■NE. O op .EN. I te n Mad. 50e Jaargang. Maandag J7 Juli 1911. No. 11611. en Buitenlandse!! Nieuws. ZBixite 33 lans-d.. lag. FEUILLETON. De Ganzendokter. 1 1 J Verschij'p.t dagelij ks Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Nieuws- eri voor G-o-CLoLa. ezx OnMLStxelcexx. behalve Zon- en Feestdagen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Telefoon Interc. 82. Nog eens: De Uitslag. de r voet- r> ste loten E BÜURT. (Wordt vervolgd.) inzage, ’iano’s, Italië. Te Venetië is de thermometer in eens tot 7 Men heeft nen en c verschijnen. Oj stormt het r< godsdienst wordt verpolitiekt zooals in bovenstaand stukje van den heer Kolijn geschiedt, zoolang zullen de vrijzinnigen zich te weer stellen teilen die partij-groepeering en zij zullen daarbij als medestanders aan hun zijde vinden die protestanten, die behoorende tot de ethisch- ortho doxen in de Ned. Herv. kerk, zich nimmer onder het coalitie-vaandel zullen scharen. heer Kolijn, zijn dan door de A.R. Kiesvereeniging niet twee Roomsch- katholieken candidaat gesteld, dan was toch de mogelijkheid uitgesloten dat de R. K. zetel verloren zou gaan, integendeel was er kans geweest, indien een geacht en bekwaam man was gecandideerd, dat deze de ge lederen der Roomsch-katholieken was komen versterken? Wat de evenredige vertegenwoor diging in den Gemeenteraad betreft, waarvan de heer Kolijn zoo hoog opgeeft, daarvan is in de praktijk vroeger bij de A.R.ngroep hier ter stede evenmin wat gebleken als bij de verkiezing van thans, of geschiedt dit wellicht nog? Het onderstaand staaltje van de verhoudingen van Antirevolutionairen en Roomsch-katholieken, hetwelk wij aan Dy. Hoffman’S stuk in de Nieuwe Zuid-Hojlander ontleenen, spreekt daarvan voor zich zelf. Dr. H. schrijft dan „In Gouda zijn 1467 Gereformeer den met kinderen en al. Laat ons hier bijvoegen 441 Christelijk-Gere- formeerden samen 1908 zielen. De anti-revol. richting in de Ned. Herv. Kerk is hier zeker niet meer sterk in zielental. Dat zou samen nog geen vier duizend zielen gevenis ongeveer de helft van ons Goudsch Katholieken zielental van 7543. Maar men bedenke, dat de zeer betrouwbare kern der anti-rev. te Gouda alleen die der Gereformeerde gemeenten A. en B. met samen maar 1467 zielen is. Dit informeerde mij heden een hunner hoofdlieden. En alleen voor hen, de z.g. „fijnen” kan men bij de stemming i n s t a a n. Over geheel Gouda verkregen de 3 Kath. candidaten samen 966 stem men bij herstemming. Hiervan wa ren rond 700 van ons. Men make nu volgens Bartjes de rekening op oordeele, maar veroordeele niet!” Voeg daar dan bij dat Dr. H. de Antirevolutionairen mede beschouwt als de slachtoffers, om dat zij, dank zij het antipapisme (natuurlijk van de Liberalen!) als deel der coalitie geen grootere coalitiemacht verkregen, dan halen wij voor een gelen waarop Frankrijk reeds sedert lang wacht, is natuurlijk een nieuwe vraag, maar dit is zeker, dat de sociaal democraten door hun laatste obstructie politiek hun oude vrienden van zich vervreemd hebben. Zijn zij zoo bang voor de vakvereenigingen, dat zij on der geen voorwendsel een kabinet durven steunen, dat niet tot onwettige middelen wil overgaan om de ontslagen stakers weer aangesteld te krijgen? sehe haan, Waldemarwees maar niet bang, dat ik zoo onbescheiden zal zijn den naam der dame te noemen, om wier wille. De roode kleur, waarmee Kienhout gespot had, kwam eigenlijk eerst nu, maar was er ook des te dieper door. „Maar Papa, ik smeek u stamelde Waldemar.' Kienhout maakte een af wijzend gebaar. „Je behoeft niet te smeeken. Kom aan 'Dretje, wij hebben reeds naai den dokter gestuurd ik hoop, dat hij je roode wangen weet te geven.” „Ja, oom,” antwoordde Edith. „Verdrijf den tijd aangenaam met elkander, kinderen. Ik moet aan het werk.” Met deze woorden verliet hij de kamer. Hij had knaleffect te voor schijn geroepen en ging heen als een tooneelspeler na zijn pakkende scene. De achterblijvenden keken elkander een beetje verlegen aan en Waldemar begaf zich snel naar de veranda, waar hij zich verbergen kon voor de blikken van de beide anderen. Een eigenaardig gemengd gevoel had zich van hem meester gemaakt. Van den eenen ‘kant was hij diep be schaamd over de manier, waarop zijn vader hem tot held gestempeld had van den anderen kant voelde hij, hoezeer het hem in de oogen der anderen had verheven. Ondanks zijn De laatste obstructie-politiek door de Fransche sociaal-democraten in het Fransche parlement gevoerd, schijnt de afscheiding tusschen de sociaal democraten en de radicale partijen zoo groot gemaakt te hebben, dat het waarschijnlijk is, dat de sociaal-demo craten, die bij het kabinet Monis re- geeringspartij waren, als zoodanig niet langer zullen fungeeren. In de Kamer zijn ook reeds stemmen opgegaan, om in het vervolg een obstructie als den laatsten tijd door de socialisten is gevoerd, onmogelijk te maken. Overwogen is o.a. een wijziging van het reglement van orde, waardoor voortaan 100 of 150 handteekeningen noodig zullen zijn voor het indienen van een resolutie, het obstructie-wapen bij uitnemendheid. Nu het aantal benoodigde handtee keningen slechts 40 is, kunnen de sociaal-democraten met hun 75 man, altijd een resolutie in behandeling brengen, en men weet, wat zoo’n be handeling zoggen wil. Intusschen schij nen de sociaaldemocraten zelfs de vriendschap van hun vroegere vrien den te moeten misssen. Zoo is dezer dagen op een verga dering van radicalen en radico-socia- listen onder voorzitterschap van Com bes, de man van het vroegere Combes- bloc, waartoe ook de sociaal-demo craten behoorden, besloten tot een beslisten steun aan het kabinet-Cail- laux. Hierdoor is Caillaux’s bewind voor eenige maanden verzekerd. Dit is voor Frankrijk al heel wat. Of het nu den minister-president gelukken zal, den toestand nog zoo te maken, dat hij ook hulp genoeg krijgt voor verschil lende belangrijke hervormingsmaatre- verlegenheid. had hij den nieuwsgierig belangstellenden blik van Edith be merkt en Guétaaf had hem ook zoo zonderling, bijna met eerbied aange zien. Ja, zijn vader had toch wel ge- lijk gehadimponeeren moest men de monschen en als men daarmede eens begonnen was, imponeerde hen alles, wat men deed. Nu moest hij voor de vervolg-scene zorgen I Hij bleef eenige oogenblikken in de ver anda trad hij opnieuw de kamer binnen. „Die Frits is een mooie jongen,” hoorde hij Gustaaf zeggen. „Nu heeft hij alweer een stout Stukje uitgehaald. Het zou mij spijten, als hij een pak slaag kreegik weet bij ondervinding, dat het zeer doet.” „Wij moeten hem beschermen,” ant woordde Edith- „Hij moet bij ons blijvenin het bijzijn van getuigen zal oom hom met geen vinger aan- raken.” „Eigenlijk moest hij vandaag een pak slaag hebben”, mengde Waldemar zich op eenigszins onverschillige wijze in het gesprek, „het is een historisch gedenkwaardige dag en zoo een moet iemand ingeprent worden.” „Den hoe veels ten hebben wij van daag?” vroeg Edith. „Den 8sten Juni,” antwoordde Wal demar. - PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal yf 1.25 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen wdtden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren dergeltjke uitspraak slechts schouders op. De heer Kolijn moge in boven staand stukje, dat alleen geschreven is voor de menschen van z ij n kleur, die gehate Vrijzinnigen de schuldigen noemen, die door .hun macht de raadszetels in meerderheid bezet houden, in waarheid is dat niet het geval. En dat weten de ontwikkelden onder de Antirevolu tionairen en onder de Roomsch- katholieken even goed. Het is door bekende menschen van beide rich tingen dezer dagen onomwonden uit gesproken er zijn Antirevolutionai ren die onder alle omstandigheden weigeren en zullen blijven weigeren op een R. K. candidaat hun stem uit te brengen. En dat behoeft geen bevreemding te wekken. Het Antirevolutionaire deel des volks is opgevoed in haat tegen al wat Roomsch is. Het antipapisme gaat niet uit van de vrijzinnigen, al wil Dr. Hoffman dit in de N. Zuid-Hollander doen voorkomen. Dat is beslist onjuist. Het vrijzinnig beginsel verzet zich daartegen. De voorbeelden door Dr. Hoffman genoemd hebben slechts een s c h ij n van waarheid. Wat door vrijzinnigen is gedaan tegen Roomsch katholieken dat is gedaan uit tegenweer. Waarom moeten op maatschap pelijk terrein alle mogelijke R. K. vereenigingen en bonden worden geconstitueerd, terwijl toch in de openbare vereenigingen nimmer den Roomsch katholiek een plaats is geweigerd De strijd die bij deze stembus is gevoerd is niet een strijd geweest uit antipapisme. Het was een strijd tegen de coalitie. Zoolang het verbond van Rome en Dordt blijft gehandhaafd, zoolang onder de vlag van „christelijkheid” die met den godsdienst slechts den naam gemeen heeft, zoolang die GOUDSCHE COURANT. Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. I^^Hfis niet ons bedoelen om over de stembus van Woensdag nog weer een nabeschouwing te geven. Evenwel, wij zijn van meening veranderd, nu de A.R. Nieuwe Cou rant aan het hoofd van haar num mer van Zaterdag j.l. daarover de volgende beschouwing bevat van de hand van het A.R. lid van den ge meenteraad, den heer P. J. Kolijn: „12 Juli leverde geen winste voor de Rechterzijde. Ze was zes man sterk en blijft zoo. Dat'de Roomschen de dupe wor den van deze verkiezing is zeker te betreuren. Wij, die voor evenredige verte genwoordiging zijn, kunnen het natuurlijk niet goedkeuren dat een kleinste derde deel onzer stadge- nooten, slechts door één Raadslid vertegenwoordigd is. En ook hier blijkt weer ten volle dat het vrijzinnig deel nog altijd weer in toepassing brengt en hand haaft de initialenH. H. H. dat wil zeggen: wij vrijzinnigen, wij libe ralen vooral zijn de menschen, vor men de partij van halen hebben houden. Een meerderheid van 13 tegen een minderheid van 6 en nog nog al doen wat men kan en maar mogelijk is deze, zooal niet te ver- grooten, dan toch te behouden, ten koste van recht en billijkheid. Dat grieft. Evenwel, wij hebben nu eenmaal deze verhouding. Hoe lang nog? Laat men niet ontmoedigt zijn. Zij die gelooven aan het bestel des Heeren blijven niet staan. Maar zij gaan aan ’t werk. Ook hier is veel te arbeiden. Niet in eigen kracht. Maar in de over tuiging dat Hij die ons roept ge trouw is.” Tusschen zeggen en doen ligt bij den heer Kolijn een groot verschil. Deze A.R. voorman zegt wel te zijn vóór evenredige vertegenwoor diging en spreekt er zijn teleurstel ling over uit dat de Roomsch- katholieken een zetel moeten missen maar w a a r o ïn, vragen wij den tot zijn zoon. „Zoover ik weet niet,” antwoordde deze. „Omdat je litteeken zoo rood is,” hernam de vader op onverschilligen toon. „Mijn littepken Waldemar greep naar het voorhoofd. „Heb je een litteeken vroeg Edith. „Och ja, dat heeft niets te bedui den,” viel Gustaaf in, „een kwajon- genslitteeken ik heb het ook al be merkt.” „Wat wil je daarmee zeggen vroeg Kienhout. „Niets anders dan wat het woord zegt; alle kwajongens loopen op het een of andere oogenblik een gat in hun hoofd opmen zal zelden een jongmensch zonder schram op het voorhoofd aantreffen; als u daarop een weinig let, oom, zal u zien, dat ik gelijk heb.” „Waldemar’s litteeken is er niet een van die soort,” verklaarde oom bijna plechtig. „Het vindt zijn oorzaak in een duel.” Een duel vroegen Edith en Gus taaf tegelijkertijd, terwijl Waldemar zijn vader met een uitdrukking van de grootste verbazing aanstaarde. “Ja, van een duel,” herhaalde Kien hout. „Daarom behoef je toch niet zqo rood te worden als een kalkoen- 17) „Wat dan wel, papa Zeg het maar asjeblieftzei de kleine flink, maar Zijn oogen keken onrustig heen en weer. „Niet hier ga met mij mee, Frits,” „Papa, ik heb het niet gebroken ik heb het rozeboompje niet gebroken, werkelijk niet,” verdedigde zich de schuldbewuste kleine, dien niemand beschuldigd had. Bij deze woorden ging hij bij de deur der veranda staan. „Dat doet er niets toe, kóm maar mee,” sprak papa op bijna welwillen- den toon wat kon hem op dit oogen blik ook het rozeboompje schelen Het jongetje bleef echter wantrouwend. Pluto heeft het gedaan, Pluto heeft het gedaan,” riep hij jammerend. Daar na vloog hij den tuin in en verdween. „Miserabele bengel I” schreeuwde Kienhout woedend. „Doe hem niets, oom, doe hem niets I” vleide Edith. „Wel, wat zou ik dan antwoordde hij snel gekalmeerd. „Maar zeg ereis, Waldemar. heb jij ie over iets boos of bezorgd gemaakt wendde hij zich graden onder pul gevallen, de sneeuw op de Appeny- de bergen bij Bologna zien Op de Adriatische kust reeds. Mexico. Een telegram uit Puebla meldt, dat in de buurt talrijke gevechten hebben plaats gehad tusschen Maderisten en regeeringstroepen, waarbij 135 per sonen gedood werden. De arbeiders in de toxtiel-industrie, die in staking zijn, hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om particuliere huizen te plunderen, waarbij in een der huizen vier Duitschers gedood warden. Een aantal plaataolijke autoriteiten werden in hechtenis genomen, als zijnde ver antwoordelijk voor het gebeurde. Engeland. Lord Kitchener is onmiddellijk na het bezoek van den Koning aan Ier land naar Londen teruggekeerd en heeft een bezoek gebracht bij Buiten- landsche Zaken om met zijn nieuwen chef de bijzonderheden te bespreken aan zyn overgang in den diplomatieken dienst als vertegenwoordiger van En geland te Kaïro. Men ziet dus inder daad het merkwaardige feit gebeuren dat een met lauweren bekranst soldaat, op 63 jarigen leeftijd overgaat in diplomatieken dienst. Men weet, dat hij reeds gedurende de ziekte van Sir Eldon Gorst werd genoemd als diens opvolger en het schijnt, dat hij de eenige man is, die voor deze plaats de capaciteiten en kennis van zaken heeft. Zijn vroeger verblijf inFgypte maakt hem tot den aangewezen op volger van Sir Eldon Gorst. Dit belet niet, dat men in liberale kringen een groot wantrouwen heeft tegen de „En welke groote dingen zijn er dan op dezen dag voorgevallen vroeg zij verder. „O, een heele menigte,” verklaarde Waldemar. „Zoo bijv, is in hot jaar 632 Mohammed gestorven.” „Dat je zelfs den dag weetriep het meisje vol bewondering. Om Gustaafs mondhoeken speelde een onzichtbare glimlach, toch bewaar de hij zijn ernst en zeide„En in 1626 heeft Tilly op 8 Juni Hannover veroverd.” Waldemar keek hem met groote oogen aan en voegde er vervolgens vol waardigheid bij„En Minden.” „En Minden, zeer juist”, herhaalde Gustaaf eveneens met groote waar digheid. Waldemar ging voort„In het jaar 1794 stierf op dezen dag de dichter Gottfried August Burger.” En op denzelfden dag werd in Fran krijk de godin der Rede van den troon gestooten,” sprak Gustaaf met een zwaarmoedigen zucht, alsof vooral deze gebeurtenis een bijzonder smar- telijken indruk op hem maakte. „In het jaar 1815 werd de Duit- sche Bondsakte vastgesteld,” riep Wal- domar bijna boos, want hem scheen dit opbod in wijsheid een duel toe.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1