BLOOKER'S CACAO ITS. ISEL ra n MERK te letten. DAALDERS TIEMAN ,E. Alter irachl 26ö* LAG, rEWAAR- fen leskleeding. of gedeelten No. 11620. 50e Jaargang. Donderdag 27 Juli 1911. De Qanzeniokter. 2>Tieij.ws- exx -A-d-“V“ertezxtïe'bl©-cH. voor G-oixcLeu ezx Qzxxstxeleezi kost slechts de helft van andere goede cacao. De prijs van een bus van 1 Kilo (twee pond) bedraagt ƒ1.50 (een daalder). Kleinere bussen naar verhouding. Nooit los verkrijgbaar. behalve Zon en I STj.i.ten laxxd.. Buitenlandsch Nieuws. B I FEL1LLETOA. 11 ALTER elit 269*. AG, and ek VAN OSTADE, )A Verschijnt dagelijks Gouda. i Heem zin ontbreken kV’ 2.- gesorteerd) ni. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. de stad aan huis 1.60 n TE 4 Zn., Gouda, (Wordt vervolgd.) NG, Coiffeur, 31. kjes Shampeo- goed. Ww ADRES. BIJL, BKARIla. !G BIJ GOIME COURAiVT. T IN E COLOGNE, Dom zu Köln, >fdpijnperl/a fl. '5. Zakflacons int TAK lYZONEN. KM. IEEËN worden in verzegelde n vijf, twee en n een Ned. one [ding van Nom- js, voorzien van id Merk, vol et gedeponeerd, i de uitvoering 'de orders aan- case het houden van spiritistische experimenten te verbieden. Kon scherp beeld van de vervaar- digipg van valscho munten in Italië in hot afgeloopen iaar geeft hot bureau van statistiek to Rome. Hot volgende is daaraan ontleend. Do politie hooft in dien tijd valsche banknoten in be slag genomen tot oen bedrag van 249,415 lire, verder 18430 Itnliaanscho munten, vertegenwoordigend eon be drag van 1,043,470 lire en 138 bui- tenlandsche munten tot oen bedrag van 4507 lire. Do overheid hoeft 13 werkplaatsen van valsche munters ont dekt, waarvan or 13 geldstukken en Aon biljetten van 5—-5Ö lire vervaar digden. Als valscho munters stonden terecht 433 personen en 255 werden tot gevangenisstraffen tot oen maxi- nister er aan dacht, in diens plaats te spreken, maar hij noemde de toonee- len van dien middag diep vernederend voor het Huis. Het was echter te veel van de ministerieelen gevergd, toen daarop nog een der grootste leven makers, de unionist Smith het debat wou voortzetten. Van de liberale ban ken ontstond een ontzettend lawaai, dat slechts eindigde toen de voorzit ter de vergadering wegens ernstige wanorde tot Dinsdag verdaagde. Terwijl aldus de binnenlandsoho po litiek de gemoederen zoo in beweging brengt, is ook do buitonlandsche po litiek van dien aard, dat zij een be spreking in ons overzicht ton volle waard is. De onderhandel!ngen tus- schen Duitschland en Frankrijk in zake Marokko schonen niet bijzonder op te schieten. Duitschland schijnt zijn vergoedingseischen zoo hoog te hebben opgedreven, dat van eon overeenkomst met Frankrijk geen sprake kon zijn en het kritieke in dit geval is, dat Frankrijk waarschijnlijk niet geneigd zal zijn in het minst toe te geven aan Duitschland’s eischen, zeker niet nu het zich bewust is van den steun van zijn bondgenoot Engeland. Dat Enge land dezen steun zal verleunen, is duidelijk geworden door eon tafelrede, die de minister Lloyd-Gcorge zater dag aan een banket heeft gehouden on dat hij daar niet zijn eigen, doch de moening der regeoring weergaf, is wel het duidelijkst merkbaar, door dat hij enkele passages van een papier voorlas. Ongeveer aldus zette hij het standpunt van Engeland uiteen. In dien, zoo sprak hij, ons een toestand wordt opgedrongen waarin de vrede alleen kan worden bewaard door het prijsgeven van de belangrijke heilzame positie die Groot-Brittanniö zich heeft verworven door eeuwen van helden moed en volmaking en door toe te laten dat het rijk wanneer zijn levens belangen worden aangetast, wordt be handeld, alsof het niet medetelt in den raad der volkeren, dan zal een vrede waarvan vernedering den prijs zou wezen, ondragelijk zijn voor een groot land als het onze. Begrijpelijk heeft deze Verklaring een enorme be weging uitgelokt. Zooals ze daar ligt, is ze direct tegen Duitschland gericht, want Engeland zal als bondgenoot wel volledig op de hoogte zijn gehouden door Frankrijk. Niet onwaarschijnlijk is het dat Engeland heeft willen duidelijk maken, dat het nooit zal toe- Legi, 8»/a uur, le Kamer van iwbedr(jven. Bouw- enWo- Spieringstraat ir vergadering an Armenzorg, i Boelekade, voor Algemeen de S. D. A. P. geregeld tijdig ontvangen van n, vermakeljjk- dan in onze Frankrijk. Prinses Clémentine van België heeft geld beschikbaar gesteld om 2 Parijsche bladen, de Eclair en de Patric, aan te koopen. De Eclair moet voor Vl2 mil- lioen fres. te krijgen zijn geweest. Tot dusver had de Bonapartische partij alleen do Autorité als propaganda- orgaan. De Prinses wil gaarne keizerin worden. De Prins, naar men zegt, min der graag keizer. China. Door een overstrooming van de wateren van het meer Toengting in de provincie Hoenan is een reusacntig gebied in den omtrek van Tsjangtofoo onder water gezet. Talrijke huizen werden medegesleept. Menschen en vee zijn by honderden omgekomen. De zware regens en stormen duren voort, zoodat de ellende groot is en de prijzen stijgen. Uit keizerlijke middelen werden 60.000 taels ter on dersteuning gezonden. brengen, kon hij zich uit het gezel schap verwyderöh om eens uit te lachen. Liefhart nam nu afscheid en het gevaarlijke ontbijt, waarbij de meeste deelnemers als op een kruitvat gezeten waren, was ten einde. mij «oo ziet.” Mevrouw Amalia was weliswaar nog zeer slaperig, maar haar begripsver mogen was toch in zooverre helder, dat Edith’s afwyzing haar bogrypelyk voorkwam zy gaf haar dochter nog alleen maar den raad, zoor spoedig terug te komen, opdat geen derhuis- genooten haar in dit toilet zou zien. Daarna sloot zij de oogen en sliep weer in; mevrouw Amalia lag gaarne en lang in Morpheus' amen. Edith sloop de kamer uit en daalde onhoorbaar de trap af; zij ontmoette niemand in huis en liep juist in de richting van het tuindeurtjo in het achterhuis, toen zij haar tante tegen kwam, die een bezoek aan het kippen hok had gebracht. „Heidaar, waarheen zoo vroeg in den morgen, Dietje?” vroeg tante verrast. „Naar de Louisa-bron, tante,” ant woordde de gevraagde ney weinig ver legen. „Naar de Louisa-bron? En wat moet je daar dan uitvoeren „De dokter heeft mij het water voor geschreven, maar ik moet het fiisch uit de bron drinken, omdatde lichaams beweging in den vroegen morgen ook moet medewerken.” PRIJS VAN HET ABONNEMENT. Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zopdagsblad1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren T E N TI E N Van 1—5 gewone regels met bewysnummer f 0.55 Elke regel meer ,0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groqte letters en randen naar plaatsruimte. kunt een aardigheid begrijpen. De jongen is een aardige hansworst, die veel bydraagt om het gezelschap vroo- lijk te houden „Dan stel ik voor, een glas op zijn gezondheid te ledigen,” riep Gustaaf. „Lang zal hij leven 1” Allen klonken vroolijk met elkaar; de geprikkelde stemming was verdwe nen. Betti, altijd onder den invloed van het oogenblik, zou Amalia het liefst vergeving gevraagd hebben het woord duizelig, dat zij gebruikt had, berouwde haar. AJs Edith dat eens gehoord had, de arme, bleeke Edith, van wien zij toch zooveel hield I Kon zij het toch maar weer goedmaken I Op dit oogenblik kwam Edith bin nen gij zag er lang zoo bleek en ver moeid niet uit als andershaar wan gen waren rosig1 getint en zij lachte vrooiyk. Zij hield een ruikertje rozen in de hand, die zij nu Kienhout onder de oogen bracht. „Oom, heb ik uw stokrozen te veel geplunderd vroeg zij. „De hemel beware mij, de rozen zijn er immers om geplukt te worden,” antwoordde hij vriendelijk. „Ik zou mynheer den dokter er eenigen willen geven,” vroeg zij, „vindt u dat goed „Zeker, zeker, mijn kind!” Met een schalkschen glimlach trad Italië. De Paus tegen hot spiritisme. Volgens een bericht uit Rome is bin nenkort een pausolijke encycliek te verwachten, waarin het zich bezig houden met spiritistische experimenten wordt veroordeeld. Do Paus heeft hiertoe besloten ten. gevolge van een enquête, die gehouden is door de Congregatie van Inquisitie over occulte wetenschappen on waaraan meerdere kardinalen en bekende katholieke me dici hebben deelgenomen. De encycliek bevestigt den Paus op het standpunt dat hij tegenover het spiritisme steeds heeft ingenomen. Een aantal bisschoppen, waaronder do aartsbisschop van Lyon, kardinaal Coullié, is pas kort geleden er toe overgegaan de katholieken zijner dio- /0.65 0-85 WIJN. 1.20 WIJN1.20 DE Het was den volgenden morgen nog zeer vroeg, toen mevrouw Amalia door een ongewoon gedniisch gewekt word. Verschrikt opende zij de oogen en zag haar dochter, in een grijzen regen mantel gehuld voor den spiegeltaan en bezig, zich eeu witten, kanten sluier om het hoofd vast te maken. „Edith, waarheen ben je van plan te gaan?" riep zij vol verbazing. „Maar u weet het toch, Mama; gisteren avond heb ik het u immers gezegd naar de Louisa-bron do dok ter heeft mij een bronkuur voorge schreven.” „Aha, ja, preciesMaar kind, wie gaat er met je mee?” vroeg Mama, „Waldemar zou nog wel kunnen „Neen, Mama, asjeblieft niet 1” weer de Edith vol angst af. „Zie mij eens aanik heb slechts den regenmantel over myn morgenjapon geworpen on mijn haar is ook niet geheel on al opge- maakt ik zal blij zijn, als niemand zij op Liefhart toe en reikte hom oenige van de schoonste rozen. „U mag ze evenwel niet aan de een of andere patiënte geven,” sprak zij schertsend. Indien Kienhout een beter opmer ker geweest was, had hem het moed willig schitteren van Ediths oogert en het vergenoegde glimlachen van Lief hart moeten opvallen. Hij bemerkte het evenwel met; daarvoor speelde zijne verbeelding hem parten. Hij zag den dokter eensklaps voor een andere patiënte staan, een vette koe, die hij onderzocht, terwijl haar stal- buurvrouw met eene langzame wending van het hoofd de rozen uit het knoops gat nam, die de smalle, blanke handen van Edith geplukt hadden. Bij deze voorstelling begonnen zijn mondhoe ken te trekken en zijn' neusvleugels te trillen, daarom greep hij naar het glas om te drinken; de wijn scheen hem echter in het verkeerde keelgat geschoten zijn, want hij hoestte en proestte, dat zijn gelaat er blauw van werd. Marie had een hazelnoot op den grond laten vallen, waarnaar zy zeer lang onder de tafel zocht. Voor Wal demar, wiens verbeelding in dezelfde richting als die zijns vaders aan het werk was, scheen het een geluk, dat Frits weer binnenkwamonder voor wendsel hem weer naar buiten te 26) „Wil ik eens wat zeggen, Papa....” begon Waldemar. „Stil, stil," legde Papa hem het zwijgen op. „Wees maar niet bescheiden,” zei tante Amalia„bescheidenheid is een ondeugd, bescheiden was ik nooit.” „Dat geloof ik gaarne,” riep Mama Kienhout uit. „Waldemar, je bent op deze manier een mensCh met ondeugden behept,” sprak tante Emma, „je moet naar een verbeteringsgesticht gezonden worden.” „Zeg ’reis Waldi,” zei Gustaaf, ter-- wijl hij zijn hand op den schouder van zijn neef legde„om de eer van de familie Kienhout te redden en tegelijkertijd tante Amalia genoeg doening te geven, zullen wij met ons beiden Frits een pak ransel geven.” wNeen, om ’s Hemels wil, wat valt jelui in,” riep Amalia, die het volstrekt Met om tweespalt te doen was en wiér wraakzucht tegen de jaloersche huis vrouw door den kleinen uitval geheel bevredigd was„Geen van jelui allen stemmen, in een afstand van de Kongo- kust aan Duitschland. Engeland’s po sitie in Afrika zou daardoor worden verzwakt. Wat echter ook de uitleg van Lloyd George’s woorden moet zijn, zeker is het dat de Marokkaah- sche kwestie er zeer door verscherpt is en blijkbaar voorziet Engeland m elke omstandigheid. Volgens een telegram uit Plymouth heeft de Engelscho regeering het be zoek van de Engelteh—Atlantische vloot aan Noorwegen afgelrUt met het oog op don toestand, ontstaan door Duitschlands optreden in Marokko. In verband hiermee is hetgowenscht nog twee feiten te releveeren. In de eerste plaats vertoonde do Londensche beurs eergisteren eon groote matheid en in de tweede plaats wildo Lloyds bureau in Londen to beginnen mot 9 Augustus geen verzekoring tegen oorlogsrisico moor afsluiten. Natuurlijk bewijst dit alles nog niemendal, maar toch kan het moei lijk ontkend worden, dat de interna tionale toestand een aanmerkelijke verscherping hooft ondergaan. Hot is te hopen, dat do Fransch Duitsche ondorhandolingen vrij spoedig tot oen gunstig resultaat zullen leiden. Engelands in- en uitwendige politiek. Maandag is voor het Engelsche parlement een dag geweest, die mot roodo letters in de annalen der Brit- sche parlementaire geschiedenis zal blijven opgeteekend. Tooneelen als toen zijn afgespeeld, zijn voor dit parlement een hooge uitzondering. Er zijn weinig vertegenwoordigende lichamen, waar het decorum altijd zoo streng is bewaard als juist in het Engelsche. Maandag echter heeft het zijn geheele verleden een slag in het gezicht gegeven. Aan de orde was de uit het Hoogerhuis teruggekomen Vetowet. De minister-president As quith zou bij het begin der zitting voorstellen, alle amendementen door het Hoogerhuis ingediend, te verwer pen. Natuurlijk zou uitvoerig worden toegelicht, waarom de veranderingen niet konden worden aanvaard. Van die rede is echter niemendal gekomen, door een obstructie-politiek van de Lords. Al bij het binnenkomen van Asquith in de vergaderzaal schreeuwde men van unionistische zijdeverrader Kalm ging de minister naar zijn plaats. Toen het zijn beurt was om te spre ken, kwam er van uit den unionisti- schen hoek een ontzettend rumoer. In het bijzonder onderscheidde zich jn deze campagne do neef van Balfour, Lord Hugh Cecil. Van een rede was dan ook geen sprake?--Asquith ging zitten en wachtte tot hdt lawaai eeni- germate bedaard was. Tben hij echter weer opstond, om zijn rede weer uit te spreken, begon het tooneel opnieuw. Ondanks de pogingen van den voor zitter bleef het geschreeuw van „dic tator” „verrader” aanhouden. Kalm zag Asquith de woelende en schreeu wende troep voor zich aan. Nog een maal probeerde hij zich verstaanbaar te maken, doch vergeefs. Toen hij voorgoed ging zitten, werd hem en de geheele regeering een geestdriftige ovatie gebracht. Een schitterende terechtwijzing kregen de unionisten van de regeeringspartij, want vlak op Asquith volgde als spreker Balfour en zonder een interruptie kon deze zijn geheele rede houden. Schande genoeg kwam daarin geen enkel woord van afkeuring voor aan het adres der levenmakers. Daarop verklaarde Sir Edward Grey dat na de poging van den eersten minister gqen andere mi-

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1