Seizoen Opruiming Gemengde Berichten. Rechtzaken. KERKNIEUWS BOEKAANKONDIGING. Onze Geïllustreerde Weekbladen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Predikbeurten te Gouda Zondag. Opgave der Personen, I .natste Herichleiv GKOKNTBN-VEI LING. Belangrijke llanlt'Js, Ctslumos, Costumes tailleur, Itloiisen, (icklerilc en TroUeur Hokken, Onderrokken, JapoDsloilen, zijde D. SAiVlSOiVt. Telegrafisch Weerbericht BUKGEULIJKE STANG. „Gouda en Omstreken" van den „Bond van Nederlandsche Onderwijzers" (goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 2*2 Maart 1890. No. 28)hande lende in opdracht van bovengenoemde afdeeling, tot welker ressort ook Uwe gemeente béhoort, dat naar hunne meening de salariëoring der onder wijzers en onderwijzeressen in Uwe gemeente, werkzaam bij het Openbaar Lager Onderwns, dringend verbetering behoeft en wol omdat 1°. het minimum-salaris te gering is 2°. hot te lage maximum eerst na een te groot aantal dienstjaren'wordt bereikt 3°. de periodieke vorhoogingon te gering zijn en na te lange tusschen- poozen worden toegekend redenen, waarom adressanten, onder verwijzing naar bijgaande Memorie van Toelichting, Uw Collego verzoeken, de s*alari8verordening in Uwe Gemeente zoodanig te herzien, dat aan boven genoemde bezwaren volledig worde tegemoet gekomen. Hetwelk doende, enz. Namens de afdeeling „Gouda en Omstreken" van den „Bond van Nederlandsche Onderwijzers C. H. N. DE NOOYER, Voorzitter. P. DE VOS, vSecretaris. Krugerlaan 81, Gouda. Ook ditmaal zal naar wij vernemen de kermis alhier weer goed bezet worden en zullen onder de verleende vergunningen, beslist fraaie inrich tingen zijn. Do volgende, hieronder vermeld, zijn wel de voornaamste. Benüfer's Stoom C'aroussel en Cake Walk, de Bioscope van Hommerson Fils, Tobogan met trottoir Roland van Gutlicli, Vermaakrad van Feij, Been's Menagerie, de Beignetskraraen van Tegelaar en de Haan, Panorama van Damman, Luchtschommel van Theunisz, Roels Draai- en Zweefmolen, Danssalon van Douw, Athleten Theatre van Robinson, Nobels Wonderthétltre, de Reuzenkinderen van Spoolstra, Vissers Flessohentent en Amerikaan- scho Hoepla, Electrisoh Vischvormaak van Bakker, voorts de fraaie en bo- kende Poffertjes- en Wafelkramen van van dor Stoen, firma Zilver, Muller, de Horen, Wouters en anderen, be nevens tal van kleine vortooningen, Schiettenten, Gebakkramen, waaron der die tfan Goosen uitmunt, Koek-, galanterie- en andere Kramen en Kraampjes. Wij wenschen voor do reizigers, waaronder ook voor velen de strijd oin 't bestaan al moeiel ijker wordt, dat zij, onder begunstiging van mooi wêer, goede zaken mogenr maken. Heden slaagde te 's Qravonhage voor het eindexamen der H. B. S. metbj. cursus Mej. Aa. Z. ten Hagen te Schoonhoven leerlinge der H. B. S. alhier. Door do politie is gisteren hier aan gehouden een jongmenseh, thuis be- hoorende in oen kermistent, die thans te Utrecht staat. De jongen pleegdo hier bij verschil lende winkeliers oplichting o.a. door bij een melkboer, waar hij voor vijf cent een glas melk kocht, drie dub beltjes in betaling te geven en daarbij te verzoeken eon kwartje terug te mogen ontvangen. Met behendigheid wist de jongen het kwartje om te wisselen voor oen nikkelen stuivor, waarop hij do koopvrouw er opmerk zaam op maakte dat hem een stuiver in plaats van een kwartjo was go- geven. De koopvrouw denkende zich te hebben vergist, gaf daarop een kwartje. Deze truc haalde de jongen by ver schillende winkeliers uit. Ten slotte kwam hot uit en word do politie ge waarschuwd, dio den jongen arres teerde wegens oplichting on deswege proces-verbaal togen hem opmaakte. Boskoop. De Juü-afi. van het Tijd schrift voor Economische Geografie opent met oon artikel van den rijks- landbouwloeroar C. 11. Claassen over do ontwikkoling on toekomst van Bos koop. Wie dit eigenaardige en be langrijke centrum van Zuid-Holland- sclie boom- en hoesterkweekerij wat nauwkeuriger wil leeren kennen dan uit oen bezoek van de onlangs aldaar met schitterend succes gehouden bloe mententoonstelling mogelijk was,ieze dit artikel van den heer Claassen. Wij willen er hier thans alleen de oonclusie uit overnemen, dat Boskoop dringend noodig heeft uit zijn isolement te wor den verlost, waarop het alle recht heeft als welvarende Nederlandsohe gemeente, en als eerste-rangs cultuur centrum der geheele wereld. Boskoop is niet voldoende gebaat by het ver- hoogen dei* spoorbrug over deftlouwe bij Gouda- Het raag als een ramp voor Boskoop gelden, wanneer een late winter do verzending in het voor jaar belemmert/ Bezit Boskoop een spoorwegverbinding, dan bestaat dat gevaar niet meer. 'n Tuinjongen, die mot een anderen knaap in den, tuin van oen café te Baarn, aan den spoorweg gelegen, aan het werk was, zag, dat uit den passeerenden trein in de richting Amersfoort een aantal papiertjes waai den. welke bankbiljetten blokon te zijn. Toen de restaurateur, van hot geval in kennis gesteld op nader onderzoek uitging, worden nog eonige bankbil jetten van f GO, eenige van f 40 en van f 25 gevonden. Het geld werd bij den stationschef gedeponeerd. De gevonden bankbiljetten zijn aan den eigenaar teruggegeven. Dinsdagavond meldde zich bekend inwoner uit Baarh, dio haastig naar den trein gaande, zijn portefeuille uit den zak had gehaald, waaruit cijca f 400 aan bankbiljetten was wegge waaid. Gistermorgen ontbrak de infanterist v. Dooren, in garnizoen te Breda op 't appèl. Gistermiddag werd zijn uni form aan den weg bij Dorst door den veldwachter L. uit Oostorhout ge vonden. De Staking. De voerlied onstaking. On danks do opheffing der voerliedensta- king reden gisteren nog een groot aantal sleepers wagens en ook do wagens der posterijen onder bogoleiding van politie of militairon. Wat do postwa gens betreft, geschiedde en geschiedt do begeleiding op last van don direc teur-generaal der posterijen on tele- graphio. Vóór van dozen togonbericht komt, wordt do begeleiding niet op geheven. Wat de vrachtwagons betreft, dezo worden veiligheidshalve voorloopig nog begeleid uit vrees voor raolestatio door de slachtoffers der voerlieden staking (naar schatting een hondordtal) en andero categorieën van stakers. Met name voor do omgeving van do Eilanden en do haven zal die bewaking vooreerst wol gehandhaafd blijven. In het Gildehuis had gisteravond do aangekondigde bijeonkomst plaats van de besturen van do Christolijke Boötyrerkersvoreeniging „Ons Begin sel" en de R.-K. havenarbeidors-ver- oeniging „St. Clemens" met het be stuur, der Scheeps- en Bootwerkers- veroeniging „Recht en Plicht". Na afloop der bijeenkomst werd ons mede gedeeld, dat in de vergadering go- sproken was over beëindiging van het conflict, doch dat Voorloopig geen verdere mededeelingen konden worderi 'godaan. De besturen der drie organisaties verklaarden het te betreuren, dat door de mededeelingen in de bladen de indruk was gewekt als zouden do bo- sprokingen leiden tot opheffing der staking. Stakingsrelletjo. Van een wagen, die gisterenavond te ongeveer halt acht in do Haarlemmerstraat bij de Brouworstraat rood, viel een kist af. De begeleidende 'rijksveldwachter en oen politieagent hielpen den voer man do kist op den wagen plaatsen en ook eon voorbijganger hiolp daarbij een. handje. Vooral dit laatste scheen de achtervol gende stakers niet naar den zin. Toon do wagen verder reed, word bodoeldö voorbijganger, L. D genaamd, plotseling door oen der stakers een zwaro slag tegen den mond gegoven. De dader, K. S., zette het op oen loopen, vluchtte een kroeg binnen, maar werd dpor oon hom achtervol- gonden rechercheur gearresteerd. Ge boeid word hij naar hot politieposthuis aan hot Droogbak geleid en daarna naar het bureau Warmoesstraat ondor sterk politiegoloido. Een en ander bracht veel volk op de boon. Marechaussees moesten de menschen bij herhaling tot doorloopen aanmanen. Bij de overbrenging zotte de politie do Nieuwe Brug aan hot Damrak af om het volk tegen te houden. Gistermorgen is te Weesp do boeren arbeider T. Blankesteyn, werkzaam aan den 's Gravelandschen weg en wonende te De Klomp, in de Vecht te water geraakt en verdronken. By het opzenden van dit bericht is na uren dreggen zijn lyk nog niet ge vonden. Hy iaat een weduwe met een kindje onverzorgd achter. Ten nadeele van de firma H. te Breda zijn uit haro sigarenfabriek „Sumatra" gelogon onder Prineonhage, 5000 sigaren gestolen. I)o politie stelt een streng onderzoek in. De Siameesche missie begaf zich! gisteren namiddag per llollandsche Spoor naar hot Loo, om zicli bij H. M. de Koningin te kwijten van haar op dracht om II. M. kennis te geven van de troonsbartijging van den Koning van Siam. Naar wij vernemen, bestaan er plannon, om het station en do stations- terreinen te Leiden, dor H. S. M., elek trisch te verlichten. Een Hollander te Brussel veroor deeld. Men zal zich herinneren, dat oen Hollandsch fabrikant van auto mobielen, de lieer Oh. S., uit Hilver sum, op do Liedtsplants te Schaarbeek een jongetje overreed, waarna hot jonjjetje spoedig na het ongeval over-' Hij werd gearresteerd en na veel moeite door bemiddeling van don consul weder op vrije voeten gestold. Do rechtbank te Brussel heeft heyi veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf. Aan de ouders van het slacht offer werd 5000 frs. schadevergoeding toegekend. (Tel.) Gistermiddag ongeveer kwartf voor twee is er in hot Spenders woud niet ver van het Nimrodpark bij Hilversum een boschbrandjo uitgebroken. Tweh pleegzusters, in de nnbijhoid in hot bosch zittende, bemerkten den brand in den aanvang. Spoedig waren de politie en de brandweor per telefoon gewaarschuwd, ter plaatse en met tak ken en schoppen werden de vlammon die zich door de doode bladeren op den grond hadden voortgeplant, uit geslagen. Na een half uur was het vuur gebluscht. Do vorbrande opper vlakte is niet groot. Schado is niot veel aangericht. Er is hoofdzakelijk wat heide verbrand en enkele don nen- boomon zij geschroeid. Golukkig was de wind niot sterk. Oorzaak van den brand onbekend. Te Enspijk zijn gistoron door onbe kende oorzaak afgebrand twee boeren woningen met hooibergen, toebokoo- rende aan F. vaq Asch en de wed. D. van Zandwijk.' Assdrantio dekt go- deeltolijk de schade. De 22-jarige schipper D. K., van het lichterschip Badische Action Gesell- schaft 55, liggende aan de Maaskade Wz. te Rotterdam, zou gisternamiddag in het ruim van het schip over een knijper stoppen, waarmedo graan uit den lichtor overgeladen word. Hij stapte mis en viel in den knijper, die op hetzelfde oogenblik door den ma chinist die den val niet had kunnen zien. in beweging werd gesteld. De schipper raakto tusschen do deelen van den knijper bekneld, zijn borstkas werd ingedrukt, en een ter hulp go- roopon geneesheer kon slechts den dood vaststellen. Het lijk is naar de algomeene begraafplaats overgebracht. Te Heerlen onder Raalte is de hooiberg verbfand van G. Ilannink. Do vlammen deelden zich mode aan hot huis, dat spoedig instortte. Twoo varkens kwamen in do vlammen om. I)e geheele inboedel ging verloren. Verzekering dokt do schade nietgohool. Oorzaak onbokend. (BZw. Ct."). Gislormorgon is do 23-jarige ge huwde dagloonor Blankensteyn bij hot visschen bij Weesp uit zijn boot go* slagon en vordronkon. Een uur later werd zijn lijk opgehaald. De losse arbeider N., wien Donder dag op het 8tationsomplacemont te Roermond door een rangoerondo ma chine een boen afgereden, is giseren aan de gevolgen in de kliniek over leden. Hij laat oen vrouw en negen kinderen na. Bij het zwemmen in de rivier „de Eom" is gisterenavond nabij Amers foort om het loven gekomen de 13 jarige P. L. Met oen boot werd het lijk aan den wal gebracht. Te Loosduinen hoerschen in hevige mate de mazelen, zoodat de bewaar school voor drie wekon is gesloten. Ook op do gewone scholen ontbroken zeer veel kindoren. (Avp.) Aan boord van het in de Maas haven te Rotterdam liggende stoom- schip Grangesberg zijn gisteren twee bootwerkers, die reeas langen tijd een veete met elkaar hadden, handgemeen geworden. Ben van hen P., trok zijn mes en bracht zijn tegenstander twee steken in het hoofd en dim linker schouder toe, die ernstige verwon dingen veroorzaakten en 's mans op- noming in het ziokenhuiB noodzakelijk maakten. P. zelf was gevallen en met, het hoofd tegen het dek geslagen. Hij kreeg een horsenschudding en is naar zijn huis gebracht. Een Duitscho ingenieur hoeft Don derdagnacht op het politiebureau in de* Pauwonstcog te Rotterdam kennis gegeven, dat liem uit zijn portefeuille een bedrag van 500 mark aan bank papier en uit een zak 60 mark aan goud geld is gestolen. Bij Wezel heeft oon arbeider gis teren bij het roggomaaien het rech terbeen van oen 4-jarig jongotje, dat te dicht bij het werk stond, met zijn zeis geheel afgesneden, Donderderdagavond is door onbe kende oorzaak brand ontstaan in oen® groote hooischelf van den heer-J. do Grijp te Papendrecht. Ruim 30,000 pond hooi is verbrand. Verzokering dekt de schade. Een tienjarig knaapje is gisteren bij het bado'n in zee nabij don vuur- (fpYcn te Scheveningon verdronken. Nabij den vuurtoren aan het strand te Schovoningen is gisteren aange spoeld het lijk van eou jongeman, genaamd Do G., woonachtig aan do Obrechtstraat alhier, en die Maandag avond jl. bij het baden in zee is ver dronken. Op den hoek van Nassauplein en Javastraat te 's Graven hage kwam gistermiddag een motorwagen van lijn 7 in botsing mot een auto, die komende van het Nassauplein nog voor de uit .de Javastraat komende tram wilde passeeren, wat niet gelukte, want do motorwagon groep de auto bij het achterwiel, dat zeer gehavend werd, terwijl ook dn kap en ruiton van de auto er niot ongedeerd afkwamon. Een inzittende danio word hevig ge schrokkon i een particuliero woning binnengebracht. Het voorbalkon en de ruiten van den motorwagen waren ook zeer beschadigd. Eou uitvinding in portefeuille. Men schrijft uit Den Holder aan do Tol.: Men zal zich herinneren, dat voor eonige dagen de pers het bericht bracht van een belangrijke uitvinding op nautisch gebiod, n.l. do draadloos bestuurbare boot, uitgevonden door een Duitsoh ondorwijzer. Ook wij plaatsten een bericht dienaangaande, vermeldend de proeven, opdeWann- soe bij Berlijn genomen. Tot onze verrassing kwam ons echter dezer dagen ter ooro, dat de eer dezer uit vinding niet in de eerste plaats een vreemdeling, maar een Nederlander, en nog wel een onzer plaatsgenooten, toekomt. Ons werd medegodeeld, dat de heer W. Heeroma, hoofd der school te Huisduinen, (toentertijd onderwijzer aan school n°. 4 te Den Helder) reeds 12 jaar geleden het middel uitvond, om een vaartuig van don wal af door draadlooze telegrafie te besturen en deze uitvinding aan het ministerie van Marine aanbood. Wij hobben ons hierop tot den heer Hoei-oma gewend met verzoek om na dere inlichtingen, waarop deze zoo bereidwillig was, ons uit brieven to laten zien, dat hij werkelijk (doze uit vinding in Augustus 1899" aan do Marine hooft aangeboden, doch in De cember van dat jaar de stukken terug ontving met het bericht, dat de Marino er geen gebruik van zou maken. Blijkbaar zag de toenmalige regee ring het nut van deze uitvinding niet in. Hoewel die kortzichtigheid van overheidswege betreurende, was de heer Heeroma to veel Nederlander, om zijn vinding aan een vreemde mogendheid te koop, aan te bieden en hield hij zo daarom rustig in porte feuille. Bij do gemoonteraads-herstemmin- gon to Rotterdam zijn van do aftre dendon gevallen de liberalenwet houder Van Dorp, Knottnerus, Dutilh, Schonkonberg van Miorop, Verheul, Hoijer en Robertson. Herkozen werden de heeren Spiek man (soc.-dem.) in de districten I en II, Diemer (anti-rev.) Droogloever Fortuyn (lib.), Van Aalten (vrijz.-dem.) en de wethouder Muller (lib.) en ge kozen werden de kerkelüko candidaten Tuinstra, van Minderop, Van Schelven, Kuyk, Van der Molen, van Rooy, Kros en Van Winkel. Het eindresultaat is dat de ge meenteraad „om" is en thans zal be staan uit 27 kerkelijken, 14 liberalen en 4 sociaal-democraten. RECHTBANK TE ROTTERDAM. (Strafzitting.) Laster. A. F., 30 jaar, timmerman te Gouda, zou op of omstreeks 5 Mei als secre taris van het bestuur'van don Goud- schon Bestuurdorsbond de eer en goe- dten naam van den korporaal der infanterie W. A Lambooy opzettelijk hebben aangerand, althans dien kor poraal opzettelijk hebben beleedigd door een strooibiljet ie doen drukken en door de gemeente Gouda en aan de woningen der ingezetenen te doen verspreiden, welk strooibiljet hij zelf had opgesteld en onderteekend met „het Bestuur van den Goudschen Bestuurdorsbond", en waarvan de in houd in strijd met de waarheid, wat hij, beklaagde, wist. Ilct bewuste strooibiljet luidde: „De 1 Mei betooging. Modeburgers Gij allen die de betoekenis van het l Mei-feest nog niet bekend is, willen wij even hier medodeelen, om daarna u zelf een oordeel te laten uitspreken, over de lage en minne manier, waarop door sommige leden der Katholieke Sociale Aktie, onder aanvoering van hun medelid Kraan uit de Koizorstraat, door een troepje gestreepte militairen, die ook van onze belasting-centen hun luie lichaam kunnen mesten, onder aanvoering van de Korporaals Lam booy (een gedegradeerd sergeant), thans heilsoldaat, korporaal Hazewin- kel en korporaal-fourier van Oostrom en de sergeants Bergman, Murenbeelt en Buskop getracht word een tegen- betooging uit te lokken, de eersten door het „Wilholmus" en „Oranje Boven" op luidruchtige wijze te laten hooren, do laatsten om op hun tirail- loursfluitjes oon vervaarlijk geluid te laten hooren. 't Hooft hun niet mogen baten, het arbeiderspubliek was op onze hand. Dit zijn nu de menschen die andoren tot voorbeeld moeton zijn, zij leeron hun minderen vooral op straat zich ordelijk te godragen en waarom nu getracht de boel in de war te sturen Zij wisten het niet, daar zijn die lui te dom voor." Beklaagde bekende, het biljet in opdracht van eii na besprekiug met het bestuur op 4 Mei geheel zelfstan dig te hebben opgesteld en naar den drukker te te hebben gezonden. Daags daarna had hij de gedrukte biljetten ontvangen en tor verspreiding uitge geven. Beklaagde achtte den inhoud van het biljet niet beleedigend, voor namelijk niot, omdat het de waarheid was. Lambooy was oon gedegradeerd sergeant en beklaagde was van mee ning, dat dit dan ook gezegd mocht worden. Er stond ook in hot biljet, dat Lambooy de aanvoerder was ge weest, maar niet mot de bedoeling, dat hijv er zelf bij geweest was, doch slechts, dat hij in hot waschlokaal zijn minderen tot de organisatie van de tegenbetooging had aangespoord, wat ook inderdaad het geval was. Achteraf aohtte beklaagde het woord aanvoer der niet juist gekozen, terwijl hij ook do uitdrukking „die ook van onze belasting-centen hun luie lichaam kun nen mesten" niet noodzakelijk vond voor het algemeen belang, dat hij beoogde te dienen. In een verbitterd oogenblik werd zulk een strooibiljet opgemaakt en men schreef dan wel eens iets meer, wat men later meende boter weg te hebben kunnen laten. Getuige Lambooy verklaarde dien avond niet bij de tegenbetooging te zijn tegenwoordig geweest, omdat hij dien avond de wacht had. Hij had ook tevoren er anderen nooit toe aan gezet omdat de bestunrdersbond voor de 1 Mei-betooging verlof van den burgemeester had, en het organiseeren van eene tegenbetooging z. i. niet het werk van een militair mocht zijn. Een paar uur tevoren was er wel in getuige's tegenwoordigheid over het houden dier tegenbetooging gesproken, maar getuige had zich toen v absoluut onthouden van het aanzetten er toe. Speciaal achtte dezen getuige zich beleedigd door de uitdrukking „ge degradeerde sergeant", „heilsoldaat" en „aanvoerder". De andere in het biljet opgenomene zinsneden waren voor zoover ze niet aan het adres van een andere partij gericht waren, algemeenheden, die hem persoonlyk niet onmiddellijk raakten. Nadat de verdediger, mr. M. Mendels, had voorgelezen een ingezonden stuk van getuige in een der te Gouda ver schijnende bladen, verklaarde deze zich niet tegen het uiten der Oranjegezind heid van de burgery, door het zingen van het Wilhelmus, maar wel tegen het fluiten op de tirailleursfloitjes. De getuigen Lafeber en Nieuwveld verklaarden, dat de betooging door burgers en militairen (van de laatsten zoowel gegradueerden als minderen) in de war gestuurd was. Zij hadden daarop met beklaagde afgesproken der burgerij in een strooibiljet bekend te maken, wie schuld aan de ongeregeld heden hadden. Aan beklaagde werd het opstellen van het biljet overge laten, terwijl hy het recht had er onder te doen drukken „Bestuur van den Goudsphen Bestuurdorsbond. Omtrent het noemen van namen was niets afgesproken. De laatste getuige achtte achteraf eeu zakelijken inhoud van het stroobiljet meer gewenscht. De miliciens Vlag en van Lent, ge tuigen a décharge, verklaarden, dat dien middag in de kazerne algemeen relletjes verwacht worden, De korporal Lambooy had in tegenwoordigheid van anderen wel degelijk zich er over uit gelaten, dat hij het voor het houden van de tegenbetooging wel goed zou vinden, indien er behalve de sergeants, ook minderen bij waren. Het O. M. meende, dat bewezen was hetgeen de dagvaarding ten laste legde, behoudens voor zoover betrof, dat Lambooy beleedigd was in de uit oefening van zijn beroep, en dus als ambtenaar. Van de drie misdrijven laster, smaadschrift en beleediging, zou dus veroordeeling voor het tweede moeten volgen. Het O. M. laakte het hoogst ongepaste van den 'inhoud van het strooibiljet. Waarom nog eens aan te voeren, dat Lambooy gedegradeerd is, om den schijn te wekken, alsof hij een misdadiger ware, terwijl hij alleen gedegradeerd is, omdat hij eenmaal geld leende van een zijner minderen Waarom hem den aanvoerder te noe men, terwijl hij in 't geheel niet bij de betooging was geweest Niets anders was de bedoeling van beklaagde dan om Lambooy te beleedigen. En daar voor had beklaagde overigens een oppassend en goed werkjnan zich moeten wachten. Ter zake van smaad schrift werd veertien dagen gevange nisstraf geëischt. De verdediger, mr. M- Mendels, uit Amsterdam, begon met op te merken, dat Lambooy inderdaad niet zoo on schuldig was, ais het O. M. voorstelde. Er was met hem veel meer gepasseerd, vóór men hem degradeerde en over plaatste. Dat hij als aanvoerder bij de tegenbetooging persoonlijk tegenwoor dig had moeten zijn, was niet beslist noodzakelijk. Men kan toch leidenen aanvoeren, al is men er niet bij. Maar hij was niet als militair aanvoerder genoemd, doch als leider van de be tooging, als de raddraaior was hij be doeld, en dat niet alleen, doch met Hazewinkel, van Oostrom, Bergman, Murenbeelt en Buskop naast zich. Daarom kon ook nooit veroordeeling wegens laster volgenof Lambooy als militair ambtenaar was of niet deed er niet toe afhet had er niet mede te maken. Ook wegens smaad zou beklaagde nooit veroordeeld kunnen worden, omdat bij hem niet den bepaalden wil heeft vooropgezeten Lambooy in zijn eer en goeden naam te raken. De inhoud van het biljet was volkomen waar, de manier, waarop de tegen- betoogers te werk gingen, was laag, en de aanvoerders, die deze betooging op touw zetten, waren de daarin ge noemde personen. Er werd niet in gesproken van een gedegradeerde, als om hem als misdadiger voor te stellen, maar juist om er op te wijzen, dat hij niet geschroomd had, deson danks zich aan de spits te stellen. Pleiter laakte in een uitvoerig plei dooi zoowel het aanzetten van de mindere militairen door hunne supe rieuren, als het terroristisch optreden van burgerij en militairen tegen 1-Mei betooging, voor het houden waarvan wettiglijk toestemming was verleend. Pleiter concludeerde primair tot ont slag van rechtsvervolging, omdat niet strafbaar was wat de dagvaarding ten laste legde (wat pleiter nog op uit voerige gronden poogde aan te toonen), subsidiair tot vrijspraak, en zeer sub sidiair tot ontslag van rechtsvervol ging, omdat beklaagde gemeend had het algemeen belang te dienen. Na re- en dupliek werd het onder zoek gesloten. H. J. J., 24 jaar, stoelenmaker te Waddinxveen, beklaagd van mishan deling, vertelde, dat hij op 7 Mei, met G. A. van den Berg, bij wien hij ruim anderhalf jaar in den kost lag, ruzie had gekregen over de beteekenis van het woord egoïsme. Deze liep zoo hoog, dat beklaagde den toegang tot de woning ontzegd was. Daags daarna ontmoette hij van den Berg in een café en vroeg hem of hij zijn mes bij zich had, waar hij daags te voren ge dreigd had mede te zullen steken. Van den Berg antwoordde hierop ontkennend, waarop beklaagde weg ging, op den voet door hem gevolgd. Buiten had v. d. Berg hem met een dolk in de hand gestoken, en uit zelf verdediging had beklaagde daarop zijn mes getrokken en v. d. Berg daar mede een steek toebracht. Van den Berg verklaarde, dat be klaagde buiten de herberg alé een wilde op hem afgevlogen was, en hem den steek had toegebracht. Wel had hij zich tegen beklaagdo verweerd, maar geen mes of dolk gebruikt: hij had niets bij ziéh. Getuige Mulder, de caféhouder, deol- de mede, dat even nadat partijen in den avond van 8 Mei zijn café ver laten hadden, een hunner om hulp riep. v. d. Berg was eenige oogen- blikken later Verwond teruggekomen. Hij ging vroeger weg dan noodig was, alhoewel getuige zei, dat hij nog blij ven mocht. Getuige Dekker had beklaagde op Zondag 7 Mei, toen hij de woning van v. d. Berg verliet, hooren zeggen „dat zal je weten dat je mij op Zon dag uit huis zet". Getuigen van Willigen had beklaag de dien avond in de nabijheid van het café van Mulder hooren roepen „Kees steek me niet, laat me los". Even later riep v. d. BergD je heb me gestoken, ik steek jou ook. Buiten komende zag getuige v. d. Berg en Mulder naar den dokter gaan en beklaagde in de richting zyner woning. Het O. M. eischtte ter zake van mishandeling veertien dagen gevange nisstraf. Bij de Avondpostdrukkerij te 's Gra- venhage is oen brochure verschenen getiteld Broederschap in praktijk. Deze brochure beoogt propaganda te maken voor de idee „Broederschap" teneinde daardoor evenals in Engeland oen strooming te doen ontstaan die zich ten doel stelt mannen en vrouwen te leiden tot het koninkrijk Godsdo menschen te vereenigen in broeder schappen tot onderling hulpbetoon, de massa te winnen voor de loer van Jezus de studie van de sociale weten schappen aan te moedigenhen te leeren kennen de verplichtingen, die aan hot Christelijk burgerschap zijn verbonden en hen te heipon dezo be hoorlijk na te komen en zooveel rnogo- lijk eenheid te brengen in hot maat schappelijk dienstwerk. Voetbal. Morgenmiddag 3 uur zal er op hot Excelsior-terrein aau do IJssellaan oen voetbalwedstrijd worden gospeeld, Excelsior II Geel Zwart II (Schie dam). Het belooft een spannende wed strijd te worden. Vliegen. Ten aanschouwe van een publiek van zeker'2000 personen steeg Verschaeve gisteravond te 7.12 met zynpassigier Pottum op de Ugchelsche heide op voor zijn vlucht naar Ede. De prachtige opstijging, moeilijk door het oneffene der hei, Tokte dave rende toejuichingen uit. Na een groote bocht beschreven te hebben, vloog de Farman in Z.W. richting recht op Ede aan. Nieuwe, Uitgaven. Bij de Hollandia-Drukkerij te Baarn verscheen in de brochurenreeks School hervorming, no. 4 „Toekenen" door H. JHorn Jr. leeraar in het toekenen te Amsterdam. Prijs 40 ets., per serie van 10 n08. f 3. By JEi. E. Kluiver te Deventer zijn onder den titel Bescherming of Bedrei- ging, uitgeven in brochurevorm de serie opstellen van A. B. K. welke tegen de voorgestelde Tariefhervor ming in het weekblad, Vraag en Aan bod hebben gestaan. De uitgever heeft hiermede een goed werk gedaan. De in klaren vorm ge schreven en gedocumenteerde artikelen kunnen op deze wijze komen in handen van de groote massa, die van het be doelde weekblad geen kennis nemen. De Tariefhervorming is een zaak van zoo groot algemeen belang, niet in het minst van den minderen man, dat deze pogingen om door bevatte lijke opstellen de openbare meening door overtuiging met bewijsmateriaal te brengen tot het feit dat de voor gestelde invoerrechten zullen brengen een onberekenbaar nadeel aan net land in het algemeen, aan den export- handel in 't bijzonder en de zorgen van de arbeidersbevolking aanmerke lijk zullen vergrooten, steun verdienen. Moge daarom dit boekje bij duizen den zijn weg vinden over ons land. De Wereldkroniek van 22 Juli heeft als voorplaat de Prins van Wales na diens investituur op het kasteel Car narvon, verder zijn opgenomen repro ducties van werk van Rijswijksche schilders, herdonking van Franz Liszt, Hollandsche roeiers te Brussel, de brand te Brakel, hot spoorwegongeluk te Müllhoim in Baden, Kroniek waar bij foto's van de tentoonstelling te Charleroi, feuilleton en caricaturen. Het Leven van dezo week brengt in beeld het vlieg-ongeluk te Leou- warden, vervolg van do reeks schetsen over de Toevluoht dor Vereeniging. Hulp voor onbohuisdende graftombe van Karei van Gelder, de Zeelieden staking, het monument voor den om het leven gekomen luchiman van Maasdijk, brand te Zaandam, schetson en feuilleton. Pdk me mee van dezo week bevat Zeven foto's van de Zeeliedenstaking te Amsterdam. Het neerleggen van een krans op het graf van II. Gerhard door het Hoofdbestuur van de Ver eeniging „Dageraad" te Amsterdam. De Feestvieringvando Amsterdamsche Vereeniging „Tuinwyck". Het Con- cours-Hippique te Axel met 5 foto's. De troebelen in Marokko. De groote brand te Zaandam, waarbij zes men schen het leven lieten. De Dordtsche Motorboot- en Zeilwedstrijd. De eerste steenlegging van het nieuwe Raad huis te Purmerend. De Europeoscho rondvlucht (vlucht over het Kanaal). Het eerste Nederlandsche bergings vaartuig. Een duizendjarig feest in Normandië, met 5 photo's. Kegelcou- cours van „Limburgia" te 's Hage. Vereeniging „het Eoreteekon voor menschlievend Hulpbetoon, Prins Hen drik". Een landgenoot in den vreemde. Ten slotte Portretten van bokende landgenooten, boeiende Schetsen, do rubriek van Redacteur X, het Kindor- nummer „Ons Prinsesje" en het ver volg van den nieuwon roman getiteld „Zijn Eed Getrouw" deor Beatrice Walsh. De Prins heeft als voorplaat liet portret van den ministor van .buiten- landsche zaken, Jhr. Mr. R. do Maroos van Swinderen. Vorder zijn opgo- nomen foto's en artikolen van Noor wegen, scènes uit het openluchtspol Credo, de nationale velddag van hot Leger des Heils bij Amersfoort, vlieg- week te Leouwardon, de vierdaagsche roeiwedstrijd ArnhemW ageningen— CulemborgGorinchem—Dordrecht, de nieuwe Zeehaven te Zaandam, do brand te Brakel. het Dooden-eiland in Noordelijk Zweden, de pas herstelde graftombe van Karei van Egmond te Arnhem, de investituur van den prins van Wales, een automobiel keuken wagen. Nederlandsche Dames op het laatste congres voor vrouwenkiesrecht te Stockholm, de staking te Amster dam, personalia, weekgebeurtenissen, schetsen romanvervolg, roman bij voegsel. Aanvragen van werknemers op 21 Juli. 1 kantoorbediende, 1 kantoorlooper,, 1 timmerman. e 1 metselaar, 4 opperlieden, 2 machinisten, 1 stoker, 1 machinebankwerker. 1 schoenmaker. 1 waschvrouw. 1 sigarenmaker (vormw.), 1 voerman, 7 grondwerkers, 9 pakhuisknechten, 3 loopknechten, 3 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende. I timmerman, 1 plaatwerker. G pakhuisknechten, 1 loopknecht, 1 zonder vakkennis. Leerlingon en jongens. 2 klerkjes, 1 timmerman. 1 machino-bankwerker, Aanvragen van werkgevers. 2 houtdraaiers, 1 bekwaam plaatwerker, 1 halfwas zeilmaker. 1 smidsjongen. 1 huisknecht, 2 tuinlieden, Leerlingen en jongens. 2 loopjongens. REMONSTRANTSCHE KERK!. Voorm. 10Va ure- Ds. II. VAN AS SENDELFT. GROOTE KERK. Vroegpreek ton 7f/2 uro. Ds. DEUR. Voorm. ten 10 ure. Ds. BIJL. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. KLEINE KERK. Namidd. ten 2 uro. Ds. BIJL. 'A, Kindorpreek ten 5 ure. De Heer J. VISSER, Godsdienst-onderwijzer. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. Gkrlhuysen. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Wlensd. 26 Juli Ds. BIJL. AMERIKAANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Potsdam, van Now- York naar Rotterdam, passeerde 20 Juli, dos namiddags 11 uur 45 min., Prawle Point. Het stoomschip Zaanland, vijn Buenos Ayres naar Amstordam, arri veerde 20 Juli te Bahia. Het stoomschip Maaslandvan Buonos Ayres naar Amstordam, ver trok 20 Juli van Montevideo. Hot stoomschip Hollandiavan Am sterdam naar Buenos Ayres, vertrok 20 Juli van Santos. Het stoomschip Gofredijk, van Rot terdam naar Baltimore, arriveerde 20 Juli, dos namiddags, te New-York. Hot stoomschip Soestdijk arrivoerdo 20 Juli, «les namiddags, van Rotter dam to Philadelphia. Het stoomschip Wittekind arriveerde 21 Juli van Montreal te Rotterdam. Het Btoomschip Frisia, van Amster dam naar Buenos Ayres, vertrok 20 Juli van Boulogne. dio zich goduronde de weok van 14 Juli tot 2 Juli in do go- moente gevestigd ot ."ozo verlaten h'jbbon. QKVEST1GD'. J. Postma v. d. Ilelm, boekbinder, uit Nymogen Koizorstraat 50. J. P. J. Ahsmann, Hoofd dor R. 0. School uit Aarlandervoen Kattonsiu- gol 15. J. J. Lugthart, slager uit Wad dinxveen Spieringstraat 97. J. T. Doove, meubelmakor uit Boskoop Wachtelstraat 27. N. Turenhout, machinist uit Mij drecht Voorstraat 10. P. Holthuijsen, werkman uitIJsseb monde Nieuwe Haven 8. M. G. BarendB gehuwd met. B. J. Broekhuizen uit Amsterdam Craboth- straat 1. P. Harstan, letterzettor uit Rotter dam Kleiwegstraat 13. J. F. Plat, fabr. opz. uit Loimuidon Heeronstraat 41. W. J. C. v. d. Touw, danszaak- houder uit Rotterdam Rozendaal 12. J. P. de Vos, agent v. politie uit Snolrewaard Achter do ViBchm. 3c. G. van Buuren, fabrieksarbeider uit IJselstein R. v. Catswog 27. Wed. Baas Kasteleijn, uit Rotter dam Achter de Vischm. 98. VElt TB OKK ENE N Wed. J. H. Spiert ïgs-Jaspers van Kattensingel 70 naar Heemstede, Klein Lankhout. L. Schay, agent van politie van R. v. Catswog 184 naar Watergraafsmeer Ringdijk 20. I). Geurtse, agent van politie van Corn. Ketelstr. 9 naar Tiet. Dr. J. C. Schoute leeraar, van Qost- Haven 69 naar Bussnm Oudo 's Gra vel andscho weg 2. J. T. Egoter van Crabothstraat 54 naar Batavia. F. Egoter Jr. van Crabotstraat 54 naar Modan. J. F. Herman do Groot, tabakshan delaar van L. Tiendnwog 35 naar Hilversum Noorderweg 22. M. Geertsma, tabakskorver van IJssellaan 143 naar Hilversum. E. A. G. Ockhorst kuiper van de Boomgstr. naar Rotterdam Hillegers- dijk 2536. J. W' 't Hart, Smid van Raam 304 naar Amsterdam, Prinsengracht 366i«. A. Koekkoek werkman van Raam 92 naar Rotterdam. G. Mei nis Dienstbode van R. v. Cats weg 28 naar Rotterdam, 's Gra- vendijkwal 77a. J. J. Ausum kappersbod. van Oost Haven 31 naar Amsterdam Lange Niezel 5. Blykens een van den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indie aan het mi nisterie van koloniën ontvangen tele gram is te Soorabaija weder een pest geval voorgekomeo. To Estampes heoffc do vliegenierster mej. Moore, van oen hoogte van 40 Meter een doodolijko val gedaan. President Tuft van do Voreenigde Staten heeft in een redo gezegd dat Nederland met Engeland on Frank rijk zou toetreden tot het algemeen arbitrage-vordrag. Dr. J. Mnrquart, privaat-docent in do Armenische, Aramoesche en Ethio pische talen aan de Rijks-Universiteit te loeiden is bonoomd tot li o o g- 1 eer aar in die taïbn te Berlyn. Uit den Bosch wordt goseind Do weg van den Bosch naar Vlijmen staat aan de rechterzijde in brand. Vonken uit een stoomtram hobben het verdorde gras aangestoken, waarna het vuur zich heeft inedogedoeld aan den weg staande boschjes die goheel zijn uitgedroogd. Nadere bijzondorheden ontbroken. Z e o 1 io d o n 8 t a k i n g. Do be sturen „Recht en Plicht" en van de Chr. Boot werkers veroeniging hebben ieder op zioh zelf oen onderhoud ver zocht aan do werkgovers on roeders, om te trachten tot een minnelijke schikking to geraken. Do roeders heb* bon telegrafisch doen weten dat zy goon onderhoud wenschen too te staan. Zaterdag 22 Juli. Bloemkool 1" soort van f8.tot f 13.— p. 100Idem 2° soort van f4.— tot f 8.p. 100. Wortelen f 1.75 tot f 2.p. 100 bos. Kropsla f 1.tot f 1.50 p. 100. Doporwton f 4.—* tot f 7.— p. 100 pond. Peulen f 5.tot f 0.— p. 100 pond. Knollen f0.tot f 0.Postoloin f 0.30 tot f0.per mand. Groote boonen f 1.60 tot f0. p. 100 pond. Prinsosseboonon f 0.50 tot f 0.70 p. 1000. Komkommers (gele) f 4.tot f 6.idom (groene) f3. tot f 6.— por 100. Snijboonon f 1.30 tot f 1.50 por duizoncl. Uien f 1.50 tot - f 0.p. 100 bos. Roode kool 10 eont per stuk. Sav. kool 8 cent per stuk. vnn allo on vardore NOTJVKAUTÉ'B tót ItulleNiivieooH Itiye prijzon. GOUDA. vau hot Koninkiyk Moteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.8 te Karlsruhe laagsto stand 748.8 to Thors- haven. Verwachting tot don avond van 23 Juli Zwakke zuidwestelijke tot westolyke wind, licht bewolkt, droog woor, be houdens kans op onweer, zelfde tempe ratuur. GOUDA. GEBOREN20 Juli. Icoontje, oudors L. van Rijswijk on G. Palsgrauf. Johan Hoinrich, oudors A. Janssen on M. E. Borgfeld. - 21. Adriana, ouders A. do Weger on K. van Klaren. Jacobus Johannes, oudors J. J. Ze verboom en J. J. Sas. 22. Cornelis, ouders H. Liigtliart en P. Twigt. ONDERTROUWD: 20 Juli. B. Vormoij te Waddingsveen on A. van Leeuwen. G. Boor te Boskoop en N. C. van der Want B. Bolonje en O, C. Rabouw. E. A. van Ham en M. Vink. T. van don End en J. C. van Maaien. f'. M. de Keijzer en B. M. Arondsen. «chtN. ^ctoriaw4£ rtUa.lakn.l...

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 4