren Raad der gemeente Gouda. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen eigenaren vab een of meer huizen in de Jan van der Heijdenstraat dat zij verzoeken hot homelwater van af hunne respectievelijke eigen dommen te mogen afvoeren/ in het gemeente-riool, gelogen in bovenge noemde straat. De eigenaren G. VERWEIJ, P. BAKKER, G. POLET, Wed. A. DRIES, Wed. J. VAN DER ZANEN, M. VAN VLIET. Gouda, 1 Juli 1911. In handen van B. en W. ter af- afdoening. Wordt vervolgd.) 8 tateii-Generaal TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 30 Juni. (Vervolg). De heer Brummolkamp dpet het voorstel nog aan de agenda toe te voegen het wetsontwerp tot beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen, enz. De Voorzitter bestrijdt het voorstel. Do Kamer is vermoeid, en hij wil niet afwijken van de bestaande gewoonte om het zomerreces begin Juli te doen aanvangen. De heer van Karnebeek Btelt als amendement op het voorstel-Brum- molkamp voor, de Bakkerswet inder daad nog aan de agenda toe te voegen, maar daarentegen uit te stellen het sectie-onderzoek van de Tariefwet. Hiertegen echter maakt do Voor zitter ook bezwaar, omdat er reeds besloten is tot onderzoek van de Ta riefwet. De heer Duys ondersteunt het denk beeld-van Karnebeek. De heer Nolens sluit zich aan bij do meening dos voorzitters, en wil diens regoling behouden. De behan deling der Bakkerswet zo\\ toch niet voor 11 Juli kunnen aanvangen en minstens eenige weken vorderen. De heer Brummelkamp handhaaft zijn voorstel. Hij voelt overigens voel voor het voorstel-van Karnebeek, maar zou het raadzaam achten den minister van Landbouw eerst te vragen of hij bereid is tot afdoening van de Bak kerswet mede te werken. Het debat wordt gesloten en in stemming komt het amondement-van Karnebeek op het voorstel-Brupmel- kamp. Dit amendement wordt verworpen 'met 48 tegen 19 stemmen. Het voorstel-Brummelkamp zolf met 55 tegen" 11 stemmen. Thans komt in debat het wetsont werp tot regeling van de begrootingen en rekeningen van Staatsbedrijven. De heer van Doorn bestrijdt het, omdat de wijze, waarop nu voorge steld zal worden de begrootingen en rekeningen in te richten, zoodanig in détails treedt en zóó ingewikkeld is, dat ten-slotte de| Kamer niet mqer zal kunnen beoordeelen wat haar wordt voorgelegd. De heer de Montó Verloren verde digt het ontwerp, dat een beter over zicht van de b*dryven zal mogelijk maken, en beter zal kunnen doen waken tegen opdrijving van uitgaven. Minister Kolkman verdedigt het ontwerp, waarvan naar zijn overtui ging, de ingewikkeldheid wel zal meevallen. Wil men den schuldenlast niet te hoog opvoeren en niet meer dan noo dig is uit de gewone middelen aan de Staatsbedrijven geld verschaffen, dan geeft de commercieele boekhouding daartoe de gelogenheid. Er is niets tegen om ten dezen door don Staat een proef te laton nemen met een maatregel, die voor de gemeenten zoo uitnemend blijkt te werken. Artikel 1 van het wetsontwerp, op verzoek van den heer van Doorn in stemming gebracht, wordt aangenomen met 61 tegen 4 stemmen. Na nog eenig debat wordt het ont werp zonder stemming goedgekeurd, evenals verschillende kleinere ontwer pen, onder meer dat tot goedkeuring van het Additioneel Protokol bij het verdrag nopens do vestiging van een Internationaal Prijzenhof, waarbij een koite godachtenwisseling plaats heeft tusschen den heer van Idsinga en den minister van Buitenlandsche Zaken. Vragendag. Op een vraag van den heer Smeenge, antwbordt de minister van Financien, dat zijn memorie van antwoord be treffende het afdeelingsverslag nopens het wetsontwerp tot inkoop van tijde lijke diensten voir pensioen, de vol gende week de Kamer zal bereiken. Aan de orde komt de suppletoire begrooting voor Buitenlandsche Zaken voor 1911 (gekleurde ramen voor het Vredespaleis als gesohenk van Neder land). De heer de Stuers kritiseert het beleid van den minister van Buiten landsche Zaken. Het geldt hier wel- is-waar een sórieuse firma, maar zij is zeer ongelijk in de uitvoering van haar werk. Spr. heeft nu twee moties geredi geerd, waaruit/ do minister kan kiezen. De ministm- van Buitenlandscho Zaken betoafgtj> dat hij geen oogonblik de Kamer Aoor een fait accompli heeft willen stellen. Er heeft alleen oen samenspreking plaajfcp gehad, welke de Regeering noodig achtte om zoo maar niet j.zonder meer bij de Kamer te komen met een aanvraag voor gekleurde ramen. Do firma Schouten te Delft de firma die hier bedoeld wordt heeft alleen enkelo Aanwijzingen aan ke Carnegiestichting gegeven. Voor het uitschrijven va.i een prijsvraag leent zich deze aangelegenheid geens zins. De uitvoering moet worden overgelaten aan het bestuur van de Carnegiestichting, dat bestaat uit vijf bekwame tot oordoelen in deze best bevoegde mannen. De minister her haalt echter dat er nog geen enkele bindende beslissing is genomen. Do heer Do Stuers zegt, dat met allerlei strijkages thans de zaak duidelijk is. En hij stelt pu een motio voor, strekkende dat de Kamer den loop van zaken betreurt. i De Minister zegt, dat het feit, dat in do motie gesteld wordt, niet bestaat. Er staat, dat do regeering een bestelling heeft gedaan. Dat is niet het geval. Do regeoring is geheel vrij. Zij is alleen tegen een prijsvraag. De Vóorzitter wil nu de motie doen drukken en de stemming uitstellen. Hij wil alleen nog behandelen hot volgende wetsontwerp, omdat de minis ter hier niet de volgende week tegen woordig kan zijn. Geroep Stemmen, stemmen De VoorzitterIk wil daarover nu niet gestemd hebben. Geroep Maar wij willen stemmen. De Voorzitter Stilte Ik sluit anders de vergadering. Hij stolt voor, Woensdag te vergaderen. De heer Schaper (S. A. P.) stelt dan voor, Woensdag zijn interpellatie te houden. De Minister van Justitie (de heer Regout) zal Woensdag wol kunnen antwoorden, dooh hij acht do inter pellatie niet urgent. De interpellatie wordt aan de agegda toegevoegd. Op verzoek van den heer De Geer (C.-H.) wordt gestemd over het wets ontwerp zolf, betreffende de gebrande glazen. Bij de stemming blijkt de vergade ring niet voltallig. Zij wordt verdaagd tot Woensdag 11 uur. Aanvragen van werknemers op 30 Juni. 1 kantoorbediende, 1 kantoorlooper, 3 metselaars, 7 opperlieden, 1 machinist, 1 stoker, 1 waschvrouw, 1 bakker, 10 v grond werkers, 4 pakhuisknechten, 2 loopknechten, 1 wepjkhian zonder vakkonnis, Halfwas of aankomende. 1 plaatwerker. 2 pakhuisknechten, 1 zonder vakkennis. Leerlingen en jongens. 3 klerken Aanvragen van werkgevers. 3 timmerlieden, 1 smid-plaatwerker, 1 inw. boerenknecht, 2 halfwas timmerlieden, 1 schoenmaker, 1 huisknecht, 2 zakkenplakkers, Leerlingen en jongens. 1 bakker, 1 loopjongen, Aan de Baarsjes, onder de gemeente Sloten bij Amsterdam, is het 4-jarig dochtertje van den tuinman O. Don derdagavond bij do woning in een sloot geraakt en verdronken. Een metselaar ta» Lambertschaag heeft bij het graven van een put een pot gevonden met Spaansche munten uit de 16do eeuw. De vondst bestond uit 71 zilveren munten. Bij het hoofdakte-examen te Arn hem, heeft zich het zeker zeld2ame geval voorgedaan, dat zich onder de candidaten een vader en zijn zoon bevinden. Donderdagavond hedft de machinist S., te Velseroord, oen moordaanslag gepleegd op zijn vrouw; deze werd licht gokwetst. S. loste op zichzelf een 5-tal schoten en zijn toestand is zorgwekkend. Gistermorgen had op de Maas bij het Kralingschoveer een aanvaring plaats tusschon het gesleept wordende kraakschip Gertrude, schipper Vreko, en het klipperschip Broedertrouw, schipper Bajens. De Gertrude was ge laden met suiker. Zij zonk onmiddel lijk. De opvarenden werden gered. Men schrijft uit Velsen: Bij de candidaatstelling voor den Raad; op laatstleden Dinsdag heeft een eigenaardige vergissing plaats ge vonden. Voor het district III (Velseroord en Oostelijk IJmuiden) moesten twee can didaten gesteld worden, nl. één voor periodieke verkiezing on één voor de uitbreiding. Door de». A.-R. en R.-K. kiesvereni gingen was overeengekomen dat voor den éénen zetel een R.-K. en voor den éénen anderen een A.-R. gestold zou worden. Doordat echter op de offi- cieele opgave van candidaten niets vermeld stond, waren beide lyston voor de periodieke verkiezing ingeboekt. Het eigenaardig feit doot zich dus voor dat de twee candidaten in plaats van naast elkander, thans tegenover elkan der staan. Ten huize van den fipor E. G. Gaar- landt, gepons. officier van het Indische leger, wonende aan de Sterrelaan te Hilversum, had gistorochtend een gas ontploffing plaats. Het dienstmeisje liep aan hoofd en hand brandwonden op. Een papegaai werd gedood. De ruiten sprongen stuk en deuren werden beschadigd. Iibld. Men meldt aan de N. R. Ct., dat er zich aan boord van het pantserschip Iloemskorck j.l. Woensdag, den dag van vertrek van de reede van Spit- liead, eenige ongeregeldheden hebben voorgedaan. Toen men zich aan boord gereed maakto om te vertrekken, en de sloe pen gohesehen moesten worden, kon den de sloepen, waarschijnlijk door onwil van eenigen onder de beman ning, niet vlug genoeg worden gehe- schen. Ook was 's morgens vroeg vastgesteld, dat eenige touwen' van de takels waren doorgesneden. Het vertrok van de Heemskerck werd door een en ander een paar uur vortraagd. De Heemskerck, welke Donderdag te Nieuwediep is aangekomen, bleef op de reede liggen, opdat een nader onderzoek naar de schuldigen kon worden ingesteld. Van de mindere schepelingen mocht niemand aan wal, en de onderofficieren moesten Don derdagavond 10 uur weer aan boord wezen. De oorzaak van de baldadigheid en onwilligheid moet hierin gelegen zijn, dat, aangezien er eenige manschappen bij het passagieren waren achtergeble ven, de commandant op den laatsten dag van het verblijf te Spithead, geen verlof tot passagjeren meende te moe ten toestaan. De Heemskerck is gistermorgon in do haven van Nieuwediep gekomen. Naar men zegt, zijn eenige schepe lingen in arrest gesteld. Professor Muhlberg heeft een on derzoek ingesteld naar de gemiddelde lengtemaat der verschillende volkeren en is daarbij tot den volgende uitslag gekomenHet Angel-Saksische ras spant in lengte de kroon de Engeische werkman is gemiddeld 1.74 M. lang en de gemiddelde lengtemaat van den Engelschman is 1,70. M. lang, wat ook de maat is van de Noor, den Deen en den Hollander. De Hongaar meet 1.67 M.de Zwit ser, do Rus en de Belg 1.66 M.de Franschman reikt slechts tot 1,665 M. evenals de Duitscher. Voor den Duit- scher zal dat vreemd voorkomen, doch men vergete niet dat in het land van den Pommerschen grenadier ook de> kleine Beiersche boer leeft. De Spanjaarden en de Italianen ko men dan achteraan met 1.57 M. Een zonderling feit werd nog ge"? constateerdterwijl in Engeland de de arbeidende klasse doorgaans veel grooter is dan de burgerij, is in Frank rijk het tegenovergestelde het geval. Het verschil bedraagt meer dan twee centimeter. Tot dusverre bestaat in Frankrijk nog geen officieele statistiek over den omvang va%het vreendelingen verkeer maar men weet, dat dit jaarlijks toe nemende is, vooral te Parijs. Tot voor tien waren daar nog slechts wei nig moderne, aan de eischen des tijds voldoende hotels. Sedert dien is ech ter een kentering in het hotelwezen gekomen. Ver over de 100 millioen franse zijn besteed aan den bouw van nieuwe hotels, welke rekening houden met de eischen van rijke toeristen, voorn#- molyk Noord-Amerikanen. De Ameri kaan, wil in zijn hotel kunnen leven, zooals bij hem thuis, hij wil zijn vrien den bij zich kunnen ontvangen, zijn correspondentie voeren enz. enz. kflrt- om hij wil de illusie hebben thuis te zijn. Dat bij iederen kamer een bad kamer behoort, spreekt van zelf. Dank zij de aanwending deze groo- te kapitalen, zijn echter ook de uitga ven welke de vroemdelingendoen,steeds vermeerderd. Zij vertoeven thans vaak weken-, soms zelfs maanden lang te Parijs. De omstandigheid,dat de douane te New-York de waarde Van de uit Parijs als bagago ingevoerde, tolvrije modeartikelen en luxe voorwerpen op 300 millioen francs jaarlijks schat, geeft geeft er 'n beeld van hoe enorm grootI do uitgaven der Amerikanen en der andere vreemdelingen in de lichlstad zijn moeten. Zonderlinge huismiddeltjes. Onae voorouders waren in veel op zichten toch snuggerder dan wijwant ze wisten als nummer één de cen ten te bewaren. Aan allerlei kwak zalversmiddelen, bestaande uit pillen, stroopjos, smeersels, bezondigden ze zich niet, of 't moest wezen, dat ze tegen enij- of brandwonden voor een paar oenten „bezielekum" uit de apo- theek lieten halen. Voor 't overige riepen ze niet zoo gauw om den „barbier", die eertijds ook medicijn meester was. Van ouder tot ouder liepen ze hoog met zekere middeltjes aan de Natuur of hare voortbrengselen ontleend. Voor de aardigheid wil ik er eenige mededeolen. "Wie weet, of ze ons ook niet helpen. „Wordt er iemand geplaagd door wratten, die hij liefst kwijt wil, dan kan dat heel gemakkelijk geschieden. Hij telt ze, neemt een touwtje, legt er zooveel knoopen in als hij wratten heeft en begraaft bet in den tuin. Weldra zijn ze verdwenen, 't Is heele- maal niet noodig dokter en profes- foren te raadplegen over jicht en rheu matiek, die kwalen van den ouderdom. Bedel van den een of ander een aard appel of nog beter steel er maar een, en draag hem steeds in den zak. Jicht en rheumatiek gaan op den vlucht. Een mannetjesnoot in den zak heeft hetzelfde gevolg. Een ander probaat middel is feet voigewto. Vraag van iemand tea geecfeeake, en bedank er vooral niet voor, een ring, gemaakt van doodskistschroeven. Draagt ge dien aan den vinger, weg zijn jicht en rheumatiek. Wie loopt er nu graag met een kalen knikker rond En al die haarwatertjes helpen niemen dal. Er bestaat een eenvoudig middel tegen kaalhoofdigheid dat tevens uit slag verdrijft Men vermengd dood eenvoudig de* aech- van een verbran den mol met wat eiwit en wrijft daar mede de kale plekken in. Weldra heeft men een hoofd met haar, waar Simson zelfs jaloersch vqn woeen zou. Een Zondagsruiter heeft wel eens last van zyn zitvlak. Een vlierstokje in den broekzak gedragen bewaart hem voor elk ongemak. Kent ge grooter verdriet dan kiespijn en ste kende eksteroogen? Wat al middelen worden daartegen aangewend 't Zijn echter de ware niet. De rechterpoot van een mol levend afgesneden, en in den zak gedragen geneest onmid- delijk. Zulks doen ook een oude paar- denkies of vlierhout. Wie aan vallende ziekte lijdt drinkt niets' anders dan kattebloed. Stellig en zeker zal hij genezen, maar, ook een kattenaard verkrijgen en steeds loeren op ratten en muizen. Dat is nu juist niet van het mooiste en daarom weet ik nog een beteren raad. Ge moet een zeven- dubbeltjesring zien te krijgen. Vraag aan zeven personen, die niet van el kander af weten, ieder een dubbeltje. Voeg die tot een ring samen en draag hem. Mochten er onder de lezeressen lijn, wier kleine aan de spruw sukkelt, dan wil ik haar een middel aan de hand doen, dat niemendal kost en uitstekend werkt. Boven aan het hoofd van uw kind moet ge drie keer per week, drie weken lang en drie maal per dag den achtsten psalm le ien. Geelzucht, hoe hevig ook ver dwijnt als men een snoek net zoo lang in de oogen kijkt, tot hij sterft. Veel menschen vooral kinderen, lijden aan neusbloedingen. Zoek om daarvan te genezen, een moeder van tweelingen of eene die zelf tweeKng is. Geef haar een strengetje roode zyde en laat ze u dat om den hals binden. Uw kwaal zal beteren. Mocht het stren getje verbleekt zijn, dan moet de proef herhaald worden. Zoo wisten onze voorouders raad voor alle verdrietelijkheden des levens behalve voor den dood. (Enkhuizer Courant). Bezoek President Fallieres. Het programma voor het bezoek aan Amsterdam vermeldt voor Dins dag 4 Juli2.68 uur n.m.aankomst van H, M. de Konigin aan het Cen- traal-Station3 uur nm. Vertrek van H. M. naar den steiger, circa 8.15 uur aankomst van den President met Z. K. H. den Prins dor Nederlanden aan den steigercirca 3.45 uur aankomst van de hoogo bezoekers ten Paleize. 4.45 uitrijden van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins met den Presi dent 5.5 uur aankomst ten Stadhuize, 5.35 uur vertrek van het Stadhuis 5.30 uur terugkeer ten Paleize. 7.30 uur galadiner ten Paleize. 10 uur uitrijden naar den steiger, 10.1010.45 boottocht ter bezichti ging van de geillumineerde oorlogs schepen 11 uur terugkeer ten Paleize. Woensdag 5 Juli. 10 uur v.m. uitrijden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden met den President naar het Rijksmuseum; 10.10 v.m. aankomst aldaar10.45 v.m. ver trek van Rijksmuseum naar Centraal station 10.50 uur v.m. vertrek van H. M. de Koningin van hot Paleis naar Centraal-Station10 57 uur v.m. vertrek naar 's-Gravenhage12.15 's nachts terugkeer uit 's-Gravenhage aan Centraal-Station 12.20 's nachts aankomst ten Paleize. Donderdag 6 Juli. 10.30 uur v.m. uitrijden van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden met den President) 10.55 uur v.m. aankomst aan de Diamantslijperij van Gobrs. Asscher 11.25 uur v.m. vertrek van de Dia mantslijperij van Gebrs. Asscher 12.15 uur n.m. aankomst aan het Rem- brandthuis12.35 uur n.m. vertrek van het Rembrandthuis12.45 uur n.m. terugkeer ten Paleize1 uur n.öi. vertrek van Z. K. H. den Prins met den President -naar den steiger, alwaar het officieele afscheid plaats heeft van de Amsterdamsche autori teiten 1.30 uur n.m. vertrek van H. M. de Koningin met H. M. de Ko ningin-Moeder, die in den loop tan den morgen ten Paleize wordt ver wacht, naar den steiger2 uur n.m. dejeuner door den President aan de vorstelijke personen aangeboden aan boord van de Edgar Quinet4.30 u. n.m. vertrek van de vorstelijke per sonen van de .Edgar Quinet naar de Jacob van Heemskerck, kort daarop gevolgd door den President5.30 uur nm. vertrek van den President naar de Edgar Quinet. Vertrek van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-^ Moeder, rechtstreeks van de Jacok van Heemskerck naar het Centraal-Station 5.45 uur nm. vertrek der vorstelijke personen 6 uur vertrek van de Fran- sche vloot. Met het oog op de beperking van het verkeer, die in verband met het bezoek der hooge gasten aan de illuminatie op Dinsdag 4 Juli moet worden voorgeschreven, zal de ge heele illuminatie, ook die der Oorlogs vloten, op Woensdag 5 Juli opnieuw worden ontstoken. De garden-party ten paleize Het Loo kon Vrijdagmiddag wegens den regen niet doorgaan. Inplaats daarvan werd nu een cour gehouden in de groote audiëntiezaal en de nevenzaal op de eerste paleisótage. In een overdekte tent iu het park achter het paleis opgeslagen, deed zich de stafmuziek van het 8° reg. inf. uit Arnhem hooren. De cour, die van halfdrie tot half- vijf duurde en gedurende welken het Kon. Echtpaar zich met de gasten onderhield, werd door 200 4 300 ge- noodigden bijgewoond. GOUDA, 1 Juli 1911. Bij den aanvang van de gisteren avond gehouden vergadering van den gemeenteraad complimenteerde de voorzitter namens den raad het zeer geacht medelid, den heer Dr. F. H. G. van Iterson met diens op 1 Juli te her denken ambtsfeest als geneesheer. De voorzitter sprak den wensch uit dat het aan Dr. van Iterson gegeven moge zyn nog vele jaren tot steun te wezen, voor de lijdende menschheid en zijn krachten te blijven geven aan de be langen der gemeente. De leden van den gemeenteraad on dersteunden dezen gelukwensch met een warm applaus. Allereerst werd overgegaan tot de samenstelling der stembureaux voor de verkiezing van leden van Raad. Hiervoor werden benoemd: Tot leden in het 1° district 'de h.h. C. W, van do Velde en C. P. W. Dessing, tot buitengewoon lid de heor Dr. F. H. G. van Iterson. Tot voorzitter in het 2° district de heer J. van Galen, tot leden de h.h. H. Knuttel en R. U. Jongenburger, tot buitengewoon lid de heer J. de Jong Hzn. Tot voorzitter in het 3° district de heer W. Bokhoven, tot leden de h.h. J. L. van Eijk en P. J. Kolijn, tot buitengewoon lid de heer P. D. Muyl- wijk. Daarna werden goedgekeurd de-re keningen over 1910 van de Bank van Leening, de Iloffman's-stichtingen en de gesubsidieerde instellingen van weldadigheid. Verder mochten goedkeuring ver worven de voorstellen tot oninbaar- |verklaring van eenige posten dor directe belasting naar het inkomen aan totaal f315.055, een verhooging der gemeente begrooting voor 1911 met f 901.50, een verhoöging dor jaar wedde van den wachter der brug ovèr 'e Nieuwehaven bij de Gouwe met «l50.— (welke wedde daarmede tip rlOO.wordt gebracht),'! de onbe- woonba-arverklaring vaü |tle woningen NiouwehAven 6, 8, 10 eri 12 en Sp^l- demakerssteeg 33, de voorstellen tot kostelooee overname in dgendom van do Stearine kaarsenfabriek Gouda doort de gemeente van lie gedeelten van eenige percdelen in$ het Buurtje welke buiten de rooilijn wallende met den openbaren weg zullen worden verheeld, en den aankoö® van grbnd bij de Bleekerskade, benoodigd voor de uitvoering va» het plan tot ont- poldering en boniajing van do Korte Akkeren. Voorts word afwijzend beschikt pp het verzoek van dabfeeron J. van Ejijk en Al van Roeden^ om salaris vorlióo- ging met» ingang yan 1 Jqli, op g?o(id dat volgens art. j3 der betreffende verordening die 'j* pilaris-verhoo^ihg niet op cjien datum niet mag woeden verleend*; Het salaris van den ama nuensis van het Burgerlijk Armbestuur werd vastgesteld op f 600.hierop we^n fiool' een amendement-van dei- Ree twaö jaarlijksche verhoogingen [van ÏOO.'Ielk toegestóan. Aan de aanvragen om ontheffing van schoolgeld op de Burgerscholen, dienst 1910/11 werd toestemming ver leend. De vorgadering werd daarop ge sloten. Zooals uit een in dit nummer ge plaatste kennisgeving blijkt is de zaak in parfumeriën, toiletartikelen en kra- merijen, welke negentig jaar lang onder de firma G. IJsselstijn hier ter stede heeft bestaan, wegens hoogen leeftijd van den eigenaar thans over gegaan in handen van een met jonge krachten toegeruste combinatie, die deze zaak in een Naamlooze Vennoot schap heeft omgezet. De Directie die heden do zaak onder haar beheer heeft genomen, heeft in hare Magazijnen aan de Blauwstraat een zeer mooi verzorgde étalage van Parfumeriën ingericht, die blijk geeft van goeden smaak en direct het karak ter van een dergelijke zaak stempelt. Moge de' nieuwe onderneming den goeden klank der oude firma hoog houden. Gedurende de maand Juni zijn in de Spaar- en Hulpbank ingelegd en terugbetaald de navolgende be dragen De inleg in 336 posten f 16356.99 bijgeschreven renten - 14.37 f 16371.36 Terugbet. in 124 posten - 8693.36'/j Meer ingelegd dan terugbetaald f 7677.99 Aan 't einde der maand Mei was ten name der inl. ingeschreven - 648732.94 Zoodat hun tegoed uit. Jnni bedroeg f 556410.93'/a In den loop der maand Juni zijn 14 nieuwe boekjes afgegeven, 6 afgeloopen boekjes opnieuw in gebruik gesteld en 16 boekjes geheel afbe taald, zoodat aan het einde der maand Juni 2471 boekjes in omloop waren Gedurende de maand Juni zijn door de Mallegatsluis geschut 2589 schepen met een inhoud van 1906.27 M3. en 713 stoomschepen, inhoudende 643.91 M3., totaal dus 3302 vaartuigen met 2550.18 M3. inhoud, en 19 hout vlotten, uitmakende 139 koppels. Gedurende do maand Juni wer den in de Volksgaarkeuken gebruikt 1408 portion a f 0.10 en 420 a f 0.15, te zamen 1828 portiënafgehaald werden 1070*/j portiën a f0.10 en 14 4 f 0.15, te zamen 10841/2 portiën. In totaal 291272 portiën. De R. K. Gemengde Zangvereeni- ging St. Gregorius, heeft in hare leden vergadering op Donderdag j.l bestoten in het a. s. speelseizoen een uitvoering te geven van zang en tooneolspol ten bate van de Vereeniging tot Bestrij ding tegen de Tuberculose. Koniuginnefeest. Gisterenavond was door de sub commissie van de Commissie van Openbare Feesten een vergadering be legd in Concordia, met het doel te trachten medewerking te krijgen voor de samenstelling van een optocht van de Goudsehe industrie ter viering van het Koninginnefeest op 31 Aug. a.s. Slechts weinigen hadden aan den op roep gehoor gegeven. De voorzitter de heer A. J. J. Vos deelde mede dat reeds een paar groote ondernemingen toezegging tot mede werking hebben verloend en wekte de aanwezigen op om doel te nemen aan den optocht, welke de commissie zich voorstelt dat deze geven zal een beeld van wat de Goudsohe Industrie vermag. 'e bedoeling der déelnamé is zoo mogelijk Collectief vaksgowijs, ih ook afzonderlijke medewerking gaarne worden aapvaard.j adat do groote moeilijkheid was Iproken om oen döjgelijkcl optocht .en ^e stollel* zondier \e vervallen ten reclame-öbtocht, wqrd t ireengekomerf dat i de ao tegenwoordiMers van lverst va,kkon samensjfflekinge'nMllei met hunne collega's ,om te op die wijze doot tamenwerkin, g&wijs aan den" optppht te d<Mnemen. Het |»sultajat dierl sprekingen zal ||an na verlbi van korten tij dj; in eert daarf beleggen vergadering worden- ken, waarna dan verdere maati kunnen worden genomen. I (Programma yan het 4do Volkscon cert op,3 Juli a.s. te geven doótliet Stedelijk Muziekcorps in het Hout- mansplarttsoen, onder direotie ven don heer Joh. G. A^ontz. 4anvanghalf acht. 1. Marsch L' Amateur explorateur [G. Allior. 2. Ouverture. Salut au Printemps. [A. Barbo. 3. Valse. Souvenir d'Anvers. J. KesSels. 4. Fantasie. Willem Tell. G. PosSini. 5. Marsch. L'Entrée des Gladiateurs. [J. Fucik. 6. Ouverture. Le retour au Pays. [O. Coquelet. 7. Gavotte. Les Vers luisants. [Paul Lincke. 8. Fantasie. Don Pasqualle. [G/Donizetti. 9. Galop. Le gaio TroinpeW IA. Lebló. Boskoop. De Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland heeft voor den tijd van 5 jaar benoemd tot lid der gezondheidscommissie te Bodegraven, de heer Dr. H. H. van Eijk, Arts alhier. Kkimpen a. d. IJssel. Bij Kon. besluit van 29 Juni is aan B. Koker Jz., burgemeester alhier, toestemming verleend om tot 1 Juli 1912 te Rot terdam te wonen. bloemstukken aanboden. In de tribune waren dje Senatus Veteranorum vnn het Utrechtsch Studentencorps, dé burgemeestér van Utrecht en eenige andere autoriteiten met hun dames ter begroeting aanwezig. Nauwelijks was het hooge gezelschap aanwezig, óf daar klonken do klaroen signalen van don burcht. Zo worden beantwoord in het orkest en weldra is het spel in vollen gang. Het was dadelijk te merken, dat alle medespe lers zich meer op hun gemak gevoel den geen oogonblik van hapering viel te bespeuren. Eén angstig oogon blik doorleefden allen, toen bij de schaking vk^JJohanna van Rijhauwen Herlaer op do ng zoo schittereend uit- t paard schichtig werd, korte wending beiden wierp. Gelukkig bleek it van ornstigen aard te ndon beiden op, wipten en reden in vollen ren ,p der Hollanders, onder [laus en gejuich van het ;e handeling alles na'uwer ,s er ook inniger contact 'en muziek dan Woens- o^de handeling slaagde ooring betreft voel, voel Verkado, die zich, ovon- onder do spelenden ersoonlijk alles Ito rogo- s een minder omvallend ^zooèat zijn medewerking lij ka word bomoriit. Men '•er mot de bologorings- actie, terwijl dq onhan- mjgolukkig buiton wor- ■toh. In dé'heelo scène ■ft bleek dpsniti agment uit* d: het zwakke iauze tjisschem andoling liet w. edel? enkeion djoïhölofj iich ontbieaen J» ni| 'gast an voorsteden. Odj •ofdj ersonen en Johi ser ld iich goedzelfs ver- lwi >1© t taal een zonnestraal spelerttlen op het land en do op den achtérgrond s aandon burcht het geen een prachtig offoct maakto. De derde handeling, waarin de brui loftsstoet versoheen en do plechtige kloosterzang weerklonk, was uitne mend. Als geheel was het ditmaal oen op voering, die als zoodanig niets te wen- schen liet en waarbij de eerste opvoe ring Werkelijk een minder gelukkige repetitie leek. Voor het wokken van een totaalindruk, van een eenheid evenwel wa de speelruimte te groot. Doch waar fyot gebeuren zich af spoelde vóór den toeschouwer als hft' jachttooneel, de krijgsraad, de jWoo- nitndans in het spel van den „Lief desburcht", waar het details gold, die, als de schaking, alleen in een groote ruimte uitvoerbaar zijn, daar hebben we, nu de opvoering zoo good slaagde, veel moois te zien gekregen. Het openluchtspel Willem van Hol land aanvaardende met zijn stylistischo tegenstrijdigheden en artistieke zwak heden, mogen we dezen opvoering loven, die vol gelukkige momenten als ze was, aan do goede fragmenten mooie en sterke herinneringen heeft achtergelaten. Lustrumfeesten te Utrecht. Openlucht Natuurspel Willem van Holland. Gisterenmiddag heeft de tweede opvoering plaats gehad van het open- lucht-natuurspel Willem van Holland. In tegenstelling met Woensdag liep nu alles vlugger van stapel en was het spel in 2 '/2 beëindigd. Ruim half vier ontstond er eenige beweging. De padvinders, die als orde bewakers goede diensten verrichtten, gingen stram in de houding staan en sloegen aan drie automobielen reden vóór het midden dor tribune, waar een koninklijke loge was ingericht. H. M. de Koningin-moeder, die met de vor stin van Bentheim en den hertog en de hertogin van Coburg de opvoering kwamen bijwonen, vergezeld door mevr. De Beaufort, freule Van de Poll, jhr. De Ranitz, graaf Van Limburg Styrum, baron Von Thnena, majoor Von. Schack en den heer Waller, burge meester van Houten, welke laatste het hooge gezelschap aan de grens zijner gemeente begroette, stapten uit en werden begroet door de kleindochter van den burgemeester en freule Bosch van Drakenstein van Nieuw Amelis- weerd, die H. M. de Koningin-moeder Onze Geïllustreerde Weckbladeo. Het heden verschenen No. 14 van het Geïllustreerde Weekblad Pak me mee iremio op ons blad, is bijzonder in teressant en actueel en bevat niet minder dan zeven en zeventig foto's. In de eerste plaatsDe Engolsch e Kroningsfeesten, met 23 foto's, als de plechtigheid in den Westmiristor- Abdij. De statie koets met den Koning en den Koningin van Enge land. De troon, de troonzetels, enz., onz. Vervolgens: Do Euro- pecscho Rondvlucht, met 32 foto's, waaronder 22 portretten van de deel nemers en foto's van de verongelukte vliegeniers Princeteau en Le Martin. Ten slottetal van foto's van de branden te Binnenwijzend bij Hoorn en Bedum. Spoorwegongeluk bij Maassluis. Wielerwedstrijden te Amsterdam, enz. enz. Zij, die zich op dit blad met het nieuwe kwartaal wonschon te abon- "neeren, gelieven zich tijdig op te geven, aangezien dit hoogst interessant en actueel nummer met 77 foto's spoedig zal pijn uitverkocht. De Wereldkroniek van dezo week heeft een groote foto van Armand Faillières, President der Frausche Re publiek, die eenige dagen als gast van H. M. de Koningin in ons land zal vertoeven. Mooie opnamen met arti-

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 5