Seizoen Opruiming öemengde Berichten. TTit dLe :E»ers Stadsnieuws. Laatste Berichten LAND- en TUINBOUW- INDISCH NIEUWS. Belangrijke D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - m m - - - - Fransche oorlogsschip den lunch te gaan gebruiken, ging,er een luid ge juich op uit de te saam gestroomde menigte, die den President een hartelijk afscheid bracht. President Fallières wuifde weder met den glimmenden hoogen hoed, het ronde joviale gebaar dat ons nu zoo gemeenzaam werd. Toen na het vertrek van het pavil joen de sloepenflottilje het IJ op- stoomde, begon dadelijk het geschut te spelen. Eerst de Hollandsche schepen. De kruitdamp wolkte wit over hut water en telkens schoot er vinnig zoo'n vurige tong doorheen wanneer weer oen stuk werd afgevuurd, en even later donderde hot schot. "Weldra lieten ook de Fransche kanonnon zich hooren. De President maakte don tocht naar de Edgar Quinet" in een Fransche marinesloep, gesleept door een stoom- barkas. Vóór op do presidentoelo sloep, woej do Fransche driekleur met de goudon initialen. Even nadat do President op hpt Franscho admiraalschip was aange komen, begonnen do kanonnen weer te buldoren ton teeken dat H. M. do Koningin en Z. K. H. hadden plaats genomen in de koningsaloep der Ma rino, die hen naar do „Edgar Quinet" zou voeren. De oorlogsschepen, do Hollandsche aan do llandolskade, de Franscho aan den golfbrekondon dam, waren allen gepavoisoerd. Achter de koningssloep volgden do stoombarkasson en marine-sloepen met het talrijke gevolg, allen met onze vroolijk wapperende drioklour. Aan do statietrap van do Edgar Quinet" werd H. M. ontvangen dooi den admiraal van het Frartscho eskader. Bovenaan de trap wachtte President Fallières zijn koninklijke gasten. H. M. droeg een lichtgroen toilet, de Konin- gin-raoöder oen lila robo, Prins Hen drik was in vice-admiraalsuniform. Aan do lunch op do „Edgar Quinet" werden geen rodevooringon gehoudon, wel stelde de President een dronk in op Koningin Wilhelmina, welke dronk door H. M. do Koningin beantwoord werd. Na den lunch aan boord van het Franscho oorlogsschip ontving H. M. President Fallières op de Heomskorck. Het afscheid aan boord van de "Heemskerck droeg oen intiem karakter. De Prins vergezelde het Fransche Staatshoofd in de Koninklijke sloep en onder de tonen dor Marseillaise voer deze af. „Van de „Kortonaar" werden de saluutschoten gelost, toen de Prins en de President passeerden. Z. K. H. ging aan boord van do „Edgar Quinet", waar hij eenige minuten bleef toeven. Daarna begaf hij zich onmiddellijk naar den Dokkumer Steiger. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder waren reeds eerder daar aan gekomen. Over half zeven eerst lichtte het Fransche eskader hot anker. Langzaam gleden de zeemonsters op eigen stoom hot IJ over; voorop kwam do „Braniebas", dan de „Glaivo' de „Edgar Quinet" en eindelijk de „Marseillaise". Bij het passeoron van het Franscho eskader liet de Hol landsche Vloot haar saluutschoten hoo ren, nadat het presidentship door hot Fransche volkslied begroet was. Door President Faiïlièro is de rid derorde van het legioon van Eer ver leend aan eenige Hollandscho journa listen, terwijl eenige Franscho jour nalisten door H. M. zijn begiftigd mot het officierskruis Oranjo-Nassau. Het oproei' te Amsterdam. l)e nacht van Woensdag op Don derdag is in het ter eere van het be zoek van Frankrijk's president fees tende Amsterdam een nacht van ver schrikking geweest. De daden van terrorisrao door de stakende bootworkors geploegd zijn overgeslagen tot daden van geweld die tot het treurige gevolg hebben geleid dat met kracht van wapenen de toestand van anarchie, die in en kele uren was ontstaan, onderdrukt is moeten worden. Do militaire macht is thans meester van het terrein, maar dit is moeten geschieden ten koste van hot bloed van landgonooten. De berichten meld den het gisteren reodsAcht .gewon den wnren gistermiddag in de zieken huizen opgenomen on van deze is een vrouw reeds overleden. Een verslaggover van het Handels blad, die per auto de oproerige oilan- denwijk in die schrikwekkende nach- t lijke uren door is gegaan, meldde aan zijn blad over den toestand het volgende 't Begop te dagen en het schieten scheen op te houden. Een kort beraap met den chauffeur, dio opk wel wagen wagen wilde, en Je „Taxi" snorde de Kattenbur- gergracht* af, de Groote Kattenbur gerstraat in, die volgens de aan den ingang staande politieagenten en mi litairen wel Veilig was. Ip snelle vaart ging het do geheel leoge straat door. Geen schot, alleen gejouw van vrou wenstemmen uit een raam. Aan 't eind van de G roote Katten burgerstraat, bij het Mariniersplein, houden politie en militairen de auto tegen. Na legitimatie kan ik uitstijgen, In 't half donker ligt daar het Ma riniersplein. De kleine infantoriepost, die er bij den aanvang der ongere geldheden lag, is nu versterkt, en overal glinsterde de helmen van agen ten, aangevoerd door inspecteurs, den stormband om de kin. 't Lijkt me daar veilig, te midden de gewapende macht, maar dan klinkt 't plots „Berg u 1" uit den mond van oen agent en oen schot knalt, dat uit de dakgoot van een der huizen aan het plein gelost wordt. Dreigend heffen de infanteristen hun met scherp geladen geweren in do richting van waarair geschoten wordt, een officier, een politic-inspecteur en oenige manschappen 'dringen de wo ning binnen, vertoonden zich op het dak, doch do schutter is niet to vin don. In den aanlichtenden dag blijven we allen daar op dat plein in span ning en hot klinkt vreemd maar het is haast een verademing als op nieuw oen Bchot valt op hot plein, en nog oen. Een gohuil en gejoel van mannen on vrouwen klinkt op uit do Kleine Kattonburgerstraat, waar do lantaarns uitgedraaid zijn. Mon wacht don dag af om daar met oen groote macht binnen te dringen. Een inspecteur heeft or zich reeds met een patrouille infanterie in gewaagd, maar de kogelB floten den mannen om de ooren. Als hot lichter wordt, dringt oen sterke macht infanterie de straat bin nen en telkens klinken knetterend de salvo's. Voor do marinierskazontio in de Groot Kattenburgorstraat bij, het Ma- riniersploin volg ik de gebeurtenissen. Daar staat do ziekenauto K van dr. Essers 011 houden verplegers van den Genposkundigen Dienst 'zich gereed. Al meer breekt de mooie zomordag aan, een vogel zingt vroolijk in zijn kooitje, dat bij oen raam hangt weer knallen schoten, 's Is nu gansch en al dag gewor den en wo denkon dat hot nu wel uit zal zyn met het schieten. Bewoners verlaten hun huizen, een gebiedend „halt" van een politieman houdt hen togen on dreigend worden geweren „vaardig" gehouden. Slechts een enkelo krijgt vergunning om door te loopon, do moesten worden gedwon gen terug te keeren in hun woningen. Daar wijst men elkaar het hoofd van een man, dat telkens voor den dag keftnt boven een dakgoot en weer ver dwijnt. „Weg daarroepen de infan teristen, 't geweer in dreigende hou ding. Een schot! Maar uit welk huis in de Groote Kattenburgorstraat hot gelost wordt, men weet het niet 1 Van het Mariniersplein snelt een officier met eenige manschappen toe, een politieagent begeleidt hen. Do soldaton hebben de hand aan den trekkor, gereed om te schieten do politie-agent heeft aan zijn sabel en wapenstok in deze omstandigheden niets. Een vrouw vertoont zich aan eon venster. „Weg van 't raamgebiedt do officier. Er staat ergens een raam, een luik open. „Sluiten klinkt het bevel en als er niet spoedig genoog aan wordt voldaan, klopt de officier met de kolf van oen geweer op do deur, terwijl de infanteristen droigend hun geworon richten naai- de vensters. Zoo gaat hot twee, driemaal do straat door. Na half vijf nam het vuren snol af. Weldra openden zich de deuren en ver toonden zich vele bewoners, met ont stelde bleoke gezichten, die deze ver schrikkelijke^ uren in angstig waken hebben doorgebracht. Een aantal ar beiders, die aan hot werk wilden gaan, werden doorgelaten. Ovoral werd sterk gepatrouilleerd Bij de huiszoekingen zijn een groot aantal straatstoenen 1 voor don dag gekomen afkomstig van de bestrating. Slechts enkelo arrestaties hadden plaats. Te half zes werden de troepen, er zijn daar - 800 infanteristen aanwezig en cavalerie, afgelost. Do commandant was toon den toestand geheel meester. Do burgemeester, de procureur-ge neraal en de commandant van de stelling Amsterdam waren des nachts in het hoofdcommissariaat van politie om over den toestand te beraadslagen. Een Hbld.corr. bezocht een der wo ningen in het Eilandenkwartier en schrijft daarvan: Een bewoner van n°. 73 Kleine Kattenburgerstraat, een der huizon, die wel het meest van de kogels der soldaten te lijden gehad heeft, verzocht ons hedenmiddag eens even een kijkje in zijn huis te komen nemen. De man, oen rustig en ordelijk geweermaker, die niets mot do staking te maken heeft, was naar de illuminatie gaan kijken en kwam, na do aankomst van President Fallières, tegen half één aan aan de Kattenburgerbrug, vanwaar hij het geweervuur in de straat hoorde, doch waar men hem verhinderde zijn gezin te gaan terugvinden. Na veel moeite mocht hij met een patrouille naar huis, waar hij zijn gezin in doods angst vond, daar de eerste kogel, die het huis trof, door de deur en de daarachter gelogen trap drong om daarna den muntgasmeter te vernieti gen. Het huis was in donker gehuld en de vrouw en kinderen durfden de hoofdkraan niet te gaan afsluiten. Nauw was onze zegsman thuis, of ver schillende kogels van een salvo, dat ook in do nummers 69 en 71 een dozijn gaten achterliet, sloegen door deur en trap, doch drongen gelukkig niet door een muurtje, anders waren de kogols door het bed, waarin de kinderen sliepen, gogann. Wij zagen de gaten in deur en trap geslagen en konden ons voorstellen dat de man direct zijn gezin naar een ander stads deel gestuurd heeft. Wie muur en vensters van genoemde huizen en do er tegenoverliggende huizen in de 2do Kattenburger Dwarsstraat ziet, kan zich voorstellen dat de enkele rustige bewoners in deze buurt een vreeselijko nacht moeten hebben doorgebracht. De besturen van de Scheeps- en Bootwerkors-vereeniging Recht en Plicht on van don Alg. Ned. Zeelie- denbond hebben in oen schrijven aan den burgemeester tegen het optreden dor militairen en der politie gepro testeerd. In don loop van den dag is er vor der niets voorgevallen. Patrouilles doorkruisson do straten dor Eilanden wijk. Het consigne dat niemand wordt toegelaten, dan met doorlaatbewijs van do politie blijft gehandhaafd. De geneeskundige dienst is met zieken auto's en brancards gemobiliseerd. Het tramverkeer is in die wijk opge heven. Na tienen gisterenavond nam de drukte in do omliggende straten sterk af. Te kwart over een was alles rustig. De Stoomvaai-t Mij. Nedorland, de Kon. Holl Lloyd, de W. I. Maildienst en andere groote Stoomvaartlijnen hebben een oproep gedaan voor werk willige zeelieden en bootwerkers. Deze oproep is door do bootwer kersorganisatie beantwoord met de mededeeling dat niemand aan den arbeid zal gaan. Van af Vrijdagoch tend wordt in de Amsterdamsche haven geen werk meer verricht, ook het particuliere werk moot dan stil liggen. Gisteravond is te 's Gravenhage een 15-jarigo jongen bij liet'zwemmen' in do Laakhaven verdronken. Op de steenfabriek van den hoer Pereboom to Heerowaarden is gisteren het tweejarig dochtertje van den koet sier V. op geringe hoogte van oen ladder govallen en een kwartier later overleden. Een knaapje, dat gisteravond op de Staatsspoorstoomtram naar Schevoningen klom viel er af mot het noodlottig gevolg dat een der wielen hen over beide beenen ging. Het kind werd overgebracht naar het Gemeente-Ziekenhuis. Mon schrijft uit Wijnaldum aan de „Leeuw. Crt.:" Bij het afgraven der terp alhier is oen monscholyk 'geraamte gevonden, 372 meter beneden den kruin der trep. Onder toezicht van den heer D. Draaisma, uit Leeuwarden voorzichtig bloot gelegd. Daarna is hot in een kist verpakt, en zal verzonden worden naar het Museum te Leeuwarden. Te Tilburg is een oude leerlooierij van de \vod. Possers afgebrand. Een groote massa hoi* voor de stoom- houtzagerij van Stevens ging mede in de vlammen op. De aanzienlijke schade wordt onvoldoende door assu rantie gedekt. De oorzaak is onbekend. Woensdagavond om 10 uur is tus- Amersfooit en Soesterberg de groen ten venter Riksen,die met een handwa gen zonder licht liep door een auto egrepen. Riksen, aio hardhoorend wilde onverhoeds oversteken. Twee uur na het ongeluk is hij overleden. Woensdagmorgen is "de „Lyons" weer uit de haven van Terschelling vertrokken om, nu do zee kalm is, de werkzaamheden op de Lutine te hervatten. Por postboot „Minister Kraus" zijn 600 ledigo zakken aangekomen, welke met zand plaats waar do „Lyons" zal zuigen op de overblijfselen van de Lutine. Te 's Gravenhage is gisteren gear resteerd de commies II., werkzaam bij het hoofdbestuur der postorijep en telegrafie, wegens het vervalschen van een afrekening van een buitenland- schen staat met den Staat der Neder landen. De aangehoudene moet de afteke ning, bedragende f20.000, aan zich- zelven hebben weten to doen e'ndos- soeren, waarna hij hot geld ten eigen bate heeft aangewend. De arrestatie wekte groot opzien bij het hooofdbe- stuur, waar de ontrouwe ambtenaar reeds geruimen tijd werkzaam was en een onbeperkt vertrouwen genoot. Men meldt voorts, dat do bewijzen van H.'s' schuld zóó sterk bleken, dat aan ontkennen niet meer te donken viel en hij een volledige bekentenis aflegde. In een roggeveld te Borger (Dr.) is een 15-jarige dochter van zekeren D. in oen deerniswaardigen toestand aangetroffen. Het meisje is moederloos en haar vader heeft haar eenige dagen geleden uit zijn huis verdreven. Sedert houdt zij zich op den dag schuil, maar gaat des nachts wortelen en ander voedsel zoeken. De vader bekommert zich hoegenaamd niet om zijn dochter en wil haar zelf niet meer in huis hebben. Door medelijdende menschen wordt zij nu verzorgd. Een kiezer in den dop. Bij .de Woensdag gehouden [stemming voor leden van den Gemeenteraad te Vlaar- dingen stapte in een der stembureaux heel parmantig een nauwelijks 12- jarige knaap het stemlokaal binnen, richtte zich tot den voorzitter en vroeg of hij in do plaats van zijn baas mocht stemmen. Toen hem daarop te kennen was gegeven dat dit moeilijk gaan zou, vroeg hem een der leden van het stembureau wien hij dan had willen stemmen. „Meneer de Bordes", was het besliste antwoord. Wat zal onze jeugdige kiezer in zijn nopjes zijn nu zijn begeerde candidaat in twee kiesdistricten gekozen is („N. Ct.») In Amsterdam zijn thans 4000 man troepen samengetrokken. De twee hu zaren-eskadrons zijn in het abattoir onder dak gebracht, de marechaussee te paard in de cavaleriekazerne en die te voet bij-de vosting-artillerie. De leiding van de troepenmacht berust bij den plaatselijken comman dant die tijdelijk zijn bureau heeft by den stelling-kommandant. De bliksem in 't water. Maandag ochtend tijdens het onwoder waren een drietal mannen, die langs 't Noor- derspaarne by Haarlem aan 't grassnij- den waren, ooggetuigen van een niet alledaagsch schouwspel. Een der vele bliksemstralen, die door de lucht flitsten kwam in het water neer, met het ge volg, dat een groote golf benige meters boven den waterspiegel uit sloeg. Een arrestant, vrijwilliger van het 8e reg. inf. te Deventer, die gister morgen onder geleide van een ser geant, van de Harskamp (halte Stroe)" naar Deventer werd overgebracht, vroeg en verkreeg tijdens het opont houd aan het station Apeldoorn verlof een paar briefkaarten te schrijven en in ae stationsbrievenbus te werpen. Van deze gelegenheid maakte hij gebruik om te ontsnappen. Men is trots al het speuren der politie, den vluchteling nog niet op het spoor. De padvindersbeweging moge groote verdienste hebben, maar er zijn toch padvinders, die werkelijk, op het ver keerde pad zijn. Ze hebben in Deventer kruiers- diensten bewezen, door de leden van 't geneeskundig congres naar hun hotds te brengen en pakjes te dragen, en zoodoende aan de beroepskruiers een hoogst ongepaste, concurrentie aangedaan. En de Bossche padvinders hebben 't nog erger gemaakt door in de kermistent van Benner, op verzoek van den eigenaar, aan de dames, die binnen kwamen, een bouquetje aan te bieden. Dergelijke dingen liggen toch zeker niet in de bedoeling. Met het helpen van medemenschen kan niet bedoeld zijn kruiers het brood uit den mond te stooten en in kermis tenten dienst te doen. Te Tholen zijn drie vrijzinnige raadsleden aan de beurt van aftreding. Een dezer, jhr, J. van Vredenburch, wordt bestreden, omdat hijdes Zondags gedurende eenige zomerweken zijn prachtige tuinen voor het publiek openzet. Door den heer v. V. wordt onge- voor f 2000 in den hoofd, omslag be taald en bovondien is deze paganist een weldoener voor alle hulpbehoe venden. Maar hij is geen man van Rechts. Dus moet hij uitgeworpen. De Haagscbo Crt. schrijft: De statistiek van de onroerende goederen in do doode hand, door den minister van Fiaanciön aan de Kamer overgelegd, vermeldt de totale belast bare opbrengst van die goederen op bijna 15 millioen gulden ongebouwd f7.285.442 en gebouwd f7.626.762. Daarvan is voor een belastbare op brengst van bijna ö'/a millioen eigen dom van provincies, gemeenten en waterschappen. Instellingen van weldadigheid be zitten voor een belatbare opbrengst van 4 millioende kerkgenootschap pen voor ruim 2'/a geestelijke instel lingen en gestichten ,w. o. kloosters, voor bijna 1 millioen, en instellingen van verschillenden aard voor ongeveer l3/4 millioen belastbare opbrengst. Voorts is in de Grootboeken ten name van de doode hand ingeschre ven 275 millioen gulden nominaal, waarvan 21 millioen behoort aan pro vincies enz., 1227a. aan instellingen van weldadighoid, 237a aan kerkge nootschappen, 572 aan geestelijke ge stichten (kloosters enz.) en 1037a millioen aan pensioenfondsen, beurzen, ambachtsheerlijkheden enz. In Limburg bezitten kerken en kloosters 4428 hektaren, met een be lastbare opbrengst van f365.000. GOUDA. 7 Juli 1911. Hedenmorgen acht uur maakten de kinderen der openbare school no. 1, onder geleide van het hoofd, den heer A. van Kersen en onder medegeleide der dames en heeren onderwijzeressen en onderwijzers een schoolreisje naar Zeist. Verschillende moeders waren aan het station om de kinderen te zien vertrekken. Een mooie zomerdag als heden be looft voor de kleuters veel genot. Door de politie is alhier aangehou den oen minderjarige, wponaehtig te Enschedé. De jongeling is door de politie van hier naar Utrecht overge bracht, vanwaar de politie daar ter stede voor het verdere transport zal zorg dragen. Twee watervallen" opeens. Toen gisterenavond twee meisjes oVer de Karnemelksloot fietsten, sprong plot seling uit een bloemenwinkel aldaar, een groote hond op de fietsende meisjes toe, met het gevolg ,dat een van hen met rijwiel en al pardoes het water inging. Even later kwam van de andere zijde een jongen aanrijden en, hoe dat gesahiedde vernamen we niet, plotseling lag ook deze te spartelen in de Karnemelksloot. Hulpvaardige handen haalden beide watervallers direct op het droge, die daarop na hun niet al te frisch bad met een nat pak naar huis konden gaan. Bodegraven. Voor een vacature in den Gemeenteraad, ontstaan door het overlijden van den Heer P. van Dam Kz. zijn candidaat gesteld de heerenJ. Waale, Direoteur v/h. Postkantoor. (Chr. Hist.), door de Chr. Hist. Kies- vereeniging. II. C. Hoogendijk, (Anti- Revol.) landbouwer in de Meije, door de R. C. Kiesver. P. Slinter, (Chr, Hist.) door de Anti-Revol. Kiesver- eeniging. J. J. Heusdens, Kaashande laar, door de Vrijzinnige Kiesvereeni- bovenstaande blijkt dat onder de rechtsche partijen geen eenstem migheid te vinden is geweest. Boskoop. Tot leden der Gezond heidscommissie gezeteld te Bodegraven zijn benoemd de heeren L. Tol Jr. architect en Dr. H. H. van Eijk, arts beiden alhier. Bij de gisteren gehoudon stemming voor vier leden van den Gemeente raad werden uitgebracht 869 geldige stemmen waarvan op J. W. E. Ebbinge (lib.) 429 stemmen J. Nieuwesteeg (kath.) 491 P. A. Ottolander (lib.) 396 H. van der Tak (lib.) 341 C. v. Wilgen ACz. (ch.h.) 527 zoodat de heeren J. Nieuwesteeg en C. v. Wilgen ACz. zijn gekozen en een herstemming moet plaats hebben tu8scken de heeren J. W. E. Ebbinge, P. A. Ottolander, en H. van der Tak. Waarom maken vele kinderen in de school geen of weinig vorderingen. IV. Ten slotte kan er aan ons werk in school nog heel wat verbeterd worden, waardoor de vorderingen zullen stijgend Dit volgt trouwens voor een deel reeds uit het voorgaande. Veel beter onder legde leerkrachten, die een diepgaande studie van den kinderaard hebben ge maakt, die in staat zijn de abnormalen te herkennen, zonder onder de huidige omstandigheden al vrij wat meer be reiken. De kinderzielkunde en ook de experimenteele paedagogiek, of schoon beide nog jong, hebben toch al dit aan 't licht gebracht, dat onze methodiek rekening heeft te houden met de bijzondere wijze, waarop kin deren beneden de puberteitsjaren lee- ren en wat zij kunnen leeren. Onze kinderen van de lagere school leeren vooral door tevens lichamelijk bezig te zijn, hun spiergeheügen is het getrouwst. En kijk nu irt de meeste scholen. Wat móeten de leer lingen niet veel stil zitten. Wat wil len wij hun niet veel aanpraten en leeren uitsluitend door wórdoenin plaats van door laten doen. Ieder gezond kind heeft een onbedwingbaren drang tot bezig zijn. In plaats nu van dezen drang in de goede richting te loiden en do kinderen veel bezig heid te verschaffen, oischen wij maar dat ze stil zitten en dan opletten! Ze gaan heel dikwijl zitten zoeken of maken bewegingen voor hen zelf of den goeden gang van 't onderwijl schadelijk. Maar aanwijzen, waar de hoofdfout schuilt is gemakkelijker, dan ze weg te nemen. We hebben vol strekt niet uitsluitend het oog op z. g. handenarbeid (söjld)maar webedoe len, dat wij heel goed mondeling onderwijs kunnen geven en te gelijk de handen wat te doen geven. Ondanks de pogingen van Ligtharl? e. a. zal van echte handenarbeid in klassen van meer dan 20 leerlingen wel niet veel bizonders terecht komen. Toch dienen alle onderwijzers hun kinderen zooveel mogelijk met de handen te laten doen, daardoor zullen ze betere resultaten krijgen. De leer stof beklijft beter, en de leerlingen kunnen er beter over beschikken. Kennis, onder 't handelen verkregen en bovendien mondeling of schrifte lijk in goede taalvormen geuit, is ons volkomen eigendom geworden. We beschikken er over naar welgevallen. De grooteklassen eischen een veel te strenge tucht en belemmeren het leeren kennen van ieder kind afzon derlijk. Die strenge tucht is vooral nadeelig voor de bedeesden. Hun wil wordt door den sterken wil van den onderwijzer als 't ware verlamd en hun denken belemmerd. Al wie zich beklemd voelt, kan moeilijk oordeelen. De beste ordehouders suggereeren de bedeesden het meest. Leerlingen, die toch wel van ons houden, kunnen Hoor een gevoel van beklemdheid de meest dwaze antwoorden geven, zoo als beste, maar timide onderwijzers dikwijls een slecht figuur maken bij bezoek in de klas. Bedeesden moeten op hun gemak gezet worden, voordat zij zich zelf kunnen zijn. Daartoe is gemoedelijkheid in den omgang noo- dig, een tamelijk groote vrijheid van beweging. Waar blijft die in groote klassen We zullen het hierbij laten, al valt er nog heel wat meer over dit onder werp te zeggen, en konden we veel slechts aanroeren. Samenvattende komen we tot de volgende conclusies: 1°. Het verblyf in school heeft een nadeeligen invloed op lichaam en geest vooral van de zwakke kin aeren 2°. De achterblijvers zijn voor een deel lichamelijk en geestelyk ab normalen 3°. Idioten en imbecielen behooren op de lagere Bohool niet thuis. De laatste kunnen onderwezen worden op afzonderlijke scholen en zoo bruikbare leden der maat schappij worden; 4°. De debielen verzwaren het school werk zeer. Voor hen zijn geen afzonderlijke inrichtingen noodig, maar kleiner klassen en beter op geleid personeel met vrijen tijd voor vakstudio; 5°. De leerkrachten behooren to letten op abnormaliteiten en moeten in gevallen van twijfel in overleg met de ouders; de hulp van een arts inroepen. Waar een schoolarts aangesteld is, wenden de onder wijzers zich eerst tot hem 6°. Huiselijke en maatschappelijke oorzaken doen ook normale kin deren achterblijven 7°. Een onderwijsmethode, meer re kening houdend met de kinderlijke geaardheid, zal tot betere resul taten leiden 8°. Kleiner klassen en alleen verhoo ging bij voldoende vorderingen zijn noodzakelijk. Bij het debat kwam er geen be strijding van de inleiding, wel gaven verschillende aanwezigen aanvullingen. Er werd gewezen op den te langen duur der schooltijden, vooral voor de jonge kinderenmaar toch ook voor de oudere, vooral voor de meisjes, die in gymnastisch en nuttige hand werken buiten de gewone schooluren worden onderwezen. Men meende, dat instelling van schoolpauzen daarom noodzakelijk was. Dan klaagde men, vooral voor de z.g. opleidingsscholen, over een te hoog opgeschroefd leerplan. Met allerlei leerstof komt men bij do kin deren te vroeg en ook geeft men hun in korten tijd te veel te vorworken. Vandaar, dat de resultaten niet aan de inspanning beantwoorden en veel kinderen het school gaan niet prettig kunnen vinden. Voor de gewone lagere scholen word een vervolgklas algemeen wenscholijk geacht. Dit zou hot langer school gaan van de beste leerlingen in de hand werken. Nu gaan ze veelal heen op de gewonen tijd, ook omdat het niet aangenaam is, de hoogste klas meermalen to doorloopon. De leeftijd is te kort, een uitbrei ding van den leerplicht tot en iqot het 14do levensjaar, als in Duitschland en Zwitserland, zou zegenrijke gevol gen hebben, vooral voor do arbeidors- classe. De bnderwijzors van sommige dor pen klaagden over slechte en onvol doende leermiddelen, waardoor de aanschouwelijkheid van hun onderwijs niet tot haar recht kwam. Wat het verzuim der loerlingon be treft, meenden eenigen, dat sommige hoofden van scholen wat al te mild ziin in hun bêoordeeling van het al of niet geoorloofde van het thuis blijven. 't Schijnt hier en daar voor te komen, dat bijna ieder verzuim geoorloofd gevonden wordt, als het maar eerst aan het hoofd wordt ver zocht. De ouders mogen dan zulke hoofden „goede menschen" vinden, het onderwijs en de kinderen zijn er niet mee gebaat. Er werd geklaagd over den storen- den invloed op het schoolwerk door 't lawaai in de omgeving van de ge bouwen. Schoolvergaderingen vond men een ;oed middel om elke leerkracht op de loogte te houden van het heele school- organisme. Nu weten do onderwijzers dikwijls alleen iets van hun eigen klas. Het komt voor, dat onderwijzers en on derwijzeressen jaar in jaar uit het zelfde kleine stukje van den school- arbeid, ip 't zelfde leerjaar, moeten afmaken. Zij hebben de kinderen te kort, om ze goed te leeren kennen. Een zoo ver mogelijk doorgevoerd opschuivingsstelsel, waarbij de leor- krachten met de kinderen in een hoogere klas overgaan, zou dit gebrek verhelpén en ook de taak van de onderwijzers zeer veraangenamen. AMERIK A ANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Rotterdam arriveerde 6 Juli n.m. van New-York teR'dam. Het stoomschip Soestdijk, van Rot terdam naar Boston en Philadelphia, jasseerde 6 Juli v.m. 1 uur 15 min. Jcilly. Het stoomschip Delflandvan Buenos Ayres naar Amsterdam, passeerde 6 Juli Dungpness. Het stoomschip Rijnlandvan Am sterdam naar Beunos Ayres, vertrok Juli van Las Palmas. Het stoomschip Delflandvan Bue nos Ayr es naar Amsterdam, passeerde 6 Juli Dungeness. Het Btoomschip Zaandijk (Burg. Lijn), van Rotterdam via Hamburg har Savannah, passeerde 6 Jou avonds 7 uur Prawlepoint. - De luit.-Kolonel A. Holland van het reg. inf. had het ongeluk op een fietstocht in de omstreken van Amersfoort van zijn rijwiel te vallen en zijn knie te breken. Volgens de „Telegraaf' heeft H. M. de Koningin aan boord van het Fransche oorlogsschip „Edgar Quinet" president Fallières toegezegd, dat zij eerstdaags hoopt hemtePariji een contra-bezoek te brengen. Gisterenmiddag, is oen meisje, dat met een klein kindje op de Val- kenboschlaan te 's Gravenhage liep te wandelen en voor een auto wilde uitwijken, door dit voertuig gegropen en overreden. Zij overleed spoedig daarna. - Bij militaire oefeningen achter de infanterie kazerne te Nijmegen is een goweer, dat ongeladen heette te zijn, afgegaan, met het gevolg dat een milicien in het gezicht werd ge troffen. Do kogel is verwijderd kun nen worden. Hoop op hei-stel bestaat. Op het politiebureau te Middel burg kwam een jongen luid snikkend vertollen, dat zijn rijwiel hom door een onbekend heer ontvreemd was. De pojitie vond het rijwiel bij eon bewoner terug en wat bleek nu? Van diefstal was geen sprake. Een heer kwam met een werkman, beiden op fietsen gezeten, in botsing, waarbij de heer bijna hot Kanaal in viel. Do werkman maakte zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten on een foo- schouwer, hierover verontwaardigd, vroeg don knaap zijn rijwiel waarna hij echter te vergeefs den vluchteling na rood. Toen hij op de plaats van het ongeluk terug kwam was de jon gen reeds naar het politiobureau go loopon. Uit Madrid wordt gemold, dat het gerucht, volgons hotwolk Spaan- scho troepen naar Azila in Marokko gegaan zouden zijn allen grond missen. De Spaanscho rogoering heeft nimmer plan gehad, die plaats te bezetten. De Europeescho rondvlucht. Een telegram van hodonmorgon uit Galais moldt, dat te zes uur zonder incident Vódrinos, Vidart, Gibort, Gar ros, Beaumont, Kimmorling, Tabutean, Reianx en Barra naar Parijs vortrok» ken. Vidart kwam te 8.35 als eerste aan, Gibert te 8.45 als tweede. - Uit Constantinopel wordt ge seind, dat de Montenegrijn8cho Zaak gelastigde aan den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken verklaard heeft, dat Montenegro geen oorlog zuchtige bedoelingen koestert, maar slechts enkel maatregelen wildo nemen, voornamelijk aan do grens om de Albaneesche opstandelingen te ver hinderen Montenegro binnen te trék ken. Opnieuw gaf de gezant nogmaals vredelievende verzekeringen. K 0 e 1 i e-oproer. De corr. van de Telegraaf te Batavia seint dat op de onderming Limaumanis bij Medan een koelie oproer is uitgebroken. Do in specteur-controleur van Houven liet hét vuur openen. Twee man werden gedood, drie gewond en 74 gearres teerd. Zeoli&donstaking. In den toestand te Amsterdam is geen ver andering gekomen. Rustverstoringen hadden heden niet plaats. Het bestuur van Recht en Plicht doelt per manifeest mode dat op den oproep der groote stoomvaartmaat schappijen slechts drie man zich heb ben opgegeven. Op do Ned. Stoombootmaatschappij srd heden mot 100 man gewerkt. Het hoofdbestuur der Ned. Pologi- sche Vereeniging hoeft besloten ie mand te doen deelnemen aan de cur sus in het verduurzamen van vruchten, Geisenheim in het Staatlaborato- rium voor corserven industrie, die dan later hier te lande cursussen te doen houden over de verschillende wyzen van verduurzamen. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft medegefleeld, dat zijnerzijds geen bezwaar bestflat, aan eigenaren van in 1910 bekroonde stieren ontheffing te verleenen van de Brplichting, om die dieren in dit jaar eaer op de districts keuringen te brengen. Een zonderlinge geschiedenis. In de „Mataram" komt het volgende bericht voor: In het gouvernementspandhuis te Labok was do commissie bijeengeko men, om na te gaan of de adminis tratie klopte 011 deze aan den nieuw- benoemdon administrateur over te geven. Onder deze bedrijven tikte een der commissieleden mot zijn wandel stok toovallig tegen den wand der brandkast aan, wonder boven wonder, sloeg dit er finaal doorhoen. Dat was vreemd. De zaak werd onderzochten wat bleek nu In den dikken, stalen wand was een gat gehakt en om dit niet in het oog te doen loopon, had men het op kunstige wijzo met Chi neosch papior overplakt. Beplakken alleen zou echter niet voldoendo geweest zijn, reden waarom het papier was geverfd in dezelfde kleur als het overige gedoelte van do brandkast. Zoo bedriegolijk was de verf nagebootst, dat alleen een toeval de zaak aan het licht bracht. Inderdaad oon vreemde geschiedenis. Het blad durft zich niet in gissingen verdiopen, noch voor de waarheid van het bericht instaan. van alle Manleis, roslumcs, Costumes-laillenr, Blouseii, Uekleede en Trottadr Hokken, Onderrokken, Japonslollen, zijde verdere NOÜVÉAtTTÉ'S tot InillengeirooH lage prijzen. GOUDA. BOSKOOP. Van 1 Jnni1 Juli. GEBOREN Maria ouders .T. Matzo on M. Oppelaar. Dirkje ouders N, J. A. Itiotveld en C. de Ix>os. Cornelis ouders J. G. Benschop on M. van Leeuwen. Nioolaas oudors J. N. Rijken en J. W. C. Strang. Thoodorus ouders T. v. d. Berg en J Ovores. Jacob Mario ouders T. C, Sohouton en A. J. Hak. Klazina Petronolla ouders K. Boorsomaen H, J. de Fuijk. Gorrit ouders W. Kruiswijk on II. de Vink. Cornelis Bastiaan Adrianus oudors G. H. Liin- nemann en M. W. van Leeuwen Anna Cornelia ouder? K. M. Ver meulen en H. Menkon. Johanna Maria ouders J. J. Grootondorst on M. Loef. Adriana ouders H. Poters en A. van Gils. GEHUWDP. Stam en A. Gulde- raond. K. A. *de Kater en C van der Kraats. J. Borgman en A. Goudkade. J. Kleyn on A. M. Pannebakkor. J. Toor on H. van Styn. P. I. Ie Feber on H. J. Heraelop. OVERLEDEN J. C. van Tol oehtg van J. H. M. Cnrsjons 58 j. A. G. Ravensberg 1 j. J. van Hoff wed, van A. Alberts 61 j. P. G. v. Tol 1 j M. Rupke, 5 m. D. v. d. Pol, 17. J- van Zunderen, oehtg. van M EConings 28 j. A. A. van Vliet, 5 jaar. HAASTRECHT. Van 1 Juni1 Juli. GEBOREN Marigjo, ouders A. van den Berg en L. A. Baron. Theodora Anthonia, oudors D. Rietveld en J. yh. Loef. Cornelia, oudojs L. Both on G. Oskam. OVERLEDEN Ario Anker oud 55 echtg. van A. Langerak. VLIST. 41 GEBORENNoeltje ouders A. Anker on N. Vorduijn. GOUDERAK. 1 Juni—-1 Jtili, GEBOREN. Hendrik, ouders II. Rohorst (ovorloden) on M. van der Wal. - Cornelia, ouders G. Diepen horst on A. van Dam. Willem Gorrit, oudors J. do Bruin en L. Vis. GEHUWDG. J, Brouwer do Ko ning (te Haastrecht! en W. H. van der Lok. OVERLEDENJ. van den Bulk 86 j. weduwe van A. Stuiver. M. Visser 40 j. echtgenoot© van J. Radder. C. Heuvelman 32 j„ echtgenoot van J. Verboom. M. Huisman 2 j. (overleden to Zwammerdam). i REEUWIJK. GEBORENCornelia Adriana en Adriana Cornelia, ouders A. Koster en A. de Hoop. Nelia Frederika Susanna, oudere J. van den Berg en D. J. S. Lakerveld. OVERLEDENA. Slappe adel 11 w. Chr. Voordouw wed. van J. N. van Spengen 08 j. van hot Koninklijk Meteriologisch- Instituut to DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.1 te Valentia, laagste stand 757.1 to Hapa- randa. Verwachting tot don avond van 3 Juli Meest zwakke wind uit wostelijko richting en licht bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, zelfde temporat uiu-. VAN DEN lil fee le 11 li ml el le A111 sterdam 7 JULI 1911. Slatttslecninien. Ned. Cert. Werkel Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenronto 4 pet. Port. Obl. 3do Serio Amort. Schuld 3 pet. IRussischo Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russischo ld Spw.mij.) 1898 4 pet. Obl. (Nicolai Sn weg) 1867-69 4 pet. ld Olil. 60 Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Moxico Afl. Obl. 1-4e serio 5 pot. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. 1. Obl. 1889 4 pet. Vonozuola Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank en ()iedict-liiNtol- IliijP'ii. Nod. Bankaandeelon Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. O. v. A. Id .Smelting A Rofining Co. Cort. v. Aaml. Anglo American Tele graph Cy. Cort. v. A. U. S. Steel Corp. Cort. v. Gew. Aaml. Kol. Credlet Instelt, en Cnltuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster dam" AancT. Ju v. Cult uur Mij. Aaml. Nod. Ilan del-Mij. C.v.A Mijnbouw Mflen. Kotahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand, Rodjang Ijobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Oobar Aand. IVtrolenm-Onderu. DörtsehoPolrohmm In dustrie Mij. Gew. A Kon. Nod. Mrj. tot Expl, v. Petr. Br<ffrn. C.v.A „Shell" The Transp. ransp. v. G. Trad Cy. C. Seheepvaart M(jen. Nod.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomviwirt-My. „Zoo- land" Preforonto A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Ta bnk-Ondernero Ingen Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak My. Aand. IHverien. Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeron Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Hpwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Woonon Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preuiieleeniiigen. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. Thei Vorige Koers. Koer» vaa heden 83 82"/,, 92'/, 92 63% 100'»/, 100% 89'/ 89% 93'/, 88% ,90% 47% 47%, 104 85'/, 104% 59% 69'%, .206'/, 50 65% 79% 80% '20% 26'/, 78'%, 79% 227 316 179% 234 320 180 140 189 729 81 82% 167% 166% 459% 455' 445 164% 165 115 17'/, 17% 114 111 61% 61 70 4% 10 10% ilirungs-Gesi 4 pet. GELDKOERS. HO'/s oxdiv. 933/» oxdiv. 67'/, 210'/2 170.— OH'Vl. 35"/,, löü'/j 16 V 108*/, 156 211»/, f140.- ex (liv. 36 187% 10% 157 Prolongatie 27*—'27a pCt. Amerikanen tamelijk vast, Nationale Staatsfondsen flauw, «Culturen over 't algemeen vast, Tabakkon met wei nig handel, Petroleums zeer stil, Mij nen prijshoudend.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1