MARKT 9 - GOUDA. - Teleph. Interc, 2 Gecoifectionneerde Dameskleeding GEHEEL OP TE HEFFEN. MAANDAG 24 JULI voortzetting van alle voorhanden zijnde Tapijten, Karpetten, Vloerzeilen, Linoleums, Vitrage, Wollen Dekens, Gestikte Dekens, Ledikanten eu verder alles wat lot de Tapijt en Bedden-Afdeeling behoort. in de» korst mogelijken tijd zullen wij deze Artikelen voor ZOMERMANTELS, Mantel-Costms, Bloisea enz. r zeer lage prijzen opgeruimd worden vooi' Wegens noodzakelijke uitbreiding onzer Aftleeling en gebrek ann Elalageruimte voor dat Artikel, zijn wij besloten onze ongekende pryzen opruimen. I)e nog voorbanden zijnde Ziio Etalages. No. 11616. Zaterdag 22 Juli 1911. 50e Jaargang. £Tie-o.-ws- en ^.d.-v-extean.tio"bla-d. voor GrO"u_cLa. en OxxxstrellarezEL. Verschijnt dagelij k> behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Tweede Blad Het tarief en de landbouw. Stadsnieuws. BUIL! TAPIJT-AFDEELING Algeheele Opruiming GOUDSCHE COURANT. I'KIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post f 1.25 I 50 1.50 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLangf Tiendewec. f>4, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren {Mspfj K. a aO PK IJS DER ADVERTENTlfiN: Van 1—5 gewone regels met bewysniimmer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee Iterekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 hij vooruit betaling. elke regel meer 6 ets Reclames I 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Mot teere zorg, zoo vertelde on langs een cleriaal orgaan, heeft de regeeriiig trachten te waken hij de samenstelling van het nieuwe tarief voor de belangen van landbouw en veeteelt. Braaf toch, nietwaar, lezer, van dit christelijk kabinet De teere zorg van de regeering bestaat niet in een invoerrecht op de produeten, die onze land- en tuinbouwers, onze veehouders en zuivelberriders mits gaders onze kaasmakers voortbren gen. Zij zijn niet door den Minister van Financiën bedacht met een be scherming, als bijv. aan de schatrijke firma Kegout, en de even rijke Overij- seische jute-fabrikanten ten deel zal vallen. Zoo'n bescherming is voor hem iets onmogelijks, want rij vinden hun afzetgebied op de buiten- landsche markt. Zij zijn de mannen van de exportbedrijven, die van invoerrechten niet bet minste voordeel zullen genieten, doch ei" uitsluitend het nadeel van de boehen zullen krijgen. Waarin bestaat dan toch wel die teedere zorg der re geeriiig? In de Memorie van Toe lichting tot het Tariefontwerp wordt ons een tipje opgelicht van den sluier, welke den schat van gouver- menteele teederheid voor land- en tuinbouw verbergtHet voermeel zal niet worden belas t, o m- dat daardoor de bedrijfskosten van den beer zouden stijgen. Het staat werkelijk in de Memorie van Toelichting! Blijkbaar hoeft de mi nister niet ingezien, dat hij in dat enkele zinnetje zijn heele Tariefont werp veroordeelt. Wij zijn toch Zijne Excellentie natuurlijk zeer dankbaar voor zijn teere zorg voor onze onschuldige koeien, stieren en ossen en wat meer tot den viervoe- tigen inventaris van een boerderij behoort. Maar hoezeer moet bij een minister, die geen meelrecbten op voermeel voorstelt, omdat dit tot prijsverhooging zou leiden, de logica zoek zijn, waar hij zonder blikken of blozen een invoerrecht voorstelt op bet meel, dat grondstof is voor de menachelijke arbeidskrachten in datzelfde boerenbedrijf. Welk een zonderlinge tegenstelling, die téére zorg voor het voermeel van het vee onzer boeren, en daarnevens het voorgestelde recht op het voedsel van duizenden boerenarbeiders De teere zorg des ministers uit zich nog op andere wijze. Honder den artikelen zullen door de Tarief- verhooging in prijs stijgen. Wel tracht minister Kolkman de verontruste kie zers te paaien met het regeerings- argumentje dat de prijs van de besehermende waren niet zal stijgen, doch bij het afdeelingsonderzoek der Staatsbegrooting is het wel anders verteld. Toen bij die gelegenheid sommige Kamerleden klaagden, dat de sociale hervormingen steeds meer lasten leggen op de schouders der werkgevers, antwoordden de tarief- voorstanders in de Kamer, dat de werkgevers in de prijsver- hooging, die het gevolg der Tarief wet zou zijn, een ver goeding zouden vinden voor dp hoogere lasten! Wat zou trouwens het bijkomstige doel van het Tariefontwerp: „Bevordering der nationale nijverheid" anders kunnen bedoelen dan prijsverhooging der in het binnenland geproduceerde arti kelen? Maar, wie zullen, zooals de volksmond zegt. koud blijven van het zoete winstje, dat als prijsver hooging aan de „beschermden" in den schoot wordt geworpen, zonder meerdere ontwikkeling der energie, zonder ojfcioering der techniek van het bedrijf? Natuurlijk allen, die ondergebracht moeten worden in de rubriek der onbeschermden. Dat zijn alle export bedrijven, en als 110. 1 daaronder onze landbouwers, onze tuinders, onze veehouders, onze zuivelberei- ders, en onze kaasmakers. Zij krijgen zeer zeker ook het hoogere deel der lasten voor de sociale voorzieningen te dragen. Hun wordt nog zwaardere last opgelegd. Zij vinden niet in prijsverhooging de voorgespiegelde vergoeding. Zij „genieten" ook prijsverhooging, d w. z., zij mogen meen b. 01 a 1 e n in plaats van te ontvangenr Zij zullen al de benoodigdheden voor hun bedrijf duurder mogen be talen. I)e protectionist lacht smalend wat bekommert Hij zich om de wel licht luttele verhooging, die de Ta- riefwet voor eenig artikel ten gevolge zal hebben. I)och onze landbouwer, Uie wel weet, dat de oude Bartjes een goed rekenmeester was, zal met weinig moeite tot de eoVlusie komen, dat zijn zuinige voorzaat niet voor niets tot zijn lijfspreuk proclameerde „Veie kleintjes maken een groote". Als hij zijn wei wil afschutten met prikkeldraad, pakt het tarief hein in zijn beurs. Als hij zijn aard appelen in zakken stort, gevoelt hij met gepaste dankbaarheid in zijn buidel, dat hij mag dokken ten be hoeve der Rijssensche jute-industrie. Het krachtwerktuig, dat hij zicli aanschaft tot meerdere volmaking van zijn bedrijf, zal hein juist het invoerrecht van den tbeder zorgenden minister Kolkman meer kosten. Hij zal op alle wijze ondervinden dat de teedere regeeringszorg hem met een hardnekkige liefkoozing ken baar wordt gemaakt. Misschien, dat hij dan terugdenkt aan den tijd, toen een Van Dedem en een Van Kerk wijk den ondergang van onzen land bouw profeteerden, als geen graan rechten geheven werden, Hoe schit terend heeft de energie onzer boe ren, die de cultuur tot steeds hooger intensiviteit opdreven, huil profetie gelogenstraft. En deze „selfhelpers" worden thans door de. teere regeeringszorg op zwaarder lasten gesteld ter wille van sporadisch te vindpn bescher melingen, die mogelijk profiteeren kunnen ten koste van allen. Door de teerste zorg van een vaderlijk gouvernement wordt hun als een zwaard van Damocles hoven 't hoofd gehangen, dat de weerwraak van het buitenland hun export door hoogere of bongo rechten zal treffen. Waaldijk, als uit ecnigen kring het verzet mocht opkomen, het zou moe ten zijn uit de organisaties van land bouw en veeteelt, tuinbouw, zuivel industrie en kaasmakerij, wier be langen, geheel samenvallende met liet algemeen belang, tot het uiterste zich dienen te verzetten tegen een wet, welker „teere" zorg zich open- haart in een verzwaring van den bestaansstrijd van de energieke be werkers van den Nederlandsehen bodem. GOUDA, 22 Juli 1911. Gemeenteraad. In <le gistorenavond gehoudon ver gadering van den geraoonteraad waren aanwezig alle leden behalve de hoeren van der Torren on van do Volde, die boricht van verhindering hadden in gezonden. Ingekomen waren do geloofsbrieven van de horkozon faadsledon do hoeren van de Velde, Herman, Vergeer, van der Roe en Jongenburger. Nadat deze door een door don voorzitter benoomdo commissio be staande uit do heeron Nederhorst, Kolijn en IJsscldijn waren onderzocht en goedgekeurd werd bij monde van den heer Nederhorst tot toelating ge adviseerd. Daar de heer van do Velde in zijn geloofsbrieven niot had ingovuld zijn ambt van Ambtenaar van don Bur gerlijken Stand meende de heer Neder horst namons do meerderheid der Oom missie van onderzoek oerst echter de vraag te ^loeten stellen aan don Raad of dit yerzuim, want ala zoodanig werd het door de leden beschouwd, moest worden aangemerkt als een reden, waarom de geloofsbrieven van den heer van de Velde niet zouden kunnen worden goedgekeurd. Na eenigo discussie werd deze vraag ontkennend beantwoord en tot toela ting van den heer van de Velde en de andere hoeren als leden van den gemeenteraad besloten. Na voorlezing der notulen der vorige vergadering welke werden goodge- keusd, werden eonige modedeolingon gedaan betreffende door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten voorts deelde de voorzitter mede dat waren ingekomen de rekening van de ge meente over 1910; de bogrootinge i voor 1912 van de gesubsidieerde in stellingen van weldadigheid en die van de Bank van leening, en de Hoffmans- 8tichtingen, eenige brieven van B. en W. waarvan de behandeling aan de orde was gesteld, een adres van de ver. tot bestrijding der Tuberculose waarin adhaesio wordt betuigd aan het door de Goudsche Vereeniging voorVolks- en schoolbaden reeds ingediend adres betreffende een Volksbod, en adressen van de afd. Gonda van den Alg. Ned. Typografenbond en de R. K. Typo grafenbond houdende verzoek om bij de aanbesteding van het drukwerk der gemeente dit alleen te doen uit voeren op die inrichtingen, die vol doen aan de looneischen door de Alg. Ned. Typografenbond gesteld. Benoemd werden tot leeraar in de Natuurlijke Historie aan het Gymna sium de heer Dr. G. J. de Groot met 14 st. en 2 blanco, tot leeraar in de oude talen aan diezelfde inrichting de heer Dr. A. Rutgers met 14 st. en 3 blanco en tot onderwijzer aan de 2" burgerschool voor jongens de heer A. de Bruijn te Moordrecht. Tot plaatsvervangend wethouder word nog benoemd do hoor F. Horman Fzn., die deze benoeming in beraad zal houden. Goedgekeurd worden do rokonijig van het Museum van Oudheden over 1910, sluitchd mot een totaal van f 464,90 en de rekoning en verant woording van het voormalig armbe stuur van Stein, welke een batig saldo van f 979.91 '/j aangeeft. Do Raad besloot do jaarwedde van den Heolmoester van hot van Itorson- Z:e\enhuis te brengen op f 1500.—. Door Dr. van Itprson word daarbij voorgesteld aan den geneesheer dor gestichten Dr. do Voogt, dio volgens don voorsteller, buiten zijn instructie tot heden belangeloos assisteerde bij hot onder narcose brengen der patiën ten een salaris-verhooging van f 250 toe te kennen. Do voorzitter kon met dit voorstel voorloopig niet medegaan, mede op grond dat bij de opening van het v. Iterson-ziekonhuis het salaris van dezen geneesheer in verband mot de meerdere werkzaamheden toen roods mot. f300 was verhoogd. Na eenige discussie werd dit voor stel verworpen. f Vorder hechtte do Raad hare goed keuring aan de voorstellen van B. en W. tot het invoeren van muntgasme ters, hetwelk oen uitgaaf zal vorderen van f 22000.en het aanschaffen van een cpkes-brekor voor do Gasfabriek waarvan do kosten op f 2000. - zijn gosteld, welke bedragen in verband daarmede op do bogrooting der Gas fabriek dienst 1911 zullen worden go- bracht. Eveneens worden goedgekeurd de wijziging dor gemeenU»-bogrooting voor 1911r door toevoeging van diverso posten tot een totaal vap f 43559,77 en het voorstel tot het bij het Pen sioenfonds voor weduwen en weezen aangaan van twee goldloeningen, éón ad f 80000.— en 66n ad f 35000.— tegen een rentevoet van 4% en jaar- lijksche aflossingen van rosp. f 2000. en f 3000.—. Aan het Bureau voor Arbeidsrecht werd vergunning verleend tot het ge durende 2 uur 's weeks gebruiken van oen lokaal in het gebouw voor het Bouw- en Woningtoezicht aan do Spieringstraat, aan de N. V. v.h. Koch en Knuttel en aan don heer J. de Mol werd de huur toegestaan van de door hen aangevraagden grond aan de Turfmarkt en de Doelenstraat en aan den heer II. C. Kortenoever werd in erfpacht uitgegeven een gedeelte van de wachtolstraat voor zijn perceel. Tenslotte werd goedgekeurd do wij ziging der grootipg 1011 in verband met de kosten van de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Do Voorzitter sloot hierop do open bare vergadering, waarna in besloten zitting werd ovorgegaan. Volgens achterstaande advertentie doelt de GoudAche Zwemelub mede, dat toegangskaarten voor de nationale zwemwedstrijden slechts tot 5 Augustus verkrijgbaar zijn. Met het oog op de groote animo van buiten de stad wordt ieder aangeraden zich tijdig van kaar ten te voorzien. De jury zal zijn samengesteld uit de Heeren Franpois v. d.- Heijden, Brussel, voorz. Belgische Zwembond. W. E. Bredius W.Ez., A'dam, voorz. Ned. Zwembond. P. J. Latenstoin, Zaandam, pen- ningm. Ned. Zwembond. A. C. Oosijn, Gonda, Eerclid Ned. Zwombond en G. Z. C. A. Goedewaagen Jr., Gouda; J. v. Kranenburg, Gouda en J. Samsom, Gouda. Door cfe afd. Gouda en Omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers is aan den Raad dezer gomeonte toe gezonden oen adres vnn den volgenden inhoud Gouda, 22 Juli 1911. Aan don Raad dor Gemeente Gouda. Edelachtbare Hoeren Geven mot versohuldigdon eerbied te konnen, ondorgoteekondon C. H.N. de Nooyor en P. do Vo«, rospoctiovolijk voorzit ter on secretaris der Afdoeling „Gonda en Omstreken" van den „Bond van Noderlandscho Ondorwuzors" (good- gokourd bij Koninklijk Besluit van 22 Maart 1890, No. 28)handelende in opdracht van bovengonoemdo Af doeling, (lat naar hunne moefiing de «alarmering dor ondorwijzors én onder wijzeressen in deze gemeente, werk* zaam bij het Openbaar Lager Ondf r- wijs, dringend verbetering behoeft en wel omdat: 1° een maximum van f 1000 zonder en van f 1200 mot hoofdakto buiten vergoeding voor woning- huur niet geacht kan worden te voldoen aan wat oen onder- wijzor met een gezin noodzakelijk behoeft 2° genoemde maxima eerst na 28 jaar bereikt worden 3° do periodieke verhoogingen te ge ring zijn en na te lange tussehon* poozon worden toogekend redenen, waarom adressanten, onder verwijzing naar bijgaande Memorie van Toelichting, Uw Collego verzoe ken do salarisvorordening in Uwe Ge meente zoodanig to herzien, d»t aan bovengonoomdo bozwaron vollodig worde tegemoet gokomen. 0 Hqtwelk doende, enz. Namens do afdoeling „Gouda en Om streken van den Bond van Noder landscho Onderwijzers" C. H. N. do Nooyor, Voorzitter. P. do Vos, Secretaris. Krugerlaan 81, Gouda. Aan dit adres is toegevoegd een memorie van toelichting waarin o.a. wordt betoogd dat het aanvangssalaris van f 600.te gering is, dat ge- moenten van ongoveor golijko grootte een minimum-salaris hebben vastge steld van f 625, f 650 en f 700 en dat de periodioke vorhoogingen met te groote tusschenruimton worden verleend. De reden dat do salarissen hier zoo veel jaren onvoldoonde bloven, moont adressante te moeten zookon in de vrij groote geldelijke offers, die oen afdoende regeling kost. Zjj meent dat thans door hare leden dubbel wordt bijgedragen in do gemeente belasting; 1° als burgers en 2° in don vorm van een tekort op hun salaris. Die talrijkheid is evenwol volstrekt niet onevenredig met het bevolkings cijfer. Mocht belasting-verhooging het noodzakelijk go volg zyn van verhoo ging dor onderwijzerssalarissen, dan moeten en zullen dio onderwijzers in die verhooging toch ook hun even redig doel bijdragen. Als bijlagen tot doze momorio zijn toegevoegd statistische gegevens van verbruik artikelen en gegevens omtrent de salarisrogeling in andere gemeenten. Aan de gemeenten Nieuwerkerk a. d. IJsel, Moordrecht, Oouderak, Berkonwoude, Stolwijk, Oudewater, Hekendprp, Haastrecht, Reèuwijk, Waddinxveen, Zovenhuizon Z.-H., en Moercapelle, is door de Afd. Gouda en Omstreken van den Bond ven Ned. Onderwijzers een van oen uitgebreide memorie van toelichting voorzien adres van den volgenden inhoud vei- zonden Gouda, 21 Juli 1911. Edelachtbare Heeren Geven met versohuldigdon eerbied te kennen, ondergeteekenden C. H. N. de t ooyer en P. de Vos, respectievelijk voorzitter en secretaris der afdeeling

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 3