HAZEN. IN W WERK l« lellen. E. Alter racht 269* AG, EWAAli- ?n eskleeding f gedeelten De Ganzendokter. LTï.©xx-ws- ezx -Z^-d_-^-©xt©xxtx©"blo-ca. voor G-oxxcL©- ©xx Oxxxstx©lc©xx- i No. 11617. Maandag 24 Juli 1911. JANSkKRk JDE, V"erschij ut dagelijks Slxitexi land Sïrxrxenlarxca.. Buitenlandsch. Nieuws. I FEUILLETON. TDufX. (gevers, Gouda E. ALTER 50e Jaargang. KRAMM, Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. YZONEN. behalve Zon- eïi Feestdagen. Telefoon Interc. 82. VERGAMRIW VAN HKV GEMEENTERAAD f 1.25 "•'UüLifnj®; e stad aan huis van beroemde 'rkglazen ENT. Londen-lijn, het contract, mot Recht en Plicht gesloten, verbroken, en oen dertigtal bootwerkers uitGorkum laten overkómen. Jaiskerk, der Leningen em. 1CIIT DER A BE I H, ;oed. ren ADRES: sljt 269‘, AG. BIJL, BAART Lz. (iOllkMI IE COURANT? T’ >trok. van Beeldende /er, Architect en van Bouwkunde B. en W. van ’s-Gravenhoge stollon den gemeenteraad voor, f25,000 be schikbaar te stellen voor asphalt coring van straton voor schoolgebouwen on dit bedrag te bestemmen voor asphal- teering voor do scholen Achterraam- straat 10, Hoef kade 99 en 101. tusschenkomst van den consulairen agent zijn vrijgelaten. De tolk van het consulaat werd bij deze gelegen heid geslagen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren JN VAN EM. EEËN worden in verzegelde i vijf, twee en i een Ned. ons ding van Nom- s, voorzien van id Merk, vol- <t gedeponeerd, de uitvoering de orders aan- De gemeente Loosduinen zal don heer Scheffer, uit ’s-Hago, steun ver- leonon bij zijn concossio-aanvrago tot het leggen Van een tram van Hchcve- ningen over Kijkduin naar Hoek van Holland met een zijtak naar Loos- duinen. Nederland en Portugal. Omtrent de grensquaestie mot Por tugal op Timor, waarover eenige dagen geleden werd geseind, ontving de Deli Ct. de volgende telegrammen Hedenmorgen vertrokken 2 com pagnieën infanterie en oen afdeeling artillerie van Batavia naar Timor onder commando van kapitein Kruyt. De expeditie staat onder leiding van kolonel van Rietschoten. Ze geldt een grensquaestie met Portugal. Vermoed wordt, dat oen andere mogendheid achter de schermen aan het work is. Volgens de bladen te Soorabaja is de toestand op Timor zoer gespannen en zijn de troepen aan do grens samen getrokken, ook die van dePortugeozen. Op het eiland Adoonara is do civiel gezaghebber met 12 pradjoerits door nie” bovenzaal idering van het da” der Maat- ,n ’t Algemeen, mie” ö’/a uur> van de Kon. Dud-Onderoffi- louda. Legi, 81/, uur, de Kamer van nwbedrijven. Bouw- enWo- Spieringstraat ir vergadering an Armenzorg, geregeld tijdig ontvangen van n, vermakelijk- dan in onze PRIJS DÏ RADVERTEN TÏÉN Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer „0.10 Bij tl rie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Landverhuizersverkeer door Pruisen. Met het stoomschip Potsdam van do Holland-Amerikalijn zijn uit New- York te Rotterdam aangekomen 320 landverhuizers, dio dos namiddags van het Maasstation in do richting van Duitschland vertrokken zyn. VRIJDAG 21 JULI 1911. Voorzitter: De Burgemeester. Tegenwoordig do hoeren Jongen- burgor, v. d. Roo, Bokhoven, v. Galen, do Jong, Nederhorst, Jasper*, Dessing, de l>evolking aangevallen. De gezag hebber werd licht gewond, evenals vijf pradjoerits. Heden zijn drie brigades marechaus sees, onder bevel van kapitein Goertso- ma Beckering naar Timor vertrokken. Tariofwet. De Kamer van Koophandel te 01- denzaal heeft aan do Tweedo Kamer een adres in zake de tariofwet ver zonden, waaraan wy het volgende ontleenen Van de verhoogde uitgaven voor levensbehoeften moet een vraag naar hooger loon het gevolg zyn, waardoor de beschermde industrieën aan de eene zijde moeten teruggeven, wat zij aan de andere zijde krijgen, terwijl niet beschermde industrieën door de ver hoogde kosten van levensbehoeften en utensiliën, die zij in hun bedrijf noo- dig hebben, slechts nadeel ondervinden. In onze omgeving gaat de industrie, zooala uit de statistische gegevens blijkt, hard vooruit en neemt hot ex port naar onze koloniën en- het bui tenland sterk toe zij verlangt dan ook geen bescherming. Wij zijn overtuigd, dat verreweg het grootste deel der nijverheid van oordeel .is, dat de voor gestolde tariofwet over het geheel voor haar on consumenten moor nadeel dan voordeel heeft. Frankrijk-Marokko-Spanje. Pas is het incident Boisset tusschen Spanje en Frankrijk door een betui ging van leedwezen van Spanje’s zijde geëindigd of een nieuw incident be dreigt de goede verstandhouding, pas hersteld. Een nieuw bericht uit El- kassar meldt, dat de Spaansche sol daten een Fransch officier hebben ge vangen genomen. De Fransche lui tenant Thirier, instructeur van de Marokkaansche troepen, had zich naar de stad begeven ten einde besprekin gen te houden over een chèque noodig tot uitbetaling van de troepen. Toen hij bij Gue Loekdoes was gekomen, dwong hem een Spaansche post van zijn paard te steigen. Hij weigerde dit, maar werd daarop omringd door een troep Spaansche infanteristen en een afdeeling cavalerie. Volgens de berichten moeten, die cavaleristen hem met het plat van den sabel geslagen hebben. Na in het Spaansche kamp gebracht te zijn, werd hij aldaar eeni- gen tijd gevangen gehouden. Eindelijk liet kolonel Silvestre, na hem belee- digd te hebben, Thirier gaan. De Fransche berichtgevers gaan zoover dat zij beweren, dat de Fransche be woners van Elkassar niet meer uit durven gaan, uit vrees door de Spaan sche troepen aangehouden te zullen worden. Kan de Spaansche regeering de onjuistheid van de berichten niet vol doende aantoonen, dan zijn daaruit weer verwikkelingen te wachten, al zal waarschijnlijk aan het incident Thirier niet zoo groote beteekenis worden gehecht als aan het incident Boisset, Thirier is wel Fransch officier, maar in dienst van den Sultan. Bij een onderhoud dat de Spaansche minister-president Canalejas had met den minister van buitenlandsche zaken Garcia noemde deze het noodzakelijk, dat de wederzijdsche regeeringen van Frankrijk en Spanje maatregelen na men om dergelijke incidenten te voor komen. In een schrijven aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken drukte hij zijn leedwezen uit over het incident. ï)e algemeene overtuiging is wel, dat de goede be trekking tusschen beide landen behou den zal blijven. Volgens de laatste telegrammen zou Thirier opnieuw zijn gevangengenomen en slechts door Als ik uit mijn teruggetrokkenheid weer terugkeer in de kringen, waarin ik gewoon ben te verkeeron, is u, voordat u er aan denkt, aan de eene of andere universiteit tot professor benoemd.” Liefhart maakte een buitengewoon diepe buiging omdat het hem daar door het best gelukte zyn lachen te verbergen. „O, u behoeft niet te danken”, wees mevrouw Amalia af, voordat Liefhart er aan dacht, een woord te zeggen „dat is voor my een zaak zonder be teekenis, want ik heb kennissen, ken nissen.... niet waar, Ditha? Liefhart paste wel op, het meisje aan te kijken hij wist immers maar al te goed, hoe pijnlijk de praalhan- zerij harer moeder haar moest treffen. „U ontbijt toch fnet ons, niet waar dokter?” vroeg Kienhout op harte- I lijken toon. „Laat de patiënten maar een beetje wachten.” Luid gelach klonk uit een hoek van de kamer. „Die zeggen toch niets, hi, hi, hi I”1 gichelde Frits. Kienhout draaide zich om en wierp den knaap bijna een blik vol haat toehij beneerschte zich echter spoedig en zei met een glim lach „Jawel, van dokter Liefhart slikt men alles.” Edith was «nel op Frits toegeloopen. „Hoe kan jij ook altijd laten merken, dat ie er bent, als je geen zuiver gewe ten hebt,” fluisterde zij hem in hot oor. Mevrouw Kienhout en Marie kwa men nu ook, gevold door Trien, die aanstalten maakte om de tafel te dekken. „Goeden morgen, dames,” grootte Liefhart terwijl hij op beiden toeliep. Goeden morgen, mijnheer Lie mijnheer de dokter«tankte mevrouw Kienhout verlegen. Marie stelde zich met een sprakeloozen groet tevreden en hielp Trein snel toe de tafel te dekken. Zoodra zij kon, verliet zij de kamer weer. Terwijl Liefhart eenige woorden mot mevrouw Kienhout wisselde, viel zijn blik eensklaps op het portret van de opgesehilderde oudtante. Allemachtig,” riep hij verwonderd, „sinds wanneer hebt ge* daar de oude mevrouw Bieberik hangen? Hebt ae haar gekend „De de oude mevrouw Bie berik stotterde Kienhout in pijnlijke verrassing. „Dat is toch niet „Dat is de oude mevrouw Bieberik die tijdens het loven van den vorigen eigenaar het landgoed altijd gedurende den zomer bewoond heeft en bij haar testament aan de gemeente grdote sommen gelds heeft vermaakt. (Wordt vervolgde Kolijn, Herman, v. Itorson, Knuttel, Vergeer, Muylwijk, Prince, IJssolstijn I en v. Kijk. Afwezig de heoron v. d. Torren en v. d. Velde, beiden met kennisgeving. De V oorzitter: Ingekomen zijn de geloofsbrieven van de nieuw ge kozen leden van den Raad, de heeren Herman, v. d. Velde, Vergeer, v. d. Ree en Jongenburger, die hun benoe ming hebben aangenomen. Ingevolge het bepaalde bij het re glement van orde zullen die geloofs brieven ter onderzoek gesteld worden in handen van een commissie en wan neer de Raad deze niet zelf wenscht te benoemen zal ik de heeren Neder horst, IJsselstijn on Kolijn uitnoodigen die commissie te willen vormen. Tijdens het onderzoek van de com missie zal ik de vergadering eenige oogenblikkon schorsen. De vergadering wordt voor eenigen tijd geschorst on daarna hervat. Overeenkomstig het voorstel dor Rusland. Lodz is het tooneel geweest van een uiterst brutalen aanslag van ban dieten. Donderdagmorgen werd den commissaris van politie te Zgierz, medegedeeld, dat eenige als zeer ge vaarlijk bekendstaande misdadigers uit Lodz zich naar Zgierz hadden bege ven. De naar de halte Koerpk ge zonden politieagenten kwamen te laat, zoodat de electrische trein zonder hin dernis Zgierz kon bereiken. Hier stegen twee politieagenten in den trein en vroegen legitimatiebewijzen van de reizigers. De drie bandieten vuurden onmiddellijk, doodden eep agent en verwonden oen tweeden en ook eenige passagiers. Bij de paniek, die daarop ontstond ontvluchtten twee bandieten over de velden. De drie andere be stegen een rijtuig, dat zich daarjuist bevond en reden in de richting van Lodz weg. Onderweg ontmoetten zij den electrischen tróin uit Lodz, die zij door revolverschoten aanhielden. De machinist moest hen terugrijden naar Lodz, watvr zij opnieuw in een rijtuig, dat daar stond, stapten on naar Widzef reden. Alle nasporingen de politie waren vruchteloos. Frankrijk. In het bureau te Parijs van de zoo genaamde Amerikaansche Hypotheek bank heeft een huiszoeking plaats gehad. De bank had onder voorspie geling dat zij in Noord-Amerika grond en huizon ter waarde van 100 millioen bezat, waardelooze obligaties uitge geven en daardoor talrijke kleine spaarders benadeeld. Tegen den directeur van de bank, Marius Jean zal een eisch worden ingesteld wegens bedrog en schending van de wet op de vereenigingen. Te St. diamond bij St. Etienne is een werkplaats van de staatsmarinc- ótablissementen door brand volkomen verriield. D e «bua n d maakt 5000 arbeiders werkloos. De Staking. Zaterdagmiddag te 1 uur werd in het „Paleis voor Volksvlijt” oen groote vergadering gehouden voor alle sta kende transportarbeiders, belegd door de Plaatselijke Federatie van Trans portarbeiders. Als sprekers waren, blij kens het strooibiljet voor deze ver- doze vergadering uitgeaoodigd J. de Lange van Middelburg, I. I. Samson on II. Kolthek. Tevens kou er blijkens datzelfde biljet, medewerking zijn van een muziekgezelschap en eenige eerste klasse artisten. Voor stakende bootwerkers, zee lieden,dok- en veemarbeiders, schuiten voerders, graan- en bontwerkers was de toegang vrij. De byeenkomst was niet voor de pers toegankelijk. Overdreven angst. Hoe op geschroefd en overdreven do berichten in de buitenlandsche, in het bijzonder in de Amerikaansche bladen wol moe ten zijn omtrent den toestand in Am sterdam, blijkt uit het volgende Een Amerikaansch meisje hier tor stede toevend, ontving van haar moe der een brief, waarin gesmeekt, werd om toch zoo gauw mogolijk Holland te verlaten. Als het niot anders kon, dan moest zij maar ffver Frankrijk vluchten. Een familie, die aan de Weesper- poort was afgostapt met het plan om eenige dagen in Amsterdam te blijven, vond het bij nader inzieq niet raad zaam om onze stad- te bezoeken en vertrok met oen volgenden trein naar Arnhem, dankbaar gestemd, dat zij van uit den veiligen trein even oen blik konden slaan op de „gevaarlijke” stad. In een Zaterdagavond te Amsterdam gehouden vergadering van schuiten voerders werd besloten tot opheffing der staking voor zoo ver do schuiten voerders betreft. Aan de patroons is van dit besluit kennisgegeven, met het verzoek, geen slachtoffers te maken. De toestand .van Homma, een der gewonden op Kattenburg, is volgens Het Volk iets achteruit gaande. Naar aan de Tel. van werkgevers zijde wordt medegedeeld, heeft de Engeland Londen-lyn, aldus genoemd in tegenstelling met de Holland Do 59o algemeene vergadering der Evangelische Maatschappij zal op 8 en 9 Augustus te ’sGravennage worden gehouden, 23) Zij bekeek hem glimlachend. „Zeg het maar, juffrouw, zoo open hartig mogelijk,” verzocht hij. „Gevaarlijk niet, maar goedhartig,” antwoordde* zij en drukte nog eens zyn handen. „Dus alleen maar goed Nu, het is iets, al is het ook niet veel,” zei hij met een komischen zuchtbij haar handdruk werd het hem evenwel zoo eigenaardig warm om het hart, zooals hem nog nooit was overkomenhij hief de beide blanke handen omhoog en drukte er een kus op. Op dit oogenblik trad Frits binnen. „Aha, goeden morgen, mijnheer Liefhart, wat moet u hier doen riep hij. „Is er wat ziek bij ons De schimmel soms?” „Neen, dezen keer een duifje,” ant woordde Liefhart snel. „Och, loop heen!” sprak Frits on- geloovig. „Ter wille van een duif heeft papa u bepaald niet geroepen." „Waarom twijfel je daaraan vroeg Edith vroolijk. „Wel, omdat het al te dom zou toen hij Frits bemerkte. „Laat hom met rust, oom 1” ver zocht Edith. „Ik doe hem immers niets, wat scheelt je dan?” vroeg hij verbaasd en naderde zijn jongsten zoon, die ondanks deze verzekering juist van plan wi^ om te gaan huilen als een brullende leeuw; op dit oogenblik trad evenwel tante Amalia binnen en Kienhout zag van de vervolging zijns zoons af. „Welnu, mijnheer de dokter, wat raadt u mij te doen met mijne zoete lieve lieveling wendde mevrouw Amalia zich tot Liefhart. Spreek vrij op, u kan elk offer verlangen Moet ik met haar naar de Noordpool of.../’ „Neen, neen, u moet kalm hier blijven,” onderbrak Liefhart haar. „De juffrouw heeft behoefte aan rust en een vriéndelijk familieleven en dat vindt zij hier het best.” „Dat vindt ze, dat vindt zeriep Kienhout vol vreugde. „Ge zijt een pracht van een mensch, beste dokter, dat heb ik altijd gezegd. Als men mij naar mijne meening gevraagd had, zou u reeds sinds lang tot professor benoemd zijn.” „Mijnheer de dokter,” riep nu ook mevrouw Amalia vol geestdrift uit, „als u mijn kind gezond maakt, zal u eens zien, wat ik voor u doen zal. wezende behandeling kost toch meer dan tien gezonde duiven,” sprak hij op aartsvaderlijken toon. „Wat een huishoudkundige jij bent!” zei Liefhart bewonderend. „Maar als men nu het lijden van het arme duifje verzachten wil?” „Dan draait men haar eenvoudig den hals omdat duurt maar een oogenblik,” sprak Frits. De blik van Liefhart vloog naar Edith, die hem treurig beantwoordde. „Had men het maar gedaan,” zeide zij zuchtend. „Heb jij een zieke duif, Ditha?” vroeg Frits. „Waar dan?” „Frits, Frits,” antwoordde zij. „O wee, als die niet reeds lang uit zijn eigen gezond geworden is, moet zij al lang dood zijn, als je brief met een recept komt,” sprak de knaap, terwijl hij minachtend den neus opt „De meiden zijn allemaal dom!” „Frits Frits schalde de stem van Kienhout uit den tuin. Frits, die zooeven met minachting over de domheid der meisjes gespro ken had, versmaadde het nu niet, bij zulk een dom schepsel bescherming te zoeken. „Laat mij niets doen, Ditha”, smeek te hij en greep Edith bij de plooien van haar rok. Kienhout trad binnen. „Aha, daar is hij eindelijk,” zei hij,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1