Seizoen Opruiming T ©-OÜ3Z. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Telegrafisch Weerbericht Belangrijke D. SAMSOM. burgerlijke stand. De Koningin heeft hierop het vol gende geantwoord Mijnheer de President, zeer gevoelig voor uw beminnelijk telegram, dank ik er U hartelijk voor, ik wil U nog maals de vreugde uitspreken, die Uw vriendelijk bezoek mij heeft gegeven en mijn dankbaarheid voor uw onver getelijk verblijf bij Mij. Ik ben zeer gelukkig, dat gij een goede herinne ring van mijn land hebt meegenomen. (Get.) WILHELMINA. Reuter seint uit Duinkerken Het eskader met don President is heden om zos uur aangekomen. Om zeven uur vijf minuten is de President naar Parijs vertrokken. Om elf nur vijftien minuten is do President zonder ongeval te Parijs aangekomen. Op een winter verplaatste het lot mij van het groote stadsloven naar een klein plaatsje. Vijf jaren woonde ik daar in een laag huisje en werd, uit tndverdrijf, jager. Zulk een jager ad hoc is do ware woidsman niet en ik besloot nadat ik reeds vele hazen gemist had, mij een jachthond aan te schaffen. Eens kwam ik toevallig mot een iongen landjonker in aanrakirtg. Hij had een mooien, donkerbruineu jacht hond bij zich, die reeds bij onze eerste ontmoeting, liefkoozend togen ray opsprong. „Dat is een aardig boost,'' zei ik tot den jonker. „Jack, alloriep deze, terwijl hij den hond een por in de ribben gaf. „Ja, vriend, honden moeten als honden worden behandeld." „Ook deze?" „Ja, hoewel het werkelijk een goede hond is." „O, als ik zoo'n hond had I" „Nu, wify u Jack hebben, neem hem dan maar mee." Ik kon den jonker voor zijn edel moedigheid niet genoeg danken. Om dat hij zijn nieuwen meester nog niet kende, deed ik het beest oen touw om den hals en liep er mee naar huis. Trots toonde ik mijn vrouw den hond, na hom van het touw te hebben bevrijd. Maar daar hij nog niet rustig scheen, hield ik hot beest bij zijnoor vast en riep de meid om hot dier wat eten te brengen. Toen de meid bin nenkwam, liet ik Jack los. Juist op dat oogenblik deed oen kruier de huis deur openJack sprong on hem toe, duwde hem omver en vera ween. Wij holden Jack achterna. Hij was nergens moer te vindon. We gaven hem bij den veldwachter aan en be loofden den eerlijken vinder een vor- stelyke belooning, alles echter was vergeefs. Vier dagen later kreeg ik een telegram van don landjonker, dat ik Jack bij hom kon laten halen* Daar ik zelf geen tijd had, zond ik een bekenden hondenfokker, die Jack tegen een bepaalde vergoeding terug bracht. Deze groote dresseur vertelde mij, dat niemand ooit een goeden jacht hond weg gaf en dat Jack, als ik hem wilde behouden veel slaag moest heb ben. Op het eerste gezegde antwoordde ik, dat er geen regel zonder uitzon dering bestaat en het andere gezegde maakte ik met bedrukt hart tot het mijne en begon Jack met don knop mijner paraplu ie te bewerken. De groote dresseur mengde zich in deze aangelegenheid mot de Opmerking, dat ik de zaak nog niet begreep. Maar hot dier des te beter. Het kroop on derdanig in een hook en nadat de expert zich verwijderd had, onder zochten wij bekommerd, of er geen ribben waren gebroken. Myn vrouw wilde warme omslagen voor hem ma ken en vroeg of hot niet raadzaam was, kamille-thee voor het. dier te zetten. Zooveel is zeker, dat Jack ons sinds dien tyd trouw bleef. Den derden dag ging ik al met hem op jacty. Zoodra hij aan mijn zyde op straat kwam, bemerkte ik tot mijn vreugde, dat hij een hartstochtelijke jachthond was. Op don toren aan do ovorzijdo, zaten talrijke kraaien, welke hij zoo lang aanblafte, tot zij wegvlogen. Een leeuwerik, die in wagenspoor naar kruimels zocht, vorvolgdo hij door het gansehe plnatsjo. zoodat ik hem nauwlijks kon volgen en eerst bij den stoommolen, toen de leeuwerik over -de omheining vloog, haalde ik hem weer in. Op de akker- en stoppelvelden ge komen, bogon Jack ij vorig te snuf felen. Hij ïende in dolle vaart van links naar rechts, wol over honderd morgen gronds. Het was zijn schuld niet, dat hij behalve een laten vlinder, geen levend wezen op den weg ont dekte. Den vlinder ving hy intus- schen na korte vervolging en beet hem dood. Ik was gelukkiger dan hij en joeg een haas op. Juist'wilde ik schieten, toen Jack tusschen don haas en mijn geweerloop verscheen. Hij wist, dat hij geen hazewindhond, maar oen jachthond was, daarom pakte hij het haasje ook niet, maar liep, om voor mij onbekende redenen, mot hem om het hardst. Maar hij was beslist vlug ger dan do haas on had weldra de leiding. Nauwelijks bemerkte de listige haas dit, of Hij sloeg rechts af en verdween. Jack liep nog een eind- weegs door en stond toen stil. On willig keerde hij zich om en zocht den haas daar hij hem echter nergens zag, kwam hij naar mij en vestigde zijn slimme oogen vragend op mij. Ik haalde natuurlijk de schouders op. Later, nadat hij een koppel patrij zen door opdrijven en aanblaffen ver moeid had, schoot ik, onafhankelijk van zijn medewerking, oen jong ever- zwyn. "Waartoe dient do hond, dacht ik, als hij niet apporteert f Ik riep Jack daarom van do patrij zen terug en beval hem, het everzwijn te apporteoren. Jack ging inderdaad naar den buit, bracht hem bij mij, maar weigerde hem af te geven. Eindelijk moest ik hem dezen met behulp van een paar porren in zijn zijde afnemen. -Dit schoen zijn eerge voel zoozeer gekwetst te hebben, dat hij mij alleen liet staan on naar huis liep. Toen ik met mijn toegetakeld ever zwijn terugkwam, was Jack al lang aanwezig. Mijn kinderen omarmden het beest medelydend en horhaalden op huile- rigen toon: „Arme, kleine Jack, papa mishandeld Op jacht wilde Jack niet meer gaan. Als hij het geweer op mijn schouders zag, kroop hij, met den staart tusschen de pooten, achter mijn vrouw en kinderen weg. Thuis beviel het hem boter. Hij at alios op, wat men vergat, zelfs den pas geroerden pudding. Van tijd tot tijd ging hij uit en bleef eonige dagen weg. Jack werd een beroemdheid in het kleine plaatsje; iedereen had iets over hem te ver tellen. Dikwijls vernam ik, dat hij 's avonds in het koffiehuis zat naast de tafel der stamgasten. Kwam Jack na zoo'n uitstapje weer thuis, dan was hij zeer schuw. Hij zou het liefst in den grond verdwenen z(jn, daarom verborg hij zich ook, zoo dicht mogelijk ineen gedrukt en 1'ankend voor mijn vernietigende blik- ;en. Zoodra hij echtor mijn vrouw en kinderen maar zag, word hij weer opgewekt en vroolijk. Toen ik het kleine plaatsje moest verlaten, om naar de hoofdstad terug te keeren, kon ik Jack niet meenemen. Ik gaf hem daarom aan een koetsier, onder voorwaarde, dat hij hem aan iemand zou verkoqpen, die het edele djer naar waarde zou weten te schatten. De koetsier verkocht Jack weldra aan de dochter van den dominé. Toon ik onlangs mijn vroegere woonplaats moest bezoeken, zag ik Jack. Hij liep achter de dochter van den dominó, maar was zoo dik ge worden, dat hij nauwelijks meer kon loopen. Spoedig daarop kroeg hij een beroerte. Wij treurden met de jonge dame, want dat is zeker, ik heb nog nooit een beteren hond gehad dan Jack. KERKNIEUWS Hot Nederlandsche Bijbelgenoot schap hooft Woensdag te Amsterdam zijn algemoene vergadering gehouden, onder voorzitterschap van don heer E. Ronó van Ouwenallor. Uit het jaarverslag bloek, dat in hot afgeloopon jaar worden verspreid 09,410 exemplaren van don Bijbel en van gedeelten daarvan. Uitgaven van den Bijbel in het Karo Bataksch en in het Windessisch zijn thans gereed en met den druk van een uitgave in het Niassiseh en Mentaweisch is be gonnen, ovenals van oen Leesbook in het Windessisch. De rekening van den penningmees- tor over het afgeloopen jaar, sloot met oen klein nadoolig saldo. De afdeoling Franeker had do vraag gedaan of het mogelyk is, dat het Genootschap hot initiatief neemt tot horzioning der Statenvertaling of tot eon nieuwe vertaling van den Bijbel, terwijl do afd. Bellingwolde had voor- gostold om het hoofdbestuur uit te noodigen pogingon te doon, om een bijbelvertaling met den tekst der Leid- sohe vertaling to doen versohynen. Naar aanleiding hiorvan sprak de ver gadering met nagenoeg algemeen© stemmen haar moening uit in een motie, waarin zij erkennende dat de wensch in vele kringen wordt ge voeld, dat verkrygbaar worde gesteld een nieuwe vertaling uit den grond tekst en van oordeel, dat deze wensch door het Nederlandsch Bijbelgenoot schap moet worden onder de oogen gezien het hoofdbestuur uitnoodigt om in de algemeene vergadering van 1912 te dienen van bericht en raad nopens de vraag of er stappen kunnen worden gedaan en zoo ja welke om met zorgvuldige kennisneming van en belangrijken arbeid in binnen- en bui tenland op dit gebied verricht, te ge raken tot vervulling van dien wensch. Als loden van hot hoofdbestuur worden herkozen jhr. mr. W. C. Quar- les van Ufford en gekozen dr. E. Bar- ger, beiden te Amsterdam. Op don stoomtrawler „Concordia" dio te I Jmuiden een belangrijke repa- ratio ondergaat werd door een stoker voor ongeveer f 200 aan lood en koper gestolen en bij den opkooper Donker sloot te Velseroord te geitje gemaakt. De politie bracht heden den dader gevankelijk naar Haarlem en slaagde er in twee medeplichtigen, waarvan óén schipper op een stoomtrawler is, op te sporen. Voor de rechtbank te Arasterdam hoeft een 20-jarigo loopknecht terecht gestaan, beklaagd van verduistering van f 79.50 ten nadeele van den Zaan- landschen Boerenbond, waarbij hij in dienst was. Het geld had hij in ver schillende posten voor boterleveranties ontvangen, maar niet verantwoord. De jonge man bekende. Zijn speel zucht had hem er toe gebracht. Al het geld had hij verdobbeld in een stuiverautomaat in oen café. Eens had hij f9 gewonnen. Hot O. M. wees er op, dat de knoeierijen nagonoeg al een halfjaar duurden, en eischto daarvoor nu 6 weken gevangenisstraf. Hedenochtend ruim 6 uur werd er brand ontdokt in het benedenhuis van pand n° 61 in de Hugo de Grootstraat to Rotterdam, waarin is gevostigd het café van L. J. Suverein. De bewoners waren afwezig. De brand was ontstaan in een slaapkamer in het sousterrain en breidde zich van daar langs een trap naar de opkamer uit. Beide ver trekken zijn nagenoeg uitgebrand, Ver zekering dekt de schade. Men schrijft uit Kaatsheuvel Waartoe do alphabetische volgorde der candidaten op de stembiljetten aanleiding kan geven, is bij de heden gehouden verkiezing voor leden van den gemeenteraad duidelyk hier ge bleken. Enkele arbeiders en boeren zaten in oen café en bespraken de candidaten die op het biljet vermeld stonden de een gaf do voorkeur aan deze, de ander roemdeweer hemelhoog de goede eigenschappen en verdiensten van een tweedon candidaat, onz., zoodat zij het moeilijk eens kondon worden, wie nu eigenlijk „op de rechte plaats was". Eindelijk zei een hunner„Van zulke dingen hebben wij toch geen verstand, onzo burgemeester echter is oen wijs en geloerd man. die wel zijn reden zal hebben gehad, om N. N. (hier werd de candidaat genoemd) het eerst te plaatsen op het briefje. Wie vooraan staat is do beste on wie hij het laatst geplaatst heeft is de minst geschikte, Daaraan nu heb ik mij maar gehou den." Een ander kiezer vertelde mij Er stonden ook zooveel (8) candidaten op hot stembiljet, dat ik or niet meer uit wijs kon worden. En daar het mij ten slotte absoluut onverschillig is, wie gekozen wordt, ben ik maar vóór aan begonnen, en heb do eerste 5 zwart gemaakt. (Er waren 5 plaatsen te vervullen). Do vermoedolijko stichter1» van den brand in de V. U., L, v. \V„ jur. doet. is op psychiatrisch advies, o.a. van prof. Bouman, van alle rechtsvervol ging ontslagen. Ter gelegenheid van hot 100-jarig herdenkingsfeest van Noerland's on afhankelijkheid in 1913 zal het Rot- terdamsch Gemengd Zangkoor, de Post, directeur de hoer P. N. Muus op de Pinksterdagen een Nationale Zangwedstrijd uitschrijven voor man nen en vrouwen. Als een curiosum drukt Limburgs Belang deze circulaire af, verspreid tor bovordering van de candidatuur te Sittard van den bekenden Helmus Turamer, oud-veldartillerist. „Niettegenstaande ik sedert mijn politieke loopbaan reeds tweemaal aan een attentaat heb blootgestaan (alsof ik een gekroond hoofd was) laat ik mij niet van de politieke loopbaan schui ven. „Les luttes de la politique font les grands coeurs", zegt een Fransch schrijvor, on met den grooten Bis marck kan ik uitroepen „wir Deutscher furchten Gott, und Keinen ander". Welnu H. Kiezers ik presenteer mij weer bij deze verkiezing. Intusschen kan ik ook de Limbur ger Koerier gerust stellen, sedert mijn Fransehe lossen, bon ik volkomen op de hoogte van het woord Portee. De Rov. Mèro zeide mij bij het einde Guillaume vons connaissez maintenant bien la signification du mot Portée, il faut l'écriro a ce petit journal". Aan mijn Katholieke beginselen zal wel niemand twijfelen, ik hob den ganschen Katholieken dag te Sittard doorgebracht, wel niet gedost in strank zwart rokcostuum, maar ik was toch kloek aangedaan met mijn boste kami zooltje. Ik herinner mij nog steeds hoe de heer Burgemeester aan do 10 geboden herinnerde, en toen juist een donder slag op do Markt kraakte, meende ik een tweeden Mozes te zien, die ze onder bliksem en donder van den Sina, aan do joden vorkondigde. Wat mijn politieke richting betreft, dezo is Christelijk-Democratisch, systeem Pastoor Daens. Wij zijn niet meer in don tijd, toon de groote Gambette zeide„La Demo cratie marche lentemont mais elle marcho", op vandaag zou hij zeggen „elle vole". Ik wil ook lid worden van do Katho lieke debatingsclub, en laat mij niet meer door Brusse interviewen, maar ga hem zelfs in Rotterdam eens aan de ooren trekken. H.H. Kiezers, nu op materieel ge bied. De Waterleiding wil maar niet vlotten. Welnu Kiest Helmus ik heb gesproken met den man met het stokje die te Cortembach het water uit den grond tooverde. Ik zal ze U bezorgen. Dus Heoren KiezersIk wacht U aan de Stembus, al heb ik nog den kop verbonden van den laatsten atten taat." De toegang tot het kantoor in de Kattenburgorvoorstraat staat thans weer voor iedereen open. Van bewa king is geen sprake meer. Op oen afstand staan op het trottoir aan den overkant twee politieagenten. De heer Markman, secretaris van den Zeelio- denbond, die boven het kantoor zijn woning heeft deelde aan het Hbfd. mede, dat de wijziging in den toestand, waarbij hij weer zonder stoornis zijn huis kan binnengaan on verlaten, in getreden is na tusschenkomst van een paar socialistische Raadsleden bij den burgemeester. In don stand der Zeeliedenstaking kwam tot nu toe geen verandering. Op hot kantoor van den Zeelieden- bond werd aan het blad medegedeeld, dat door den hoer Wolfson gisteren te 12 uur het volgende telegram aan don Zeemansbond verzonden is Sloepboot Clara" met Rijnkast 200 kuikens. Zorg voor goede ont vangst. Des middags te vijf uur ontving de afzender hot volgende sbhrijven Aan den heer Wolfson, Boompjes 107b Rotterdam. „Volgens ontvangen kennisgeving van hot hoofdbestuur te Rottordam, deel ik u mede, dat uw telegram no. 1140, adres Zeemansbond, Kat tenburgervoorstraat 2 te Amsterdam, volgens artikel 14 der Telegraaf- en Telefoonwet, niet is afgeleverd." De beheerder, (w.g.) JUNGMANN. (Artikel 14 van de Telegraaf- en Telefoonwet zegt o.m.: „Het is aan ieder geoorloofd van telegrafen en telefonen, met inachtneming van de hieromtrent vast te stellen bepalingen, gebruik te maken. Nochtans kan het overbrengen van telegrammen of het voeren van gesprekken worden ge weigerd of gestuit, wanneer hun inhoud in strijd wordt geacht met de veilig heid van den Staat, de openbare orae of de goede zeden)." Intusschen is het telegram tegen den avond toch nog aan zijn adres bezorgd. Het had toen natuurlijk zijn doel gemist, want de lozer zal begre pen hebben, dat het telegram bedoelde te waarschuwen voor de aankomst van 200 werkwilligen. De bestuursleden van „Recht en Plicht" deelden nog mede, dat tele grammen voor hen bestemd vertraagd zijn, terwijl zij ook moeilijkheden ondervonden met de telefonische ver bindingen. Woensdag j.l. vertrokken 56 kinde ren nit de koloniehuizon „Weezenkas" en „Kinderhuis" van het Centraal Genootschap te Nunspeet en werden Vrijdag vervangen door 58 kinderen uit de afdeelingenPen Haag II, Enkhuizen, Rotterdam II, Utrecht I, Steen wijk, Blokzijl, Haarlem, Alkmaar on Amsterdam I. Donderdag vertrokken 125 kinderen uit koloniehuis „Zwartendijk" te Eg- mond aan Zee, terwijl heden den achtsten Juli dit-tehuis weer door 125 kinderen betrokken wordt uit de afdeelingen: Bolsward, Weesp, Gro ningen, Utrecht I, Veendam, Baarn, Deventer, Alkmaar, Heerenveen, Koog aan de Zaan, Oost-Dongeradcel, Den Haag I, Haarlem, Apeldoorn en Am sterdam I. De resultaten van de Juni-verple- ging zijn bijzonder gunstigde hoogste gowichtstoename bedroeg in 27 dagen 11 pond. Bij het vertrek van Pres. Fallières heeft te IJmuiden, toen de Edgar Quinet" in de nieuwe sluis werd ge schut, een ongeluk plaats gehad, dat nog goed afliep." Een vlet, waarin zich twee matro zen van de „Gelderland" bevonden om bij de trossen van bovengenoemde kruiser behulpzaam te zijn, geraakte in het schroefwater. Uit lijrebehohd sprongen de inzittenden te water, wat op hot Fransehe schip opgemerkt werd. Onmiddellijk sprongen twee Fransehe matrozen overboord terwijl een lichtgevende boei te water ge laten werd. Men mocht er gelukkig in slagen de drenkelingen, waarvan een reeds in bewusteloozen toestand verkeerde, te redden. Van een rijtuig, waarin Louis Bouw meester en zijn dochter waren gezeten ging gisterniddag in de Vijzelstraat te Amsterdam het paard op hol. Het rijtuig reed eerst tegen een tram aan, en kwam daarna in botsing met een paar wagens, waardoor het ernstig beschadigd werd. Het paard raakte daardoor los van het rijtuig en holde voort. De koetsier sloeg van den bjbk en werd bewusteloos met een \jronde aan het achterhoofd, een win kel binnengedragen. Vandaar werd h|j per rijwielbrancard naar het Bin nen Gasthuis gebracht. Bouwmeester ep zijn dochter kwamen met den schrik vrij. Hot rijtuig werd vernield. Het rijtuig werd op het Koningsplein tot sljaan gebracht. ONDERWIJS. Examens hoofdonderwijzer. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, behoudens onvoorziene omstan digheden, het mondelinge gedeelte van de| examens ter verkrijging van de akte van bekwaamhoid als hoofdon derwijzer op de volgende plaatsen en tijden zal worden afgenomen 'te Breda, in het gebouw de socië teit „Concordia" van 14 tot en met 23 Juli, van 31 Juli tot en met 5 Augustus, van 21 Augustus tot en met 9 September, telkens van des morgens halfnegen af te Arnhem, in het gebouw der Bui- tensocieteit van 14 Juli tot en tnet 10 Augustus, van 16 tot en met 31 Augustus, telkens van des morgens halfnegen af; te 's-Gravenhage, in het gebouw der Leesinrichting (Oude Molstraat) van 17 tot en met 22 Juli, van 26 Juli tot en met 8 Augustus, van 11 tot en mot 15 Augustus, van 23 tot en met 26 Angustus, van 30 Aug. tot en met 2 September, van 6 tot en met 16 Soptember, telkens van des morgens halftien af. LANDBOUW Overbemesting. Onder overbemesting verstaat men het toedienen van meststoffen hetzij stalmest of kunstmeststoffen aan een groeiend gewas. Wanneer het de laatste betreft gebruikt men er in den regel oen stikstofhouden.de meststof voor. Fosforzuur en kali worden bijna uit sluitend vóór of bij de grondbewerking gegeven, de stikstof daarentegen veel als overbemesting. Een der redenen hiervan is wel dezede stikstofhou- dende kunstmeststoffen kosten duur. Men is er daarom zuinig mode en dient ze dikwijls eerst toe wanneer men ziet dat het gewas door een stik stofgift geholpen moet worden. Vele landbouwers meenen, dat een overbemesting bij hunne gewassen slechts gegeven kan worden in den vorm van chili-salpeter. In den regel zijn dit landbouwers die nog niet bij ondervinding weten dat er nog een andere stikstofhoudende meststof be staat die zich daar uitstekend toe leert. Wij hebben hier het oog óp de zwavelzure-ammoniak, meststof welke ruim 20% stikstof bevat. Meer en meer gaat men ook deze meststof als overbemesting gebruiken. En met goede resultaten. Ook de zwavelzure-ammo niak is immers voor directe hulp ge reed. De omzetting van ammoniak- vorm tot salpeterzuur geschiedt vooral in den zomer zeer gemakkelijk omdat de voorwaarden daarvoor juist in dezen tyd bijzonder gunstig zijn. Haar wer king is dus, evenals van chilisalpeter zeer vlug. Een voorname eigenschap heeft echter de zwavelzure ammoniak boven chilisalpeter. 55e wordt n.l. door den bodem vastgehouden. Gerust kan men dus de geheele hoeveelheid tege lijk uitstrooien. Ook vormt ze geen korst, wat vooral bij overbemesting met chilisalpeter 't geval is en zeer lastig kan zijn. Wij raden den boeren aan op al hunne gewassen waarbij zij van plan zijn Chilisalpeter als overbestemming te gebruiken, bij wijze van proef eens een gedeelte met zwavelzure-ammo niak te bemesten. Men kan dan nagaan of het niet voordeelig is deze meststof geheel of gedeeltelijk in plaats van chilisalpeter te gaan gebruiken. Men houde er echter rekening mede dat I waar men 100 K.G. chilisalpeter ge bruikt men met 75 K.G. zw.-amm. kan I volstaan, omdat het gehalte aan stik- ■tof van loeide meststoffen respectieve lijk 16% en 20% procent bedraagt. Men lette verder niet allee n op de opbrengst maar ook op de kwaliteit der geoogste produkten. M. GOUDA, 8 Juli 1911. De sub-commissie van de commissie voor openbare feesten zal op Dinsdag a.s. des avonds te half negen in de Bovenzaal van het café „Harmonie" een vergadering houden, waarin een beslissing zal worden genomen over het al of niet samenstellen van een optocht van Industrie en Handel, te houden ter viering van het Koningin- nefeest op 31 Augustus a.s. Veler opkomst is gewenscht. In de door de afd. Gouda der S. D. A. P. gehouden vergadering is besloten zich bij de herstemming voor den gemeenteraad in het 1st0 en 2*° district van stemming te onthouden en in het 3de district de candidatuur van den heer N. A. van der Ree te steunen. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin-Moeder een zilveren me daille beschikbaar gesteld voor de op 12 en 13 Augustus a.s. alhier te hou den internationale zwemwedstrijden. In de op 7 Juli gehouden jaarlijksche vergadering van de Remonstrantsche Arbeidersvereeniging „De Broeder schap" is het Bestuur samengesteld als volgt E. J. Vonk, Voorzitter, Joh. Kop pendraaier Jzn., Secretaris, A. Punt, Penningmeester, P. J. B. Hen sen van Uningen en A. Nonner, Commissa rissen. Zooals wij gisteren reeds meldden hebben de kinderen der openbare school No. 1, hoofd de heer van Ker sen gisteren een uitstapje gemaakt naar Utrecht en Zeist. Wij vernemen omtrent dit school reisje nog het volgende Tegen kwart over zeven verzamelden zich de kleinen in de school aan de Jeruzalemstraat, vanwaar de tocht werd aanvaard. Eerst werd wat mondvoorraad uit gedeeld voor ev. hongerige magen en toen ging de heele troep van meer dan 100 kinderen onder geleide van het hoofd der Bchool, den heer van Kersen en de Onderwijzeressen en Onderwijzers naar het station, waar verschillende moeders hun kroost nog goede reis kwamen wenschen. De trein kwam weldra voor, allen stappen in en stoomden weg naar Utrecht. Daar aangekomen werd een i wandeling gemaakt door verschillende straten en door de Maliebaan, waarna in een Melksalon wat werd gebruikt en wat lekkernij werd verorberd. Op getogen holde de kinderen naar den Fransohen bazar, waar na bezichtiging, I voor elk kind mirlitons enz. wer- I den aangekocht, die hen later op den I dag heel wat pret hebben .bezorgd. Daarop ging het geheele gezelschap I naar het station om met de lokaal- I trein naar Zeist te vertrekken. Wat I oen verrukking bij die kleuters bij I het zien van de mooie natuur, van I die prachtig aangelegde tuinen, die I mooi gebouwde villa's langs den weg! Direct na aankomst ging het naar het café Boschlust, waar de magen weer werden versterkt. Het prachtige weer lokte uit tot wandelen door de lanen van het mooie bosch, later door het aardige dorp, vanwaar de kleinen hun ouders een poet brachten per briefkaart. Maar het bosch trok allen weer aan en tenig het om onder de heerlijke lommer der boomen de kinderen te doen genieten in de volle vrijheid der natuur van spel en wat hen kon ver maken. Een paar kindervrienden maakten de kinderen blijde door hen des mor gens en des middags op lekkernijen te onthalen. Na het spel werd nog eenigen tyd verpoosd in Boschlust, waar voor den terugtocht de magen nog eens werden versterkt en limonade werd gedronken, I waarna, nadat in den speeltuin nog I een foto was gemaakt van den ge heele groep, tegen half zes met den I trein van Zeist werd afgereisd naar I Gouda, waar aan het station te 7.56 I de kinderen werden opgewacht door I ouders en familieleden, aan wie zij met stralendo gezichten verhaalden van de mooie prettige reis naar Zeist. Electrische Centrale. Op 1 Juli 1911 waren als stroom- verbruikend aangesloten do volgende soorten van verbruikers Winkels 72 stuks Particulieren 42 Fabrieken en werkplaatsen 20 Kantoren en magazijnen 14 Hotels en Cafés 12 Zuivelfabrieken en melk boeren 9 n Eleotrotechnische Bureaux 5 Drukkerijen 5 B Sociteiten en Vereenigingen 4 Ziekenhuizen 1 n Bleekeryen 5 B j totaal 189 stuks In totaal zijn in de stad geinstal- I loerd rond 4400 lampen en 153 Paar- dokracht aan motoren. Er wordt nog de aandacht op ge vestigd, dat in straten waar geon kabel ligt, niettemin aansluiting te vèrkrygen is, indien de eventueele verbruiker of meerdere verbruikers, zich wenschen te verplichten tot het afnemen 'van een bepaald quantum stroom, gedurende eenige jarenin dergelijke gevallen kan de fabriek veelal tot het verlengen van het kabel net overgaan. De Directie verstrekt gaarne alle gewensohte inlichtingen, omtrent ta rieven en wijze van aansluiten. Naar wij vernemen is het adres betreffende de aanvrage van een los- en laadplaats met emplacement en hij«nrichting aan de Gouwebrug alhier, door 37 fabrikanten en hande laren uit verschillende takken van bedrijf onderteekend aan de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen toegezonden. Door de Nederlandsche Vereeniging van kaashandelaren, alhier, is oen adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal waarin genoemde vereeniging verzoekt op breed gemo tiveerde gronden het invoerrecht op I kaas niet te verhoogen doch onver- I anderd te laten, op f 5.per 100 K.G. I Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10«re. De. G. J. W. OL- DEMAN, Delft. GROOTE KERK. Collecte v. 't suppletie-fonds ten behoeve van on- en minvermogende I ouders die chr. onderwijs voor hnne kinderen begeeren. Vroegpreek ten 7% ure. Ds. TEN BOSCIL Voorm. ten 10 ure. Ds. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. I Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. KLEINE KERK. Namidd. ten 2 ure. Ds. DEUR. Kinderpreek ten 6 ure. Ds. TEN BOSCH LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. Geslhutsbn. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensd. 12 Juli Ds. TEN BOSCH. Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel heeft zijn catechisatie gesloten. Hy zal zijne leerlingen nader berichten wanneer I hij weer begint te catechiseeren. GROENTEN- V EILIN G. Vrijdag 7 Juli. Bloemkool 1® soort van f 5.— tot I f 9.p. 100; Idem 2® soort van f3.I tot f 5.— p. 100. Wortelen f 2.—tot f 2.25 p. 100 bos. Kropsla f 1.tot f 0.— p. 100. Doperwten f 7.— tot f 10.— p. 100 pond. Peulen f 7.50 tot f 10.p. 100 pond. Knollen f 0.tot f 0.—. Postelein f 0.40 tot f 0.— per mand. Groote boonen f 2.— tot f 0.— p. 100 pond. Prinsesseboonen f 0.90 tot f 1.20 p. 1000. Komkommers (gele) f 5. tot f 9.idem (groene) f 5. tot f 8.per 100. Snijboonen f 3.25 tot f 4.50 per duizend. Uien f 2. tot f 0.— p. 1QQ bos. Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Vrienden van de Indische Militairen. Wij wilden gaarne weder, gelijk in I vroegere jaren, zorgen dat de Chris telijke Militaire tehuizen in Indie tegen Kerstmis flink wat lectuur ontvingen. We zonden verleden jaar 1750 Chr. scheurkalenders in 8 soorten, veel ge- illustreerde Volksbladen, traktaten, ex. van „Blijde Boodschap", „Pniël" en „de Spiegel", enz. Bijna alle scheurkalenders moesten wij koopon, ook veel geïll. Volksbladen, traktaten, enz. terwijl we bovendien veel ten geschenke kregen. Wij gaven toen bijna 1200 gulden uit. Wij wildon dit I jaar gaarne wederom zooveel beatoden Zoudt U ons daartoe in staat willen stellen We vragon U vriendelijk om I e.en? borage opdat de Indische mi litair zyne Chr. lectuur moge ontvan gen, Geve God er Zyn zogen op! Namens het Bestuur van den Chris- telijken Militairen Bond voor Oost en West-Indiö Ds. H. TEN KATE, Sliedrecht, I Voorzitter, j Jhr. Mr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN, Keizersgracht 547, I Amsterdam, Secretaris. Ds. N. A. ROUWENHORST, Leersum, Penningmeester. Onze Geïllustreerde Weekbladen. De Wereldkroniek van 8 Juli geeft een beschrijving van het leven der bijen, de eerste Oostenrijksch-Hon- gaarscho Dreadnought, het Concoure- Hippique op Houtrust te 's Hage, hot bezoek van President Fallières, Kro niek van de Week waarbij foto's van de roeiwedstryd gehouden op de Reeuwijksche Plas, de Europoescho Rondvlucht, de Nederl. delegatie op het congres voor vrouwenkiesrecht te Stockholm, feuilleton en caricaturen. Het Leven van deze week heeft foto's van de Europeesche Rondvlucht, van Mo vrouw Joanne Spre*—Monoh de dezer dagen overleden tooneelspoolster, I President Fallières, de lustrumfeesten te Utrecht, den overleden heer Dudok I de Wit, de zeeliedonstaking in Am sterdam, de roei wedstrijden van Norous Amsterdam, een feestavond der jonge I liberalen Rotterdam, schetsen enz. I Pak me mee van deze week bevat als voorplaatHet portret van Armand Eallières, de sympathieke President der Fransehe Republiek, die van 3— 5 Juli, als gast van H.M. de Koningin, in ons land vertoeft. Vervolgens: De vier voorgangers van Fallières Sadi Carnot, Casimir Perier, Felix Faure, Emile Loubet; De Vlootrevue te SpitheadDe Zeeliedenstaking te Amsterdam; Het OranjekruisHet uitroepen van de Republiek te Lissa bon De Lustrumfeesten te Utrecht met prachtvolle foto's o.a. voorstel lende de beide hoofdpersonen Willem, Graaf van Holland, Henegouwen, j Zeeland en Heer van Friesland en Robert van Arkel, Maarschalk van 't Sticht en drie foto's voorstellende de optocht door de straten van Utrecht Jubileum van de Twentsche Bank ver eeniging Z. K. H. Prins Hendrik, om- I geven door leden van het Ned. Comité, poseert op de Ned. Afdeeling der Internationale Rubber-Tentoonstelling te Londen voor de Ned. Geïllustreerde Pers. Ten slotte een drietal portretten van bekende landgenooten. Rubriek van „Redacteur X", waarbij elke week een remontoir-horloge wordt I uitgeloofd. Het Kindernummer „Oiis Prinsesje" met geïllustr. kinderlectuur waarbij eveneens elke woek een remontoir- horloge wordt uitgeloofd. Alles afgewisseld door boeiende Schetsen. Opgave der Personen, die sioh gedurende de week van 30 Juni tot 7 Juli In de ge meente gevestigd ot deze I verlaten Inbben. GEVESTIGD: M. v. d. Pijl aas. Apoth. nit 's-Gra- ven hage, Gouwe 180. M. J. Fennet, uit Wijk by Duur stede Minderbroederateeg 14. J. van Delft, metselaar uit Haas trecht Boomgaardstr. 65. M. v. d. Berg, off. L. des Heiig nit Dordrecht Zeugstr. 54. J. La verman, gep. Sergt. Maj. O. I. L. uit Leeuwarden, Raam 874. I J. T. Jam, ondenvyzer uit Slie- I drecht, L Tiendeweg 71. J. Boef, fabr. arbeider uit IJssel- I stein, Varkenmarkt 27. I M. E. Jounk, nit Bergen, K. Tien- I deweg 20. I. v. d. Hoek, raagazynbed. uit Rot terdam, Groeriendaal 38. C. Spaargaren, machinist uit Rot terdam, Gr. v. Bloisstr. 17. J. den Uijl, winkelior uit Woerden, C. Ketelstr. 17. H. J. de Graaf, zadelmaker nit Ha- zorswoude, Groonendaal 122. J. D. Boerkoel, opz. Stadsplantsoe- nen, uit Opst wedde, Pr. Hendrik- I straat 27. VER TROKKEN EN W. B. v. d. Lans, brievenbesteller van Fluweelonsingel 11 naar Den Haag Zieken 1. A. J. Rietveld, van Kamomelksl. 53 I naar Rottordam, Goudscheweg 62. B. J. J. van Ovost van Gr. Floris- I weg 13, naar Leiden. Oost Dwaregr. 5. M. Monasch goudsmid van Turf markt 22, naar Hilversum Oude Amersfoortsche weg 19. J. Zuidema, dienstb. van Gr. Flo- risweg 24 naar Maarn. F. Th. Viol, winkelbod. van Turf markt 63 uaor Amsterdam Tilamus- I straat 68. J. E. de Jong, stoker van Boom- gaardstr. naar Woddinxveen Zuidkade. J. C. van Ham, van Groenendaal 92 naar Utrecht Vleutonsche wog 134bis. P. van Vliet, slagerknecht van Gr. Floritweg 8 naar Amsterdam Tagel- straat 82. V. Poortji, van Markt 67 naar Delf- zijl Wyk A 698. H. Linthorst, kloermakor van Groe nendaal 9.) naar Den Haag Oog in 't Zeilstraat 4a. C. v. d. Stel, los werkman van Aaltje Baksteeg 10 naar Rotterdam Zomerhofstraat 2. Een ongeluk dat nog good is afgeloopen. Lütge zou vanaf heden, Zaterdag, I op Duindigt vliegen, maar op het j laatste oogenblik was er verandering I in dat plan gekomen, er werd besloten I roeds gisteren de entree-hekken voor I het publiek open te stellen. Er was aan deze wijziging echter niet vol- I doende bekendheid gegeven, zoodat toen wij omstreeks zeven uur op höt terrein kwamen er slechts weinig pu- I bliek op den vlieger wachtte. Dozo I verscheen evon daarna en besloot niet- 1 tegenstaande den vry krachtigen wind toch op te stijgen. Spoedig zat hy op den stuurstoel, de motor sloeg dadelijk aan en het toestel rolde voort in do I richting van Wasscnahr; doch het verliet den grond niet. Wo zagen het hoogtestuur niet omgegooid worden en aan het eind van den baan, by den spoordijk van de Eleotrische stopt»* de machine. Lütge Het liet toestel omdraaien en opnieuw den motor aanzetten, doch uitmaal wildo dozo niet pakken hoe vaak Emile, de me canicien den schroef ook omrukte. Ten slotte stapte de aviateur er uit eü gaf orde de machine naar den hangar to I duwen. De bougies waren vuil en de I motor moest eerst nog eens geducht I I gerepasseerd worden Toen gebeurde er iets wat wy ons nóg niet begrijpen hoe het heeft kun nen plaats vindon. Do secretaris van Lütge, de heer Busch, zelf leerling- j aviateur, beweerde dat het niet aan den motor lag, en om dit te bewyzen sprong hij in het vliegtoestel en liet nogeens den schroef omtrekken. On middellijk pakte de motor en daar eigenlijk niomand de staart vasthield ging de machine er spoedig met een reuzenvaart van door, recht op hot publiek aan. De mócanicien, opzij ge sprongen, holde er achter aan on wierp zich met nog een ander op liet ach terstuk om te trachten, het op hol geslagen toestel nog te remmen, doch daar was nu geen denken meer aan. In minder dan een seconde misschien I was de machine met Busch het terrein afgerend en naderde nu het uiteen stuivend publiek. Een jonge dame kreeg een zenuwtoeval en ook wy zagen een verschrikkelijk ongeluk aankomen. Op" dat oogenblik echter wierp Buscb het stuur om en zwenkte I naar rechts. Een toeschouwer die daar I bij het hek stond en nu op eens het I I toestel met oen sneltreinvaart op zich I af zag komen, sprong als een haze- I wind de omheining over en zette het I op een loopen. Busch stond nu overeind in den stuurstoel met de armen ton hemel, en toen hij zich op het hek zag toe rennen sprong hij uit de machine. Het volgend moment vloog deze tegen de houten omheining van de renbaan. De schroef rukte het hek uit den grond en versplinterde het en alsof er geen hindernis stond suisde de machine verder. Nu was het echter spoedig gedaan do schroef was bij de botsing totaal versplinterd on dus kwam liet toestel weldra uit zichzelf tot stil stand. I Won dar boven wonder was alles I n°g goed afgeloopen - Busch stond onmiddellijk weer overeind en was er zonder eenig letsel afgekomen. Alleeen do schroef was or geheel af en do as van den motor en een 8teunijzer van een dor vleugels een weinig versteld. Eon twootal dagen zullen noodig zijn om oen en ander weer iö orde te brengen. Jammer voor den bekwamen avia teur dat hij door do heetgebakerd heid van zijn impresario thans een korten tyd tot werkeloosheid is ge dwongen. Vorschillonde prijzen waren juist door Haagsche sportvrienden naar aanleiding van zijn aanwezigheid uit geloofd, o.a. oen tweetal voor een vlucht naar Scheveningen. Maandag a.s. hoopt Lütge echter weer klaar te zijn on dat alles toch nog to verdienen. van het Koninklijk Metoriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 779.6 te Valencia, laagste stand 760.1 to Ilapa- randa. Verwachting tot den avond van 9 Juli Zwakke veranderlijke wind, meest licht bewolkt, zelfde temperatuur. van alle Mantels, CitiUM*, Coslumes-lallleiir, 'Housen, Gekleede m TroUeur Hokken, Ondrrrakkcn, JiponslolToa, zijde on verdom NO IJ V KA UT K'H tot Aaffeafciraan l*#t> pry*m. GOUDA. Ijaatste Herichten. De Zeelied enstaking. Do minister van Landbouw, do hoor Tal- ma, vertrok hodon naar Amsterdam tot het houden van besprekingen in verhand met do Zeoliedonstakinir aldaar. De minister van Waterstaat be gaf zioh hedenochtend naar het f/io ter conferentie hij H. M. de Koningin. In een avondvergadering van do vertegenwoordigers dor dokwerker» met do Manchostor fihip Canal Com- pany, daar tor stede gehouden, ein digde met een overeenkomst die eohter nog door de dokwerkers moet worden goedgekeurd. De ioonen en do arbeidstoestanden der dokwerkers zijn 'belangrijk ver beterd. Omtrent de staking in do bouw- bedrijven te .Stockholm wordt door „Renter gemold, dat, nadat gisteren de onderhandelingen definitief mislukten, Maandag een uitsluiting zal volgen van 40.000 arbeiders in do bouwvaCken b(j allo werkgevors van Zwedon. De Fransehe Henaa' hooft na een nachtvergadoring de begrooting afgehandeld. Naar wij vernemen zal Maandag 10 dozer dos namiddags te 4 nnr Ie Utrecht de aanbieding plaats hobbon van het huldeblijk aan I)r. (J. Brom directeur van het Ned. Historisch Instituut to Romo bij geiogonheid van zijn zilveren Priesterfeest. OOUDA. GEBOREN5 Juli. Johannes, onder» W. A. Hoi en L. M. v. d. Borg. 6. Adriana Johanna, ouders O. j' v. Wijngaarden en M. do Graaf. 7. Johanna Cornelia, onder» K. don Hartog en E. O. Twigt. - Johanna, oudere A. van Leeuwen en J. R. Grauw. 8. Lena, oudei-B G van Barlingen en G. de Groot Jan Adnanui Bernardu» Antonius, ouders 0, F. P. B. C. Streefkerk en J. G. Verhaar. ONDERTROUWD: 6 Juli. C.Beert- huijaen en A. Verhoor,!!!. j. q Wassing en Anna Snel. - B. Joossen en M. van Duin. - W. J. N. Roze- straten en J, M. v. d. d. Bêrg. N W. van Klaveren en J. 8. Dries. -I J. C. Rovers te Rotterdam en P \V F. Zwarts. OVERLEDEN: 7 Juli, M. C, Bur- gert 2 m. J. Sanders 34 j. M l Kooij 7 m.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 4