iTIBMAN f J No. 11613. Woensdag 19 Juli 1911. behalve Zon De Raadsherstemming Sixiten land. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. De Ganzendokter. - 50e Jaargang. OSTADE, DA. zin ontbreken iL” wing lilLliHUJP- I1U4 wordt na- 4on van nadere i te brengen, röo.le doozen, Vanning, doch wo .rd »Kina- ze fabriek af- I^Tieix-ws- ezx ^.d.-vextexxtïe'bls.d. voor Go-cida en. Ozxxstxeleexi- Verschijiit dagelijks Telefoon Interc. 82. Feestdagen. A U’S ■1 5TE. IIM1EM. en 1.60 TE op- aan. Zn., Gpuda. m paar maal in het oog, maar nimmer gelukte het hem den knaap in handen te krijgen de opmerking van Gustaaf omtrent 'WIJN. »DE WATERVR1J. ff AD ELI nc WIBIP idtniet! KG, Coiffeur, 31. kjes Shampoo- f 1.25 1 50 X VAN IG BIJ E COLOGNE, Dom zu Köln, ifdpijn per ^2 Zakflacons „Vredebest”. de commissie sten te Gouda. lering van de roor de Bouw- Legi”. nie” Sl/2 uur, van de Kon. )ud-Onderoffi- ouda. Jouw- enWo- Spieringstraat r vergadering in Armenzorg, geregeld ty dig ontvangen van i, vermakelijk- dan in onze Wen iren dezer dogen publiek gewor- - vnn dn A fnfttnlrnAnönhn inffrnnw I iecds "WJ tdruppols a f 0,75. fiOUDSCHE COURANT. denkt, daartegen verzetten, omdat hij overtuigd is, dat dergelijke af scheidingen vaak leiden tot het van elkander verwijderd honden van inen- schen van verschillende religie, die als burgers van één gemeente, van één staat zoo vele gemeenschappe lijke belangen hebben, die daardoor worden geschaad. Hoe verder de roomsch-katholicke beweging zich begeeft op een voor haar te reserveeren gedeelte van het maatschappelijk terrein, dat aan de gemeenschap wordt onttrokken, hoe meer verzet er uit alle kringen, niet alleen van vrijzinnigen, zal ont staan. Wat de toenadering betreft onder de coalitiegenooten, die moge Dr. II. hebben gevonden bij de leiders der verschillende groepen, bij de leden daarvan zal de geachte in zender die toch wel niet hebben gevonden. De a. r. partij, klein in ledental heeft zich niet voor niemen dal gevoegd onder de vleugels van haar r. k. zuster. Haar geniale lei der begreep te goed dat dit de eenige weg was om zich en zijn partij naar beven te werken. Die geheele par- tijgroepeering is niets dan bereke ning onder den vlag van den gods dienst. Onze strijd zal daarom blijven gaan tegen de coalitia^_waarvan wij constateeren dat d/broedbrlijke sa menwerking er niet'grooter on wordt. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsbladw 1.50 Idem franco per post1 00 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweo 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren FRANKRIJK. Een van de grootste branden die in den laatsten tijd te Parijs zijn voorgekomen heeft Maandagmiddag plaats gehad in de stallen van de Société coöpérative „La Parisienne”, in dXzme Marcadet welke evenals de In een ingezonden stuk in ons blad van gisteren komt de heer Dr. A. C. A. Hoffman er tegen op dat door de antirevolutionairen bij deze ge- meentestembus verraad zou zijn ge pleegd aan de coalitie-broeders. Dr. Hoffman becijfert dit met betrekking tot de herstemming in het 2e district en komt dan tot de conclusie dat er na aftrek van alle andere combina tiën toch nog 31 a. r. kiezers zijn geweest, die de r. k. candidaat niet hebben gestemd. Indien alle stem men, die niet van katholieke zijde zijn uitgebracht, als antirevolutionair mogen worden gerekend, dan is dit aantal volgens Dr. H.’s cijfers 95. Waar hierboven is geconstateerd, dat 31 a. r. kiezers niet op den Katho liek hebben gestemd, daar is dit aantal toch waarlijk niet gering te noemen, bijna 25 pCt. De stemmenmeerdorheid van Dr. Broekhuizen verwondert den grach ten inzender niet omdat de af keer voor een roomschen candidaat aan de stembus overal groot is. Wij hebben zulks niet beweerd, wij hebben slechts uitgesproken dat het ons niet bevreemdde dat er steeds antirevolutionairen zijn die uit den aard hunner opvoeding weigeren en zullen blijven weigeren den katho liek te steunen. De geachte inzender zegt dat er antipapistische gevoelens zijn bij vrij zinnigen, niet in 't algemeen, doch bij personen van die richting, die zich in dien geest hebben uitgesproken. Het gaat niet aan dit als anti papisme te qualificeeren. Wat door die personen is gedaan, wij spraken het reeds uit, geschiedde uit tegen weer, niet uit roomschenhaat. Waar hier ter plaatse zich alles omzet in een r. k. vereeniging of bond, of wel het cachet draagt van protes- tantsch-christelijken oorsprong, daar moet zich een elk, die vrijzinnig PRÏÏS~d¥r ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. verdere onlusten in Mexico. Blijkens officieele mededeelingen zou de toe stand ernstig zijn. Het Departement van Oorlog heeft cavalerie gelast van Mogalos naar de grens te gaan. Deze bezorgdheid vindt haar oorzaak in de klaarblijkelijke ongezindheid van Ma- dero’s volgelingen om do wapenen neer te leggen. Er wordt bericht, dat zij ruimer vergoeding oischon voor do gedurende de revolutie bewezen diensten. werp te verduren gehad. Vooral on der de jongst gekozen afgevaardigden komen mannen voor van groot ver nuft. De afgevaardigden Crispi en Gallenga hebben een critiek uitge oefend, zooals misschien Giolitti nog nooit over een ontwerp had in ont vangst te nemen. Deze critiek is oorzaak geweest, dat Giolitti zijn ont werp ingrijpend moest; wijzigen. Een schadeloosstelling aan' de opgeheven maatschappijen werd toegestaan en het verbod voor de Italianen om zich buitenslands te verzekeren moest wor den ingetrokken. Daardoor was echter het ontwerp geheel yit elkander ge rukt en het verzet er tegen werd nu nog grooter. Toen stelde Bertolini een amendement voor van zoo ingrij penden aard, dat er van het geheele ontwerp niets overbleef. De voorsteller noemde zijn amen dement in volle overeenstemming met de ministers Giolitti en Nitti, maar in de kamerzitting ontkende Giolitti dit pertinent. Toen trachtte de minister-president uitstel, waarvan hij vroeger niet had willen weten, voor het ontwerp te krijgen. Hij had ge wild dat de commissie van voorbe reiding uitstel had gevraagd om haar studies over het ontwerp te voltooien, maar deze commissie voor 8 van de 9 leden Giolittianen, weigerde oen dergelijk voorstel in de Kamer te doen. Daarop heeftz de minister president het voorstel zelf gedaan. Dit voorstel, waaraan het karakter van een motie van vertrouwen was gegeven werd met 289 tegen 171 stemmen aangenomen. Zoo zullen we dus in het najaar opnieuw de kwestie aan de orde zien komen en het werd nu reeds niet onmogelijk geacht, dat de handige Giolitti, mocht hem dan de critiek te machtig worden, om de een of andere futiliteit zal heengaan aan een ander het overlatend, om de zaak op te knappen. de slaankoorts had hem stof tot na denken gegeven en daarom achtte hij het noodig, zijn vader zooveel moge lijk te ontwijken. Toen de veearts twee uur later verscheen, had de on gelukkige yader zijn zoontje nog niet onder vier oogen gehad, ten einde hem de noodige vingerwijzingen te geven. De oude Christiaan schoof den dok ter in de salon, waarover deze eenigs- zins verwonderd was hij bezat een uitgebreide praktijk, had niet veel tijd en liet zich in den regel onmiddellijk naar de patiënten voeren, die voorna melijk stalbewoners waren. „waartoe dienen al die compli menten, Christiaan?” vroeg de dikke heer„breng mij toch dadelijk naar den stal.” „Er is niets bij ons ziekmijnheer wil U alleen maar spreken," verklaarde Christiaan. „Ha zoo roep hem dan I” Hij zette zich neer en schudde het hoofd. „Wat verlangt hij wel van mij zeide hij tot zich zelven. „Zou ik de koe pas kort geleden niet goed behandeld hebben Dat zou mij zeer zeer ver wonderen want het geval was zoo duidelijk mogelijk.” Kienhout trad binnen. „Goeden morgen, mijnheer Liefhartriep hij en stak den veearts beide handen toe. P. DE MINK, Telefoon 271. „Goeden morgen, mijnheer Kien hout! U heeft mij laten roepen?” „Ja, om 8U een dienst te vragen, die U mij naar ik hoop zal willen bewijzen,” zei Kienhout, terwijl hij Liefhart op zijn stoel neerdrukte. „Als het in mijn macht is, met ge noegen,” antwoordde deze beleefd. „Zeer aardig van u, wees dus zoo goed te luisterenik heb namelijk bezoek „Aha, de dames uit Amerika,” viel Liefhart hem in de rede„daarvan heb ik al gehoord.” „U.... heeft u daarvan al gehoord vroeg Kienhout onaangenaam verrast. „Ja, op de hoeven hierin don omtrek en ook in het stadje.” „Maar vanwaar weten de menschen het dan Dat is eenvoudig verschrik kelijk jammerde Kienhout. „Wil u dan de dames hier verber gen vroeg Liefhart. Kienhout begreep, dat hij zijn schrik te openlijk getoond had, daarom lachte hij gemoedelijk. „Verbergen Hoe komt op het idee Dat niet, maar U is dat wil zeggen... zij willen bij*mij uitrusten van de vermoeienissen van het maatschappelijk leven en verlangen daarom van bezoeken verschoond te blijven. Daar ik nu mijn buren ook niet graag voor het hoofd stoot, houd Paris Garde Meuble oen paar huizen verder volkomen werden vernield. De schade wordt geschat op meer dan 800,000 francs. Het duurde ongeveer twee uur eer de brand geheel gebluscht was. De dansles van een Keize rin. Interessante bijzonderheden over het leven aan het hof van Na poleon I zijn bewaard gebleven in de* herinneringen van den keizerlijken dansmeester Jean Etienne Despreaux, nu door graaf Fleury in de „Historia” openbaar gemaakt. Despreaux had nog het leven aan het hof van Lodewijk XVI gekend en Marie Antoinette was zijn volgzame leerlinge geweest. Ook do zuster van Napoleon hadden onderricht van hem ontvangen on toop de Keizer voor de tweede maal in ’t huwelijk trad, kreeg Despreaux bevel zich naar Compiègno te begeven om de jonge Keizerin Marie Louise in de fijne nuances van den goeden töon, zooals die sinds eeuwen aan het Fransche hof geheerscht had, te onderwijzen, liet Woonscho hof van Keizer Franz II was altijd iet of wat burgelijk ge weest en zoo vond Despreaux aan zijn Keizerlijke leerlinge veel te ver beteren. Vooreerst beviel hem haar houding nietzij hield het hoofd niet recht en droog het onderlijf naar voren. De kiesche toespelingen van Despreaux ondorstreepte Napoleon met den sol- datesken uit valMadame, trekt tach Uwmeer terug!” Despreaux geeft deze opmerking in verzachten vorm weer, voegt er echter bij, dat zij zoo ruw was, dat de Kei zerin, de Koningin van Napels en de aanwezige hofdames er zeer onaange naam door getroffen waren. Dikwijls riep de Keizer zijn gemalin toe: „U moet zich als Keizerin gedragen, U is nog te voel aartshertogin!” Aan het einde van het onderricht wilde Napoleon ook een wals zien en deze wals danste de Keizerin met Despreaux zoo onstuimig, dat den ouden dansmeester de adem verging. Het geval amuseerde den Keizer, die zich ton slotte zelf aan een solo- dans waagde. Daarmee eindigde de eerste dansles van KeizerinMarieLouise te Parijs. neon, dat doet een Kienhout niet. En daarom wilde ik u verzoeken do rol van doktor te spelen.” Liefhart, die anders volstrekt geen vriend was van snelle bewegingen, sprong op, alsof hij op een spelden kussen was gaan zitten. „Maar mijn heer Kienhout,” riep hij verontwaar digd, „dat kan toch immers nietdat laat mijn geweten niet toe, wat denkt u van mij „StStfluisterde Kienhout. ver schrikt door de luide stom van zijn bezoeker als een Arlokyn bewoog iiy handen en voeten. Op gedempten toon ging IJefhart voort„Al zou haar ook nog maar zoo’n kleinigheid scheleniets, waar voor de eerste de beste oude vrouw haar een kruidenaftreksel aanraden kan deed ik het niet, zou ik het niet kunnen doen. Hoe gaarne ik u ook een dienst bewijs, in dit opzicht kan ik n niet van diönst zijn.” „Er scheelt haar niets, heelemaal niets,” verzekerde Kienhout; „hetzijn enkel grillen.” „Ondanks alles,” begon Liefhart, maar daar werd de deur geopend en Amalia trad met Edith binnen. „Daar zijn ze,” fluisterde Kienhout den bezoeker toe, waarna hij op Ama lia toeliep. (Wordt vervolgd.) Het staatsmonopolie voor levens verzekering in Utalië. Bij onze vroegere beschouwing over het staatsmonopolie voor levensverze kering in Italië hebben wij gelegenheid gehad er op te wijzen, ho\ de op brengst van deze, staatsverzekering moest dienen om dé uitgaven voer de sociale wetten te dekken. De mi nister-president Giolitti heeft echter een enormen tegenstand over zijn ont- ik het bezoek liever geheim.” In zooverre men dit hier kan,” wiorp Liefhart droog in. „Doch laat mij nu asjeblieft uw wensch hooren, mijnheer Kienhout, U weet wel, dat ik over weinig tijd beschik.” „Ja, jaZoo, zooHm, hm Kienhout humde nog verscheidene keo- ren en begon daarna„U moet dan weten, dat de jongere dame ongesteld is, dat wil zeggen, zij beeldt zich in ongesteld te zijn zij doet het eigen lijk niet, maar haar moeder. Die wil absoluut een dokter raadplegen. Nu staan wij evenwel met onzen dokter hoe zal ik mij hot best uitdrukken niet op den bosten voet „Wat zegt U daar I” riep Liefhart verbaasd; „en wat is daarvan de re- reden „Het is een lange geschiedenis en ik wil U daarmee niet lastigvallen,” weerde Kienhout af. „’t Is voldoende te zeggen, dat ik hem niet kan laten komen. „Nadenkend schudde Liefhart het hoofd. „Do plicht van een arts is boven vijandschap verheven,” sprak hij, „aan het ziekbed houdt voor een arts alles op.” „Heoremijntijd ja, als er iets gevaar lijks in lag, zou ik daarvan geen no titie nomen, maar om zich ter wille van een vrouwengril te vernederen, Mexioo. In een telegram uit Washington wordt gemoldt, dat men vreest voor n 2.- zjesorlecrd) ig- 19) „Je hebt noodzakelijk verandering van lucht noodig.” „Ik ben toch in het geheel niet ziek,” antwoordde Frits. „Dat niet, maar je papa zou door de slaankoorts kunnen worden aange tast,” verklaarde Gustaaf. De knaap keek hem verbaasd „De slaankoorts vroeg hij. „Ja, zeg rois, door zoo een,” en Gustaaf maakte een gebaar, of hij Frits over de knie wilde loggen. „Aha,” begon Ifrits te begrijpen, waarna hij er nadenkend bijvoegde „Maar ik doe toch eigenlijk niets.” „Eigenlijk niet, dat is waar,” Beves tigde Gustaaf. „Laten we nu eens naar het rozeboompje gaan kijken, mis schien kan er nog iets aan gedaan worden.’* „Ik geloof het niet,” hernam Frits bekommerd, doch volgde toch zijn neef naar den tuin. Een paar maal kreeg papa Kienhout zijn jongen spruit hëv wg, maar nimmer gelukte hei hem den knaap in handen te krijgen Oostenrijk-Hongarue. De nieuwe aarbeving ih Kocskomét. Deze Hongaarsche stad werd eenige dagen geleden ook roods geteisterd, naar men weet. Maandagochtend wor den do bewoners weer opgeschrikt door eon krachtigen aardschok, die don toren der synagoge doed instor- ten en don klokketoren der Grioksche kork zeer beschadigde. Van do 10,329 huizon dor stad £jjn thans 6986 min of meer beschadigd. Een groot or van zal opnieuw moetenopgobouwd worden. Gisteren hebben do Hongaarsche minister-president, do Hongaarsche minister van justitie en tal van leden van don Rijksdag een bezook aan dë geteisterde plaats gebracht. Amerika. De Amorikaansche couranten toonen veol belangstelling voor hot engage ment - 2 den van do Ataerikaansche juffrouw Mildred Watts Sherman on don En- golschen lord Camoys. Juffrouw Shor- ƒ0.65 0-85 ’WIJN. 1.20 1.20

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1