No. 11623. De Ganzèndokter. XTï@-cl“ws- exx exttieToleucL voor G-cixcLsu ezx OaacxstxeHsrezx. 50e Jaargang. Maandag 31 Juli 1911. Buitenlandsch Nieuws. ZBluxLxxexxleuxxA. Suïtexu land. FEUILLETON. WE ER Jke aiming Telefoon latere. 82. srbericht KKALMSGEVIAG. nnes-Uillenr. Uear HokkfB, SOM. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRENKMAN EN ZOON. vermooiïng van gah»i den niet altijd een der gevolgen van het wond van 30 STAND (Wordt vervolgd.) stelijke wind, jr, liehoudens temperatuur. tand, van Am-, Lyres, vertrok uw-Amsterdam van New-York lijk arriveerde i Philadelphia SCHE 4JNEN. tndifl, van Bue- irdam, vertrok Jouw- en Wo- Spieringstraat r vergadering »n Armenzorg, i Boelekade, roor Algemeen deS. D. A. P. geregeld tijdig! mtvangen van i, vermakelijk- dan in onze f 0 55 0 10 *n twee berekend. 15 regels f0 35 bij voornit- - sl. Christianus ■s J. P. Des- Gerardus >ping en M. ma Nicolette H. Diemer. 27 Juli. H. er. A. G. uijn. T. J. der Wolff te ik te Keilen >rff. - G. W. i C. L. Rond, tli. A. C. Pee- PRIJS DER ADVERTENT1ÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer Elke regel meer B|j drie achtereen volgende plaatsingen worden dete tegei Dienstaanbiedingen fier plaatsing van 1—5 regels f 6 betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.9 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimtp. ’IJS. sendorp en J. J. dgemeen secre- Nederlandsche r het hoofdbe- >elden Bond te het le inter- Paodologie te Augustus 191. ee Jacobas, Hey. Ireedyk, 54 j. ,J. van Rijs- eteriologisch- HLDT. nd 779.4 te md 758.7 te De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij' dexe ter kennis van de belang hebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 270 Juli 1911 executoir is verklaard: Het Kohier No. 12 der Belasting op Bedrijis- en andere inkomsten, dienst 1910/11. Dat voormeld 'Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvan ger, dat ieder, die daarop voorkomt, ver plicht is zynen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen on dat heden in- gaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behoor en te worden ingediend. Gouda, den 39 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Fkankuijr. Twee militaire vliegers, die te Ram bouillet vlogen onderhielden per djraad- looze telegrafie betrekkingen met de Eiffeltoren te Parys. Een brand verwoestte te Parijs een groot magazijn van de Noorderspoor- wogmaatschappij te Saint-Ouen, dat groote hoeveelheid telefoonlijnen en telefoontoestellen bevatte. Volgens de dagbladen zou de aangerichte schade een millioen francs bedragen. Bijna tezelfder tijd brak oen brand uit aan den anderen oever van de Seine, op een timmerwerf. Hier werd oen schade van tienduizend francs aangerioht. Het debiotrocht op tabak. Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal is oen adres gericht door de Nederlandsche Handolsreizigers* Vereeniging gevestigd te Rotterdam, waarin naar aanleiding van het wets ontwerp tot heffing van een debiet- recht op tabak, wordt te kennen ge geven „dat zy na ernstige studie en over weging tot de overtuiging z(jn ge komen, dat, indien genoemd wetsont werp tot wet verheven mooht worden, de omzet in het artikel tabak door de hoogere prijzen die van het debiet- recht noodwendig het gevolg zullen zijn, zonder twijfel aanzienlijk geringer zal worden, „dat als oen der gevolgen van het debietrecht te verwachten is, dat de verbruiker ter voorziening ztfner be hoefte in dit artikel zich moer en moer direct tot den fabrikant zal wenden, „dat door een on ander de Handels- reizigers in dit artikel reizende voor namelijk zij die geheel of godeelteljjk op provisie werken, ernstige flnan- cioele schaile zullen ondervinden. „Itedenon waarom zij instemming betuigen aan de strekking der vele adressen, die in deze bij de Kamer zijn ingekomen on er ernstig op aan dringen bovengenoemd wetsontwerp niet aan te nemen.” »ifon, zijde ÜTÉ'S tot prijzen. evenzeer iu het oog te houden wat de rassen scheidt als op wat in hen gelijk is. Nat uür lijk zijn niet altijd de besprekingen van dien aard, dat allen het er mee eens zijn en zelfs niet, dat de discussies altijd heel kalm gevoerd worden. Toen de menging der rassen en de toestand van de vrouw in onze samenleving aan de orde kwam, besprak Aunie Besant den toestand in Rritsch-Indië. Zij riep haar landgenooton op om de kinder-huwelijken onder de Hindoes te helpen afschaffen. Daarop besprak zij de Chineezen- kwestie in Engelsch-Indië. Zij viel daarbij de Engelsche regeering nogal heftig aan en eischte een totale op heffing van het volgens haar totaal verkeerde stelsel dor Britscho regee ring. Deze critiek bracht een groote beweging te weeg onder de aanwezige oud-Indische ambtenaren. Na de pauze wees dr. Clarke er op, datdeChinee- zen-kwestie in Indië niet was een ras^ sen, maar een economische kwestie. Zoolang de Oosterlingen tegen oen geringer loon werk verrichten dan Europeesche arbeiders, zoolang zal het verscnil in loonén een oorzaak zijn oneen igheden tegen verschillende ras sen, hoewel de twisten op zich zelf met rassen niets te maken hebben. Het Marokkaansche conflict. De optimistische stemming, die ge durende de laatste acht-on-veertig uur door de dagbladen geconstateerd werd, kwam heden nog moer tot uiting. „De „Echo do Paris” verklaart, dat de conferentie tusschen (Jambon en Von Kiderlin Wachter, die plaats had voor het vertrek van Von KiderMn naar Swinemünden, een zeer bevre digend resultaat had en de verwach ting wettigt, dat men deze week nog tot een principieele overeenkomst zal komen. De besprekingen over de détail-kwesties zouden sinds eergiste ren begonnen zijn. De „Figaro" schrijft, dat, indien Duitschland categorisch zou willen verklaren, zich voortaan met Marokko niet te bemoeien en aan de Franscho Marokkopolitiek geen hinderpalen te stellen. Frankrijk bereid is in Gabon en Congo grondgebied af te staan, waarvan de uitgestrektheid nog be paald moet worden, in geen geval echter Libreville. Duitschland zou daar entegen bereid zijn Togo en een ge deelte van Noord-Kameroen af te staan. geboord, en In deze gaten wor den pinnen geslagen. Dan wordt het plankje in den aardbodem vastgezet, en de scholier moet met duim en wijs vinger van de rechterhand de pinnen de een na de ander uittrekken, «on der dat hij het plankje in 't minst mag schokken. Deze oefening wordt eerst met den nen-, dan mot eikenhout, en oindelyk een plankje van nog harder hout her haald, en iedere keer worden de pin nen er vaster ingedreven. Eerst als de candidaat-tandarta het laatste station op dozen weg met succes bereikt hooft is hij voor de uitoefening van zyn beroep aan den levenden mensoh ryk. 29) Deze scheen evenwel oen buitenge woon dikke huid te-hebben, want zij beantwoordde iederen bitsen uÜval met oen bijna vergenoegden glimlach. Als hij geweten had, hoe heerlijk zij zich in hun vertrekken over zijn toorn vermaakten, zou hij den schoorsteen uitgevlogen zijn. Gustaaf had aan zijn mama de ver trouwelijke mededeelingen van Frits oververteldzij hadden over het ver meende millioen van Edith en de hoopvolle verwachtingen van Kienhout veel gelachen, want dit millioen scheen hun van twijfelachtige waarde toe. De schalksche Gustaaf had onmiddel lijk het plan gemaakt, de erfgename tot ergernis van Kienhout op leven en dood het hof te maken en was tot in de wolken, zoodra hij zag, dat oom Kienhout slechts met de grootste moeite zijn woede beheerschen kon. Hoewel zij er geheel mede instemde, maande mevrouw Emma zoo nu en dan tot gematigheid aan, omdat zij gasten in het huw waren. het houden van dit congres gekomen, doordat de volken elkaar met handel drijven hadden leeren kennen en veelal hadden leeren waardeeren. Daaruit is geboren een verlangen om die ken nismaking inniger en hartelijker te doen zyïi, ten einde het wantrouwen, dat nog veelal tusschen de verschil lende rassen bestaat, geheel te kunnen wegnemen. Uit dezen wensch is de gedachte geboren, om vertegenwoor digers van verschillende rassen bij el kander te roepen. De secretaris, de heer G. Spiller, heeft drie jaar lang zijn tijd en arbeid gegeven om dit congres voor te bereiden. Bij zijn openingsrede verklaarde Lord Wear dale, dat dit congres misschien wel het belangrijkste onderdeel van de internationale vredesbeweging was. Hoe meer de volken elkaar leeren kennen, zooveel te meer zuilen de verschrikkingen van den oorlog weg blijven. Elkaar leeren kennen is niet zelden elkaar leeren begrijpen, elkaar leeren waardeeren. Elkaar leeren be grijpen is een eerste voorwaarde om internationale geschillen te voorkomen. Spreker achtte zich overtuigd, dat dit congres de 55,6 millioen menschen van het blanke en de 520 millioen van hot bruine en de 135 millioen van het zwarte ras nader tot elkaar zal brengen. Nadat de afgevaardigden der verschillende regeeringen de groe ten uit die landen hadden overgebracht, begonnen de eigenlyke werkzaamhe den van het congres. Een groot aan tal redevoeringen zijn of worden ge houden en een groot gedeelte daarvan zijn reeds in druk verschenen. Van de gehouden redevoeringen zullen we de voornaamste hier eenigszins zeer verkort weergeven. Woensdag is voornamelijk besproken de oogenblikkelijke scheiding in rassen en spraken verschillende antropologen als hun meening uit, dat deze schei ding van lieverlede wel zou vervallen. Van verschillende zijden werd dit krachtig bestreden. Dr. Stuart althans was van meening, dat het rasverschil niet zal verdwijnen. Een geheel tot elkander brengen van de rassen achtten verschillende sprekers vooralsnog on mogelijk. Heel eigenaardig drukte dit prof. Felix Adler uit de Veroenigde Staten uit. Het woord broederschap zei hij, is een mooi woord, maar men vergete niet, dat de eerste misdaad ter wereld gepleegd werd door den eenen broeder op den andere. Wil men inderdaad iets bereiken, dan dient men Terwijl deze kleine stormen hun golven aan de oppervlakte van het gezellig leven in net huis van Kien hout brachten, vermoedde niemand, dat in de diepte van oen jeugdig monschonhart een storm woedde, die duizenden bloesems van den boom der hoopte rukte, en het uit een diepe wonde bloeden deed. Edith en Mario schenen haar rollen verwisseld te hebben. Edith’s wangen werden voortdurend roziger, terwijl die van Marie in dezelfde mate bleeker werdenEdith’s oogen schitterden meer en meer, terwijl die van de dochter steeds somberder werden Voor het oog der moeder bleef dat niet verborgen, dooh op haar bezorgde vragen gaf het meisje ten antwoord, dat zij veel aan tandpyn leed en daar door en ook door de warmte ’s nachts geen oog kon sluiten. De moeder beval haar naar den tandarts te gaan, maar Marie weiger de dat bezoek af te leggen met de verklaring, dat het bepaald rheuma- thiek moest zijn, want zij hiyd geen enkelen hollen tand, De kinderen van mevnuw Betti hadden allen de goede eigenschap, dat zij om pnn en smart en ongesteld heid niet veel gaven, zoodra zij voel den, dat het slechts van voorbijgaan- Het rassencongres te Londen. Na ons uitvoerig overzicht over den toestand in Marokko en de bespre kingen daaromtrent tusschen Frankrijk en Duitschland gehouden, kunnen we gevoeglijk dit „gevaarlijke” onderwerp eens laten rusten om te wijzen op een vreedzame beraadslaging tusschen de verschillende rassen der wereld, thans .in Londen gehouden. Uit een 50-tal Nerschillende landen zijn deelnemers opgekomen en daaronder bevinden zich een 30-tal presidenten van par lementen, vele leden van het parma- nente Hof van Arbitrage, ruim 130 hoogleeraren in het internationale recht, een achttal eerste ministers van het Britsche rijk en verder verschil lende andere eminente mannen. Uit ons land is als vertegenwoordiger aanwezig Mr. J. H. Abendanon oud- directeur van onderwys en nijverheid in Nederlandsch Oost-Indië, de heer van der Vils en de oud-admiraal Refill De voorzitter van het Congres is Lord Weardale, van de vice-presi denten noemen we slechts Lord Cur zon, Balfour, John Burns. Het doel van het rassencongres is om dealge- meene betrekkingen tusschen de vol keren van het Oosten en het Westen te bespreken ten einde een betere verstandhouding, vriendschappelijke gevoelens en een hartelijke samen werking tusschen hen te bevorderen. Zonder de politieke verhoudingen van onze dagen te willen ne^eeren, zal daaraan toch een vooraanstaande plaats worden toegekend. Men is tot aard zou zijndaarom word dan ook niet ter wille van iedere kleinigheid een dokter in huis gehaaid. Als Marie verklaarde, dat het niets beteekonde, beteekende het ook niets en zou het wel weer in orde koqpmdaarom maakte de moeder zich dan ook vol strekt niet bezorgd. En wat er van de warmte gezegd werd, was ook volkomen in den haakmen sliep zeer slecht, al liet men de ramen ook gedurende den nacht wagenwijd open staan. Tijdens een dezer warme nachten was het, dat mevrouw Emma door een snikkend geluid ontwaaktezij luisterde en na verloop vah oenige oogenblikken hoorde zij het opnieuw. Zij richtte zich in het bed op en keek naar den kant van het raam, omdat het geluid uit die richting kwam; hel der scheen de maan naar beneden en verlichtte de gestalte van Marie, die in haar wit nachtgewaad bij het ven ster zat met de ellebogen op de ven sterbank steunend, de handen in elkaar geklemd, het gelaat naar den hemel omhoog gerichtvan tijd tot tijd boog zij het hoofd op de handen en dan werd het zachte gesnik telkens ge hoord. Eenige oogenblikken bebouw de mevrouw Emma het jonge meisje daarna stond zy zachtjes qg^trad on- Rusland. To Petersburg hadden in het vorige jaar 2065 jongo mannen den voor dog militairen dienst aangewezen leef tijd bereikt on van dezen werden door de militaire overheden slecht* 870 noodig geacht voor de behoefte van het leger. Een merkwaardig toeken b het nu, dat slechts 500 werden goed gekeurd, d. w. z. 25 procent van *t geheel. De minder gegoede volkslagen sche nen bepaald gedegenereerd te zijn door slechte voeding on te zweren arbeid. Ziekten van de oogen, ooron on adem halingsorganen zijn do hoofdgebroken. Japan. II 00 men in Japan tanden trekt. De Japansche tandarts trekt do tanden met zijn vingers, zon der zich daarbij van een instrument te bedienen. Hii grijpt zeer handig met de eene hand den patient in den hoek van den kaak en wel op dergelijke wijze, dat hij den mond niet sluiten kan. Dan steekt hij duim en wijs vinger van do andere hand in den mond on trekt, wanneer dat noodig is, in den loop van één minuut vijf, zes, zeven tanden en kiezen van zijn slachtoffer, zonder dat deze in staat is zich op eeniglei wijze daartegen te weren. Hij, die deze methode van kiezen- trokken, ongelooflik vindt, zal zich misschien laten overtuigen, wanneer hij verneemt, op welke wijze de Japan- tandartse voor de uitoefening van hun beroep worden voorbereid. In de smalle, houten plank worden vol poëzie; dat er ook nog eon pro zaïsch uiteinde voor de smart zou kunnen bestaan, eeh overwinnen en vergeten, daarvan wil de jeugd niets weten. Sterven, alleen maar sterven I Dat is de redding uit alles. Aan sterven wordt zoo gemakkelijk gedacht, als men geen plichten l>ozit, die men zich zelven hoert opgelegd aan de plichten tegenover de dierbaarste menschen, de ouder», denkt men niet; men ziet niet anders dan den stralenkrans, die om het hoofd van een jeugdigen doode wordt geslingerd. En het bewustzijn, dat deze of gene, die ons krenkte, wanhopig bij onze lijkbaar noerzinkt, omdat het smeekende on verzoenende woord niet meer tot ons oor kan doordringen, hoe zoet is het; het is eenvoudig met den dood niet te duur betaald. Dat een uur van wanhoop zich niet kan uitstrekken over een geheel teven dat de asch 0(ter vergetelheid metter tijd gestrooid wordt over de gloeiend- ste ge voeten»dat er snaren ziin, dte niet springen maar tiaar veerkracht verliezen, als men haar spant; dat gelooft de jeugd niet. GIIIINJIE (III KAM. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf I 25 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad t.50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren hoorbaar op Mario too on logdo don arm om haar schouders. Het meisje kromp ineen. „Wat scheelt er aan, Mima?” vroeg tante teeder. „Mij scheelt ik heb tandpijn,” antwoordde zij verlegen. Tante vatte het gezichtje van haar nicht in de handen, „Om tandpijn weent een zoo dapper kind niet, dat is waar kan je mij niet zeggen, hartje, wat je scheelt Reeds onder de liefkoözing vair tante hadden de lieve, groote oogen zich met tranen gevuld en langzaam biggelden zij nu over c’e wangen naar beneden langzaam schudde Marie het hoofd. 9 „Verlang je vurig naar het oen of ander?” vroeg tante. Marie omhelsde haar eensklaps. „Naar den dood,” fluisterde zij. Zij bemerkte hot niet, dat tante glimlachte, maar zelfs al» zij het gezien had, zon de glimlach haar niet hebben ge krenkt. Het was de teodere, goedige glimlach van iemand, die zelf hetzelfde ondervonden had. De jeugd is zob snol tót sterven gereed zij wil geen «mart verdragen en zij weet geen anderen uitweg, om aan net lydon te ontkomen, dan den dood. De dood alleen is werkzaam en

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1