Seizoen Opruiming DBiza-rxenla-XLcl. I Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SFOiET. Veemarkt te Rotterdam. Laatste Oerichten. Telegrafisch Weerbericht Belangrijke Mantels, Costumes, Costumes-tallleur, Blouse», Gekleede en Trotteur Rokken, Onderrokken, Japonstoffen, zijde on vordere NOUVEAUTÉ'S tot buitengewoon lage prijzen. D. SAMSOM. Officieels Prijscourant Rffectenkandel te A in sterdam - - - politiek van een soldaat aan het hoofd van een civiel bestuur. Amerika. Abonné's op de telefoon en dan volkomen tevreden, men zal ze zoo gemakkelijk en massa niet vinden. Toch moeten zij in grooten getale bestaan, al is het ook niet in het oude Europa. In Amerika worden zij ge signaleerd, in het land" van business en comfortin Chicago. Daar hebben de abonné's naar verzekerd wordt, niet alleen dadelijk elke aansluiting, zij kunnen ook van het telefoon-bureau aile gewenschte inlichtingen verkrijgen. Voor mannen van zakenbeursbe richten, voor politiciden stand en de uitslagen der verkiezingen, voor Jantjes-secuurin seconden nauw keurig den officieelen tijd, voor sport- menschen den naam van het gelegde paardof den eerst-aankomenden bok ser. Doch de maatschappij, want het is natuurlijk een particuliere maat schappij die al dat gerieflijks biedt, maakt het haar abonné's nog gemak kelijker. Wie op tijd op moet, wordt door de telefpon-juffrouw gewekten hoemet een speciaal vervaardigde onbarmhartige Chicago'sehe alarmbel Wat al tevreden abonné's De New-York Times bevat een tele- g'am uit de haven Limon in Costa ica, waarin gezegd wordt, dat de stoomboot Irma is gezonken. 32 Pass- giers en mannen van de bezetting zijn verdronken. Het ongeluk was het ge volg van een aanvaring met de stoom boot Diamante op de monding der San Juanrivier gedurende een hevigon stqrm. Marokko. De Fransche opperbevelhebber in Marokko is gisteren met den kruiser Forbin van Rabat te Casablanca aan gekomen, waar hij door de Fransche en .Engelsche consuls, alsmede door den Pasja van de stad ontvangen werd zij wenschten den generaal met zijn snellen en succesvollen veldtocht geluk. Voor generaal Moinier, wiens gezondheidstoestand schijnt verbeterd te zijn, defileerde vervolgens het gar nizoen van Casablanca. Frankrijk. Vreeselijke misdaad. Te Tausat, een gehuchtje, gelegen onder de gemeente Sainte-Hélène, in het departement der Gironde, drong gisteren een individu een boeren woning binnen, terwijl de ouders af wezig waren, en doodde een meisje van 5 maanden, dat in haar wiegje sliep. Toen de moeder thuis kwam, vond zij den schuldigen nog in het vertrek. Deze nam ijlings de vlucht. Zij bemerkte tot haai* ontzetting, dat de man het wichtje het hoofd vlak bij den romp had afgsneden. De dader van deze verschrikkelijke misdaad, een zekere Jorijó, 25 jaar oud, is ge arresteerd en heeft een volledige be kentenis afgelegd. Onder de papieren, die op dit individu gevonden werden, bevond zich een brief van zijn zuster, die hem aanried krankzinnigheid te veinzen om voor den dienst te worden afgekeurd. De Rijksmiddelen. Op enkele uitzonderingen na, ver- toonen de cijfers van het afgeloopen halfjaar een flinke verhooging, verge leken bij die van het eerste halfjaar van 1910. Meer werd ontvangen uit de grond belasting f 208,000, de personeole be lasting f 100,000, de bedrijfsbelas ting f 172,000, de vermogensbelasting f 297,000, de invoerrechten eveneens f 297,000, den suikeraccijns f 630,000, dien op den wijn f 59,000, dien op het gedistilleerd f 69,000, dien op het bier f 20,000, en dien op het geslacht f 36,000, de belasting op gouden en zilveren werken f 6000, de registratie rechten f 552,000, de hypotheekrechten f 55,000, de successierechten f 494,000, de posterijen f 412,000, de Rijkstele graaf f 124,000, derataatsloterij f 1000 en de loodsgelden f 108,000. Hier tegenover stond slechts een mindere opbrengst bij den zoutaccijns van f 60,000, de zegelrechten van f 77,000, demeinen van f 50,000, en de jacht en vischaeten van f 8000. Het eerste halfjaar van 1911 bracht in het geheel f 16,032,313.737j in de Bchatkist, terwijl in hetzelfde tijd perk van 1910 was ontvangen f 82.577,696.237j- We zijn dus thans f 3,455,617.56 vooruit. De vereeniging van Fabrikanten en Handelaren gevestigd te 's-Gravenhage heeft zich tot den minister van Justitie gericht met een request, waarin wordt aangedrongen op een wijziging van de Faillissementswet in dier voege dat een voorloopige commissie uit de schuldeischers op gemakkelijker wijze dan thans, zou kunnen worden be noemd, en dat de curator zonder de goedkeuring dier commissie niet tot verkoop van de faillisseraentsgoederen zou mogen overgaan. Koninklijk bezoek aan Utrecht. Zaterdagmiddag wef/i ten stad huize te Utrecht officieel bericht ontvangen, dat het onlangs aangekondigde bezoek van H. M. de Koningin en Prins Hen drik definitief zal plaats vinden op Donderdag 3 Augustus e. k. De rijdende artillerio heeft Zater dagochtend om 11 uur op Het Loo voor' H. M. de Koningin en Prinses Juliana gedefileerd. De commandant, majoor Pickó, plaatste zich terzijde van de Vorste lijke Familie, die zich met groot ge volg, waaronder ook minister Talma, voor het hek van den cour bevond, Er was voor het Paleis veel publiek. De Zeelieden- en Bootwerkersstaking. De voerliedenstaking. Zaterdag kwam 120 man maróchaussóe uit verschillen de deelen van het land aan. Zij wor den ingekwartierd bij de Mij. Amst. Goederenvervoer, de Amst. Rijtuig maatschappij en in het Militiegobouw op het Singel. De versterking van dit corps vindt haar aanleiding in de ver schillende gevallen van molestatie, waaraan o. a. Vrijdag nog meerdere werkwillige voerlieden, niettegenstaan de de bewaking door soldaten, bloot stonden. Het kleinö gedeelte voorlieden dat, volgens de Directie, niet op het werk der Mij. Amst. Goederenvervoer ver scheen, en waarvan velen schriftelijk de Directie modedeelden, dat ze slechts niet kwamen omdat zij daarin ver hinderd werden door groepen stakers, soms 15 man sterk, is ontslagen en er zijn reeds voerlieden uit de provincie in dienst genomen. Door een aantal stakers werd gis teravond op de Noordermarkt etfn wagen van Van Gend Loos omsin geld. Zij hielden den wagen tegen eri dreigden de leidsels door te snijden. In een oogwenk was het rondom den wagen vol met menschen. De koetsier wist echter in draf naar het Centraal station te rijden. Een der stakers wierp, volgens ooggetuigen, nog met een klinker, welke den koetsier in het gelaat trof. Zaterdagavond is weder aan de halte Hembrug een extra trein met Duitsche werkwilligen aangekomen. Er waren er 86 die over water naar Amsterdam werden vervoerd. B. en W. van Amsterdam deelen den Gemeenteraad mede, dat Ged. Staten van Noord-Holland de „Ver ordening op de Winkelsluiting" aan H. M. de Koningin ter vernietiging hebben voorgedragen, op grond, dat door die verordening is getreden in wat van algemeen Rijksbelang is. Men schrijft uit Goes aan de N.R.Ct.: De benoeming van den nieuwen burgemeester is voor het meerendeel der ingezetenen een teleurstelling. Daardoor is immers een stadgenoot, die volkomen bekwaam voor het bur gemeestersambt werd geacht voorbij gegaan. Deze ingezetene is vrijzinnig en de benoemde vreemdeling, niet. Erkenke notabele mannen van rechts, zoo in als buiten Goes, hadden stap pen gedaan, om dep Minister te over tuigen van de wenschelijkheid van de benoeming van den stadgenoot. De gemeenteraad bestaat uit 10 vrijzin nigen en slechts 3 leden van rechts. In den gemeenteraad te Breda heeft Zaterdag jl. het volgend incident plaats gehad. Na afwerking der agenda bracht het Raadslid, de heer Jan Ingen Housz, ter sprake het artikel van het Raads lid F. C. J. van Huiten, geplaatst in het Dagblad van N.-Brabant, waarin deze de onpartijdigheid van den bur gemeester in zake gotneentebeleid en benoemingen aanviel. Hij diende de volgende Imotie in „De Head der gemeente Breda, kennis genomen hebbende van een schrijven door den heer F. C. J. van Huiten in het Dagblad van Noord- Brabant geplaatst, ^jelk schrijven de insinuatie! bevat als zoude de burge meester van Breda zich schuldig maken aaü partijdigheid en bij het beleid van het algemeen bestuur en in het bij zonder bij benoemingen, betreurt ten zeerste deze geheel onware en onver diende beschuldiging, is innig over tuigd vah de strikte onpartijdigheid van zijnen voorzitter en gaat over tot de orde van den dag." Het socialistisch Raadslid, dr. J. A. H. van den Brink, gaf als zijn inzien te kennen, dat de burgemeester steeds onpartijdig oordeelt, doch deze inotie hier niet ter plaatse is. Na een felle discussie wordt tot stemming over do motie besloten, waarop het Raadslid van den Brink de zaal verlaat. Aanwezig bleven toen nog 18 leden, onder voorzitterschap van den oildsten wethouder A P. Scheltus, die den burgemeester gisteren verving. Met 17 stemmen tegen die vkn den heer van Huiten werd de motie aan genomen. Het elfde jaarverslag der Vereeni- ging van Ne^erlandsche Werkgevers is verschenen. In het overzicht der onderworpen, welke dit jaar de aandacjit der Ver eeniging tot zich hebben getrokken, vinden wij de modedeeling vermeld, dat de opmerkingen en beschouwingen der leden betreffende het pntwerp- Tariefwet in een nota zijn neergelegd, welke ter vaststelling aan de ja.s. jaar vergadering zal worden voorgelegd 'om daarna aan de Tweodo Ramer te worden aangeboden. Hi' vige Brand te Bl-akel Zondagmiddag te 2 uur is te Brakel een hevige brand uitgebroken. Zondagavond 7 uur waren 399perceelon verbrand. Vijfenvijftig gezinnen zijn dakloos. Nader vernemen wij Zondagmiddag te 2 uur is brand ontstaan bij den landbouwer H. Duyze te Brakel tusschen Gorinchem en Zaltbommel. Er woei een stevige Noordwesten wind, die het vuur in het vele hooi on sttoo dat aanwezig was deed aan wakkeren, zoodat in een oogwenk alles in lichtelaaie stond en onmiddelijk oversloeg op de naastbijzij nde wonin gen. Voortdurend gingen meer woningen branden. Te drie uur waren er reeds 10 door het vtlur aangetast, te 5 uur brandden er reeds 20 en te 7 uur stonden 39 paBceelen in vlammen. Toen slaagde men er in,het vuur telstuiten. j De spuiten van Brakel, Poederoyen, Eist en Zuilichem waron op het ter rein van den brand. Persoonlijke ongelukkon kwamen niet voor. j Behalve de 59 woningeri verbrand den ook 16 hdoibergen en een aantal varkens, kippen en konijnen. Het meerendeel der woningen was met rieten daken gedekt, behalve het huis van den dijkgraaf en eenige an deren. Vermoedelijk is de brand ontstaan door broeiing van versche haver, die tusschen het hooi lag. De woningen zqn meest alle ver zekerd, het hooi niet. In het geheel zijn er van de vijf straten waaruit het dorp bestaat, twee geheel verbrand. Vijf en vijftig gezinnen zijn dakloos. Reeds vroeger is dit dorp door felle branden geteisterd. Vijftien jaren geleden brandden 8 woningen af, 10 jaar geleden een ge- heele straat. Brakel is een arme gemeente met c.a. 1600 inwoners. Nader vernemen wij nog De brandspuiten uit de omliggende gemeenten waren geheel onvoldoende om de vuurzee te bestrijden, temeer daar de watertoevoer zeer gering was. De totale schade wordt gesqhat op twee honderd duizend" gul den. De schacht I te Hoonsbroek, waarin zooals men zich herinnert, op 26 April een ernstig, ongeluk gebeurde, is thans geheel hersteld en men gaat met spoed door met de verdere werkzaamheden aan deze schacht.} Van Bentheim werd Zaterdag door de Duitsche grenspolitie wederom een Oostenrijksche landverhuizer terugge zonden. omdat hjj slechts een plaats- kaart had tot Leipzig, niettegenstaande hij in het bezit was van 290 Mark. Volgens zijn verklaring was hij voor nemens geweest om met de Uranium- lijn naar Amerika te vertrekken, doch werd hij te Rotterdam wegens oog ziekte afgekeurd. Hij vertrok nu voor de tweede maal naar Rotterdam, om van daar over een andere route zijn vaderland te bereiken. Het blijkt, dat de Duitsche grens politie nog met alle gestrengheid te genover landvérhuizers optreedt. Een onzer lezers deelt ons unede, dat na het gebruik van melk vmn een der groote en best ter naam en faam bekend staande hoeve uit den omtrek (van Amsterdam), een zijner huisge- nooten mondzeer heeft gekregen. Een waarschuwing voor ieder, om vooral geen ongekookte melk te drinken, ook al wordt door den leverancier alle waarborg van kiem vrij gegeven. (Tel.) Omtrent den moordaanslag te Stra tum wordt nader gemeld, dat de 17- jarige Wilhelmina H. kennis had ge had met den ongeveer 30-jarigen P. P., uit Amsterdam,-die vroeger als timmor man te Stratum was werkzaaam ge weest. De moeder verbood echter het meisje den verderen omgang met dezen jongen, waarop met do kermis het meisje hem schreef verhinderd te zijn. Dinsdagavond schreef ze hem oen brief, dat zij voor goed van hem afzag. P. is toen aanstonds op den trein ge stapt en naar Eindhoven vertrokken, waar hij het meisje zocht, doch niet kon vinden. Toen ging hij naar de woning van vrouw H., waar het meisje, dat van de komst van P. verwittigd was, zich verborgen hield. Toen later het meisje, meenende dat P. weer weg was, achter het huis water ging putten, sprong P. te voorschijn en loste twee schoten, waarvan het eerste het meisje in den hals trof. De moeder en een zuster stuitten het hevig bloedverlies, waarna het meisje Aaar het Liefdehuis werd vervoerd. De rijkspolitie arres teerde den dader, die met de rovolver in de hand vluchtte, op den Dijk. Op de revolver zq.ten nog vier scherpe patronen. De toestapd van het meisje is niet ongunstig. De kogel is echter nog niet verwijderd. Opening der zeehaven te Zaandam. Zaandam nam Zaterdag zijn nieuwe zeehaven officieel in gebruik. Tijden van bloei en verval heeft do handel van Zaandam gekend. Zaandam is, gelijk mon weet, voor gezaagd hout en balken een der groot ste invoerhavens van Europa. Er zjjn in de Zaanstreek voorts vijf stoomrijstpellerijen, benevens één gort en een rijstpelmolen. De vijf stoom rijstpellerijen verwerken circa twee millioen balen per jaar. Van de 150 olieslagersmolens van vroeger zijn er thans nog slechts 17 over. Er zijn echter voor de verdwe nen molens 13 stoomfabrieken in de plaats gekomen, die te zamen 70,000 last oliezaad per j*aar verwerken. Nog tal van andere industrieën zijn in de Zaanstreek van beteekenis. Wij noemen slechts de cacaofabrieken ten getale van acht, de beschuit- en kook- fabricage, de metaalnijverheid met name de blikfabrieken te Krommenie de chomische nijverheid (zeep, ma- xine, verf en blauwsel), alsmede de papierindustrie. Het zeevaartverkeer bedroeg in 1892 131 stoomschepen met een inhoud van 328,000 kub. M. en in 1910 168 stoom schepen, inhoudende 1,000,000 kub. M. In de laatste jaren kwam het voor, dat booten wegens gebrek aan ruimte in naburige havens gelost moesten worden en ook ontstond er gebrek aan ruimte voor balkenberging. Dit deed uitzien naar een nieuwe havön. In 1907 namen de plannen voor uitbreiding der zeehaven oen vasten vorm aan. Het maken der haven, die thans" in gebruik genomen wordt, werd aangenomen door de hoe ren C. de Groot Azn. te jGorinchem en K. L. Kalis te Sliedrecht, voor f417,000. Met de kosten Voor aankoop van tén"einen enz. komt Jiet geheele werk te staan op ongeveer één millioen gulden. Zonder rijks- of provinciale subsidie is het werk tot stand gtekomen. De haven biedt ruimte aan voor acht zeeschepen van 100 Meter lengte, waarvan twee gemeerd kunnen wor den aan de nieuwe handelsterreinen. De diepte der haven is 10.30 Meter A. P., terwijl de geheele oppervlakte 76 H.A. bedraagt. Ongeveer 50 H.A. der haven is voor balkenberging be stemd. Te half drie kwam Z. K. Hr-Prins Hendrik aan den aanlegsteiger aan pm de officieele opening te doen plaats hebben. Z. K. H. werd daar ontvangen door den w.n. Commissaris der Koningin in N.-Holland den heer P. B. J. Ferf, waarna de voorstelling plaats had van de verschillende autoriteiten en vreem de consuls, die zich aan boord be vonden van de „Zaandam I", die het gezelschap zou voeren naar de nieuwe zeehaven. Na een half uur varens kwam de boot aan het aan den kop der haven oprichte paviljoen, hetwelk met 75 vlaggen van verschillende nationali teiten yras versierd. Daar richtte de burgemeester van Zaandam zich, in een rede tot de aan wezige gezanten en consuls der landen, die met Zaandam op scheepvaartge bied in betrekking staan, bracht ver volgens dank aan den Minister van Waterstaat en sprak den wensch uit dat de nieuwe haven zal mogen strek ken tot verhoogden bloei der geheele Zaanstreek en eindigde met Z. K. H. het gedenkboek aan te bieden van „De ZaanlandBche Handel en Nijver heid." Daarop werden de heeren E. G. üuy vis Tzn. voorzitter van de Zaansche Kamer van Koophandel en de heer Ferf het woord, waarna Z. K. H. op verzoek van den burgemeester de vlag heesch ten teeken dat de haven was geopend. De muziek deed daarop het Wil helmus hooren. v Na afloop der officiqplo opening overhandigde Z. K. H. den'heer Duyvis het officierskruis van de Orde-, van Oranje-Nassau. Na een boottocht door de haven, werd de terugtocht aanvaard naar de Prins Hendrikkade, waarbij vele ge- pavoiseerde jachten werden gepasseerd Vandaar ging Z. K. II. onder de juichkreten der menigte naar het sta tion en vertrok te 4.45. Zaandam viert feest en overal wap pert de driekleur. Uit de gevaligenis ontvlucht. Men seint ons uit 's-Hertogenbosch In den nacht van 15 op 16 Juli zijn uit de bijzondere strafgevangenis "te 's-Hertogenbosch vier beruchte in brekers, C. Donker, Th. Wijnen, J. A. de Haan on W. Roos, ontvlucht. Bij de ontvluchting, die ongeveer half vijf moet hebben plaats gehad, waren zij in gevangeniskleren. De ontvluchting geschiedde in dezelfde afdeeling, waar reeds vroeger ontvluchtingen hebben plaats gehad. Dit is reeds de derde uitbraak, sinds de militaire wacht aan de gevangenis te 's-Hertogenbosch is opgeheven. Bij onderzoek bleek, dat bij de ronden der gevangenisbewakers niets verdachts geconstateerd werd. Sinds de laatste onsnapping van den beruchten Arie Boeren was de be waking nog wel verscherpt. Omtrent de wijze van ontsnapping is nog niets bekend. De uitbrekers hebben wel hot meest gunstige moment gekozen. De directeur der gevangenis is met verlof, terwijl de meeste rijksveldwachters, waarvan de meeste eigenaars zijn van politiehonden, naar Amsterdam zijn gerequireerd. Op aanwijzing van een wielrijder, die in de omgeving van Lieshout (bij Helmond) twee der ont snapte gevangenen meende te hebben gezien is de commissaris van politie met de inspecteurs uit 's-Hertogen bosch per autol naar Eindhoven ver trokken, waar de onderzoeking wordt voortgezet. De boschbranden in Canada. Bij een brand in Porcupine hebben vijfhonderd tot duizend personen het leven verloren. Het is de grootste ramp, die Canada in de laatste jaren getroffen heeft. Onder de slachtoffers, die in de Dóme-mijnen gevlucht waren, en die daar den dood vonden, zijn een der tigtal Europeanen. Meer dan vijf duizend personen zijn dakloos. In de districten Nipissing en Sub-Bury, die midden in het door brand geteisterde gebied liggen, bevonden zich twee ontzaglijke wouden, waarvan geen boom is blijven staan, en die thans een onmetelijke rookende massa vormen. In het geheel zijn zestien steden en een groot aantal mijnwerkerskampen afgebrand. Alleen in het district Porcupine werden veertien mijnen verwoest. De verhalen der overlevenden be vatten afschuwelijke bijzonderheden over de tooneelen, die zich in het geteisterde gebied afspeelden. Door smart waanzinnig gewdrden, trachtte de een den ander te beletten, zijn huisgezin en goed te redden. Voor bruggen en bij booten in de rivieren of aan de kust werd formeel slag ge leverd. De angst en de vuurgloed hadden de toch reeds zeer ruwe mijn werkersbevolking als het ware in wilde dieren veranderd. Een windvlaag wierp twee-en-twin- tig personen, die zich op een vlot bevonden, in het meer, waar zij allen den dood vonden. Honderden stonden gedurende vijf en meer uren in het water, terwijl de golven hen over het hoofd sloegen en terwijl de rook hen dreigde te verstikken. Uitgeput zonken velen weg in de golven en vonden den dood op den bodem van het meer. Anderen grepen deze tooneelen van verschrik king zoo aan, dat zij krankzinnig werden. Het meerendeel der lijken, die ge vonden worden, is onkenbaar verminkt. Het vuur woedt thans in de om streken van Matheson, waar de 2300 inwoners van deze stad zich in het grootste gevaar bevinden. Gevreesd wordt, dat het vuur nog op andere punten zal uitbreken. Hevige brand te Boxtel. Omtrent" den hevigen brand, welke Zaterdagmorgen de groote metaal draadlampenfabriek der firma Allard te Boxtel in de asch heeft gelegd, vernemen wij de volgende bijzonder heden De brand heeft zich als volgt toe gedragen. De heer Allard stond met een paar ingenieurs op den locomobiel toen de scheikundige kwam berichten, dat op het laboratorium eenige blauwe rook hing. Beiden snelden naar het laboratorium, doch vóór zij boven kwamen, stond reeds het geheele pla fond in vuur, zoomede het houten tusschenschot van het nevenvertrek, dat als pakkerij dienst deed. Aan het blusschen viel niet meer te denken. De directeuren der fabriek waar schuwden het personeel beneden, om zonder opgaaf van reden naar buiten te gaan, waaraan onmiddellijk werd voldaan. De laatste, die beneden de fabriek verliet, wist nog niet, dat de fabriek in brand stond. Binnen vijf minuten stond de geheele bovenbouw in lichtelaaie. Het kantoor werd zoo spoedig mo gelijk ontruimd en boeken en gelds waarden in veiligheid gebracht. Iets uit de fabriek te redden was totaal onmogelijk. Het gebouw eigendom der firma Susante en Co., te Boxtel, is voor f 4000 verzekerd, terwijl de inventaris veel te laag op beurspolis was ver zekerd. De geheele schade wordt op f 80.000 a f 100.000 geschat, terwijl de verze kering slechts f30.000 a f40.000 be draagt, zoodat er een schade van een groote halve ton wordt geleden. GOUDA, 17 Juli 1911. Aan de Raadsleden is het volgende ingekomen stuk toegezonden: Gouda, 11 Juli 1911. Ter benoeming van een onderwijzer aan de 2° Burgerschool voor Jongens, noodig geworden doordien de heer A Kok te Werkhoven zijne benoeming niet heeft aangenomen, hebben wij de eer in overleg met den heer Arron- dissements-Schoolopziener, na inge wonnen bericht van het Hoofd der betrokken school voor te dragen: I. A. DE BRUIJN, te Moordrecht, II. A. VAN AELST, te Culemborg, IH. P. BARETTA, te Deventer. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 29 der Wet op het Lager Onder wijs leggen wij het advies van den Schoolopziener en het bericht van het Hoofd der school hierbij over. Zaterdagavond laat heeft in het danshuis van Zwart in de Vogelen zang alhier een onderlinge vechtpartij plaats gehad. Zekere D. kreeg daarbij een bloedneus en werd door de be zoekers met vereende krachten buiten de deur gezet. Deze werd hierover zoo woedend dat hij met een bierglas, dat hij in de hand had twee ruiten insloeg. De politie arresteerde hem. Hij verzette zich tegen de overbrenging doch dit baatte hem niet, daar hij met vereende krachten in arrest werd ge steld. Procesverbaal is tegen hem opgemaakt. De beruchte inbreker de Haan, welke met drie anderen uit de strafgevan genis te 's Hertogenbosch is ontsnapt, is dezelfde, die fier terstede twee jaar geleden werd gearresteerd ter zake van verschillende inbraken door hem gepleegd, waaronder ook in de Bank yan Leening. Het portret van dien inbreker berust aan het Commissariaat van Politie, alhier. schap werd vermaakt aan zijn schoon moeder. Door bemiddeling der pojitie kregen verschillende leveranciers, die goederen geleverd hadden, welke niet waren betaald, hunne eigendommen terng. Hoogendoorn wordt thans door de politie opgespoord teneinde zich te verantwoorden voor de verduisterde rijwielen. In de groote Nationale wedstrijd Tours, uitgeschreven door de Post duivenvereniging „De Ooievaar" te 's Gravenhage en gehouden op 1 Juli 11. werd de 17do en 348fco prijs gewon nen door den heer L. W. Veen alhier. In de Prov. Staten van Zuid Hol land werden ondersteund de voorstellen aangaande de subsidieering der Am- bachtsteekenschool te Oudewater. Twee rijwielhandelaars te dezer stede zijn de dupe geworden van zekeren Hoogendoorn, handelaar in stroo, die hier korten tijd in de IJssellaan heeft gewoond. Hij huurde van hen twee rijwielen, welke niet werden teruggebracht, zoo dat vermoed wordt dat hij ze heeft verduisterd. Deze persoon is heimelijk uit zijn woning vertrokken achterla tende een stuk papier, waarop hij Mededeelde dat zijn geheele nalaten- Bij de doof Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland te Leiden gehouden aanbesteding van het op ruimen der oude en het maken van nieuwe beschoeiingen aan de IJselzijde der Hanepraaisluis alhier, waren in gekomen 4 inschrijvingen t. w. van L. Gesman te Oudshoorn f 4350G. Kamsteeg te Bolnes (gem. Ridderkerk) f 3988J. Verstoep te Gouderak f 3838; W. Bokhoven alhier f3520. Het werk is gegund aan den heer W. Bokhoven alhier. Naar am—Dor de „D. Ct." meldt, is j.l. Zaterdag op aanstichting van het bureau der Kamer van Koophandel te Dordrecht, een vergadering gehouden, waarin werd geconstitueerd het „Co- mitió voor de totstandkoming van de spoorweglijn Amsterdam -Woerden SchoonhovenDordrecht—België" In dit comité hebben zitting burgemees ters van aan de geprojecteerde lijn gelegen gemeenten, voorzitters van van Kamers van Koophandel en groot- industrieelen. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. P. A. Wyers, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Dordrecht, en tot secretaris dr. A. van Raalte, secretaris van die Kamer. Oudewater. De gemeenteraad van Papekop heeft met 5 tegen 2 stemmen besloten de openbare school op te Moercapelle. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 14 Juli 1911 des voormiddags ten 101/, uur. Tegenwoordig de Heeren A. Verheul a.-r. Burgemeester, J. de Graaf, secre taris, A. Kool en J. van der Spek, Wethouders, J. van der Spek Jz., C Oudijk, H. Schipper en P. Zegwaard. Afwezig zonder kennisgeving den Heer Js. van der Spek. De Burgemeester, Voorzitter opent de vergadering met gebed. Daarna worden eerstelijk de notulen der laatst gehouden vergadering van den 14den April 1911 gelezen en on veranderd vastgesteld. Ten tweede wordt mededeeling ge daan van de volgende ingekomen stukken. 1° eene missive van Heeren Ged. Staten, waarbij goedgekeurd werd te ruggezonden het kohier van den Hoof 1 dijken Omslag, dienst 1911. 2°. eene missive van heeren Ged Staten, waarbij goedgekeurd werd terug gezonden een staat van af en overschrijvingen op de begrooting, dienst 1910. 3° een besluit van Ged. Staten, dat de gemeenterekeningen over 1910 uiterlijk op den Sisten Augustus 1911 aan hen moeten worden ingezonden. 4° kennisgeving van de Heeren C. Oudijk, H. Schipper en J. van der Spek Jz., die als leden van den Ge meenteraad zij herbenoemd, dat zij deze benoeming aannemen. 5°. een proces verbaal van opne ming der boeken en kas van den Ge meente-ontvanger, waaruit bleek dat de ontvangsten hebben bedragen f2617,225, de uitgaven f 1745,22 en dat in kas aanwezig was f772,005. Boeken en kas waren in goedgevon den. Ten derde wordt behandeld een be zwaarschrift betreffend een aanslag in den Hoofdelijken Omslag, waarop wordt besloten den aanslag onveran derd te laten. Ten vierde wordt besloten tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de begrooting, dienst 1911. Ten vijfde wordt door Burgemees ter en Wethouders aangeboden de re kening der ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1910 met al de daarbij behoorende beschei den, zijnde het onderzoek hiervan op gedragen aan de heeren 0. Oudijk en -L Schipper met verzoek van hunne I bevinding in eene eerstvolgende ver. gadering rapport uit te brengen, ter wijl inmiddels de rekening gedurende 14 dagen voor een ieder op de secre tarie ter inzage zal worden gelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zal worden ge steld. Ten zesde worden onderzochte de geloofsbrieven van de herkozen raads leden en tot hunne toelating besloten. Bij de rondvraag wordt door den Heer J. van der Spek Jr. opgemerkt dat in de straat op den ouden 'achter weg verscheidene gaten zijn ontstaan, zoodat herstel daarvan z. i. dringend noodig is. Door den Voorzitter wordt geantwoord dat door Burgemeesters en Wethouders hierop zal worden gelet. Daarna wordt de vergadering door den Voorzitter met dankgebed ge sloten. Voetbal. Op het Excelsior's-terrein aan don IJssellaan speelde gisterenmiddag te 2 uur Excelsior I S. V. V. II uit Schiedam. De Gouwenaars wisten de reserve 2de klassers der N. V. B. met 21 er onder te houden. Voor rust speelde Excelsior met 10 man. Rust 10 voor S. V. V. Na rust waren de rood-witte steeds in de meerderheid. Er was veel publiek op het terrein aanwezig. Als scheidsrechter trad op den heer W. Sanders, die op uitstekende wijze voldeed, bijgestaan door twee onpartij dige grensrechters. Op het reserve-terrein van T. O. P. aan den Winterdijk, speelde gisteren T. O. P. I een wedstrijd tegen het Utrechtsche Velocitas. Met een 80 overwinning voor T. O. P. kwam het einde van dezen wedstrijd. Ook hier is tamelijk veel publiek aanwezig. Op het D. O. S.-terrein aan den Knip speelde gisteren D. 0. S. I oen wedstrijd tegen D. O. S. I uit Den Haag. De uitslag was in een gelijk ipel 66. Zwemmen. Nationale zwem- en waterpolo-wed- strijden van de Zwemvereeniging „De Dolfijn" te Amsterdam. Ter gelegen heid van het vijfjarig bestaan Van „De Dolfijn" werden gistermiddag in de kwistig met vlaggen versierde in richting aan den Westerdoksdijk boven genoemde wedstrijden gehouden. Door den directeur van het zwembad, den heer J. Harts, werd een fraaie krans aangeboden, terwijl een q,antal leden het bestuur van de jubileerende club een mooi bloemstuk vereerden. In verband met den oefenwedstrijd voor het Nederlandsch zevental te Dordrecht ontbraken vele vooraan staande zwemmers. Tijdens den wedstrijd had nog een aardige huldiging plaats*. De heerW. N. Helsloot, lid van „De Dolfijn", heeft 3 Juni jl. met levensgevaar een drenkeling uit de Egelantiersgracht gehaald. Als belooning voor deze moedige daad ontving hij uit de hand van den voorzitter, den heer W. H. Mol Jr. een zilveren medaille, benevens een daarbij gevoegd schrijven. Het luide applaus der aanwezigen getuigde, hoe zeer men deze huldiging van den onvervaarden zwemmer op prijs stelde. In de afdeeling Rugzwempien (Juniores) over 80 M behaalde on2e stadgenoot de heer S. H. Smit, die dien afstand in 1 min. 22 sec. aflegde, den eersten prijs, een zilveren medaille. In de afdeeling gekleed duj- k e n vrije deelneming, diepte ±3M. behaalde onze stadgenoot de heer J. C. den Boer, eveneens den eersten Drijs, verguld zilveren medaille in i0*/5 sec. De Goudsche Zwemclub heeft zich dus kranig gehouden. Ook bij het indschappelijk waterpolo tusschen de „Goudsche Zwemclub" en „de Dol fijn behaalde de eerste de zilveren cïubmedaille door „de Dolfijn" mët -0 te slaan. Het Goudsche zevental was bij deze wedstrijd samengesteld als volgt Doel. M. Samsom. C. Cats S. Smit J. Schilt D. IJsselstijn J. C. den Boer W. Smit Er werd zeer uitstekend ge speeldde spelers zaten goed op den bal en de doelverdediging was mag nifiek. Tot slot werd een alleraardigste pan tomime gegeven„De inneming van Den Briel", waarbij ten laatste Span jaarden en Geuzen gezamenlijk te water vielen en zelfs daar nog den vriendschappelijken strijd voortzetten. Korfbal. De Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding zal ook dit jaar weder wedstrijden houden. Zoo zullen te Assen van 25—30 Juli a.s. scherm-, turn-, korfbal-, honk bal-, voetbal- en vuistbalwedstrijden worden gespeeld. Ook ditmaal zal de Militaire Sport- vereeniging „Gouda" weder deelnemen aan den korfbal-wedstrijd. Wij wenschen die vereeniging een goed succes. Maandag 17 Juli 1911. Vette ossen en koeien goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 43, 2040 en 3e 37 ct per halt KG. Vette kalveren redel. aanvoer ie kwa liteit 32, 2e 28 en 3e 25 ct. per half KG, Vette varkens goede aanvoer, iste kw 24, 2de kw 23 3de kw. 20 cent per half K G. F Schapen en lamineren goed aangevoerd. Handel in vet vee en vette kalveren stug prijzen hoog. vette varkens traag, prijzen lager, schapen en lammeren traag prijzen lager afloop slecht. AMERIKAANSCRE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Noordam vertrok 15 Juli van Rotterdam naar New- York. Oesters. Te Ierseke is mén begonnen met het uitleggen der pan nen en het zaaien der schelpen v de broedvangst. Een en ander gt heel wat werk. Het aantal pannen zal ongeveer 2 millioen bedragen. Het bezoek van Fallières. Een telegram uit Caen meldt: Bij de receptie op de prefectuur aldaar zeide de consulaire vertegen woordiger van Nederland tot president Fallières, hoe Nederland gelukkig was don president te kunnen ontvangen. President Fallières antwoordde gaar ne naar Nederland te zijn gekomen. Hij bewaarde een goede herinnering aan de ontvangst hem daar bereid De manschappen van het 6° reg. infanterie die in Gelderland aan de Duitsehe grens voor bewakingsdienst in verband met het mond- en klauw zeer waren gedetacheerd, zijn in hun I garnizoen Amersfoort teruggekeerd. De Zeeliedenstaking. Zon dag hielden de Amsterdpmsche boot werkers in het Paleis voor Volksvlijt weer een huishoudelijke vergadering. Besloten werd om de staking met kracht voort te zetten. Verscheidene scholen, waarvoor nu de vacantie is ingetreden, zijn voor het verblijf der veldwachtors en mare chaussees ingericht. Een bewijs, dat de overheid een beëindiging van het conflict nog niet spoedig verwacht. Den geneëlen Zondag was het rumoerig op de Martelaarsgracht, waar in een klein logement „werkwilligen" waren ondergebracht. Ik- waren sol daten, politieagenten, veldwachters en marechaussees, die de menigte telkens tot doorloopen aanmaanden en nu en dan de opdringende nieuwsgierigen uit elkaar dreven. Het duurde lang voor de menigte naar huis ging. - In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Vlissingen een erqstige mishandeling plaats gehad. Twee club jes jongelui ontmoetten elkander op den Nieuwendijk, waarbij een woorden wisseling ontstond. Een der ruzie zoekers, de 21-jarige opperman E. J. de J. liet het niet bij slagen, doch trok zijn mes en bracht den 24-jarigen fabrieksarbeider C. H. een ernstige wond in de rechterzijde toe. De ter hulp geroepen geneesheer legde het eerste verband en deed den gewonde naar het gasthuis .vervoeren. Direct levensgevaar schijnt niet te be staan. De dader werd denzelfden nacht door de politie van zijn bed gelicht; hij legae een volledige bekentenis af. Hedenmorgen werd de J. naar Mid delburg overgebracht en aldaar voor den officier van Justitie geleid. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 764.1 te St. Matthieu laagste stand 740.6 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 18 Juli Matige westelijke wind, zwaar be wolkt, tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. van alle GOUDA. VAN DEN 17 JULI 1911. St*atsleenlii«en. Ned. Cert. Warkelijko Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e serie 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning v. 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Crediet-Instel- llngen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo Amerioan Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instel!, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. O.v.A Mflnbouw M|jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dortsché Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v.Petr. Bronn.C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Mijen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. I Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gmirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 272—23/% pCt. Amerikanen lager, nationale staats fondsen vaster, culturen onveranderd petroleums flauw, tabakken vaster' mijnen lager. Vorige Koers. Koers van heden- 83'% 83% 927, 64 64'/, 100'% 101%, 90»/ 91l3/i, 94% 89% 90% 91'%. 90 91 47% 17%, 104% 87% 104% 88% 57% 56% 206'/, 56% 66%, 81 26 80% 26% 78 78%, 234 326 183% 232'/, 324 183 125 120 706% 707 83 85% 168 168% 462',, 455'/, 446 166'/, *116 17% 17%, "2% 114% 04 64 65 70 17, 10"/,, 10% 82'/, 933A ex div. 07% 216 f140.— ex div. 98 367/,B 180% 16%. 108%, 156% 927, 67 99 36%, 1857, 107., 155%

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2