s. O M IERKI» letten. HG, De Gaazsnioktsr. 1 Alter acht 269* AG, IC WA All- n iskleeding. fg-edeelten No. 11605. 50e Jaargang- Maandag 10 Juli 1011. 33-ud.ten leuxxcL. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETOS. i s Inkt de BESTEj CHADELIJK.I LI. AND. E. ALTER ht 2*59*, kö. F. Herman Fzo. W. van de Velde. J. Vergeer Mn F. H. Kranenburg. N. A. van der Ree C- 0. Krom. ZONEN, ïjf. XTï.eu.-ws- ezx tt-oox O-o“clqLsi. exx OxcxstxeOsezEX. Verschijnt dagelijks - behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. r- stad aan huis II. Zn., Gouda, BIJL, ■AART L». oed. mA DUB ft. De volgende dagen brachten niet de behagelijke stemming van eene nauwere aaneensluiting, waarop men met recht had kunnen hopener Voor de herstemming op Woensdag 12 Juli a.s. bevelen wij met den meesten aandrang aan de vrijzinnige candidaten IN DISTRICT I IN DISTRICT II IN DISTRICT III IN VAN EEÊN worden in verzegelde vijf, twee en een Ned. one ling van Nom- i, voorzien van 1 Merk, vol- gedeponeerd, de uitvoering le orders aan- en verwonden een hunner tegenstan ders ernstig. Een tweetal monarchis tische samenzweerders word in hech tenis genomen. Op net oogenblik staan 25.000 Por- tugeezen onder de wapenen aan de noordelijke grenzen. Men is begonnen met troepen naar de Zuidelijke grenzen te zenden. heerschte eene zekere spanning, die nu hier en dan weer daar bemerkt werd. Amalia’s indringerig optreden tegenover Kienhout prikkel de mevrouw Betty voortdurend en maakte het haar moeielijk tegenover deze vrouw een vriendelijk gezicht te zetten van zijn kant bemerkte Kienhout de prikkel baarheid van zijn vrouw en leefde daardoor in bestendige vreezo, dat zij niet altijd meesteres over 'haar gevoe lens zou kunnen blijven. Zijn geheel optreden getuigde van zenuwachtig heid en opgewondenheid. Zelfs mevrouw Emma, die zonder eenige nevenbedoeling uit, werkelijke toegenegenheid voor de vrouw des huizes gekomen was, ondervond ook de gevolgen van dezen onbehaaglijken toestand. Betty maakte haar tot ver trouwelinge van al haar ijverzuchtige gedachten en gevoelens en daanKien- hout met zijn huldebewijzen ten op zichte van Amalia te koop liep, ge- ,Och laat* mij met ryst met jeloofde ook zij aan een w'eder-opvlam- men van een oude liefde, hoewel zij dit tegenover haar vriendin niet onder woorden bracht. Sympathieker werd de Amerikaan- sche haar daardoor natuurlijk nieten het kostte haar eenige zelfbeheersching met haar zoo vriéndelijk om te gaan, als de omstandigheden des huizes het van haar vorderen. Bovendien gevoel- in en vertelden elkander haar weder- zijdsche lotgevallen. Emma’s echtgenoot had een'langen en moeilijken strijd gevoerd, zich met ondergeschikte betrekkingen moeten tevreden stellen, totdat het hem eens gelukt was de opmerkzaamheid van zijn patroon op zich te vestigen, door dezen in een handelsaangelegenheid een raad te geven, die door den gun- stigsten uitslag werd bekroond. De oude heer raadpleegde zijn bediende van dit oogenblik af zeer dikwijls en bemerkte daardoor, dat hij met een buitengewoon knappen handelsman te doen had. Hij schonk hem zijn volle vertrouwen en nauwelijk twee jaren later verhief hij den geheel onbemid- delden man tot zyn compagnon. Door de hooge vlucht, welke de zaak nam, werd het aandeel van den jongen compagnon voortdurend groo- ter en toen de oude patroon stierf, gevoelde de jongere zich in staat, de zaak geheel alleen over te nemen en was nu in korten tijd een rijk man. Helaas werd aan zijn vurige werk zaamheid al te vroeg een einde ge- maak; een hevige ziekte rukte hem weldra weg. Mevrouw Emma was genoeg op de hoogte om de zaak niet alleen te be sturen, maar ook in haar ouden glans te handhaven, doch toen haar op- De Marokkaanscho kwestie. De Fransche gezant te Berlyn, Gam bon, is weer naar zijn standplaats ver trokken en daarmee is de tijd van onderhandelen tusschen Duitschland en Frankrijk aangebroken. Misschien was het beter te zeggen de tijd van loven en bieden, want de heele kwes tie draait hierom, dat elk een zoo groot mogelijk stuk van Marokko wil bemachtigen. De tijd is voorbij dat ‘Duitschland zich tevreden stelt met in Europa Frankrijk te tyranniseeren. Sedert het Duitöche volk op industrieel gebied zoo enorm is vooruitgegaan, sedert is het afzetgebied voor de Duit- sche handel en industrie te klein ge worden en heeft deze gezocht naar nieuwe plaatsen waar zij haar waren kon verhandelen. Heeft Duitschland vroeger niet ongaarne gezien, dat Frankrijk zich in Afrika land zocht te veroveren, wijl Frankrijk’s aandacht hierdoor van een eerste vioolspelen in Europa in het algemeen en van een herovering in Elzas-Lotharingen in het bijzonder was afgeleid, die toestand is veranderd sedert Duitschland zelf eén koloniale politiek voert en vooral ook, nu Frankrijk in Afrika het tekort van zijn leger tracht aan te vullen. De heele kwestie in Marokko is een ‘kwestie van geven en nemen. Na- tuurlijk geven weinig en nemen veel. •Cambon de Fransche gezant zal dan ‘Opk geen voorstellen doen om het groeiende zoon niet de minste neiging voor het koopmansleven toonde te bezitten, deed zij de zaak aan anderen over en trok zich in het particuliere leven terug. Nu kon zij ook den langgekoesterden wensch in vervulling doen gaan do gezellinnen harer kindsheid en harer jeugd opzoeken Betty, die haar het naast aan het hart lag en wier adres zij eerst langs groote omwegen had kunnen bemachtigen, was het eerst aan de beurt. ’s Avonds vertelde mevrouw Kien hout dit alles aan haar man, die echter niets anders deed dan de schouders ophalen. „Vertellen is gemakkelijk,” zeide hij, „doch er moet er altijd een gevonden worden, die het gelooft. Uit datgene, wat iemand van zich zelf vertelt, vormt geen verstandig mensch zich een oordeel. Daar heb je bijv. AmaMa, die spreekt nooit rechtstreeks over haar rijkdom „Gun muii mij mui rysi u Wel te rusten I” onderbrak mevrouw Betty. (illl IISCIIE COURANT. PRIJS DER AD VER TENTI N Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer t 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Am KRIK A To New-York is Donderdag het proces begonnen tegen twee jonge dames, miss Lilian Graham en miss Ethel Conrad, die beschuldigd worden van poging tot moord op den New- Yorkor miïlionnair Stokes. Indertijd heeft deze aanslag op den heer Stokes in New-York groote sensatie gewekt. De heer Stokes was met de beide dames goed bekend. Op zekeren dag ontving hij een schrijven van miss Conrad, die hem verzocht, bij haar te komen, om eenige brieven terug te ontvangen, die hij aan miss Graham haul geschreven. Do heer Stokes begaf zich naar de woning van miss Conrad. Nauwelyks was hy in de ontvangkamer, of miss Graham kwam binnen, gewa pend met oen revolver. „Niemand weet, dat u hier is,” zei de jonge dame. „Wy zij alleen hier mot eenige bedienden. Er zyn wel meer bekende New-Yorkers spoorloos verdwenen. Bedenk dus wel, dat we u in onze macht hebben.” Daarop werd hem gevraagd een stuk te onderteokonen, waarin hij verklaarde, ongunstige praatjes, die Lij omtrent miss Graham kou hebben rondgestrooid, in te trek ken tevens lag een cheque van 25.000 dollars gereed, ter ondertoekening. Gij hebt te kiezen tusschen betalen of den dood dreigde miss Goh rail, Dan kies ik don dood, antwoordde Stokes, die begreep mot een gewoon geval van afpersing te doen te hebben. Miss Graham vuurde daarop en wondde den heer Stókea in het been. Een worsteling volgde, waaraan ten slotte ook nog de drie Japaasche bedienden der dames deelnamen. De heer Stokes wist echter, hoewel ernstig gewond, te ontkomen en is in hot jipspitaal van zijn wonden genezen. Aldus is het verhaal, dat de aan gevallene in do rechtzaal deed. Uit de verdere behandeling dezer zaak zal nu moeten blijken, of dit verhaal van deze zonderlinge poging tot af persing juist is. conflict uit den weg te ruimen, doch stilletjes wachten totdat Duitschland begint en Von Kiderlen Wachter, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, zal ook wel wachten om de eerste te zijn. Wie het eerste biedt, of vraagt, staat er aan bloot, dat er wordt afgedongen. Natuurlijk heeft men aan beide zijden wel zijn voor uitgeschoven wachtposten, waardoor men elkanders plannen en wensohen leert kennen. Het is weer een tee- kenend staaltje hoe weinig de diplo matie nog uitwerkt. In 1906 sluit men en onderteekent men de acte van Al geciras. Later sluiten Frankrijk en Duitschland nog aparte overeenkoms ten. Bij alles blijft de souvereiniteit van den Sultan en de politiek van de open deur gehandhaafd. Niettegen staande Acte en Overeenkomst weet Frankrijk zich zoo’n invloed in Ma rokko te verzekeren, dat Spanje het noodig vindt in Noord-Marokko een beetje meer direct op te treden en nu kan Duitschland het niet langer aanzien en komt onverwachts tusschen- beide en stuurt zijn oorlogsscheepje om daarmee te toonen, dat het ook zijn belangen wil erkend zien. Hoe de onderhandelingen af zullen loopen, is natuurlijk nog onzeker. Het is mogelijk, dat er een afzonderlijke re geling wordt getroffen tusschen Frank rijk en Duitschland. Misschien houden de 4 allereerst betrokken mogendheden Frankrijk, Duitschland, Engeland en Spanje een conferentie. Maar zooveel staat wel vast, dat Duitsch land zich zonder schadeloosstelling niet zal laten af schepen. de aardbeving. Bij den val van een muur te Nagy Koekocs moeten 2 per sonen zijn gedood. BRLGlfe. De „Nieuwe Gazet” meldt, dat dooi den heer Lorand in de Rekonkamef te Brussel een stuk ontdekt is, dat et op wijst, hoe met behulp van staats* gelden clericale propaganda word| gevoerd. Dat stuk is een mandaat van be* taling, afgegeven door het ministerie van binnonlandsche zaken ton behoevd van de vereeniging der katholiek* jonge wachten van Neufchateau voor den aankoop van oen vaandel. Het blad stelt hiertegenover, dat toen de heer Anseele in de Kame< aandrong op een subsidie voor de ver* eoniging tot beperking van do groot0 kindersterfte, hem geantwoord werd, dat er geen geld beschikbaar was. Engeland. Het koninklijk echtpaar is Zondag door hot volk van Ierland bij prachtig weer schitterend ontvangen. Tien» duizenden hebben den Koning en d* Koningin in de feestelijk versierd* straten zeer geestdriftig begroet. Een avontuur, dat Farrel, den poor* termeester, wiens wispelturigheid al» Castro moot het aan Columbia be. K8™»» ,,ft" opmwokt, is overkomen, was de eenige wanklank. Farrel was nml. van plan, ondanks een besluit van den gemeenteraad in tegengestelden zin, een adres aan den Koning aan te bieden, dat echter niet het stadszegel zou dragen. Maar drt poortermeester was nergens te zien, bleefhalsstarg op het stadhuis en weigerde iedere verklaring. Hij kon dus ook niet zijn adres aanbieden. Het bleek, dat eenige oolijke grap penmakers de zitplaatsen van des poortermeesters tribune geteerd had den, zoodat hij er niet op kon gaan zitten. De tribune was leeg toen de Ko ning en de Koningin voorbijkwamen. Pobtügal. De Portugeesche Monarchisten. Het Spaansche plaatsje Mondarjz, niet ver van Vigo gelegen, herbergt het hoofdkwartier der monarchistische samenzwëerders. In den afgeloopen nacht had een gevecht plaats tussenen eenige aan politiek niet deelnemende Portugeezen uit het binnenland van de republiek en een groep samen zweerders. Deze laatsten gaven vuur de zij grooten afkeer voor het thea trale in Amalia’s gebarenzy> had zooveel werkelijke kunst leeron ken nen, dat zy bijna lichamelijke pijn gevoelde by de aanhoudende citaten der Amerikaansche. Werkelijkbeklagonswaardige men- schen waren WaTdemar en Edith daarvan droegen de beide familie hoofden de schuldin hun ijver om de jongelieden nader tot elkander te brengen, deden zij te veel en bewerk ten juist het tegenovergestelde. In het eerste uur, dat zy zich onder vier oogen bevonden, vroeg Amalia aan haar dochter: „Wel,hoe bevallen je de lui hier?” „Heel goed,” antwoordde (jas*, „tante eigenlyk beter dan oom, of schoon hij zich voel beminnelyker voordoet; eigenlijk vind ik hem oen beetje komiek.” „Loop heen met je tante, je oom Hoe bevalt je de jonkman „Welke?’’ vroeg Edith. „De zoon of de logé des huizes?” „De zoon natuurlijk,” hernam do moeder ongeduldig. „Hij is een heef nette jongen,” oor deelde de dochter, „maar de ander is aardiger.” „Zet je dien maar dadelyk uit het hoofd,” beet haar de moeder toe. (Wordt vervolgd.) Fbankbijk. Eeni heeren-verhuurinrichting. Een splinternieuwe uitvinding is door de vroedschap van Nice gedaan, en wel op algemeen verzoek van burgers en vreemdelingen. De zaak is nl. deze dat fatsoenlijke vrouwen in de laatsten tijd te Nice niet meer alleen in café’s e.d. worden toegelaten daar nu deze maatregel voor zeer veel reizende dames, die toch ook wel eens gaarne een kopje koffie drinken, buitenge meen bezwarend is, heeft zich een behoefte doen gelden aan per uur verhuurbare „begeleiders”, een be hoefte, waarin de gemeenteraad van Nice, die niets nalaat om zijn stad geriefelijk en aantrekkelijk te maken gemeend heeft te moeten voorzien. Thans is dagelijks van 11 tot 1 ure des morgens een uitgelezen collectie „begeleiders” ten stadhuize, voor ge gadigden ter keuze, aanwezig, naar door de „Leipziger Neuesten Nach- richten” wordt medegedeeld. Vknbzuxla. De vraag, onlangs gesteld, toen zoo nadnikkelijk tegengesproken werd dat de oud-president van Venezuela zich aan boord van een op Haïte aange komen schip zou bevinden, doet zich opnieuw on nog dringender voor. Blijkens de berichten zoekt men hem bij Port Antonio, een haven van Ja maica. Maar do „Kölnische Ztg.” ver neemt thans uit New-York dat de regeering te Washington bericht hoeft ontvangen, dat de voormalige presi dent vermomd in Venezuela geland is, en dat de regeering daar voor alle zekerheid een groot aantal van zijn vrienden achter slot heeft gezet. Volgens een nader bericht is Gastro bij Punta Castilletjes op een schier eiland Goajira geland. De Venezo- laansche regeering heeft maatregelen genomen tegen revolutionaire onder nemingen. hoorende schiereiland Goajira uit Santa Martha bereikt hebben, waar hij uit Colon landde. Noobwegen. Van de hoeven Evensgaard on Evensdal bij Saltdalen begaven zich 18 bewoners mot kinderen die morgen zouden worden aangenomen, heden op weg naar de kerk te Saltdalen. Alle bestogen een boot om over de Salta-elf te varen, maar de wassende rivier wierp de boot tegen de rotsen, zoodat zij werd verpletterd. Dertien personen, meest vrouwen en kinderen, verdronken slechts vijf werden gered. Bulgabije. Het observatorium meldt, dat do aardbeving 12 minuten duurde. To Kalskemet is een infantorie-kazerne onbruikbaar geworden. Een klokken toren, de synagoge, de gendarmerie- kazeme en een gebouw van de wacht stortten in. Het gebouw van het paleis van Justitie, de discontobank en een schouwburg leden hevig. Uit alle doe len van het land komen berichten over PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad*1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dageljjks aangenomen aan ons Bureau :”Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. jrd” 8‘/j uur, afd.( Gouda, S,/2 uur, ver- van Openbare optocht van I, bij gelegen- ardag van H. louw- en Wo- ■Ipieringstraat vergadering n Armenzorg, geregeld tijdig mtvangenv&n i, vermakelijk- dan in onze U) „Jétói staat met ^kander in brief wisseling?” vroeg zij. Daarvan heeft Thomas mij niets gezegd.0 Kienhout antwoordde nietshij *1^1 waarom Thomas gezwegen had. Van den óenen kant maakte de valschheid van den neef hem toornigvan den anderen kant versterkte zij in hem de «overtuiging, dat Amalia werkelyk mil- lioenen bezat. Over het bezoek van een armén bloedverwant klaagt men gewooplijk tegenover den ander als over een lastposthet bezoek van een millionaire werd natuurlijk verzwegen, omdat men niet wilde, dat een uit- .noodigmg van Kienhout volgen zou. Het verheugde hem reeds, zijne vrouw deze mededeeling te kunnen doen,, want zij koesterde grooten twyfel met> betrekking tot de millioenen van Amalia. De dag verliep op aartgenameen‘ snelle wijze en by het avondmaal* heerschte een opgewekte en gemoede- lüke toon. Toen Amalia zich met haar dochter naar haar kamer begaf, gingen, mevrouw Kienhout en Emma den tuin*

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1