Seizoen Opruiming Vt; SlnxierLlstrxd.. Hel Koninklijk bezoek aan Brussel Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 397B,e Staats-loterij SDPOZEBT. GROKNTEN- V EI LI N G. Laatste Berichten. Belangrijke Mantels, Costumes, Costumes tailleur, Blonsen, Gekleede en Trotteur'Iiokken, Onderrokken, JaponstofTen, zijde D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant ËMeetenkundel te Amstnrdan Bt- ïoov, fli. Jl50%« mum van 6 jaren verooroordeeld. De overigen werden vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Tükkijb. Branden ie Konstantinopel. Volgens de offtcieele rapporter; zijn door den grooten brand van Maandag te Konstantinopel 486 huizen, 76 win kels, 5 scholen en 4 kerken verwoest. Persoonlijke ongelukken zijn daarbij niet voorgekomen. Volgens de bladen bedraagt de schade 5 millioen Turksche fondsen (c.a. GO millioen gulden). Weder maken telegrammen melding van een buitengewoon hevige brand welke gisterenavond te 7 uur achter de moskee van Jonidjani moet zijn uitgebroken. Nadere berichten ontbreken nog. Engeland. De Western Morning News deelt mede, dat het bezoek van de Atlantische vloot aan Noorwegen af gelast is met het oog op den toestand, ontstaan door Duitschlands optreden in Marokko. Volgens het oorspronkelijke program zouden het oorlogs-eskader, onder be vel van admiraal Jeilicoe, en het vijfde kruis-eskader, onder bevel van fulmi- raal Burney Woensdagavond uit Cro marty naar Noorwegen vertrekken. Dinsdag echter seinde de admiraliteit, dat de vloot te Cromarty moest blij ven tot Vrijdag. Dan zal zij naar Portsmouth vertrekken, waar zij Zon dag zal aankomen. Te Portsmouth zal zich bij haar voegen het slagschip „London", het vlaggeschip van admi raal Garden dat pas voorzion is van twee nieuwe twaalf (duims kanon nen, en deze eerst zou beproeven, waarna het zich by de vloot te Kopen hagen zou voegen. De „London" zal nu met de vloot te Spitnead blijven. In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad werd den heer Vliegen vergunning verleend den burgemeester de volgende vragen te stellen 1*. Welke feiten hebben den burj gemeoster aanleiding gegeven de hulp te vorderen van krygsvolk, dat op 6 Juli en volgende dagen in de gemeente is opgetreden, zoogenaamd ter hand having van de openbare orde? 2°. Zijn de feiten van belemmering van bestuursleden van organisaties van in staking zijnde zeelieden en haven arbeiders, in het bereiken van hun lokalen en in de uitoefening van het k-echt van vergadering, geschied in overeenstemming met de bevelen van den burgemeester krachtens art. 186 der Gemeentewet gegeven? 3®. Was het optreden der militairen in den nacht van 6 op G Juli op Kattenburg, in den nacht van 8 op 9 Juli in de Warmoesstraat, alsmede het beschieten van het stoomschip Alster op 9 Juli in overeenstemming met de bevelen, door den burgemeester krach tens art. 186 G, W. gegeven? 4°. Heeft de burgemeester maatre gelen genomen om hernieuwd optre den van gelijken aard door de mili tairen onder zijn bevel te voorkomen Ook de heer Zwart verzocht den burgemeester te mogen vragen of deze bereid is, te gelegenertijd inlichtingen te geven omtrent het optreden in de Warmoesstraat en tegenover het ss. Alster. De heer Vliegen verzocht den Raad direct de interpellatie te mogen hou den. Bij stemming werd hem het ge vraagde verlof met 19 tegen 12 stem men geweigerd. Do Tariofwet. Op het 8' middenstandscongres dat te Roermond wordt gehouden is ook een voorstel behandeld in verband met het ingediende ontwerp-Tariefwet. De disoussies die daarover gehouden zijn geeft het dagblad de Nieuwe Courant als volgt weer: De Voorzitter stWde terloops aan de orde het voorstel-Arnhera, om oen buitengewone vergadering te houden ter bespreking van de Tarief wet. Spr. is er tegen, omdat de Tariefwet een politieke twistappel is. Dus moeten we hier over dat onderwerp zwijgen. De heer Potharst (Gouda) merkt op dat de Amsterdamsche winkeliers het ontwerp reeds behandeld hebben. Spr. betwijfelt of dit in orde is. Ook hij noemt de Tariefwet een politieke zaak, en als man van rechts is hij tegen de behandeling er van. Iln is tegen een Tariefwet, maar in 1909 moesten zy en anderen het ontwerp dat reeds aangekondigd was slikken, om. aan rechts de overwinning te bezorgen (beweging, verbazing). Behandeling van het ontwerp zou zijn verraad aan de eigen zaak (groote beweging). De voorzitter verzoekt dringend de politiek er buiten te houden (applaus;. Laten we hier eenvoudig zitten als middenstanders. De heer v. d. Maessen, herinnerend aan de ingestelde enquête by de ver- eonigingen omtrent de technische waarde van de Tariefwet, vraagt hoe veel antwoorden er reeds ingekomen zijn op do hieromtrent rondgezonden vragen. De voorzitter antwoordt dat drie vereenigingen antwoorden inzonden. De heer v. d. Maessen concludeert hieruit dat de vereenigingen dus nog niet gereed zijn wat aangaat het oor deel omtrent de technische waarde van afkeuring van de geheele wet kan'dus geen sprake zijn. Arnhem komt te vroeg met zijn voorstel. Laten de vereenigingen haar oordeel aan den Bond opzenden, dan kan het bondabestuur hiervan een resumptie opmaken, welke het oordeel van don middenstand zal weergeven. De heer Gorter uit Utrecht wijst er nog op dat de middenstanders ten aanzien van de Tariefwet tegenstrijdige belangen hebben van een uitspraak van den Bond als zoodanig kan dus^ geen sprake zijn. Een uitspraak van den Bond zou daarom ongepast zijn. De heer Buurraa, uit Amsterdam, is van oordeel dat de Tariefwet hier wel behandeld had moeten worden en stelt een motie voor om de Tweede* Kamer te verzoeken de Tariefwet niet aan te nemen. De voorzitter merkt op, dat deze motie buiten de orde is. De hoer Van Wijnbergen, Rotter dam, meent dat volstrekt nog niet uitgemaakt is of de Tariefwet politiek is en hij wil daarom dat aan de recht matige aanvraag van Arnhem gevolg zal worden gegeven. Men organisoere een algemeene vergadering, toegan kelijk voor allo middenstanders, waai de Tariefwet besproken wordt in den geest als door do Amsterdamsche Winkeliersvereeniging geschied is. Behalve natuurlijk wanneer hier be slist wordt dat de Tariefwet politiek is. De heer De Vries uit Groningen, zegt dat de Tariefwet reeds politiek is, daarover is iedereen in ons land het reeds eens. De Middenstandsbond moot zich buiten dergelijke kwesties houden. De heer Gorris Jr.^uit Amsterdam zet uiteen, dat 't slechts de vraag is, of de Tariefwet om econ omische rede nen in den Middenstandsbond kan behandeld worden. Hij meent van niet. Er zijn in den Bond ook per sonen, dio door de Tariefwet gebaat wordende winkelstand zal er echter groot nadeel door ondervinden. De belangen der middenstanders loopen in deze zaak dus uiteen en daarom moet de Bond er zich buiten houden. Ten slotte deelt hy mede dat de Algem. Winkeliersvereeniging reeds besloot om indien er voldoende ineds- werking is, do vereenigingen die zich tegen de wet verklaren saam te roepen om van al die vereenigingen een uit spraak te verkrijgen en daarvoor met die organisaties een vergadering te beleggen. (Applaus.) Dr. Goedhart uit Arnhem blijft de aanvrage van een buitengewone ver gadering handhaven. De voorzitter geeft nogmaals als zijn oordeel te kennen, dat de Tarief wet een twistappel is. Laat Arnhem inplaats van haar voorstel voor een buitengewone vergadering te hand haven, erop aandringen dat de ver eenigingen spoedig haar antwoorden op do vragen betreffende de tariofwet indienen. Dan kan men een uitspraak van alle middenstands-vereenigingon krijgen. En laat men het voorstel van Amsterdam overnemen. Dus doende handelt men in het belang van de eendrachtige samenwerking in den Middenstandsbond. Dr. Goedhart zegt dat hij aan de 31 vereenigingen, die dit voorstel deden, wil vragon wat zij van de zaak denken. Daarom stemt hij in met een schorsing van de uitvoering van het verzoek (applaus). De voorzitter zegt ten slotte nog op een desbetreffende vraag van eon der leden, dat het hoofdbestuur by handhaving van het verzoek do buiten gewone vergadering zal uitschryven. Fly vertrouwt echter nog op het go- zond verstand der aangeslotenen, dat zij zulks niet noodig zullen maken. (Applaus). De beraadslaging wordt dan gesloten met schorsing van het voorstel-Arnhem ca. betreffende de buitengewone Ta rief wet vergaderi ng. De heer Gorris jr. verklaarde hierna nog, dat in elk geval de Amst. Win keliersvereeniging haar plan zal uit voeren om een vergadering te beleggen van middenstandsvereenigingen die tegen de Tariefwet zijn. Spr. wekt de aanwezigen op die vergadering een druk bezoek te verzekeren. De bootwerkersstaking opgeheven. In een zeer druk bezochte bijeen komst van, in Recht en Plicht, geor ganiseerde bootwerkers, gistermiddag in het Paleis van Volksvlijt gehouden, is na besprekingen, die geduurd heb ben van 4 uur tot halfzeven, besloten tot opheffing van de staking. Dit besluit is, naar ons na afloop dor vergadering, welke niet voor ae pers toegankelijk was, medegedeeld. De redenen, welke tot opheffing dor boot- werkerkersstaking geleid hebben, zul len in een manifest dat heden ver schijnen zal, worden uiteengezet. Het besluit geldt natuurlijk niet de staking der zeelieden, die ter verga dering ook niet vertegenwoordigd waren. Wel is het zeer waarschijnlijk, dat de opheffing van de bootwerkers staking zijn invloed op het verdere verloop van den strijd de zeelieden zal doen golden. Dezen vorgaderen hedenmorgen, om thans hun verdere houding te bopalon. De leden van den Zeemansbond zullen nl. stemmen over de vraag, of hun staking al dan niet zal worden voortgezet. Hbld. De ontvangst. Omtrent do ontvangst van hot Ko ninklijk echtpaar in de Belgische hoofdstad, kan nog gemeld worden, dat deze van do zijde van de Brus- selsche bevolking zeer hartelijk was. De begroeting aan het station fcus- sehen de Koninklijke Majesteiten was allerhartelijkst, ook Prins Hendrik werd door Z. M. en II. M. hartelijk verwelkomd. Dan volgde de voor stelling en begrooting der overige autoriteiten en de beide gevolgen. Tegenwoordig waren hierbij tevens de Nedorlandsche gezant te Brussel, jhr. mr. O. D. van der Staal van riershil en baron de Favereau, onder voorzitter van den Senaat en gene raal graaf van der Stegen de Putte, dio door Koning Albert aan II. M. de Koningin en kolonel Dustin, die aan Z. K. H. don Prins toegevoegd zijn. Deze laatste drie autoriteiten waren met onzen gezant den Konink lijken trein tot aan het grensstation Ésschen tegemoet gereisd en hadden aldaar onze Koningin en den PrinB verwelkomd. In den Koninklijken trein reisden zij mode naar Brussel. Aan het Noorderstation was voorts nog aanwezig jhr. Mei vil van Cornbee, van' de Nedorlandsche legatie. Het gevolg van H. M. de Koningin en de Prins bestond uit mevr. de baronesse van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, grootmeesteresse, eeredame, graaf C. H. F. du Monceau, generaal vleugel adjudant, chef van het Militaire Huis, baron F. L. M. Sirtema van Groves- tins, grootmeester, baron de Vos van Steenwijk, hoofd van het Kabinet der Koningin, baron G. L. van Harden broek van Lockhorst, kamerheer baron van Asbeck, jhr. van Suchtelen van de Haare, vleugel-adjudant, en baron R. A. van Hardenbroek, ordonnans officier van den Prins. Hare Majesteit de Koningin droeg een paarlgrijs toilet, groene toque met witte aigrette en was. met een collier van grooto paarlen en het Grootkruis der Leopoldsorde getooidPrins Hen drik, in admiraalsuniform gekleed, droeg hetzelfde onderacheidingsteeken. Koning Albert in tenue van luitenant- Seneraal droeg het Grootkruis van en Nederland8chen Leeuw, zijne Ge malin het Grootkruis der Huisorde van Oranje. Koningin Elisabeth was gekleed in een wit toilet, waarover oen k jour bewerkte purperen mantel; zij droog daarbij een grooten hoed met witte voeren. Zoodra de Koninklijke stoet, welke door een talrijke escorte werd bege leid, buiten 't station kwam, begon het geschat, dat in do Jardin Bota- nique was opgesteld, haar 51 eerescho- ten to lossen en zongen honderden kinderen het Wilhelmus. Langs den weg naar het paleis ston den de ménsehen in dichte drommen, luid de Koninklyke personen toejui chend. Zooals bekend, werd daarna ten Pa- leize het noenmaal gebruikt. Het gala-diner. Wij ontleenen aan het Hbld. nog de volgende bijzonderheden Te half acht ving het diner aan, door den Koning der Belgen tereere van zyn Hooge Gast gegeven. Het had plaits in de groote balzaal die een grootachon aanblik opleverde. In de met goud versierde Louis XIV-zaal, belicht door twee en twintig kroon luchters, waren de tafels in hoefijzer- vorm gMplaatat. Het ryke servies van gopd en zilver en kristalwerk schit terde in het licht. Het diner bestond uit' honderd en tachtig couverts. Aan de eeretafel hadden plaats ge nomen H. M> de Koningin, met aan hare rechterhand Koning Albert en ter linkerzijde Prins Hendrik en Ko ningin Elisabeth. Tegenover onze Ko ningin zat de opperhofmaarschalk, graaf De Merode. Onder meer zaten aan het officieele gevolg, de leden van het Nedorlandsche gezantschap, de Voorzitter van den Senaat, graaf Simonis, db Voorzitter der Kamer, Cooremans en mevrouw Cooremans, alle Belgische ministers van Staat met hunne dames, de Bel gische gezant, baron Fallon, de gouver neur van Brabant, de hoogere stafoffi cieren, de burgemeester van Brussel Max, de hertog d'Ursel, graaf De Gruenne, graaf de Lannoy, graaf d'An- sombourg, graaf d'Assche, graaf d'Oul- tremont, graaf De Beaufort en verder de voornaamste personen uit den Bel gischen adel. Voorts alle dignitarissen van het Belgische Hof en de officieren van den eeredienst. Na het vierde gerecht verhief Ko ning Albert zich van zijn zetel en het glas ter oere van zijn gast opheffend sprak hij Haar in het Fransch aldus toe: „Ik acht het een groot geluk, Uwe Majesteit een hartelijk en welgemeend wolkom toe te roepen, en de gevoelens van vreugde uit te spreken, die do Koningin en mij bjezielen, nu wij in onze hoofdstad do zoo zoer beminde vorstin van onze Noorderburen kunnen begroeten. „Wij betuigen onzen diepgevooldon dank aan Uwe Majesteit en den Prins der Nederlanden, voor de vriendelijke visite, die gij ons heden wel wilt brengen. „De zeer gewaardeerde tegenwoo» heid van Uwo Majosteit te Brussel is een nieuw en kostbaar onderpand voor de gevoelens van vriendschap en we- derzijdsch vertrouwen, die onze be trekkingen met de bevolking van Ne derland kenmerken. „De Belgen, die Uwe Majesteit toe juichen, achteri het een bijzonder geluk thans de gelegenheid te hebben Uwe Majesteit hunnen eerbeid te betuigen en hun diepgevoelde sympathie te kennen te geven voor het Nederland- sche volk. „Ik wensch van ganscher harte, dat onze twee dappere en werkzame vol keren zich hoe langer hoe meer be wust zullen worden van hun solidari teit, in het leven geroepen door de talrijke belangon, die hen als vanzelf nader tot elkander brengen. „Een jaar geleden ongeveer hadden de Koningin en ik het genoegen Uwe Majesteit hot eerst te ontmoeten in haar schoon land. Wij herinneren ons met dankbaarheid de vriendelijke ont vangst, die ons bij die gelegenheid ten beurt viel van de zijde van H. M. en van die der bevolking-van Am sterdam, gedurende de interessante dagen, die wij in die oude en bloeiende hoofdstad doorbrachten. „Thans valt aan Brussel de eer ten deel, het bezoek van Uwe Majesteit en Prins Hendrik te ontvangen. Wij dur ven hopen, dat het kort verblijf in ons midden van onze doorluchtige gasten een schoone herinnering zal blijven. „Ais getrouwe tolk van al mijn lands lieden spreek ik diepgevoelde wen- schen uit voor hot geluk van Uwe Majesteit en de grootheid van Uw Volk. „Uwe Majesteit verloorloove mij dienzelfden wensch uit te spreken voor de Koningin-Moeder, den Prins der Noderlanden en Prinses Juliana, het voorwerp van zooveel teederehoop. „Ik hef mijn glas op, ter eere van de Koningin der Nederlanden en haar doorluchtige familio, on drink op den voorspoed der Nederlanden. De muziek viel hiermee met het „Wilhelmus" in. H. M. de Koningin antwoordde hierop, eveneens in het Fransch. „Ik ben zeer gevoelig voor de vrien delijke woorden, die Uwe Majesteit tot my heeft gericht, en zeer erken telijk voor de ontvangst die Ons be reid is door Uwe Majesteiten en het Belgische volk. Een bijzonder geluk acht ik het, dat de gezondheidstoe stand van de Koningin, van dien aard is, dat Uwe Majesteiten ons hebben kunnen ontvangen, en den Prins en My in staat stellen, het vriendelijk I bezoek te beantwoorden, dat Gy Ons het Vorig jaar hebt gebracht, en waar aan wij zulke aangename herinnerin gen hebben gehouden. „De uitstekende betrekking, die ge lukkig bestaan tusschen onze beide landen, de gevoelens van vriendschap en wederzydsche vertrouwen liggen my te na aan het hart, dan dat ik nog met groote waardeering alle middelen zou begroeten welke kunnen leiden tot versterking dezer gevoelens. „De schoone eigenschappen van het Belgische volk, zijn ijver, zijn intel ligentie en zijn beschaving vinden bij mij en mijn landslieden de grootste bewondering en gaarne begroeten wij onze Zuidenburen alt» goede vrienden. „Wij achten het dus een groot ge noegen ons heden te bevinden in de schoone en bloeiende stad Brussel, en Uw hoofdstad en zijn prachtige om streken te kannen bewonderen. „Terwijl ik mijn groote dankbaar heid uitspreek voor de vriendelijke ontvangst door Uwe Majesteiten, kan ik u de verzekering geven, dat zij mij en den Prins onvergetelijk zullen blijven. „Ik neem mijn glas op, ter eere van den Koning en de Koningin der Bel gen en hun doorluchtige familie, en ik drink op de welvaart van België." Aan het slot van do rede van H. M. hief de muziek de „Braban^onne" aan. Na het diner onderhielden de vorste lijke personen zich in de „Salie des Marbres" met velen der aanzittenden. Kouingin Wilhelmina en de Bel gische prinsen. Zoodra Iïftre Majesteit zich wat van de vermoeienissen der reis hersteld had, liet zij om de koninklijke kinde ren vragen. Toen kwamen beide prins jes, Leopold en Karei, en het prin sesje. Marie José, haar bloemen brongen. Moederlijk kuste en streelde onze Koningin do kleinen, en sprak hun over de kleine prinses Juliana. Zij schonk de Belgische koningskinderen speelgoed en versnaperingen. De Belgische journalisten boden gisteravond do Hollandsche collega's een gastmaal, dat zeer geanimeerd verliep, en waarop over en weer voel vriendelijke woorden gewisseld werden. Eon Vlaamsch Protest. Het Nationaal Vlaamsch Verband, afd. Brussel, heeft den volgenden open brief verspreid „Vlamingun Ondanks don wens h, namens het Vlaamsche volk nitgo lrukt, zal Ko ningin Wilhelmina te Brussel door Koning Albreeht in hot Fransch ver welkomd worden. Aan d >n koninklij ken disch zal alleen Fransch klinken. Ten stAdhnize van Brussel zal bij dit koninklijk bezoek ook alleen Fransch gesproken worden. De taal van zes millioen Nederlanders en vier millioen Vlaamsche Belgen wordt niet waardig geacht om in die omstandigheden ge bezigd te wordon. Fientor en vooroordeel zegevieren fiogmaals op volkskracht cn volks- wensch. Vlamingen op die minachting en miskenning zult gij antwoorden met koele onverschilligheid en stille ont houding. Neemt geen deel aan stoet of andere betoogen. Het Bestuur." Naar uit Brussel aan de Tel. wordt gemeld, zal hiervan het 'gevolg zijn, dat Vlaamsche maatschappijen, die anders mot hun banieren en muziek korpsen aan den optocht zouden heb ben deelgenomen, zich thans zullen onthouden. Zie verder Laatste Berichten. Omtrent de aanhouding Dinsdag avond 10 uur op het station dor Holl. Spoor te '8 Gravenhage, van J. Valk Jr., directeur van het bijkantoor te Rotterdam der Handel- en Industrie Bank, vernemen wij nog, dat "sedert geruimen tijd klachten omtrent hem bij de politie te Rotterdam inkwamen, wegens het plegen van frauduleuze handelingen ten nadeele van kleine luyden uit omliggende gemeenten, die geld a deposito by hem stortten. Valk had sedert eenigen tijd zyn domicilie van Rotterdam naar do Laan van Meerdervoort te 's Gravenhage ver plaatst. Den nacht bracht hij in het hoofd bureau van politie door en werd gistermorgen nalf elf naar het huis van bewaring overgebracht, waar hij ter beschikking van den rechter-com- missaris werd gesteld. Toen hij werd aangehouden, stond hy op het punt naar België te vluchten. Nader meldt men ons nog omtrent de arrestatie van Valk, dat het bedrog hoofdzakelijk gepleegd werd door ge fingeerde nitlotingen en ruil van ef fecten tegen waardelooze obligaties der Bank van handel en industrie. Bij fouilleering werd nog op hem be vonden een aantal telegrammen van aanbiedingen en aanbevelingen van hooggeplaatste christelijke personen. Een familielid poogde hem nog by zyn vlucht te helpen toen de recher cheurs hem arresteerden. Gisternamiddag is de schilder C. F., in dienst van de gemeente telefoon, van de meisjesschool in de Prins Hen- djiklaan te 's Hage van een brandladder op een plat dak en van dat dak op een binnenplaats gevallen. Ernstig ge kneusd en met een gebroken been is de man naar het ziekenhuis gebracht. Een belangrijke arrestatie. On derstaand bericht vermeldde de „Arnh. Courant dezer dagen: •v Heden morgen werd door de politie een nonvlinder gevangen, die zich aohter een lantaarnpaal op den Utrecht- schen weg verdekt had opgesteld. Het vraatzuchtige beest, het eerste van zyn gevaarlijke soort, dat zich zoo dicht bij onze stad waagt, is naar het gemeentehuis overgebracht. Een hoer werd gisterennacht bij de Raampoort te Amsterdam aangevallen door drie mannen, toen hü weigerde "te voldoen aan hun verzoek om hun geld te geven voor de stakers. Do aangerande word ontzet door een con troleurvan een bewakingsmaatschappij; de aanvallers werden spoedig gear resteerd. Op de Veemarkt te Tiel is gisteren een moordaanslag gepleegd op den pofitie-agent G. van Beok. Deze agent heeft eenigo maanden geleden in een circus gearresteerd Frans Har- develd, 28 jaar, schilder te Ochten, Oost-Indisch militair. Gistermorgen heeft deze aan agenten gevraagd het adres van Van Beek on den tijd, waarop hij in dienst trad. Om 1 uur wachtte hij hem bij den ingang van de stad op, trok een re volver en loste op twee nieter afstand drie schoten op Van Beek, die dio misten. Van Beek trok zijn sabelen arresteerde met den agent Weideman don dader, die gelegenheid gevonden hÉd zijn revolver in do stadsgracht to werpen. Daarnaar wordt ijverig gilrogd. GOUDA, 27 Juli 1911. I De Vereemging tot bestrijding der Tuberculose alhier ontving dézer dagen de aangename mededeeling, dat haar voer dit jaar een rijkssubsidie van f 875 is toegekend. Uit këfc halfjaarlyksch verslag dat de secretaris in de jongste bestuurs vergadering uitbracht, blijkt, dat in 't consnltatie-bureau dit jaar waren onderzocht 46 personen, van welke 28 lijdende zijn aan tuberculose; do eftquêtrice legde bij de verschillende lyders 1161 bezoeken af, terwijl 6 kamers, 7 bedden en pakken kleederen werden ontsmet. De lighal voldoet in alle opzichten uitstekend en de resultaten met de behandeling aldaar verkregen, zyn zeer gunstig. Tot nog toe evenwel werd slechts door 3 lrjders van de verpleging in de lighal gebruik ge maakt, van welke een de hal hersteld heeft verlaten, terwijl de beide anderen binnenkort weer geschikt voor den arbeid en 'tdagelykach werk aan do maatschappij worden .terug gegeven. Aan de leden werd een exemplaar van de brochure „Alcohol en Tuber culose" van dr. Vos gezonden. Van dit boekje zijn nog exemplaren ver krijgbaar bij den secretaris dokter P. J. Beyers, Bleekerssingel. Dinsdag jl. had de boottocht plaats naar Marken, die door de Loterijver- eeniging „De schuimende bierpot" was op touw gezet. Om half zeven vertrok de Salonboot van de Maatsohappij „Volharding" van het Bolwerk en zette koers naar het doel. Begunstigd door het schoonste zomerweder voer men langs Waddinx- veen, Boskoop, Alfen, Molenaarsbrug, de Brasemermeer op, waar men vol op van het ruime uitzicht en de frissche koelte genoot. Vervolgens kwam men langs Oude Wetering aan de ringvaart van den Haarlemmer meer en daarna langs de Nieuwe Meer aan den Overtoom, voer door Amster dam en kwam na aan de Oranje sluizen geschut te hebben op de Zui derzee, waar om kwartier voor tweeën Marken in 't gezicht kwam, dat te twee uur werd bereikt. Na daar de eigenaardigheden van het eiland en de bevolking, voorna melijk de bijzondere kleederdracht be keken te hebben, kwam men te 3 uur weer aan de haven bijeen, om den terugtocht te ondernemen. Óm 5 uur was het gezelschap aan de De Ruyter- kade te Amsterdam en nu kreeg men verlof om de stad eens in te gaan, doch om 8 uur weer aan den Over toom present te zijn, van waar de wis naar Gouda zou vervolgd worden. Onder begunstiging van het heer lijkste weder kwam men daar kwartier over twaalven aan. Jammer, dat maar ongeveer een 35-tal personen den tocht inedemaakte. Het Bestuur van „De schuimende bierpot" had i^r succes verdiend en wij twijfelen eJPnietaan, dat mocht het nogmaals een derge- lyken tocht ondernemen, het Goudsche publiek door veel ruimer deelneming de pogingen van het energieke Be stuur zal weten te waardeeron en steunen. Bij de gisteren van wege het De partement van Koloniën te Amsterdam gehouden aanbesteding was voor per ceel 20, 150Q pakken aflapgaren en 500 bollen doornaaigaren, minste in- schrijfgter de „Goudsche Machinale Garenspinnerij" alhier, voor f 1524.50. Door den Ingenieur J. S. C. van de Wall te Rotterdam is namens de Maatschappij tot Exploitatie van Han- delsterreinen te Vlaardingen bij on- derhandsclie aanbesteding aan den 4 >r H. J. NeAerhorst Jr., Aannemer alhier, opgedragen het maken van eon ketelhuis met schoorsteonbouw bene vens het bouwen van twee woningen op hare terreinen te Vlaardingen. Bij het'metselen van een kas op do kweokerij van de firma Schoonmaker Co. aan den Ridder van (Jatsweg alhier, had do metselaar P. do Bruin het ongeluk door hot breken van een steiger, in het water te vallen. Direct toegeschoten hulp mocht or in slagen don reeds zinkend on drenke ling op het droge te brengen. Men meldt ons uit Assen De leden van de Goudsche Militaire Sportvereeniging, kwamen gistermid dag te 12.45 te Assen aan. Overal hingen de vlaggen uit in de ter oore van de sportfeeston van den N. B. v. L. O. feestende stad._ Na aanmelding atn het bureau be gaven do deelnemers zich naar het feestterrein, om zich voor den korf balwedstrijd gereed te maken. De kleedkamers op het grooto terrein waren slecnt ingoricht. De Goudsche militairen speelden tegen het 12-tal van het 1ste Rog. Infanterie uit Assen. Rust ging in met 40 voor Assen. Na de rust waren de Gouwenaars veel beter, zetten flink op en doolden twee maal zeer mooi. Het 12-tal van het 1ste Reg. was ochter te sterk, dat de Gouwenaars daartegen waren opgewassen. Een van hen viel bovendien door een klom ongeval nog uit en het eind kwam met 82 voor hot lsto Reg. Op het terrein was hot zoo stoffig, dat de" spelers vaak niet waren te zien. Boskoop. Wegens onvoldoende deel name kan dit jaar in deze gemeente geen gelegenheid worden gegeven tot het ontvangen van voorbereidend militair onderricht. Het vereischte ge tal is 20 terwijl zich slechts 17 jonge lieden tot deelname hadden aange meld. Deze kunnen nu naar keuze dit onderricht in de de gemeenten Wad dinxveen of Zwammerdam bijwonen, l»to kj. Tr^tking v. Donderdag 27 Juli. No. 4G32en 4717 f 100. Prijzen van f 20. 68 177 87 398 875 402 900 1015 1165 1244 47 1987 1468 1080 1781 98 1900 2012 2271 2406 2921 8167 8368 84» 8684 8964 4008 4528 60 4708 4822 00 6482 6682 5089 60S4 6848 6476 0878 7202 7597 7728 8428 8808 8786 8887 9844 9607 9815 11480 11570 11788 11800 11880 12078 12460 12602 25 12808 SS SlK K» 14802 98 87 14018 15660 10028 16190 17002 17801 04 1S454 87 19040 19229 19002 10688 19066 19728 46 19000 20166 97 90918 68 Vliegen. Om den Daily-Mailprijs. De Daily Mail maakt gesprekken met Beaumont en Védrines openbaar. De eerstgenoemde weidde te Man chester uit over de moeilijkheid van het vliegen over de bergen op de grens tusschen Engeland en Schotland, waar de veranderijke rukwinden het sterkst waren, terwyP de zonnewarmte ijle ruimten in de lucht deed ontstaan. Op een van deze plaatsen viel hij ongeveer 100 meter diëjp, totdat hy in stillere lucht gekomen was, een schrikkelijke ervaring. Védrines zeide by zyn aankomst te Manchester, dat h(j door wolken om ringd geweest was. Het was hem on mogelijk geweest 10 Meter voor zich uit te zien, vervaarlijke hagelsteenen vlogen hem om de ooren, hij werd heen en weer geworpen, tot hij onpas selijk werd en begon te braken. Hot was donker toen Beaumont Bristol be reikte, Een groot vreugdevuur wees hem den weg. Hy zeide, dat het vliegen van Manchester gemakkelijk geweest was, omdat het mooi weer was. Védrines zeide, dat de vuren, die hem een groote, in het vliegpark op eengepakte menigte deden zien, hem in de war gebracht hadden. Hij landde op een open plek achter de fabriek van vliegtuigen, denkende, dat daar hot vliegpark was en brak een stang bij de landing. In een auto begaf, hy zich daarop naar hot officieele vlieg kamp, waar hy bij het aansehouwen van Beaumont's vliegtuig in tranen uitbarstte. Nadat den stang hersteld was, deerl Védrines een merkwaardige vlucht in de duisternis. Hij landde m het vliegkamp om 10 uur 7 raiu. en zijn vergissing kost hom een uur. Donderdag 27 Juli. Bloemkool 1" soort Van f4.— tot f7.p. 100Idem 2° soort van f 2.-r- tot f 4.— p. 100. Wortelen f 1.75 tot f 0.— p. 100 bos. Kropsla f l.— tot f 1.26 p. 100. Doperwten f 5.— tot. f 0.— p. 100 pond. Peulen f 4.— tot 4 0.p. 100 pond. Knollen f 0.—tot f 0.—. Postelein f 0.25 tot f0.—per mand. Grooto boonen f 1.25 tot f0.— p.v 100 pond. Prinsesseboonen f 0.40 tot f 0.50 p. 1000. Komkommers (gele) f 3.— tot f 7.—, idem (groeno) f 3.— tot f6.-- per 100. Snijboonen f 1.— tot f 1.60 por duizend. Uion f 1.40 tot f 0.— p. 100 bos. Roodo kool cent por stuk. Sav. kool 0 cent por stuk. AMERIKA ANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Nieuw-Amsterdam, van New-York naar Rotterdam, pas seerde 26 Juli Quessant. Het stoomschip Zijldijk. van Boston en Philadelphia naar Rotterdam, paa- soerdo 26 Juli 's avonds 6 uur, Lizard. Het stoomschip Nieuw-Amsterdam, van New-York naar Rotterdam, pas seerde 26 Juli, nam. 1 u. 20 in., Scilly. Het stoomschip Gorredijk arriveerde 26 Juli van Rotterdam te Baltimore ta arktberiohTen. Gouda, 37 Juli 1911. GRANEN; Onveranderd. Van het nieuwe gewas werd een enkel partijtje koolzaad getoond. TarweZeeuwsche 10.25 k 10.50, mindere dito 9,50 4 10.Afwijkende 9.— 4/925. Polder 4 Rogge Zeeuwsche 6 50 kj 6.75. Polder 6.— k 6.15. Buitenlandsche per 70 kilo 5.75 a 6.— GerstWinter - k Zomer k k Che valier 6.50 k 7.—, Buitenl. voergerst per 65 kilo 4-75 4 5-*0- Haver per H.L. 4.25 k 4.50. Per 100 kilo 8,50 k f 9 Hennepzaad Ruitenlandsche per 50 Kilo 7.75 k 8.—. Kanarie- zaad 11.— k f 13.—. Karwijzaad per 50 Kilo j/ 10 75 k 11.25. Koolzaad 12.50 4/ 13.— per Hectoliter. Erwten Kookerwten 4 Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 6 50 k 6.75 Boonen bruine boonen 4 witte boonen f k -— Paarden boonen 7.25 a 7-5?' Duiven boonen 9.50 k 10—Mais per 100 Kilo: Araorikaansche Mixed 7.k f 7.50. Kleine ronde 7.50 4 8,—. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel minder als vorige week prijzen staande. Vette varkens, goede aanvoer, handel vrijwel, 23 4 24 ct. per half K G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, handel matig 17 k 19 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanroer, handel vrijwel f 1.50 4 1.80 -per week. Vette Schapen, geen aanvoer. Lammeren, aanvoer, handel matig a Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del matig, 10.— k J 14- Graskalveren aanvoer, handel a f Fok kal veren 10— k f «o. Kaas, aangevoerd 1 f partijen, handel vlug. te kwahj 31.— 4/ 34—- »de kwal. 28 4 30.—. Zwaardere 31— 4 35*5°- Noordtiollandsc4e a ^34 50. Boter 912 stukken van '/g KG. Handel vlug. Goeboter 1.40 4 1 55. Wetboter 1.30 4 1.40. Do minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, heeft dé resi dentie met oen verlof vaai oenige weken verlaten. Als tijdelyk voorzitter van den mi nisterraad troodt, gedurende zijn af wezigheid, do minister van Financiën mr. Kolkinwi op. De minister van Oorlog, verge zeld van zijn adjudant en don sous chef dor 4e afdeelhtg van hét I)ep. van Oorlog heeft gisteren een lang durig bezoek gebracht aan de con- strttctie-werkplaatsen te Delft. Do Brussolsche Chrouiquo deelt onder voorbehoud een te Londen loopend gerucht mpde, dat do Duitscho Keizer plannen zou hebben oen nieuwo internationale conferentie in October a.s. aan te vragen, ten eiflde zich uit te spreken over do jongste 8 Wijd pun ten inzake Marokko. H. M. do Koningin heeft aan prins Ijeopold, den Belgischen troons- opvolger, het groot-Kruis van den Nedorlandsche Leeuw vorloofid. Dinsdag vond te Vaugtvui'd het burgerlijk huwelijk plaats van mejuf frouw Martha Stoinheil mot don uit Odessa goboortigon schilder Raffaolo di Perugia. Het korkelijk huwelyk zou gisteren gesloten wordon. Mevrouw Steinhoil had haar schriftelyko toe stemming gezonden. IZoeliodonstaking. In do heden gehoudon vergadering van do zeelieden is mot grooto meerderheid besloten de staking door te zotten. Van do aanwezigen Verklaarden zich 600 tegen opheffingslechts 18 waren or voor. Naar aanleiding van de opheffing hier bootworkersstaking hebben velen het werk hervat. Worst. Verschillende gezinnen in hot dorp Wognum zijn tengovolge van hot gebruik van worst gemaakt van vleescii dat in een koperen ketel is gokookt, pngostold gewordenoon vrouw zoo ernstig dat voor haar loven wordt gevroosd. Kouinklijk bezoek aan Brussel. Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik ontvingen hedenmorgen te half tien do leden der Hollandsche kolonie, dio worden voorgesteld door den Ncd. Gezant. II. M. zeide gelukkig te zijn op te merken dat de loden dor kolonie in zoo grooten getale waren opgekomen. H. M. sprak den wensch uit| voor don voorspoed van de Hollandsche ver eenigingen in België. Om 11 uur gingen H. M., Z. K. II. en Koning Albert mot gevolg in auto's naar het museum te Tervueron. Na hot bezoek, hetwelk II. M. zeec interesseordo, werd den terugtocht aanvaard. Te half eon vereenigdo een lunch do Vorstelijke personen in besloten kring terwijl de loden van het gevolg aan den tafel van don opperhofmaarschalk aanzaten. Naar aanleiding van het heersohen van roodvonk te Laeken is afgezien van een bezoek en oon diner op het kasteel aldaar. De minister van Marine, vice- admiraal Wentholt, zal in 't begin der VQlgende maand tot het einde van Augustus met buitenlandsch verlof vertrekken. van allo en verdere NOÜVEAUTÉ'S tot buttengewoon lage prijzen. GOUDA. GOUDA. GEBOREN25 Juli. Jacoba Hen drika, ouders I). Wijnon en M. de Raad. Elisabeth Anna, ouders G. H. Bloemendal en F. Kuipers. 26, Johannes Cornelis, ouders J. Tybout on C. Verhoeff. Cornelis Hendrik Jacobu», ouders M. Hornis en N. do Wilde. GEHUWD 26 Juli. G. Dongelmans en A. A. Geert. C. Beerthuijzen en A. Verhooren. W. J. N. Roze- straten en J. M. v. d. Bern. N. W. van Klaveren en J. 8. Dries. M. de Gans en L. Nieveld. P. Nobel en J. Egas. P. Ooms en G. Bartels J. Reneman en B. E. la Grand. J. C. Rovers en P. W. F. Zwarts, OVERLEDEN 20 Juli. P. v. Oud* hoorn 13 d. 27. N. L. Van Blok- jand 72 j. van hét Koninklijk Meteriologiach- Institnut \o DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.9 fco Iloparanda, laagste stand 751.8 to Mali nhead. Vorwadhting tot don avond van 28 Juli Zwakke tot matige zuidelijke wind, licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, behoudens kans op onweer, zelfde temperatuur. VAN OEN MiuulernUitru Nod. Cert. Werkofyko Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvryu Krononrent«4 4 pet. Port. Übl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Qbl. Seriën 3.40-360 No. 2276- 10000. 5 ppt. Id. Obl. (Gr. Russische Snw.mu.) 1898 4 pet. lid. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet, ;d Old. 6e Emissie 4 pot Japan. Qbl, 1899 4 pet. Ver. St. van Mexico kil. Obl l-4o serie'6 pot Brazilië. Funding Loo ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld ^1906 3 pet. Bauk' en Credlet-Instel 11 lipje». NodBankfiant looien Inüustr Ontferm» in luren American Oar Foun dry Gomp. O. v. A. Id.Sra«lting& Refining lCo. Cert. v. Aanti. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kol. 'redlet Instelt, en Cultuur Ontf ernemlnjen Handel8ver. „Ainstor dam" Aand. iv. Cultuur Mn. Aand Ned.H4ndel-M{j.ChvJ Mijnbouw H(jen. Ketahoon" Mijnbouv My. Gow. Aand. Itodjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Onderu. [Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gow. A. Shell" The Transp. Trad Cy, O. v. (f. A Scheepvaart Hljen. My. Aand. Stoomvaart-Mij. ,Zoo- Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ouderuemlngen. Bindjev Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan T Mij. A Silau" Asahan T Hij. A Diversen Maxwel Land G Cert. v. Aand. Lim. Cert. v. i .Spoorwegen. Roll. IJzeren wogmy. My. t. Expl. v. spoorwegen Aand. Warschau-Weenen Spoorwegray. Aar dito dito Act. de Jouiss. Hypb. Obl. Erie Spoorw Gew. Aand. 911. Vorige koet» koem «ren M*u 8»1/, 83%. 65 - 100'/, 90 90% 91 88'/. 90 98% 88 «7, 47% 104% 87% 104% N7. 57% 213% - M'A. 50% 80 79% 25% 20 78% 78'%, 385 327 183% 385% 327 184%, 100 107 0G« 74% 685 74%. 102% 163 488 436% 400 - 107% 115 - 10%. 1«%, 112% i<2% 00% 07%. 71 10% 10% 81 81 92% 07% 07% 212'/, 1140.- exdiv. 98% 98% 35% 35% 187'/, 15'%. 108 - 157'/ Cy. Cert. v. f WaGash Gew. Aand. Premieleenlngen. Amsterdam Aand3p Hongarije. Thei «t-R GELDKOERS. Prolongatie 3ljk31/2 pCt. Amerikanen kalm, nationale staats fondsen stil, culturen beter, tftbakken op vorkje koersen, petroleum# iets beter, Mynen vast.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2