Seizoen Opruiming m, Èll Gemengde Berichten. Stadsnieuws. FOXjXTIEI Waarom maken vele kinderen in de sehool ^een of weinig vorderingen. Rechtzaken. I Staten-Geijeraal. TWEEDE KAMER. Laatste Herichten. Belangrijke Mantels, Costumes, Costumes-lallleur, Blouse», Gekleede en Trotteor Rokken, Onderrokken, Japonstoffen, zijde D. SAMSOM. VAN Bl'ommestein's InkY Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant il fee ten ha ii del te Amsterdam - Om ongeveer half twaalf kwamen de schepen .binnen, waarna een aan vang werd gemaakt met het schutten. De Edgar Quinet" en de beide Fran- torpedojagers werden door de groote sluizen gesehut, terwijl de „Marseil laise" en de Nederlandsche torpedo jagers door de nieuwe sluizen binnen kwamen en de zes Nederlandsche torpedobooten door de oude sluizen werden geschut. De „Gelderland" die te IJmuiden gestationeerd ligt, salueerde met 35 schoten de vlag van den President. In het binnonkanaal vereenigden zich weer de Hollandsche en Fransche schepen waarna om ruim twaalf uur naar Amsterdam werd opgestoomd.i Van de vereeniging „Onze Vloot" lag te Velsen een boot met leden dezer vereeniging, die de voorbijstoo- mende schepen luide begroetten. Onder het schoonste weer werd de tocht naar Amsterdam volbracht en hoe dichter bij Amsterdam hoe meer vlaggen er waren uitgestoken. Toen de „Gloire" en de „Braniebas" onmid dellijk gevolgd door het Admiraal schip Amsterdam waren genaderd be groette dejdaar liggende „Heomskerck" en een op het land opgesteld batterij het eskader met saluutschoten. De wal was dicht bezet met een groote menigte, die haar juichkreten deed hooren. De President die in rok was en zijn presidentssjerp droeg groette de me nigte met een breeden zwaai, van zijn hoogen hoed voor het enthousiaste welkom. Op den Dokkumer steiger was een smaakvol en sierlijk ingericht koepel vormig paviljoen verrezen, waartoe aan de zijde van de De Ruyterkade door een eveneens fraai opgerichte poort toegang verkregen werd. Hier in dit paviljoen, wachtte H. M. de Koningin met de hofautoriteiten, hoogwaardigheidsbekleders en verdere autoriteiten, de aankomst van Presi dent Fallières. Op den steiger was tevens een matrozeneerewacht ter sterkte van 100 mjyf aangetreden onder commando van den luitenant ter zee le klasse, A. ten Broeke Hoekstra, terwijl daar tegenover de Marinekapel uit Den Helder was opgesteld. Onze schepen de „Heemskerck" „Kortenaar" en „Evertsen" waren alle gepavoiseerd, met de Fransche vlag aan de groote mast. Dof-dreunend rolden de 35 schoten van elk van deze bodems over de IJ- watervlakte. Nadat de schepen behoorende tot het Fransche eskader, in het oostelijk havengebied de bestemde ligplaatsen hadden ingenomen, begaf Prins Hen drik zich in de witte KoningsBloep naar de „Edgar Quinet" om den hoogen gast af te haleh en naar het paviljoen over te brengen. De Koningssloep werd geroeid door een 20-tal matrozen! en stond onder commando van deer luitenant ter zee 2d® klasse, C. Rühl. Statig gleed de prachtige sloep ver der, langzaam den statiesteiger nade rend. Daar wachtte H. M. de Koniugin den President om zoo spoedig de Bloep aanlegdo met een lichte buiging haar gast te groeten. Even later besteeg president Fail- lières onder het gejuich der ont zaglijke menigte de statietrap. H. M. ae Koningin trad op hem toe en reikte den gracieus buigenden Presi dent de hand. De President maakte tot driemaal toe een buiging, daarbij de Koningin de hand drukkend en begaf zich vervolgens in het paviljoen. De Prins en minister Selves volgden. Beide staatshoofden onderhielden zich even, waarop zij de wederzijdsche gevolgen en de autoriteiten voor stelden. H. M. do Koningin droeg het groot kruis van het Legioen van Eer, pre sident Fallières het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Gedurende de begroeting speelde de marinekapel de Marseillaisse. Na de officieele begroetingen namen do beide Staatshoofden plaats in het la daumont bespannen statierijtuig. Tien minuten voor vier kondigde het geflikker van goud en rood voor het stationsgebouw den stoet aan. Langzaam reed de stoet den Dam op. Klonk er aanvankelijk een zwak gejuich, weldra werd dit al luider en luider, totdat het ten slotte de door de muziek van Zaagman» gespeelde Marseillaise overstemde. De President Fallières bood H. M. de koningin gracieus den arm en trad met haar haar het paleis binnen. Even later vertoonden zich de President, met het .breede lint van Grootkruis van" den Ned. Leeuw over de borst te midden van H. M. de koningin en ZK. H, de prins op het lalcon aan de juichende menigte. Te 4.40 werd in een a la daumont bespa nnen rijtuig uitgereden naar het stadhuis, waar een officieele ontvangst plaats had van gemeentewege. De burgemeester Jhr. Mr. Dr. A. Roëll hield daar tot den president eert hartelijke toespraak, welke door den president op sympathieke wijze werd beantwoord. Nadat de raadsleden waren voor gesteld, die voor het meerendeel in ambtsgewaad tegenwoordig waren en nadat de thè was gebruikt keerde het Hooge Gezelschap te kwart voor zes ten paleize terug. Gisteravond te half zeven ontving president Fallières de gezanten van i verschillende mogendheden, geaccre diteerd bij ons Hof. H e t. g a 1 a-d i n e r. Ten Paleize werd te half acht aan president Fallières een galadiner aan geboden. De tafel ,was versierd met witte rozen, theerozen, witte en gele aronskelken. President Fallières was gezeten tus- schen Koningin en Prins. Tegenover den president was gezeten baronesse Van Hardenbroek. Tegenover de Koningin zat de heer Pellet, gezant van Frankrijk te 's-Gravenhagotegen over den prins zat vice-admiraal Aubert. Als gasten zaten aan verschillende hooge staatsambtenaren, gemeente- leger en marine autoriteiten en do commandanten van de Nederlandsche en van de Fransche oorlogschepen. Aan tafel hield H. M. oen toespraak waarin H. M. herinnerde aan de vrien delijke ontvangst Haar eertijds te Parijs bereid, waarvan H. M. nog een aan gename herinnering had behouden. De President herinnerde in Zijn antwoord aan de heugelijke gebeurte nis van de geboorte van Prinses Juliana, waardoor het voortbestaan van het Huis van Oranje is verzekerd. De President wijdde een dronk aan het Koninklijk Huis en aan den voor spoed en den roem van Holland. In de stad was het feest voor duizen den en tienduizenden, die zich met alles wat maar muziek maken kon, tot één groote deinende menigte had gevormd, die hossend en dansend op de meer ruime pleinen in den mooien avond een openbaar bal-champêtro hield. Op den Dam was alles afgezet. Te 10 uur reed het Vorstelijk Echt paar met den President uit om de grootsche verlichting te gaan zien, die in de stad en het IJ was ont stoken. Teneinde de schitterende verlichting op het IJ beter te kunnen bewon deren scheepte het hooge gezelschap zich in den Havenstoombootdienst XII er werd tot elf uur een tocht gemaakt langs de prachtig electrisch verlichte schepen en gebouwen aan de kaden. Te kwart over elf was het gezelschap terug ten Paleize. In de stad bleef het lang feestelijk toegaan. Als gevolg van dit Hooge bezoek heeft er zooals gewoonlijk een groote lintjesregen plaats gehad van Fransche zoowel als van Nederlandsche orden. Z. K. H. de Prins en do Ministers van Binnenlandscho en van Buitonlandsche Zaken ontvingen het Grootkruis van het Legioen van Eer, de andere Ministers worden tot Grootofficieren in die Orde benoemd. „(Zie verder Laatste Berichten). Men schrijft uit Arnhem De heer II. Portheine, architect van de Groote Kerk, in restauratie, hoeft een ontdekking gedaan van historische beteekenis. De ia 1599 ten gevolge eener ont- Eloffing overleden graaf Adolf van fieuwenaer en Meurs, is in deze kerk begraven. Eerst half Juni van dit jaar werd de juiste plek van het graf toevallig bekend. Het bleek, dat de wanden behalve de "Westelijke, versierd waren met ge kleurde wapens ter groote van 50 cM. gedekt door een gravenkroon. De wapens, alle gelijk, waren bijna geheel dezelfde als dat, 'twelk eenmaal in de kerk hing. Geen twijfel alzoo of men had het graf gevonden van den Graaf. De kelder is lang 2.22 M., breed 1.63, hoog 1.64 M. Men vond een eikenhouten kist, zonder opschrift of naamplaat, maar uit den staat waarin ze verkeerde kon worden opgemaakt dat zij nog niet zoo oud kon zijn als het stoffelijk overschot dat zij bevat te. Het bleek ook, dat er vroeger ijzeren staven in de kelder waren ge metseld geweest. Het vermoeden ligt voor de hand, dat bij een vroegere gelegenheid, die ijzeren staven te zwak werden bevonden voor de kist met het gebeente en dat men toen deze muur heeft geplaatst. Onbekend bleef men toen met het historische van de vondst. De beenderen bevonden zich in een verre^aanden staat van verkalking. In den schedel was een opening ter grootte van een gulden. In de kerkregisters vond de heer Portheine, dat de kerkmeester Joachim v. Eek en zijn broeder mr. Cornelis v. Eek den kelder van de kerk kochten. Graaf Adolf van Nieuwenaer en Meurs, die in 1584 in plaats van graaf Willem van den Borg tot Stadhouder was gekozen, hield zich op 8 Oct. 1589 in een vertrek van het Stad- houdeiphof bezig met het onderzoek van nieuw uitgevonden schietinate- rieel voor het belegerde Rijnberk. Er ontstond een ontploffing, een deel van het Hof vloog in de lucht, de graaf werd zoo ernstig gewond, dat hij eenige dagen later overleed. Zaterdag 1 Juli heeft de Raad van Bestuur van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem, onder Voor zitterschap van F. W. Baron van Lyn- den, zijne 31° jaarlijksche vergadering gehouden, die in verband met do be spreking over do uitbreiding welke hot Museum van Kunstnijverheid, naar aanleiding vak het overbrengen van het Koloniaal Museum naar Amster dam, zal ondergaan hoogst belangrijk was. Eenige nieuwe leden werden voor gedragen om zitting te nemen in den Raad van Bestuur, die wegens over lijden van eenige zijner leden moet worden aangevuld. Teven werd de uitbreiding van het bouwkundig onderwijs aan de School voor Kunstnijverheid behandeld en werd aan Mejufftouw A. Spieruit te Gravonhage en de Heeren J. P. van Geelen uit Velsen en L. Deutschman uit Haarlem op voordracht van den Directeur der School het Einddiploma toegekend. Eenige dieven hebben gisterennacht te Loosduinen eren vet varkon dat in het land liep met hamorslagen eerst bedwelmd on toen geslacht. Na het dier gereinigd en van de huid ontdaan te hebben, namen ze „de slacht'' mee. J. v. O. te Oss is gisteren, terwijl hij aan de Maas tegenover Alphen aan het hooien was, door den bliksem ge troffen en 'gedood. Zyn broer werd eveneens' geraaktdiens arm is ver lamd. Twee andere arbeiders, die bij hen stonden, kwamen met den schrik vrij. Een firma te Amsterdam ontving Maandagochtend bericht dat een twee tal aangeteekende stukken, 't een af komstig van Brussel en 't andere uit Utrecht, aan 't postkantoor voor- haar gereed lagen. Een looper werd uitgesteld om de stukken te halen en nam ze aan het daarvoor bestemde loket van het hoofdkantoor in ontvangst. Tusschen de beide deuren der ves tibule van het gebouw, kwam ne man plotseling tot de ontdekking dat het zoo juist ontvangene uit zijn zak ver dwenen was. Vermoed wordt, dat de een of andere zakkenroller, die er getuige van was dat de man, de aan- eteekende stukken in ontvangst nam, ans heeft gezien in de korte spanne tijds, die de man noodig had om het gebouw te verlaten, op handige wijze zijn slag te slaan. Waarschijnlijk be vatten de stukken geldswaardige pa pieren. Hoe groot het vermiste bedrag is, kon onmiddelijk geconstateerd wor den, daar de firma niet weet van weet van wie de zendingen afkomstig zijn. Zeeft, naar De Tel. meldt, zich on middelijk met verschillende vermoede lijke afzenders in verbinding gesteld en de banken hier ter stede gewaar schuwd geen chéques uit te betalen. GOUDA. 6 Juli 1911. Gemeente raadsv er kiezing. Naa-i wij vernemen wordt er in de drie districten vrij goed gestemd. De uitslag wordt hedenavond te laat be kend, dat wij die nog in ons blad van heden kunnen vermelden. Aan ons abonnós hiér ter stede zal daarom den volledigen uitslag per bul letin worden bekend gemaakt. Hedenmorgen te 11.47 stoomde de Staatsspoortrein, waarin het koninklijk salonrijtuig was gehaakt, in sneUe vaart het station hier voorbij. De machine voerde de Hollandsche en de Fransche vlaggen. In het oogenblik van passeeren was het niet doenlijk de in het aalonrytuig aanwezigen duidelijk te onderkennen. Wel zagen wij H. M. de Koningin in cremo kleurig toilet met toque van dezelfde kleur in gesprek met een dame. Op het station waren buiten de olitieautoriteiten ook een inspecteur er rijksveldwacht aanwezig, terwijl ook de overweg naar Bloemendaal door de politie was afgezet. Daar de koninklijke trein het eerst moest passeeren, moest de gewone trein voor den Ilaag, die te voren het station binnenliep, met 9 minuten vertraging vortrekken. Hedenmorgen te 12 uur had voor het front van den troep do plechtige uitreiking plaats van do zilveren me daille voor 24-jarigen trouwen dienst aan den Sergeant Hacksteen en de bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst aan den Sergeant 1ste kl. Joosson, welke medailles mot een korte toespraak door den Overste den beiden sergeants op de borst werden gespeld. Nadat de beide sergeants door den ozersto, de verdere officioron en kame raden van gelijken rang waren gecom plimenteerd werd door de gewapende afdeeling der troepen voor de gede- coreeerdon gedefileord. Het zal vele Gouwenaars zeker be lang inboezemen en tot een extra be zoek aan Scheveningen uitlokken, te vernomen, dat do zoo gunstig bekende tooneelclub Fritomeja, die ook bewo ners van Gouda onder zijn leden telt, op Zaterdag 22 Juli des nam. half driq^„ Woutertje Pieterse" opvoert ge dramatiseerd door de leidster der "bo venbedoelde club. In de pauze schenkt de familie Pieterse thee „geheel in stijl". De uitvoering heeft plaats in de nieuw gerestaureerde zaal van Sein post. Het batig saldo komt ten goede aan do „zuigelingen bowaarplaats" in de Marconistraat Den Haag van On derlinge Vrouwenbescherming. Moge een talrijke opkomst het suc ces van de uitvoering verhoogen en de deelnemers voor de moeite beloo- nen, dan zal dit de kleine zuigelin gen mede ten goede komen. Mej. Joh. Ouweneel, leerlinge van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek te 's Gravenhage legde gisteren met gunstig gevolg examen af voor violoncel. Spooremplacement bij de Gouwe brug. Nadat reeds eenige jaren geleden door de Khmer van Koophandel en Fabrieken alhier stappen zijn godaan bij de Mij. tot Exploitatie van S.S. om in het belang van de vele fabri kanten en handelaren, die hun goe deren tot Gouda te water aanvoeren om die verder per spoor te verzenden of voor hen wier bedrijf aan het water is gelegen en veel goederen per spoor hebben te verzenden, een los- en laad plaats aan spoor en water gelegen te verkrijgen, heeft thans de Kamer van Koophandel zich opnieuw tot die spoorwegmaatschappij gewend, in ver band met het binnenkort in gebruik nemen van de nieuwe verhoogde spoor baan en het daardoor vrijkomen van de zijlijn jvan hét station naar de Gouwebrug alhier, met het verzoek dat aan het eind van de binnenkort vrijkomende lijn, dus bij de Gouwe brug een emplacement worden 'inge richt met goederenloods en hijschinrich- ting. Van fabrikanten en koopliedeq hier ter stede zal aan de Mij. tot Expl. van S.S. een adhaesiebetuiging worden gezonden, terwijl waarschijnlijk ook uit Boskoop een dergelijk verzoek tot die Mij. zal worden gericht. Van uit Waddinxveen is reeds door belanghebbende kooplieden en fabri kanten een zelfstandig request van gelijke strekking ingezonden. Woekden. Gisteren zijn de aftre dende raadsleden, de heeren P. J. Hof man, K. Schouten Hoogendijk en B. v. Wijk, herkozen, terwijl de heer G. van Eijk (aftr.) in herstemming komt met den heer D. van Tuijl. Waddingsvebn. Bij gunstig weder zal het Fanfarecorps „Concordia" Donderdag a.s op het plein voor de openbare school een concert geven. GEVONDEN VOORWERPEN. Op eiken werkdag, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, zyn aan het bureau van politie alhier, inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voor werpen Eenige sleiftels, en een zilveren broche. Voorts zijn te bevragen Een hondenbelasting penning bij J. de Bruin, Ridder van Catsweg 220; een portemonnaie met geld bij Ham mer, Boomgaardstraat -5)een rozen krans bij J. C. v. Vliet, Lange dwarsstr. 11een portemonnaie bij I). van der Sloot, Baanstraat 9; een medaillon met portret bij G. v. Leeuwen, Snoij- straat 73; een koper naamplaatje bij J. Lugthart, IJssellaan 89een jongens jekker bij A. Verbeek, Prins Hendrik straat 3 eenig geld bij v. Leeuwen P. O. Bothstraat 20een rozenkrans' bij vah Berkel, Wijdstraat 31twee kwasten bij D. v. Vliet, Turfsingel een zilveren armband by C. J. van Leeuwen, P. C. Bothstraat 46; een portemonnaie mét inhoud bij den Hertog Fluweelensingel 51een dames handschoen bij M. Keiler, Rotterdam- scheveer 4een dames parapluie bij C. de Koster, Bockenbergstraat 46 een insigne bij v. d. Keip Doelestr. 29 een halsdas bij W. vail Loon, Derde Kade 8een zakdoek bij J. Hamer slag, Veerstraat 41een defecte hor logeketting bij A. Mulder, èpoorstr. 53; een portemonnaie met inhoud bij A. Vos, Tuinstraat 3; een handschoen bij J. Kolster, Boelekade 161 een* r. k. kerkboekje bij N. v. d. Draaij, Gouwe 212 een zilveren armband bij Mej. Versluis, Krugerlaan 39een bril in etui bij M. de Weger, Vierde Kade 54een kinderkraagje bij M. Vuijk, Spieringstraat 67 eenig geld bij J. Gravensteijn, Karnemelksloot 11; een koralen armbandje bij Boot, Varken markt 6 een gouden heerenring bij H. J. Rabouw, Raam 58een broche bij G. v. d. Berg, Ridder van Catsweg 18een gouden broche bij A. de Groot, Crabethstraat 53een leesboek bij v. Hensen v. Uningen, Bockenbergstr. 15; oen mandje bij Lagerenberg, West haven 37 een manchet bij Reparon, Gouwe 209een portret bij M. Bijl, Markt 5een zilveren broche bij K. Mollema. Vorstman3str. 27 een sier- speldje bij J. v. d. Steen, Gouwe 184 een zilv. ring bij P. de Wit, Lazarus kade 10een penhouder bij M. Lunen burg, Markt 72een portemonnaie met geld bij v. d. Wel, Platteweg Reeuwijk een pet bij W. Maree, Turf markt 42 een mondharmonica bij H. Hilgers, Lemdulsteeg 3 een das (zelf strikker) bij B. v. Eijk, Gouwe 113; oen lederen zakje met inhoud bij W„ de Bruin, Wijdepoort 13twee lapjes zijde bij C. de Koning, Boelekade 245. een handtaschje met inhoud bij C. Melkert, Nobelstraat 63een pak kousen bij IJsselsteijn, Spieringstr. 15; een koper gewicht bij J. Benschop, Kuiperstraat 17 een r. k, kerkboekje bij J. IJpelaar, Lombardsteeg 10een gouden oorbel bij J. v. Vliet, Adriaan Vlackstraat 6 een shawl bij N. Graaf land, Ridder van Catsweg 38een zilveren broche bij M. A. Heerkens, Scheltemastraat 2; een ceintuur bij Verkerk, Turfmarkt 66een zilveren broche bij Brouwer, Vierde Kade 30 een paar handschoenen bij Kooiman, Karnemelksloot 97 een witte zak met inhoud bij H. van Putte, Ridder van Catsweg 40een knipmes bij J. Krikke, Stolwijkersluiseen kinderparapluie bij v. Tiggelen, Onder de Boompjes 10; een zilver armbandje by P. de Mooij, Bogen 33een pakje maizona bij R. de Bruin, Spieringstraat 75; een kinderschoentje bij van den Berg, Langedwarsstraat 9een haantje bij C. Dercksen, Gouwe 16; een kat bij Gravensteijn, Karnemelksloot 11een rozenkrans bij B. Idenburg, Kleiweg straat 26; een mesje van een horloge ketting bij L. J. den Hertog, Krugor- laan 67 een gouden lorgnet bij F. Scheepbouwer, Vorstmanstraat 7; een duimstpk by J. H. Donnai, Gouwe 211 een hondenriem bij J. Benschop, Kui perstraat 17 een kwast van een copé by J. Codeë, Wilhelminastraat 52; een kruiwagen bij J. H. Spruit, Jaag pad 52een sleutel bij A. van Driel, Lazerussteeg 11een zilveren broche bij C. Vergeer, Snoijstraat 35een zilveren armband bij C. Hey, Regen- tesseplantsoen 9een portemonnaie met geld bij M. Groenendaal, Zeuger straat 74een sleutel bij van Eijk, Raam 324een nikkelen horlogeket ting bij Pieffers, Regentesseplantsoen 8een horlogeketting bij H. Laurier, Boomgaardstraat 87 twee lapjes ma nufacturen bij H. Haverkamp, Blauw- straat 12 een postduif bij Fyn, Vest een gulden bij H. Piets, v. Beverings- straat 23een portemonnaie bij Zijl, Ridder van Catsweg 130een koralen armbandje by G. J. Balk, Gouwe 86 een dames parapluie bij J. Broek huizen, Boelekaae 89; een koralen halsketting bij Ogier, Turfmarkt 7 een ceintuur bij den Edel, Karnemelk sloot 118een lederen handtaschje bij J. de Jong, te Sluipwijk 153; een rozenkrans bjj P. v. d. Hoeven, Jan van der Heydenstraat 9; een porte monnaie met geld bij Looijaard, Flu weelensingel 17 een jongensmuts bij de Jong, Achter de Vischmarkt 64 en een ceintuur bij Oosterbeek, Turf markt 72. Gouda, 5 Juli 1911. De Commissaris van Politie. A BERTHEUX. H. We zullen nu niet langer onze aandacht geven aan voornamelijk physiologische oorzaken, maar liever bij de geestelijke afwijkingen een poosje verwijlen. Deze zijn door de meesten onzer, die er geen afzonder lijke studie van gemaakt hebben, uiterst moeilijk te herkennen en dus nog minder te begrijpen. Voor een gemakkelijk overzicht ver doelen wij de leerlingen eerstens in twee rubriekengeestelijk-gezonden en geestes-kranken, de laatsten lijden aan psychosen. Tusschen deze beide hoofdgroepen schuift Kocli een derde categorie: „die psychopatischen Min- derwertigkeiten". Ziehen voert voor dezelfde groep van kinderen den naam in van „Psychopatische Konstitutionen" Beide namen zijn slechts verzamel namen. Er worden kinderen toege bracht met de meest niteenloopende afwijkingen. Alleen voor een globale indeeling hebben deze namen waarde. Ziiehen brengt de kinderpsychosen in twee rubrieken. 1°. In organische of defectpsychosen, die gaan mot een gebrek aan bepaalde voorstellingen en voorstellingsverbin dingen gepaarden 2°. In functioneele psychosen of fdnctioneele geestesstoringen, Waarbij slechts van abnormaliteiten in het voorstellingsverloop en in dat der ge voelens sprake is. Van de eerste groep, dus die der defectpsychosen interesseert ons hier alleen de aangeboren achterlijkheid, die bij schoolkinderen meermalen waar- fenomen wordt. Ojp practische gron- en verdoelen wij ze in volslagen idiotenimbecielen en debielen. De idiqten behooren in 't gezin, of, als ze daar in de verdrukking komen in idiotengestichten. Ze kunnen in 't geheel niet onderwezen worden. De imbecielen komen eerst op de lagere school; maar al spoedig blijven ze achter. In 't eerst zijn ze van do geestelijk normalen, die lichamelijk lijdend zijn, en daardoor achterblijven moeilijk te onderkennen. Bij beiden is de aandacht bezwaarlijk te trekken, nog minder vast te houden. In een afzonderlijke lezing zijn de kenmerken der achterlijkheid hier voor een paar jaren uitvoerig aangegeven. We zeg gen er hier alleen nog dit van, dat deze kinderen ook in hqn gedrag niet tot de aangename leerlingen behooren. Zelfzucht, wreedheid of liever gebrek aan meegevoel tegenover dieren en kinderen, ongezeglijkheid, doordat ze aelfs door straf weinig ondervinding opdoen, zyn de voornaamste kenmer ken. In den regel komen ze niet verder dan de lagere klassen. We treffen ze tooh ook wei in de middelklassen aan, omdat döór het telkens volstoppen der laagste klas op de volksscholen kin deren verhoogd moeten worden, die het om hun vorderingen niet ver dienen. Voor onderwijzers is het over bodig op te merken, dat hierdoor het peil van alle leerlingen daalt. De middelmatigen en de vluggen worden door de sukkels,tegengehouden. De imbecielen maken op de L. S. geen prettigen tijd door, en als ze er kans toe zien, spijbelen ze dan ook. De L. S. is geen plaats voor deze kinderen. Ze behooren in afzonder lijke klassen ofscholen onder leiding van de allerbekwaamsten, die van hun afwykingen een afzonderlijke studie hebben gemaakt. Gaan die kinderen op 13-jarigen leeftijd van de L. S. af, dan hebben ze weinig of niets geleerd, waarmee ze zich in 't leven kunnen redden. Groot geworden, zijn ze al gauw armlastig. Daarom is 't uit een oogpunt van welbegrepen eigenbelang al noodzakelijk, dat de gemeente hun afzonderlijk onderwijs pelt. Op scholen voor achterlijken is 't mogelijk, hen voor eenvoudige beroepen geschikt te maken. Ze kun nen dan later tenminste den kost ver dienen. Hiermede hebben we dan tevens veel tot hun later levensgeluk bijgedragen. Voor verschovelingen is 't leven een last. We hopen, dat Gonda voor de ach terlijken binnenkort wat doen zal. Op zoo'n hnlpschool zouden ook de im becielen uit den omtrek geplaatst kun nen worden. Onze schoolarbeid wordt ten zeerste verzwaard door de z.g. debielendit de eenigszina achterlijken, die het gewone schoolonderwijs nog wel zoo wat mee kannen maken. We kunnen ze, zooals Sollier gedaan heeft, in twee typen onderscheidendebielen van het idiotentype en van het imbecielentype. Bij het eerste is de aandacht moeilijk op te wekken, bij het tweede moeilijk bij dezelfde zaak te houden. Gevolg in beide gevallen gebrekkige ontwik keling. Van beide typen bereiken sommige kinderen nog wel een hoo- gere klasse. Wij hebben ze geregeld in 't zesde leerjaar ontmoet. Maar eveneens zijn er van beide vormen, die in de lagere klassen blijven han gen of de school verlaten, omdat er toch niets van terecht te brengen is. Er zijn dus debielen van versohillende graden. Het kenmerkend onderscheid tusschen de beide typen betreft niet den graad van achterlijkheid. Toch springt van het imbecielentype die achterlijkheid niet zoo gauw in 't oog. Ze hebben zelden degeneratie-teeke- nen, zijn spraakzaam, levendig, ver- toonen neiging tot grootspreken, zijn momenteel oplettend en kunnen dan heel verstandige opmerkingen maken, waardoor onervarenen zo allicht hoo- ger aanslaan dan zo verdienen. Gaan deweg blijkt wel, hoe oppervlakkig en^ onbeduidend, vergeetachtig en knoeie rig ze zijn. Doorgaans worden deze kinderen vóór de schooljaren door de ouders niet als achterlijk herkend. Wel zijn ze vaak lastig, vermoeiend en ongehoorzaam, maar anders z.g. „bij- de-hand". Eerst als ze gezetten arbeid moeten verrichten on zich aan tucht onderwerpen, komt hun gebrek aan den dag. Met het andero type is 't juist an dersom. Niet alleen do onderwijzeres der laagste klas, maar ook do moeder heeft wel ontdekt, dat haar kindje een beetje „zoetelijk" is. Het speelt en lacht zelden, blijft jaren lang onzin delijk, ook nog op school, de tanden komen te laat, het leert laat spreken en loopen en dan meestal nog gebrek kig. Ook de andere bewegingen zijn onvolkomen. Ze zitten óf niemendal uit te voeren, öf ze verrichten een tonige, doellooze bewegingen. Het beste kenmerk is hun uiterst beperkte aandacht. Ze zitten maar stilletjes voor zich uit to staren. Schrijven en teekenen lijkt meestal nergens naar. Ze bezitten weinig of geen zelfver trouwen en missen allo initiatief, zo doen niets uit zich zelf. Deze kinderen zouden we in de klas haast vergeten, de debielen van 't imbecielen-type maken ons tureluursch door hun abnormale beweeglijkheid en verspringende aandacht, hun be moeizucht en geringen ijver. Wij hebben er ons vooral voor te wachten, alle drukke, onopmerkzame kinderen, bemoeials en tragen voor achterlijken aan te zien. Er zijn zoo velerlei oorzaken, die gelijksoortige verschijnselen bewerken. Ieder, die een beetje wiskunde geleerd heeft, weet ook, dat de waarheid van een stelling nog niet die van haar omge keerde in zich sluit. Sommigen, op school heel slechte leerlingen, brengen het later soms ver, zelfs tot wereldberoemdheid. We be hoeven slechts te denken aan den scheikundige Liébigden wiskundige Oaussde natuuronderzoekers Darwin en Hélmholtz. Zij allen werden voor dom gehouden in hun schooljaren. We weten, dat heel knappe menschen soms heel langzaam denken en boven dien, dat de gave van het logisch of abstract denken eerst in en na de puberteitsjaren helder aan den dag treedt. Zelfs de beste leerlingen van de lagere school kunnen óf in 't ge heel' geen óf uiterst moeilijk en dan slechts korte eenvoudige reeksen van abstracties vormen. De z.g. „vlugge" leerlingen zijn zoo goed als allen re ceptieven, die gemakkelijk allerlei leerstof opnemen. Wü moeten de langzame, maar dikwijls zeer nauw keurige denkers niet hard vallen, om dat zij zich niet in het gareel van onze lessen kunnen voegen. Zij ko men, als autodidacten, in den regel best terecht. (Wordt vervolgd.) RECHTBANK TE ROTTERDAM. (Strafzitting.) Gisteren werd o. a. behandeld de zaak tegen den quasi-electricien, die zijn kostbaas hier ter stede heeft ^op gelicht. J. G., 39 jaar, zonder vaste woon plaats, bekende de hem ten laste ge legde oplichting. Zooals in meer andere plaatsen, had hij op 23 Mei te Gouda aangebeld aan een woning, waar het bordje „gemeubileerde kamers te huur" uithing. De juffrouw, die hem open deed, maakte hij wijs, dat hij voor zijn te Afnhem wonenden patroon een electrischen kabel moest leggen, welk werk vier maanden zou duren, dat zijn patroon hem f 6 per week betaalde om dit voor kostgeld te be steden, dat den volgenden dag zijn mede-arbeider zou komen en zijn bagage zou medebrengen, dat hij bij haar voor f 6 per week in den kost wilde komen, en dan naar zijn patroon zou telephoneeren om geld te sturen, welk geld zij dan zou incasseeren. De overeenkomst was aangegaan en be klaagde had een kop thee, twee kop pen koffie en een paar boterhammen van de juffrouw gekregen. Uit de voorgelezen verklaring der niet-verschenen getuige bleek, dat zy den beklaagde dit voedsel had ver schaft, omdat zij zijn verhaal geloofde. Later bleek hij nog een vaJschen naam te hebben opgegeven. Het O. M. eischte een jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. N. P. Zyderlaan, betreurde het dat de getuige niet ver sohenen was. Ware zij toch op hare vroegere verklaring teruggekomen, voorzoover deze sloeg op het feit, dat zij door beklaagde'8 verhaal bewogen was, dan zou vrijspraak moeten volgen. Pleiter concludeerde subsidiair tot het opleggen eener lichtere straf. Zitting van Woensdag 5 Juli. Voorzitter: Graaf van Bijlandt. President Fallières. Do voorzitter zegt, Overtuigd te zijn te spreken in den geest der Kamer, wanneer hij zegt dat de Kamer hot bezoek van president Fallières zoor waardeert en zijn orkentolijkhoid bij deze daarover uitspreekt (applaus). Aan de orde is daarna de quaestie over do gekleurde raq^pn van het Vredespaleis. Na intrekking der motiö de Steurs wordt hot w. o. z. h. st. aangenomen. Morgen te 11 uur zal do Tarief wet in de secties wordon behandeld. AMERIK A ANSCIIE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Barcelona (Canada Lijn), van Rotterdam naar Quobecen Montreal, passeerde 4 Juli v.m. 5 uur 50 min. Dover. Volgens een draadlópze bericht via Scheveningen (haven)' bevond het stoomschip Rotterdamvan New-York naar Rotterdam, zich" in Jon* afge- loopen nacht om 12 uur op ongeveer 960 mijl West van het Maasvuurschip. Het bezoek van Fallières aan de Residentie. Begunstigd door mooi zonnig weer had heden het bezoek van presi dent Fallières aan de feestelijk met vlaggen versierde residentie plaats. Een talrijke menigte wachtte reeds lang voor twaalf uur langs den weg waar de hooge bezoekers zouden pas seeren in den omtrek van het Staats spoorstation, waar te 12 uur 12 H. M. de Koningin met haar hoogen gast door de autoriteiten werd ontvangen. H. M. begaf zich met den President en Z. K. H. den Prins in een met 4 paarden bespannen galarijtuig overal hartelijk toegejuicht, door het Haag- sche Bosch naar het Paleis in het Noordeinde, waar het lnnoh gebruikt werd in de Galerijzaal,' waartoe vele autoriteiten genoodigd» waren. Te half drie werd weer uitgereden door het Hooge gezelschap en het eerst een bezoek gébracht aan het Museum Mesdag, waar de grijze schil der en stichter van bet Museum, de onder-directeur, de kunstschilder Willy Martens, met den minister van Bin- nenlandsche zaken de hooge bezoekers rondleidden. Voornamelijk de Fransche kunst, maar öqk de Hollandsche werd daar bewonderd,, alvorens het gebouw te verlaten plaatsten de béide staatshoof den, op verzoek, hun handteekeningen in het gulden boek en werd den pre sident een franschen catalogus, voor zien van een kort voorwoord van Willy Martens, voor deze gelegenheid gedrukt, ter had gesteld. Daarna trok het gezelschap door de drukke straten, waar overal gejuich klonk, naar het sportterrein Hout- rust, waar in. speciale loges het con cours hippique werd bijgewoond, waar Prins Hendrik ter opluistering een vierspan schimmels in den riilg deed komen. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan het Kurhaus, waar den Gast een schitterende ontvangst, zoo wel van de Directie van de Mij.-Zee bad Scheveningen als van het Haag- sche Gemeentebestuur werd bereid. Nadat president Fallières met H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik de versierde overbrugging van den Boulevard waren doorgereden naar het Gevers Deynootplein werd stilgehouden aan den hoofdingang van het Kurhaus. die eveneens rijk met bloemen versierd was. Daar werden de hooge bezoekers ontvangen door de directie van het zeebad Scheveningen en, na voorge steld te zijn, de rijk-versierde kurzaal binnengeleid, waar het orkest het Fransche en Hollandsche volkslied speelde. In fraai bekleede loges voor de gasten het gevolg en de verschil lende autoriteiten werd naar het Phil- harmonisch orkeêt geluisterd, dat Fransche en Hollandsche muziek ton gehoore bracht. By het binnentreden van de loges werd H. M. de Koningin'een bouquet orchideeën aangeboden en aan pres. Fallières eon album, bevattende ge zichten van Den Ilaag on Scheveningen. Hot album is gebonden in Oranje zijden omslag met het heraldiek wapen van Den Haag en bevat de volgende opdracht A Monsieur Armand Faillières, Pré sident do la Rópublique Franqaise, ce petit album, contenant des vues de la Ilayo et de Schóveninguo est offert on souvenir de sa prósence au Kursaal et l'occasion do sa visite S. M. la Reine Wilhelmine et a S. A. R. le Prince des Pays-Bas, avee les homma ges do profond respect par la sociótó, des Bains de mer de Schóveninque. Alvorens do logo3 te verlaten plaat sten de bezoekers hun handtoekeningon in het Gouden Boek dor Mij. Zeobod, met de Gouden pen door H. M. de Koningin voor het eerst gebruikt bij haar eerste bezoek aan het Kurhaus in 1893. Op dezelfde wijzo worden de bezoe kers naar de conversatiezaal geleid, die ook voor deze plechtigheid schitterend met groen en bloomen versierd was en waar do waarnomond burgemeester do heer J. C. Janson de hooge gaston, ontving en toesprak namens hot ge meentebestuur en de Raadsleden, die bijna allen aanwezig waren. Tijdens deze receptie werd de thé gebruikt. Na deze plechtigheid verlieten de bezookers het Kurhaus, waarna terug gereden word naar het Paleis en top slotte een bezoek gobracht word aah de Fransche legatie. Daarna hooft te 7l/a uur in de groot© balzaal oen diner plaats waar vel© autoriteiten aanwezig waron. Daar do officieele heildronken roedis aan den galnmanltijd te Amsterdam zijn uitgebracht, worden daar aan tafel geen toespraken gewisseld. Des avonds heeft de taptoo op het toumooiveld plaats, waarna II. M. de Koningin en de President zich te on geveer kwart voor elven naar het Staatsspoorstation begeven om weer naar Amsterdam terug te keeren. Te Burtscheid bij Aken is na een langdurige ziekte in den ouder- dóm van 56 jaar ovorledon de heer mr. H. J. H. Modderman, offinior van Justitie bij de Haagsche rechtban^c. De Europeesche rondvlucht. Een telegram meldtNegen van de tien vliegeniers, die Hendon ver lieten zyn te Shoreham by Brighton tusschen 6 uur 57 en 7 uur 49 aan gekomen. Valentine kwam niet aan. Een telegram uit; Londen meldt dd. hedenDe vliegeniers verlieten Hen don by tusschenpoozen van twee mi nuten. Om zes uur vertrok de eerste. Hot weer is prachtig. Gisteravond wilde op den Biltschèn straatweg nabij hot fort de Bilt Dr. G. van der "Waals loeraar aan do H. B. S. m. 5 j. c. te Utrecht op zyn fiets tusschen een wagen en de Zoister tram doorrijden met het gevolg dat hij. door een volgrijtuig word over reden. Naar het St.-Anthoniegasthuis over gebracht bleek do ongelukkige bij aan komst reeds overleden. van allo en verdere NOUVEAUTÉS tot buitengewoon lage prijzen. GOUDA. is proefondervindelijk de BESTE, en volkomen ONSCHADELIJK APELDOORN-HOllAND. van het Koninklyk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 774.7 to St.-Matthieu en s' Hage, laagste stand 750.6 te Seydisford. Verwachting tot den avond van 6 Juli Zwakke meest westelijke wind, licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, warmer. VAS DEH 5 JULI 1911. Staatsleeniugeii. Ned. Cert. Werkelijke Sohuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pot. Id. Obl. (Gr. Russische ld, Jpw.mij.) 1898 4 pet. Of Bg) ld Obl. Go Emissio 4 pet >bl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. Jtfpan. Obl. 1899 4 pot. Ver. St. van Mexico All. Obl. 1-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. flunk cii Freület-Instel- llngen. Ned. Bankaandeelen Industr. OuderueiiiiiiKéu American Car 8c Foun dry Comp. C. v. A. td.Smolting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v„ A. U. S. Steel Corp. Gort. v. Gew. Aand. Kol. redlef lustell. en Cultuur Onderiiemlngeu Handolsver. „Arastor- dam" Aana. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v. A Mtyubonw Nfleii. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Fetroleuiu-Oudern. Dortsohe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scherp vuurt Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tubuk-Oiideruemiiigen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. .«o.' Diverscu. Maxwol Land Gpant Oert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. A merika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlncen. Amsterdam Aand. 3 pot Hongarye. Thei s-Ro 88'/s ox div. 47/s lOVk 863/„ 933/k ox div. 211'i 670.-^- 99'/,» 87 'I, 188'/, l(i lOJ'/v 109 gnlirungs-Ges. 4pct. 166 j GELDKOERS. Prolongatie 2»/. pCfc. Amerikanen zwnk, Nationale Staat,- londson flauwer, Cnlturon beter, Ta- bakken atil, Petroleum» en Mijnen eveneens beter. Vorige Koers. ICopr» van hoden- 83»/» QO 5 83'/» /g 63»/, 101 100"/,» 89»/, 90 93'/,» 897, 90»/, 93"/,» 887, 91'/, 17»/,» CC ri- 59'/, 59»,» 206'/. 56"/,» 66'/,» 80'/, 79'/, 26»/» 26'/, 795/, 78"/,» 220 809 179'/» 140 786 80'/» 168"/,» 460'j, ex div. 464'/, 104'/, 115 17 3/„ 111»/, 00 70

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2