bij BAHLMANN C% - Gouda, - Markt O. W BIJZONDERE KOOPJES in ZOMER - MANTELS. SCHOEISEL PILSNER BIER Kersen li monade TXR CORSETTEA Behangerij-Stoffeerderijl Beddenmakerij. HOE MOET DELFTSCBE SLAOLIE SEMIET WOEDEN? C. SMITS, Rolschcrmen, llarquisen, enz. Firma B. DE J01NG, EAU l>E COLOGNE gouwe #i. Jacqueline Stok. Anton Coops, Gez S.en.S.v.Dantzig 4711. J.HaddèrusOostingL Tandarts. Zie h.edezi ozize Etalage's. Ons systeem na elk seizoen voor ZEEIl LAGE PKIJZKN OP TE RUIMEN garandeert altijd de nieuwste genres. De naam Albert Heijn op Vut zalsken mei Kruideniers waren is een Waarborg voor prima kwaliteit en lagen prijs. CP/iS 40gte magazijn Cr 01/(11 Markt J\o. 51 is en blijft steeds het adres waar men de besle Haas, Kruideniers-, Krullers-, Cel- en t'leesehwaren koopt tegen de laagste prijzen. Zie o nze prijzen in de IC tal age. heerlijke Koek Cadeau I Sweetinckstr. 222, Vliegenvangers Vliegen papier DE KRMPVRIJE N. W. 0. GOEDEREN Tricot- cn Hcformgoeflcren Jansen ïilanus bij Anton Coops, Westhaven 58. - GOUDA. TAMINIAU'S JAM de BBSTIE3. ELST BIJ ABMIEM. „UNICAL" Schoenhandel, Kleiweg- 48. Gouda Fijn Dames- es Heeren 8 ©ent per flesch. 70 cent per flesch. Firma HERMAN ZOON. KOFFIE MACHINALE KQmEBKAfttÉRU EPt TMEESIAflOEL Spira.a,lToa,lel2n. f 1,25, G HOOT EN DORST en Co., Diverse armcllugeu. Soliede afwerking. No. 1J0O4. Zaterdag 8 Juli 1011. 50e Jaargang. ^Tioii-ws- on -^.d.Trortem.tio'blsL-d. -voor 0-o-CLd.se en Omstreken, Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Tweede Blad. $£if om <3?ar lament. Firxan.en.la.nd.. ZOMER-OPRUIMIN G Ter herinnering aan de Opening ran one geheel nieuw ingericht Magazijn geven wij onze geachte clientele op 14 en 15 Juli a e. ah feeet- gare een DMS HAAG, leerares solo-zang en meth. spreken heeft nog oenige uren beschikbaar om in Gouda lessen te geven. Nadere in lichtingen aan bovenstaand adres. bij Drogist, Wydstraat 29. GOUDA. Op Woensdag 12 Juli zal bij den heor T. Crebas, Wijdstraal 17 te Gouda door onzen kok het gebruik van Delftsohe Blaolie worden aangotoond, mot hot dool er de dames op te wijs,on, dat ons product niet alleen dient om, er kropsla oa haringsla moe aan te maken, maar ook en vooral bestemd is voor het beroidon van verschillendo andore spijzen. Belangstellenden worden uitgenoodigd op bovenge- noomden datum, 's namiddags tusschen 2 en 6 uur, te komen rion, op welke wijze de kok mayonnaise met Delftsohe Slaolie bereidt, hoe smakelijk de door hom in deze olie gebakken visch oil coteletten er uitzien. De kok geeft allo inlichtingen omtrent do voordeelen van het gebruik dor Delftsohe Slaolio en het resultaat, dat men hiermede kan verkrijgen, terwijl tevens gelegenheid bestaat de onder do oogen der bezoeksters gereod gemaakte mayonnaise van kreeft, garnalen en huzarensla gratis te proeven. DELFTSOHE SLAOLIE is hij alle winkeliers verkrijg baar. Ollefftbrleken CALVE - DELFT, te Delft en van voor Dames, Heeren en Kinderen zijn verkrijgbaar bij MARKT 4.*{, imast Café „DE BEURS". Drogist, Wij ris tra at 2!) SpreekurenVoortaan alle werk dagen van f O3 uur. Vertegenwoordiger P. DE MINK, Markt 75, Gouda. -:- Tolefoon 274. Dit mag in geen gezin ontbreken HOOFDPIJN EAU DE COLOGNE, van Dr. Mkintzkn am Dom zu Köln, (gonoest do zwaarste hoofdpijn por fl. f 0.55, i/b A- f 0.25. 'Zakflacons f 0.65 on f 0.40. BALTA. DE JONGCoiffeur, Oosthaven 31. Dr. Harrolds, gele Zakjes Shampoo poeder 15 ct. Eenig adres: SPECIALITEIT IN Mokka-, Preznger-, Java en Caffeine vrije Till? 17 *n Aiverse prijzen en melangei I IIFjEj van af GO ct. tot 150 per 5 ons Probeert de €REB18 thee. Eenmaal daaraan gewend verlangt men geen andere. GOEIISCHE COURANT. Verschijnt dagelijks «altdit-Jarbehalve Zon- en Feestciagen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post*1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Idem franco per postB 190 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, b\j onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren EHAspera PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1-—5 gewone regels met bewijsnummer Elke regel meer f 0.55 0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. Met groot verlof Do Tweede Kamer is naar huis. Officiéél wordt de zitting 1910—1911 natuurlijk eerst later gesloten, vlak voor de opening van het nieuwe zit tingsjaar, in September, maar offiqïèus kan men zeggen, dat het voor dit jaar afgeloopen iB. De laatste zitting liep kalmer af, dan zich had laten aanzien. De heer de Sfcuers, die zulk een tumult had veroorzaakt met zyn critiek op de houding der Regeering in zake het Nederlandsche geschenk voor het Vre despaleis, was present, maar de Minister van Buitenlandsche Zaken had zich verhinderd gemeld wegens bezoek van President Fallières. De Minister van Justitie zou het wetje voor hem ver dedigen, maar het was niet noodig. De Kamer verlangde naar huis, of liever gezegd, naar het concours hip- pifjoe, waar de Koningin mot haar hoogen gast verwacht werd. Men had geen oor meer voor bezwaren alles moest afgehamerd. De Minister van Justitie excuseerde zich zelfs, toen hij door een vraag in het Voorloopig Verslag wel genoodzaakt was oven het woord te vragen. Onder deze omstandigheden heeft de vechtlustige heer de Stuers de ver standigste rol gekozen. Hij had nog wel iets te zeggen over de quaestie der gekleurde ramen, merkte hij droog- weg op, maar hij wilde 't niet op zijn geweten hebben de Kamer op dezen dag langer op te houden. Daarom trok hij zijn motie in! Dit intrekken werd met luid applaus begroet. Vooral de heer Dnymaer van Twist toonde op luidruchtige wijze zijn blijdschap. Het wetje-zelf (tot het toestaan der benoodigde gelden) was er tevoren zonder stemming doorgegaan. Een heele lijst wetsvoorstellen werd er mede doorgejakkerd (a. a. Gouda— Schoonhoven). Als de Kamer maar wil! Daar waren zaken bij, waarover lange vellen papier gewisseld waren bij de schriftelijke gedachtenwisseling en nu men wèg wilde, ging alles zon der één woord of hoogstens met een enkele opmerking. Alleen bij een klein Jachtwotwijzi- ginkje kwamen een paar sprekers los, maar de vooruit geprepareerde spee chen werden onder het rumoer der Kamer sterk besnoeid en de Minister bepaalde zich tegenover den aandrang om de Jachtwet principieel te herzien tot het antwoord, dat er nog aan ge werkt wordt en dat hij binnen niet te langen tyd een ontwerp hoopt in te dienen. Daarmee ware de agenda afgeloopen geweest, hadde de heer Schaper het niet noodig geoordeeld om tot de Regeering een spoed-interpellatie te houden over het optreden van den waterschout te Rotterdam bij gelegen heid van de zeeliedenstaking aldaar. De Regeering heeft, hetgeen verstan dig was, de interpellatie niet laten hangen tot na het reces. Er zou dan een schijn tegen den waterschout ontstaan zyn, terwijl nu duidelijk ge bleken is, dat daarvoor geen enkele grond aanwezig is. Het was een echt socialistische in terpellatie. Zonder precies op de hoogte te zyn van de taak van den water schout, trok de interpellant tegen dien ambtenaar te velde, omdat hii voor de reeden, voor de werkgevers, dus tegen de stakende zeelieden zou hebben partij getrokken. Ware dit nu werke lijk het geval geweest, er zou zei grond voor bezwaren zijn, daar de schout, als overheidsambtenaar natuur lek oeu strikte onpartijdigheid bij arbeidsgeschillen heeft in acht te hemen. \Intussohen bleek van partijdigheid niéts. Wat de heer Schaper aanvoerde, was uitermate zwak en de Minister van Justitie had dan ook geen moeilijke taak. Tegenover hét verwijt, dat inder daad indruk had gemaakt^ dat de waterschout Jibans, in de stakingsdagen op de oinuénkomende schepen had afgemonsterd in plaats van op z(jn kantoor (en dus voor de mannen kon den weten dat er staking was,) stelde de Minister, dat de schout als regis- treerend ambtenaar overal heeft te komen, waar men zijn bijstand inroept. Dit is zijn plichtwhigeren zijnerzijds zou dus plichtsverzuim zijn. En wnt meer zegt, de schout had tegenover ieder, die aanmonsterde, afzonderlijk gezegd, dat de staking was uitge broken, zoodat de mannen wisten wat zy dedén. Wat wil men méér? Natuurlijk was do heor Schaper niot tevreden. Zoo'n relletje moet een „slot" hebben en dus kwam er- oen motio, maar, aangezien men den waterschout niets feitelijks kon ten laste leggen, luidde de motio alleen, dat een amb tenaar strikt onpartijdig moet zijn bij stakingen. Daar ben ik vóór, antwoordde de* Minister terecht en daar zal iedereen m\ V88TITftf, 6W'dé "Rotterdamsche waterschout. Wat moest de heor Schaper nu doen De hoor Troelstra schoot hem te hulp. En het was noodig want Schaper praatte er zich duchtig in, door te bo- toogen, dat men een motie moet be zien „in 't licht van zijn toelichting" en dat „dus" een motie, die onpartij digheid verlangt, een motie van af- kouring was aan liet adres van den waterschout. Nota bene, terwijl uit niets goblekon was, dat do Kamer iets afkeurde in den schout. Toen kwam de grooto leider. Hij wilde niet, dat do Kamer, door de motie met algemeono stommen aan to nemen, er „poppekasterij" van ging maken. (Aan wien echter de schuld En daarom adviseerde hij zijn partijge noot, om de motie te wijzigen, door er afkeuring in te brengen van do hopding van den Rotterdamschen schout. De heer Schaper voldeed aan dozen wenk, waardoor do Kamer een heel andere quaestie te beoordeelen kreeg. Volkomen terecht deed doheerPatijn toen uitkomen, dat de Kamer hierover moeilijk een beslissing kon nemen, daar zij de feiten niet voldoende kendo. Zij moest nu afgaan op hetgeen do heer Schaper had medegedeeld en aangezien dit, na 's Ministers antwoord, niets had opgeleverd om een vonnis op te vellen, kon men slechts tegen de motie stemmen. Zoo verstond het ook de geheele Kamer, behoudens natuurlijk de socialisten. Hun prole tarisch sentiment, dat hen zoo dikwyls alleen de eene zijde der quaesties doet zien, had hen ook ditmaal weer par tijen gespeeldhad men hen ge volgd, een eerlijk, hoogst bekwaam en ijverig man ware als slachtoffer gevallen van den socialistenzucht om te „getuigen" voor de proletariërs De Kamer is nu naar huis en wij misgunnen haar allerminst eenige rust in de warmte. Niet in de laatste plaats geldt dit den Kamerpresident, graaf van Bylandt, die, steeds wakker op zijn niet benijdenswaardigen post, geen gemakkelijken tyd heeft gehad. En niemand zal ontkennen, aat de heer van Bylandt zijn best heeft ge daan. Ook zal niemand hem de eer ontbonden, dat hij geweest is een zeer onpartijdig leider der debatten en een hoogst zachtmoedig en vriendelijk President. Edoch, in een President moeten nog andere qualiteiten vereenigd zijn. Eigenschappen, die deze uitnemende man mist. Op 't j u i s t e moment weten in te grijpen, de leiding aan zich houden, scherp toolui^tóren, zoo dat hem n i e 18 ontgaat, tdt He orde roepen wanneer zulks noodig is en laten glippen wat wel scherp maar niet ongeoorloofd is; ziedaar eenige oischen, die voorwaar niet eenvoudig zijn, maar waaraan de leider Bond volks vertegenwoordiging moet vol doen. De heer van Bylandt, aan wiens leiding wij allen de aangenaamste her inneringen zullen behouden, is zélf overtuigd, dat hij niet de aangewezen man is voor deze mooilijke en ver moeiende functie. Hij is echter go- zwicht voor den aandrang, die zijn vele vrienden op hem hebben uitge oefend om zich oen keuzo te laten welgevallen. Velen zijn echter, na de ervaring, in hot jaar 1910—1911 op gedaan, overtuigd, dat do heor van Bylandt zijn tank een volgend zit tingjaar aan jeugdiger handen zal overlaten. Een krachtig leider dor boraadsla- gingon zal ook hot volgend jaar noodig zijn, wil inon oenigszins door den berg werk heenkomen., Hot oogenblik, dat do Knmer mot zomerrecès gaat, leent zich wol bij uit stek tot een terugblik. En wanneer wij dan do lange lijst onafgedane zaken nagaan en hoeveel zal er nog bij komen dan wordt het ons bang te moede. Hoe weinig is het .afgedane, ver geleken met net onafgodano Afgedaan Zedolooshoidswot, wijzi ging Arbeidswet en Steenhouwerswot, om do hoofdschotels te nooraon. En onafgedaan Ziekteverzekering, ouderdoms- en invaliditeitswet her ziening Ongevallenwet, Tariefwet en andere belastingplannon, Kustvbrdedi- ging, niouwo Militiewet, Bakkerswet, Stuwadoorswet, administratieve rechts spraak en andere juridische ontworpen, uitbreiding der ongevallenverzekering tot landbouw, zeevisschery en zeevaart, armbestuur, vrouwelijke ambtenaren, debietrecht tabak, landweer en land storm benevens verschillende initiatief voorstellen uit de Kamer, moties, adressen. En nu noemden wy nog maar alleen het voornaamste uit alge meen oogpunt. Neem nu aan, dat Militie- en Bak kerswet nog onder de begrootingon door, in het najaar afgedaan worden (en dit lijkt ons nog twijfelachtig), wat blijft er dan niet over voor de weken tusschen het Kerstrecès en het zomerrecès, waarvan nog eenPaasch- recès afgaat? Wij benijden de coalitie niet, die, t. a. v. de meeste genoemde punten onderling verdeeld, dit alles voor de stembus van 1913 in het Staatsblad moet brengen. Hoe velen zullen er teleurgesteld worden Reuter seint uit Brussel De Indópendance beige meent te weten, dat het verblijf v^n Koningin Wilhelmina te Brussel bekort zal wor den. H. M. zou den 27sten 'a avonds of den 28sten 's morgens weer ver trekken. De Arnh. Vereeniging voor Handel en Nijverheid, van oordeel dat de Middenstandsbond op zijn in deze maand te Roermond te houden con gres een principieele beslissing diende te nemen inzake de Tariefwet, had aan het hoofdbestuur van dien Bond ver zocht de Tariefwet alsnog als punt 1 op de agenda voor de algemeene ver gadering te brongon Op het weigerend antwoord van het H. B. is thans door de Arnh. Verooniging besloten oen circulaire te richten tot allo bij den Middenstandsbond aangesloten ver- eenigingen, ten einde adhaesie te be komen op haar streven om, mooht het H. B. weigerend blyven, een voldoend aantal stemmen bijeen te krijgen, ten einde het H, B. te dwingen tot het uitschrijven van een buitongowone algemeene vorgadering. De Zeelieden staking. Men heeft er zich ovor verwonderd (ook do vreemdelingen), dat er te Amsterdam bij do komst van President Fallières zooveel militairen aanwezig waren. Hot blijkt nu achteraf dat dit zijn ido redenen gehad heeft. Blijkbaar verwachtten de autoriteiten onlusten in het eilanden-kwartieren door een onmiddellijk krachtig optreden is het mogolyk geweest althans zoo mag men hopen aan de geweldadighedon terstond een einde to maken. „Het Volk" heeft een in revolutio nairen toon geschreven artikel, geti teld: „Vergoten bloed". Maar er staat niot veel in. Voornamelijk wordt er een tegenstelling gemaakt tusschen de praal der feesten ter eoro van den Franschen President en het „brute geweld" der heerschondo klassen togen de zeeliedonstaking. Een maatregel van den burgemeester die ten gevolge had dat het bestuur van de zeolioden- organisatie geen vryen in en uitgang had tot zijn eigen bureau in de Katten burgervoorstraat wordt broed uitge meten en een schandaal genoemd het is evonwol duidelijk dat dit slechts eon orde-maatregel is, die niet langer dan noodig zal worden gehandhaafd. Een curieuze bijzonderheid is, dat do verslaggevers van „Het Volk", zich om inlichtingen vervoegend bij hot bestuur van de bootwerkersorganisatie Recht en Plicht, daar ten antwoord ontvingen dat men „Het Volk" geen enkel gegoven meer zou verstrekken, zoolang do redactie do uitdrukking, in het hoofdartikel van gistoren voor komende, handhaaft, dat de bootwor- korsstaking ton doele oen solidariteita- staking is. Door do uitbreiding der stakingsbe weging te Amsterdam zijn gisteren drie schepen niot vertrokken, n.l. do houtboot London, hot stoomschip Craicvar, goluden mot zaad, en I)e Koning Alf mot steenen, hout on pa pier. Do staking hoeft zich daardoor mot 100 man uitgebreid. Te Zaandam kwamen gisteron aan de halte Ilembrug por oxtra trein uit Duitschland ongeveer 200 werk willige bootwerkers aan voor Amster dam. Het vervoor naar do hoofdstad geschiedde per lichter. Incidenten kwa men niet voor. Gistermiddag arriveerdo aan het contraal-station te Amsterdam oen extra-trein uit Winterswijk met 240 arbeiders uit Duitschland. Na eenige minuten oponthoud vertrok de trein naar de Hembrug, van waar de ar beiders met booten naar de maatschap pijen werden vervoord110 voor de Ver. van werkgevers op scheepvaart gebied en de rest voor de Kon. Nod Stoombootmaatschappij. Engeland. De correspondent van de N. R. Crt. te Londen seint: Te Manchester is het kalm. Men wacht op den afloop van de conferentie, die door partijen wordt gohoudon over regeling van het geschil. Er hebben zich heden geen onlusten voorgedaan, maar het vorkeer blijft stilstaan. Do troepen blijven de bruggen over hot kanaal bezet houden. Met de pas aan gekomen 200 nit York, zijn thans 2000 man politie te Manchester. Do kuatroodors te Glasgow bobben do bemiddeling van den minister van handel afgewezen, omdat narr zij zeg gen, de kwestie uitsluitend loopt over do orkenping van do bondon van zee lieden, aangezien do loongoschillon zijn bijgelegd. Do meelfabrikanten te Liverpool hebben heden besloten, de moelprijzen vorder te verb oogen. Reutor seint uit London Do bootwerkers hebben in do haven van Londen het werk horvat in af wachting van de conferentie, die Maan dag door vertegenwoordigers van beide partyon zal worden gehouden. De toestand te Glasgow wordt wat do bootwerkers betreft aanhoudend beter. Er zijn echter geen teekenen, dio erop wijzen, dat do matrozen en de stokers weer aan het werk zullen gaan. België. Reuter seint uit Antwerpen l)o stakers weigeren te Monsteren, zoolang do nieuwe voorwaarden niet in do monsterrol zijn opgenomen. Zij weigeren de loonon van Red Star Une te aanvaarden. De Amstordamscho Rechtbank sprak gisteron het faillissement uit van «Ie Handelsvennootschap onder tie firma Wed. P. van Kijk Zoon on hare individueoio lodenC. J. van Kijk, aldaar, D. van Eijk, aldaar, Pauius van Eijk, te Hilversum, Jan Valk, te 's Gravenhago on Jan van Eijk, te Haarlem. Naar men verneemt moot do staking der betaling (lozer groote firma, die bijkantoren had te Haarlem, Rotter dam, Hilvorsum en Dordrecht voor namelijk voroorzaakt zijn doordat een vordonng van ongeveer f 800.000 op oen Belg voor den verkoop van een post Royal Solvent Zeepfabrieken- aandeelon niet is binnengekomen. Do Kamer van Koophandel en Fa- briokon te Sneok zal in oon adres .aan do Tweede Kamor Verzoeken, het ont worp-Tarief wet niot aan te nomen. Do Minister van Buitenlandsehe Zaken viert morgon (Zondag) een zilveren jrfbiloum. liet is nl. op dien dag 25 jaren geleden, dat Z Exo. aan do Groninger Universiteit promoveerde tot doctor in de Staatswetenschap, na verdediging van oen dissertatie over: „Het Suez-kanaal", en tot doctor in do Rechtswetenschap, na verdodiging van „Stollingen". Direct na zyn promotio begon de heer van Swindoron zijn loopbaan aan het Min. van Buitonl. Zaken. Na zijn diplomatieke examens was hij ver bondon als socretaris aan do legatie te Berlijn, te Petersburg, te Rome, te Washington, voorts Minister-resident te Bucharest en te Washington, en daarna Minister vnn Buitonl. Zaken. President. Fallières in Nederland. President Fallièros hoeft van de Edgar Quinot, aan H. M. de Koningin een radio-telegram gezonden van tien volgenden inhoud Mevrouw, ik wil Uw schoono land niet verlaten, zonder U nogmaals mijn levendige dankbaarhoid uit te sproken vöor de warme ontvangst, die ik van Uwe Majasteit in haar twee hoofd steden. Amsfordam on Den Haag, bob ontlorvonden. Ik noem van mijn reis een onvergetelijke herinnering mee en hot is mij een behoefte Uwe Majesteit, naast mijn eerbiedige hulde, mijn gevoelens van oprechte dankbaar heid aan to bieden. (Get.) ARMAND FALLIÈRES.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 3