Seizoen Opruiming ZBin.nexaLla.in.ca.. gemengds Berichten. Stadsnieuws. f Posterijen en Telegrafie, Belangrijke D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Offieieele Prijscourant sche regeoring heeft nog geen bericht ontvangen. Juist is echter, dat ron Frankenberg op reis is naar de Ca- privitop. Winkelsluiting. Het winkeliors-comité ter verkrij ging van een wettelijk vastgesteld sluitingsuur voor winkels te Amster dam heeft zich naar aanleiding van de door Ged. Staten van Noord-Hol land voorgedragen vernietiging van het Raadsbesluit betreffende de ver plichte winkelsluiting te Amsterdam, op grond dat door de verordening getreden wordt in wat van algemeen Rijksbelang is, tot H. M. de Koningin gewend met het verzoek om op grond I van de adviezen van de professoren in het staatsrecht aan alle Nederland- sche Universiteiten, welke unaniem uitspreken dat de gemeente met gee- nerlei wets-bepaling in botsing komt, als zij het sluitingsuur van winkels bij verordening regelt, het vernieti- gingsbesluit van Gedep. Staten van Noord-Holland van de hand te wijzen. H. M. de Koningin zal niet, zooals aanvankelijk vastgesteld en in dit blad meegedeeld werd, van 't Loo naar Brussel vertrekken, doch van Soest dijk. De dienstregeling van de extra- treinen is volgt Heenreis op Woensdag 26 dezer vertrek Soestdijk 9 u. v.m.Utrecht I aank. 9 u. 22 min., vertrek 9 u. 25 min.Esschen aank. 11 u. 27 min., vertrek 11 u. 40 min.Brussel (Noord) aank, 12 u. 50 min. Terugreis op Vrijdag 28 dezer Brussel (Leopoldwijk) vertr. 3 u. 20 I min. nam.Esschen aank. 4 u. 35 I min., vertr. 4 u. 40 min.; Utrecht aank. 6 u. 43 min.Soestdijk aank. 7 u. 5 min. 's avonds. Alle uren zijn gesteld in Amster- damschen tijd. 1 - De Koninklijke èxtra-trein vertrekt Zaterdagmorgen te 9 u. 20. min. van het perron bij het paleis Het Loo naar Soestdijk. Aankomst te Baarn 10 u. 8 min. Internationale Zeelieden- staking-. De politiemacht te Amsterdam zal worden uitgebreid met een tachtigtal j rijksveldwachters. Gisteravond zijn te Amsterdam 124 Duitschers aangekomen, die bij een dor maatschappijen als bootwerkers aan don arbeid zullen gaan. Engeland. In een dichtbezette meeting van alle arbeidende klassen te Cardiff werd een besluit genomen ten gunste van de algemeene staking, zooling de ree- ders van de haven geen onderhande lingen aanknoopen met de zeelieden. De tremmers en houtdragers besloten in verband daarmee het werk on middellijk neer te leggen. De zeelieden besloten zich niet te laten aanmonsteren voor eenig schip, zelfs niet tegen hooger loon, zoolang de bond- niet door de reeders erkend i wordt. Te Cardiff hebben de stakers een entrepót bij de havens in brand ge stoken. Do schade zal waarschijnlijk eenige duizenden ponden sterling be dragen. De stakende zeelieden hebben in do I straten een betooging gehouden ter 1 gelegenheid van het terechtstaan van hun leiders. Een brand is toen in de dokken uitgebroken; het entrepót is voor de helft vernield. De omstanders bemoei lijkten het werk dor brandweer en gooiden de bereden politie met steenen; oen agent werd ernstig gewond. Een tweede brand is in de haven uitge broken, maar werd spoedig gebluscht. Dinsdagmiddag zijn de dokwerkers in staking gegaan, uit solidariteit met de zeelieden. De relletjes duurden mot tusschen- poozon den geheelen dag voort. Eon twintigtal ernstig gewonden werden naar het gasthuis gebracht, j De politie moest herhaaldelijk charges makenduizenden stakers omringden het entrepót en beletten de brandweer om het vuur te blusschen, wierpen met steenen naar de politie en be gonnen do entrepóts te plunderen, sloegen do vaten bier open en dronken I steeds meer op. De spuitgasten richtten I hun slangen op de menigte en de I politie kon eindelijk de plunderaars I dwingen de entrepots te verlaten. I Dezen wierpen daarop met steenen naar het schip, dat in de haven lag. Met den stok dreef de politie den troep uit elkaar. Er vloeide bloed en vele stakers geraakten bëwusteloos. Ook enkele agenten werden vorwond een van hen viel bewusteloos neer en geraakte onder den voet. De chef der I politie werd door een steen ernstig I aan de neus verwond. I Moordaanslag op een Werkwillige, j I Nader vernemen het Hbld. het vol- I gende I TT^e namen der aangehoudenen zijn I I IJsbrand Vos, oud 33 jaar, zeeman, en Jacobus Johannes Kercher, even eens zeeman. De aanhouding van Vos geschiedde door de rechercheurs Muller en Zoet mulder van het hoofdbureau, die op het geluid der schoten en het geroep van „moordnaar buiten gesneld I waren, Zij zagen een man de Nicolaas Berchemstraat inhollen en zich in de Albert Cuypstraat achter achter een telephoonpaal verschuilen. Rechercheur Muller greep den man die later j bleek Vos te zijn bij beide polsen, m de veronderstelling, dat deze een revolver in de hand zou hebben. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Verschillende getuigen moeten ge- zien hebben, dat Vos twee schoten I op zijn slachtoffer gelost heeft. De I tweede verdachte, Kercher, moetvol- I gens getuigen een revolver in de I hand gehouden hebben, gereed om te I schieten. Hedennacht te twee uur was de recherche er t(og niet in geslaagd do revolver, waarmee Vos geschoten zou hebben, te vinden. Den derde, die bij I het gearresteerd tweetal was, doch I wist te ontkomen, had men heden nacht toen ook nog niet te pakken. Aan het bureau Ferdinand Bolstraat werd door den inmiddels gewaar schuwden commissaris der 5o sectie, I den heer A. Kummer, het onderzoek I in deze zaak aangevangen De ge- I tuigen werden dadelijk in verhoor go- I nomen. De aangevallene, H. Luiken, ver telde ons hedennacht het volgende Hij had zich doen aanmonsteren voor oen der heden vertrekkende I booten der Hollandsche Stoomboot maatschappij. Zijn vrouw wou den laatsten avond nog eens de stad in. I Men besloot daarom met een zwager en een neefje naar „Flora" te gaan. I Toen zij Flora verlieten, wandelden zij de Utrechtschestraat in. Luiken werd voorafgegaan door twee personen, die klaarblijkelijk in zijn omgeving poogden te blijven. Hij stelde zijn ge- I zeischap voor ergens een glas bier te drinken voor men naar huis toog. I Daar de vrouw nooit bier gebruikte I gingen Luiken en zijn zwager een I tapperij binnen en bieef juffrouw I Luiken met het neefje buiten wachten. I Toen eerstgenoemden buiten kwam en I met hun gezelschap den weg ver- volgden werden zij wederom gevolgd. Men sloeg echter op dit volgen weinig acht. Langs Frederiksplein en West einde werd de Sweelinckstraat bereikt, toen plotseling de man in de Alb. Cuypstraat hoek le Sweelinckstraat een hevigen slag op het achterhoofd I kreeg, „zoodat het vuur uit mijn oogen sprong, ik neerviel en een poosje suf bleef liggen" aldus Luiken. Hij had door dien slag en de versuffing zich geen rekenschap kunnen geven wat er onmiddellijk na den aanslag om hem heen gebeurde. I Toen hij op het politiebureau kwam herkende hjj de beide gearresteerden zeer pertinent als twee leden /van het drietal dat hem gevolgd had/ Luiken en zijn familie kondon te half drio het politiebureau in de Ferdirtand Bol straat veriaten. Het onderzoek duurde toen nog voort. Met de nachtboot kwamen gister morgen te Vlissingen uit Engeland 22 werkwilligen aan voor de Holland sche Stoomboot-Mij. te Amsterdam. Met den trein van 4*44 vertrokken zij naar Amsterdam. WEST-IN DIE. Gouverneur Fock. Den 30sten Juni heeft de heer Fock I met zijn familie do kolonie verlaten. Vijf kort op elkander volgende scho ten 's middags om vier uur, gaven het sein dat het schoidensuur aanbrak, meldt „De West". Hoewel de afscheidsreceptie Dinsdag zeer druk bezocht was, maakten vele ambtenaren en particulieren gebruik van de gelegenheid om nog om vijf uur hedenmiddag de afscheidsaudientio te bezoeken. Een talryke menigte spoedde zich in weerwil van het druilende weder naar het Gouver nementsplein, om den aftredenden gouverneur een laatsten groet te brengen. Als gebruikelijk werd ten gouver nementshuize een afscheidswoord ge. sproken door den aangewezen ve^ vanger van den gouverneur, die daarbij hulc^e bracht aan het bestuur van mr. Fock, opsomde wat zooal door hem is gedaan, en ten slotte zijn leedwezen betuigde, dat gouverneur Fock niet I het voorrecht heeft mogen hebben al hetgeen hy ondernam met direct succes bekroond te zien. De heer Fock antwoordde hierop ineen lange, welsprekende rede, waarin hij nogmaals zijn vertrouwen in de toekomst der kolonie uitsprak, en be- j loofde haar te zullen blijven gedenken. AVat zijn beleid aangaat, liet hij het oordeel over aan de Welvaartcommissie, uit onpartijdige leden samengesteld. I Zeer do aandacht trok een zinsnede I van de rede, waarin de Gouverneur I ambtenaren in bescherming neemt to- I genover critiek, verklarende dat de I meeste critiek niet steell de slechtste ambtenaren treft. De aanwezigen waren door de rode van den Gouverneur zeer 1 getroffen. Omstreeks zes uur braden de gouver neur en mevrouw /ock naar buiten, vergezeld van de Jidon van den Raad van Bestuur, de 'voorzitter der Kolon. Staten en de commandanten van schut terij en troepen. Daarachter sloten zich vele particulieren aan. Bij het gouvernemetsgebouw pre- I senteerde een eerewacht uit het gar- I nizoen het geweer. Bij de marinetrap I was een eerewacht uit de schutterij I opgesteld, niet te vergeten een af dee- I ling Boy Scouts, die netjes in de I positie stonden, en een vriendelijken I afscheidsgroet ontvingen van den gou- I verneur. Overigens was het afscheid stil, alsof mon gedrukt ging onder de rampspoe dige tijden. Gejuicht werd or nagouoog j niet. Wel lichtten velen den hoed, toen gouverneur en gevolg voorbijgingen, wat door Zijne Excellentie en mevrouw Fock beleefd werd beantwoord. Inmiddels was liet s.s. Saramacca opgestoomd tot voor het gouverno- mentsplein om den aftredonden Gou- vorneur aan boord te nemen. Met den aftredenden Gouverneur I stapten in de sloep zijn aangewozen vervanger, zoomede do voorzitter van de Kol. Staten en de beide adjudanten. Toen do sloep van wal stak, werden uit het geschut van het fort Zeelandia dertien kanonschoten gelost, ten af scheid. Zoodra de heer Fock aan boord was gestapt, werd de gouverneurs vlag in top geheschen. Op het strand te Huisduinen werd Dinsdagmiddag een pakje kleeren ge vonden, dat bij ingesteld onderzoek blëek te behooren aan den 17-jarigen K. alhier. Vermoedelijk is de jonge ling bij het baden verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Twee stakende bootwerkers hebben gisteravond in eon cafó in de Storm-' i steeg te Amsterdam ruzie gekregen, I welke zoo hoog liep, dat een van hen den ander met een mes vrij ernstige verwondingen aan den rechterschouder en aan het hoofd toebracht. De ge kwetste werd in het Binnengasthuis opgenomen. De twist stond niet in ver- I band met de staking. Van een van de vaartuigen uit een sleep mosselzaadschepen werd bij aan komst te Vreeswijk een van de op varenden, een 12-jarige jongeman, vermistwaarschijnlijk is hij tusschen Schoonhoven en Vreeswijk geheel on opgemerkt bij het scheppen van water over boord gevallen en ver dronken. Dinsdagavond tegen twaalf uur is in de kruidenierswinkel van den heer Faltvater aan den Haarlemmerdijk 196 te Amsterdam een begin van brand ontstaan, doordat spiritus, die per on geluk uit een vat geloopen was, toen men daarnaar met oen brandenden licifer wilde kijken, vlam vatte. De kleederen van de vrouw des huizes geraakten hierbij in brand. Zij liep de deur uit, waarna eenige voorbijgangers de vlammen doofden Met brandwon den overdekt, werd de vrouw in het Binnengasthuis opgenomen. De brand in huis was, zonder dat de brandweer behoefde dienst te doen, gebluscht. Minister Wentholt en de Marine. Het Dgbl. v. Helder schrijft Wederom is een zeer verdienstelijk marine-officier uit den dienst getreden. Do kaptein ter zee S. AVoldringh, be giftigd met de Militaire Willemsorde en de eeresabel, heeft zich genood zaakt gezien ontslag uit den zeedienst te vragen. Dit verlaten zijner carrière geschiedt noodgedrongen. Dienaangaande verüamen wij het volgende De heer Woldringh had nog niet het vereischte aantal „zeedagen" als I kapitein ter zee, om in aanmerking I te kunnen komen voor vlagofficier. Deze promotie is hem voor goed af- I gesneden door zijn plaatsing als com mandant van het wachtschip. Deze plaatsing beteekent n.l. in marine kringen het doodvonnis voor den be trokkene. Na korten tijd als comman- I dant gefungeerd te hebben, wordt men eenvoudig op pensioen gesteld. Hot onaangename van deze historie ligt nl. hierin, dat een jonger kapitein tor zee, die lager op de ranglijst staat, wel in de gelegenheid wordt gesteld den rang van vlagofficier te bereiken. Deze grievende passeering kan een zeer bekwaam man als kolonel Wol dringh, die zulk een eervolle loop baan achter den rug heeft, niet dulden en vandaar, 'dat hij onmiddellijk ont- I slag uit 's lauds dienst heeft aange vraagd. Naar men ons mededeelde, staan nog meer hoofdofficieren op de lijst, om bij de eerste gelegenheid „geloosd" te worden. Op kennis, bekwaamheid en verdienste schijnt absoluut niet gelet to worden. I)at er hoe langer hoe meer een geest van groote ver bittering in de marine komt, ligt voor j de hand. Er wordt wel „groote" opruiming gehouden onder het bewind van Min. Wentholt De Holland-Amerika Lijn heeft met ingang van Dinsdag j.l. de eerste en tweede klasse passageprijzen verhoogd, en wel voor de eerste klasse van alle I stoomschepen eh in beide richtingen met f 6.25 en voor do tweede klasse met f 6 per volwassene. Cast*0»Het begint er nu toch naar uit te zien dat, bij het naderen van don komkommertijd, onzo vriend Castro plaats zal maken voor de zee- j slang. Onder den titel „De waarheid om trent Uhmro" schrijft de „Mémorial Diplomatique" het volgende „De tyiaden to New-York maken I omtrent Castro niet alleen fantastische I maar ook volstrekt onwaarschijnlijke I berichten openbaar. Volgens die bladen I zou de ex-dictator te Venezuela ge- I land zijn en zich aan het hoofd van I duizenden partijgangers bevinden hij I zou de sympathie van de bevolking I voor zich hebben en alleen een buiten- I landsch ingrijpen zou hem kunnen be- letten weder meester van het land te worden. De waarheid is, dat men te Caracas niet eens weet of Castro in Venezuela geland isdat de ex-dictator verfoeid 's..*n. ^an<^ i dat hij hoogstens een vijftig partijgangers zou kunnen vin den onder het uitvaagsel dat op de grens van Venezuela en Columbia zwerftdat hij, indien hij eenige actie beproefde, spoedig gegrepen zou wor- j den en voor het gerecht gedaagd wegens zijn pogingen om president Gomez te doen vermoorden, waarvoor hij dan eindelyk gevonnist en terecht gesteld zou worden." De voortvluchtige inbrekers. He berichtgever van het Hbld. te I s-Hertqgenbosch seinde gisterenavond: I De herhaalde doorzoeking van I de terfeinen en bosschen, leide weder- I om tot geen bevredigend resultaat. I Wel werd de zekerheid verkregen, I dat er zich tenminste één der voort- I vluchtigen in het boschterrein, gelegen I tusschen Best, Liempde en Oirschot bevindt, hoogstwaarschijnlijk in het bosch bij wachtpost 60, aan den spoor- weg BestBokstel, bij het gehucht I Velderen, gemeente Liempde. De streek is echter zoo uitgebreid, en het met I overgroeide greppels en sloten door ploegde terrein zoo uitgestrekt dat het één politie-afdeeling van acht a tien man, niet voldoende is om het te door zoeken. Telkens komen er andere „berich ten" omtrent de plaats waar de vluch- I telingen zich ophouden is men in de j nabijheid van blokhuis 39 bezig, dan j komt er plotseling een bericht van 43 of 60, dat diir de verdachte gesigna leerd is. Men zou eerst kunnen slagen door den geheelen omtrek gedurende eenige dagen stelselmatig door posten af te sluiten, en dan met een flink I I aantal personen het terrein te door- I zoeken om zóó den gezochten op te I dryvon en naar buiten te lokken. De bevolking is zeer bevreesd en I klaagt over de weinige hulp bij de I achtervolging. Bij de afgelegen boer- I derijen gaf men den voortvluchtigen I uit vrees het gevraagde voedsel, de I angst is overal zeer groot. Vanmorgen I zijn een aantal boeren met knuppels gewapend, begonnen om het terrein by en om blokhuis 42 te Best te door zoeken. In de laatste twee dagen ontmoet- ten wij geen enkelen marechaussee. wel een onbezoldigd rijksveldwachter, die, toLergernis der politie mededeelde, dat hij verleden Maandag drie der ongewapende ontvlifchten in een sloot zag zitten en hij ofschoon met een revolver gewapend, hen voorbij reed, om eerst hulp te halen. De drie boe ven waren natuurlijk reeds verdwe nen, toen na een goed kwartier, onze brave veldwachter met zijn verster king opdaagde. De meeste berichten verhalen slechts van één ontvluchtte, slechts enkele spreken van twee. Het is mogelijk dat één der boeven door den ernstigen val dien hij deed, niet iu staat is flink vooruit te komen, doch zich met zijn makker in do bosschen schuil houdt. Wij vonden tal van sporen van in het koren gemaakte „bivaks" voor twee personen; ook pleit de geringe ver plaatsing der voortvluchtigen voor I dezen veronderstelling. Hoe het ook zij, een flink onder- I zoek door de rijkspolitie is dringend I geboden. Men vraagt zich af, of er I eerst weder ingebroken of gemoord I moot worden. Het is voor de Bossche gemeente politie niet mogelijk, de achtervolging od opsporing geregeld en met kracht voort te zetten, daar andere diensten hun hulp verlangen hetgeen de com missaris, de heer Van Bunge, en de inspecteurs deden was werkelijk be wonderenswaardigtwee en dertig uren bleef de afdeeling van den in specteur Brinkman op postalle kui len, sloten en schuilhoeken werden doorgetrokken en doorzocht. Het ware een weldaad voor deze streek indien nu de rijkspolitie en marechaussee duchtig ingrepen, ten einde de vluch telingen op te sporen en te arrestee ren. Of 'tzal helpen. In een van de I steden van ons land is een teeken- school. De directeur van die school heeft gemeend een paar beeldjes (af gietsels is gips) voor goed aan het oog te moeten onttrekken. I Om nu vooral zeker te zijn dat niemand het zal wagen naar deze beeldjes te kijken heeft hij, volgens L. on V., het volgende bedacht. Op den zolder van genoemde school heeft hij de beeldjes op laten bergen en daarvoor geplaatst een teekenplank, waarop met wit krijt geschreven staat „Doze beeldjes zijn onzedelijk." „Hier mag niet naar gekeken wor den." „De directeur." Ten hoofdpostkantore te Amsterdam doet zich sinds eeriigen tijd het geval voor, dat aangekomen postwissels op I onverklaarbare wijze in hét kantoor- I gebouw, vermoedelijk nadat de post I door de bestellers uitgezocht en ge- I Borteerd, is, geworden worden. Het hoofdbestuur der posterijen heeft een uitvoerig onderzoek geiast, doch tot I dusver is het niet mogen gelukken, den dader in handen te krijgen. Té Hoek van Holland is gisterna- I middag bij het zwemmen tusschen de Sieren van den Nieuwen Waterweg e 17-jarige E. op 't H. verdronken. Gistermorgen is in buurtschap Bracht, gemeente Ambt-Hardenburg, de woning, bewoond door den klom penmaker B. J. Marienborg, afgebrand. Van den inboedel werd weinig gered. De oorzaak van den brand is onbe kend. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Een relletje. Gisteravond omstreeks negen uur is te Amsterdam het in de omgeving van de Martelaarsgracht tot een botsing I gekomen tusschen politie en publiek. In een perceel aan den Nieuwendijk I was een binnenbrand uitgebroken en het publiek liep zoodanig te hoop, dat de wagens der brandweer niet konden passeeren. Eenige politie agenten trachtten de menigte te ver spreiden, doch dit gelukte eerst toen van sabel en wapenstok werd gebruik gemaakt. Twee personen werden daar bij gewondeen hunner, die aan het hoofd gekwetst werd, werd per rijwiel brancard naar het Binnengasthuis ge bracht. GOUDA, 20 Juli 1911. In de gisteren in „de Zalm" gehou- den vergadering van commissarissen van de N. V. het Sportterrein is be sloten, met het oog op het in uitste kende conditie brengen van het terrein aan den Graaf Florisweg geen gevolg te geven aan de plannen om met een Concours Hippique op 31 Augustus te openen, doch de offieieele opening te bepalen op 3 September a.s. en dan de serie wedstrijden van de voetbalclub Olympia te doen spelen. Hedenmiddag te 1 uur is in het water van de Spoorstraat tusschen de beide sluizen een ijzeren schuit geladen met sintels, van den aanne mer Kamsteeg te Bolnes, gezonken. Het gaf heel wat moeite om in dit smalle watertje de schuit te lichten. De werklieden moesten zich daarbij te water begeven. Dit ongewone werk lokte heel wat kijkers. Hedenmiddag ongeveer één uur gebeurde op den Haastrechtschen dijk een ongeluk, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Het zoontje van den scheepmaker Prins, van Stolwijkersluis sprong achter op een op den Dijk rijdend Utrechtsch wagentje om een eindje mee te rijden Door het schokken op de keien gleed de jongen er af en kwam met zijn hoofd tusschen de spaken van een der achterwielen terecht. AVonder boven wonder is de jongen er weer uitgegleden, maar is daarbij toch met den wielband in aanraking gekomen waardoor oen vrij groot gedeelte van de hoofdhuid met haar werd afge schaafd. Bereidwillige handen namen den knaap op en brachten hem met een inmiddels aangekomen brancard naar het van Iterson-Ziekenhuis^ De wonde is gebleken niej^evaar- lijk te zijn. y De Rotterdamsche Rechtbank heeft het faillissement uitgesproken van P. van den Berg, landbouwer te Goude- r&k, met benoeming van den heer Mr. M. M. Schim van der Loeff, al hier tot curator. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië is onze vroegere stadge noot, de heer P. Glavimans benoemd tot onderwijzer 2° klasse en overge plaatst van de school te Djembor, als hoofd der school te Kertosono. De gemeenteraad van Dordrecht heeft gisteren benoemd tot directeur der R. H. B. aldaar, de heer Dr. J. Geest, leeraar aan de R. H. B. S. en het Gymnasium alhier, De postwagen SchoonhovenGouda. De postwagen welke hedenmiddag te half een van Schoonhoven naar hier vertrok is in de Vlist te water geraakt. Bij de eerste boerderij in de Vlist is men bezig den weg te herstellen. De grond is daardoor slap. De post wagen kwam stapvoets aanrijden, haalde uit om het zwakke-punt van den weg te passeeren, maar de wagen bleef daarbij in de weeke grond vast zitten, waardoor het paard den wagen niet houden kon en de geheele be spanning van den smallen weg in het water duikelde. De koetsier kon zich bijtijds redden door van den bok te springen. Reizi gers waren niet in den wagen. Direct toegeschoten hulp slaagde er in het paard op het drooge te brengen, dat om van den schrik te bekomen bij een boer in het land is gebracht. Men was van middag druk bezig om den wagen uit hét water te hijschen. De post, die met dezen wagen werd vervoerd was geheel doorweekt en kwam door dit ongeval met groote vertraging aan. Hettema-Heerema-Leen. Daar onder de ingezetenen dezer gemeente zich mogelijk collatoren be vinden van het Hettema-Heerema-Leen te Bolsward, deelen bestuurderen mede dat genoemde eollatoren worden uit- genoodigd in persoon of bij behoorlijk gevolmachtigde te compareeren op Vrijdag 22 Sept. a.s. des voorm. van 10—12 u. in de bovenzaal van het Hótel AViebes te Bolsward, teneinde over te gaan tot de begeving van een tweede studiebeurs uit gemeld leen, uit de linie van Heerema. Bij Kon. besluit is de heer C. G. van der Lee te Oudewater benoemd tot hoogheemraad van het grootwa terschap van AVoerden, prov. Utrecht en Zuid-Holland. Bij het gisteren door de Nederl. Toonkunstenaars-Vereeniging te 'sGra- venhage gehouden examen behaalde de heer P. Zanen, van Ammerstol, leerling van de Soloklasse der Sted. Muziekschool alhier (directeur-leeraar de heer J. H. B. Spaanderman) met algemeene stemmen het diploma voor koorzang. Bodegraven. By de gehouden stem ming voor den gemeenteraad verkreeg de heer P. Splinter (a.-r.) 347 en de heer J. J. Heusdens (lib.) 296 stemmen, zoodat gekozen is de heer Splinter. De beide candidaten der Chr. Hist, kiesvereeniging en der R. K. kiesver- eeniging hadden zich ter elfder ure teruggetrokken. Oudewater. De hier wonende klom penmaker A. AV. Bouwman zal over eenige dagen voor rekening van fir manten te Alphen en Haarlem woon- achtig, voor den tijd van 6 maanden naar Rusland vertrekken. Het doel der reis is Russen in het klompenmakersvak op te leiden. De ruime verdienste door de firmanten aan B. aangeboden, heeft deze daartoe doen besluiten. MARKTBERICHTEN. Gouda, 20 juli 1911. GRANENStil en onveranderd. TarweZeeuwsche 10.25 4 10.50, mindere dito 9,50 4 10.Afwijkende 8.75 A 9 25. Polder Rogge Zeeuwsche 6 50 4/675. Polder 6.— 4 6.25. Buirenlandsche per 70 kilo 6. - a 6.25 GerstWinter 4 -■Zomer 4 a Che valier 6.50 4 7.—, Buitenl. voergerst per 65 kilo 4 90 4 5.15. Haver per H.L. 4.25 4 4.50. Per 100 kilo 8.50 4 8 90. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.75 4/8Kanarie zaad 11.— 4 12.Karwijzaad per 50 Kilo 4 Koolzaad f4/—per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 4 Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 6 50 ■v 6.75 boonen bruine boonen 16. 4 18.witte boonen 4 *<-, Paarden boonen a 7 50. Duiven boonen 9 50 4 io Mais per 100 KiloAmerikaansche Mixed 6 75 4 7.25. Kleine ronde 7.50 4 8.—. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, ofschoon de handel vlug is zijn de prijzen kalmer. Vette varkens, gpede aanvoer, handel vrijwel, 22 4 24 ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, weinig aanvoer, handel matig 18 4 19 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel zeer willig f 1.50 4 1.85 per week. Vette Schapen, geen aanvoer. Lammeren,aanvoer, handel matig -a /-. Nuchtere Kalveren, redel. aanvoer, hon- lel zeer vlug, 12.— 4 16. Graskalverenaanvoer, handel Fokkalveren 10.4 22. Kaas, aangevoerd 109 partijen, handel vrij vlug. ie kwal. 31.4/ 33.*^. ade kwal, 28 4 30.—. Zwaardere 31 a 35.50, Noordhollandsche a Boter 1297 stukken van '/,KG. Handel vlug. Goeboter 1.40 4 1.50. Weiboter 1.20 4 1.30. GRO ENT EN- V EI LI N G. Dinsdag 18 Juli. Bloemkool 1° soort van f 8.tot f 13.p. 100Idem 2° soort van f 4. tot f 8.p. 100. AVortelen f 1.75 tot f 2.p. 100 bos. Kropsla f 1.— tot f 1.50 p. 100. Doperwten f 4.tot f 7.p. 100 pond. Peulen f 5.tot f 0.-— p. 100 pond. Knollen f 0.tot f 0.Postelein f 0.30 tot f 0.per mand. Groote boonen f 1.60 tot f 0. 100 pond. Prinsesseboonen f 0.50 tot f 0.70 p. 1000. Komkommers (gele) f 4.tot f 6.idem (groene) f 3. tot f 6.per 100. Snijboonen f 1.30 tot f 1.50 per duizend. Uien f 1.50 tot f 0.p. 100 bos. Roode kool 10 cent per stuk. Sav. kool 8 cent per stuk. KERKNIEUWS Een predikante. Wij hebben onlangs gemeld schrijft de N. R. Ct. dat mej. Annie Zernike het propo nentsexamen bij de Doopsgezinde Sociëteit heeft afgelegd. Zondag leidde mej. Zernike den dienst in de Doopsgezinde gemeente te Boven- knijpe en Zondag den 30°n dezer in die te Zutphen. Dit is niet de eerste maal, dat een Nederlandsche vrouw in ons land een gewone godsdienstoefening leidt. Van iet Leger des Heils gezwegen, hebben b.v. in de Vrije Gemeente te Amster dam wel mej. E. Knappert en mej. de Favauge, gepreekt, maar het is nu de eerste maal, dat een langs den ge wonen weg afgestudeerde en tot den Evangeliedienst in een erkend kerk genootschap toegelaten vrouw dat doet. Zal nu vraagt het blad bin nenkort de predikante ook dominee- sche worden, niet in de oude beteekenis van domineesvrouw, maar als herderin en leerares eener gemeente. Begunstigd door mooi zomerweer is gisteren in het Maatbosch bij Gin- neken het 36,te Zniderzendingsfgest gehouden. Er waren twee spreekplaat sen. Als sprekers traden op prof. dr. H. Th. Obbink, te Amsterdam, die de openingsrede hield, Abraham Pennings zendeling, ds. G. P. AVaring predikant te Meppel, ds. AV. AV. Meijnen predi kant te Dordrecht, ds. J. Henzei pre dikant te Boxmeer, ds. A. M. Knott- nerus pred. te Arnhem, H. Hendriks oud-zendeling, ds. J. B. Netelenbos pred. te Heerenveen, E. Kloosterman ex-anarchist te Assen, ds. M. v. Empel predikant te Middelburg en ds. J. C. Schröder JCz. pred. te Nijmegen. Ongeveer vierduizend personen be zochten het terreintwee extra treinen een van Vlissingen en een van Rot terdam, voerdpn vele vreemdelingen Beroepen bij de Geref. kerk te AVorkendam, Ds. E. J. Wientjes te Krimpen a/d. Lek; te Lekkerkork D. N. Diemer te Dronrijp. Voetbal. De'Goudsche Voetbalclub „T. O. P." zal haar nieuw terrein aan den Win ter dijk feestelijk inwijden met hot houden van serie wedstrijden op Zon dagen 20 en 27 Augustus a.s. Tot deolname hieraan zullen verschillende clubs worden uitgenoodigd. Waarschijnlijk zal ter afwisseling een korfbal wedstrijd gespeeld worden tusschen oen Rotterdamsche en oep Utrochtsche vereeniging. Vliegen. Do vroegere schaatsenrijder thans aviateur Sieb Koning heeft gisteren avond te 3 min. voor achten bij prach tig stil weer met een passagior den vliegtocht aanvaard van Leouwarden naar Groningen. Koning heeft zijn dool niet mogen bereiken. Wegens een defoct aan de schroef is hij achter Veenwoudon in een weiland 011 vol planó mooten dalen. Do aviateur en zijn passagier Le- dougno kregon geen letsel. De ma chine is eenigszins beschadigd. Paarlen der rijken en paarien tier annen Naar aanleiding der Tariefwet schrijft „De Goedkoope Vlaardingsche Cou rant" o.a. „Vraagt bijvoorbeeld iedoren arbei der die onpartijdig wqnscht te oor- deelen, ia niet alloen arbeiders, maar elk weldenkend mensch Wat dunkt U van het invoerrecht op paardenvleesch AVat dunkt U van het invoerrecht op margarine Wat dunkt U van het invoerrecht op gesmolten of ongesmolton vet? Wat dunkt U van het invoerreoht op meel? Wat dunkt U van het invoerrecht op klompen En hij zal u antwoorden dat zijn heusch geen artikelen om te belasten, want immers de armsten onder de armen gebruiken paardenvleesch, mar garine, gesmolten vet, klompen enz Is het geen schande, dat men, na al, deze artikelen gelezen te hebben, ziet staan „Paarlen zijn ook vrij, ook al zijn zij aan snoeren geregen of in sieraden De paarlen der rijken worden ont zien, maar de paarlen der ellendigen worden belast. Aan deze regeeringsdaad li^t een beginsel ten grondslag. Zij kiest in plaats van het Christelijk, het fari zeeërs-standpunt, dat zich in Christus' dagen ook vergreep aan de paarlen der ellendigen. En waarom doet ze dat Om het conservatisme in kwaden (dat buigt voor het mammonisme) te ontzien en te behagen. De regeering heeft dus den naam van Christus zich onwaardig gemaakt en ligt geknield voor farizeïme en Tegen die afwijking moet elk pro- testeeren, die zich aan de zijde van CJhristns schaart." Laatste Berichten. - Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is de toestand van het Tweede Kamerlid Th. H. De Meester, vooruitgaande. Wel is de patiënt nog in het Roode Kruis te 's Gravenhage, maar hij brengt een groot deel van den dag in den tuin van die Kliniek door en mag bezoeken alleen van familie ontvangen. Op het Bezuiden hout te 's Gra venhage werd hedenvoormiddag een 14-jarige jongen door een automobiel oven-eden, volgens ooggetuigen buiten schuld van den chauffeur. Met een gebroken been werd de knaap opgenomen. In de Roodo-Kruis kliniek werd hem een voorloopig ver band aangelegd, waarna hij werd ver voerd naar het gemeente-ziekenhuis. In een marmergroeve te Betto- cyli bij Carrara zijn tengevolge van een instorting 8 werklieden gedood en 4 gewond. Twee personen worden nog vermist. Commentaar leverende op de diplomatieke stappen van Frankrijk bij liet Kabinqt in Madrid beschouwon talrijke Franscho bladen het incident als gesloten. Volgens de Echo de Paris, had de Duitsche gezant te Parijs von Schön Gosteren een onderhoud met minisjer Do Selves, betreffende de onderhan delingen. Hierbij was ook sprake van de door Duitschland gevraagde com pensaties in Zuid-Afrika. Von Schön drukte den wonsch uit, dat de entente ook in onderdeelon geregeld zal kunnen worden. Zoel i e d enstaking. Ondanks do oppositio van het bestuur besloot do vergadering van voorlieden heden morgen de staking op te heffen. Reeds meldden zich vanmorgen verschillende voerlieden bij do werkgevers aan niet allon konden worden aangenomen. De schuitenvoerders besloten het werk nog niet te hervatton aangezien onder de huidige omstandigheden het werken nog niet zonder gevaar voor eigen veiligheid kan worden aangevat, De uitbrekers. De nasporin- gon naar do beide ontvluchten uit de strafgevangenis te 's Hertogonbosch orden door de rijkspolitie ijverig voortgezet. Tot hedenmiddag had men de vluchtelingen echter nog niet kun nen ontdekken. Benoemd: 17 Juni, tot com mies der posterijen en telegrafie 4e klasse, de adspirant-commiezen dor posteryen en telegrafie, M. W. Schoi- demans, J. W. te Kolsto, R. 8. T. Gording, B. Niewold, J. H. Waterberg, G. Muller on C. Dogtorom en cle sur numerairs der posterijen en telegrafie J. Nierstrasz (o.v.), j. Voen, E. Ter- steeg (o.v.), J. H. Gasau, M. H. Boar- da, P. C. van der Slikko, J. van der Boel, H. C. van do Ven en P. D. Goot- hper 1 Juli. tot schrijver te 's Gravenhage (postkantoor), E. Huurman (o.v,). Verplaatst: 26 Juni. de klerk der posterijen en telegrafie le klasse H. A. van Meeuwen, van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Enkuizen 1 Juli. de commies der posterijen en telegrafie 3e klasse H. J. van de Kleinemulder, van het postkantoor naar het telegraafkantoor te Rotterdam. De klerken der posterijen en tele- afie le klasse H. van Meel, van het telegraafkantoor naar het bijpost- en telegrafkantoor „Hobbemastraat te Amsterdam en G. van Driel, van Enk huizen naar Amsterdam (telegraafk.). van alle Mantels, Costumes, Costuuies-lailleur, Blousen, Gekleede en Trotteur Kokken, Onderrokken, Japonstoffen, zijde en verdere NOUVEAUTÊ'S fcot buitengewoon iage prijzen. GOUDA. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 18 Juli. Marinus, ouders J. A. Roepers en S. M. Van Leeuwen. 19. Johan Jacoba, ouders J. de Mol en E. B. Stroevo. Hillegonda Johanna, ouders W. Vonk en J. Dirkse. Adrianus Cornelis. ouders C. Bak ker en B. van Es. OVERLEDENGeene. GETROUWD 19 Juli. J. G. Was sing en A. Snel. B. Joossen en M. van Duin. REEUWIJK. GEBORENGrietje, ouders D. van Wens veen en J. de Jong. Anthonie, ouders M. Nieburg en M. van den Spiegel. OVERLEDEN: A. Perdyk 1 jaar. Grootendorst Wed. van K. de Knikker 75 jaar. GEHUWD: geen. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.9 te Parijs, laagste stand 756.9 te Horta. Verwachting tot den avond van 21 Juli Zwakke voranderlijke wind, afne mende bewolking, waarschijnlijk droog weer, warmer. Ki feci e 1111 a 11 del te A uister dam 20 JULI 1911. Koers van hodon 88"/.. 92%;- 231 329 183 Vis Staatsleningen. 'Nerl. Cert. AVerkolijko Schuld 3 pet. 839/n Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. 93 Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 647a Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. 1015/,( ld. Obl. (Gr. Russische Spw. mij.) 1898 4 pet. 91 ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 946/ifi ld Obl. 60 Emissie 4 pet 89 Japan. Obl. 1899 4 pet. H05/,6 Ver. St. van Mexico Afl. Obl. l-4e serie 5 pet. 477/,rt Brazilië. Funding Loo- ning 5 pet. 1041/8 d. Obl 1889 4 pet. 87% Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. ö76/8 Bank- en Crediet-lnsfel- llngen. Nod. Bankaandoelon 210% ludustr. Oaderiiciiiiiigeu American Car Foun dry Comp. C. v. A. 577a ld.Smelting Refining Co. Cert. v. A and. 81 Anglo American Tele graph Cjr. Cert. v. A. 26 7a U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 79 %8 K»l. ('rediet lustell. cii Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. 231 Jav. Cultuur Mij. Aand. 324% Nod. Handel-Mij. C.v.A 182% Mijnbouw Myeii. Kotahoen" Mijnbouw 120 My. Gew. Aand. Redjang Lobong, Mijn- 697 bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. 797» Petroleum-Oudern. Dorische Petroleumin dustrie M\j. Gew. A. 1667; Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A 452 „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A 445 Scheepvaart MOen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 1677a Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. 115 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 17% Ta bak -Onder uem ingeu Bindjoy Tabak Mij. A. 114% Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. 63% „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. 75 Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 4%„ Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 10% .Spoorwegen. Holl. IJveren Spoor- wegmy. Aand. 827a My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 92% Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 676 Warschau-Weenon Spoorwegmij. Aand. 212 dito dito Act. de Jouiss. f 140. Amerika.AtchisonAlg. oxdiv. Hypb. Obl. 4 pet. 987/a Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 37 lfH Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 1877a 187'%^ Wabash Gew. Aand. lö'/u 16%, PreiiiieleeiiingeH. Amsterdam Aand. 3 pet 107 Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 155% GELDKOERS. Prolongatie 2%—27i pCt. Amerikanen goanimeerd, Nationale HtiatHfondsen iets beter, Culturen flau wer, Petroleums eyeneens flauwer, Tabakken iets lager, Mijnen ook lager.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2