IG )ERS BLAZEK. iwater. r De Ganzendokter. JRG. uwing! XTie’kX’ws- ©zx -i^.d.-v-ertezxtxe’bleud. voor G-o-vxd.su ©zx Ozzxstzelcezx. 50e Jaargang Zaterdag 8 Juli 1911. !F. j Eerste Blad. it Hl DA”. <JCarstemming. Bxxïten laxxd. i FEL1LLETOX. TD2X J. Vergeer Mr. F. II. Kranenburg. N. A van der Ree C C. Krom. )UDE, RABE'I'H, I KRANK, Uitgevers, Gouda JAASKKRK F. Herman Fzn C. W. van de Velde. No. 11604. behalve Zou- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Verschijnt dagelijks prijs van heFabonnement^ Telefoon Interc. 82. j dijken prijs. F, Voorzitter. ester. 5 uur. 1 ian Zn., Gouda. ■aad in ’t Tweede leesten aandrang Dit Nummer bestaat uit twee bladen. IN DISTRICT II IN DISTRICT III ■SS Si. Janskerk, der leekeningen ent. 1ERICHT DER mie van Beeldend^ hildert Architect en tie van Bouwkunde cht. CENT. ir. Tilburg. lELONJEJr., tauda. n steeda iuadruppeli iar a f 0,75. Eer KINAk)RUI»~ ilvuldig wordt na- paraten van andere man te brengen, ut roodo doozen, Nanning, doch iet woord »Kina- onze fabriek af- er beroemde Kerkglazen n Bouw- en Wa de Spierings traaf uur vergadering e van Armenzorg, wij geregeld tqdig in ontvangen ven rten, vennakelijk- ze dan in onze mie 8‘/> uur, ver- seie van Openbare ring optocht van ndel, bij gelegen er jaardag van H. deolnemenden toon aan toe„Je op merking wijst niet op gelukje hebt toch op de hoogten, des levens ge staan.” Zij zuchtte. „Men 'wandelt niet on gestraft onder palmen," zeido zij. Daar hom op dit oögonblik geen passend antwoord inviel, stolde hij er er zich mee tevreden, een deelnemen- dcn zucht te slaken. „Ik heb mijn kunst gehad,” ging zij voort, „ik heb triomfen gevierd, maar dat waren oogcnblikkon van gelpk, waardoor men zoo verwond wordt, dat men het alledaagscho, stille leven nauwelijks meer uitstaan kan. Ja, de grootheid is gevaarlijk En de roem een ijdel spel, Wat hij geeft, het is zoo weinig. Wat hij noemt, het is zoo veel 1" Met schuwe bewondering en een gevoel van mishagen keek Kienhout togen de voormalige kunstenares op. Sinds hij op zijn landgoed verbleef, waren schouwburg en dichtkunst hem vreemd geworden en was hij er niet zeker van, of de aangehaalde vers regels geschreven waren door Goethe, Schiller of een ander. Hij ademde ruimer, toon Amalia de dweepend omhooggoslagen oogen weer in ge wonen toestand bracht en voortging „Sk heb alle neigingen voor de kunst in Edith met angstige zorg onderdrukt 10) Tot een uitvoerige uiteenzetting van deze lotgevallen kwam het niet gedu rende dit eerste uur van samenzijnten eerste waren Amalia en Emma elkan der vreemd en ten tweede was de tegenwoordigheid der jongelieden een hinderpaal. Voor vertrouwelijke gedachtenwis- I selingen was tijdens een langer ver blijf ongetwijfeld tijd genoeg en daarom leverde een wirwar van kleine voor- I vallen uit lang verloopen tijd en het jongste verleden de stof voor het E gesprek. Aan de herinnering aan een roeos lang overleden bloedverwant, die een zonderling sinjeur was ge- weest, werd het verhaal geknoopt van - een lolligen reisgenoot, dien men op den tocht hierheen ontmoet had; aan een spiksplinternieuwe ui van den tegenwoordigen tijd een kinderver- haaltje, dat vijf en twintig jaar te voren de heele familie vroolijke oogen- blikken had doen beleven. Kienhout merkte met eenig misnoegen op, dat Gnstaaf een zeer onderhoudend jong- mensch washij scheen nog al aardig der liberalen is ons niet bekend, evenmin weten wij dit van de stem men die op den man der Keurhenius- groep zijn uitgebracht. Trouwens daarop mag niet worden gerekend. In dit district bleven Woensdag jl. 200 kiezers van de stembus weg. Die kiezers, waaronder wij het meerendeel vrijzinnigen mogen ver onderstellen moeten den doorslag geven. De candidaten in dit district zijn bekende mannen, waarvan de heer van der Ree als aftredend lid kan wjzen op hetgeen door hem in het belang van de arbeiders vooral is gedaan, terwijl de heer C. C. Krom, die als bestuurslid der Goudsche Winkeliersvereeniging sinds jaren zijn krachten heeft gegeven in het belang van den handeldrijvende» middenstand, die hier ter stede zoo aanzienlijk is vertegenwoordigd. Wij willen niet in herhalingen treden on ook niet trachten de vrij zinnige candidaten mot een schoon schijnsel te belichten. De namen der door de vrijzin nigen gecandidcerdon? zijn een borg, dat 'die mannen, hetzij als herkozen leden, hetzij als nieuwe leden, de algemeene belangen zullen bevorde ren en daarbij de vrijzinnigen be ginselen tot richtsnoer zullen nemen. Er is van anti-revolutio*naire zijde ter aanbeveling van de candidatuur- Jongenburger aangevoerd dat ge noemde heer zich in de onlangs ge houden raadsvergadering verdienste lijk heeft gemaakt door het voorstel betreffende de opheffing van de school van Mej. Bender, dat door de heeren IJsselstijn en van der Ree vroeger was voorgesteld en in de bewuste vergadering werd ingetrok ken, over te nemen om daardoor de gemeente een kosten-besparing te geven van f 150.per leerling. Een dergelijke aanbeveling is niets dan politieke reclame. De eerste voorstellers trokken hun voorstel in,in verband met de in 1913 Nu de stembus van Woensdag jl. aan geen der «andidaat-leden voor den Gemeenteraad een volstrekte meerderheid heeft bezorgd, zal op Woensdag 12 Juli de herstem ming in de drie districten plaats hebben. De strijd zal dan gaan in het le district tusschen de beide liberale candidaten de heeren C. W. van de Velde en F. Herman Fzn. aan de eene zijde tegenover den coalitie- candidaat den heer J. A. Donker en den vertegenwoordiger der Keuche- nius-groep, den heer W. J. Fijn, aan de andere zijde. Na hetgeen de stemming van Woensdag jl. te zien heeft gegeven omtrent de candidatuur-Donker, die zoowel van roomsch-katholieke als van anti-revolutionaire zijde heette zijn gesteund, behoeven wij waarlijk dien candidaat bij de herstemming niet als een geduchten tegenstander te beschouwen. Zooals wij reeds in ons blad van Donderdag jl. vermeld den werden op den heer Donker ditmaal zelfs 29 stemmen minder uitgebracht dan in 1909. Wat de candidatuur-Fijn aangaat, deze groep anti-revolutionairen is te klein om bij de herstemming eenig gewicht in de schaal te leggen, zoodat wij met vol vertrouwen den uitslag van het eerste district tege moet kunnen zien. Dat een dergelijke kleine groep anti-revolutionairen, zich scharende onder den naam Keuchenius bij de eerste stemming in alle drie distric ten een eigen candidaat heeft ge- 'steld, bewijst dat er in de Anti revolutionaire partij de aanvankelijk door haar zoo genegeerde scheuring toch doordringt en baan breekt. Het bewijst dat wat door mannen uit het rechtsche kamp als Mr. van de Laar, Dr. Keuchenius, Dr. Brons veld e. a. sinds geruime» tijd in de Nederlander, de Beukelaar, de Kla roen, de stemmen voor Waarheid en Vrede en nog meer periodieken tegen het samengaan met Rome is aangevoerd, wel degelijk post heeft gevat in de harten van die anti revolutionairen, die den godsdienst niet beschouwen als een politieke handelszaak. Hoewel die groep blijft onze principieele tegenstander, is ons zijn streven naar scheiding van gods dienst en politiek zeer sympathiek. In het tweede district zullen de vrijzinnige candidaten de heeren J. Vergeer en Mr. F. H. Kranenburg den strijd hebben te voeren tegen den a.r. heer Dr. Broekhuizen en den r.k. heer L. J. Jaspers. Waar in dit district op den Can didaat der anti-revolutionairen, voor wien door de A.R. Kiesvereeniging Vreest God, Eert den Koning in haar strooibiljet de dwaze reclame werd geschreven: ,,’t Is broodnoodig, dat in onzen Raad meer dan één dokter zitting hebbe”, alsof de Ge meenteraad een polikliniek ware, 37 stemmen meer zijn uitgebracht dan op den vrijzinnigen candidaat Ver geer en 102 meer dan op den heer Mr. Kranenburg, daar mogen de vrijzinnigen wel wakker zijn en mogen de thans thuis gebleven kiezers wel als één man opkomen om die beide vrijzinnige candidaten de overwin ning te bezorgen. In het derde district waar de candidaten der vrijzinnigen, de heeren N. A. van der Ree en 'C C. Krom <1? zetels zullen betwisten aan den a.r. heer Jongenburger en den r.k. heer van Pelt, zal een harde strijd moeten worden gestreden. Of de sociaal-democraten, die Woensdag jl. 171 stemmen op hun candidaat uitbrachten deze stemmen zullen overdragen op de candidaten te verwachten nieuwe subsidierege ling, waardoor die school betere bestaansvoorwaarden zal krijgen. Dat dié school thans zooveel kost, heeft als oorzaak dat zij, door eh t voortdurend slepende houden van het opheftingsvoorsU‘1 gedurende jaren achtereen, daardoor weinig nieuwe leerlingen kreeg. Waar gegronde hoop bestaat, dat daarin verbetering komt, waar deze school zich aansluit bij het Hooger en Middelbaar Onderwijs hier ter stede, daar zou opheffing thans onverantw o>o.r d e 1 ij k zijn. Dat dit voorste] van den heer jongenburger thans moet dienen als aanbeveling yoor diens candidatuur voor den gemeenteraad, waar ge bleken is uit de motiveering van dit voorstel en de. scherpe debatten die daarover zijn gevoerd, dat dit voorstel onder de vlag van bezuini ging voor de gemeente, niets anders was dan een drijven van partij politiek, om een openbare in ichting van m. u. 1. o. den nekslag toe te brengen, is ergerlijk. De heer .longenburger moge zijn een zeer geacht stadgenoot, als ge meenteraadslid heeft hij getoond zich niet van partij-politiek te kunnen onthouden en als zoodanig moet diens candidatuur bij de herstemming met alle kracht worden bestreden. Vrijzinnigen er is veel werk te doen. De herstemming op Woensdag a.s. zal veel arbeid vorderen. Laat daarom een ieder medewer ken om dien arbeid te vergemakke lijken. Dat niemand thans van de stem bus wegblijve 1 Toont dan dat de vrijzinnige zaak uw volle sympathie heeft door te stemmen op de vrijzirinige candidaten IN DISTRICT I in de wereld rondgekeken te hebben en had daarbij zoo iets frisch en be minnelijks in zijn heele verschijning, dat hij volstrekt niet den indruk van oen opsnijder maakte en dat men hem oen goed hart moest toedragen, of men wilde of niet. Den bespiedenden oom stelde het daarbij eenigormate gerust, dat Gustaaf zich hoofdzakelijk met Marie onderhield en dat Edith met den stilleren Waldemar zich ge heel op haar gemak scheen te ge voelen. Alleen toen Amalia begon te vertellen over haar schitterend leven in Amerika en bij iederen zin zich met een Niet waar, Ditha! tót haar dochter wendde, werd het meisje stiller en zei eindelijk niets meer dan oen vermoeid: „Ja, Mama!” Na het ontbijt begaven de beide vrouwen zich naar haar vertrekken, om haar koffers uit te pakken; de jongelieden slenterden met de kinderen van hun oom in de tuin, den stal èn den bijgebouwen rond. Zij stonden weldra met elkander op vertrouwelij- ken voet en vooral ten opzichte van Gustaaf schenen de Kienhoutsche spruiten van meening te zün, dat zij reeds sinds jaren met elkander hadden omgegaan. In den namiddag verschenen ook de beide vrouwen en lieten zich door gastheer en gastvrouw in huis en hof De Marokaansche kwestie. Do Marokaansche kwestie is door het zenden van hot Duitsche oorlogs schip de Panther, wolko naar ge mold wordt de Berlin gaat aflossen bij do bezetting der haven van Agadir tor bescherming der Duitsche belan gen in dat lan 1 oon niouw stadium ingetroden, dat mogelijk aanleiding tot ernstige verwikkelingen geven kan tusschen do Europeoscho Staton, die de akte van Algeciras hebben geteo- kond. Deze daad van Duitschland vlak voor hot vertrok van President Fallióres naar Nederland, is bijna oor zaak geweest dat de Fransche minis ter van Buitenlandsohe Zaken, de reis naar Holland met den President niet zou meemaken. Direct na zijn terug komst nu heeft deze minister met don eersten minister over hot ingrijpen van Duitschland in Marokko geconfereerd, waarna ook een onderhoud plaats had met den Franschen gezant te Berlijn. Over ’t algemeen wordt deze daad van Duitschland, inmenging in do zaken van het Fransche protectoraat niet malich ontvangen. Het Fransche antwoord op de Duit sche mededeeling is nog wol niot be kend, dooh hot standpunt dat Engeland ten opzichte van don Coup d’Agadir inneemt, is thans met vrij groote zekerheid en duidelijkheid bekend. Dit standpunt wordt in oon blijk baar officieus bericht van oen Engelseh blad, de Daily Graphic aldus aange- geven, dat Engeland deel wenscht te nomen aan alle diplomatieke gedachten wisseling, die tusschen Duitschland, Frankrijk on Spanje over Marokko gevoerd zal worden. En wol op deze gronden 1°. omdat zij door afspraken met Frankrijk en Spanje gebonden is 2°. omdat zij eigen belangen in het Sjerifijnscho rijk heeft 3°. omdat de bezetting van Agadir on haar met de schrilste kleuren de ellende en den strijd dor kunstenaars afgeschilderd. Ik wensch voor haar een wolkeloos, rustig leven zonder groote opwinding zoowel in vreugde als in smart; indien het mogelijk is, moet zy ter willo van haar teedere gezondheid op het land leven.” Kienhout betuigde zijn levendige instemming; hij prees do gezonde ligging van de landstreek en beweer de, dat het er bijna noodzakelijk was, dut de menschen elkander vermoord den om plaats voor de nakomeling schap te makenvan zelf kon men hier bijna niet sterven. Zij zetten hun tocht over het lund- g >ed voort en toen zij weer bij het huis terugkwamen, maakte Amalia de opmerking: „Wat mij hier zoo aan genaam aandoet, is de reinheid en de orde. Bij Thomks is wel alles grooter, maar verkeert niet in zoo’n goeden toestand.” Kienhout zette groote oogen op. „Was je dan te Blink wits?” vroeg hij verbaasd. „Natuurlijk, zeg,” antwoordde zij, „van November tot Februari.” „Hij heeft mij toch met Kerstmis een brief gezonden, maar daarin heeft hij van jou met geen woord gerept,” sprak hij hoofdschuddend. (Wordt vervolgd.) DER ADVERTENTIÊN: Van t—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer.0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames f 0.25 per regel. Groote lettere en randen naar plaatsruimte rondleiden. Mot fierheid trad Kienhout als gids op en het gaf hom eon stook door het nart, toen Amalia eensklaps uitriep „Hoe klein is dat alles, het lijkt wel speelgoed I” Hij herstelde zich evenwel snel en antwoordde„Hetlandgood is vrij aanzienlijk, als men onze beperkte middelen in aanmerking neemt. Jij bent aan eon leven op grooten voet gewondu hij hield eensklaps op, hij herinnerde zich, dat hij in Emma's tegenwoordigheid over Amalia’s rijk dom niets mocht loslaten on voegde er vervolgens snel bij„In Amerika gaat alles in het groot.” „En is in don grond dor zaak toch niots anders dan hier,” zoi Amalia. „Men legt ook voor alles een grooter maatstaf aan.” Nu verdraaide zij opeens op dwee- pende wijze de oogen on zoidc zuch tend '„Het geluk woont overigens in hutten on niot in paleizenik benijd je om je rustig leven, Fer dinand.” Ferdinand kromp ineen en wierp een blik vol liefde op zijn aardig huis. En dat durfde Amalia eon hut noe men Hoe zou haar woning er dan wel hebben moeten uitzien I Hij wendde zich tot haar, en daar Emma vooruitgeloopen was en hem niet hooren kon, voegde hij er op GOI IISLIIE COURANT. Per kwartaalf 1.25 Idem franco per postw 150 Met Geïllustreerd Zondagsblad.1.50 Idem franco per post.1-00 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1