'IEKAN No. 11615. Vrijdag 21 Juli 1911. 50e Jaargang. Verschij nt dagely ks Sixiten laxxd.. Bnitenlandsch Niews. FEULLETOb. De GanzencLokter. LTieu.'WS- ezx -^<^-v-ert®zi.txe"bl©-cL voor O-o-clcLsl ezx Oïxxstxelceaa.- VAN ID«n iren behalve Zon- en Feestdagen. p R u g D v f r¥ïïnTïTïo Telefoon Interc. 82. n ontbreken L” Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. O, Coiffeur, I; si-! n 1.60 E HET levering. b« Zn., Gouda (Wordt vervolgd. a uArmeusorg. parageld tijdig n (vangen vu vermakalqk- du in onna 1JN. IJN. E (lOIIMHE COURANT. BU kSTADE, ft.. OANTZIG, [arid, 43. GOGEN. iSHOVEN. ST. f 1.25 .1.50 150 1.90 .AN«E ioên en dijk het trekken, i bederft mi noch usschen zeep en n 2.- lorteerd) es Shampeo- Uit het Hoogerhuis. Er loopen alarmeerende geruóhtcn, dat de oppositieleden in genoegzamen getale zullen worden bijeengebracht, om de „Parliament bill” in derde le zing te doen vallen, indien Lord Lans downe en de leden der oppositie, die hem geregeld steunen, zich van stem ming zullen onthouden, terwijl zij bo vendien het van belang achten, de wet heden avond te bespreken. tusschen de koninklijke familie van Portugal en de Engelsche regeering. Het Portugeesche koninklijke huis had de omwenteling zien aankomen en getracht voor het geval dat deze uit brak zich de hulp van Engeland te verzekeren. Het had Engeland daar voor als schadeloosstelling aangeboden een stuk land in Afrika. De Engel- sche regeering had echter dit aanbod van de hand gewezen. Deze mededeeling wekte groot op zien. Van 1-—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer w 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. COLOGNE, Ctn zuKöln, Ipgnneri/j fl. Zakflacons Spanje. Woensdag heeft te Madrid nood weer geheersoht. Na een buitengewoon warmen dag brak tegen den avond een onweer los, gepaard gaande mot geweldigen hagel slag en regenval. Duizenden ruiten zijn vernield de straton zijn bedekt met brokstukken van schoorstoenen. Geheele daken werden door de rukwinden meoge- sleurd. Het regenwater stroomde door de straten, zoodat het verkeer onmogelijk werd. Gedurende het noodweer wer den oonigo lichte aardschokken waar genomen, waardoor verschillende hui zen zijn beschadigd. Het telegraaf- en telefoonnet heeft duchtig te lijden gehad. Engeland. In korten tijd zijn er in Surrey twee kindermoorden gepleegd. In beide ge vallen was het een meisje, dat dood en mishandeld ergens buiten op het veld werd gevonden. Zondag word het eone meisje gevonden bij Staines. Dinsdagochtend het andere bij Chert - sey, oen kleine twoo uur van de andere plek. In ’t laatste geval was hot meisje, oen kind van 10 jaar, ’s middags om 12 uur uit school gegaan en niet thuis gekomen. Zij word in een poel go- vonden met vele wonden aan het hoofd. Het eorstgevondon meisje heeft men in gezelschap van een man ge zien. Noorwegen. Do beide door do Regeering be noemde bemiddelaars zijn thans aan het werk getogen, maar tot dusver hebben zij nog weinig succes gehad. De werkgevers hebben zelfs gewei gerd te voldoen aan hot verzoek, om, zoolang de onderhandelingen duren, geon verdere uitbreiding aan de uit sluiting te geven. Dientengevolge is sedert Zaterdag het aantal uitge sloten van 17.000 tot 32.000 gestegen. Do uitsluiting omvat thans de geheele mynbouw, de hout- en de papierin dustrie, do zaagmolens, de boschcul- tiUtr, de ijzergieterijen on machine fabrieken, alsmede do meeste metaal - warenfabrieken. Te Christiana zijn thans ongeveer 6000 arbeiders broodeloos. De districtsraad van „Nedre Ekor” besloot om omiddollijk te doen aan vangen met de uitvoering van ge meentewerken ton einde een deel der uitgeslotenen aan work to helpen. Zwitserland. Een Zwitsersch handelsroiziger, die veol misbruik maakte van sterken drank, schoot in een bosch bij Bern zijn twee zoontjes van zeven en elf jaar dood. Zijn derde zoontje kon ontvluchten. De moordenaar bogaf zich toen naar oen nabij golegen dorp, waar zijn dochtertje in oen vacantie- kolonie vortoofde, om ook dit kind te dooden. Gelukkig kon men dit laatste nog bijtijds verhinderen. Duitschland. De Vossische Zeiting schrijftOp de beurs te Berlijn is hot gerucht ver spreid, dat Kinderlen Wachter naar Italië. In Venetië is de hoofdpijp van de waterleiding midden in de lagune der mate beschadigd dat de stad gedurende minstens veertien dagen van drink water verstoken zal zijn. Ofschoon door de gondels en barken, welke de kanalen doorkruisen oen nood-dienst georganiseerd is, blijft het watergebrek in deze warme dagen een ware ramp. Men vreest, dat de stoómbootdienst op de kanalen zal moeten gestaakt worden, daar de ketels niet met zout water kunnen werken. Portugal. Uit Lissabon wordt aan het Ber liner Tageblatt geseind De regeering maakt bekend, dat in het koninklijke paleis een kleine koffer gevonden is, die de geheime briefwisseling bevat „Heeft u reeds eenmaal in uw leven gelogen Hij wierp haar een onzekeren blik toe„O ja,” zei hij daarna, „zeer dikwijls. Als ik schoolblijven moest, was ik onuitputtelijk inyhet vinden van uitvluchten.” Zij schudde ernstig het hoofd. „Neen, ik meen ernstige leugens. Is u reeds eens in de gelegenheid geweest, een valsche rol te spelen, iets anders voor te stellen dan u in werkelijkheid is?” Bij deze woorden werd het hem onbehaaglijk te moedezou zij mis schien iets gehoord hebben Hij schaamde zich voor het meisje en maakte het voornemen zoo spoedig mogelijk zich uit zijn dubbelzinnige positie te bevrijden. „Ja, ik ben ik ik was in dezen toestand,” stamelde hij. „En hoe gevoelde u zich toen?” vroeg Edith met aandrang en keek hem daarby bijna angstig vorschend in het gelaat. „In een schrikkelijken, vreeselyken toestand I” riep hij vol overtuiging. „Het angstzweet staat stond mij op het voorhoofd.” „Juist, precies zei Edith met een zwaarmoedigen hoofdknik. „En als men dat nu geheel zjjn leven lang moet doen, meent u dan, dat men er dan gezond en vroolijk kan uitzien? Amerika. De werkzaamheden voor het droog- pompen van het wrak van de Maine, in de wateren van Havana, worden voortgezet en kwamen Dinsdag tot een eind. Ook de boeg van het ver gane slagschip ligt nu vrijwel geheel droog. En, curieus genoeg, uit zekere vervormingen en verbuigingen die Dat wil zoggen, als men het gevoel oen onwaardige rol te spelen, steeds voor den geest heeft.” „Neen, juffrouw,” antwoordde hij ernstig, „daarbij zou ik zelf bleek en mager worden. Daarentegen bestaat echter een middel.” „Een middel?” zeide zij snel. „En welk zou dat zijn?” „Den een of anderen mensch de waarheid zeggen, dat verlicht, dat be vrijdt,” antwoordde hij eveneens snol. „Niet allo menschen zijn hel waard, dat men hun de waarheid zegt, maar hier en daar vindt men wel eens een mensch, die het wel waard is. Weet u wat, juffrouw, ik geef u een goed voorbeeld door met de waarheid te beginnen. Weet u, wie ik ben? Een vee arts.” Hij had het met een groote snel heid uitgestooten en ademde nu verlicht. „Een veearts?” vroeg Edith ver baasd. „Maar „Wat moet u dan bij mij uitrich ten maakte hij den zin af. „Dat wil u immers zeggen. Ja, juffrouw, ik speel een valschen rol, die mon mij opgedrongen heeft. Ik mocht het eigenlijk niet zeggen, doch nu ik |och den doktor spelen moet en ik ingezien heb, dat waarheid het geneesmiddel is, dat u genezen zal, moet ik het aan wenden. Frankrijk. Een Parijsch blad meldt dat in den loop der instructie tegen do drie syn dicalistische leiders Viau, Baritaud en Dumont, die beschuldigd worden, militairen te hebben opgezet tot plichts verzaking, ernstige feiten aan het licht zouden zijn gekomen, welke, bij even- tueele bevestiging, aan de zaak oen groote uitbreiding zouden geven. Men brengt hiermede een nieuw optreden in verband met het metse laarssyndicaat, hetwelk het grootste contingent levert aan de stakers in de bouwvakken. Honderd afgevaardigden van dit ploffing dus een schip. Maar do autoriteiten, die de werken tor drooglegging van do Maine leiden, willen zich tot dusver nog niet mot eenigo beslistheid over dezo nieuwste bevinding uitlaten. Men weet, dat het aanvankelijke resultaat van het Maino-ondorzook had geleid tot do opvatting, dat or geen aanslag van buiten, maar onkel oen explosie van binnen (vermoedelijk door zelfontbranding van kruit) was ge weest. 21) Hij keek haar verwonderd aan. „Stel een weinig vertrouwen in mijn wetenschap,” zeide hij. „Ik weet het best, wat mij ont breekt,” antwoordde zij kalm. „Maar waarom zegt u het dan niet vroeg hij op trouwhartigen toon. „Ziet u, juffrouw, dan zou men u zoo gemakkelijk kunnen helpen.” „Mij kan geen arts helpen,” zeide zij zacht. „Geen arts?” vroeg hij levendig. „Een mensch, een heel gewoon mensch wel? Luister eens, ik ben om zoo te zoggen ook een mensch als ik op recht wil zijn, meer mensch dan arts, probeer het eens met mij.” „Ik kan niet, dokter,” antwoordde zij en schudde treurig het hoofd. Haar treurigheid groep hem in het hart. „Zeg asjeblieft niet dokter verzocht hij. „Daarbij denkt men im mers altijd aan plantenaftreksels en pillen en dat brengt eone scheeve verhouding te weeg. Schenk mij Uw vertrouwen; ik zou U zoo gaarne helpen, omdat U er zoo treurig uit- Het huis was dicht bezet, en or was eon ongewoon groot aantal liberale lords. Lord Morley, die de besprekingen der derde lezing opende, logde er den nadruk op, dat de wet is gewijzigd door amendementen van Lord Lans downe en andere peers, welke wijzi gingen een doodelijken slag zouden toebrengen aan het prestige, de voor rechten en hot gezag van het Lager huis. Hij wenschte dat de wet er door zou komen zonder al te groote sociale beroering met zich te sloepen. (Gelach bij de oppositie). Hij bedoelde niet eone slechts op pervlakkige beroering, doch eene, die inderdaad in wijden kring zou gevoeld worden. Lord Morley besloot met den raad, do wet nog hedenavond te behandelen. De wet aannemen be- teekent niet, dat het Hoogerhuis zich overgeeft adn het Lagerhuis of aan de Regeering, maar dat het zich on derwerpt aan de uitspraak en het oordeel van het land, blijkens de laatste verkiezing. Lord Lansdowne ontkennende dat do amendementen do budget privile ges van het Lagerhuis raakten, of onredelijk zouden zijn, zeide dat som mige der ingediende amendementen naar de meening der voorsteller zóó belangrijk zijn, dat zij zeker niet be reid zullen zijn er afstand van te doen, zoo lang zij vrij in hunne handelingen blijven. (Luide toejuichingen der op positie). Hij raadde de peers aan te berusten in de derde lezing van de wet. De dorde lezing van de „Parliament bill” is ten slotte zonder stemming aangenomen. Marokko. ,Het incident Boisset kan als afge daan worden beschouwd, Fr,ankrijk heeft er bij Spanje op aangedrongen, dat het zijn verontschuldigingen zou maken voor het willekeurig optreden tegen Frankrijke consulairen agent. Spanje heeft waarschijnlijk de billijk-/ heid van dien eisch wel erkend en schijnt er aan te willen voldoen. Met de onderhandelingen tusschen Duitsch- land en Frankrijk schijnt het minder goed te gaan. Hier is het woord „schijnt” bijzonder goed op zijn plaats, omdat van regeeringszijde het beloop der onderhandelingen strikt geheim wordt gehouden. De Matin, het Pa- rijsche sensatieblad, weet echter mee te deelen, dat Duitschland als scha deloosstelling van Frankrijk een aan zienlijk deel van de kust van Fransch Congo zou eischen, Libreville inbe grepen. Hoewel deze mededeeling mot het uiterste voorbehoud moet worden aanvaard, is door de Fran- sche pers toch direct het ónmogelijke van dezen eisch besproken. Bij de onderhandelingen heeft de Fransche gezant Cambon dan ook reeds ge vraagd hoe Frankrijk in dat geval zijn koloniaal gebied zou moeten be reiken. Van Duitsche zijde werd toen opgemerkt, dat er een spoorweg moest worden aangelegd. De Fransche bla den /beschouwen echter in het alge meen dit voorstel van Duitschland als een overvragen, om zooveel mogelijk van Frankrijk los te krijgen. De Temps evenals de Débats dringen er op aan, dat Frankrijk geen stuk van zijn Congo-gebied zal af staan. Moch ten dan de bespreking tot niets leiden, dan kan de oplossing worden toever trouwd aan de mogendheden, die in 1906 de acte van Algeciras ondertee- kend hebben. de” 8‘/i uur, an de Kon. ud-Onderoffi- tuda. ouw- enWo- ipieringstra^t x vergadering ziet. Stel U eens voor, dat ik een blad papier was Zij keek naar hem en moest ondanks haar zwaarmoedige stemming lachen de weldoorvoede mijnheer met zyn rooskleurig gelaat, een blad papier! „Daartoe behoort veel voorstellings vermogen,” zeide zij glimlachend doch zonder spotternij. „Dat U ongetwijfeld bezit,” voegde hij er vriendelijk bij. „Als ik nu bij voorbeeld eens Uw dagboek was, wat zou U er dan in schrijven „In het geheel nietsik houd geen dagboekantwoordde zij. „Maar juffrouw,” zeide hij op bijna verwijtenden toon, „men moet toch op de eene of andere wijze zijn hart uitstortenanders springt het aan stukken. Hoor eens, geen verdriet is zoo groot, of het wordt kleiner, als men het aan een ander meedeelt en een vreeselijk, somber geheim zal het toch wel niet zijn, dat zijn scha duw over uw leven werpt.” Zooals men het nemen wilniet iedereen meet de dingen met dezelfde maat.” „Dan moet men juist aan het ver gelijken gaan. Kom, biecht eens op, lieve juffrouw, ik zal zoo stom wezen als twee graven en een visch,” zei hjj schertsend. Toen hij haar treurige gelaatsuitdrukking zag, voegde hjj er syndicaat n.l. hebben, teneinde een bewijs te leveren van solidariteit met het gearresteerde drietal, de circulaire laten herdrukken, voor welker ver spreiding dezo zijn gevangen genomen. Allen hebben het stuk,met hun vollen naani onderteekend, ep er bovendien de volgende zinsnede aan toegevoegd: „Wij zeggen tot den soldaat: Her innert u, dat gij, gisteren nog arbeider, dit morgen weer zult zijngij zult geen enkele order, van wien deze ook moge komen, welke u tot moordenaar kan maken, opvolgen.” De Bond van syndicaten van het Seine-departement deed daarop duizen den strooibiljetten verspreiden, waarin deze aansporing voorkwam„Men deelt mode, dat zestig arrestaties en huiszoekingen zullen plaats hebben. Woest op uw hoede tegen deze wille keur.” Een en ander klinkt vrij geheim zinnig, ook in verband met de ar restatie van een soldaat zekeren Brière, op beschuldiging van het veroorzaken der sneltreinontsporing bij Chartres, Doch de justitie schijnt een ergerlijke samenspanning op het spoor te zijn. Mioden-Amerika. Een telegram uit New-York aan de Köln. Zeitung bericht, dal de regoe- ringstroepen door de opstandelingen zijn verslagen. Er he^rscht groote ongerustheid onder de vreemdelingen. Het schip Antoine Simon is niet slag vaardig. Eenigo aanzienlijke Duitschers zijn uit het land gezet, onder ver denking de opstandelingen te hebben geholpen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post a Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: L Tiendeweg 64-, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren platen en balkon van de kiel hebben ondergaan, wordt nu weer geconclu deerd, dat er misschien toch eon ont- van bujton af is geweest, en vijandelijken aanslag op het f 0.65 0-85 1.20 1.20 ernstig en hartelijk bij: „In ernst ge sproken, juffrouw ik heb het gevoel, dat ik u zou kunnen helpen en don goeden wil, om het te doen, heb ik ookik wil u niet met levertraan en dergelijke middelen maar met een goedgemeend vriendenwoord helpen.” In de hartelijke woorden zoowel als in de stem van den man lag iets, dat een weldadigen indruk op haar maak te en een gevoel kwam in haar op, waarvan zij zich tot dusverre geen rekenschap had kunnen geven of dat zij ten minste altijd met geestkracht had moeten bestrijdenhet verlan gen haar hart uit te storten. De moe der die haar werkelyke of voorgewende gevoelens voor iedereen op de tafel wierp, kon de vertrouwelinge van haar zuiver voelen niet zijn, en het zwervend leven waartoe haar moeder haar veroordeelde, kon zij zich niet bij eene vriendin aanslui ten. De hoeren, met wie zij in aanraking kwam, maakten haar het hof, maar toonden geen deelneming voor haar zieleleven, en deze man, die er noch poëtisch, noch belang wekkend uitzag, had opeens met een paar deelnemende woorden het ver langen naar een deelnemend hart in haar gewekt. Ze bleef eenige oogen- blikken nadenkend zitten, waarop zij hem op den man af de vraag stelde:

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1