Seizoen Opruiming Binnenlaïid. TJit d.e Pers. Landbouw en Veeteelt. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. GROENTEN-VEILING. Laatste Berichten. Veemarkt te Rotterdam. Belangrijke Mantels, Costumes, Cosluuies-lailleiir, Mloosen, (iekleede en TroUeur Kokken, Onderrokken, JtponslolTeo, zijde en verdere NOTjVEAUTÉ'S tot bmUtmgemon iage prijzen. D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Ef Oolenhtndei teA nistrrdaiii m'h ft land sprak; de president noemde de in Holland genoten ontvangst onver getelijk. In een gisterochtend te Parijs ge houden vergadering, belegd door de commissie uit de vereenigingen van arbeiders in het bouwvak, is de al- gemeene werkstaking afgekondigd. Een der sprekers in deze bijeenkomst noodigde de stakers uit tegen de „on derkruipers" zoo kras mogelijk op te treden. „Geen pardon voor de vossen", zoo besloot hy. Oostenblhc-Honoakije. Volgens een opgave van het Meteor- logisoh Instituut te Boedapest heeft de aardbeving van 7 Juli, waarvan wij reeds melding maakten, haar epi centrum gehad in Keeskemet, is ze voelbaar geweest over een cirkel vormig gebied om deze plaats met een straal van 130 K.M. en heeft ze 10 seconden geduurd.' Er hadden 4 a 6 schokken plaats, welke hier en daar van een angstwekkend onderaardsch gerommel vergezeld gingen. Te Boeda pest en te Szegedin braken de naalden der registreeronde instrumenten van den schok. De grootste verwoestingen hadden plaats te en in de omgeving van Keckskemet, waarvan Keuter reeds mededeeling deed. De schade bedraagt millioenen. In den loop van den dag moesten 200 huizen door de bewoners verlaten worden. Amerika. Overal in het Oosten en Middel- Westen der V. St. is de hittegolf „gebroken". Toch zijn er Vrijdag te New York nog 25 menschen aan de Be volgen der felle warmte overleden, [et ergste is nu echter geleden; en vrijwel overal in de Unie daalt de thermometer. Een koele wind heeft de ondraaglijke vochtige hitte ver vangen en algemeen verlichting ge bracht. De rijke heer Florence Maekay en eenige vrienden hebben do staatsuni versiteit van Nevada met eeü mooie gift bedacht. Zij gaven 250,000, voor welk bedrag een nieuw administratie- en bibliotheekgebouw zal worden gezet. Rusland. Te St. Petersburg zyn drie boerin nen, die zich by een sectie van zelf- kastyders hadden aangesloten, den hongerdood gestorven. Een vrouw de heilige Dar ja, die zich door haar vol gelingen als de moeder Gods laat vereeren, had den drie vrouwen 21 dagen strenge vasten opgelegd. Maar allo drie waren dood voordat de 21 dagen voorby waren. Mexico. In de Mexicaansche stad Ocotlan is een opstand uitgebroken, die elf pereonen het leven heeft gekost. Vyf- tien menschen zyn bovendien gewond. Het gepeupel heef een aan val gedaan op kantoren. Op een dier gebouwen, dat aan een Engelsche firma behoort, is de Engelsche vlag gehesehen. Het volk deed toch een aanval, maar richtte slechts weinig schade aan. Ten ■lotte hebben troepen de orde her steld- Japan. Te Tokio is een niet alledaagsohe rechtzaak begonnen. Prins Ji de afgezette keizer van Korea heeft een proces aanhangig gemaakt tegen zekeren heer Colbran, die in opdracht van Ji (toen nog keizer) 325,000 jen had belogd in aandeden van de Elec- triciteit8maatschappy van Seoel. Die aandeelen waren na den oorlog door door Colbran verkocht voor 1,200,000 jen maar prins Ji had daarvan maar 70,000 jen in handen gekregen. De rechter bepaalde, dat voorloopig be slag zou wórden gelegd op de inlagen van Colbran in de Jokohama-bank. Veel schijnt die maatregel niet te zullen opleveren, want Golbran had er van te voren voor zorg gedragen, zijn deposito te laten ovorschryven op naam van zyn zoon. Noord-Afrika. Het „Méraorial diplomatique" schriift over de groote veranderingen, welke Cassablanca in de laatste jaren heeft ondergaan. De stad heeft thans een bevolking van 40.000 zielen, van wie 12,000 Europeanen <m wel 4000 Franschen zyn. De Fransche kolonie neemt sterk toe. De stad breidt zich vooitdurend uit. Bijna overal zijn de inlandsche woningen verdwenen om plaats te maken voor groote Europeesche hui zen en talrijke winkels. Een geheel nieuwe stadswijk is vorrezen langs een gedeelte van den weg naar Mediouna. De handelsverdragen van Nederland. In boekvorm heeft vanwege de afd. Handel van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel het licht gezien een „overzicht van de regeling der handelsbetrekkingen tus schen Nederland en andere landen bestaande op 1 Januari 1911". De ervaring heeft geleerd dat aan een volledig overzicht van den tekst der verdragen behoefte bestaat. Voor hen die belang er bij hebben nauw keurig te weten, welke tractaats be palingen onze economische betrekkin- jen met een bepaald land beheerschen, evert het veelal bezwaar op in het Staatsblad of in het bekende door mr. J. B. Breukelman voortgezette, door mr. Et G. Lagemans samenge stelde Recueil na te gaan, welketracten sedert 1813 zijn gesloten en welke daarvan nog gelden, terwijl het met nog meer bezwaren gepaard gaat zich inlichtingen te verschaffen omtrent de vóór 1813 gesloten tractaten, waarvan er enkele nog van kracht zijn (n.l. die met Denemarken en Turkije). Reeds eerder werd een verzameling als hier bedoeld uitgegeven, bewerkt door jhr. S. van Citters. Deze nuttige uitgave is echter slechts bijgewerkt tot 1891 en dus thans verouderd. Het nieuwe werk geeft bovendien niet slechts den tekst van alle tot heden gesloten verdragen, maar ook een korte omschrijving van de hoofd punten der getroffen regeling. Het is de bedoeling van dit werk, dat aan de afd. Handel (Lange Hout straat 36) tegen betaling van f 1.50 verkrijgbaar is gesteld, van tyd tot tijd supplementen het licht te doen zien, vermeldende de wijzigingen die sodert 1 Januari 1.1. tot stand mochten zyn gekomen. De Tariefwet.Alloafdeelingen, die zich na het uiteengaan der Tweede Kamer met het sectie-onderzoek der Tariefwet bezig gehouden hebben, zijn Vrydag hiermee gereed gekomen. De schout-bii-nacht Snethtage, com mandant en directeur der marine te Hellevoetsluls heeft tegen 1 Augustus pensioen aangevraagd. Ook do kapitein ter zee ridder van Rappard, thans non-actief, heeft met ingang van dien datum zijn ponsion- neering verzocht. De militairen te Amster dam. Men schrijft aan de „N. R. Ct." Wij hadden heden een onderhoud met verschillende autoriteiten over de beide betreurenswaardige voorvallen, welke Zondagmorgen in de vroegte hier hebben plAats gevondende botsing tusschen militairen en burgers in de Warmoestraat ter hoogte van de Oudezyds-En Kapelsteeg, en het besohieten door militairen van het stoomschip „Alster". En als resultaat van dat onderhoud moge vooral dit op den voorgrond treden, dat de sta king der zeelieden en bootwerkers met beide gevallen geen ander verband- heeft, dan dit, dat de soldaten hier ter stede vertoeven wegens den stryd in het scheepvaartbedrijf. De stakers als zoodanig hebben ook met het rel letje in de Warmoesstraat, dat helaas weer eenige gewonden kostte, niets te maken en hot geheele opstootje had dan ook waarschijnlijk een zeer een voudig en onschuldig karakter ge houden, ware het niet, dat de orde bewaarders in dit geval militairen waren jonge soldaten, die niet bekend zijn met het eigenaardig karakter van den Zeedyk en zyne omgeving, en al te zeer vervuld wqren van de bedoe ling hunner aanwezigheid hier ter stede. Met agenten pleegt dat zooveel gemoedelijker te gaan. Die kennen hun volkje, en weton zuiverder te onderscheiden een kwaden dronk (vooral op Zaterdagavond) en een bepaald verzet. Bovendien zijn ze niet van vuurwapens voorzien, en dit verhoedt vanzelf, dat de botsingen al te ernstige gevolgen hebben. De algemeene indruk is, dat de soldaten te ver zyn gegaan in hun dienstijver, niet slechts in de War moesstraat, maar ook in de haven. Wij bedoelen by het voorval met de „Alster". Het consigne luidde: kleine booten aaq te houden, welke mogelük met stakers bemand'warenen de soldaat of de soldaten die aan boord van de „Rijnstroom" de wacht had (den) breidde dit begrip „kleine boot) uit tot den vrachtvaarder do „Alster' dat nu wel een klein zeeschip is, maar toch, vrü belangrijke afmetingen heeft. De schuldigen meeaden dus volkomen overeenkomstig hunne in structies te handelen, en men moet er zich over verheugen, dat hunne op vatting geene erger gevolgen heeft gehad wy bedoelen dat niemand ge wond is, en dat de schoten niet ge lost zijn op een schip van vreemde nationaliteit. Intusschen blijkt uit beide voorge vallen op zichzelf en meer nog in onderling verband, hoe uiterst voor zichtig de burgerlijke overheid moet zijn met het gebruik maken van mili tairen. Wordt bij economische con flicten ordeverstoring gevreesd, dan wende men de soldaten alleen daar aan, waar hun optreden gebiedend noodzakelijk is. Meestentijds zal de aanwezigheid der troepen preventief werken. En vooral drage men er zorg voor, dat het consigne zeer dui delijk is, zoodat vergissingen, men- Bohelijkerwnze gesproken, tot de on- mögelykheaen behooren. In den regel behooren bovendien de soldaten niet van hunne vuurwapenen gebruik te maken. Dit moet het uiterst middel zijn, dat slechts wordt toegepast onder leiding van een verantwoordelijk chef, en de algemeene indruk is, dat er Zondagmorgen in de Warmoesstraat en op het IJ wel wat te snel ge- Bchoten is. Trouwens, het verschil in karakter tusschen het georganiseerd verzet op Kattenburg en het War moesstraat-relletje moet ieder opvallen. Zeel ie de n-Bootwe rke^88ta- k i n g. Ten stadhuize had gistermid dag in de Burgermeesterkamer een conferentie plaats tusschen den Bur gemeester en de expresselijk uit Den Jaag, overgekomen Ministers Heems kerk (Binnenlandscho Zaken), Regout (Justitie) en Colijn (Oorlog). Deze conferentie werd bijgewoond door den commandant der stolling Amsterdam, gen.-majoor Fabius, een kapitein van den generalen staf en den jrocureur-generaal mr. J. O. Baron daud. Do ministers Heemskerk en Regout vertrokken weer te 3.36 naar de Resi dentie, terwijl minister Colijn te on geveer vier uur naar het Bureau van den Stollingcommandant ging. Naar wij vernemen werd deze con ferentie gehouden in verband met den toestand te Amsterdam. De bemiddeling. De Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel, de heer Tal ma, begaf zich, gistermid dag per Hall. Spoor van 2 u. 19 naar Amsterdam. Na aankomst te Amsterdam begaf de Minister zich naar het Doelenhotel, waar hij met verschillende werkgevers op scheepvaartgebied een onderhoud had. Minister Talma deelde ons na de conferentie van gistermiddag met de werkgevers mede, dat de zaak nog niet veel verder is. De heeren werkgevers meenen, dat nu nog voortdurend ter rorisme wordt uitgeoefend en dit terrorisme de basis is van den feite- lijken toestand en dat als gevolg er van gébtaakt wordt. De werkgevers deden dienaangaande mededeelingen, die de Minister zeide des avonds nog te zullen onderzoeken. Heden te 10'/a urn zouden daarna opnieuw de besprekingen aanvangen met de werkgevers aan. Aanwezig waren de heeren Op ten Noort, Nier- strasz, Heldring, Van Rijn, Brands en Donker. Minister Talma had gisteravond in „Brack's Doelenhotel" nog een con ferentie met een tweetal bostuursleden van den Christelyken Bootwerkers- bond, die hem verschillende inlich tingen verstrekten betreffende de inti midatie en het terrorisme van de zijde der stakers. De Minister is vergezeld van den inspecteur van den arbeid, I. P. de Vooys. Hedenochtend zou minister Talma eerst een conferentie houden met twee bestuursleden van „Recht en Plicht", daarna met de werkgevers, met wie hij gisteren confereerde. Huiszoekingen. Gistermiddag heeft de justitie drie huiszoekingen gedaan. Plotseling werd op drie punten in de oude stad door een zeer sterke militaire- en politie-macht het terrein afgezet, namelijk voor perceel Gelder- schekade 66, in den kelder waarvan een stakingscomitó van den Zeelieden- bond zetelt, voor perceel 30 Gelder- schekade, waar het bestuur van de Scheeps- en Bootwerkersvereeniging „Recht en Plicht" gevestigd is, en voor het lokaal de Jong aan den Achterburgwal 47, waar steeds een stakingscomitó van de bootwerkers bijeen komt. Er was een bijeenkomst van stakers in lokaal De Jong, maar deze en andere menschen konden na aankomst der justitie vertrekken. De stukken en bescheiden werden alle doorsnuffeld. Totaal zijn vyf man gearresteerd. De afzettingen brachten een massa publiek op de been. De dienstdoende infanterie was 120 man sterk, onder oommando van kapitein Donleben. Bij de huiszoeking zyn ook vuur wapens in beslag genomen zijn. Gisteravond had in het Paleis voor Volksvlijt een groote protestvergade- ring plaats „tegen het optreden der autoriteiten tegenover de bewoners der eilanden". De zaal en galeryen waren geheel bezet. Naar schatting waren er wel 3 a 4000 personen. Het podium was met vlaggen versierd. Aan een der wanden stond onder lei ding van een inspecteur van politie, een aantal politieagenten opgesteld, Grootveld van het Plaatselijk Ar- beidssecretariaat, deelde mede dat deze vergadering wRs belegd om te pro test oer en tegen het schieten op raen- schon alsof het vliegen waren. Wan neer dit protest niet zal helpen, dan zal het P. A. S. overwegen een alge meene werkstaking te proclameeren, Als eerste spreker trad op de heer J. Ronner, voorzitter van den Zee mansbond, die in den breede de eischen der zeelieden en hun klachten uiteen zette en het verloop der staking na ging en constateerde dat de zeelieden nog lang niet zijn uitgeput en wees» er op, de bij de relletjes op den Zee- dijk geen enkele staker was betrokken, krachtig protesteerde hij tegen het, optreden der soldaten, jongens die niet weten wat zij doen. Met een aansporing om te blijven strijden, sloot spr. zijn rede. Wegens de groote toeloop werd ook in Plancius vergaderd. Kolthek, van het N. A. S., zeide dat thans geprotesteerd moet worden tegen den moord op Kattenburg. Helaas moet dit protest nog in woorden zijn, maar wy moeten zorgen dat het zoo spoedig mogelijk in daden kan ge schieden. Waar 40000 transportarbei ders op het oogenblik in Amsterdam staken, daar moet het geld stroomen om don strijd maandenlang te kunnen volhouden. Ondanks het welberaamde moordplan der regeering, die met kogel en bajonetten op de arbeiders afgaat, zal onze energie niet minderen, inte gendeel krachtiger worden. Wij leven thans onder oen militaire dictatuur, maar er is een oud spreekwoord dat zegt dat met een staat van beleg iedere ezel kan regeeren. Besprekende de opstootjes op Kat tenburg zegt hij, dat de Kattenburgers verstandig hebben gedaan, zich van te voren te wapenen, waar men thans niet veilig op straat kan komen. Stelselmatig heeft men de opstoot jes op Kattenburg in elkaar gezet. Men heeft gesproken over het ter rorisme der stakers, maar wij moeten zorgen dat aan het terrorisme der ka pitalisten in de haven paal en perk wordt gesteld. Minister Talma heeft gezegd, dat de leiders der werklieden de rechts orde van den Staat moeten oerbiedi- gen. Maar wij hebben maling aan die rechtorde, die berust op onze slavernij. Spr. spoort aan niet holdeboldcr aan het werk te gaan, maar op het teekon van de organisatie om wanneer men ons weer wil vermoorden, to protos- teeron door een daadprotest. Desnoods moesten wij onze beulen naar de keel vliegen. Derde spreker was F. Domela Nieu- wenhuis genoemd als dó raddraaier, maar hij is liever een oude raddraaier dan de burgemeester van Amsterdam. Nadat spreker tot organisatie had opgewekt, gingen de aanwezigen huis waarts. Te Zaandam zijn Maandagavond aan de halte Hembrug in alle stilte per extra trein 170 Duitsche werkwilligen bestemd voor de Maatschappij Neder land aangevoerd, die per scheepsge legenheid naar Amsterdam zijn over gebracht. De vaste dok- en veemarbeiders te Amsterdam namen een motie aan, waarin zij zich bereid verklaren over de verdere maatregelen betreffende de staking met de bootwerkers, zoo zij die noodig achten, in overleg te treden. In de gister gehouden vergadering van de federatie der S. D. A. P. alhier, is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarbij geprotesteerd wordt tegen de „schandelijke houding der militairen in Amsterdam tegenover de stakende zeelieden." Naar aanleiding van het bericht, dat een officier oen staker met een sabel een bloedende wond in den nek toebracht, alleen omdat de staker hard op vroeg of een boek, dat een soldaat onder den arm droeg, een bybelwas, heeft naar Het Volk verneemt, het Kamerlid Duijs tot den Minister van Oorlog schriftelyk de vraag gesteld, of hy een onderzoek naar de feiten wil instellen en bij eventueele juiat- bevinding aan de Kamer wil mede- deelen, welke maatregelen hy tegen desen officier zal nemen. Verboden te schieten. Naar do Tel. uit zeer vertrouwbare bren verneemt, is aan de miilitairen heden het eonaigne gegeven, niet meer te schieten. Het bezoek van de Koningin aan het Belgische Hof. Land en Volk schrijft Volgens een bericht in de Indépen- dance beige zal het bezoek van onze Koningin aan Brussel met óén dag Vorden bekort op verzoek van H. M. Wij hopen dat dit bericht blijkt onjuist te zijn, óf dat het althans duidelijk gemotiveerd zal worden. Door de bezoeken van het Belgische koninklijke paar en van het Fransche staatshoofd aan ons land leven wij in een atmosfeer van gulle, hartelijke opgewektheid en nu zou het zeer, zeer te betreuren zijn wanneer hieraan iets werd afgedaan en juist iets werd afge daan van onze zijde. Te vaak reeds moet de opmerking vernomen worden.dat H. M. zich niet langer in «ie residentje, niet langer in de hoofdstad ophoudt dan volstrekt noodig is. Nu zal zij naar Brussel gaan. Daardoor zal bestempeld worden de verklaring: alle veeten zijn ver geten. De diplomatieën beiderzijds hebben alles geregeld. H. M. droeg kennis van die regeling, keurde ze goed. Doch daarna komt, terwijl aller mond óén en al lof is over de har- lijke ontvangst van president Fallières in en door Nederland, de mededeeling der Koningin Wilhelmina één dag hééft afgenomen van het bezoek aan Brussel, waarop het Belgische en |iet Nederlajidsche volk lich verheugen. Toen Prins Hendrik ten vorigen jare door een ongeval zijn bezoek aan de Brusselsche tentoonstelling moest uit stellen, werd dit uitstel genomen tot dat de tentoonstelling eigenlijk was afgeloopen. Zoo wordt er oen indruk gevestigd die niet bedoeld is, maar die dan ook vermeden moest worden. Als de raadslieden van H. M. den moed niet hebben om haar te wijzen op het verkeerde van zich te zeer terug te trekken, van telkens en nu ook weer zich zoo weinig mogelijk te teven in haar volk en voor haar volk, an doet de pers een goed werk tegen over H. M. èn tegenover het volk, én tegenover het buitenland om uit te spreken wat zeer velen denken en be treuren. Daarom thans een woord van be denking vóór dat het te laat is. Wij herhalen dat wij hopen dat het bericht niet juist is, maar dat het, mocht het juist zijn, althans zoo gemotiveerd kan worden, dat geen ruimte overblijft voor beschouwingen, zooals wij die hier gaven en zooals deze anders zeker aan deze en aan gene zijde van de grens gehouden zullen worden. Een middel tegen het mond- en klauwzeer. De heer H. L. van den Drift, r.k. priester te Delft, schrijft dat hii den 21 Juni 1.1. een liter aftreksel van wilden tijm, bereid volgens de voor schriften van Luigi Morandi over welke voorschriften schr. dezer dagen een boekje uitgaf bij Brouwer en Co., te Delft deed ingegeven aan drie koeien. Daarna werden deze drie koeien gelaten op een stuk land, waarop twintig koeien liepen, alle lijdende aan mond- en klauwzeertot heden bleven de drie koeien vrjj van ge noemde ziekte. Eigenaar is de heer K. Ammerlaan te Vryenban by Delft. Op denzelfden dag werden gelijke hoeveelheid ingegeven aan twee koeien van den heer W. A. van der Drift te Vrijenban. De overige koeien van dezen eigenaar hadden alle mond- en klauwzeerde twee koeien liepen op een stuk land zonder ander vee. Tot heden bleven zij van de ziekte ver schoond. Alle koeien van beide genoemde eigenaren zijn melkvee. By de firma J. van Bentum Zoon te Gouda is door de Vereeniging tot bestryding van knoeierijen in den Boter- en Kaashandel een door den heer H. B. Hyikema, zuivelconsolent te Utrecht geschreven boekje, uitge geven, dat tot titel draagt „Handlei ding voor de bereiding van Goudsche Kaas, uit onaf geroomde melk, ten behoeve van Landbouwers-Kaasma kers". Dit boekje is ontstaan door den drang der omstandigheden. De bovengenoemde vereeniging, van mee ning, aat aan een beknopt handboekje dat de kaasmakers zou wijzen op ae fouten by de bereiding, de gevolgen daarvan op de kwaliteit, en zooveel meer, dat van practisch nut en voor deel kan zyn, werkelyk behoefte be staat, heeft een prys vraag uitgeschre ven, waarvan het hier bedoelde hoekje een antwoord is, dat ©enigszins is aangevuld. Dit boekje is waarlijk een handleiding voor den kaasbereider. In korte stukjes van 12 bladzijden is hierin weergegeven alles wat inde praktijk don kaasmaker ten goede kan komen. Na een korte inleiding over Goudsche kaas in 't algemeen, worden achtereenvolgens de verschil lende handelingen van de kaasberei ding duidelijk verklaard en wordt ten slotte gewezen op datgene wat men bij de bereiding moet doen, maar Ook wat men moet nalaten. De gebreken die in de kaas kunnen voor komen worden in dit boekje duidelijk uiteengezet. Met de hoofdstukken over de uit komsten van het bedrijf, hepaling van bet vetgehalte der melk, de gisting- groef en het onderzoek op Enzymen, Welke hoofdstukken ter verduidelijking zijn geïllustreerd, wordt dit boekje, dat naar onze meening zeker kan bydragen tot verbetering van het product volvette kaas, besloten. Iloe helpen wij onze koeien snel dom' het mond- en klauwzeer hoon Het is ons een genoegen te kunnen berichten, dat de heer W. Bijlmer, Singèl 159, te Amsterdam, een ge neesmiddel heeft weten samen te stel len, waardoor de runderen, dip aan mond- en* klauwzeer lijden, spoedig door deze ziekte heen zijn. Zelf hebben wij het middel met succes zien aan wenden, doch hebben met mededee ling daarvan gewacht, tot anderen, en daaronder mannen met naam in den landbouw, daarmede ervaringen hadden opgedaan. Nu die ervaringen er zijn, maken wij er melding van. Niemand minder dan den heer G. Kruseman, landbouwer te Houtrijk en Polanen, lid van 't hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij v rond bouw en bovendien bekleedende nog tal van andere function in den land bouw, schrijft het volgende „De ondergeteekonde verklaart, dat het geneesmiddel van den heer W. Bijlmer, te Amsterdam, voor mond en klauwzeer hem zeer goed is be vallen. De bekken der koeien waren na tweemaal behandelen genezen en geen der 25 koeien is kreupel ge worden, noch hebben zij losse schoenen gehad. De tongblaar is den 2 Juni bij de eerste koe uitgebroken en heden, 28 Juni, is er zoo goed als niets meer van te bemerken, zelfs niet bij de laatst aangetaste dieren. Ook voor de ■penen werkt het uitnemend. Gaarne geef ik u vrijheid deze ver klaring te gebruiken, daar ik nog nooit een geneesmiddel heb gehad, dat dien naam verdiende." Andere landbouwers schrijven en spreken in gelijken zin. Omdat de tongblaar thans zoo'n kwaadaardig karakter heeft en zoo- v&le dieren daaraan nog dagelijks sterven, waardoor duizenden en dui zenden guldens schade wordt geleden, meenen wij goed te doen op dit ge neesmiddel te wyzen. Het helpt de dieren snel door de ziekte heen en voorkomt ook nog de naweeën, die soms nog maandenlang zich doen gevoelen, en meestal ook uitloopen op schade voor den vee houder. Het middel is eenvoudig aan te wenden en kost weinig. Moordaanslag, in den vroegen ochtend werd gis teren de Bakkerstraat te Graven- hage, in rep en roer gebracht door moordgeschreeuw. Een ruim zestig jarige bewoner van genoemde straat, zekere C., steenhouwer van zijn vak, maar die ook wel eens met orgel langs de straat liep, had een jongen man, een orgeldraaier, die bij hem in huis woonde, met een beitelvormigen steenhouwershamer eenige slagen op het hoofd toegebracht. Op het gekerm vau den verwonde waren de andere huisgenooten o. a. een dochter van den dader toegesneld en onder het geroep van moord, moord! de straat herhaaldelijk hadden de beide mannen in den laatsten tijd met el kander getwist. De werkman was togen de verkeering van zijn dochter met den jongen orgeldraaier. Ook Zaterdagavond was er weer herrie ge weest, maar gisteren was de dag zonder gekrakeel voorbijgegaan. Hedenochtend echter omstreeks 4 uur stond C. nit bed op, nam een zwaren hamer, ging daarmede ge wapend naar het vertrek waar zijn aanstaande schoonzoon sliep, en bracht dezen vijf ernstige, als door een won der voor het oogenblik niet levens- gevaarlijke verwondingen aan het Tengevolge van het moord- en hulp geschreeuw van de verdere huisge nooten vluchtte C. daarop de straat oj>, liep langs de Yeenkaae naar het Ververechingskanaal en sprong daar te water om zich door verdrinking van het leven te berooven. De man werd echter bijtyds weder op het cïroge gebracht en naar het politie commissariaat aan de Archimedes- straat geleid. Na aldaar van droge kleeren te zyn voorzien, werd Cf naar het commissariaat aan de Riviervach- markt overgebracht. De verwonde was inmiddels door de politie per raderbaar naar het Ge meente-ziekenhuis vervoerd. De dader, die bekend hoeft geslagen te hebben, is, nadat van oen en ander proces-verbaal is opgemaakt, ter-be schikking van justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Gistermorgen is op den Eldonschen dijk onder Arnhem, terwyl men bezig was het benzine-revervoir van de auto van den heer Jansen uit Nijmegen to vullen, de benzine in brand gevlogen, met liet gevolg, dat de auto totaal is verbrand. Gistermorgen is do woning van den kastelein Aalbors te Drempt (bij Does burg) geheel afgebrand. Eenige var kens kwamen in de vlammen om. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Drumpt is gister namiddag hot woonhuis van den landbouwer L. Muijen door brand vernield. Van don inboedel is bijna niets gered. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt do schade. In een loods van do Nederl. Duit sche Transport-maatschappij aan de Handelskade bij do Marinebrng to Amsterdam is gisteravond brand ont staan, door onbekendo oorzaak. Aan vankelijk werd onder <lo gegeven om standigheden natuurlijk gedacht aan kwaadwilligheid in verband met de stakjng, doch dit werd op goenerlei wijze bevestigd. Verscheidene balen tabak en koffie zijn verbrand. In de Wilhelminastraat te Rotterdam werd in den nacht van Zaterdag op Zondag een zilveren huwelijksfeest gevierd. Tegen den afloop, omstreeks 3 uren in den nacht, ontstond er twist, die op de straat beslist zou zou worden. Op dat tumult kwam een polititieagent toeloopen. Hij werd be sprongen, by de koel gegrepen en togen de straat geworpen. Als hoofd dader van dit verzet is de melkknecht M. S. gearesteerd. Op de Gedempte Slaak te Rotter dam heeft de politio Zondagnacht een man gearresteerd. Dit werd gezien door den bootwerker P. J. K., die partij voor den arrestant trok en hem wilde bevryden. Bij die gelegenheid dreigde hij een agent van politie met een revolver zonder evenwel te schie ten. Ziende dat zyn toeleg mislukte, nam hij de vlucht, het Oostplein over, de Nieuwehaven langs tot in do Hoofd- steeg, waar agenton van de rijwiel brigade hem grepen. President Fallières heeft aan elk der beide Fransche matrozen, die te IJmui- den terstond in het water sprongen, toen een Hollandsoh matroos te water geraakte, een flinke geldelijke beloo ning toegekend on hen bovendien de zilveren reddingsmedaille geschonken. («Vad.») GOUDA, 11 Juli 1911. In de laatst gehouden vergadering van de Chr. Soc. Propaganda Club „Keuchenius" is met algemeene stem men besloten in district II en III geen der coalitie candidaten te steunen, zich van aanbeveling te onthouden en in district I de verkiezing van den heer W. J. Fijn zooveel mogelijk te bevorderen. Gisterenavond te half twaalf had de rangeerder J. J. Serton alhier bij het aankoppelen van twee wagons bij het rangeeren op het stations-empla cement, het ongeluk door niet te buk ken tusschen de buffers bekneld te raken, waardoor hij lichte verwondin gen bekwam. De onmiddelijk ontbo den geneesheer Dr. Levedag consta teerde kneuzing van het rechterschou derblad en oordeelde opname in het van Iterson Ziekenhuis noodig, waar heen de man per politiebrancard is De rangeerder, wiens toestand vry wel is, is er buitengewoon goed af gekomen. Bij de heden ten stadhnize gehou den openbare aanbesteding der ge meente-reiniging waren ingeleverd 4 biljetten. De inschrijvingen waren als volgt: G. Kamsteeg, Bolnes voor f 12500. P. Ooms, alhier v - 12000.— H. Ililgers, alhier - 11949.— Gebr.Binnendyk,Leiden - 9400* De gunning zal later worden be kend gemaakt. Hedenmorgen te half negen is op do Hoogstraat het paard op hol geslagen van don landbouwer Moons uit Bloo* mendaol. Het dier rende den Kleiweg op, trapte daar «len melkwagen van den melkboer Heij in elkaar en werd ten slotte door een knecht van de stal houderij van den heer Joh. C. do Goey tot staan gebracht. In do algemeene vergadering van den Ned. Dansonderw ijzors bona wer den gekozen de vice-president de heer Gérard P. F. Goossens te 's Graven» hage en de penningmeester, do heer B. Stornfeld alhier, om als afgevaar digde van den Bond het internationale congres van dansleeraron te Weenon by te wonen. Het congres zal door het Gemeentebestuur van Weonen ten stadhuize officieel worden ontvangen. Tot onderwijzeres aan do openbare school voor gewoon 1. o. aan de Fia- herstiaat te 's Gravenhago is benoemd onze stadgenoote raej. P. Samson thans onderwijzeres to Bleiswijk. Rkecwijk. Tot leden van den Roen- wykschen Gemeenteraad zijn gekozen de heeren F. II. Bulaotis Brack, A. Breedijk, L. Verkork, A. Do Jong en P. Den Oudon. In herstemming kouieii da heeren G. R. Boon en U van Leeuwen. Borkoop. Het mond- en klauwzeer onder hot vee alhier kan zoo góed als gowoken worden beschouwd, daar de moeste landbouwers hiervan aangifte hebben gedaan bij dop burgemeester. In 't gohoel stierven aan dezo ziekte 8 kalveren en 10 varkens. Door do politie ik proces-verbaal opgemaakt tegen W. !J.jV. alhier we gens vorduistoring vuq een postwissel, hot wolk ton post kantore alhier aan hom werd uitbetaald. Do herstemming ter verkiezing van twee leden voor deu Gemoonteraad alhier, zal plaats hqblmn op Vrijdag 14 Juli a.s., candidate^ zijn de heeren J. W. E. Ebbinge, öttolander en H. van der Tak. Dinsdag 11 Juli. Bloemkool 1° soort van f 5.— tot f 9.p. 100Idem 2° soort van f 2.50 tot f 5.p. 100. Wortelen f 2.tot f 0.— p. 100 bos. Kropsla f 1.— tot f 1.50 p. 100. Doperwten f 6.— tot f 9.p. 100 pond. Peulen f 5.tot f 8.p. 100 pond. Knollen f 0.— tot f 0.Postelein f 0.40 tot f 0.— per mand. Groote boonen f 1.75 tot f0.— p. 100 pond. Prinsessoboonen f tot f 0.80 p. 1000. Komkommers (gelo) f 4.— tot f 9.—, idem (groene) f8.— tot f 8.— per 100. Snyboonen f 2. tot f 3.25 per duizend. Uien f 1.80 tot f 0.— p. 100 bos. AMER1K AANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Nieuw Amsterdam arriveerde 10 Juli des v.m. van Rot terdam te Now-York. Hot stoomschip Maartensdijk, van Boston en Philadelphia naar Rotter dam, passeerde 10 Juli des nam. 5 u. 20 min. Scilly. Het stoomschip Kernland, van Buenos Ayres naar Amsterdam, passeerde 10 JuM Fernando Noronha. Zeeliedenstaking te Rot terdam geëindigd. De staking in het havenbedrijf te Rotterdam is heden geëindigd door een accoord tusschen de scheepvaart- ondernemers en de werklieden, waarbij deze laatsten zich verbonden gedurende de eerste drie jaren de thans vast gestelde voorwaarden te aanvaarden. Hadenochtend om elf uur ging men weer monsteren. Nader meldt mei ons dat het be sluit tot opheffing genomen is met 320 tegen 179 stemmen in de heden nacht gehouden vergadering. Een later bericht meldt Na een manifestatie van 300 zee lieden voor het kantoor der Volhar ding is de staking opnieuw uitge broken. 1 Een stakingscomitó is benoemd. Inmiddels zijn oen aantal werkwil ligen aan dep arbeid gbgaan. Hedenmiddag kwamen afgevaar digden uit A-mstcrdain te Rotterdam uan. Aan dezen wordt het opnieuw uit breken der steking geweten. In de Zondag te Seheveningen gehouden jaatlijksche algemeene ver gadering derj Nederlandsche Journa listenkring wérd in do plaats van den heer J. Doorman tot voorzitter be noemd mr. I,*. J. Plemp van Duive- land, hoofdredacteur van do Nieuwe Courant, zoodat het bestuur thans al dus is samengesteld Mr. L. J. Plemp .van Duivoland voorzitter, Hénri Dekking secretaris, jhr. A. W. G. Viin Riemsdijk, A. Voogd, A. G. C. vaitt Duyt, Mr. G. Kolmr, D. Huns, M. A. Sipinan on A. G. Dro mond. De hoor J. poorman werd tot oere- lid benoemd, j Ter sprake kwam het gebeurdo te Amsterdam by het bezoek van presi dent Fallières «n mot instemming word vernomen dat do Ver. van A'tlamscho journalisten at naar *trooft oen vol komen voldoening aAn de boloedigden te verschaffeg. Zonder steriitning word do volgeiule motie aangonofnon „Do Nedorléndsche Journalisten kring in zijn élgemoeno vorgodering van 9 Juli 1911 betuigt de Fransohe collega's zijn hiyendig Lodwezen over hot ook in Nederland gelukkig uxcep- tioneele on onwellevend optreden Vnn den Hoofdcommissaris van Politie to Amsterdam, tegenover die collega's ter gelegenheid van het bezoek van pres. Fallières [van de Hoofdstad van Ntslerland." Dezo motie zal worden gezonden aan do Assnoiation/le la Prosso toParijs. Naar het Vad. vorneomt heeft do h«*r J. T. Vrehoff, administrateur, chef van de afd. A. (Binnenlandsch Bestuur, B. O. W, en Landbouw Oost- IndiÖ) van hpt Depr. van Koloniën, eervol ontslag uit 's lands dienst ge- vraagd. Zoeliodenstakiing te Amsterdam. De werkgevers hebben verklaard de bemiddeling niet to kannen aan vaarden. Zy zeiden deze tq moeten afwijzen omdat naar hunne muening een beëindiging' der staking door be middeling het terrorisme on do intimi datie zal wottlgen en de toestand slechter zal majeen. De werkgevers! zijn bereid na beëin diging der staking opnieuw to ovor- leggen over loolrtsverhooging. Minister Talma besloot daarop naar Den Hang terug te keeron. Te Amsterdaifi is liodon oen wiol- rydor door oei|i| auto aangomlon on gedood. Dinsdag ju Juli 1911. Vette oasen en:koeien goede aanvoer prezen waren voör iste kwal. 45, te 4a en 3e 37 ct per hall KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoéien redelijk laogevoenL Stieren redl tan voer, prijzen weren, voor iste kw. 35, ae 3c, je a7 ct, -per half Kilo. Vette keiveren redel aanvoer ie kwa- lheit 35, ae 30 en 13e a7 et. per half KG Handel in vet véle en vette kalveren goed prijzen hoog. stieren traag. Up «ie mage- renmarkt waa de handel flauw prijzen hoog. van alle OOTJDA. GOUDA. GEBOREN: H Juli, Dina Maria, ouder, C. Jansen en D. M. van Hooft 8. Johannea Nieolaa* oudera A. Troela en J. T. M. v. d. Kleijn, 9. Marinua Huibortu», ouder. M. van Tok en B. Kraan. 10. Arie onder. D. Bloot en A. Bloot. 11. Marin, ouder» M. Koek «n A. de Mik. OVERLEDEN: 9 Jnli. EK.abeth Zandijk 14 m. van het Koninklijk Meteriologisch- ftisbitmit te DE 8ÏLDT. Hoogste barometerstand 773.2 te Aberdeen, laagste stand 759.6 te Riga. Verwachting tot den, avond van 11 Juli Zwakke tot matige noordelijke tot noordoostelijke wind, licïit bewolkt, droog weer, warnier. VAN DKN 11 JULI 1911. MtzstslefNiHteii- Nod. Cert. Werkelijke Schuld 3 pot. Oostenr. Belastingvrije Kronen rente 4 pet, Port. Qbl. 3de Serie Araprt. Schuld 3 pot. Russische Obl. Seriën 8.40-350 No. 2276- ïoooq'. 5 p< t I<1. Obl. (Gr. Russische Spw.mn.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nioolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obl. 6o Emissie 4 pet Japon. Obl. 1899 4 pet Ver. St. van Mexico All. Obl. l-4e serie 6 pet* Brazilië. Fumling Loe- ning o pet, d. Obl. 1889 4 pet, Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Batik en ('redlet-lnstel II urm Ned. Banktiandetden Induttr OmicrneiiiiiiKeu American Cor Foun dry Corap. 0. v. A. LI. Smelting Refining Co. Cert. v. Aarnl. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Gert. v. Gew. Aand. Kol Credlet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aatvl. Jav. OuItuurMij. Aand, Nod. Handol-My. C. v. A Wij li Ih» im Wijrn Kettthoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw MU\ AmikI. Great Cobar Aand. Petroleum Ondrrn. Döftsoho Petroletim In dnstrio Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Ex pi. v. Petr. Bron n. G.V. A „Shell" The TrjinHj). .V Trad Gy. O. v. G. A .Scheepvaart N(Jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. ^and. Stoomvaart-Mij. „Zoo lan«l" Preferente A. Inf. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A Ta bak -Onder uem Ingen Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahnn Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahnn Tabak Mij. Aand. 70 verren. Max wel Lan<l Gpént Cert. v, Aand. 47/„ Peruvian Corporation LiióV'CJert. V. Aand. ftp/ Spoorwegen. Jtoll. IJzeren Spooi- wegmij. Aand. 86 '/J Mij. t. Expl. v. Staats- exdiv. spoorwegen Aand. 93®/, Zuid-Italiaan. Spwmij. exdiv, Serio A-H Obl. 3 pet. 67' W arachau-Weenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do JótiW Amerika. Atchison Alg. Ilypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. OeUr. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Gert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieteeninren. Amsterdam Aaad. 3 pet lÜbJ/%, 108bt3 Hongarije. The; *-Rt- guUrungs-Ge». 4 pot. 1Ö7 GELDKOERS. Prolongatie 2'/2 pOt, Aimmkanwi k-U hooier, S.iionnl» (RailtBfohdsM fpt» fln.iw-r,r,».< **rt, Tnlmktem «mr «til, Prtrotenrns hooger, Mijnen verdeeld. Koer» hoiieu 88'/,. 88'/, 98'/» 1 68'/, 04 100'/» 100'/» ,90 00'/, 98'/, 89'/, 90'h 93»/, iTI„ 47'/» 104V, 86'/, 69'/,» 58 81 9B»/f 80»/,, 386 aai 181 V, 188 799 81 16b'/, 4M'/j -Hft 10f> 11b IV7/,» iU 61'/, 217'/, flMX— exdiv. y 98»/,, 98"/,. 86"/,. 86'/, 188'/,. 188'/, 16'/,. 16'/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2