eizoen Opruiming 4- Buitenlandsch Nieuws. DBiniienlaaa-dL, VERGADERING VIN Ü8V GËMEtNTERA. D Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Veemarkt te Rotterdam. Belangrijke D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - Belote Do Patriote meldt, dat to La Louvi- èro ter gelegenheid van de onthulling van het vaandel der Katholieke Jonge Garde talrijke botsingen plaats hadden tusschen Katholieken en anti-Katholie ken. Er vielen verscheidene gewon den, w. o. eenige priesters. De gen darmerie moest charges maken. Vebeenigde Staten. Te San Francisco heeft Zaterdag een aardbeving plaats gehad, die naar de meening van een particulieren be richtgever to New-York van de Frankf. Ztg.', de ergste is die daar sedert de verwoestende aardbeving in 1906 is voorgekomen. Toch lezen wij niet, dat. er veel schade is aangericht of ongelukken zijn gebeurd. In gansch Californië en ook in Ne vada werd wel is waar de schok, die 10 seconden duurde, gevoeld, maar men schijnt met den schrik vrijgeko men te zijn. Wel ontstond een geweldige panidk, die overal de menschen de straat op deed vluchten. Zelfs wordt gemeld, dat de rechters die zitting hielden, door het zwaaien der lichtkronen aan de zoldering zoo van streek raakten, dat zij de zitting lieten zooals zij was en vluchtten. Het gekraak der ijzeren balken van de sky-scrapers maakte op allen die dit hoorden een ijzingwekkenden indruk. In de nabijheid van het Eriemeer in Pennsylvanië werd Zaterdag een spoortrein door twaalf gemaskerde bandieten overvallen. Drie man van het treinpersoneel werden zwaar ge wond. De buit van de sneltrein, die volkomen werd uitgeroofd, vertegen- Het keurig drag is echter nog niet nauw- bekend. De roovers hadden woordigde een aanzienlijke waarde. bedrag is urig uit telegraafpalen en stukken rails een barricade opgericht. Zij dwongen tegen tien uur 's avonds den naderenden trein tot stilstand en begonnen on middellijk op het treinpersoneel en de passagiers te vuren. Een moedige handelsreiziger wierp zich op een van de roovers, maar werd overweldigd en van een 100 M, hooge dijk naar beneden geworpen! Men vond hem later zwaar gewond terug. Onder de passagiers onstond een hevige paniek. De roovers dwongen onder voortdu rend vuren alle passagiers in den trein te blijven. Met hun buit vloden zij toen in de naburige bosschen. Na aankomst van den trein aan het naaste station begon men onmiddellijk met de vervolging der bandieten, die ver moedelijk arbeiders zijn. Amerika. Rudolf Frank, de begeleider van Oook op het eerste gedeelte van diens fameuzen tocht „naar de Noordpool", heeft eep civiele actie ingesteld tegen Peary. Hij wil 10,000 schadevergoe ding hebben voor de pelzen, en het ivoor, hem, Frank door Cook toever trouwd, maar door Peary's mannen eehvoudig afgenomen en meegevoerd. (JJook zal in deze zaak als getuige Worden gehoord hij zelf wil ook een proces beginnen tegen Peary. In den ouderdom van 72 jaar is te Voorburg overleden Ds. A. Loeff, die van 1867 tot 1908 predikant is ge- woesfc bij de Ned. Herv. Kerk te Dordrecht, na eerst te Leusden en Oostzaan het predikambt te hebben vervuld. De overledene had zitting in tal van kerkelijke commissiën, was eenige jaren secretaris der algemeone synode en óóo jaar president daarvan. Ds. Loeff was ridder in de orde van Oranje*. Nassau. Zeeliedenstaking. Gisteren middag werden eenige heeren, leden der Vereeniging van Werkgevers op Scheepvaartgebied, door uit een café komende stakers met steenen gewor pen. Een der heeren trok zijn revolver Van die gelegenheid dat de stakers teiugdeinsden maakten de hoeren ge bruik om in het gebouw der Maat schappij van Weldadigheid te vluchteu. Door agenten werden de heeren naar huis gebracht. Bezoek van President Fallières. De stoet waarmede Woensdag de Koningin en de Prins met het Fran- sche Staatshoofd naar het Koninklijk Paleis in Den Haag rijdt, zal als volgt zijn saamgesteld Na het rijtuig, waarin de hoofdcom missaris van politie, ^de heer Versteeg, zal plaats nemen, dat met het deta chement bereden politie en maréchaus- sée, den officieeien stoet voorafgaat, komt het rijtuig, waarin de waarne mende burgemeester, wethouder Jan sen, in ambtsgewaad, is gezeten. Daar achter volgt een rijtuig of rijtuigen met grootwaardigheidsbekleeders van het Hof. Dan iSolgt het eerste gedeelte van het eere-Bscorte cavalerie, waarachter zich onmiddellijk aansluit het met zes paarden k la daumont bespannen gala-, rijtuig toet H. M. de Koningin, deSn President en Z. K. H. den Prins. HaLrffweede gedeelte van het eere escorte volgt dan en gaat vooraf de rijtuigen, waarin het van Amsterdam medekomende gevolg van Koningin, Prins en President, waarna de stoot door bereden politie en maréchaussée wordt afgesloten. Te 12 uur 12 minuten zal de Konin klijke trein, waarmede H. M. de Ko ningin, Z. K. H. de Prins en President Fallières van Amsterdam de reis naar 's Gravenhage maken, Woensdag a.s. aan het Staatsspoorstation aldaar aan komen De Koninklijke wachtzaal zal bij deze gelegenheid met bloemen en sier- groen getooid worden. Ook het gedeelte van de overkap ping aan de Rijnstraatzijde, waartoe de Koningklijke wachtzaal toegang geeft, zal met een planten versiering prijken. Op h 7 niemand worden toegelaten die er niet in strikt verband met de aankomst van het Hooge Gezelschap aanwezig moet zijn. Het perron wördt aan beide zijden over zijn geheele lengte afgesloten. De eerewacht met jagermuziek zal worden opgesteld ter hoogte van de Koninklijke wachtzaal en zich in twee ;elederen, uitstrekken voorbij de aan lie zaal grenzende wachtkamer 1® klas se en dienstlokalen. Naar men verneemt moet Z. K. H. de Prins voornemens zijn om a.s. Zaterdagmiddag het concouis hippique op Houtrust te 's Gravenhage te komen bijwonen. Met het oog op het hedenmiddag te verwachten bezoek van H. M. de Koningin-moeder met Haar gasten aan het concours hippique is het dagpro gramma met eenige nummers uitge breid Men seint ons uit 's-Gravenhage Op een verzoek om inlichtingen aan het departement van Koloniën om trent hetgeen op Timor zou zyn voor gevallen, is het volgende geantwoord Bij het grenstractaat van 1904 zijn de rechten van Nederland erkend op eenige streken, waarop ook door Por tugal aanspraak werd gemaakt. In een dezer streken, Lakmaras, heeft in het laatst van het vorige jaar eene uit het Portugeesche gebied herkomstige bende een inval gedaan en groote verwoestingen aangerichtwelke inval de Indische regeering genoopt heeft ei door onze militairen te laten pa trouilleeren, ten einde de bevolking voor herhaling van het gebeurde te y rij waren. Gelijksoortige quaesties in het ge deelte van het eiland, dat aan het Portugeesche landschap Oikussi grens- grenst, hebben de Indische regeering genoodzaakt ook daar maatregelen tot bescherming van de bevolking te nemen. De Portugeesche autoriteiten, die ten onrecht van de meening uitgaan, dat Ook Portugal nog rechten op de bedoelde streken kan uitoefenen, heb beninde laatste weken ook hunnerzijds militairen daarheen gezonden. Dat dit intusschen tot botsingen aanleiding 0ou gegeven hebben is niet bekend. Hbld. I VRIJDAG 30 JUNI 19X1. (Vervolg). Aan de orde Het voorstel tot nadere regeling der jaarwedde van den amanuensis van het Burgerlijk Ai'mbestuur. De beraadslaging wordt geopend De heer Van der R o eM. de V Ik kan grootendeels met den gedach- tengang van B. en W. medogaan, nl. om het aanvangssalaris te stellen op f600. Ik kan mij echter nutvereeni- gon met hun voorstel betreffende de toe te kennen periodieke verhoogingen. Ik heb eens een onderzoek ingesteld bij de leden van het Burgerlijk ,Arm bestuur en toen is mij gebleken dat do werkkring van den amanuensis niet zoo gemakkelijk is on bovendien heeft hij veel huiswerk te doen h|j moet de statistiek geregeld thuis bij houden. Op grond van de mij verstrekte gegevens gevoel ik vrijheid voor te stellen om in plaats van 2 vierjaar- lijksche, 2 tweejaarlijksche verhoogin gen van f 100 toe te kennen. Het amendemenf van den heer van dor Ree wordt voldoende ondersteund en komt mitsdien in behandelidg. De Voorzitter: De leden moe ten zelve weten hoe zij over het amen dement van den heer van der Ree beslissen maar ik wil er op wijzen dat het wel wat vlug zou gaan wanneer men 2 tweejaarlijksche tractements- verhoogingen toekent. Het ware mis schien beter geweest wanneer de heer van der Ree den gulden middenweg had bewandeld en voorgesteld had toe te kennen 2 drie jaarlijksche tracte- mentsv4jh®ogingon. Zooals het amen dement nti luidt zal het maximum salaris reeds na 4 jaren bereikt wor den en dat is wel waty erg vlug. De heer Prince: Ik geloof dat door het amendement van den heer van der Ree grootendeels wordt tege moet gekomen aan den wonsch van de leden van het Burgerlijk Armbe stuur. Dezen hebben, niet onbekookt maar na rjjp beraad, voorgesteld het salaris van_den amanuensis te brengen op f 800.Ditis niet overgeno men door B. en W. maar die hebben voorgesteld een salaris van f 600. dat de heer Schumer in 1868 had In de stukken zeggen B. en W. dat het salaris in 1864 bedroeg f 464. zeker, maar reeds, in 1868 was het gebracht op f 600.Overwegende nu dat thans, 45 jaren later, de prijzen van alle levensbehoeften aanmerkelijk hooger zijn geworden, achtte het Burgerlijk Armbestuur het niet goed om het salaris van den nieuwen ama nuensis te stellen op f 600.— maar heeft het voorgesteld hem een salaris van f 800.toe te kennen. Het is gebleken dat B. en W. niet genegen w.aren hierin met het Bur gerlijk Armbestuur mede te gaan en wij hebben ons daarbij nedergelegd. Het zou mij aangenaam zijn wan neer het amendement van den heer van der Ree,\ dat in zoo groote mate aan den wensch van het Burgerlijk Armbestuur tegemoet komt werd aan genomen. Ik wensch nu voor te stellen om, voor het geval het amendement van den heer van der Ree verworpen wordt, het salaris op f 800.te bepalen. Het amendement van den heer Prince wordt voldoende ondersteund en komt mitscfien in behandeling. De heer K o 1 ij n M. de V.Ik zou gaarne willen vernemen of uit eventueele aanneming van het amen dement vair den heer Prince voort vloeit dat -in de toekomst nog meer periodieke verhoogingen te verwach ten zijn of/is het slechts de bedoeling het salaris op f 800.— te bepalen zonder meer? De heer Prince: Mijn bedoeling is een salaris van f 800.toe te ken nen zonder periodieke traktementsver- hooging. De "Voorzitter: Ik acht het niet overbodig op het volgende te "jzen. Wij allen kennen onze me deburgers en onze ambtenaren. Wan neer de Raad thans het salaris be- paalt op f 800.— dan zal zonder eeni- gen twijfel over eenige jaren het verzoek komen om het salaris, dat nu niet een aanvangssalaris is, te verhoo- gen. De Raad zal dan wel niet sterk genoeg zijn om zich tegen dien aan drang te verzette^ en zoodoende zal van zelf het gevolg van het amende ment van den heer Prince zijn een vermeerdering van uitgaven voor de De heer,van Iterson! M. de Y.De heer van der Ree stelt voor toe te kennen 2 tweejaarlijksche ver hoogingen. De verhoogingen zouden dan toegekend worden na zeer korte termijnen. Ik zou het wenschelijk achten dat er zekere uniformiteit be stond ten aanzien van de aan verschil lende ambtenaren toegekende perio dieke tractements verhoogingenNe men wij het amendement van den heer van der R|ee aan dan zal men zich daarop naderhand beroepen, men zal zeggen dat de andere verhoogingen te lang uitblijven en men zal dan aandringen op tweejaarlijksche tracte- mentsverhoogingen ook voor de andere ambtenaren. Wij zouden dus een zeer, ivaarlijken weg opgaan. Ik acht het moeilijk om in dergelijke zaak zoo maar dadelijk een beslissing te nemen. Ik zou daarom gaarne willen vernemen of de aan de betrek king verbonden werkzaamheden zoo vele zijn dat er ook dadelijk een hoog tractement aan moet verbonden wor den. Een persoonlijke toelage wordt vaak niet altijd gegeven omdat iemand veel werk heeft maar omdat zijn huisgezin vermeerderd is of dat zijn leeftijd me debrengt dat hij ander werk niet meer zoo goed kan doen. Is de administratie van dezen ama nuensis zulk een moeilijk werk Ik kan er niet zoo goed over oordeelen omdat ik die administratie niet dage- >p gedragen richt, maar lijks zi jn ik zou dan ook gaarne eenige ichting daaromtrent verne men. Ik zc geneigd zijn met het voor stel vai en W. mede te gaan om dat di< iter op de hoogte zijn van de moe en den tijd die zoo iemand er aan koste moet leggen. Is het werkeli ;oo'n belangrijke betrekking dat da an een betrekkelijk hoog tractem moet verbonden worden? of is 1 een betrekking waarvoor dagelijk slechts eenige uren ver worden loevele uren per dag heeft hij te ren Kan hij er nog andere bezigho i bij waarnemen Dit zijn zaken ker beantwoording van in vloed zt >n zijn bij de bepaling mijner stem. De^arzitter: Ik kan mede- deelen ik van den secretaris van het Br nrlijk Armbestuur, die mij over d( zaak is komen spreken, in lichting heb gekregen ook omtrent den aai en den duur der werkzaam heden. Toen mij gebleken dat de ama nuensis de ochtenduren uren te werl heeft. De Ir Prince: Van 9 tot 1 uur. De orzitter: Dat klopt dus. Verder itqam ik dat de amanuensis nog 2 inden per week noodzakelijk tegenw -dig moet zijn in het gebouw van de rmenkamer en dat hem Sta tistisch! verkzaamheden op zijn, w re hij thuis verricJ dat hij, venals de heer Schumer ge woon mi i, wel degelijk andere werk- zaamhe n daarbij kan waarnemen. Het ofdargument waarom B. en W. zijn ekomen met dit voorstel is, dat hel Armbestuur het salaris van den v< gen amanuensis, een zeer verdieni dijk en algemeen gewaar deerd n n, op f 600.gelaten heeft maar lm dit is indertijd ook schrifte] t gemotiveerd wegens zijn verdient n heeft toegekend een per soonlijk' toelage. B. en W. oordeelden dat £et toch niet aanging om, waar de werk lamheden in de laatste jaren niet zoo lelangrijk gestegen zijn, maar aanstom bij het optreden van een nieuwer titularis het salaris te brengen op het fedrag dat genoten was door den vojlgen, verdienstelijken amanu ensis nfet inbegrip van diens per soonlijk! toelage. Uit dien hoofde kwam jet B. en W. billijk voor het salaris (o handhaven op het bedrag dat de heer Schumer als jaarwedde genoot, i.l. f 600.bij gebleken ijver en gesjiiktheid te verhoogen tot f 800.B. en W. willen dus gelei delijk kolven tot een salaris van f800. terwijl tot Burgerlijk Armbestuur dadelijk dit bedrag wil toekennen. B. en V. hebben daarvoor gekozen periodiae tractementsverhoogingen om de 4 kren. De heer van der Ree stelt voor fde periodieke verhoogingen toe te kennen om de 2 jaren. Wil de Raad nu die verhoogingen toe kennen oa de 2 jaren, dan wel om of 4 jarep, dat is iets dat mij per soonlijk tej minste koud laat maar het komt pijj voor dat de gedachte van B. en IV. gelijk ik die ontvouwd heb, te billijk is. De heer van der Ree: M. de V.Met hell slot van uw betoog ben ik het geheel eens. Maar na onder zoek is mij gebleken dat het betreft een betrekkejfjk moeilijken werkkring waaraan veeltijd moet besteed worden, niet alleen in de Armenkamer zelf maar ook thuis. Ik kan my volkomen vereenigen met het voorstel van B,; en W. om het aanvangssalaris te bepalen op 600.— want anders zou men al poedig aündril^en op verhooging. >m dat te verdijden heb ik gemeend het salaris te moeten houden op f 600.-'- maar ik wil de periodieke verhoogin gen in plaats van omfde 4 jaren om de 2 jaren toekennen. n De heer K ol ij n Het laatste argument van den heer van der Ree, hetwelk moet strekken tot aanbeveling van mijn argument is m. i. juist tegen het amendement te keeren. Dé heer van der Ree zegt-: om te voorkomen dat er spoedig weder een aanvraag komt om verhooging wil ik de termijnen der periodieke tracte mentsverhoogingen verkorten. Mij dunkt, dan zijn wij spoediger aan het eind en is er zooveel te spoediger aanleiding om opnieuw verhooging aan te vragen. Wij zullen verstandig doen met te stemmen voor het voorstel van B. en W., daarbij lettende op den arbeid die van dezen man gevorderd wordt, hetgeen zoo even door U, M. de omtrent de welke B. en W. tot Jbtm voorstel geleid hebben en welke mij in alle opzichten zeer juist voor komen. De heer Prince: M. de V. 1. De statistische werkzaamheden van den amanuensis vorderen een zeer om vangrijken arbeid. Vroeger had men daarmede niets te maken. De heer Schumer had zich nedergelegd bij een salaris van f 600.en hij was er de man niet naar om, evenals de onder wijzers doeo, telkens bij den Raad te komen aankloppen om meer. Daar van moeten wij ni^niet partij trek ken bij de bepaling van het salaris van den nieuwen titularis. De heeren moeten maar eens den arbeid nagaan die te verrichten valt. Zeker de eene amanuensis is nog niet de andere. De heer Schumer was een uitstékend ambtenaar en wij hopen dat, de nu benoemde ook uitstekend zal zijnhij heeft lust in den arbeid en die moet betaald worden. Ik hoop dat de Raad zal medegaan met het amendement van den heer van der Ree. Het ia de man niet om elk oogenblik b|j den Raad om verhooging te komen aankloppen. Het is er om te doen dat h|j over 4 jaren een behoorlijk salaris heeft dat toekomt aan den amanuensis van het Burgerlijk Armbestuur van Gouda. De beraadslaging wordt gesloten. Het amendement van den heer van der Ree komt in stemming en wordt met 11 tegen 6 stemmen aangenoffien. Voor stemden de heerenHerman, Knuttel, Prince, v. d. Torren, IJssel- stijn, v. d. Ree, Jongenburger, de Jong, Bokhoven, Muijlwijk en Vergeer. Tegen stemden de heeren Dessin g, v. Iterson, Kolijn, Jaspers, v. Galen en Nederhorst. De Voorzitter: Tengevolge van deze beslissing is vervallen het voor stel van den heer Prince. Het gewijzigd voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: De verzoekschriften om ontheffing van schoolgeld op de Burgerscholen dienst 1910/1911. Worden goedgekeurd. Daar er niets meer aan de orde is, wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. De Voorzitter: Ik heb den Raad nog eenige mededeelingen te doen maar ik wensch dat te doen in besloten vergadering. Gisternacht heeft men zich door inklimming toegang verschaft tot de woning van den koopman J. B., in de Wollef oppenstraat te Rotterdam. Uit een linnenkast is een bedrag van f80 Bij het springen op de Zeister tram is Maandagnamiddag té Utrecht de 12-jarige v. D., nit de Goeiestraat aldaar, onder de tram geraakt. Den jongen werd een been afgereden, en des avonds is hij aan de gevolgen overleden. Een 3-jarig dochtertje van den heer N., te Grosthuizen is gisteren bij de ouderlijke woning verdronken. Zaterdagmiddag is door het onver wachte afgaan van een kamerbuks, het 9-jarig dochterje van den koren molenaar De Jong, te Molenaarsgraaf, ernstig gewond. Het meisje is onmid dellijk naar het Ziekenhuis te Dor drecht overgebracht. Gisteravond 8 uur geraakte te 's Hage een 9-jarige jongen aan den Noorawal te water. Eerst na eenige minuten dreggen werd het kind op het droge gebracht-en naar de ouder lijke woning vervoerd. Van daar werd hij naar het Ziekenhuis gebracht, doph het mocht niet gelukken den reeds bewusteloozen jongefo in het leven te behouden ongeveer anderhalf uur na zijn opneming in het Ziekenhuis over leed hij. Uit Leiden wordt nader bericht, dat het lijk hetwelk gevonden is op de spoorbaan nabij het station van de H. IJ. S. M. is herkend als dat van een 22-jarigen ambtenaar bij voor noemde maatschappij. De Provinciale Landbouwtentoon stelling te Middelburg. Men schrijft ons nit Middelburg: Het is nog steeds niet zeker of de op 6, 7 en 8 September bepaalde groote tentoonstelling van landbouw, veeteelt, pluimveeteelt, tuinbouw enz., georganiseerd door deZeeuwsche Land- bouwmaatschappij zal knnnen plaats hebben. Steeds nog woedt het mond- en Klauwzeer onder het vee in verschil lende deelen van de provincie en het is niet te voorzien, dat de ziekte spoe dig genoeg geweken zal zjjn. Binnenkort vergadert het dagel bestuur der maatschappij en daarna de regelingscommissie van de ten toonstelling om te beslissen over het al of niet doorgaan der tentoonstelling. GOUDA. 4 Juli. 1911. Uitslag van het toelatings-examen aan het Gymnasium. Geslaagd voor de le klasseG. A. Doorman, M. M. Schim v. d. Loeff, R. A. Martens, D. Bremmor en W. O. Koole. Afgewezen drie cand. voor de 1' en één voor de 6® klasse. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. A. van der Stok, slaagde gisteren aan de Rijks Universiteit te Leiden voor het candidaats-examen in de rechten. In de afdeeling eenspannen poneys op het Concours Hippique op Hout- rust te 's Gravenhage werd gisteren den heer J. L. van Eijk, alhier voor Gardian Lan een. eervolle vermelding toogekend. De Staten van Zuid-Holland hielden heden haar eerste zomervergadering. Gesteld werd in handen eener com missie bestaande uit de leden, Dr. Kraus, Van der Straaten, Van Galen, De Gijselaar, Plate en Van Fisenne van Gedeputeerde Staten het voorstel inzake financieelen steun voor de aan sluiting van Boskoop aan het spoor wegnet. Kbimpbn a. d. Lek. Van de scheeps werf der firma I. Kriens is met goed gevolg te water gelaten het motor jacht „Mas", gebouwd voor rekening van den heer J. H. Speenhoff, te Rotterdam. Hekendorp. Tot leden van den gemeenteraad alhier zijn herkozen de heeren C. Hoogenboom, W. Slappen- del en H. Vermei). Langebuigeweide. Bij enkele can- didaatsstelling zijn tot leden van den gemeenteraad alhier gekozen de heeren W. Hoogendoorn, J. J. de Koning en W. Vermeij, allen aftredend. Waddwgsyeen. Gisteravond heeft hier een hevig onweer plaats gehad. De bliksem versplinterde een boom, terwijl een koe van den landbouwer v. d. D. in den Bloemendaalschen polder werd getroffen en dood neer viel. Ds. J. Goslings, te Leerdam, hoeft bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Gemeente, alhier. Ds. J. C. Wannée, predikant de Rem. Ger. Gemeente, alhier heeft het beroep naar Groningen aange nomen. Het mond- en klauwzeer heeft hier veel vee aangetast. Tot op heden stierven er aan 45 koeien, 47 kalveren en vele varkens. Dezer dagen werd bij den heter S., tuinder op het oude Dorp, bij af wezigheid van den bewonér, inge broken. De dief of dieven hebben zich door inklimming meester gemaakt van een kiBtje waarin zich f 550.bevond. Van de dader(s) is geen spoor te ont dekken. De politie doet onderzoek. W aarom maken vele kinderen in de school geen of weinig y orderingen. Hierover sprak de heer P. de Vos in de huish. verg. van de Gondsche Bondsafdeeling op Maandag 3 Juli het volgende Het antwoord op deze vraag is lang niet eenvoudig. We kunnen physiologische, prycho- logische, paedagogische en maatschap- pelijke oorzaken aanwijzen. Dikwijls zal de eene oorzaak het gevolg zijn van een andere, soms zullen meerdere tezamen de leerlingen tot achterblij vers maken. Het zal dus niet recht doenlijk wezen de eene oorzaak altijd na de andere te bespreken, somtjjds eiseht de duidelijkheid, dat we er meerdere te gelijk beschouwen. Zoo veel mogelijk zullen wij ze in de bovengenoemde volgorde nagaan. Behalve de volstrekt abnormalen worden alle kinderen, van de meest begaafde tot de geestelijk en lichame lijk twijfelachtig normalen tot de lagere school toegelaten. Iedere klas is een verzameling van zeer uiteenloopende individuen. Bij onze opleiding is onze aandacht daar veel te weinig op ge vestigd, wij hebben iets geleerd over „het" kind dat niet bestaat en verzuimd is, ons de voornaamste typen van kinderen te leeren kennen en op de meest voorkomende abnormaliteiten te wijzen. Ook hebben de meesten onzer eerst na jaren praktijk eenigs- zins leeren beseffen, welke phasen het bewustzijnsleven van ieder normaal kind doormaakt. De gebruikelijke ziel en opvoedkunde boekjes laten ons hier volkomen in den pteek. Allereerst kunnen wij constateeren, dat het schoolgaat op vrij wat kin deren lichamelijk nadeelig werkt. We hebben hier dan niet in de eerste plaats het oog op het gevaar voor besmetting, dat lang niet denkbeeldig is, maar op het gebrek aan beweging en het tekort aan frissche lucht, dat het schoolgaan noodzakelijk mede brengt. Er is meermalen opgemerkt dat zelfs heel gezonde kinderen, op school gekomen, in den eersten tijd in gewicht verminderden. Hoeveel te schadelijker is het verblijf in school dan wel voor de zwakken! Bekend is de ziekte der schoolanemie of bleekzucht. Dr. Feuchtwanger be schrijft haar in het Zeitschrift für Kinder f orschung van 1910 als volgt „De kinderen worden kort na hun komst op schoot bleek, de eetlust ver mindert, de ontlasting gaat ongere geld, er treedt vermagering in, de spieren verslappen, de slaap wordt onrustig de kleinen klagen over erge hoofdpijnen, ze verliezen den lust voor werk en spel. Ook het geheele bewustzijnsleven verandert. Ik vind de benaming school anemie, die overal burgerrecht heeft ver kregen, verkeerd. Volgens mijn veel jarige ondervinding is het bloed van deze kinderen meestal volkomen nor maal. Kr is geen sprake van bloedar moede, maar van zenuwzwakte van erfelijk belaste kinderen. Bij zulke kinderen ijemen de genoemde ver schijnselen steeds toe. De groei blijft steken en ook geestelijk ondervinden zij er steeds grootere nadeelen van. Het kind kan de Bommen op school niet meer maken, het wordt onop lettend en blijft daardoor bij zijn klassegenooten achter. Krüplin en zijn volgelingen hebben deze onoplettend heid als een natuurlijke veiligheidsklep tegen de te groote inspanning van den kindergeest beschouwd. Nadruk kelijk dient te worden vastgesteld, dat we op dat z_. g. evenwichtsherstel der natuur niet al te veel vertrouwen moeten. Eergiere modelacholieren en dat zijn dikwijls juist de zenuw- zwakken spannen menigmaal hun opmerkzaamheid te veel, zoodat de door Krüplin gebruikte vergelijking met de veiligheidsklep vaak niet opgaat. De onderwijzers moeten zulke kinderen ontzien en de ouders behooren ze aan de hoede van den geneesheer toe te vertrouwen. Een vrij lang verlof van school doet menigmaal spoedig ver betering intredenIn Duitschland heeft men voor deze kinderen hier en daar al bosohsoholen. Wij voegen hierbij, dat onbemiddelde lijdertjes in een kinderherstellingsoord of vacantiekolonie behooren verpleegd- te worden. Terloops merken we hierop, dat ouders en onderwijzers van t|jd tot tijd het gezichtsvermogen moeten con troleeren. Soms merken we als bij toeval op, dat een kind vrij slecht zien kan en daardoor minder goed werk levert. De schoolarts heeft dan verder nit te maken, of zoo'n kind voor het dragen van een bril in aan merking komt. Wij geven het een plaats vooraan in de klas. Omtrent net gehoor doen we soortgelijke onder vindingen op. Ooren en neus behooren daartoe te worden onderzocht. De woekeringen in de neuskeelholte bren gen niet alleen hardhoorigheid mee, maar ook een gebrekkige spraak, en oplettendheid en onbevattelijkheid, "erwydering der adenoïde vegetaties bracht menigmaal zulk een verbetering, dat een vroeger achterblijvertje weer het onderwijs volgen kon. Laten we dergelijke lichamelijke gebreken be staan, dan wordt het schoolgaan voor de lijdertjes een kwelling, ze voelen zich achteruitgezet en niet alleen blijven ze verstandelijk achter, ook hun karakter wijzigt zich ih ongun- stigen zin. Gevoelstoornissen kunnen we ook menigmaal op school constateeren. Lijdertjes aan vallende ziekte of epi lepsie, waarvan de onderwijzers in den regel alleen de hevige gevallen op merken, kunnen om de geringste redenen hevige driftbuien krijgen neurasthenische kinderen worden niet alleen gauw boos, maar blijven het langhysterische kinderen kenmerken zich door hun buitengewoone grillig heid, of een ziekelijke wispelturigheid. Na hevige ziekten, dus in het tijdperk van verminderden weerstand, treden b|j kinderen zeer gemakkelijk nerveuze stoornissen op, die het leeren belem meren of onmogelijk maken. Ook de lichamelijke veranderingen, die in dé vlegel- en puberteitsjaren optreden oefenen grooten invloed nit op het bewustzijnsleven. Zoo schijnt de verstandelijke ontwikkeling dr eenige jaren stil te staan. Ook het karakter verandert totaal. Alleen in de hoogste klas der Lagere School hebben wij hiervan last, en dat nog slechts b|j de lichamelijke het best ontwikkelden. Toch is het voor hen, die op herhalingsscholen of inrichtin gen voor meer uitgebreid L. O. en op middelbare scholen lesgeven, van t grootste belang, het bewustzijnsleven dezer kinderen te kennen en daardoor hun handelin^én te begrijpen. Het z. g. „ordehouden" zou er velen gemak kelijker door vallen. Maar dit tijdperk bespreken we liever eens .afzonderlijk. (Wordt vervolgd.) De Europeesehe rondvlucht. Uit Louden. Gedurende den morgen blies een vrij Bterke wind nit 't Noorden, maar tegen tien uur woei 'tzachtkens uit de richting, uit welke de vliegers moesten aankomen. Het aantal toe schouwers steeg gaandeweg, maar de menigte was toch niet zoo groot als die welke op het vaste land de vliegers begroet. Nietteminwerd elke vlieger bij aankomst met een geestdriftige ovatie begroèt. Het landen was van eiken vlieger weer anders. Zoo kwam Vidart laag aanvliegen, dicht bij den grond, terwijl Kimmerling op 1000 M. boven het vliegveld streek. Beaumont kwam op 650 |M. hoogte -n en Valentine, de eenige Engelsche mededingen, kwam op 160 M. hoogte aangevlogen, Deze werd bijzonder hartelijk ont vangen. Garros, die hem volgde, vloog op 1300 M. hoogte. Gibert, die, naar-men weet bij Dor king geland was, steeg daar om 5 uur 35 op en bereikte Hendon om 6 uur. Barra, die te Heathfield, b|j East bourne, was gedaald, kwam om 5 uur 50 te Shoreham aan, Om 6 uur 26 ging hij er weg om Hendon te bereiken. Zoo deed ook Renaux, maar deze was genoodzaakt terug te keeren in het vliegkamp te Shoreham. Gisteren heeft Védrines 200 pond verdiend, uitgeloofd door het comité te Shoreham, omdat hij de snelste was op fyet wegvak Dover—-Shoreham. Men meldt ons verder, dat het ver trek der vliegèrs van Londen naar Calais bepaald is op Woensdagochtend halfelf. Wijnmalen geeft de rondvlucht op. Het Hbl. verneemt nit Calais, dat Hepri Wijnmalen de rondvluoht op geeft. Het laatste ongeluk wal ern stiger, dan men dacht. De vlieger viel met het toestel van een hoogte van 200 meter. Ternauwernood was hij aan een ernstig ongeluk ontkomen. Zijn tweede toestel is gedeeltelijk vernield. Hij heeft besloten op te houden. Tengevolge van de pijn is hij in een neerslachtigen toestand. Per auto gaat h|j naar Calais, van waar hij naar Holland terugkeert. Aldus eindigt dus zijn kamp met tegen spoed, 14 dagen lang met zooveel moed volgehouden. GROENTEN-VEILING. Maandag 3 Juli. Bloemkool 1* soort van f 5.50 tot f 7.— p. 100Idem 2* soort van f 2,50 tot f 5.p. 100. Wortelen f2.50 tot f 3.p. 100 bos. Kropsla f 1.tot f 1.50 p. 100. Dopörwten f 6.tot f 9.p. 100 pond. Peulen f 9.50 tot f 0.p. 100 pond. Knollen f 0.tot f 0.Postelein f 0.40 tot f 0.per mand. Groote boonen f 2.tot f 0. p. 100 pond. Prinsesseboonen f 1.40 tot f 2.50 p. 1000. Komkomers (geele) f 5.tot t 9.-—, idem (groene) f3. tot f 7.per 100. Snijboonen f 4. tot f 0.— per duizend. Uien f 1.50 tot f 2.— p. 100 bos. Laatste Berichten. Ouderdomsverzorging. De bond voor Staatspensionneering heeft indertijd een commissie uit zijn midden benoemd ten einde te werken voor het volkspetitionnement in zake wettelijke ouderdomsverzorging aan H. M. de Koningin. Bedoelde commissie heeft thans haar verslag uitgebracht, waarin wij o. a. Op de honderden lijsten, ons door 187 afdeelingen gezonden, komen voor 20231 handteekeningen plus nog 1936 namen, ons in opdracht van geest1 verwanten door de afdeelingssecreta- rissen gezonden. Hierbij moet niet vergeten worden, dat personen uit die kringen, welke reeds lid eener afdeeling zijn, meest niet op de lijsten voorkomen en dat in vele gevallen nagelaten is het be roep achter 4ên naam te vermelden. Het aantal vereenigingen, die in stemming betuigd hebben met het adres, bedraagt 442, waarvan 197 hun ledental opgegeven hebben, te samen bedragende 21737. Voorts zijn onder die vereenigingen een honderdtwintig vakvereenigingen, een 40 zieken- en begrafenisfondsen, evenveel politieke vereenigingen, een 90 tal vereenigingen van openbaar nut, een aantal nutsdepartementen, een 80' kerkbesturen, w.o. begrepen arm voogdijen, diaconieën enz. De afgetreden Gouverneur van Suri name, mr. D. Fock, die in het laatst der vorige maand de kolonie verliet, zal zich Rechtstreeks naar Den Haag begeven om vooreerst daar eenige tijd te verblijven. Het Portugeesche ontwerp-Gr/ond- wet bevat een overgangsmaatregel, waarbij wordt bepaald, dat de Presi dent der Republiek door de consti- tueerende vergadering zal worden ge kozen. De stemming zal geheim zijn en plaats hebben daags na de afkon diging van de Grondwet Het Presi dentsmandaat loopt tot 15 Oct. 1915. Gisterenavond te 8 uur heeft de vliegenier Darioli op Texel een vlucht van 3 minuten gedaan. Bij de landing brak hij zijn schroef. Waarschijnlijk zal ook heden nog ge vlogen worden. Bezoek van President Failliéres. Vroeger dan verwacht werd, reeds te 11 uur hedenmorgen stoomde hot Fransche oorlogsschip met President Failliéres aan boord te IJmuiden het Noordzeekanaal binnen. Op het eiland tusschen de groote en de kleine sluis bevond zich een groote menigte die den President toejuichte zooara h|j zich op het dek vertoonde. De scheepskapel van het Fransche oorlogschip speelde het Nederlandsche volkslied. Verschillende autoriteiten begaven zich bij het doorschutte aan boord. De boot stoomde rechtstreeks door en is bij de Hembrug door de overige schepen der vloot ingehaald, teneinde gezamenlijk de reis naar Amsterdam voort te zetten. Ter vérwelkoming stonden do Ne derlandsche Autoriteiten op de sluis- wallen. Zoodra het schip stil lag gingen zij don President begroeten. Namens de koningin sprak den gep. Vice- Admiraal Jhr. Roël den president toe. Dinsdag 4 Juli 1911. Vette ossen en koeien goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 45,-^e 42 en 3e 38 ct per halt KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien redelijk aangevoerd. Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit 3a, ae 29 en 3e 35 ct. per half KG Stieren real aanvoer, prijzen waren, voor iste kw. 34, se 31, 3e 26 ct. per half Kilo. Handel in vet vee stug prijzen hoog. Vette Kalveren en Stieren prijshoudend. Op de magere markt was de handel ln melkkoeien prgzig, Ossen en Vaarkoeien werden langzaam verhandeld, prijzen hoog k van alle Mantels, Costumes, 'Costumes-lailieur, Blouseii, Gekleeds en Trotteur Rokken, Onderrokken, Japonsloflen, zijde on verdere NOUVEAUTÉ'S tot buitengewoon lage prijzen. GOUDA. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN2 Jnli. Ida Maria, ouders A. H. Dikhooff en J. C. M. Dortland. Jacpba Olasina, ouders J. Bojawal en J. C. Blanken. 3. Gijsbertus Johannes, ouders H. J. v. d. Valk en A. E. van Moijeren. Johanna Elisabeth Maria, ouders H. F. Sprujjt en A. M. Straver. Ja- coba Wilhelmina, ouders W. J. van Eik en A. Merkestijn. Johanna Petronella, ouders W. v. d. Valk en J. Wannet. OVERLEDEN2 Juli. Gijsbertus Hendrikus Verzaal 18 d. 3 Wii- lemnntje Schoonderwoerd, echtg. van J. OoBterwijk 55 j. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.6 te s' Hage, Ipagste stand 748.2 te Seydisf- jord. Verwachting tot den avond van 5 Juli ^Swakke veranderlijke wind, meest lient bewolkt, droog weer, warmer. VAN DEN El fee tenhandel teA in sterdam 4 JULI 1911. StiMtsleeniiiKeii. Ned. Cerfc. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obi. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mü.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee- - ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Crediet-lnste) lt lig en. Ned. Bankaandeelen Imlustr Ottderuetuiiiicei American Oar Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. r. Gew. Aand. Kol. 0 red iet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Wijnbouw Myen. Kctahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RodjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. PetrolenniOndern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. KonNedMijtot Expl v. Petr. Bronn. C.v.A 1 Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. A Scheepvaart ü(Jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoe- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Ia bak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Illversen. Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen ^.anij. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Woonen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atohison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorwog-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gow. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeniiigen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarye. Thei s-3 guliri Vorige Koer» ®'/i 923/, 6 5'/, 100»/, 93 V, 89'/, 90'/,; «Vu X035/, 87 59 V 202 112'/, 59 V, 70 4'/. 10 86'/, 93'/, ex div. 67»/,, 210 o.d, f170.— 99'/, 37'j,: 183'/, 16'/, 10.J" 156 Koer» vu hcJen- 83'/, 92", 63'/, 101 89'/, 104'/, 87'/,1 206'/, 56"/,, 56"/,, 80'/, 80'/, 2'6 26'/, 78"/,, 79'*/,, 218 e.d. 306 179'/, 220 309 1797/, 140 140 735 735 81% 80'/* 166'/, 484'/, 464'/, 460'/, ex div. 164'/, 164", 115 17'/., 17'/, 111»/, 60 10'/, 211 Va 99'/,, 37'V, 188", 10"/,, irungn-Go,. 4 pet GELDKOERS. Prolongatie 3 pOt. Amerikanen vast, N. Staatsfondsen flauw evenals Culturen en Tabakken Petroleums prijshoudend, Mijnen vast

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2