er. Seizoen Opruiming M', Gemengde Berichten. Gvoote brand te Gameren. Stadsnieuws. Laatste Berichten 30~8,e Slants-lotcri/j. Veemarkt te Rotterdam. Belangrijke Mantels, f.ostumes, Cosluiiies-failleur, Blouse», (Jekleede en Trotteur Rokken, Onderrokken, Japonstoflen, zijde D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Qfficieele Prijscourant (if feet enkan del le A ms ter dam n'i - 1 - Til IS# commissie van onderzoek wordt be sloten tot toelating van den heer Herman, wanneer de doom de wet daarvoor gestelde termijnen zijn ver streken. De heer Nederhorst: M. de V. 1 Ten aanzien van den geloofs brief van den heer van de Velde doet de commissie opmerken dat hij bij de volgens art. 17 der Gemeentewet afgegeven verklaring, waarin vermeld moeten worden alle openbare betrek kingen die hij bekleedt, niet heeft vermeld dat hij is ambtenaar van den burgerlijken stand. De commissie meent dat dit toch een openbare be trekking is, en zou dus wenschen voor te stellen dat de Raad uitmake of dit al dan niet bezwaar oploveit. De Voorzitter: Ik meen dat, waar de wet uitdrukkelijk mogelijk maakt dat leden van den Raad worden benoemd tot ambtenaar van den bur gerlijken stand, het feit dat een af tredend Raadslid die functie bekleedt volstrekt niet aan zijn toelating bij herbenoeming in den weg behoeft te staan. Het is een openbaar ambt dat vol strekt niet in strijd is met het lid maatschap van den Gemoenteraad en ik geloof niet dat er bezwaar behoeft to bestaan om den heer van de Velde al» lid van den Raad toe te laten. De heer Nederhorst: M. de V.! De meerderheid der commissie meent dat genoemd moeten worden, niet al leen de openbare betrekkingen welke strijdig zijn met het lidmaatschap van den Raad maar ook die welke daar mede niet strijdig zijn. Dat volgt dui delijk uit art. 17 der Gemeentewet. De Voorzitter: Welk voorstel wenscht dus de commissie te doen? De heer Nederhorst: Den Raad voor te stellen uit te maken of het al dan niot bezwaar oplevert dat de heer van de "Velde in de volgens art. 17 der Gemeonte vereischte ver klaring niet heeft vermeld dat hij ook bekleedt de openbare betrekking van ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De Voorzitter: De commissie moet voorstellen den heer van de Velde al dan niet toe te laten. Er moet een voorstel gedaan worden waarover gestemd kan 'wordon. De hoer Nederhorst: M. de V.! ik meen dat gestemd kan worden of er al dan niot bezwaar bestaat on als de meerderheid van den Raad beslist dat de niet-vermelding van die open bare betrekking bezwaar oplevert dan is van zelf beslist dat hij niet toego- laten wordt. De heer van Galen: Ik wilde gaarne vernemen waarover de quaestie eigenlijk loopt. Gaat het over het feit dat die openbare betrokking in de stukken niet genoemd is of over het feit dat die betrekking onver- eonigbaar zou zyn met het lidmaat schap van den Raad en op dien grond de dommissie bezwaar maakt? Do heer N e d e v h o r s tVan on- vereenigbaarheid is natuurlijk geen sprake. Het lidmaatschap van den Kaad en de betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand kunnen niet anders dan voreenigbaar zyn. Het loopt hier echter alleen hierover dat laatstgenoemd ambt niot in de stuk ken is vermeld. Dat heb ik zooeven toch duidelijk gezegd. De heer van 11 e r s o n. Ik wil er op wijzen dat do heer van de Velde, als hij toegelaten wordt, oorst in Sep tember zitting neemt. Hy is nu als lid van don Raad verplicht de be trekking van ambtenaar van den bur gerlijken stand te vervullen tot Sep tember; dan loopt zijn tegonwoordig mandaat als Raadslid ten einde en dan houdt hij van zelf ook op de betrokking van ambtenaar van den burgerlyken stand te bekleeden. Ik meen dat de heer vnn do Velde in zijn recht is geweest door zich te plaatsen op het standpunt van Sep tember; dan is hij geen ambtenaar van don burgerlijken stand meer on zal oen nieuwe benoeming moeten plaats vindon. Ik geloof derhalvo dat do heer van de Velde niet verplicht was die be trekking welke hij eigenlijk tot Sep tember moet vervullen op te geven als zijnde eone, die hij op den duur bekleedt. De V o o r z i 11 or. Ik ben het met den heer van Iterson niet eens. De bij den geloofsbrief over te leggen verklaring moet volgens art. 17 der Gemeentewet inhouden alle openbare betrekkingen welke de tot lid van den Raad benoemde op hot oogeblik van de indiening van den geloofsbrief bekleedt. Er is dus hier ontegenzeg gelijk een verzuim gepleegd, maar het verzuim is zeer klein en is vol strekt van geen invloed op de geldig heid der verkiezing en behoeft van geen invloed te zijn op de toelating. Ik herhaal daarom dat mijns inziens hier gerust kan worden besloten tot toelating van den heer van de Velde. Dit neemt echter niet weg dat, zoo de commissie er op staat dat de Raad verklare dat het verzuim te gering is om daarvan notitie te nemen, ik na- tuurlyk gaarne een eventueel voorstel in stemming zal brengen. De heer Nederhorst. De meer derheid der commissie wenscht dat. De Voorzitter. Dus do meer derheid der commissie stelt voor uit te maken of het verzuim, door den heer van de Velde begaan, al dan niet groot genoeg is om zijn verkie zing te vicieeren. Het is volgens het reglement van orde ook mijn taak de ingediende vporstellen, zoodanig te formuleeron, dat daarover door den Raad gestemd kan worden, maar ik zie, eerlijk ge zegd, weinig kans hiervan oen be hoorlijk voorstel te maken. Ik zal den Raad laten stemmen over de vraag of het verzuim van het niet- vermelden van het openhaar ambt „ambtenaar van don burgerlijken stand" door den Raad gewichtig ge noeg geacht wordt om do verkiezing ongeldig te doen zijn. Ik zal met „ja" en „neen" laten uitmaken of het al dan niet gewichtig genoeg is. De heer K o 1 ij n M. de V.U zegt dat U met ja en neen zal laten uitmaken of het gewichtig genoeg is. Neemt U daarbij nu wei het juiste standpunt in? Er wordt een com missie tot onderzoek van de geloofs brieven benoemd. Bij de overgelegde stukken bevindt zich ook een verkla ring betreffende do door het benoemd Raadslid bekleede openbare betrekkin gen maar nu wordt er van de zijde der commissie aanmerking op gemaakt dat daarin van een openbare betrek king geen melding wordt gemaakt. Dientengevolge is den heer Nederhorst namens de commissie opgedragen den Raad te vragen of dat geen bezwaar zou kunnen opleveren. Nu moet ik zeggen dat de heer Nederhorst dat niet godaan heeft overeenkomstig de bedoeling der commissie, het althans niet zoo heeft voorgesteld. Wnnneor do Voorzitter nu met ja en neen laat uitmaken of het geploegd verzuim al dan niet gewichtig genoeg is dan komt do commissie in een ietwat belachelijk licht te staan. Daaraan wonsch ik niet mede te doen. De zaak is onjuist opgovat. Ik zag liever dat heeft (te heer Neder horst ook in oerste instantie betoogd maar dat heeft hy daarna losgelaten dat een antwoord gegeven werd op de vraag of men verlangt dat jn de volgens art. 17 der Gemeentewet vereischte verklaring alsnog wordo opgenomen de vermelding van de openbare betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand. De Voorzitter. De heer Kolijn is blijkbaar óón van degenen die de meerderheid der commissie uitmaken. Mag ik hem vragen of de bedoeling dier meerderheid is om den Raad te doen uitmaken of aanvulling van den geloofsbrief al dan niet noodig is. De heer K o 1 ij n Dat was alleen de bedoeling, M. de V. 1 De V o o r z i t, t e rDaiv zal ik met „ja" en „neen" doen beantwoor den de vraag of aanvulling van den geloofsbrief van den heer van de Velde noodig is. De beraadslaging wordt gesloten. De vraag of aanvulling van den geloofsbrief van den heer van de Velde noodig is wordt met 13 tegen 2 stemmen ontkennend beantwoord. Ontkennend antwoorden de heeren Dessing, Herman, v. Iterson, Knuttel, Vergeer, Muijlwgk, Prince, Jongon- burger, v. d. Ree, Bokhoven, v. Galen, de Jong en Nederhorst. Bevestigend antwoorden de heeren Jaspers, Kolijn. De heer lJsselstijn had de presentielijst niet getoekend en nam aan deze stemming geen deel. De heer Nederhorst: M. de V.De commissie stelt nu voor den heer van do Velde toe te laten, wail- neer de door de wet daarvoor gestelde termijnen zullen zijn verstreken. Aldus besloten. Overeenkomstig het voorstel der Commissie van onderzoek wordt ver der besloten tot toelating van de heeren Vergeer, van dor Ree en Jongenburger. De Voorzitter: Mag ik de leden der commissie dank zeggen voor de door hen genomen moeite? Do notulen van de vorige verga dering wordon voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. I)e Voorzitter deolt mode dat door Ged. Staten zijn goedgekeurd: 1°. het Raadsbesluit van 30 Juni j.l. No. 15 tot overneming van een stukje grond in het Buurtje van de Stearine Kaarsenfabriek „Gouda". 2°. het Raadsbesluit van 30 Juni j.l. No. 16 tot aankoop van een stuk land by de Bleekerskade van Mevr. de Wed. BrediusGijsbert Hodenpijl tot stichting van een pompgebouw. 3°. het Raadsbesluit van 30 Juni j.l. no. 12a en 126 en 13 tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1911. Op den 19 Juli jl. zijn de boeken en ae kas van den Gemeenteontvan ger opgenomenhet daarvan opge maakt procesverbaal is voor de leden op de secretarie ter inzage neder- gelcgd. Deze medoelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen 1. De rekening der inkomsten en uitgaven der gemeente over 1910. De Voorzitter: Ik stel voor deze rekening te stellen in handen eener commissie en wanneer de Raad de benoeming, van deze niet aan zich wenscht to houden, heb ik de eer daartoe aan te wijzen de heeren van Iterson, Herman en de Jong. Aldus besloten. 2. De begrootingen van de gesubsi dieerde instellingen van weldadigheid voor het dienstjaar 1912. De Voorzitter: Ik stol voor ook deze begrootingen te stellen in handen eener commissie en wanneer de Raad niet zelf deze Commissie wenscht te benoemen stel ik voor daartoe aan te wijzen de hoeren van Galen, Jongonburger en Vergeer. Aldus besloten. 3. De begrootingen van de Bank van Leening en van de Hoffmans- stichtingen. De V o o r z i 11 e rIk stel voor ook deze begrootingen te «tellen in handen van een commissie en wanneer de Raad niet zelf de commissie wenscht te benoemen noodig ik de heeren van Galen, Bokhoven en Kolijn uit daarin zitting te nemen. Aldus besloten. 4. Een voorstel van B. en W.>tot wijziging der gemoonte-begrootfhg, dit luidt aldus: Gouda, 11 Juli 1911. De door den Gemeente-Ontvanger ingeleverde Rekening over hot dienst jaar 1910 vertoont oen nadeelig saldo tusschen de buitengewone uitgaven en do buitengewone ontvangsten, tot een bedrag van f 27059.775, een go- volg van do omstandigheid, dat do in 1910 gedane uitgaven voor ver schillende buitengewone werken niot door geldleening gedekt zijn, hoewol by do Bogrooting voor .genoemd dienstjaar daarop gerekend was. Het voormeld nadeelig saldo behoort nu te worden overgebracht op de Begroo- ting voor het dienstjaar 1911 en tevons de middelen tot dekking daarvan to worden aangewezen. De Begrooting voor 1911 zal verder moeten worden aangevuld met oen post, waaruit de koopsom van den grond benoodigd voor de oprichting aan den Boschweg van een pomp gebouw voor het uitslaan van het water of do afmaling op de Bleekers kade en de overige kosten van dp stichting van bedoeld gebouw alsmede die aan de verdere inrichting der af zonderlijke bemaling van bet stadsdeel genaamd Korte Akkeren verbonden, zullen worden gekweten. Deze uitgaven worden in totaal geraamd op f 10000. Voorts zal een bedrag van f 5000. vereischt worden ter uitvoering van de Raadsbesluiten dd. 20 Januari 1911 en 9 Juni d. a. v., betreffende overeen komsten met de heeren R. U. Jongen burger en J. van Dongen Bolding ter zake van overdracht en bestrating van wegen in de Korte Akkeren. Ten slotte zal de reeds op do Be grooting voor 1911 ten behoeve van den aanleg van het tweede gedeelte van het Van Bergen IJzendoorn-park uitgetrokken som van f 10000.tot f 11500.— verhoogd behooren te wor den, hoofdzakelijk omdat de bedongen aannemingssom de raming overtreft. Waar het hier uitsluitend betreft uitgaven voor buitengewone werken kan de bestrijding daarvan geschieden door geldleening. In overstemming met het voor gaande hebben wij de eer Uwe Ver gadering voortestellen in de Gemeonte- Begrooting voor het dienstjaar 1911 de volgende wijzigingen te brengen 1°. Aan Hoofdstuk XV der Uit gaven wordt toegevoegd een artikel la „Overbrenging van het nadeelig saldo van de buitengewone ontvangsten en uitgaven van het dienstjaar 1910." (Volgnummer 209a) ten bedrage vanf 27059.775 2°. Aan voormeld Hoofd stuk XV worden verder toegevoegd Een artikel 10g „Stich ting en inrichting van „eone afzonderlijke bema- -ling voor de Korte Ak- v> ^keren" (Volgn. 218) 10000.-^ Een artikel 10// „Bestra- - „ting enz. van wegen in de „Korte Akkeren" (Volgn. "218)5000. 3°. Van meergenoemd Hoofdstuk XV wordt art. 106 „Aanleg van het tweede „gedeelte van het Van Ber- „gen IJzendoorn-park" (Volgn. 218) verhoogd met 1500. Totaal f 43559.775 4°. Tot dekking van dezo meerdere uitgaven wordt het onderdeel 6 van Artikel 3 van Hoofdstuk VII der (buitengewone) Inkomsten„Geld leening ter voorziening in de kosten van andere openbare werken" (Volgn. 54) verhoogd met f 43559.775 Aan den Raad der gemeente Gouda. 5. Een voorstel van B. en W. van den volgenden inhoud: Gouda, 11 Juli 1911. Door de gemeente moeten in den loop dezes jaars twee leeningen worden geslotende toestand van de kas maakt het gewonscht daarmede niet te wach ten tot de laatste maand van het jaar, maar do opbrengst van eeno der lee- ningon reeds eerder te ontvangen. De eerste leening betreft de ge meente-gasfabriek en dient ter bestrij ding der kosten van a. uitbreiding van het buizennet, waarvoor f 10000 is toegestaan bij Raadsbesluit van 9 Juni j.l., goedge keurd door Gedeputeerde Staten den 19 Juni d. a. v.; 6. aanschaffing van een cokesbreker, bedragende f 3000.en c. invoering van muntgasmeters, ten bedrage van f 22000. tot welke laatste uitgaven wij U een voorstel deden, dat naar wij ons vleien door U zal worden goedgekeurd. Deze eerste leening zal dan groot moeten zijn f35000.; in verband met den aard der uitgaven zal de aflossing op ten minste f 3000 per jaar gesteld dienen te worden. De tweede leening zal strekken tot dekking van verschillende buitenge wone uitgaven der gemeente ten be hoeve van buitengewone werken enz. In de eerste plaats zal voorzien moeten warden in het nadeelige saldo der buitengewone uitgaven on inkom sten van den dienst 1910, ton bedrage van f27059.775, ontstaan door In dat jaar uitgevoerde buitengewone werken (de verlenging van do Prins Hendrik straat na onteigening van de noodige gebouwen en erven), de bestrating van don weg door het Regentesseplantsoen, de bestrating mot keien van den Goe- janverwelledijk mot zijn oprit en den aankoop van onroerend goed (de huis jes in het Sint-Anthonie-Kloostor en de woningen grenzende aan de speel plaats der Eerste Burgerschool voor meisjes). Verder zullen door deze leening moeten worden bestxeden: de kosten van de uitbrei ding der Markt, geraamd op f 24000. de stichting van het Wachtlokaal bij de Malle- gatsluis, rond2500. de kosten van aanleg van het tweede gedeelte van het Van Bergen IJzendoorn- park 11500. do uitgaven voor de ont- poldering en de inrichting der bemaling van de Korte Akkeren, geraamd op 10000.— de bestrating van eenige wogen in de Korte Akkeren, krachtens overeenkomsten met de heeren R. U. Jon genburger en J. E. van Dongen Bolding, begroot op 5000. In het geheel zal deze tweede leening dus dienen te bedragen80000. terwijl de aflossing ten minste f 2000 per jaar zal behooren te zijn. Tot onze voldoening bevonden wij het Pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren bereid de beide leeningen aan te gaan k pari tegen 4% interest, en wel de leening van f 80000 met 1 Novembor a.s. on die van f35000 met Januari a.s. Vermits deze aanbieding, gegeven den stand en de vooruitzichten der markt, zeer zeker gunstig mag worden enoemd komt ons de aanvaarding aarvan alleszins gewenscht voor. ■Wij hebben mitsdien de ©er den Raad in överweging te geven te be sluiten tot het aangaan met het Pensioenfonds voor weduwen en wee zen van burgerlijke ambtenaren van twee geldleeningen tegen een jaar- lij kschen interast van 4 percent, half jaarlijks te voldoen, namelyk 1°. eene leening van f 80000 op 1 November a.s., ter bestrijding van de kosten van openbare werken met eene jaarlijksche aflossing van ten minste f 2000; 2°. op 2 Januari a.s. eene leening van f 35000 ten behoeve van de ge meente-gasfabriek, met eene jaarlijk sche aflossing van ten minste f 3000 onder voorwaardedat de gemeente bevoegd zal zijn jaarlijks meer af te lossen dan de bovengenoemde doch dan over dat meerdere eene vergoeding van 1% verschudligd zal zijn, en dat de leeningen worden aan gegaan tegen afgifte van eene schuld bekentenis voor elke leening (de kosten van zegel en registratie daarvan voor rekening der gemeente zijnde), welke schuldbekentenissen op verlangen van het Pensioenfonds ten allen tijde zullep kunnen ingewisseld worden tegen obligatiën aan toonder van f 1000. en voorts te bepalen dat de inkomsten der gemeente, zooals die jaarlijks op den staat van begrooting worden ge bracht, worden aangewezon voor do voldoening van rente en aflossing der leening. Aan den Raad der gemeente Gouda. 6. Een voordracht voor onderwij zer aan de Tweede Burgerschool voor Jongens. Het schrijven luidt aldus Gouda, 11 Juli 1911. Ter benoeming van een onderwijzer aan de 2® Bui görschool voor Jongens, noodig geworden doordien de heer A. Kok te Werkhoven zijne benoeming niot heeft aangenomen, hebben wij de eer in .overleg met den heer Arron- dissements-Schoolopziener, na inge wonnen belicht van het Hoofd der betrokken school voor te dragen: I. A. DE BRÜIJN, te Moordrecht, 11. A. VAN AELST, te Culemborg, UI. P. BARETTA, te Deventer. Overeenkomstig hot bepaalde bij art. 29 der Wet op hot Lager Onder wijs leggen wij het advies van den Schoolopziener en het bericht van het Hoofd der school hierbij over. Aan don Raad der gemeente Gouda. 7. Een voorstol van B. en W. tot verhuur van gemeentegrond. Dit voorstel luidt aldus Gouda, den 11 Juli 1911. De N. V. Drukkerij v/h. Kocli Knuttel en de heer Joh. de Mol bei den alhier, doen bij de hiernevens overgelegde adressen het verzoek om gerioleerden grond der Gemeente, ge legen achter hunne eigendommen, te mogen huren. Blijkens haar mede hierbij gevoegd advies heeft de Commissie van bijstand in het beheer der gemeentewerken geen bezwaar togon inwilliging van deze verzoeken. Aangezien ook bij ons Collegodaar- tegen geene bedenking bestaat hebben wij de eer Uwe Vergadering in over weging te geven te besluiten met in gang vanl Augustus a.s. te verhuren: 1°. aan de N. V. Drukkerij v/h. Koch Knuttel het gedeelte, ter grootte van 24 M2., van den ge rioleerden grond kadastraal bekend in Sectie B no. 1967, dat zich achter het perceel Sectie B no. 336 aan de Turfmarkt, uitstrekt van Sectie B no. 1966 tot no. 2068 2°. aan Joh. de Mol, wonende Doe lenstraat alhier, het gedqélte van den kad. ongenummerden gerioleerden grond, ter grootte van 16 M2., gren zende aan en gelegen achter de aan de Mol voornoemd toebehoorende per- ceelen Sectie B n™. 1227 en 1228 aan de Doelestraat, en zulks tegen een jaarlij kschen huurprijs van f 0.10 per M2. en voorts op do gebruikelijke voorwaarden. Aan den Raad der gemeente Gouda. (Wordt vervolgd.) Gistermorgen omstreeks drie unr ontstond bij den timmerman A. van Willigen brand, die ziehl vooral, ook omdat er een stevige Noorder-wind woei, onmiddellijk zeer ernstig liet aanzien. Het woonhuis, de timmer- winkel, de houtloods en de houtzagerij werden geheel en al in de asch gelegd. Eenige kippen en konijnen kwamen in de vlammen om. Van Willigen en zijn gezin konden ternauwernood het veege lijf redden. Een geweldige vlam- mezee verspreidde een ondragelijke hitte. Het post- en telegraaf kantoor verbrand. In minder dan geen tijd was het vuur overgeslagen naar het post- en telegraafkantoor, dat eveneens tot den grond is afgebrand. Het aanwezige goed, alsmede de bescheiden van het kantoor, konden in veiligheid gebracht worden. De onderwijzer, de heer A. Wijne, die tevens brievengaarder is, en als zoodanig naast het postkantoor woont, moest het aanzien dat al zijn have en goed verbrandde. Zóó ge weldig woedde het vuur, met zulk een snelheid greep het om zich heen, dat in minder dan geen tijd het woonhuis van den heer Wijne als van de aarde was weggevaagd. Zelfs het baar geld, dat in de woning aanwezig was, werd een prooi der vlammen. I Zondag hield de Postduiven Ver- eoniging de Zwaluw een wedvlucht yan uit Eindhoven met Jonge duiven u. m. s. Ist® Prijs A. v. d. Pool 12 27 8 2*° C. M. Ilolthu ijzen 12 28 57 3de I„ v. Duuren 12 38 20 4de Joh. Ravostijn 12 42 20 5d0 J. F. Signer 12 45 36 6d0 W. Jansen 1 25 22 7d0 C. Agten 1 34 21 Derby Vlucht. lHt(' Pi-ijs C. M. Ilolthuijzen 12 48 17 2d0 A. v. d. Pool 12 2 8 I)e Utrechtscho Rechtbank heeft uitgesproken het faillissement van Tounis Duyvenbode, winkelier to Bo degraven, en heeft benoemd tot curator Mr. A. Ph. W. Alta. Met ingang van 1 September a.s. zal do Heer II. J. Otten, Adjudant- onder-officier bij do Instructie-Com pagnie te Schoonhoven, na oen 48 jarigon diensttijd, den dienst met pon- sioon verlaten. De kerk te Schoonhoven. Over do bedreigde kerk te Schoon hoven, schrijft „De Bouwwereld" o.m.: Hoe opmerkelijk het uitwendige dei- kerk ook is, vooral gezion van de schilderachtige koorzijde die met hare drie gelijke absiden naar de Haven gekeerd is, toch vraagt hot inwendige meerder aandacht, en als geheel, als ruimto-effect (geschonken alleen door afschuwelijke gaskronen) beschouwd, en door meferdero zijner onderdooien. Interessant in het algemeen is de op lossing die hier beproefd werd om het vraagstuk een oud middeloouwsch kerkgebouw te vervormen tot een Protestantsch bodehuis naar 17de-oouw- schen geest. Het kerkmeubilair bezit (behalve een Lodewijk XVI-preekstoel, een renais sance doophek, oonige beschilderde Muurbordon uit het begin der 17do eeuw) in de z.g.n. Heerenstoelen) een pronkstuk onzer Ue^ouwsthe schrijn werkerskunst. De bank heeft do volle breedte van het schip. Op oone balus trade staat een arkado van 5 bogen met twee tusschenstounpuntonDe middelste boog is do breedste. In do beide openingen aan weerszijden is de tusschenzuil weggelaten en komen de bogen samen in een fraai gesneden vriihangend sluitstuk. t)ok de zwik- vullingon zyn* gebeeldhouwd. Daar boven strekt zich een fries uit, waarop dertien bijbolscho tafefeelen ziin ge sneden. Boven de heerenbank is een orgol- galorij, mot panoelon, wier balustrade met de borstbeelden van Christus en de Apostelen prijken. Het geheel is als achtergrond der kerkruimte van de prachtigste en rijkste decoratieve werking, die men zich denken kan on beheerscht de herinnering die men van deze kerk bewaart. Zou men nu werkelijk te Schoon hoven A. D. 1911 een dergelijk kost baar stuk willen verkoopen? Het is ondenkbaar. Vermelden wij nog dat de kerk do graven bevat van Olivier Van Noort, die de wereld omzeilde (f 1627) en van Klaas Louwerenze Ëlom (f 1613) die, blijkens inscriptie, in 1549 den eersten molen hier te lande uit Spanje invoerde. Schoonhoven. De heer D. Van Vliet, volontair ter secretarie te Haas trecht, is met ingang van 1 September benoemd tot gemeente-ontvanger te Bleiswijk. Voor de betrekking van onder wijzer met verplichte hoofdakte aan do openbare lagere school te Ammer- stol heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. De brand breidt zich uit. Door den sterken wind gedreven, woedde 't vuur met steeds toenemende kracht voort. Het pand van den heer M. Kreeling Rzn., werd thans een prooi der vlammen. Ook hier bleef van have en goed niets anders over dan een paar meubelen, in allerijl, naar buiten gesleept. De burgemeester van Gameren, de lieer De Ridder, was, onmiddellijk na het uitbreken van den brand, op het terrein aanwezig, en leidde persoonlijk, van het, begin tot het einde, het blus- schingswerk. De spuitgasten uit Ga meren waren ook dadelijk ter plaatse. De brandweer uit Niewaal een dorpje op een half-uur afstand gelegen, rukte op de eerste tijding onmiddellijk uit en kwam met bekwamen spoed aan gesneld. Hulde aan de dappere spuit gasten, die, ondanks de brandende zon, onvermoeid en zonder ophouden de pompen bleven hanteeren. Aller krachten concentreerden zich op de mandenmakerij van den heer Van Tuyl, die door al het licht-ont- vlambare matriaal dat in het gebouw aanwezig was, een vreeselijk gevaar opleverde. Dank zij het kranig wer ken der spuitgasten, slaagde men er in dit gebouw te behouden. Voortdurend ook richten de spuitgasten hun stralen op de boomen, teneinde te beletten, dat de vlammen vandaar naar dep anderen kant zouden overslaan. De verbrande huizen zijn gedeel telijk bij de firma De Jong Co., te Amsterdam, en voor de rest bij de Tielscho Brand waarborgmaatschappij verzekerd. Heel den middag kwamen van uit Zalt-Bommol en omliggende plaatsen in dichte drommen de menschen op zetten, toneinde het terrein van den brand en de aangerichte verwoestingen in oogenschouw te kunnen nemen. De oorzaak van denbrand. Als oorzaak van den brand be schouwt men het feit, dat van een huisje aan den overkant van den dijk gelegen, vonken overwoeien naar de houtloods van den hoer Van Wil ligen. De eigenaar van de loods zag de vonken neervallen en bijna op het zelfde oogenblik laaiden de vlammen reeds hoog-op met het hierboven be schreven noodlottig gevolg. Een eigen aardig toeval is het te noemen, dat Zondag, 16 Juli, de brand to Brak el, precies op het zolfde uur ontstond als gisteren de brand te Gameren. Een moderne dame op reis. Ze kan niet met de kinderen reizen want dan gaat ze dood van de drukte ze kan niet zonder de kinderen op reis gaan, want dan gaat ze dood van verlangenze kan niet met open raampjes sporen, want dan wordt ze verkouden ze kan niet met gesloten raampjes rijden, want dan stikt ze ze kan niet aan groote dagtoeren deel nemen, dan wordt ze te moeze houdt niet van kleine toeren, want dan weet men niet wat men met de rest van den dag zal doenze kan niet achteruit rijden, dan wordt ze niet wel; ze kan niet vooruit rijden, 'want dan tochtze kan in den trein niet iets gebruiken, dat bekomt haar niet goed ze kan niet vasten op reis, dan krijgt ze zoo'n leeg gevoelze kan onder het rijden niet praten, want dat hindert haar in de keelze kan niet zwijgen, want dat kan ze nooit; ze kan niet in hoekjes zitten, want dan komt haar de rook in het ge zichtze kan niet in het midden zitten, want dan zit ze te opgesloten ze kan niet steeds blijven zitten, want dan gaat haar voet slapenze kan niet staan, want dan verliest ze de belans; ze kan niet leunen, dat be derft haar kapselze kan niet rechtop zitten, dat geett haar pijn in den rug ze kan niet lezen in den trein, want het warrelt haar teveel voor de oogen ze houdt het niet uit van verve ling, als ze geen lectuur heeft; op zeerei zen kan ze niet op dek blijven om den windze kan niet beneden zijn, want daar is het te benauwd ze kan niet voor wezen, want daar wordt ze zeeziek ze kan zich niet in het midden ophouden, want daar ruikt het naar machine-olie; ze kan niet achter zijn, daar ruikt het naar teerze kan niet llapen in het bed in de hut, want daar is het haar te nanw ze kan niet in den salon op de sofa slapen, want daar valt ze afin de bergen kan ze niet loopen, want dan verstuikt ze zich den voetkampeeren kan ze ook niet, want dan hinderen haar de mie ren ze kan niet stijgen, want dat haar hartklopping; bergaf gaan an ze ook niet, want dan beven haar knieën zoo over gletschers wandelen kan ze niet, want dan gaat ze dood van angst; van de gletschers afstand i kan ze ook niet, want dan wordt ze te jaloersch van degenen, die de heerlijke tochten doen in kleine hotels logeeron kan ze niet, want dan hin dert haar te zeer het gemis aan com fortin groote hotels wezen kan ze niet, want dan ergert ze zich te veel over de rekeningenop een hooge étage kamers hebben kan ze niet, want dan heeft ze niet genoeg be diening beneden logeeren kan ze niet, want daar is te veel geloop en rumoerop do kamer ontbijten kan ze niet, want dat is haar te verve lend in de ontbijtzaal ontbijten kan ze ook niet, want dan moet ze teveel haast maken met haar toiletop de veranda ontbijten kan ze niet, want daar komen wespen de jaloezie op halen kan ze niet, want dan verblindt haar de zon de jaloezie neerlaten kan ze niet, want dan krijgt ze haar niet weer in de hoogteaan het meer blijven kan ze niet, want dan wil ze weer het gebergte iu in het gebergte blijven kan ze niet, want dan wil ze weer naar het meerjn zee baden kan ze niet, want het is te koud niet-baden kan ze ook niet, want waarom is ze dan in 's hemelsnaam naar de badplaats gegaanMaar anders kan ze alles (De Aarde en haar Volken). Luchtvaart. Zaterdagmiddag om 4 uur is de vliegwoek officieel geopend verklaard door den heer J. G. van Niftrik, wet- houdor van Vlissingen. Er wordt ge vlogen door do heeron Heinrich van den Burg, Jan van Bussel en Adriaan Mulder. Om 5 minuten voor vijven werd de eerste machine op 't veld gebracht, van Bussel stapte in en steog om 5 uur op. Precies 4V2 minuut bleef hij in de lucht, maakte eerst een vlucht over de stad, stak bij terugkomst het Walchersche kanaal over in de rich ting van Oost Sauburg, behaalde daar een hoogto van ongeveer 175 meter en keerde behouden op 't punt van vertrek terug. 't Publiek, dat niet in groote gotalo aanwezig was, juichte luide en velen gingen den heer Van Bussel compli- menteeren. De kracht van de wind was 3 a 4 M. per seconde. Van den Burg is om kwart voor zes opgestegen. Na 2 minuten vloog op 60 m. hoogte de schroef vnn het toestel af. Het vliegtuig daalde snel op een weiland. De machine is be schadigd, v. d. Burg is ongedeerd. Van Bussel heeft na 't ongoval van van den Burg nog een vlucht gedaan van ongeveer 10 minuten. V 0 etb al. Gisterenmiddag 3 uur speelde op het terrein aan don IJssellaan Excelsior II tegen Geel Zwart II (Schiedam). Ex celsior was voltallig. Geel Zwart speelde echter met 10 man. Spoedig was de stand 30 voor Geel Zwart. Doch voor rust wist Excelsior te doel punten, rust ging in 32 voor Geel Zwart. Na rust waren de rood-witte steeds in de meerderheid, en wisten nog twee maal te doelpunten, zoodat het einde kwam, met 4—3 voor Ex celsior II. Er was bij deze wedstrijd veel pu bliek tegenwoordig. GOUDA, 24 Juli 1911. Vermoedelijk aangelokt door de tropische hitte gihg gisterenavond half zeven een wielrijder met volle vaart de Gouwe in, aan de overzijde vaii de Electr. Centrale. Rappe handen brachten de zwemmende fietser en fietü spoedig op het drooge, en onze wiel rijder trapte welgemoed in zijn natte kïeedij verder. Een jongmensch van 18-iarigen leef tijd, werkzaam aan de Gouwe-brug heeft gisteren aldaar een meisje op oneerbare wijze aangerand. Dëpolitie heeft den dader opgespoord, die door het meisje is herkend, en in arrest gesteld. Onze stadgenoot de heer D. M. Emeis staat als n°. 2 op de voordracht voor onderwyzer aan de O. L. school 124 te Amsterdam. De heer W. De Peer, candidaat in de theologie, alhier, heeft een be roep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te Eist (Gelderland). Door den dir.-gen. van landbouw is, met ing. van 1 Sept., aan de eontro- leur M. S. Koopmans, Boskoop tot standplaats aangewezen. Op den tweeden dag van do Vlissingscho vliegweek is wegens den sterken wind niet gevlogen. De minister van Koloniëfi, van verlof terug heeft heden de werk zaamheden in zijn departement hervat. De afgetreden Gouverneur van Suriname mr. I). Fock, die, zooals vroeger gemeld, aan boord van de Postdam der Holland-Amerikalijn van New York is vertrokken op reis naar ons land, is te Boulogne van boord ge gaan en wordt nu, na een kort ver- blyf in Frankrijk, te 'sGravenhage verwacht. Prins Hendrik maakte Zondag middag een automobieltocht in de pro vincie Utrecht, terwijl H. M. de Konin gin met prinses Juliana een wandelrit maakte met het poney wagentje in den tuin van het paleis te Soestdijk. 's Avonds 8 uur deden de Koningin en de Koningin-Moeder oen rijtoer door de bosschen van het domein Soestdijk. Hot was steeds druk in den omtrek van het Paleis maar vooral toen tegen 5 uur H. M. die hot ponoywagontje zelf monde, met prinses Juliana kwam aanrijden. Bij hot groote bloemperk in het midden van den voortuin werd stilgehouden. II. M. stapte uit en tilde Juliaantje uit het wagentje. Vlug liep de kleine naar het hek, bleef op een paar meter afstand van de toeschou wers staan en maakte een buiging. Een gejuich steeg uit de menigte op. Prins Hendrik vertrok heden morgen te 7 uur met zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haaro uit Baarn per automobiel naar Avoroest. voor do opening van den herbouw' van het rijksopvoedingsg&stieht aldaar. De Prins wordt Dinsdagmorgen te Soestdijk terug verwacht. Te Rotterdam hoeft gisteren een vader zijn 27-jarigen zoon iu eon twist doodgestoken. De dader werd gear resteerd. Vidrine is bij de Engolscho rond vlucht in nog goen 6 uur van Londen naar Edonburg gevlogen. Gistoron heeft to Konstantinopol tijdens het vrijheidsfeest oen hovige brand gewoed. Het is niet onwaar schijnlijk dat de brand is aangostokon, daar hij op drie plaatsen tegelijk uit brak. Behalve 2000 huizen, zijn scholen, kazernes, en do bureolen van don generaion stiff verwoest. Tal van wijken zijn afgebrand en de brandweer stond vrij wel machte loos togen de vuurzee. Do minister van oorlog, die zich naar het buroau van don gen. staf begaf word door afvallende kalk en stoon zwaar gowond. De archieven en andore documenten worden goed. Omtrent persoonlijke ongelukkon is niots na/Iers bokond. 1H,P KI. Trekking van Maandag 24 Juli. No. 17717 f 2000. 292 en 13964 ieder f 1500. 4072 f 1000. 8317 f 400. 12282 en 13984 ieder f 200. 1877, 2Q29 en 4232 ieder f 100, Prijzen vnn f 20- 78 108 21 29 205 02 01 7!) 800 M 41» 01 511 25 777 88 98 879 932 56 95 1050 90 1100 1221 90 1333 47 71 1401 1617 87 1099 1709 42 47 55 74 82 93 1971 2000 22 27 2121 2240 80 2322 81 41 09 2445 2011 58 2709 23 91 2806 25 3030 02 05 3108 21 72 74 0203 75 8824 83 84 «444 09 89 8505 30O2 9 V7 80 05 3728 29 8814 40 3915 4<*H 18 88 81 88 4181 4904 77 4300 82 Hl 4407 4618 22 4024 27 30 05 07 4791 33 48 4812 23 03 51)03 95 5118 47 5900 Hl 5857 5400 90 5051 80 «7 57<» 88 54 78 82 H5 6828 80 50 78 5924 30 68 09 0071 95 0130 39 «215 48 90 0801 17 8437 84 0527 40 0000 15 0710 05 0811 22 0930 58 90 7002 81 7119 7441 97 7025 59 87 97 7744 7831 40 8009 71 t» 8138 00 80 8202 (18 70 81 8304 57 8485 Ol 91 8515 00 97 8054 08 09 91 8729 41 8845 40 8912 9017 9184 9243 74 9928 38 59 10 9401 25 27 76 9511 47 00 78 0029 94 9707 8 25 41 9837 51 9!>|fl 37 44 59 00 ÏOOOG 9 10 24 84 70 10119 1O290 10007 22 28 33 02 10433 08 10920 88 98 09 10770 71 99 10811 78 10900 8 11 58 64 11007 11124 60 00 11255 02 11324 43 97 11483 11619 11012 08 88 U787 80 11821 11905 81 KI 12D01 72 12107 28 94 12220 34 28 87 I2B43 73 90 12444 40 74 77 12509 12000 70 12721 30 58 12855 12907 13008 17 18 59 18115 44 62 01 88 18220 54 78 78 89 18817 57 74 18481 79 18504 78 18724 13815 1B901 80 88 41 70 14052 14110 425 52 78 14278 14365 14488 14508 14044 82 91 14728 14840 60 14000 31 48 73 15000 88 09 7! 15111 70 15300 74 79 15300 78 15404 15627 10570 15704 82 00 81 15823 64 68 15981 40 40 98 97 17025 17108 98 17462 07 17530 02 85 89 17044 70 70 177125 17818 17917 59 80 87 18020 32 06 80 18280 70 72 70 1881*1 82 45 92 18402 97 98 18608 98 18048 94 18881 70 97 18034 57 74 HO 19050 19188 19J14 80 44 89 19BH7 19407 195») 10010 98 50 51 05 19845 77 19942 «1 20011 71 88 85 30100 00 90207 71 iMKW 17 30 83 90120 20501 38 00 81 90 20018 61 20700 20815 50 58 20007 41 01 80 Maandag 24 Juli 1911, Vette ossen en koeien goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 42, ae 40 en 3e 35 ct per hall KG. Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit 28, ae 26 en 3e 24 ct. per half KG. Vette varkens goede aanvoer, iste kw. 24, 2de kw 23 3de kw. 20 cent per half K G. Schapen en lammeren goed aangevoerd. Do handel was voor vet vee, vette kal veren en vette varkens flink prijshoudend. Schapen en lommeren traag lager in prijs. - van alle en verdere NOÜVEAUTÉ'S tot buitenge»toom lage prijzen. GOUDA. van het Konihklijk Motoriologisoh- Institnut te DE BILDT. 'Hoogste barometerstand 771.4 te Horta. laagste stand 746.2 to Boydes- fjord. Verwachting tot don avond van 25 Juli Zwakke tot matige noord-oostelijke tot oostelijke wind, licht bewolkt, waarschijnlijk droog wcor, warmer. VAN DEN '41 JULI 1911. Stitztslcciiliigfii, Nod. Cert. Werkelijke Schuld pet. Oosteni'. Belastingvrije Krónonroute 4 pet. Port. Obl. 3<lo Serie Amort. Schuld '6 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obl. 6e Emissie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Ver.St. van Mexico Afl. 01)1. l-4o serio 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Ihuik- en (.redlef-Instel lingen. Ned. Bankaaiuloolon Industr Ondernemingen A morican Gar Foun dry Oomp. O. v. A. Id.Smelting& Refining Co. Gert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kol. krediet lustell. en Oultuur Ondernemingen Handolsver. „Amster dam" A ami. Jav. Oultuur Mij. Aand. Nod. Handel-Mij. C.v.A Mijnlmuw M(jen. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gów. Aand. RedjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. PetroleumOuderii. Dirtsche Petroleum In dustrie Mij. Ggw. A. Kon. Nod. My.tofcExpl. v.Petr. Brontv.O.v.A „Shell" The T^ansp. Trad Cy. O, v. G. A V Scheepvaart Ml/en. NtKh-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferonte A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof, A. tabak-Ondernemingen. Bindjoy Tabak Mij. A Nieuwo Asahan Tabak My. Aand. „Siluu" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. v Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-1I Obl. 3 pet. W arsohau-Weonon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act, de Jouiss. f A merika. Atchison Alg. Ilypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gow. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Gert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-GeB. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3—31/» pCt. Amerikanen tamelijk vast, Nationale Staatsfondsen stil, Culturen lager, Tabakken vorige koers, Petroleums flauw, Mijnen iets vaster. Vorige Koers Koers vnn lieden 83V 83% 92"/ jti% .-v 913/ib 94 89'/, 91% 91 iVj» 104 V, 87'/, 10C/u 57'/, 67'/, 218% 213'/, 67'/, 57 80% 26'/, 25'/, 79'/, 79% 231 329 182% 231 '183% 105 104% «77% 77% 003% 80'/, 1B41/, 1Q6 446 414 445 107 107% U& 17'/, 17 114 114 03»), 05. 71'/, 4% 10'/, 10% 81 92'/, 90 67% 213'/, 140.— oxdiv. 98'/, 213 98'/, 90'/, B 36% 187'/, 10% l(» /I4 107',', 107 157'/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2