Seizoen Opruiming Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Ingezonden 30?8,0 Slaats-loterij. GROENTEN-VEILING. Laatste Berichten. Veemarkt te Rotterdam. Belangrijke 4f»olels, Costumes, Coslnmes-lailleur, Itlousea, Gekleede en Trotieur Kokken, Onderrokken, Japoostoffen, zijde 011 verdere NOTJVEADTÉ'S tot hui!e«getcmo» lage prijzen. D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND Telegrafisch, Weerbericht Officieele Prijscourant KI feci en hand el Ie Amsterdam ar HÓ 7, - - W»,. wl Op ons verzoek aan het College van Gedeputeerde Staten om het tot stand komen eener nadere regeling te willen bevorderen, ontvingen wij de mede- deeling dat het Gemeentebestuur van Reeuwijk besloten had in eene ver deeling toe te stemmen. Het Gemeentebestuur van Reeuwijk heeft ons thans, bij schrijven van 12 dezer, hierbij overgelegd, (ligt ter visie) een door een Raad dier Gemeente ge nomen besluit toegezonden, houdende do voorwaarden waaronder tot ver- deeling der genoemde armenfondsen zal worden overgegaan, met de be doeling dat dit Insluit ook door TT worde vastgesteld. Onder mededeeling dat wij ons met dit besluit kunnen vereenigon, hebben wij do eer U voor te stellen te be sluiten 1°. dat tot verdeeling van de Fond sen van het voormalig Armbestuur van Stein wordt overgegaan overeen komstig de door den Gemeenteraad van Reeuwijk ontworpen en vastge stelde regeling 2°. dat het bodrag van het aan de Gemeente Gouda toekomende aandeel ten name van het Burgerlijk Armbe stuur der gemeente Gouda zal worden overgeschreven op een dor Grootboe- kon der Nederlandscho Werkelijke Schuld. Aan den Raad der gemeente Gouda. De brief van den Raad der gemoente Reeuwijk luidt aldus: De Raden der gemeente Reeuwijk en Gouda, Gelet op artikel 4 der wet van den 1 Juni 1870 (Staatsblad no. 87); Hebben besloten Onder goedkeuring van de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, tot verdeeling der Armenfondsen van Steinbestaande in 1. De inschrijvingen op de groot boeken der Nederl. werkelijke schuld, a. 3% ad f500.- Nominaal b. 21/, ad f 15700. 2. De onroerende eigendommen staande ten name van de armen van Stein, Kadastraal bekend in Sectie I. No. 539, 540, 541, 542, 543,544,546, 546, 547, 548, 549, 551, 552, 553, 1474 en 1476, te zamen grootÖHek- taren, 46 Aren, 66 Centiaren; zooda nig dat aan Gouda het een vijfde ge- doelto der reöele waarde der boven gemelde bezittingen en fondsen zal worden uitgekeerd, terwijl vier vyfde gedeelte in bezit blyft bij de armen van Stein. De onroerende eigendommen zullen niet worden vervreemd, doch blnven ten name van do armen van Stein terwijl de waarde daarvan door drie beöedigde deskundige personen, óón door het Gemeentebestuur van Reeu- wijk, óón door het Gemeentebestuur van Gouda en óón door den Rechter van l\ot Kanton Gouda aan te wijzen, zal worden bepaald. De waarde der ingeschreven kapi talen zal worden berekend naar de koers van den dag zooals bij de uit- koerrag in de hoofddagbladen wordt bekend gemaakt, terwijl by de waarde bepaling der onroerende goederen zal worden rekening gehouden met do daaraan verbonden lasten en bezwaren. Voor de voren bedoeldo uifckeering in geldspecie of bankpapier aan de gemeente Gouda, zal van de by het grootboek der Nederl. Werkelijke Schuld ingeschreven kapitalen 2 '/j %t het daarvoor benoodigd bedrag worden afgeschreven, waartoe by goedkeuring van dit besluit door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de machti ging door Hun Edel Groot Achtbaren wordt verleend, en aan de Gemeente Gouda in Contanten worden uitbetaald, Aldus in triplo vastgesteld; Door den Gemeenteraad van Reeuwijk. den I)e Burgemeester, F. li. BULACUS BRACK. l)e Weth. loco Secretaris, L. VAN DONK. Door den Raad der gemeente Gouda den De Burgemeester, De Secretaris, la gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 11. Een brief van B. en W. van don volgenden inhoud: Gouda, 19 Juli 1911 Zooals Uwe Vergadering bekend is werd de bediening van hot overzetveer op den Turfsingel alhier in het laatst van 1908 in het openbaar aanbesteed. Het gevolg is geweest, dat bediening werd opgedragen aan den laagston irischryver H. Kooiman en wel voor die jaren, ingegaan 1 Januari 1909, tegen eene jaarlijksche vergoeding uit de gemeentekas van f 795. Kooiman voornoemd wendt zich nu tot Uwe Vergadering met het ver zoek na het verstreken van den tegen- woordigen pachttijd by onderhandsche aanbesteding opnienw voor drie jaren pachter te mogen worden. Als ver goeding zou hij dan wenschen te on- vangen f 1072.— ner jaar, zijnde de som, welke tot 31 December 1908 aan den vorigen pachter werd uitbetaald. Aangezien het ons voornemen is de in 1911 noodige verpachtingen en en aanbestedingen eenigzins spoedig te doen houden hebben wij de een U onder overlegging van het boven bedoelde adres mededeclen, dat het ons gewenscht voorkomt de bediening van het overzetveer op den Turfsingel weder in het openbaar aantebosteden, zoodat wij U in overweging moeten geven op het gedane verzoek afwijzend te beschikken. Aan den Raad dor gemeente Gouda. Ter visie. 12. Een adres van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose, van den volgenden inhoud: Aan den Gemeenteraad van Gouda, Geeft met verachuldigden eerbied te kennenhet bestuur van de Vereeni ging tot bestrijding der tuberculose voor Gouda en omstreken, dat het met belangstelling kennis genomen heeft van liet adres door de Goudsche Vereeniging voor Volks- en School boden aan U Edelachtbare gericht, dat het volkomen onderschrijft de daarin aangehaalde motieven tot op richting van een volksschoolbad in deze gemeente, dat het volks- en schoolbad een uit nemend hulpmiddel is, dat in den strijd tegen de tuberculose niet kan worden gemist. Redenen waarom het bestuur voor noemd de vrijheid neemt uw college beleefd te verzoeken den gevraagden finantieelen steun voor de oprichting en de exploitatie van oen volks- en Bchoolbad te dezer stede wol te willen verleenen. Hetwelk doende enz. Dr. P. J. A. LEVEDAG, voorz. Dr. BEIJERS, secretaris. Gouda, 11 Juli 1911. Ter visie. 13. Een adres van de Afd. Gouda van den Ned. Typografenbond van den volgenden inhoua: Gouda, 8 Juli 1911. Aan don Raad der Gemoente Gouda. Edelachtbare Heeren, Ondergeteekondon, respectievelijk Voorzitter en Secretaris van den Al- gemeeno Nederlandschen Typografen bond, ten deze domicilie kiezende ten huize van den tweeden ondergetee- kenden, Houtmansgracht 8. Overwegende dat dit jaar het door de Gemeente benoodigde druk- en (of) bindwerk weer opnieuw zal moeten worden aanbesteed; Verzoeken naar aanleiding daarvan Uwen Raad beleefd doch dringend, te willen vaststellen, dat bovenbedoeld druk- en (of) bindwerk slechts op die drukkerijen zal worden vervaardigd waar aan de looneischen van den Al- gemeenen Nederlandschen Typogra fenbond wordt voldaan. Hetwelk doende, Met verschuldigde gevoelens, F. L. J. LAFEBER, Voorzitter. W. J. de ROTTE Jr., Secretaris. 14. Een adres van de R. K. Ty pografenbond van den volgenden in houd: Aan den Raad der gemeente Gouda. Edelachtbare Hoeren. Geeft met verschuldigde eerbied te kennen, ondergeteekende respectieve lijk voorzitter en secretaris van de vereeniging „afdeoling Gouda" van de Roomsch-Katholieken Volksbond, handelende in opdracht van het be stuur en namens de leden der bedoelde vereeniging Dat zij kennis namen van een adres gericht aan Uwon Raad, namens de afd. Gouda van de Algemeenen Neder landschen Typografenbond, houdende verzoek wel te willen vaststellen dat het te leveren druk en (of) bindwerk ten dienste der Gemeente slechts worde vervaardigd op die inrichtingen waar aan de eischen gesteld op het congres voor Grafische vakken wordt voldaan Overwegend dat een desbetreffende bepaling in het algemeen belang dor Typografen kan zijn en alle beoefe naren der Grafische vakken ten goede komt; Van oordeel, dat waar reeds ver schillende H.H. Patroons aan deze rechtmatige bepalingen voldoen, hier- mede duidelijk is aangetoond de in* voering daarvan geen beletsel voor gezonde concurrentie is Betuigt hiermede hare volle instem ming met het bovenaangehaalde ver zoek van de A. N. Typografenbond en verzoekt Uwen Raad beleefd aan de tot standkoming wel te willen medewerken. Hetwelk doende van Uwen Raad de onderd. dienaren. M. BOERE, voorzitter. G. 8. IJPELAAR, secretaris. Gouda, 21 Juli 1911. De Voorzitter: Namens B. en W. heb ik de eer voor te stellen deze adressen te visie te leggen. De heer van der R e eM. de V.! ik zon willen vragen of er bezwaar tegen kan bestaan dat B. en W. over die adressen prae-advies uitbrengen. De Voorzitter Bezwaar be staat er niet tegen maar ik zio niet in waarom het noodig zon zijn. De opinie van B. en \V. omtrent dergelijk aaros sen is voldoende bekend. De heer van der Ree: Ik stel dan voor dezo adressen te stollen in handen van B. en W. ter fine van prae-advies. Het voorstel van den heer van der Ree wordt voldoende ondersteund en komt mitsdien in behandeling. De heer van Iterson M.d.V. Ik kan mij met dit voorstel van don heer van der Ree niet voreenigen. Do meening van B. en W. omtrent deze zaak is bekend. Wanneer zij gedwon gen worden ons prae-advies over de adressen te geven dan zal dat weder aanleiding geven tot stryd, tot kran tengeschrijf en dergelijke onaange name zaken meer. Wij leden van den Raad weten dat genoegzaam. Moet nu de Gemeenteraad gebruikt worden om de agitatie gaande te houden Ik kan er niet aan mededoen. De beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel van den heer van dei- Ree komt in stemming en wordt met 9 tegen 7 stemmen aangenomen. Voor stemmen de heeren Jaspers, Dessing, Kolijn, Herman, Vergeer, Muijlwijk, IJsselstijn, van der Ree en de Jong. Tegen stemmen de lieeron v. Iterson, Knuttel, Prince, Jongenburger, jBok- hoven, v. Galen on Nederhorst. Aan de orde: De benoeming van een leeraar in 'de natuurlijke historie aan het Gym nasium. De Voorzitter: Mag ik do hoe ren Nederhorst, Bokhoven en Herman uitnoodigen voor deze en de volgende benoemingen het stembureau uit to maken Uitgebracht worden 14 stommen, alleen op den hoor dr. G. J. do Groot, die derhalve benoemd is, terwijl 2 blanco-briefjes in de bus gevonden worden. Aan de orde: De benoeming van een leeraar in do oude talen aan hot Gymnasium. Wordt benoemd met algemeene (14) stemmen de heor dr. A. Rutgors, ter wijl 3 blanco-briefjes in do bus ge vonden worden. Aan de orde De benoeming van een onderwijzer aan do Tweede Burgerschool voor Jongens. Uitgebracht worden 16 stemmen, waarvan 15 op den heer A. de Bruyn en 1 op den neer P. Baretta, terwijl 1 blanco-briefje in do bus gevonden wordt, zoodat benoemd is de heer de Bruyn. De Voorzitter: Na de verzen ding van de agenda voor deze Ver gadering is mij gebleken dat, terwijl ik zelf van 1 tot 23 of 24 Augustus afwezig zal zijn, ook de Wethouder van de Velde eenigen tijd afwezig zal zijn. Ik heb daarom do eer namens B. en W. voor te stellen thans een tydelijken Wethouder te benoemen, die den heer van de Volde gedurende zijn afwezigheid vervangt. Aldus besloten. Aan de orde: De benoeming van een tijdelijken Wethouder, ter vervanging van den heor van de Velde, die afwezig zal zyn. Uitgebracht worden 15 stemmen, waarvan 9 op den heer Herman, 3 op den heer Jongenburger, en op ieder van de hoeren Prince, v. d. Ree en v. Iterson 1 stem, terwyl 2 blanoo- briefjes in de bns worden gevonden, zoodat benoemd is de heer Herman. De Voorzitter: Ik wensch den heer Herman te vragen of hij gebruik wil maken van den fcjjd van beraad welken de wot daarvoor toestaat, dan wel dat hy dadelijk zyne beslissing meededeeit. De heer Herman: M. de V. Ik ben orkentolyk voor de keuze maar het komt zoo onverwacht dat ik gaarne gebruik wensch te maken van aen tyd van beraad. De Voorzitter: Ik dank de heeron stemopnemors voor den ver leenden by stand. Aan de orde: De rekening van het Museum van Oudheden over 1910. Wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdeiyke stemming goedge keurd. Aan de orde: De rekening en verantwoording van het voormalig Armbestuur van Stein over 1909. Wordt zonder beraadslaging en hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde: Het voorstel tot nadere regeling der Ï'aarwedde van den Heelkundige van iet Ziekenhuis en de Gestichten. De beraadslaging wordt geopend. De heer Van Iterson: M. de V. I Ik heb met genoegen gezien dat het nieuwe Ziekenhuis in bloei toe neemt, getuige het voorstel van B. en VV. tot vorhooging van het trak tement van den heelkundige, wiens werkzaamheden van den chirurg zoo- alB B. en W. in de stukken mede- doelon, belangrijk toegenomen zijn. Het succes moet natuurlijk voorna melijk toegeschreven worden aan den operatour, maar toch ook wel aan dengeno, die zich verder hoeft bezig te houden met de operaties en wat daarbij komt. De inwendige geneesheer van het Ziekenhuis en do Gestichten heeft,, hoewel onverplicht, zich altijd bezig gehouden met do narcose, welke een zeer belangrijke factor bij het operee- ren is. Wanneer do narcose geschiedt door een deskundige dau kan de ope rateur gorust zijn en behoeft hij zijn aandacht er verder niet op to vesti gen. Ik behoef dus niet te zeggen dat de narcose op den gunstigon af loop van operaties ook zeker van grooton invloed kan zijn. Wanneer nu B. on W. van oordeel zijn dat het salaris van den chirurg verhoogd moet worden, dan meen ik als lid van den Rhad, omdat ik mij in die zaak geheel kan indenken, dat dan ook een verhooging toekomt aan den geneeskundige van het Ziekenhuis en de Gestichten. Hij is wel verplicht bij alle belang rijke operaties tegenwoordig te zijn maar hij is niet verplicht zich met de narcose of iets anders te belasten. Hij heeft tot nog toe dat steeds be- geloos gedaan en wij moeten hem daarvoor erkentelijk zijn. Nu blijkt dat do werkzaamheden zoo zijn toe genomen doordat zooveel operaties verricht worden, meen ik dat wij ook verplicht zijn het tractement van dr. de Voogd ook eenigszins te verhoo- gen. Doen wij dit niet, clan zullen wij waarschijnlijk al zeer spoedig moe ten overgaan 'tot de benoeming van een assistent, die zich zou moeten be lasten met de narcose. Deze hande ling mag aan een verpleegster waarlijk niet toevertrouwd worden, zooals wel eens hier en daar in geval van nood gebeurt. In een ziekenhuis mag van zoo iets natuurlijk geen sprake zijn. Op grond van een en ander stel ik dus voor het tractement van dr. de Voogd met f 250.teverhoogen en in verband daarmede de Gemeente- begrooting to wijzigen. Het voorstel van den heer van Iter son wordt voldoende ondersteund en komt mitsdien in behandeling. (Wordt vervolgd.) Een Liefdeshistorie. De negentienjarige Johanna B., sedert korten tijd als persster werkzaam op de confectiefabriek van den heer Koets, te Amsterdam, had woorden gehad met haar verloofde en maakte zich gisteren den geheeelen dagvree- selijk zenuwachtig over de gevolgen, die deze ruzie met zich kon sleepen. Toen de verloofde zich in de ochtend uren bij de fabriek vertoonde, vond het meisje 't veiliger gedurende de middagpauze in het gebouw te big ven. Wel vroeg zo den patroon verlof, nadat de werkzaamheden weer be gonnen waren, even naar huis te mogen gaan, ten einde haar moeder te vragen, of die haar in den namid dag uit de fabriek wilde halen. De patroon vond dit goed en de moeder beloofde te zullen komen. In den namiddag liep de jongen weer langs de fabriek neen en weer, en telkens als het meisje zich voor het raam vertoonde, hief hy dreigend den vuist op. Tegen vieren kwam de moeder naar dochter halen. „Ik durf niet mee", zei het meisje huilend tegen haar collega'B. Die stel den baar gerust en geleidden haarde trap af naar de moeder. De patroon vond het veiliger de politie te waarschuwen en liep vooruit naar den agent, die op den noek van de Korte Prinsengracht en Haarlem merstraat gestationneerd stond. I)e jongen, die zichtbaar onder den invloed van sterken drank verkeerde, liep aan de overzijde van de gracht op gelyke hoogte met moeder en dochter en gaf te kennen, dat hy bij haar wilde komen. „Laten we hem niet meenemen, moeder", riep het meisje. Op do brug, die de Korte Prinsen gracht en de Haarlemmerstraat ver bindt, had de ontmoeting plaats op hetzelfde oogenblik, dat deheerKoerto, een agent van de situatie op de hoogte bracht. Onder 't roepen vanJe hebt het zplf gewild", loste de jongen een revolverschot. De kogel streek tus- schen de beide vrouwen door, zonder iemand te deren. De politie fcchoot onmiddellijk toe en greep den jongen, die geboeid naar het bureau Wester straat werd geleid, waar de commis saris van politie, de heer Daman, hem een voorloopig verhoor afnam. Onmiddellijk nadat het schot gelost was, wierp de jongen de revolver weg. Deze werd echter door de politie opgeraapt. Het bleek, dat twee pa tronen waren afgeschoten en dat er zich nog 4 op de revolver bevonden. Bij hot verhoor bekende de jongen het moordwerktuig speciaal voor dit doel te hebben gekocht. Het meisje, dat door 't gebeurde geheel van streek was, werd naar de fabriek terugge bracht en teen men haar aldaar een beetje gekalmeerd had, ging ze in gezelschap van haar moeder en den patroon naar het politebureau, ten oinde getuigenis af te leggen. (Tel.) Op een schip te Leeuwarden wer den fietsen in bewaring genomen. De vrouw van den schipper had oen aan tal nummers met een speld vastge- stoken aan... de bandon. Toen de fiet sers hun eigendom terughaalden, en de nummers er afgenomen werden, bleek, dat van vele karretjes de ban den lek waren, 't welk natuurlijk groote consternatie gaf. De jongste zoon van den heer G. K., te Hardinxveld, is bij het zwem men in de Merwede verdronken. De boot, waarmee hij was overgevaren en zijn kleeren heeft men gevondenvan den drenkeling was geen spoor te ontdekken. Zaterdagmiddag te halfvijf uur ont waarde een heer, die zich toevallig bevond aan het strand bij het Verver- schingskanaal teScheveningenopeenige meters van het strand een drenkeling. Zonder zich lang te bedenken begaf hij zich halfgekleed te water en mocht er in slagen een 7-jarigen knaap in bewusteloozen toestand op het droge te brengen. Na toepassing van do kunstmatige ademhaling gelukte het den moedigen redder de levensgeesten weder op te wekken. Te Emmer-Erfscheidenveen is brand ontstaan in de machineloods van den stelmaker Smilde. In eon oogenblik was deze geheel uitgebrand en bestond er groot gevaar voor de woning. Met vereende krachten slaagde men er in deze te behouden. Niets was verzekerd. Zaterdagmorgen ontstond te Zeve naar brand in de woning van H. Nas. Het huis brandde tot den grond toe af. De brand ontstond, doordat kin deren met vuur speelden. Huis eu in boedel waren laag verzekerd. Een zoon door zijn vader dood gestoken. In de Marnixstraat 43 te Rotterdam ontstond in den nacht van Zaterdag op Zondag twist tusschen den 65- jarigen courantenbezorger G. J. van G. en diens 27-jarigen zoon W. A. van G., die reeds eenigen tijd zonder werk was. Door de warmte verkeerde de oude man in een hoogst prikkelbaren toe stand en daar hy niet slapen kon was hij opgestaan. Toen het tot een woor denwisseling kwam, maakte de oude man zich zoo driftig, dat hij zijn werk- mes uit de schede haalde en zijn zoon in de borst stak waardoor de slagader werd getroffen. De familie riep dadelijk de hulp van dr. De Ridder in, die slechts den dood kon constateeren. De commissaris van politie de heer Vuyk stelde een onderzoek tor plaatse ip en nam den vader, die na den daad was gaan slapen en nog in het bezit van het bebloede mes was, in arrest. De man bekende volledig. De twist was ontstaan doordat de vader vermoedde dat de zoon meer verdiende dan hy afdroeg. Het lijk van den zoon werd nog den zelfden nacht per lijkkoets van den ontsmettingsdienst naar het ziekenhuis gebracht te gerechtelijke beschouwing, De dader is Zondagmiddag naar het huis van bewaring overgebracht. Te Delden had iemand een biljet van I 100 en een van f 40 in den kelder verstopt. De muizen maakten zich van de papiertjes meester en knaagden ze ra kleine stukjes. Deze werden opgezonden aan de Ned. Bank, die den man twee nieuwe bankbiljetten terugzond. Voor de nieuwe school bij de Martha- Stichting te Alphen a. d. Rijn, de be kende inrichting voor onverzorgde kinderen, werd ontvangen van mevr. de wed. R. geb. M. te 's-Gravenhage f 1000, van mevr. A. v. B. v. d. M. aldaar f 200, terwijl er voorts 10 giften ieder van f 100 inkwamen en vele andere van lager bedrag. GOUDA, 25 Juli 1911. Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van 1 Sep. 1911—31 Aug. 1912 be noemd tot leeraar aan de R. H. B. S. alhier de heer S. van Heijningen, tijdelijk leeraar aan die school en voor hetzelfde tijdvak aan die zelfde school de heer P. G. van der Wolk te Utrecht. Gisterenavond had in de Sociëteit „de Róunie" een leden-vergadering plaats van het Departement „Gouda" der Mij. „tot Nut van 't Algemeen". Aan de orde was de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar, die door een commissie werd nagezien en goedgekeurd. Ontvangen was f 1187.325, uitgegeven f 928.50. zoodat er een batig saldo van f 258.82 in kas was. Door den secretaris werd verslag uitgebracht als afgevaardigde naar de gehouden Algemeene Vergadering. De aangelegenheden der Volksbi bliotheek kwamen daarna aan de orde. Aan de bibliotheek werd een subsidie toegekend van f 160.de aftredende commissarissen, de hh. N. A. van der Ree, H. A. C. Brinkman, J. P. van den Bosch en A. W. van der Kleijn, werden bij acclamatie herkozen. Na nog eenige besprekingen over de te houden voordrachten, werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. Tor gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus zal in de St. Janskerk een orgelconcert worden gegeven door de heer J. H. B. Spaanderman. Als solisten zullen op treden Mej. M. Pas, alt, de heer W. Thieme, violist, beiden te Rotterdam en do heer A. Best, fluitist en leeraar aan het Koninklijk Conservatorium te 'sHage. Het jongemenBch, dat gisteren is aangehouden, is als zijnde minderjarig, naar de ouderlijke woning te Veendam overgebracht. Vanwege de afd. Gouda van de Sociaal-Demooratische Arbeiderspartij zal op Zondag 20 Augustus a.s. een openlucht meeting worden gehouden voor Algemeen Kiesrecht, op het terrein naast de Sociëteit Ons Ge noegen. Als sprekers zullen optreden de heerenDs. B. Boers, predikant te Roordahuizen en J. Bommer, hoofd bestuurder van den sigarenmakersbond. GASCONTROLE. 24 Juli 1911, 8 uur namiddag. Druk 44 m.M. Uchtkracht 13.38 Kaarsen. Woerden. Zaterdagmiddag is alhier de 26-jarige K. bij het zwemmen ver dronken. Buiten verantwoordelijkheid der Red M. de Red. Mag ik u beleefd verzoeken het vol gende te plaatsten De hr. Kolijn vraagt in de N. Ct. een goed gesteld bewijs dienende tot waar making van wat uw blad neerschreef n.l.: Het A. R. deel des volks is op gevoed in haat tegen al wat Roomsch is. Hiermede wilde ik beginnen M. deR. U zult geen goed gesteld bewijs kun nen bijbrengen. En waarom niet? U ziet in de A. R. party wat zij niet is. Indien u geschreven had, zij die God vreezen en voor de waarheid buigen, haten al wat Roomsch is, zou de heer Kolyn u geen bewys gevraagd hebben, dit weet hij zeer goed, staat onom- stootelijk vast. Waarom dit zoo is Omdat de schrift zegt: „Hebt de waarheid lief." Nu de waarheid is Gods Woord en de leugenleer is uit den menseh en God haat al de leugenpro feten, die zyn woord verwerpen. Dus, de waarheid lief te hebben duit in de leugen te haten. Dus wie, de waarheid lief heeft uit Godsvrees, haat al wat Roomsch is als onwaar heid zijnde. Doch daar staat de Antir. partij niet. Dit te ichryven ia dwaas heid. De Antirevolutionairen en Room- schen zyn immers twee takken op één stam, de stam bijgeloof. Dit ver klaren zij zelf en de praktijk beves tigt het. Neen, Red. van de G. Ct., wanneer de A. R. party nog eens zal wederkeeren tot God en zijn woord, dan zal uw bewering waarheid zijn. Dit bewijst de heer Kolijn daarin, dat hg zich moest inspannen ernstig te blijven waar hy in uw blad las; „Zoolang het verbond met Rome en Dordt gehandhaafd blijft,zoolang onder de vlag van Christelijkheid die met den Godsdienst slechts deu naam ge meen heeft, zoolang die Godsdienst wordt verpolitiekt, enz." Nu heer Kolijn ik aurf te beweren, dat ieder Coalitieman,die God vreest, dit lezende, ernstig zou worden, om de waarheid hierin uitgedrukt. En verder, hoe pedant als ge leest: Verbeeld u de Ethisch-Orthodoxen in de Ned. Herv, Kerk medestanders van het Libera lisme, alsof dit een bizonderheid is. Weet de heer Kolijn niet, dat zij die waarlijk God vreezen meer verwachten van een Liberaal dan van een Coa litieman, en juist omdat die oen s c h ij n van Gods vrees omdragen. Het slot is bijna te vermetel om op in te gaan waar hij schrijft „Kom G. Ort., keer eens tot u zelf in en probeer eens te argumenteeren met feiten, niet met praatjes, maar toon u eens als iemand die weet waar hij staan moet om te kunnen oordeelon naar waarheid en recht." Alsof de heer Kolijn uiet steeds met praatjes argumenteert. Weet u waar u staan moet heer Kolijn om te kun nen oordeelen naar waarheid en recht Dan moet u staan in do vreeze dos Heeren. Zoolang u de VTeeze des Heeren mist heer Kolijn, zal u wel nooit kunnen oordeelen naar waarheid en recht, wel naar leugen en onrecht. Geloofde u dit, dan zou uw taal niet zoo verwaand zijn, als voorkomende in de laatste nummers van de a.-r. Nieuwe Courant. B. Lid van Keuchenius. Vliegen. Zaterdagmiddag is de eerste éfcape, Brooklands—Hendon (20 E.M.), van de Engelsche rondvlucht om deu Daily - Mailprijs gevlogen. Vódrines heeft zich met zijn Morane-Gnome oerste ge- classeerd, zeer dicht gevolgd door Beaumont. De eerste dag was een zeer groot succes. Het was prachtig weer alleen stond er een vrij krachtige wind, doch de deelnemers hebben zich hierdoor niet van de' wijs laten brengen en mooie vluchten gedaan. Van de 30 ingeschrevenen zyn er 20 vertrokken en 16 hebben de eerste ótape tot een goed einde gebracht. Een hardnekkige strijd staat hun te wachten. Onze landgenoot Wijnmalen is niet gestart. De Tel. laat zich daaromtrent het volgende seinen We waren vol hoop, toen 't om 5.25 Wijnmalens beurt was, onze land genoot een schitterenden start te zien nemen. Hij was eerst om halfvier op het terrein gekomen, vergezeld van zyn vrouw. Dadelijk inspecteerde hij zijn monoplaan, waarna hij order gaf, de machine naar buiten te brengen. Daar werd de motor geprobeerd. Er haperde iets. Intusschen waren de eersten reeds vertrokken en naderde met rassche schreden Wijnmalens beurt. Om 6.35 werd hij officieel ge- chronometreerd. Nog waren de mon teurs bezig met den motor te onder zoeken. Wijnmalen was woedend en f'ng geweldig te keer. Zyn manager, ooihoven was ook al niet te ge naken. Deze zeide geconstateerd te hebben, dat de monteur der Gnomen- fabriek, Brun, die sinds ParijsBrussel v. v. in vaste betrekking is bii Wijn malen) met den motor had geknoeid "ooihoven ontsloeg Brun, na hevige iscussie, onmiddellijk. Daarna repa reerde hy persoonlijk den motor, die, volgens zijn beweren, weer in orde waB. Doch Wijnmalen had intusschen weer het vertrouwen verloren. Hg zeide, dat er nu evengoed ook iets anders van de machine niet kon deugen en vertikte het, noodeloos zyn leven te wagen. Zyn echtgenoote, ondersteund door ons allen, overtuig den hem van het tegendeel. Doch Wynmalen was absoluut ontmoedigd, zeide bovendien te veel tijd te hebben verloren, die onmogelijk weer inge haald kon worden. Alle pogingen om hem moed in te spreken, faalden. Er was niets aan te doenWynmalen besloot, niet te starten en gaf den strijd op. Grooter tegenslag hadden we zeer zeker niet verwacht. Wynmalen had 04. oen allereerste kans. Naar onze overtuiging werd zijn machine te laat geïnspecteerd. Hij was een van de weinigen, die niet reeds Vrijdag hier ■present waren en eenige proefvluchten maakt. Beaumont bijvoorbeeld, heeft sinds Donderdagavond hier in zijn hangar, naast zijn machine, geslapen, om zeker te zijn, dat alles op het moment van den start in orde was. De tweede étape werd gisteren af gelegd en loopt van Hendon naar ïïdinburg, met verplichte landingen te Harrogate en Newcastle, 343 mijl (552 K.M.). De derde étape loopt van Edinburg naar Bristol, met verplichte landingen te Stirling, Glasgow, Carlisle en Man chestor. Dit wegvak moet heden wor den afgelegd en is 383 mijl (616 K.M.). Het vierde wegvak gaat van Bristol naar Brighton, met verplichte landin gen te Exeter en Salisbury en is 224 mijl lang (361 K.M.). De bedoeling it, het vertrek uit Bristol op Dinsdag 4 uur te stellen. En ten slotte wordt dan Woensdag van Brighton naar Brooklands go- vlogen, d. i. 40 mijl (65 K.M.), waai de rondvlucht over 1010 mijl (pl.m. 1625 K.M.) eindigt. Dit is dus de eerste groote rond vlucht zoudor rustdagen, die door do „Daily Mail" op kranigo wijze is ge organiseerd. Inderdaad wordt van de vliegers on niet minder van hun ma chines heel wat gevergd. In het go- heel zijn l 10,000 (f 120,000) aar. prijzen uitgeloofd. Te Vlissingen maakte van Bussol gisteren tweo mooio vluchten, een van 2 en een van 3 minuten. Vooral do eerste maal had hij veol last van ruk winden. lBto KI. Trekking van Dinsdag 25 Juli. No. 8596 f 20.000. 6732 f 5000. 11987 f 1000. 6177 en 12026 ieder f 400. OP.QQ f O fin t 7446, 8533," 9209,11196,16825, 17575, 20454 en 20836 iedev f 100. Prijzen van f 20. 10 87 70 107 78 («O 807 08 06 «10 WO 001 7» 786 87 SOlt 805 HO »1 1010 11 te 50 80 Ik*») 1898 1<U0 1088 1700 9» 1858 70 1811 06 77 t 90*8 2100 9BH0JW 00 2*80 65 01 9608 21 07 WS 2711 10 71 9845 00 99M 07 80 in bMSÏS?7 «SUB no to *017 80 4126 05 4510 50 50 *6*9 *8 *4 68 «707 ?2 *815 90 78 4090 *0 78 00 04 6026 71 6116 25 40 6228 88 40 00 89 6801 15 i« 77 51*1 8» 09 88 6608 51 74 87 5(«C 5709 06 5850 08 6006 86 0000 56 80 08 08 0194 40 0989 35 89 0090 97 *6 47 07 84 0417 84 0581 0048 60 0799 75 (1818 45 00 0004 82 60 88 7010 41 94 7174 70 7298 58 7810 89 7450 7588 ÖQ 7005 7710 7817 05 7901 84 88 8010 70 8128 58 58 08 78 8975 8805 74 8429 25 50 8555 8647 76 8706 8849 71 74 78 SB 8819 01 9084 0180 «002 7 88 8117 84 88 0508 08 8011 88 8712 22 49 64 0815 45 01 0846 80 10007 56 70 88 0* 10144 08 79 10987 10800 Ï0459 10510 98 10685 49 54 10741 00 10884 70 10847 11098 11140 O! 02 11209 25 11000 U 11*08 09 UK» 8 88 88 11019 94 78 77 11799 41 86 I1884 57 11907 00 05 19041 54 07 12UB7 04 19808 79 87 19*19 14 195110 19800 19787 08 98 12810 81 89 80 19900 90 74 18000 7 04 75 96 18105 88 50 79 83 05 00 10279 98 18805 5^ 40 18*84 10508 61 07 84 11W04 15 18765 11)831 18817 11000 8* 68 98 1*151 1*968 80 00 14062 80 14*47 00 14540 1*001 00 14708 90 14806 14608 58 15000 15197 52 15980 00 15800 42 00 15*77 00 00 15610 6* 15006 19 10 88 01 95 15896 8* 77 10227 69 00 1080* 15 69 16400 17 10580 60 75 10866 10754 06 00 10890 90 10917 60 55 71 74 00 17087 48 74 17108 5 90 1?924 60 174fl8 18 98 58 17588 79 90 17056 17780 17801 0 96 96 17905 90 48 18008 46 47 18136 87 72 88 18905 89 08 06 18869 70 18008 40° m l85U 45 '5 18104 6 19094 47 19196 19914 98 76 88 06 19017 71 10429 90 80 89 95 19518 04 19700 18 94 47 BI 19811 18 57 20000 88 90100 67 20215 *0 60 TO 86 90018 48 9* 2049B 80 06 90506 44 78 90700 06 76 T) 84 08 90849 70 90814 Dinsdag 25 Juli. Bloemkool 1® soort van f 5.— tot f8.p. 100 Idem 2* soort van f 2. tot f 5.— p. 100. Wortelen f 1.25 tot f 2.— p. 100 bos. Kropsla f 0.70 tot f 1.50 p. 100. Doperwten f 7.tot f 0.p. 100 pond. Peulen f 0.tot f 0.— p. 100 pond. Knollen f 0.— tot f 0.—. Postelein f 0.30 tot f 0. per mand. Groote boonen i 1.50 tot f 0.— p. 100 pond. Prinsesseboonen f 0.45 tot f 0.60 p. 1000. Komkommers (gele) f 2.tot f 6.idem (groene) f 2. tot f 6.—- per 100. Snnboonen f 1. tot f 1.30 per duizend. Uien f IJ tot f 0.— p. 100 boB. Roode kool cent per stuk. Sav. kool 0 cent per stuk. Omstreeks vier hedenmorgen is Verschaeve met zyn passagier Pottum van 's Hertogenbosch naar Kiewit- Hasselt vertrokken. De vliegeniers vlogen eerst tweemaal om de Kathe draal op een hoogte van 200 meter. Zeeliedenstaking. Er heeft zich uit de verschillende orga nisaties aangesloten bij het Haagsch Vakcomitó te 's Gravenhage een comité gevormd, dat zich ten doel heeft ge steld de stakende zeelieden te Amster dam moreel en finantiëel zooveel en zoo goed moget|jk ter hulpe te zyn. Verschillende middelen zijn daartoe in bespreking en zullen nader worden bekend gemaakt, Een hevige aardbeving is in den nacht van Zondag op Maandag waar genomen te Pau, tegen tweo uur. De schok duurde 5 secondon en de tril lingen gingen van Noord naar Zuid. Een zware ondöraardsche rommeling gin vooraf aan den schok, en bliksem stralen doorkliefden de lucht. - Een telegram uit Teheran meldt, dat in den avond van 23 Juli een aantal aanhangers van den onder- Sjah aldaar gearresteerd werden. Eon expeditie bestaande uit 200 man cava lerie, 000 man infanterie en en battery artillerie is naar Astra had vertrokken tegen den ex-Sjah. I- Uit SalonUd wordt gemeld, dat de cholera uitbrak onder de bevolking van Speek. Er zijn roeds zeven go- vallon met doodelijken afloop en tal van twijfelachtige gevallon. - Bij don brand in Constantinopol kwamen 10 personen om. Twooadrio duizend huizen worden verwoest. De schade word geraamd op 500,000 Turkseho ponden (zes millioon gulden ongeveer). - Een telegram uit Constantinopol meldt, dat gisteren to Bal at een wijk van Constantinopel oen tweede brand uitbrak, die de Jodenwijk verwoestte Ook do JoodscUe school werd een prooi der vlammen. Hot hospitaal bleef gespaard. In den avond werd oen individu gearresteerd, toon hij brandstichtte in oen huis in do Yonsonfpttsja wijk bij Akserai. Een later bericht meldt dat de brand to Balat 's avonds om 10 uur was gebluscht. Staking. De staking dor hout bewerkers te Amsterdam is heden op geheven. Eerste-Kamer verkiezing. De Prov. Staten van Friesland kozen heden tot lid der Eerste Kamer (va- oature Jhr Mr. Niekenga) met 33 tegen 26 stemmen Mr. C. Tn. van Deventer, v.-d., oud-lid der Tweede Kamer. Het c. h. statenlid L. W. de Vrios verkreeg 22 stemmen. Üe hoer G. Zijlina hoeft de benoe ming tot lid dor Eerste Kamer voor Groningen aangenomen. Dinsdag 35 Juli 1911, Vette ossen en koeien goede aanvoer prijzen wftren voor iste kwal. 43, se 37, en te 33 ct per halt KG. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien redelijk aangevoerd. Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit 31, ae a8 en 3e 35 ct. per half KG. Stieren groote aanvoer, ptijxen waren, voor iste kw. 33, ae 38, 3e 36 ct pef half Kilo. Handel in vet vee slepend iste kwaliteit prijshoudend, mindere soorten traag en moeilijk verkoopbaar, stieren veel minder in prijs handel slecht, vette kalveren traag en lager. Op de magere markt had de handel een kalm verloop, ute kwaluiet melk- en vaarkoeien prijshoudend, mindere soorten traag en minder van allo GOUDA. GOUDA. GEBOREN22 Juli. Ario, ouders B. J. Prang en II. Wiezer. Johan nes, ouders M. van Kleeff on J. A. Doeland 23. Johanna, ouders L. J. Zijlernan on G. Dortland. Domi nions, ouders H. D. van Niekerk en A. P. M. Waltman. 23. Maria Pie- tornella, ouders A. van Wijngaarden, en A. C. van den Borg. Johannes Andries, ouders J. M. van den Berg en J. C. Gyzeny. Cornelia Hendri- ka, ouders F. A. Ansen en 8. H. Wiskie. 25. Johannes Cornelia, ouders, A. J. den Boon en M. van Eyk. OVERLEDEN23 J. van don Heu vel 6 w. 24. G. van der Bleet, wed. van P. Braikman, 68 J. A. Kaar», 71 j. van het Koninklijk Meteriologiach- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.1 te Horta. laagste stand 754^0 te Thors- havn. Verwachting tot den avond van 2G Juli Zwakke wind in zuidelijke richting. Toenemende bewolking, mogelijk re gen of* onweer, zelfde temperatuur. VAN DKN 25 JUU 1911. KlzztalwMilutrii Ned. Cerfci Werkelijke Schuld 8 pci. Oostonr. Belastingvrije ■Kronenfente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 8 pot. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mü.) 181)8 4 pet. ld. Obl. (Niccbii Spoor weg) 1807-09 4 pet. ld Obl. 6e Emissie4pet Japan. Obl. 1890 4 pet. Ver. 8t. van Mexico All. Obl. 1-4» serie 6 pet. Brazilië. Funding Loo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pot. Venezuela Dipl. Schuld ■1005 3 pet. Hauk- en Crediet-lnctel- Duren. Ned. Bankaandeelen lu«)uütr. Onderiiemiiifeu American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting&Refining ■Co, Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kol. reillet lnstell. en Cultuur Onderneiiilnfeii HandeUver. Amster dam" Aand. .Tav. Cultuur Mij. Ann4. Nod. Handol-Mij.C.v.A Mijnbouw Mflen. Kotahoon" Mijnbouw My. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. PetroleumOndern- Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C. v. A „Shell" The Transp. A TradCy. C.v.G. A .Scheepvaart M(jtn. Ned.-Am. Stoomvaart^ M|j. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. af gent. Pref. A. Tabak -Ondernemingen. Bindjey Tabak Mn. A. Nieuwe A»ahan T^abak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. !M vereen. Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cort. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij, t. E*pl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Hpwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act, do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 'WÊÊ^M Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlnren GELDKOERS. Prolongatie 331/» pCt. Amerikanen flauw, Nationale Staats fondsen eveneens, Culturen vast, Pe troleums zeer flauw, Mijnen in flauwo •temming,Tabakken op vorige koersen. Vorig» t» om ko*r» rau M*» 04 V. 111- 05 100'/, 9» 'li. 91s/, 01 91 47'/, 104'/,, 87'/. 87'/,j 57'/, 87»/,, 218'/, 57 56"/,, 80'/, 26'/, 25"/, 79'/, 70 231 238 183»/, 188'/, 104 100'/, 078'/, 77'/, «00 75'/, 105 164'/, 444 435 445 400 '107'/, 167»/, 115 17 17 114 112'/, 05 007, 71'/, 4'/. 10"/, 81 90 67'/,, «7';„ 218 f140. v ex div. 08'/, 98»/, 30'/. 35% 189', 10»/, 188'/,, 107'/ 108 157'/

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2