Seizoen Opruiming n**4 Eixxiaer3.la.na.. Internationale Zeelieden- staking-. (iemen;de Berichten. Stadsnieuws. Baatste Berichten. IFOSTE/RICTETSr Belangrijke Mantels, losluintw, Costuiues-tailleur, Blousen, Gekleede en Trotteor Kokken, Onderrokken, JaponstolFen, zijde D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant IC i fee te n handel te A his ter dam n I man is heel mooi en daarbij schatrijk. Haar ouder* hebben een paleis in de New-Yorksche vijfde Avenue, een mar meren buitenwoning te Newport enz. Lord Caraoys was over geweest om als bruidsjonker to fungeeren bij het huwelijk van lord Decies, die ook een rijke bruid juffrouw Vicien Gould in de Nieuwe Wereld had go- vonden. Over het algemeen is de openbare meening in de Vereenigde Staten niet ganstig gestemd voor degelijke inter nationale huwelijken, waarbij de Ame- rikaansche bruid het groote fortuin, de Engelschen bruigom den grooten naam inbrengt. Dr. Mc. Masters, do scheepsdokter van do Celtic, een schip van de Witte Ster-lijn, hoeft tijdens den overtocht van Engoland naar New-York, bij twee passagiers don blinden darm weggenomen. Tijdens de eerste operatio werden de machines van het schip stop gezet. De tweede operatie ge schiedde, terwijl de Celtic met volle vaart vooruitstroomde. Beide operaties slaagden. Mc. Masters werd geassis teerd door de doktoren E. D. Roberts en Reinger. Düitschland. Het spoorwegongeluk te Miillheira heeft thans 15 slachtoffers geëischt. Gisternacht is een der zwaar gewon den overleden. Het is helaas waar schijnlijk, dat nog twee gewonden het leven zullen laten. Van de 50 per sonen, die in het hospitaal te Müll- heim gebracht zijn, zijn er nog 20 onder medische behandeling. De doodelijk gewonden hebben bijna allen schedelbreuk. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft geleid tot de arrestatie van den machinist en don stoker van den verongelukten trein. Hun wordt verweten, dat zij door te snol rijden de schuld dragen. Verschillende ge tuigen verklaren, dat do trein met razende snelheid langs het station reed. De snelheidsmeter zou even vóór het Btation een vaart van 130 K.M. heb ben aangewezen. Volgens de offieioele verklaring is de oorzaak echter nog niet bekend. Men vermoedt aan het ministerie van spoorwegen, dat do locomotief te zwaar was voor het stellage, dat boven den onderbouw, waar nieuwe rails gelegd worden, voor- loopig was opgebouwd. Voor het hospitaal te Müllheim speelden zich hartroerende tooneolen af. Een groote menigte verdrong zich om het gebouw. Do plaats van de ramp biedt nog steeds een verschrik- kelijken aanblik. Het personeel is nog steeds bezig met het opruimen. De vernielde wagens worden kort en klein gehakt. Volgens het laatste bericht uit Müll heim zou de machinist weer op vrije voeten gesteld zijn. Hij verklaarde, voor het station tegenstoom gegeven te hebben. Volgens hom moet de oor zaak gezocht worden in het weigeren van de rem. Rusland. Uit St. Petersburg wordt aan hot Berliner Tageblatt gesoind: De vree- selijko stormen, die in do laatste dagen in Rusland hebben geheerscht, hebben vooral in het gouvernement Wologda voel ongelukken aangericht. In het district Graesowezc is een 400 jaar oud door Iwan den Verschrikkelijke ge sticht mannenklooster vernield. Do kloosterkerk is ingestort. 40 Dorpen in don omtrek van het klooster zijn ten deole vernield. Al het veldgewas is door den hagel vernield. Vorschei- den kinderen en veel klein voe zijn omgekomen. Portugal. Uit Lissabon wordt aan de Loknl- Anzoiger gomeldIn Porto trachtten stakonde arbeiders van do electrische tram een algemoone werkstnking te organiseeren. Zij hielden een betoo ging, veroorzaakten wanordelijkheden en wierpen de cavalerie, die or bij te pas kwam, mot stoenen. Daarop de den de soldaten een aanval en ver wondden verschillende personen. De politie arresteerde later oenige Btakers. Do minister van buitenlandsche za ken heeft in de Constituante mede- gedeold, dat er tusschen Portugal en Spanje een entente, maar niet een overeenkomst over de samenzweerders aan de grens bestaat. Een regiment, jagers is naar het Noorden gezonden, om het garnizoen van Braga te versterken. Engeland. Toen een week geleden te Dublin bij gelegenheid van het bezoek van koning George een parade werd ge houden, had een stukrijder het ongeluk van zijn paard te vallen. Generaal Fanshawe, commandant der artillerie, zag het, wendde zijn paard en reed de huzaren tegemoet, die in galop naderden. Gelukkig word hij ondanks de dichte stofwolk, die de artillerie had opge- jaagd, bijtijds opgemerkt on kon hij den huzaren beduiden, ruimte temaken waarop hij terugreed naar de plaats waar de man gestort was, en bewus teloos bleef liggen. Hier trof hij zijn beide adjudanten aan, dio afgestegen waren, terwijl oen hunner zich over den bewnstelooze boog, om te voorkomon dat deze, bij kennis komende, zich haastig zou op richten en dan wellicht toch door do voorbijsnellende paaiden zou worden getroffen. Het groepje bleef ongodeord en zoodra de cavalerie voorbij was, reed generaal Fanshawe mot zijn beide adjudanten heen, na zich vergewist te hebben, dat do door don val gekwetste mar. in goedo hatfden achterbleef. Noord-Am p.iiika Iloogvcrzokonio employés. In don laatsten tijd hebben groote onderne mingen in^do Vereenigde Staten do gewoonte, om zich togen hot verlies, veroorzaakt door don plotselingen dood van schier onmisbare employés, te waarborgen, door op hun leven hooge verzekeringen af te sluiten. Zoo ver zekerde bijv. een bank te Boston het leven van don directeur der Union Mills, Joseph H. Reanoy, voor drie millioen en dat van James Mc. Naugh- ton, directeur van een mijnonderne ming voor twee millioen. De bank is bij beide ondernemingen sterk gein teresseerd. De Pittsburg Ruff aio Coal CFy. scluit do waarde van het loven van haar directeur, voor de onder neming dan, op 4 millioen. Do Boston Opera Cy. heeft haar directeur voor vier ton verzekerd. Heden verscheen in druk het ver slag over 1910 van het Museum voor land en volkenkunde en Maritiem Museum Prins Hendriic te Rotterdam. Het verslag bevat veel belangwekkends omtrent de schatten welke het Museum bezit en over de wijze waarop deze zijn ingedeeld. Den 1 November werd het Museum na do vorgrooting her opend en in do maanden November en December werd het reeds door 5819 personen bezocht waaronder niet alleen vele man non van naam op wetenschappelijk gebied, maar ook tal van scholieron, voor welke oen her haald bezoek aan dat Museum vooral hoogst nuttig en aangenaam is. Het vrijz.-dem. lid van Ged. Staten te Uithuizermeeden, don hoer J. B. Wosterdijk, heeft zijn benoeming tot lid der Eerste Kamer niet aange- De Prov. Staten kozen daarna den heer G. Zijlma, oud-lid van de Tweede Kamer met 25 van de 39 stemmen tot lid der Eerste Kamer. Prins Hendrik met gevolg passeerde gistermiddag per auto Zalt-Bommel op reis naar Brakel. De Prins vertoefde ruim ll/2 uur te Brakel, waar hij het geheele terrein van den brand in oogen- schouw nam Z. K. H. bracht een be zoek bij den burgemeester en ten huizo van den heer Van Dam, waar vele dakloozen een onderkomen heb ben gevonden. In Engeland. To Leith is er weer staking onder het zoovolk uitgebroken, omdat niet- aangeslotenen in dienst worden go- houden. Te Newcastle hebben gisteren ma trozen en stokers besloten zich niet laten monsteren voor minder dan 66 in de maand. Pater Hopkins meldt een Lon- densch blad die in de staking van zeevolk te Huil op don voorgrond is getreden, is gisteron te Zuitl-Shields aangekomen om daar de leiding van de staking op zich te nemen. Het volk droeg hom op de schouders van het station naar do scheepskantoren. Men heeft er besloten niet te werken op schepen, waar niet-aangeslotenen in dienst zijn. Te Amsterdam. Het stoomschip Nias van de Kon. Maatschappy Nederland is binnenge komen. De bemanning heeft zich bij de stakers gevoegd. De bierbrouwer Jensen, die tydens ongeregeldheden op Kattenburg door een inspecteur van politie van zijn bed gelicht werd en in arrest gesteld, omdat men in hem een der genen meende te herkennen, die de politie on op militairen haddon geschoten, is woder op vrije voeten gesteld. Daar de politie zich hoeft verzet tegen het vragen om leveusmiddelen bij de winkeliers voor do stakende zeelieden, en dit als bedolarij wordt beschouwd, gaan zij thans mot intee- kenbiljetten bij de winkeliers rond. Van de Kon. Nod. Stoombootmaat schappij zijn gisteren de Apollo on do Achilles vertrokken, het oorste schip naar Kopenhagen, liet tweede naar Spanje. Beide booten waren, naar de diroctio mododoeldn, volledig beladen. Er zijn te Cardiff (Engeland) naar aanleiding van do staking van het zeevolk, ernstige onlusten ontstaan, De politie heeft in den loop van den dag verschillende charges met don stok moeten uitvoeren. Drie politie agenten en ongeveer 20 oproermakers zijn ornstig gewond. Moordaanslag op een Werkwillige. In do Gerard Doustraat hook 1 S weel inekst raat. te Arasterdam is Dins dagavond omstreeks half twaalf een moordaanslag gepleegd op een werk willige. Een workwillige dio lieden uit zou varen met een van do booten der Hollandsche Stoomboot-Maatschappij had mot zijn vrouw, zijn zwager en een jeugdig neefje don avond door gobracht in „Flora". Bij het naar huis gaan meenden zij reeds.in de Utrecht schestraat gevolgd to worden door oenige mannen. Zij vonden dit vreemd en waren dus op hun hoede. In de Gerard Doustraat, tor hoogte dor lo Sweelinckstraat word do werk willige niettemin plotsoling bespron gen. Hij kreeg een geweldige slag op het achterhoofd, werd in den nek ge grepen en tegen den grond geslingerd, Do zwager schreeuwde oogenblikke- lijk uit alle maóht „moord" en onmid dellijk daarop viel oen schot, direct gevolgd door een tweede schot. Gelukkig werd niemand getroffon. Van allo zijden schoot publiek toe benovens do agenten, rechercheurs en rijksveldwachters die zich voor en in de vestibule van het hoofdbureau van politie hoek Standhouderskado bevonden, en de in do nabijheid sur veillerende agenten. Op het herhaald moordgoroep namen de drie aanvallers do vlucht. Politie en rechercheurs die onmid dellijk do omgoving doorzochten en allo wegloopende monschen nagingen, grepen eerst iemand die zich in de Alb. Cuypstraat achter oen telophoon- paal verschool. Hij bleek oen zeeman te zijn die bij fouilleering op het hoofd bureau een boksijzer bleek bij zich te dragen. Al spoedig kwam ook een rijksveld wachter met een arrestant aanzetten. Hij had in een der winkels een man zien staan die daar een glas water dronk en hevig opgewonden er uitzag. De man zeide bij het binnentreden van den politieman: „Nou dat was daar ook wat, ze waren daar zoo he vig aan 't vechten." De Rijksveld wachter verzocht den man hem te volgen om oventueel to getuigen „daar hij er wel wat van zou hebben gezien.'* De Rijksveldwachter vermoedde nl, dat deze man er wel meer van zou weten. Op het hoofdbureau werd ook deze arrestant, eveneens een zeeman, gefouilleerd en daarbij vond men op hem een revolver. Met deze, met zes patronen geladen revolver, was echter nog niet gevuurd. De aangevallene, die met zijn fami lieleden allen natuurlijk hevig ont steld, naar het hoofdbureau was ge- loopen herkende de beide arrestanten, als twee van de drie personen die hem hadden gevolgd. En bovendien kwam een andere getuig© zich meldendeze herkende zeer pertinent den man op wie het boksijzer was gevonden ais dengene die gesehoten had* Het ver moeden is dat deze aanvaller na ge schoten te hebben en vluchtend, zijn revolver heeft weggeworpen. Er werd onmiddellijk naar de re volver gezocht terwijl ook de opspo ring wordt beproefd van den deraen aanvaller. Nadat voorloopig proces verbaal was opgemaakt werden de beide aanvallers zwaar geboeid en on der sterk politiegoleide naar het bureau van politie in de Ferdinand Bolstraat overgebracht. Ook de getuigen boga- ven zich daarheen. Een uitgebreid onderzoek ving daar onmiddellijk aan. Zondagavond tusschen halftien en 10 uur is er een wagen van lijn 8 der R.E.T.M. tusschen de halte Roodehek en het station ontspoord. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. De dienst ondervond groote vertra ging, aangezien de lijn richting Schie dam—Rotterdam versperd was. Tegen 10 uur stonden er vijf trams te Sc^ftilam, die eerst l iter over do link- 8chö lijn konden vertrekken, waardoor overstappen te Delfshaven noodig word, er geen trams van Rotterdam naar Schiedam kondon gaan. Gister morgen bij don aanvang van don afkomstig van de bekende slaapstroop, Papaverstroop of Btroop van Maan koppen (een bekend doch streng af te keuren huismiddel), maar met zeker heid was dit niet uit te maken. (Moleschot.) dionït kon hot vorkoor weer zijn ge- I de Oren- regelden gang gaan. ternacht 2 uur wakker doordat hij de straatdeur hard hoorde dichttrekken. Het bleek dat oen inbreker in zijn woning was geweest, een linnenkast had doorsnuffeld en uit de nabijheid van het ledikant van het echtpaar portemonnaie met eenig klein en een rozenkrans had be machtigd. Dit is sedert Zaterdag reeds het derde geval van dien aard, ofschoon de politic bijzonder toozicht houdt. De macht der muziek. De wetenschap staat niot stilhot is thans aan dr. Gordon, uit Havanna, gegeven, naar wij in de Frankf. Ztg. ld&en, te ontdokken, dat ieder muziekinstrument op den toehoorder een eigenaardige, physieke uitwerking heeft, welke bij ziekte als geneesmiddel kan worden aangewend. De viool werkt genezend op melancholieke en hypochondrische naturen. De harp is heilzaam in ge- vallen van hysterie, do fluit hij ongo- I I n- e n Uitval. In oen der trams lukkige liefde en tuberculose. De I te Amsterdam komende van "de W. P., hobo is versterkend voor het zenuwen- I stapt een eenigzins zonuwachtig boe- stelsel en voor de hersens, wanneer ronvrouwtjo binnen. Het is zonnig en die door tegenspoed en rampen ietwat aan de zonnezijde, waar onkele pas- vah streek zijn. De clarinot werkt goed 1 sagiors zijn gezeten, zijn dan ook de by psychische depressiesd'e trompet 1 gordijntjes toegehaald, bij vervolgingswaanzin. De cornot-a- K Ons vrouwtje gaat zitten aan de piston geneest loomhoid on matheidschaduwzijde, trekt ochter dadelijk een en 18 ook torren vAvanrl.i1 rWl_ I .<er g0rdijnon toe en reikt reeds naar Let andore. Passagiers kijken elkander en is ook tegen zwaarlijvigheid doel treffend. De posaun cureert doofheid* enz. enz. Men ziet dat de muziek voel goeds heeft. Maar aan de andere zijde moot dr. Gordon toegeven, dat te véél muziek zeer schadelijk op het gestel werkt, en congesties, bonauwd- hoden en zenuwstoringen kan te weeg brengen. Het lijdt o.i. geon twijfel of de geloordo dokter, die natuurlijk voel proeven heeftfmoeten nemen, verkeert in hot laatste* geval. De 17-jarigo J. Lwonende in de Singelstraat te Hof van Delft is gis termiddag gevallen van het dak van hetStationskofliehuis alhier. De jongen bokwam zware inwondige knouzin- 3011 en een hoofdwonde en werd, op ast van dr. Scheltema por brancard naar hot St. Hypolitusgesticht over gebracht. In de oorste Katendrechtscho haven te Rotterdam was men gistermorgen /orwondord aan on de conducteur zegt: („Vrouwtjo, voor de zon zijn de gor dijnen al didit"; waarop volgt: „Jawel mionheer, moar de veldwach ter 'et 'ezeid as dat het met die werk- stoakmg 'n govoarlijke boel is en da'k mot oppassen... „„Moar"" zeit ie, „„as 'k nou moar zorg dat die menschen me nio zien, zal 't wel goan"". E11 zo haastte zich ook het ander© gordijntje dicht te doen. Hbld. Op den Bosschen weg, te Tilburg, is een logement gevestigd, alwaar be halve reizigers, die gaarne zoo goed koop mogelijk onder dak trachten te komen, ook nog al eens gepension- noerden van het Oost-Indisch leger hun intrek nemen. De eigenaar dor inrichting schijnt bekend te staan, om vooral aan deze laatsten geld te willen voorschieten op hun pensioen, echter niet zonder - ,1,1 1 u|' iJüiiaiuen, wuiui iiiou Buuuer 5 uur bezig met hot lossjn van yzeren I daarbij «en hooge woekerwinst te staven uit het Rijnsclnp Thorese in 1 bedingon. het stoomschip Dalvoen. Do staven worden opgoheschen, doch toen zij boven waren brak do ijzeren band en vielen zij in het Rijnschip terug, mot zooveel kracht dat het Rijnschip als word doorboord. Hierdoor maakte het zooveel water dat het kort daarop doormidden brak en zonk. Een ge deelte steekt nog boven water. De chippen wist zich met zijn gezin nog tijdig in veiligheid te brengen, zoodat geen persoonlijke ongelukken te be treuren zijn. Het schip is te Ruhrort verzekerd voor 28.000 M. Met het oog op de zedelijkheid heeft de Chr. Jongodochtersvereeniging te IJzerlo, gem. Aalten, besloten, te zullen ijveren voor het inkrimpen van de b r u i 1 o f t s p a r t ij e 11, zoodat deze 's avonds vóór 10 uur zullen eindigen thans duren ze tot 's nachts a 2 uur voort. Te Honselersdijk stak Maandagna middag oen tweejarig knaapje al spelend een paar knikkers in den mond, die in de kool geraakten, zoo dat het kind door verstikking is ge storven. In vele plaatsen in ons land, vooral in het Noorden, schijnen de bakers nog al veel gebruik te maken van een stroopje, dat de kindertjes o, zoo zoet houdt. Baker heeft rustig en 't stroop- 0 kan, volgens haar, niet minste cwaad. Een vader, die haar verklaring, dat het stroopje beslist onschadelijk is, niet zoo grif geloofde, vroeg ons ad vies, schrijft het M. t. d. K., en zond tevens een fleschje van het middel. Daaraan deed hij verstandig. De stroop van dr. Thrjssen, waar voor jaren geleden door een dr. J. P. G. Gelauf te Nieuwer-Amstel veel reclame werd gemaakt, is een heel oud middel, waaraan wij in het geheel niet meer gedacht hadden, totdat de vraag om inlichtingen tot ons kwam. De heer N. Keulemans te Amsterdam was zoo welwellend het middel te onderzoeken en, in 't bezit van zijn rapport, kunnen wij verklaren, dat het stroopje beslist als schadelijk is te be schouwen. Er werd n.l. daarin mor phine aangetoond, wel in kleine hoe veelheid, maar deze is nog veel te jroot in een middel dat aan kleine anderen en. wel voortdurend wordt ingegeven. Zeker zullen zij er rustig op worden, maar dat die rust hoogst gevaarlijk kan zijn is niet te betwij- elen. Vermoedelijk is de morphine Wanneer nu de betrokkenen hun fiensioen in handen krijgen, tracht de ogementhoudor, genaamd T., de on- gelukkigen, die in zijn handen zijn gevallen, van de door hen zoo ,met smart verwachte penningen, te ont lasten, wat niet steeds even vlot van stapel loopt. Verleden Zaterdag nu, toen er weder uitbetaling had plaats gehad, scheen hij zich gezworen te hebben goed schiks of kwaadschiks tot afrekening te komen. Op den Bosschen weg ont moette hij een zijner schuldenaars, dien hij met een gummistok terdege aan het lijf trqk, en die zich door een overhaaste vlucht voor verdere mis handeling wist te vrijwaren. Daarna trok T. er op uit om verder zijn klanten op te zoeken, waarvan hij er twee ontmoette in een café in do Anna Paulownastraat. Onmiddellijk trok hij een revolver en begon zonder veol woorden to verspillen op de on- willigen te vuren. Gelukkigerwijze ging het schot niet af en werd hij onschadelijk gemaakt door hem bij de armen te grijpert om de revolver in de opgeheven hand in de hoogte te houden tot de politie aanwezig was om hem te arresteeren. Bij onderzoek bleek, dat het vuur wapen geladen was met zes scherpe patronen. ('s-IIert. Ct.). GOUDA, 19 Juli 1911. Vergadering van den Raad der ChiMEENTE GOUDA. Op Vrijdag ^hJulj 1911, des avonds 73/* uur. Aan de orde 1. De benoeming van a. een leeraar in de natuurlijke historie en een leeraar in de oude talen aan het Gymna sium. b. een onderwijzer aan de Tweede Burgerschool voor Jongens. 2. De rekening van het Museum van Oudheden over 1910. 3. De rekening en verantwoording van het voormalig AripbestUur van Stein over 1909. 4. Het voorstel tot nadere regeling der jaarwedde van den Heelkun dige van het Ziekenhuis en de Gestichten. 5. Het voorstel tot het invoeren van muntgasmeters. 6. Het voorstel tot aanschaffing van een cokesbreker voor de gemeente- gasfabriek. 7. Het preadvies op het verzoek der Vereeniging „Bureau voor Ar beidsrecht" om steun van gemeen tewege. 8. Het voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1911. 9. Het voorstel tot het aangaan van twee geldleeningen. 10. Het voorstel tot verhuur van ge meentegrond aan de N. V. v/h, Koch en Knuttel en aan J. de Mol. 11. Het voorstel tot uitgifte in erf pacht van gemeentegrond aan H. C. Kortenoever. Koninginnefeest. De Commissie voor Openbare Fees ten hield gisteravond op de bovenzaal van het café* „Vrede-Best" een verga dering, waarin door de verschillende commissien van voorbereiding voor de feestviering op 31 Augustus verslag werd uitgebracht. Naar aanleiding daarvan is thans besloten dat de feestelijke viering zal aanvangen met het luiden van alle klokken, waarna een Militaire Reveille zal plaats hebben, waarvoor de mede werking van de verschillende autori teiten is verkregen. Zoodra de markt is afgeloopen zul len op hot Marktplein kinderspelen worden gehouden, waarvoor iets nieuws wordt uitgedacht. Als aanvangsuur daarvoor is voorloopig vastgesteld twee uur. Intusschen zal er in den tuin der sociëteit „Ons Genoegen" van 13 een Zang- en Muziekwedstrijd plaats heb ben van eenige Goudsche vereenigin- gen. Het glanspunt van den dag zal zijn de groote ommegang door de gemeen te van den optocht, voorstellende den Handel en Industrie van Gouda, waar van door de medewerking van de grootste zaken en eenige groepen verwacht mag worden dat deze be paald schitterend zijn zal. Als uur van vertrek van den stoet is drie uur be paald. Voorts zal een voetbalwedstrijd plaats hebben tusschen Goudsche ver- eenigingen op het terein aan den Rotterdamschen Dijk. Het houden van een gondelvaart zal niet mogelijk zijn, daar het traject daarvoor te klein is. In onderzoek is nog of des avonds behalve muziek op de Markt ook nog een bioscoop-voorstelling kan gegeven worden, en ook of er op meerdere plaatsen der gemeente concerten kun nen plaats hebben. Tot sluiting van de feestelijkheden zal op de Markt een vuurwerk worden afgestoken. Besloten werd dat voor 't drukken en exploiteeren van de feestgids een inschrijving zal worden geopend. Heden slaagden te 's Gravenhage voor het eindexamen H. B. S. met 5-iarigen cursus de heeren M.H.Bakker Niemeiier, A. Pateer, W. H. P. Smit en J. W. Snellen, allen van de R. H. B. S. alhier. Gisterenavond zijn door de politie alhier aangehouden een man en een vrouw, die in de Peperstraat een be schonken schipper van zijn geldbeurs hebben beroofd. Bij fouilleering bleek de man de beurs, en de vrouw het geld in bezit te hebben. Beide zijn ter beschikking van de justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring to Rotterdam overgebracht. Dr. Hoffman verzoekt ons er even op te willen wijzen, dat de laatste zin van zijn ingezonden stukje moet luiden „Oeconomie en politiek zijn, evenals „vele andere zaken, maar niet steeds „neutraal te beschouwen." Station Gouda. Een Amsterdammer schrijft in het „Hbld." over een onbeholpen wan toestand aan 't station te Gouda, ten einde dit ter kennis te brengen van het publiek en meer nog in het bijzonder van heeren bestuurderen der Staatsspoorwegen. De inzender klaagt danZondag avond 1.1. wenschte ik met een ge zelschap van 9 personen Gouda te verlaten met den trein, welke 10.17 vertrekt. Wij kwamen aan het station ongeveer 10 minuten voor het vertrekuur en na het afstem pelen van ons kilometerboekje, be gaven wij ons naar de contróle om op het perron te komen. Echter dit was gemakkelijker ge zegd dan gedaan, want aan het station Gouda heeft men wel 3 per ron-doorgangen naast elkander,maar slechts één controleur is aanwezig en dus slechts één doorgang is in gebruik en door dezen eenigeh door gang moeten zoowel aankomende als vertrekkende reizigers passeeren. Dit nu is ten eenenmale een on houdbare toestand en speciaal des Zondagsavonds, waar aan 't station Gouda steeds een zoo levendig ver keer heerscht. Hoewel behoorlijk op tijd aan station, was het slechts met moeite, dat wij onzen trein haalden, daar wij aan bovengenoemden doorgang eerst moesten wachten, totdat de reizigers van de juist binnengeko men trein of treinen den doorgang gepasseerd waren. Een dergelijke ongelukkige toe stand veroorzaakt groote onaange naamheden en ongerief aan het rei zend publiek en 't ligt m. i. op den weg van de directie der S. S., zorg te dragen, dat aan genoemd station öf nooit een trein binnenkomt op hetzelfde oogenblik. dat een andere zal vertrekken, óf, en zulks is ab soluut noodzakelijk, een tweede con troleur aangesteld wordt, waardoor het mogelijk is 2 perron-doorgangen te openen. De klacht van den onbekenden in zender is niet voldoende. De inzender is Amsterdammer en weet alzoo niet welke ongeriefelijkhe- den het station Gouda aan de inwo ners nog meor bezorgt. In do vestibule die veel te klein is, zijn drie lokettenéén daarvan is ge reserveerd voor do telegraaf, hetmid- delste is voor de plaatskaarten voor de drie klassen en het derde, waar boven bagage staat aangegeven, wordt in drukke tijden ook wel gebezigd voor het afstempelen van kilometer boekjes. Rechts van de loketten is een zeer beknopte ruimte voor bagage. In den zomer staan daar moestal een groot aantal rijwielen ter afhaling gereed. Voor de verzending van bagage en rijwielen is hot noodig dat deze óf over de spoorlijn óf door don tunnel, waardoor ook de reizigers hoon moe ten, naar het perron worden gebracht. De eigenaardige toestand aan de contróle werd in bovenstaand stukje reeds weergegeven. De perrons zijn veel te smal. Bij een eenigszins druk vervoer zijn deze direct vol. Blijkbaar zou het geen luxe wezen wanneer het station drie perrons zou hebben voor de vele treinen die hier uit de verschillende richtingen aankomen en vertrekken Hebben wij goed getold dan gaan van hier naar Rotterdam dagelijks 35 treinen en komen er evenveel terug; van en naar den Haag is dit aantal 37, welke treinen in de richtingen "Woerden, Utrecht of Amsterdam ver trekken. Daarbij komen dan nog de express-treinen,die-hjer niet stoppen en de goederentreinen, zoodat het totaal aantal het station doorgaande treinen wel ongeveer 160 zal bedragen. Waar zulk een druk verkeer daar mocht toch waarlijk de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen wel eens ingrypen om door het geven van een nieuw station in de dringende eis'chen tot verbetering te voorzien. Door het Hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie te 's Gravenhage is heden aanbesteed het herstellen verbeteren der lijnen langs den spoor weg VaassenEpe, het bijspannen van draden aan de palen van de lijnen langs den spoorwegen Apeldoorn Vaassen en. ApeldoornAmersfoort en het uitvoeren van daarmede in verband staande werkzaamheden. Laagste inschrijver was de heer P. van den Berg te Waddinxveen voor f 2469.— Oudewater. Aan de machinefabriek „De Hollandsche IJsel" alhier is een grintbaggermachine vervaardigd be stemd voor München. Het vervoer daarheen zal binnen eenige dagen plaats hebben. De heer Z. Goedhart, bouwkundig teekenaar aan genoemde fabriek, zal daarheen ook vertrekken om de machine te stellen. Schoonhoven. De heer P. Versloot, eertijds ontvanger dezer gemeente, thans wonende te Watergraafsmeer, is Vrydag met 442 stemmen gekozen tot lid van den gemeenteraad aldaar. De heer P. Versloot werd gecandi- deerd door de liberale kiesvereeniging W atergraafsmeer" Haastrecht. Een ergerlijk schouw spel had Vrijdag j.l. alhier plaats. Een zwervelinge was in een zoodanigen beschonken toestand, dat ze niet al leen daardoor aanstoot gaf maar ook gevaar liep te verdrinken, daar ze al ij na in den boezem terecht was ge komen. De politie vond het dan ook raadzaam om de vrouw mede te nemen en op het raadhuis op te sluiten. Na haar roes te hebben uitgeslapen en geverbaliseerd te zijn, werd ze weer op vrije voeten gesteld. Een ander verwekte in ons anders zoo rustige dorp nog al wat opschud ding. V I i e g e n. De Tel. verneemt, dat Henri Wijn- malen heeft besloten niot meer te vliegen met een tweedekker, doch over te gaan naar do monoplaan. Hij zal Zaterdag a.s. aan den Daily Mail-prijs gaan deelnemen mot een Doperdussin- eendekker. Jan Olieslagers vliegt zeven uren. Sedert eenige dagen entraineerden twee van de beste Belgische aviateurs, Jan Olieslagers en Verrept, zich beiden te Kiewiet op een monoplaan met hot oog op den Grand Prix der Aéro Club de Belgique 20,000 frs. voor den aviateur die den grootsten afstand in een gesloten baan zal hebben afgelegd voor 31 Juli 1911. Olieslagers had reods gevlogen voor dezen prijs te Stockel had hij 219 K.M. afgelegd in 2 n. 35 m. 442/5 s. Sedert hadden beide» de meotings afgeloopen en wachtten ongetwijfeld de nadering van het einde dezer maand om een aanval te doen op het record van 'don geduchten Antwerpenaar. Nu acht dagen geleden verbeterde Verrept te Kiewit meesterlijk den tijd en don afstand van Olieslagers, 3JJ~ K.M. afleggend in 4 u. 19 m. 422/51 Daar 4e fatale termijn nu ochter begon te naderen bosloot Olieslagers nog een poging te doen. Gisterochtend was hij al vroeg bij zijn hangar. Hij Hij liet het toestel naar buiten bren gen en begon' rond te vliegen, go- chrometreerd door den officieelen ge delegeerde der Aéro Club. Het was toen 4 u. 9. Na ongeveer oen uur govlogen cn 84 K.M. afgelegd te hebben moest hij landen de carburateur was bevroren en hij had niet genoeg benzine. Na van schroef veranderd te zijn on olio en benzine te hebben inge nomen steeg hij om 8 u. 9. weer op. Hij voerde de eerste tachtig baantjos uit. langs een viorkant van 2100 M. en de rest langs de diagonaals, dus over 2500 M. Om 12 u. 3 had hij het record van Verrept al geklopt mot ongeveer 14 minuten. Des ochtends was 't goed weer tegen den namiddag begon de wind te blazen. Maar niettegenstaande hield Jan vol. Onafgebroken zeyen uren achtereon vloog Olieslagers bovon de hei, zeven uren waarin de Belgische kampioen niet alleen het record van Veïrept klopte, doch tevens het wereldrecord van afstand verbeterde, 625.200 K.M. afleggend. Laatstgenoemd record stond op naam van Tabuteau, die 30 December "10 te Etampos 582 K.M. vloog. Wat het duurrecord aangaat, daarvan is Henri Farman nog de hpuder,, die 18 December '10 te Etampes 8 u. 12 m. 472/b s* aaneen vloog De officieele tijd van Olieslagers,be draagt 7 u. 19 m. Hij landde om 3 u. 20 nam. Bij zijn nederdaling werd de avia teur, naar zich denken laat levendig door het publiek toegejuicht. Hij straalde van voldoeninghij was in 't minst niet vermoeid en vol komen gezond. Jan had trouwens een en ander meegeiiomen in de lucht om zich „in form" te houdenhet 'orgedeelte van zijn machine was goed gegarneerd met biefstukjes, aan een touwtjè geregen, sinaasappeltjes, eitjes, enz. - Een boerenknecht te Wolfaarts- dijk is door het schichtig worden van de paarden van den wagen gevallen en op de plaats dood gebleven. De Zeeliedenstaking. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat werk stakers beambten van de Red Star Linie, die werkwilligen geleidden, heb ben aangevallen. De politie trad op, waarna de menigte de agenten aan viel. Eén agent werd gewond, waarop de politie met haar revolvers schoot. Vele personen werden gearresteerd. Een telegram uit Teneriffe meldt, dat de Duitsche Kruiser Berlin gisteren te drie uur in den namiddag naar de Afrikaansche kust vertrok. Alle Fransche bladen leveren commentaar op het incide&t, dat de Elksar heeft plaats gehad, en over het algemeen wordt de energieke houding der regeering goedgekeurd. De Echo de Paris meent te weten, dat de Fransche gezant' te Madrid instructies hoeft ontvangen om een volkomen herstel van de aangerichte schade en verontschuldigingen van de Spaansche regeering te eischen. In de omgeving van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken Deselves wordt verklaard, 4at men kan rekenen op een standvastige houding van de Fransche regeering. Indien er geen voldoening wordt ge geven, zal de Fransche g.ez a n t uit Madrid teruggeroepen worden. Do Spaansche primier Canalepro moet hedenmorgen verklaar4 hebben, dat het bericht betreffende de arres tatie van een Franschen consul ver zonnen was. De nieuwe Belgische minister president, baron De Broqueville, heeft gisteren in do Kamer zijn program kenbaar gemaakt en toon gezegd dat de eerste hervorming, die de regeering zal ter hand nemen, die der telefoon tarieven zal zijn. Deze horvorming moet ook oen winstgevende zaak zijn voor de schatkist en do kosten van een gesprek in vorhouding tot het ge bruik dat men van de telefoon maakte, doch hot gebruik moest zooveel mo gelijk gedemocratiseerd worden. De grondslagen v»i het stelsel waren echter voor een onbeperkte ontwikke ling vatbaar. De verkregen toestanden zouden behouden worden, doch de be staande netten aanmerkelijk uitgebreid. Te Ostende zal ook een nieuw droog dok worden gebouwd, waarvoor een eerste krediet van 300.000 frs. gevraagd wordt. Verschillende andere hervormingen werden nog toegezegd, o.n. een voof- stel betreffende de arbeidersponsioo- nen, waarbij de hulp der vakvereoni- gingen zal worden ingeroepen. Trijpfabriek verbrand. Hedennacht te half twee ontstond door onbekende oorzaak brand in de trijpfabriek van do firma Leo Sehel- tens A Co te Stratum bij Eindhoven, liet oudo gedeelte der groote fabriek is geheel verbrand. Het nieuwe ge deelte, waarin een kostbaren magazijn- voorraad van trijpgoederon was go- borgen, bleef gespaard. Tal van machinerieën, goederen en andere belangrijke inventaris gingen verloren. De schade is aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Postkantoor te Gouda. Lijst van do aan dit kantoor ter post bezorgde briovon en briofkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurendo do le helft der maand Juli niet zijn kunnen wor den uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Brieven Binnenland. K. v. Eik, Ilaag. G. de Boer, Rotterdam, E. Ockhorst, A. Bleijenberg, Scheveningen. G. de Koek, Utrecht. Briefkaarten' Binnenland. K. v. Eik, Haag. L. M. Maas, Nijmegen. G. L. Lefferlilre, Vlissingen. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op do stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. Do waarn. Directeur v. h. Post-, en Telegraafkantoor, D. VAN MERKESTIJN. AMERIK A ANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Andijkvan Balti more naar Rotterdam, vertrok 18 Juli v.m. van Newport News. Het stoomschip Victoriousgechar- teerd dotfr de H. A. L„ vertrok 18 Juli, '8 avonds 8.40 u., van Rotterdam naar Boston en Philadelphia. van alle en verdere NOUVHAUTÉ'S tot hmUengewaou lage prijzen. GOUDA. van het Koninklijk Mcteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoopste barometerstand 768.8 te St. Mathien, laagste stand 748.9 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 20 Juli Zwakke tot matige meest zuid-wes telijke wind, half tot zwaar bewolkt, mogelijk regenbuien, zelfde tempera tuur. 18 JULI 1911. StaMlsleeiiiuiteu. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. OoBtenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor- weg) 1867-69 4 pet./ Id Obl. 6e Emissie 4 pci Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4o serie 5 pet. Brazilië. Funding Loo ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. lUnk- en CreiUet-iiigtel- linfcen. Nod. Bankaandeelon Industr. Omleriieniiiijcen American Car A Foun- Ify Comp. C. v. A ld. Smolting ARoftning Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kal. (Jrediet lusted en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. HandeFMij. C.v. A Mijnbouw Mfieti. Ketahoon" Mynbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Onderii- Dortscho Pet rol ou m I n - dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned.My.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A ,Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheei» va art MO en. Nod.-Am. Stoomvaart- fij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preforonto A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Oiiderue iu ingen. Bindjoy Tabak Mij. A. N ieuwo Asahan Tabak Mij. Aand, ^,Silau" Asahan Tabak M$. Aand. Diversen. Maxwol Land Gpant Cört. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Gort. v. Aand. Spoorweireu. Holl. IJzeren Spoor; wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staate- ijpoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegraij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pot. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preuiieieeuinffii Amsterdam Aand. 3 pet Hongarye. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 2*lk pOt. Amerikanen willig, Nationale Staats fondsen kalm, Petroleums met weinig handel, Tabakken willig, Culturen iets beter, Mijnen met weinig handeL V'orige Koers- Koer» van heden 83»/, 83»/,, 93 93 64 - 1011/, 94'7,, 89 i 91 1017,. 91 94»/i. 907, 177, 104i/a 88'/, 87»/, 577» 206',j 210»/, 66'7„ 57'/, 80'/, 81 26»/,. 267 78'/,, 79»/,. 231 324'/, 182»/,, 231 1827» 120 120 707 697 81'/, 79'/. 166»/, 106'/, 452»,, 452 445 - 165'/a 167'/, 115 - 177,, 17»/, 115 63'/, 63 73 75 1'/, 107. 107. 827, 92'/, 67 677,. 213 f140.— ex div. 9»»/,. 212 98fj 36'/. 37'/,» 185'/, 167,. 187'/, 167,. 107'/, 107'/» 155»;,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2