:isel [ITS, handel, dres: LE. Alter Gracht 269' AAG, stewaar- gen meskleeding of gedeelten 50e Jaargang. No. 11614. Donderdag 20 Juli 1011. Biaiten land. FEUILLETON. De Ganzendokter. KENNISGjmiG. d E. ALTER acht 269‘, 4 AG. knevel DRATORIÜM DIA" Hotteni.ni en ^.d.’rrerteixti.e'blsudL voor Gr-oixëLsc OxxxstxelcexL. Verschijnt dagelijks N VAN OSTADE. 3 A Gouda en Hesren kknnisgevixg. JKKEN Bnitenlandsch Nieuws. teMs - t optreden der dame nog meer in ver- warriag bracht, verlegen. „Als men nog zoo jong is. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Latere. 82. f 1.25 h 1 50 Axjr Met Geïllustreerd Zondagsblad „1-50 kIm I 1 Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. rwuN JDE 9 i de stad aan huis 1.60 n ITE a A>2n>, Goud. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post srgoed. LM en ADRES. or gebruik van nze beroemde GOUDSCHE COURANT. >IG BIJ ’EIT IN De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deie ter kennis van de belang hebbenden, Hat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den i8n Juli 1911 executoir is verklaard: Het Kohier No. 1 der Bedrijfsbelasting, dienst 1911/12. Dat voormeld Kohier ter invordering zijn gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, dit daarop voorkomt, ver plicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen on dat heden in- gaat de termijn van «es weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 20 Juli 1911. De Burgemeester voornoomd, R L. MARTENS. ithode. Volko- 11 succes, geld md tegen mding franco na ontvangst 0.75 (ook post- 0.90. en do uitwer- n. Indien na >g niet geheel reren wij den jr geheel gratie, Momen ver- bdering van de voorde Bouw- Legi”. onie” Ö'/i uur, van de Kon. Oud-Onderofè- louda. Bouw- en Wo- 0 Spieringstraat ur vergadering iran Armenzorg. jgertgeldttyHg ontvangen van m, vennakelfjk- dan in onze '—r-p een flink ruim It een Igaande jongen ranco no. 2640 opgebracht als misdadigers en niette genstaande het protest in de Fransche pers- gaan de Spanjaarden ongestoord hun gang. Het meest zijn echter de bladen gebeten over het laatste Op treden. Maandag hebben de Spaansche soldaten den Franschen consul-gene- raal Boisset, toen deze van eett reis terugkeerde, gevangen genomen en naar een Spaansche kazerne gebracht. Wel werd de vergissing gauw ont dekt en Boisset vrij gelaten, .maar de Fransche pers eischt voldoening. Temeer dringen de Fransche bladlen daarop aan, omdat zij benauwd zijn, dat het Spaansche optreden een terug werking zal hebben op Duitschlarid. De bladen nemen dan ook de regoe ring haar lakschheid zeer kwalijk. Zij willen, dat de regeering een krachtig protest in Madrid zal laten hooren, want wel verzekert Canalejas gere geld, dat tusschen de regeering te Madrid en die te Parijs volkomen overeenstemming is, wat de Marok- kaansche zaken betreft, maar deze woorden zyn zeer slecht te rijmen met het gebeurde. Van een oorlog is natuurlijk, althans voorloopig geen sprake, Spanje is te machteloos om zich te laten verlokken tot een ge wapend optreden tegen zijn veel mach- tiger nabuur. lij^t of ik het rnuwchien zal 1 Verliezen F )Ho, hozoo erg zal het toch niet Amalia wierp eensklaps den sleep- van haar morgenjapon achterwaarts, vatte met de vingertoppen der linker- PRIJS DER ADV|RTÉNTIÊN: Vap 1—5 gewone regels roet bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames (0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; - 1 )oen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan J. van Bentum Zoon en hunne rechtver krijgenden tot het uitbreiden hunner druk kerij, door plaatsing van drie electromotoren van 1, en H/a PK. in het perceel aan de Markt No. 70, kadastraal bekend sectie B No. 808. GOUDA, den 20 Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. hand een der afhangende banden en en spande dien in nederwaartsche richting, terwijl zij de rechterhand horizontaal vooruitstrektedaarna sloot zij de oogen en declameerde langzaam en luide „Als de bladeren Vallen in den loop des jaars en verzwakte grijsaards naar hun graven ijlen, Gehoorzaamt de natuur slechts rus*- tig haar oude wetten, haar eeuwenoud gebruik o Leer echter in het aardsche leven ook wachten het onverwachte Want de Dood durft ook het jongé bloeiend leven slachten.” Gedurende deze voordracht kreeg Liefhart zijn tegenwoordigheid van geest terug. In het eerste oogenblik was hij verontwaardigd geweest Kienhout, die hem in zoo’n pijnlJjR toestand gebracht hadnu begon hij hem te verontschuldigen. De dame was zoo zichtbaar een komediante, dat dó zorgeloosheid van Kienhout wel te begrijpen was en even begrijpelijk was het, dat hij als hij werkelijk met den dokter op voet van oorlog stond, zich ter wille van een gril dezer dame niet wilde vernederen. In geen geval zou Liefhart het leven van een mensch op het geweten hebben, als hij de rol, hem toeged&cht, ^voorloonig verder speeldebovendien zou hij haar spoe- n 2.- gesttrtBerd) ng- Frankrijk en Spanje in Marokko. Nu de verhouding tusschen Duitsch- land en Frankrijk bevredigend ge- noenid mag worden, nu dreigt tus schen Frankrijk en Spanje een conflict. Het optreden van de Spanjaarden on der kolonel Silvestre is zoo eigenaardig dat hét moeilijk kan of Frankrijk moet zich beleedigd gevoelen. Kolonel Silvestre laat maar troepen landen, forten opriehten, en gedraagt zich verder geheel als een overwinnaar in een pas veroverd gebied en niet alleen, dat de Marokkanen van die eigenaar dige handelwijzen last ondervinden, m^ar ook Fransche onderdanen wor den bemoeilijkt. Ze worden door de troepen aangehouden, ontwapend en oordeelde officieren braken in tranen uitzij begonnen te gillen en kregen hysterische toevallen. Het duurde geruimen tijd.) voordat de vrouwen verwijderd waren, en de rust hersteld was. De veroordeelden, onder wie drie generaals, werden onmiddellijk na de uitspraak van hun versierselen en on- derscheidingsteekenen ontdaan,en naar de gevangenis gebracht, hoewel door vele veroordeelden voorloopige invrij heidstelling onder cautie was gevraagd. Frankrijk. Teeken des tijds. Bij het mondé- linggodeelte van het staats-examen in de Sorbonne waren Dinsdag 13 van de 18 candidaten jonge dames. De deftige Sorbonne zag er uit als een theesalon, zegt een verslaggever niets dan elegante hoeden en kleurige toiletjes. Men had n.b. de Sorbonne door politie bezet uit vrees voor herhaling van betoogingen, welke Zaterdag plaats hadden van de zijde van de candi daten, die er niet kwamen en beweer den, dat do Latijnsche opgaven te moeilijk waren geweest. Amerika. Hoewel sedert Maandag verder te New-York geen sterfgevallen tenge volge van cholera zyn geconstateerd on de toestand der zieken gunstig is, wordt een streng toezicht i» de haven gehandhaafd. De plaatselijke overheid heeft gelast, dat alle uit andere havens komende schepen, met name die met Italiaansche landverhuizers zoo streng mpgelijk moeten worden geobserveerd. De overheid te Boston heeft de meest nauwgezette inspectie van alle uit New-York per schip of per spoor aan komende reizigers gelast. Düitsohland. Phileas Fogg redivivus. Gisteren om 7 uur 51 min., zoo lezen wij in het Berl. Tageblatt, kwam Jager Schmidt uit Parijs te Berlyn aan, die de reis om de wereld zal af leggen in de helft van den tijd, welken de held van Jules Verne daarvoor noodig had. Of hij ook haast had, blykt wel uit het feit, dat hij Berlijn reeds om 7 uur 52 min. weer verliet. De reis, die, in opdracht van een Pa- rijsch blad ondernomen, gisteren om 1 uur 45. min. des namiddags was aan gevangen, moet in 40 dagen, dus op geslagen, toen hij het jonge meisje zag, wier bleeke wangen door de ver legenheid met een vluchtigen blos waren overdekt. Haar Mama scheen intusschen hiervan niets te bemerken, want zij vroeg heel naief: „Heet hij anders Lieve hemel, ik kan namen zoo slecht onthouden I” „Beproef het oens mei een zuidelijk klimaat,” ging Liefhart voortAbba- zia, Nizza misschien.” „Alsof wij al niet veel verder ge weest warenriep Amalia en ver draaide daarbij haar oogen op neer slachtige wijze, „Wy zijn in Egypte geweest en hebben de plaatsen bezocht, waar Cleopatra heeft geheerscht.” „Waar is u dan nog niet geweest?” vroeg hij op een toon vol ergernis. „Een reis naar de maan kafi ik u niet aanraden, omdat ik geen verkeersmid del daarheen ken.” De gedachte was hem plotseling ingevallen, dat hij zich het best van de zaak afmaken kon, als hij voor wendde zich te ergeren, omdat al zijne raadgevingen in den wind werden geslagen. Hij stond juist op het punt om zijn hoed te grijpen en-heen te gaan, toen het roode gezicht van Trien in de deur zichtbaar werd. Zonder veel complimenten schreeuwde deze naar binnen „Ik kan den verwensch- ten kraag niet goed krijgen hoe moet don 26n Augustus volbracht zijn. In dien tijd moet Jager Schmidt, Moskou, Wladiwostok, Tsoeroega, Jokohama> Vancouver, Quebec en Liverpool be zocht hebben. De Keizer was gisteren te Bale- strand in Noorwegen. Op oen uit stapje hoorde hij, dat er een ernstige brand was uitgebroken te Bal holm. Dadelyk ging hij er heen en liet het oorlogsschip Sleipner de stoompomp in gereedheid houden. Hij bleef bij het blusschingswerk, waaraan afdee- lingen matrozen van do Duitsche schepen een groot aandeel hadden. Uit Cuxhaven wordt geseind Bij stormachtig weder is gistermorgen op Rothvogelsand een groote bark, waar van do naam nog onbekend is ge strand. De hulpstoombooten zijn er op uit. Op een legerplaats bij Wützburg in Beieren is een Japansche majoor, ge detacheerd bij een Beiersch artillerie regiment, gearresteerd verdacht van spionnage, omdat in den nacht, tus schen 1 en 2 uur, oen schildwacht hom overviel, terwijl hij mot een die venlantaarn de nieuwste Dread nought- kanonnen onderzocht on bestudeerde. De Lokal Anzeiger te Berlijn ver neemt uit PosenHet dorp Sjwaowo bij Xions ia volkomen in de asch ge logd. 81^ Boerderijen met ongeveer 80 gebouwen zijn verbrand. Vermoo- delyk is brandstichting de oorzaak. Duitbch Z. W. Afrika. Reuter veeneemt heden uit Living stone dar de overheid uit Seskeke, aan de grens van Duitsch Z.-W. Afrika bericht heeft ontvangen, dat volgens geruchten, die onder in de inboor lingen in omloop zyn, een patrouille van den diatncts-commissaris von Frankenberg, twee Europeesche ser geant», 14 man van de inlandsoho politie en 20 dragers dragorf door lieden van den Okawangostam in Ngawiland in de pan zou zijn gehakt. Von Frankenberg zou op een muildier ontkomen zijn, Reuter verneemt nog, dat de Char tered Compagny geen bericht heeft ontvangen, ofschoon Ngawiland op Engelsch gebied ligt. De aanwezigheid van de Duitsche patrouille op Engelsch grondgebied zou verklaard kunnen worden, doordat de grens nog niet nauwkeurig is afgebakend. Do Duit- Turkije. De toestand in Zuid-Albanië is neg niet duidelijk en het is de vraag of zij de Turksche regeering zelf wel duidelijk is. Er komen de meest tegen strijdige en verwarde berichten en het eenige wat met zekerheid is op te maken is dat het onder de gansche bevolking geducht gist. Sommigen zeggen dat de Zuid-Albaneezen, aan- gemoedigd door de toegevendheid dér Porte tegenover de Noord-Albaneezen, nu ook eischen willen gaan stellen. Op die manier komt het vraagstuk van de bestuursinrichting in Albanië in zijn ganschen omvang op het tapijt en hier liggen zooveel moeilijkheden, dat de regeering dat uiterst lastige probleem liefst zoo lang mogelyk uit den weg gaat. De districten Kolonia, Argyrokastro (reeds meermalen in de telegrammen vermeld). Pogon, Del- wino, Tepelen en Valona zijn alle reeds door de oproerige beweging aan- dig van zich afschudden, dat zwoer hij zich zelven. Nadat de voordracht geëindigd was, vroeg hij dan ook met de grootste kalmte „Mag ik vragen, wat de juffrouw scheelt De moeder wrong zich de handen. „Dat is het jnist, wat niet te door gronden is, wat de beroemdste pro fessoren der wereld niet hebben kün- nen vinden. Mijn arm, lief bloemeke laat vermoeid en lusteloos het hoofdje hangen en niemand weet, waarom.” „Zeebaden misschien,” zeide hij op drogen toon. „Wij hebben alle zeeën van de Oude en Nieuwe Wereld gebaad” riep Amalia. „Misschien dan berglucht,” raadde hij onverschillig. „Lieve hemel, wij zijn geweest op den hoogsten berg der aarde,” riep zij bijna verontwaardigd, „hoe heet hij ook?” „De Chimbbraso vroeg hg met spottende stem. „Ja, precies 1” bevestigde Amalia met een heel ernstig gezicht. „Maar Mama,” riep Edith bijna smeekend. Nn eerst werd de opmerkzaamheid van Liefhart op zijn patiënte gevestigd en onmiddellyk had hij berouw over den spottenden to^i, door hem aan- TWIJN. 1.20 1.20 ik dat ding strijken en plooien „Lieve hemel, wat zijn de mopschen hier onbeholpen,” zuchtte mevrouw Amalia, „het spyt mij, dat ik myn kamenier niet meegenomen heb.” Zij verliet de kamer en Liefhart be vond zich eensklaps met zijn patiënte alleen. Zwijgend en met gebogen hoofd zat zy daar en even zwijgend beschouw de de veearts’t meisje. Opeens maakte een diep medelijden met het teere schepsel zich van hem meester, een medelijden, waarvan hij zich eigenlijk geen rekenschap geven kon. To oor- deelen naar de woorden der moedlir, was het meisje een met angstige zorg beschermd kind was het optreden der moeder een weinig gemaakt, de dochter sloeg daarop bijna geen acht en moest zich dus wel gelukkig gevoelen voor een medelijdend geyoel was dus byna geen rechtvaardiging te vinden. Zijn schaamte over de rol, die hy speelde, was tegenover het meisje veel grooter dan tegenover de moedervoorloopig moest hij zijn rol echter big ven voort spelen. „Staat u mij toe, dat ik u den poh voel,” zeide hij bedeesd. Vermoeid schudde zij het hoofd. „Laat het maar achterwege, dokter, dokter, het dient toch tot niets u zai mij niet helpen.” (Wordt vervolgd.) Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren getast. Enkele fptamlioofden, o.a. het bekende stamhoofd Éaidarbaba, doet moeite om heti volk? te kalmeeren, maar er zijn andere ihachtiger invloe den aan het werk. Vooral achter de schermen wordt er ijverig geageerd. Het is zelfs de vraag verzekeren sommigen of de héele Albaneosche beweging wel een volksbeweging in den eigenlijken zin van het woord kan genoemd worden, daar het volk be werkt is en feitelijk ee.n speelbal is in handen van zekere woelgeesten die het nieuwe bewind van den aan vang af aan tegengewerkt hebben. Men weet dat tijdens de verjaring van Abdoel Hamid tal van reactionnaire elementen naar Albanië zijn gegaan. Dat gebied hebben zij als hun terrein van werkzaamheid uitgekozen en, blijkbaar, met succes. Ook is er oen breede schare van ontslagen ambte naren en rijksgrooten, die in de dagen van Abdoel Hamid mannen van aan zien waren, doch die na het herstel der grondwet allen invloed verloren hebben. Het herwinnen van dien invloed van vroeger is hun groote levensdoel on ziedaar oen factor te meer welks draagkracht in bijzonder heden moeilijk is na to sjjouron, maar die zeker van niet geringe beteekonis is in de huidige troebelen in het Turksche Rijk. EnoelaniÏ. To Portsmouth heeft zich eon ge heimzinnig geval voorgedaan. I De schildwacht bij het kruitmaga zijn zag Zaterdagavond een roeiboot naderen, waarin twee mannen gezeten waren. Hij riep hen aan, zonder ge volg, waarop de mannen aan land gingen en zich naar de deur van het kruitmagazijn begaven. Na eene herhaalde ver geef sche waar schuwing, loste de schildwacht een schot, waarop de mannen naar de boot vluchtten en wegroeiden. Rusland. Tegen middernacht word Maandag avond het vonnis in hot proces, te Moskou tegen 66 intendanten gevoerd, uitgesproken. Zeven beschuldigden werden vrijgesproken, 59 werden ver oordeeld tot verlies van rechten en ridderorden en tot gevangenisstraffen van een tot drie jaren. Nadat het vonnis was uitgesproken ontstond groot rumoer in de zaal. Vele aanwezige vrouwen van de ver- 20) „Hier is dokter Liefhart, die onze bleeke lelie weer aan roode wangen helpen zal,” zeide hij onder het voor stellen van zijn ongelukkig slachtoffer daarna voegde hij er bij, terwijl hij ziéh tot dezen wendde„Doe asjeblieft alles wat in uw vermogen is, dokter Bij deze woorden verliet hij snel de kamer, voordat een der aanwezigen den tijd gevonden had ook maar één syllabe te antwoorden. Nog voor de overrompelde Liefhart tot bezinning gekomen was, had Amalia zijn handen gegrepen. nO mynheer de dokter, ik bezweer U, red myn kind’ watbeteekentvoor mij al het goud der aarde, als mijn kind lig|t <3 ik het misschien zal moeten worden,” stamelde Liefhart, dien het .ƒ0.65 te,* Qi??

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1