Seizoen Opruiming Lustrumfeesten te Utrecht. VERGADERING VA\ DEV GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. L^lSriDBOUW Stadsnieuws. De Europeesche rondvlucht. Laatste Berichten. Veemarkt te Rotterdam, Belangrijke Mantels, Cosltimes, Coslumes-lailleur, Bloasen, Gekleede en Trotteor Rokken, Onderrokken, Jiponstoffen, zijde D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Efreeteiihandel teAmsterdam 80% j 69'/rij e/, Donderdag j.l. dejeuneerden bij H. M. de Koningin-Moeder, ten paleize Soestdijk, Graaf en Gravin Bentinck van Araerongen en Graaf en Gravin G. van Limburg Stirum. La Gazette de Holland e. Zaterdag j.l. is te 's-Gravenhage een nieuw blad verschenen, hetwelk in de Fransche taal geschreven bedoelt over de grenzen van Nederland, waar de Hollandsche taal niet doordringt, een juisten indruk te vestigen van wat Nederland is, wat het presteert, wat er omgaat. Het blad staat onder hoofdredactie van Jhr. A. van Beresteijn, die de bedoeling in dit eerste nummer van dat blad uiteenzet, terwyl in ditzelfde nummer een artikel van gelijke strek king van Dr. A. Kuyper voorkomt. Het blad heeft geen politieke rich ting en beweegt zich op alle gebied, Er komen ook illustraties in voor. Een dwaze vergissing staat in dit eerste nummer. Het Persoverzicht ver meldt stukken uit de groote dagbladen w. o. Maasbode (Catholique), Tijd (Ca- tholique) en Land en Volk(Ca tholique) 1 Zaterdag was het de laatste dag der feestweek. 's Middags hadden, onder leiding van den heer W. P. A. Ditmar, volks feesten plaats in het Hoogelandschö Park,enwas er weder matinée in Tivoli, aangeboden door de leden van de Utrechtsche Studentenvereniging tot vrijwillige oefening in den wapenhan del. En des avonds, tot slot der feesten, concert, vuurwerk en bal, aangeboden door de leden van het Utrechtsch Studentencorps. Er was weder veel publiek. Aan het bal werd door een groot aantal danslustige paartjes deel genomen. Er heerscht een recht pret tige stemming. dan gaan zal ofschoon onder erken-, ning, dat ik in veel te kort geschoteld ben maar dan toch in het bewust zijn, dat ik althans oprecht gepoogd heb om de belangen van de gemeente en speciaal van het openbaar onderwijs te bevorderen. Dat verklaar ik voor God en mijn geweten." Zeeliedenstaking. Zaterdag avond heeft een extratrein aan de halte Hemburg te Zaandam 72 werk willige Duitschers aangevoerd, voor de helft voor Zaandam. Te Zaandam zijn zij onder politiegeleide met een sleepboot haar de stoomschepen Alpha, Beta en Gamma vervoerd, over welke drie vaartuigen zij verdeeld werden Deze schepen konden nu 's nachts zeewaarts vertrekken. De menigte op den wal dreigde, schold en wierp met steenen, doch kon de inscheping niet beletten. Te Antwerpen loopt de staking vrij wel teneinde. De Londensche correspondent van de N. Rct. seinde Zaterdagavond Te Liverpool vielen er Zaterdag middag buitengewone tooneelen voor. Honderden reizigers stonden bij en op de steigers om op eenige Oceaan schepen aan boord te gaan. Maar de staking maakte het onzeker, of de schepen konden vertrekken. Ten slotte bleek er, dat verscheiden booten in derdaad niet in zee konden gaan, en de reizigers moesten in de stad nacht kwartier zoeken. Zoo zijn er niet ver trokken Devonlian Suevio, Canada, Armeniau en Arabic. Op de Arabic is er vandaag weer brand ontdekt.1 Men schrijft dien weer, evenals de vijf vorige, aan brand stichters toe. Daarentegen zijn er heden uit Glas gow drie schepen naar Canada Amerika vertrokken met 2000 pas sagiers. Te Newcastle hebben de bootwer kers geweigerd het stoomschip Roy- ston Grange, met een lading vloesch van de Theems gekomen, te lossen, misschien vermoedende dat het schip nit Huil kwam. De bootwerkers aan de Oostkust willen nl. beletten, dat Hullbooten elders lossen. Personeel van de Noordooster Spoor te Sunderland heeft vandaag gewei gerd goederen te vervoeren, afkom stig van schepen, waarvan de eige naars een geschil hebben met de be manning. Te Hartlepool liggen 18 schepen stil, te .Huil 150. Te Huil staan verscheiden meelfa brieken wegens gebrek aan koren stil. Het Deel en het brood zijn dienten gevolge in prijs gestegen. Te Fishguard heerscht groote onrust. Het personeel van de Groote Wester, spoor dreigt te staken, hetgeen den dienst op Ierland kan verstoren. 's Avonds laat verkondigde het knal lend vuurwerk dat de feestviering van het 55st0 Lustrum der Utrecht sche Alma Mater weer tot het ver leden behoort. Er heerschte in de binnenstad weder oen recht feestelijke stemming. De lange Jansstraat, de Voorstraat en enkele particuliere gebouwen waren geïllumineerd, terwijl op enkele plaat sen zich muziekcorpsen deden hooren.f Tot laat in den avond was het zeer druk op straat. VRIJDAG 30 JUNI 1911. (Vervolg). Aan de orde: De samenstelling der stembureaux voor de verkiezing van leden van den Raad. De Voorzitter: Mag ik de heeren van der Torren, Prince Herman verzoeken het stembureau te willen uitmaken? a. benoeming van 2 leden van het stembureau in het l,te stemdistrict. De Voorzitter: Ik geef den heeren in overweging om telkens wanneer het geldt ae benoeming van 2 leden gebruik te maken van de vrijheid welke het reglement van orde verleent en beide namen op een briefje te plaatsen. Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan op de heeren Dessing en d. Velde ieder 16 en op den heer Iterson 1, zoodat benoemd zijn de heeren DESSING en V. D. VELDE. ft. benoeming van een buitenge woon lid in hetzelfde stembureau. Wordt met algemeene (17) stemmen benoemd de heer VAN ITERSON. c. benoeming van een voorzitter van het stembureau in het 2de stem district. Uitgebracht worden 16 stemmen, waarvan op den heer van Galen 15 en op den heer Knuttel 1, terwijl 1 briefje in blanco was, zoodat benoemd is de heer VAN GALEN. d. benoeming van 2 leden in het zelfde stembureau. Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan op den heer Knuttel 16, op den heer Jongenburger 15 en op den heer Jaspers 2, zoodat benoemd zijn de heeren KNUTTEL en JONGEN BURGER. e. benoeming van een buitenge woon lid in hetzelfde stembureau. Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan 16 op den heer de Jong en 1 op den heer Prince, zoodat benoemd is de heer DE JONG. f. benoeming vaq een voorzitter van het stembureau in het 3do stem bureau. Worden uitgebracht 17 stemmen, waarvan 15 op den heer Bokhoven en 2 op den heer v. Eijk, zoodat be- noend is de heer BOKHOVEN. g. benoeming van 2 leden in het zelfde stembureau. Worden uitgebracht 17 stemmen, waarvan 17 op den heer van Eijk, 16 op den heer Kolïjn en 1 op den heer Prince, zoödat benoemd zijn de heeren VAN EIJK en KOLIJN. h. benoeming van een buitenge woon lid in hetzelfde stembureau. Wordt benoemd met algemeene (16) stemmen de heer MUIJL WIJK terwijl 1 briefje in blanco was. De Voorzitter: Mag ik den heeren stemopnemers dank zeggen voor den verleenden bijstand Aan de orde: De rekeningen over 1910 van: a. do Bank van Leening in ont vangst f 87,688,84, in uitgaaf f 87,559,641/'j, batig slot f 128,99V2, ft. de Volksgaarkeuken in ont vangst en uitgaaf f 5686,86'/a» c. het Hoffman'sgesticht f 11,542,90, d. het Burgerlijk Armbestuur f 7257,89i/2, e. het van Iterson Ziekenhuis f 12089,46 Va, f. het St. Catharina gast- of be- stedelingenhuis f 7223,52T/a, g. het St. Elisabeth gast- of oude vrouwenhuis f 6234,65'/i, h. het Wees- en Aalmoezeniershuis f 15209,60'/a, i. 1 het Israëlitisch Armbestuur f 7257,89»/a. Worden allen goedgekeurd. Aan de orde: Het voorstel tot oninbaar verklaring van eenige posten op de Kohieren der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1910. Wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1911. Wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan de orde Het voorstel tot nadere regeling der jaarwedde van den wachter der brug over de Nieuwehaven bij de Gouwe. Wordt zonder beraadslaging zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan de orde Het voorstel tot onbewoonbaarver- A, klaring der woningen Nieuwehaven Nos. 6, 8, 10 en 12. De beraadslaging wordt geopend. De heer De Jong: M. d. V.Ik ben deze woningen eens gaan zien: het zijn 2 onder- en 2 bovenwoningen. De indruk die ik daarvan gekregen heb is, dat ik niet kan begrijpen dat zij afgekeurd zouden moeten worden. Het privaat bevindt zich buiten, er is waterleiding, de vertrekken zijn van voldoende hoogte en er is voldoende licht én lucht; ook de muren zijn in voldoenden toestand. $Het kwam mij dan ook voor dat er zeker nog andere motieven zijn voor de afkeuring en ik zou gaarne dienaangaande eenige inlichting willen hebben. De heer Nederhorst:De heer de Jong heeft tot zekere hoogte gelijk. Het betreft hiqr woningen welke eigenlijk niet in aanmerking zouden komen om te worden afgekeurd, ware het niet dat den eigenaar reeds op 20 Juni 1910 is aangeschreven om verbeteringen aan te bron gen, welke 1 October daarna gereed moesten zijn maar nu, ruim een jaar later, nog niet aangebracht zijn. Wel is een en ander verbeterd maar de voorgeschre ven kapbebording is niet g Aangezien hoogstwaarschijnlijk op den zolder zal geslapen worden, is het noodig dat er een beschoten kap aan gebracht wordt maar dat is niet ge schied. Hierin hebben wij aanleiding gevonden de woningen ter afkeuring voor te dragen. De heer De jong: Ik dank den Wethouder voor zijne nadere inlichting. De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot onbewoonbaarver klaring der woning Speldemakerssteeg No. 33. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenorden. Aan de orde: Het voorstel tot overneming van grond in het Buurtje. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelyke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot aankoop van grond bij de Bleqkorskade. De heer van der R e eM. d. V. I Dat ik dip voorstel met ingenomen heid begroet zal geen verwondering wekken, aangezien het reeds ruim 2 jaren geleden is dat in dezen Raad het voorstel is aangenomen tot het stichten van een pompstation. Ik hoop dat het nu niet weder 2 jaren zal duren eer het pompstation daar ge reed is. M. d. V.Het voorstel strekt om over te gaan tot aankoop van het geheele terrein ter grootte van 4420 c.A. maar nu lees ik in de stukken dat volstaan zou kunnen worden met een gedeelte van het terrein waarvan de koopsom dan zou bedragen f 1500. Ik wilde nu aan B. en W. vragen of het inderdaad in het belang der gemeente zpu zijn het geheele perceel voor het gevraagd bedrag over te nemen en of wij niet zouden kunnen volstaan met overneming van het kleine stuk, dat m. i. voorloopig vol doende zal zijn, tegen een koopsom van f 1500. Dit neemt echter niet weg dat, wanneer B. en W. mij overtuigen kunnen dat men met het overig ge- deelte, waarvan de gevraagde koopsom niet te hoog is, wel weg zal weten, hetzij men het verhuurt of hetzij in erfpacht uitgeeft, ik dan gaarne zal stemmen voor hun voorstel. De heer Nederhorst:M. deV.I Van de 4420 c.A. is de koopprijs f 4000, d. i. de 1 por c.A.het geaeelte waarvan de koopsom f 1500 bedraagt is groot 350 c.A.; de c.A. komt dan op ruim f 4. Ik wijs er op dat wij den grond, dien wij niet behoeven voor het pomp station, productief kunnen maken of desnoods verkoopen terwijl dan de grond, dien wij persé noodig hebben voor het pompstation, ons niet meer zal kosten dan f 1 per c.A. Het is dus het belang van de gemeente om het geheele stuk grond te koopen. De heer Dessing: M. d. V.! Ik ben het geheel met den heer Neder- horst eens. Het is een buitengewoon mooi stuk grbnd; men is, ids men het geheele terrein aankoopt, vry om het pompstation te plaatsen op welk gedeelte men wil. Dit acht ik van veel belang aangezien ik wel eenigs- zins betwijfel of men een goeden af voer en aanvoer zal krijgen wanneer het gebouw komt op de plaats die op de teekening is aangegeven. Daarbij komt dat hot overblijvend gedeelte ten allen tijde nog voor een goeden prijs zal kunnen verkocht wor den als dat noodig is terwijl het anders nog wel voor een of ander doen benut zal kunnen worden. De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel zonder hoofdelijke* stem ming aangenomen. Aan de orde: Het preadvies op het verzoek der ambtenaren ter secretarie, J. van Eijk en A. van Reeden, om toekenning van periodieke tractements-verhoogin gen. De beraadslaging wordt geopend. Dp heer Van der Ree: M. de V Ik stel voor om de door de ambtena ren J. van Eijk en A. van Reeden gevraagde periodieke tractementsver- hoogingen toe te staan. Dit voorstel wordt voldoende onder steund en komt mitsdien in behande ling. De V o o r z i 11 e rIk wijs er op dat, wanneer het voorstel van den heer van der Ree wordt aangenomen, stilzwijgend, is beslist dat de raad de verordening regelende de samenstel ling en de bezoldiging vaii het per soneel ter secretarie dusdanig uitlegt dat de tractementsverhoogingen ver band houden met den diensttijd in eiken rang. De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel van den heer van der Ree zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De V oorzitter: Tengevolge van deze beslissing is vervallen het afwij- end prae-advies van B. en W. (Wordt vervolgd.) Geen Nederlandsch geld in een Nederlandsche stad. Aap de „L. K." wordt door e< Maastrichtenaar geschreven „Eenigen tijd geleden' las ik in uw blad een ingezonden stuk aangaande de tegenwoordige francs-circulatie Sedert is de toestand nog verergerd. Ontving ik in mijne detailzaak vroeger af en toe nog Hollandsch geld, nu zie ik niets anders meer dan francs De wissels moet ik evenwel in mooi Hollandsch geld betalen. ,De koers is intusschen nog ge daald tot47.42 en waar is het einde „Dit beteekent dus een zeer .groot verlies voor mij, evenals voor alle winkeliers. „Kan onzeMiddenstandsvereeniging waarvan ik lid ben, deze zaak nu niet ter hand nemen? Mij dunkt, dit ligt geheel op haar weg". Het Maastrichtsche blad voegt hier aan toe Het bepalen van den winkelkoers van den mark op 59 ct. (officieele wisselkoers 58.97) heeft de marken geheel uit onze stad verdreven. Indien men den franc, in plaats van op 48 ot. wisselkoers, zooals nu, op hoogstens 477a cent zette (off. wisselkoers 47.42) zou de francs-over strooming die nu bevorderd wordt, doordat speculanten 7a cent per franc stuk verdienen spoedig ook ten einde zijn. Op een balk boven een schoolbord in een der lokalen van de 1® openbare soheol te Oldenzaal heeft een rood- staartjespaar zijn nest gebouwd, waarin thans een drietal jongen worden op gevoed. De ouders toonen tijdens d€ schooltijden niet de minste vrees, maar vliegen geregeld af en aan, om hun kroost met ruspen, vliegen en tal van andere insecten voeden. Zoo krijgen de scoolkinderen aanschouwelijk onder wijs hoe nuttig deze kleine vogeltjes door 't verslinden van allerlei schade lijke insecten zijn. Waarschijnlijk is dit een tweede broedsel, want deze nut tige vogeltjes broeden twee keer per iaar. De eersten keer legt het wijfje De bestrijding van mond- en klauw er is op het vasteland van Noord en Zuid Holland wederom geheel mis lukt. Het Rijk heeft zeer groote kos ten gemaakt en de veehouders hebben zeer veel moeite gehad en groote scha de beloopen, ofschoon de ziekte begon in een tijd, toen de bestrijding betrek kelijk gemakkelijk was, doordat het vee op stal stond. Het interesseert ons inde eerste plaats waaraan die mislukking te wijten is, om de oorzaak daarvan te wijten is, om de oqrsaak te lepren ken- i 1 nen. Eene onzer afdeelingen heeft reeds voorgesteld om de bestrijding van de tongblaar tot een onderwerp van bespreking te maken voor de aan staande Algemeene Vergadering te Leiden. Doch het wil ons voorkomen dat wij door opsomming, van grieven in de ledenvergadering de oplossing der vraag „waardoor de bestrijding mislukt is" geen stap verder zullen brengen. Op een dergelijk gebied is het in den regel zeer gemakkelijk om een aantal klachten en grieven tot uiting te brengen, doch minder ge makkelijk is het om in het bezit van een betrouwbaar feitenmatriaal te komen, dat als grondslag voor een onderzoek zoude kunnen dienen. Ons Hoofdbestuur wil een poging wagen om daartoe te geraken en ver zoekt daarom een ieder om goed om schreven feiten en beschouwingen te willen mededeelen die licht kuunen verspreiden over de oorzaken der mis lukking en over de toepassing der maatregelen. Wij moeten in de allereerste plaats er naar streven om te weten, waaraan de mislukking is toe te schrijven, want blijft die reden onbebend, dan loopt de zaak bij een volgenden inval der ziekte weer juist zoo, met alle moeito, last en kosten, zonder eenig nut. Ligt het aan het systeem van bestrijding (aan de wet of aan de voorschriften zelve) dan wel aan de wijze van toe passing dier bepalingen ot aan de vee houders Wij roepen de medewerking in van allen, die bijdragen tot dit onderzoek willen en kunnen geven, en verzoeken hun om alle feiten, die zy van belang achten, of alle verbeteringen die zij zouden wenschen, aan het Hoofdbe stuur zoo spoedig mogelijk kenbaar te maken (Anna Paulownastraat 11, Den Haag). „Zoo spoedig mogelijk" want van vele zaken is nu de indruk nog versch. Laat een ieder, die wat weet, het zeggen, want zoo mag het niet weer gaan. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, C. P. ZAAIJER, Voorzitter. D. A. KLEY, Secretaris. P. A. 1)E GÉNESTET. f 2 Juli 1862. Het was gisteren voor vijftig jaren de sterfdag van den diehter-predikant P. A. de Gónestet. In het meeren- deel der kerken der Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente in Neder land, ook hier ter stede, werd den sterfdag van den hoogbegaafden man in de godsdienstoefening herdacht. Peter Augustus de Génestet werd den 210n November 1829 te Amsterdam geboren. Op jeugdigen leeftijd verloor hij zijn ouders, waarna hij werd op genomen eerst in het huis van zijn grootmoeder te Breukelen, daarna in h$t gezin van den schilder J. A. Kru- seman te Amsterdam, waar hij de Latijnsche school bezocht en later ging studeef'en aan het toen daar ter stede nog gevestigde Seminarium der Re- monstratsche Broederschap. Nog voor het verlaten van het Seminarium verschenen zijn „Eerste Gedichten", hij was toen 22 jaar oud. In dien bundel was nog niet opge nomen het overbekende gedicht „De St.-Nicolaasavond". Er kwamen daarin wel reeds meesterlijke gedichten voor, zoo b.v. „De Avondzon" op de Gene- stet's vriend Abraham des Amorie van der Hoeven. In September 1852 trad hij in het huwelijk met Henriëtte Bienfait en vestigde hij zijn. woonplaats te Delft waar hij als predikant beroepen was. Slechts zeven jaar duurde zijn ge lukkig huwelijksleven, toen stierf zijn echtgenoote na de geboorte van hun eenig zoontje, dat zijn moeder weldra in het graf volgde. Toen bleef hij ovef als weduwnaar met zijn drie dochtertjes. In die dagen onstond „die ik het meest heb liefge had, Dat was mijn kranke't was de moede, de uitgeteerde, Van wie ik leven beide en hopend sterven leerde, Toen ik weenend aan haar sponde zat". en meerdere bekende gedichten, die in zijn bundel „Laatste der Eerste" zijn opgenomen. Door zijn wankele gezondheid daar toe genoodzaakt nam de Genestet ontslag uit het predikambt en trad hn op 18 Dec. 1858 voor de laatste maal voor de Delftsche gemeente #>p. In de beide jaren, die daarop volg den, toen hij eerst zijn woning had gevestigd te Amsterdam, later te Ro- zendaal bij Velp, werden de meeste leeke-dichtjes geschreven, die hy op de wandeling maakte. Kort voor zijn dood bezorgde hij een tweeden druk van de „Eerste Ge dichten" en maakte hij de „Laatste der Eerste" en de> „Leekedichtjes" voor den druk gereed. Zijn rusttijd is zeer kort geweest. Den 20n Juli van 1861 overleed hij Op de stille rustplaats van Rozen- daal Staat op zijn graf een eenvoudi ge steen,'waarin gebeiteld „Fiat Vo luntas (Uw Wil Geschiede). Zoo was in 't kort het leven van de Genestet. De dichterlijke nalatenschap van den op zoo jeugdigen leeftijd heengeganen vromen geest is een bron vóór de gemeenschap, overvloeiend van blij heid om zon en zegen, van diepen weemoed, van heerlijk idealisme, van grooten levensernst maar ook van echten gezonden humor. Zoo spreken zijn gedichten tot het geslaêht van heden. Zoo zullen zij sproken tot de geslachten van later tijd GOUDA. 3 Juli 1911. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubilé als geneesheer, dat onze geachte stadgenoot, de heer Dr. F. H. G. van ïterscm Zaterdag jl. mocht herdenken ontving de jubilaris verschillende fraaie bloemstukken. De gelukwen- schen kwamen van alle zijden toe namens de doctoren hier ter stede werd de jubilaris door Dr. de Yoogt ge complimenteerd. Het heugelijk feit werd in intiemen kring herdacht. Een dergelijke herdenking zal ook nog in den kring der geneeskundigen vinden. Door een rijwielhandelaar werd bij de politie aangifte gedaan dat een rij wiel verduisterd was. De politie heeft het rijwiel opgespoord en tegen den dader, zekere K. proces-verbaal opge maakt. Roei wedstrijd op den Roeu- wijkschen plas. Zaterdagmiddag hadden onder groote belangstelling de roeiwedstrijden jplaats op den Reeuwijkschen plas, uitge schreven door de Verbonden Neder landsche Roeivereenigingen. Door den laten aankomst der vaar tuigen konden de wedstrijden niet op den vastgestelden tijd aanvangep. Het wachten op den aanvang veryeelde evenwel niet. In het pas nieuw® drij vende clublocaal was het recht gezellig en de mooie plas, met zijn groene eilandjes hier en daar, deed aangenaam aan. Veel leden en donateurs der roei en zeilvereeniging „Gouda" waren aanwezig. Toen de wedstrijden eenmaal waren aangevangen, liep alles vlug van stapeltoch was het reeds laat vóór alle bezoekers den vasten wal weder hadden bereikt. Aan deze wedstrijden namen deel De Roei- en Zeilvereeniging „de Amstel" in de nummer vierriems- en achtriemsgiekende Koninkl. Roei en Zeilver. „de Hoop", in de nummers achtriemsgieken, wherry, roeien, zeilen; de Roeivereeniging „Poseidon" in de nummers vierriemsgieken, tweeriems scullingbooten, wherry, roeien, zeile"n en wherry roeien de Studenten Roei vereeniging „Nereus" in het nummer tweeriems scullingbooten de Koninkl. Roei- en Zeilver. „de Maas" in de nummers wherry roeien en vierriems gieken de Deutsche Turn und Ruder- verein. en de Roei- en Zeilver. „Nau tilus" in het nummer voor yierriems- De lengte der baan bedroeg 1000 M. De uitslag was als volgt I. Vierriemsgieken 1. „Nautilus" 4 min. 8%/b sec.2. Dputscher Turn und Ruderverein. 4 min. 10 sec. II. Wherry roeien zeilen waarin mededongen wherry's 'yan „de Hoop" en „Poseidon" kwam „de Hoop" het eerst aan de finish. m. Vierriemsgieken 1. „de Ma^s" 4 min. 177b sec.2. „Poseidon" 4 min. 24% sec. IV. Wherry roeien „de Maas" 5 min. 463/b sec. V. Tweeriems-scullingsbooten 1. „Nereus" 4 piin. 427b sec.2. „Posei don" 4 min. 51 sec. VI. Vierriemsgieken 1. „de Amstel" 4 min. 37b sec, 2. „Deutscher Turn und Ruderverein" 4 min. 87b sec. VII. Achtriemsgieken 1. „de Am stel" 4 fiiin. 14 sec. 2. „de Hoop" 4 min. 18 sec. Kamprechters-Starters waren de heeren L. M. A. Hoffman en H. Ie Coultre, commissarissen van aankomst de heeren H. A. Bakker Niemeijer en B. J. M. Leis. I en IV waren race-nummers de overige nummers waren bedoeld als propaganda varen. Na afloop hield een gemeenschappe lijk diner en muziek in Ret Hotel Zomefzorg de deelnemers nog langen tijd' bijeen. Boskoop. Met ingakr van l'Juli is alhier benoemd bij ao Directe be lastingen de kommies der 2® kl. P. J Vink te Waalwijk, inplaats van den heer H. H. Harmsen, wiens overplaat sing uit Bergen- op Zoom naar deze gemeente is ingetrokken. Gouderak. In deze gemeente zijn reeds 110 runderen aan mond- en klauwzeer gestorven. Het vee van 28 veehouders is weder voor hersteld verklaard. Haastrecht. Aan het Hulptelegraaf en telefoonkantoor te Haastrecht zijn gedurende het le halfjaar 191J be handeld 422 telegrammen en zijn 425 telefonische gesprekken gevoerd. Dë collecte voor den gewapenden dienst in deze gemeente heeft totaal opgebracht f 18.66, waarvan f 17.66 in Haastrecht en f 1.00 in Vlist. n Bodegraven. Aan de Amsterdam- Sfthg Universiteit word Zaterdag tot arts' bevorderd de heer P. L. Andel alhier. Voetbal. Te Moordrecht speelde gisteren „Excelsior" tegen „Volksweerbaar heid Gouda" om den zilveren medaillo, uitgeloofd door de Vereen. „Euterpe" aldaar. De toss werd wederom dóór V. W. G. gewonnefi, die dan ook weer eerst met wind in den rug speelt. 'Steeds blijft V. W. Q. in de meerderheid, met enkele gevaarlijke uitvallen van Exc. Door slecht combinoeren der voor hoede wordt slechts eenmaal door V. W. G. gedoelpunt. Ook na rust blijft deze stand onveranderd, hoewel Excelsior thans eveneens in de min derheid is. Door den harden wind, wordt van beide zijden niet veel mooi spel vertoond. Na afloop werd na pen kiein toespraakje de medaille aan (Je V. W. G. s captain overhandigd. Op het terrein aan den IJssellaan werden gisteren een tweetal mooie wedstrijden gespeeld, n.l. Excelsior I D. O. S. (den Haag) en Excelsior II S. V. V. III (Schiedam). Bij den 1ste wedstrijd was het Excelsior-elftal goed in vorm en steeds in do meerderheid. Voor de rust wist Excelsior tweemaal te doelpunten, wat na rust werd op gedreven tot 60. De wedstrijd Exc. II-S. V. V. III liep niet zoo goed af voor Excelsior. S. V. V. won daardoor met 40. Rust 20. Beide wedstrijden werden door den heer W1. Sanders geleid, die op uit stekende wijze voldeed. Er was veel publiek tegenwoordig, zoowel op, als naast het terrein. W i e 1 r ij d e n. Zooais reeds gemold was, werd gis teren de kampioens-wegwedstrijd over 160 K.M. tusschen Nijmegen, Roer mond en terug verreden. Een 25-tal rennens waren aan den start opge komen. Te 1 uur werd met droog weer het sein tot vertrek gegeven, doch te Afferden werden de renners op een groote regenbui getracteerd, die doorrijden haast onmogelijk maak ten Enkelen echter wilden niet afstap- Êën, terwijl vele renners als N^jland, loulande, v. Kersen, Franssen en Tamse terugkeerden. a Onherkenbaar door den modder, kwamen te ongeveer 7 uur een 3-tal renners te Jïijmegen aan, waarvan K. Schippers te Rotterdam in 5 uur 49 min., de Kampipenstitel behaalde. In den wedstrijd voor amateurs 3de klasse, Nijmegen, Venlo en terug, af stand 100 K.M. behaalde de heer C. van Vliet te Stolwijkersluis den 3den prijs in 4 uur 52 min. Ook deze ren ners waren bij aankomst totaal on herkenbaar door de modder. Wijnmalen's biplan vernield. De corr. van het Hbld. seinde Zaterdag uit/ Roubaix Het toestel van Wijnmalen is ver nield Hij steeg hedenmiddag te 6.33 van het vliegkamp te Roubaix op, doch dadelijk na zijn opstijging zagen wij, dat de achtervleugeltjes van het boven vlak niet werkten. Hij daalde na een minuut achter het aerodróom steil omlaag, zoodat men dadelijk een onge luk vreesde. Wy gingen hem per auto na, en vonden hem in een korenveld bij zijn vernielde toestel. Wijnmalen is er wonderwel afgekomen. Hij heeft slechts zijn rechterknie ontwricht, en liep voorts eenige ontvellingen op. Even lag hij versuft van den val, doch stak toen zijn pijp weer op. Hij vertelde, dat hij dadelijk bij de opstij ging het weigeren van de achter vleugeltjes bemerkt had, zoodat hij het beheer over het toestel miste en niet kon dalèn. Hij slopt het gas af boven het koren veld, doch tien meter boven den grond sloeg het toestel om. De schade is aanzienlijk, d. w. z. aan het toestel, niet aan den motor. Herstelling is onmogelijk. Van Calais wordt een nieuw toestel gehaald, dat hopenlijk morgen tijdig hier zal zijn om Wijnmalen in de ge legenheid te stellen de 6e otape te volbrengen en zich in klasse A te handhaven. Onze aviateur wordt in het Grand Hotel door zijn vrouW en ons verzorgd. Hij heeft veel pijn,v,doch houdt zich kranig5 onder dezen ernstigen tegen slag. (Later telegram). De verklaring van het ongeval moet hierin gezocht wor den, dat Wijnmalen bij het instappen den dra^.d naar de'achtervleugeltjes met den! voet deed verwarren in het stuurbandvat. De geneesheer constateerde, dat de kneuzingen niet ernstig zijn, hoewel de mogelijkheid bestaat, dat Wijn malen morgen nipt vertrekt. Uit Calais wordt 'geseind Bij de landing te Calais werd hot toestel van Train vernield de avia teur verwondde zich aan de knie. Ook de vliegmachine van Duval is ge deeltelijk vernield. Tabuteau en Barra zijn Zaterdag avond te Calais gédaald, toegejuicht door de groote menigte. Gisteravond half zes is Valentino aangekomen. Vedrines is hedenochtend 4.89 als eerste te Dover aangékomen. De Gordon-Bennott-Beker. De aviateur Weymann, die van verdere deelneming aan de Europee sche Rondvlucht afzag, heeft te East- church den Gordon-Bennett-beker ge wonnen. Calais—Looiden. Uit Calais werd hedenochtend ge meld, dat Vódrines <te 4 uur vortrok, gevolgd door Vklakt, Garros, Beau mont, Kimmorling, Gibert, Renaux met passagier, Tjkbuteau,' Barra, Va lentine en Train. Ef hadden goen in cidenten plaats 1 1 Uit Londen wordt geseind, dat Vó- drines, Gibert eu I^eaumont tusschen 4.38 en 4.50 in deii' morgen te Dover aankwamen. Even over vijven kwamen Kimmerling, Garros en Valentine aan. Ook Train, Tabuteau, Renaux met passagier, en Barra kwamen te Dover aan. Allen "vtattrokkefi naar Shoreham bij Brighton in de' volgorde van hun aankomst te Dover. Vedrines vertrok te 6 uur en kwam te 7.19 in Shoreham aan. Reuter seint d.cf. heden uit Shore ham, dat Védrines te 7.36 naar het vliegveld van Hendon vertrok, met korte tusschenpoozen door andere andere vliegeniers gevolgd. Een later telegram uit Londen meldt, dat Védrines als eerste om 8 u,L 36 min. op het vliegveld van Hendon, het eindpunt der zevende ótape, aan gekomen is. Men meldt ons nog Wijnmalen probeerde gisterenavond zijn nieuw toestel. Hij moest er in geheschen worden. Dit was zeer lastig daar zijn knie stijf is. Hij vertrok hedenmorgen om half vier vau Rou baix. Halverwege Calais moest hij te Hazebrouck landen, waarbij hij onder het toestel kwam. Hij bleef ongedeerd en wacht thans op mooi weer om naar Calais te vertrekken. In het vliegkamp bij Hendon het eindpunt dezer etape kwamen nog aan als tweede Vidart, als derde Kimmer ling en verder Beaumont, Valentine en Garros. Gisterenmorgen heeft onder de gemeente Oegstgeest vlak bij Leiden een ontzettend ongeluk plaats gehad. Door trein 106, die te 8.38 voormid- j8 uit den Haag te Leiden aan komt werd een man, wiens identiteit niet is kunnen worden vastgesteld ge grepen en totaal vermorzeld. Hot hoofd is middendoor gereden, zoodat het lijk geheel onherkenbaar is. De ongeluk kige was als heer -gekleed, het onder goed is gemerkt D, H. Volgens verklaring van den tuinman van het Academisch Ziekenhuis heeft de man den geheelon morgen vertoefd in den omtrek van den spoorweg, Het bezoek van President Fallióres* In verband mei de Marokko-ver- wikkelingen zal do minister van Han del President Faillières vergezellen op zijn reis naar Holland in plaats van den minister van Buitenlandsche Z^ken. Naar het Vad. verneemt zal bij het concours voor vierspannen, dat tijdens het bezoek van pres. Fallières op Hou trust gehouden wordt, Z. K. H. Prins Hendrik een vierspan schimmels ter opluistering in den ring doen komen. Mr. J. Sickenga, lid der Eerste Kamer voor Friesland is overleden. De overledene die behoorde tot de liberale partij had zitting in den Se naat van af 1902. S t a n d b e e 1 d W i 11 e m III. Thans zijn alle bijdragen van I de provinciën bij het hoofdcomité binnengekomen en is de 'oprichting van net standbeeld te Breda verzekerd. Zeeliedenstaking. In de toestand te Amsterdam kwam heden geen verandering. België. Uit Brussel wordt gemeld Tengevolge der zeeliedonstaking is de passagiersdiens HuilZeebrügge gestaakt. 'Jio-i Tengevolge van do internationale zeeliedenstaking komen de gewone stoomschepen, behalve die van Londen de haven van Gent niet meer binnen. Engeland. Uit Huil wordt geseind: In oen vergadering van stakers werd besloten, onmiddellijk het werk te hervatten, indien de loonsverhooging ook voor de dokwerkers zal gelden. De stakers deden van dit besluit medodeeling aan den minister van Handel, omdat de heropening der onderhandelingen on der zijn leiding heden zal geschieden. Men meent dat een overeenstem ming thans stellig kan worden ver wacht. ,Dr. At Kuyper heeft zich heden ochtend in verband met zijn gezond heidstoestand per S.S. naar Dresden begeven. Te Wageningen is thans ook onder het vee der R. H. L. T. en Boschbouwschool het mond- en klauw zeer geconstateerd. In een hofje in de Homsterhuis- straat te 's Gravenhage kroeg gisteren middag oen juffrouw twist met haar schoonzoon de twist liep zoo hoog, dat de laatste een mes greep en daar mede zijn schoonmoeder vrij ernstige wonden toebracht aan gelaat en rech terschouderbladDe wond aan het schouderblad was veroorzaakt door een vrij diepen steek, maar is niet levensgevaarlijk. De dader werd gearresteerd en na verhoor weer op vrije voeten gesteld. De installatie van den nieuwbe- noemden burgemeester van 's-Gravon- hage jhr. mr. Van Karnebeek zal plaats hebben in een daartoe te beleggen bnitengewone vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 1 Aug. 's-namiddags 2 uur. Als bewijs dat de aardbeieA han del in de Baronie van Breda van groote beteekenis is kan het volgende dienen: Van 26 Juni tot 1 Juli wer den van daar naar Duitschland ver zonden 18.240 K.G. aardbeien, dat is dus ruim 3000 K.G. por dag. In dienzelfden tijd verzond het sta tion Breda in het Binnenland 488.46 K.G., dus ruim 8000 K.G. per dag. Maandag 3 Juli 1911. Vette ossen en koeien goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 45, ae4i en 3e 37 ct per halt KG. Vette kalveren Jredel. aanvoer ie kwa liteit 32, 2e 29 en 3e 25 ct. per half KG. Vette varkens redelijke aanvoer, iste kw. 24, 2de kw 23 3de kw. 19 cent per half K G. Schapen en lammeren goed aangevoerd. Handel in vet vee rtug, prijzen hoog, Vette kalveren duur.JVette varkens, handel redelijk, afloop zeer traag. Schapen en lammeren werden tot iets lagere prijzen verkocht van alle en verdere NOUVEAUTÉ'S tot buitengewoon lage prijzen. GOUDA. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.4 te Horta, laagste stand 753.9 te Hafa- randa. Verwachting tot den avond van 4 Jnli Zwakke tot matige noord-westelijke tot westelzko wind, afnemende be wolking, regen of onweersbuien, zelfde temperatuur. Vorige Koers- 83"/, 651/, 100"/., 89'/, 93'/,. 91 Va 493/.e 1036/, 87 59'/, 202'/, 56% 80% 25%, 79'/, 227 306 1797, 188 739 85'% 169% 496% 464'/, 165 116 17"/, 112'/, 60% 70 4% 10% Koer» van heden. 92% 100'%, 89% 89% 90% 47%, 59% VAN DEN 3 JULI 1911. Staatsleenlinten. Ned. Cert. Werkelijko Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nioolai Sp oor- weg) 1867-69 4 pet. Id Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Vonezuola Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ilauk eu Credfèt-Instel- lingfen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting &Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo Amorican Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kei. Crediet Insfell. en Cultuur Onderucmingeii Handels Ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij. C. V. A Mijnbouw Myeu Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Rodjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum Onderu. Dorische Petroloum In dustrie My. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Proferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak My. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Hoil. IJzeren Spoor wegmij. Aand. ij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 31/% pCt. Amerikanen flauw en lusteloos, nationale staatsfondsen lager, culturen stil. Tabakken luBtoloos. Petroleum flauw. Mijnen stil. 66'%, 26%, 78'%, 218 e.d. i7B% 140 j 735 81% 166% 484%ft 164% 17%,*: 112'/^ 10% 86% 98 67'/, 93% oxdiv. 07%, 221 f170.— 210 e.d. 99 99'/,' 37 37'/,, 189'/, 16% 188% 16% 109 109'/,, 154 156

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2