Brandstoffen Seizoen Opruiming TT It de Pers. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Ingezonden S!£=0:E2T_ Laatste Berichten llelaugr|Jke Mantels, Postunies, Costumes-lailleiir, Blonsen, Bekleedt; en Trotteur Kokken, Onderrokken, Japonsloiïen, zijde D. SAittSOM. Veemarkt te Rotterdam. Telegrafisch Weerbericht Mg; Advertentiën. Kit mag in geen gezin ontbreken „LNICAL" Garnizoen Gouda. LEVERING van aanbesteden. 00.000 KG. Steenkolen, 20 I1L. Gaseokes, 3.000 stuks lange Turven, 3.000 Vuurmakers, 1-000 Brikellen, De Ned. Middenstandsbond en het Tarief. Dat met ons (zie ons blad van Vrijdag j.l.) meerdere bladen aanstoot hebban genomen aan de wijze waarop op het Middenstandscongres te Roer mond de discussies zijn gevoerd over de Nöraag, der afdeeling Arnhem tot hei houden van een buitengewone algemeene vergadering ter behande ling van het ontwep-Tariefwet, blijkt uit hetgeen daarover werd géschreven. Het dagblad De Nieuwe Courant 'feprak zich alcfhs uit: Op het Middenstandscongres dat te Roermond wordt gehouden, is Woens dag een eigenaardige discussie ge houden. De Voorzitter stelde een voorstel van de afdeeling Arnhem namens 31 vereenigingen aan de orde om een buitengewone vergadering binnej weken te houden ter bespreking het Tarief. Hij verklaarde zich tegen dat voorstel, omdat het Tarief ëen politieke twistappel is en daar moet men in de middenstandsorganisatie bijzonder voorzichtig mee zijn. Nu kan het geen twijfel lijden of, indien er één zaak is die de belangen van onzen middenstand rechtstreeks raakt, het onze handelspolitiek is. En wie mocht vragen of dan misschien het door de Regeering ingediende concrete voorstel tot tarief herziening den middenstand koud kan liften, die neme maar eens kennis van de rede, door den Amsterdamschen winkelier Gorris in verscheidene plaatsen van ons land gehouden en in deze maand door de vereeniging Het Vrije Ruil verkeer als no. 101 van haar geschriften gepubliceerd. Ter vergadering bleek niettemin de vrees om dit voorstel te bespreken in vrij ruime mate te worden gedeeld. Een den aanwezigen, een lid de bij het voorgestelde recht op bloem be lang heeft, maakte de juiste opmer king dat in den Middenstandsbond tegenstrijdige belangen tot de nieuwe Tariefwet vertegenwoordigd zijn. Hier door werd wel opnieuw zeer duidelijk in het lioht gesteld, hoezeer protectie de strekking heeft^ om materieele be langen die in een vrijhandelsstelsel door samenwerking van de betrokkenen kunnen worden behartigd, met elkan der in strijd te brongen en een soort van „concurrentie" tusschen nijveren in 't leven te roepen, waarvan geen enkel gunstig gevolg te verwachten is maar de opmerking trof althans doel voorzoover zij de moeilijkheid deed uitkomen om tot een eenstemmige uitspraak van den Bond te geraken over het regeeringsvoorstel in zijn geheel. Anders staat het evenwel met de politieke r motie ven die, ondanks des Voorzitters pogingen om ze buiten het debat te houden, in de^vergadering werden aangevoerd. De heer Potharst uit Gouda zeide, dat hij, „als man van rechts" zich moest verzetten tegen de behandeling van de Tariefwet in den Middenstandsbond. Hij was tegen de Tariefwet, maar in 1909 moesten (zoo merkte hij op) hij en andere gelijkge zinden de aangekondigde Tariefher ziening wel slikken om aan de rechtsehe coalitie de overwinning bij de stembus te helpen bezorgen Men ziet dat een weigering, op dezen grond, van den Middenstands bond om het Tarief te bespreken, wijl het een politieke siaak is, zelf een beslissing wordt van louter politieken aard. Zulk een weigering toch kan dan alleen beteekénen, dat men de rechtsehe leden van den Bond in staat wil stellen hun eigen belangen, die zij bij de stembus van 1909 aan de politiek ten offer gebracht hebben, ook als bondsleden te blijven ver loochenen. In de vergadering uitte zich na de hier vermelde mededeeling, beweging en verbazing. Geen wonder. Duidelijker toch dan hier geschiedde, kon niet uitkomen, hoe verderfelijk de invloed is van de politiek op de wel- vaartsbelangen des lands. Zij legt den menschen het zwijgen op over hun eigen zaken. Het is dan ook zeer te hopen dat de Middenstandsbond dit gedwongen zwijgen door een forsch besluit zal breken en wel degelijk krachtig haar oordeel zal uitspreken over het inge diende tariefontwerp. D&n juist zal de Bond toonen zich niet te willen storen aan „politiek". De beweging van den struisvogel in nood is vanouds als een bij uitstek politieke manoeuvre bekend. Maar zij is er niet minder dom om. De Arnhem8che Courant bevatte hierover een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen Dus in den Middenstandsbond zijn niet Middenstanders, maar },mannen van rechts", -mannen van links" en, al naar mate die heeren rechts of links zijn, hebben zij een moening over de tariefwet, neen, niet over de tariefwet maar over het Ministerie, dat die wet voorstelt, en die meening bepaalt hut moening over den inhoud der wet met zijn geweldig gevaar, zijn doodsgevaar, (zooals dfptijds de voorzitter zelf moest erkennen) voor den middenstand. De afgevaardigde van Gouda deed het bestuur geep, maar den buiten staander wèl een dienst door zijn op rechte, schöon zotte uitspraak. We weten het nu: de Middenstander mag nu niet meer vragen is "deze of gene wet in het belang van den Midden stand Hij moet vragen, van welke zijde komt de wet? En „,wat de hee ren wijzen, zullen wn prijzen." Maar, Middenstadstymd, daarvoor zijt ge niet in het leven geroepen Dat is uw recht van bestaan niet Gij zijt er voor de belangen van den groo^en, den we nemen uw gelief koosd woord 'van vroeger over „gedrukten" Middenstand. En dat daarbij rechter- en linkerzijdemenschen zijn, verhindert niet, dat de Midden stand gebaat of geschaad kan worden door rechterzijde- of linkerzijde-minis teries. En voor die belangen moet gij opkomen, onverschillig wie ze bena deelt. Doet ge dat niet, omdat gij „man van rechts" zijt of „man van links", dan zijt ge geen Middenstands bond, maar een politieke Bond. De scheuring bij u zal komen, niet omdat gij de tariefwet wél zoudt durven be handelen, doch omdat haar niet zoudt durven behandelen. M. a. w. omdat gij in naam anders zijt dan in der daad in naam een groote vereeniging van vertegenwoordigers der Midden- standsbelangenin der daad een ver eeniging, die aan politiek doet en jparitjbelangen najaagt. De warmte in het buitenland. Eerst hebben de weerprofeten te Parijs storm voorspeld, maar de storm is niet gekomen, en tot troost voor den Paryzenaar, die dagelijks 'den thermometer bestudeert alsof hij dezen daarmede een daling kon suggereeren, zeggen zij thans, dat het in Augustus nog warmer zal zijn dan in Juli. De stormen zijn nu uitgesteld tot Septem-, ber. En Parijs smacht naar water, wordt op rantsoen gezet met water, 's nachts is de waterleiding afgesloten en op den dag is het rantsoen be scheiden. Bij de baden aan de Seine, werd de laatste dagen queue gemaakt. De directeur van een der grootste bad huizen te Parijs zegt, dat Zondag jl. 4000 baders entróe betaalden en dat de laatste week meer dan 16,000 men schen in het water voor een half uurtje verfrissching zochten na het zonnebad. Vrijdag stierven te Parijs flrie menschen, van de hitte, en velen werden op straat ongesteld en moesten naar ziekenhuizen worden vervoerd. Aan den Boven-Rijn heerscht in de dalen groot gebrek aan water. Van overheidswege wordt het gebruik van water voor alle andere doeleinden dan om te drinken en te koken verboden. Het aantal ziekten stijgt in eenige ge meenten bedenkelijk. Vooral vele kin deren sterven aan de gevolgen van ziekten door de warmte veroorzaakt. De stand van het water daalt zoo zeer dat een vflfehepidemie dreigt. Het aan tal scheepvaartongelukken neemt toe. De hitte in Bohemen is grooter dan die ergens in Midden-Europa. Vrijdag bereikte te Praag de ther mometer in de zon een hoogte van 53° C. De geheele oogst van ooft, welke jaarlijks in Bohemen millioenen inbrengt, is ernstig bedreigd en wan neer niet spo'ódig neerslag valt, zoo goed *als vernield. Boschbranden ver woesten bijna dagelijks groote partijen bosch en de* plaatselijke onweers ver oorzaken branden en kosten menschen- levens. In Tirol heeft het vee zwaar te lijden en moet het overdag in de stallen worden gehouden, eerst 's nachts laat men het op de weiden. Het vreemdelingenverkeer stpkt overal. Te Weenen zijn Vrijdag 14 personen door een zonnesteek getroffen, een van hen overleed. Men schrijft aan de N.Crt Zou het niet mogelijk zijn om leden van grooto gezinnen, welke in deze tropisehe hitte - al te kloin behuisd zijn, den nacht te doen doorbrengen in ruime lokalen, b.v. kerken, scholen, gymnastieklokalen en dergelijke? In den nacht van 27 op 28 Juli jl. ten 43/* ure, is te Amsterdam in het tuintje voor de vrouwenkliniek in de l0 Hermerstraat gevonden een meisje, l'/j 2 jaar oud, rond gezichtje, blond haar, blauwe oogen, heeft 4 boven- en1 ondertanden en'4 kiesjes, gewik keld in een geruiten omslagdoek en verder gekleed in wit jurkje met roode stipjes, knoopschoentjes, zwarte grove Ïousjes, wit hemdje, tricot onder- roekje, wit mutsje mot bloemen, alles pgemerkt. De commissaris van politie in de 3° sectie, bureau Leidsche Plein, ont vangt gaarne inlichtingen.omtrent dit kind. Dé vrouw te Wormerveer, die Don derdag in oen hevige vlaag van waan zin een kind en zich zelve ernstig verwondde, is door dr, Van Deventer, inspecteur van den geneeskundigen dienst, en de heeren dr. Kortewegon Schmidt, artsen te Wormerveer, onder zocht. Het resultaat daarvan was, dat zij de vrouw ontoerekenbaar verklaar den en haar opneming in een krank zinnigengesticht noodzakelijk achtten. Maandag zal do patiënte vervoerd worden. Te Zelhem is aangehouden zekere M» S., verdacht van in den nacht van Donderdag de spoorbaan zoodanig met steenen grenspalen en boomstammen te hebben versperd, dat ontsporing het gevolg zou geworden zijn, indien niet de machinist tijdig gestopt. De directeur van het tijdelijk te Kopenhage spélende Kon. Ned. Circus Carré, do heer Oscar Carré, is gisteren overleden op vijf en zestig-jarigen leeftijd. Hij hal| bij het baden een verkoudheid opgeloopen, waaruit zich longontsteking ontwikkelde. Uit donker Amsterdam. In den nacht van Zaterdag op Zon dag was het onder het gewone Zee dijk-publiek nog al runioerig, ofschoon we er onmiddellijk bijvoegen, dat een en ander met do zeelieden-, noch met eenige andere staking, iets te maken had. Wèl speelde een tweetal Engelsche zeelieden van den blauwpijpor„Win- crow", in het voornaamste gebeuren een groote rol. Het tweetal was in de O. Z. Kapel steeg in aanraking gekomen met een paar „dames", waarmee zij binnenshuis eenigen tijd doorbrachten. Enkele mannoiv uit de buurt kwamen het huis, waarin' de zeelieden waren, binnen, en öchenon tegen één van het Engelsche tweetal, weinig goeds in den zin te hebben gehad. De En- gelschman in kwestie dacht er ten minste weinig goeds van. Hij riep zijn kameraad ter hulp, die in een ander vertrek was. Deze sprong door het bovenste deurpaneel en gezamenlijk sloegen zij zich door de mannen, die in het huis gekomen waren, heen. Buiten voegde een groot aantal per sonen zich bij hen, die de* beide En- gelschen vervolgden. Een hunner wist te ontkomen, doch de ander Sam. Edger werd door zijn vervolgeife zot- zeer benauwd, dat hij, in de IPrins Hendrikkade sprong. Door een tweetal politieagenten, die hem in een vlet naderden, werd hij er uit gehaald en per raderbaar naar het Binnengast huis vervoerd, waar bleek, dat hij door hfet plotselinge frissche bad vrij ernstig ^ongesteld was. Voor hij echter naar dat gasthui^} werd getransporteerd, brachten de fblitiemannen, vergezeld door een burler hem naar het bureau Warmoostraat. Die burger was de bootwerker Joh. Harmaen. Hij kwam op bureau verklaren; door den En- gelschman mét een mes te zijn gesto ken en vertoonde inderdaad een wondje dat op het bureau vöorloopig werd verbonden. De Engelschman ontkende met oen n^es te hebben gestoken. Ook Harmsen werd per ziekenauto naar het Binnen gasthuis gebracht en daar verbonden. De door hom opgeloopen wonde was echter van zqlk een weinig ernstigen aard, dat men daar weigerde hem op te nomen. In den loop van den nacht kwamen nog eenige vlinders uit de beruchte buurt tegen de Engelschen verklaren. Door de zedenpolitie te Rotterdam is een inval gedaan in een verdacht huis aan de 2e Lombardstraat aldaar. Het huis had verschillende uitgangen en daarenboven onder de bedsteden luiken waardoor verschillende ver trekken onder den grond door verbin-> ding met elkander hadden. De houdster van het huis, vrouw V., is naar het huis van bewaring over gebracht wegens koppelarij, terwijl een 17-jarig meisje dat in het huis werd aangetroffen, ter beschikking van de regeering is gesteld. Een jongmensch W. Helderman, 18 jaar, wonende te Hilversum, kwam gisteren uit Keulen en zette met den trein AmsterdamHilversum de reis voort. Tusschen Schiedam en Delft schijnt hij, alleen in een wagon zich bevindend, te ver uit het raam ge keken te hebben, met het gevolg dat hij uit den trein gevallen is, zonder dat dit werd opgemerkt. Een weg- wachter vond hem bewusteloos langs den weg liggen. Hij is daarop met een aankomende trein naar Rotterdam vervoerd. Aan het station verleenden dr. Thopiee en dr. Laken de eerste geneeskundigen hulp, waarna hij nog steeds in bewusteloozen toestand per brancard der vereeniging E. H. bij O. naar het ziekenhuis is vervoerd. Eenige dagen geleden bleek, dat alle huizen aan de openbare school te Hoek van Holland waren geëlec- triseerd, hoewel niet in zoo erge mate dat 't gevaar kon opleveren. Waar schijnlijk had de electrische lichtge- leiding contact gemaakt. Toch zal men spoedig voorziening treffen. 1"e Smallingerland zijn drie arbeiders door de warmte bezweken. Te Loosduinon is tegen iemand proces-verbaal opgemaakt, die een ontsnapte verpleegde van de sfeichting Bloemendaal mishandelde. De man meende een inbreker te doen te hebben. Een in aanbouw zijnd huis w w aan de Mariönburgstraat te Nijmegen waarin beneden reeds café gehouden werd en gedeeltelijk bewoond was, stortte Zaterdagmiddag 3 uur onder hevig geweld in. Op het oogenblik dat de instorting plaats had, waren 6 werklieden aan wezig, die allen benevens een kindje van den caféhouder onder het neer vallende puin bedolven werden. Onmiddellijk werd door manschap pen der Koloniale Reserve hulp ge boden en was de brandweer, onder leiding van den hoofdbrandmeester, tevens hoofdopzichter der gemeente- bouwpolitie, spoedig op de plaats der ramp aanwezig en kon met het weg ruimen van het puin een aanvang worden gemaakt. Gelukkig bleek echtor dat de ge volgen minder erg waren dan eerst gedhcht werd. Slechts één der werk lieden behoefde per brancard naar het ziekenhuis te worden .gebracht, terwijl de anderen er alle met eenige schrammen en de schrik afkwamen. Het kindje van den vergunninghouder was er 't ergst aan toe en zal dan löok wel aan de bekomen verwondin gen bezwijken. ToevaWg waren sedert Vrijdagavond de bewoners weder in het huis ge trokken. Van een tegenovergelegen sigaren zaak werd een der spiegelruiten door een steigerbalk geheel vernield. Om verdere ongelukken te voor komen is een gedeelte der zee| nauwe straat door schuttingen afgezet, zoodat het verkeer geheel gestremd is. Te Dordrecht in de Voorstraat woont een gezin; het hoofd hiervan ging gaarne naar de kroegzijn echtgenoote zag dit minder graag en verzette zich nu en dan energiek tegen zijn ge woonte. Op een avond echter was de vrouw over haar krantje ingedompeld, en had haar man van deze gelegenheid gebruik gemaakt om naar de herborg te Ontsnappen; voor alle zekerheid deed hij de deur achter zich op slot. Toen de vrouw ontwaakte, wilde zij de petroleumlamp uitblazen,,zonder dio neer te draaien, met het gevolg, dat de vlam in de peer sloeg, die met een harden knal ontplofte. De Heeren van de vrouw en de tafel vatten hierdoor vlam. Zij trachtte door de deur l^pontkomen en toen zij deze gesloten vond snelde zij naar het* raam en sloeg de ruiten in. De buren, die inmiddels waren toegescho ten, hielpen haar om naar buiten te komen. Met groote tegenwoordigheid van geest wist de vrouw, door zich op straat te rollen de vlammen van haar kleeren te dooven. Twee kinderen, die naast do bran dende kamer sliepen, werdort door de buren uit het huis gehaald en daarna begon men het bmndje te blusschen. De brandweer behoefde er niet aan te pas komen, dank zij het flinke en verstandige optreden van de omstan ders. De vrouw was met brandwonden overdekt en moest onmiddellijk naar het gasthuis worden vervoerd. Hbld. Zondag, ongeveer 11 uur 's morgens, toen in alle kerken dienst was, werd te Zaandam eensklaps de brandklok geluid. Het bleek, dat het vuur woedde in een woonhuis aan de Ooie vaarstraat, toebehoorende aan den heer H. Russelman aldaar, en bewoond door den heer J Ehgelander. Deze zelf was niet thuis, maar bevond zich te Amsterdam in verband met zijn beroep. De heer Engelander is n.l. diamant slijper. De familie zat rustig in de kamer en de dienstbode was een boodschap, gaan doen. Toc4i deze thuis kwam, zag zij den rook uit het dak stijgen. Zij waarschuwde de familie, die nu ijlings het huis verliet, want reeds kwamen de vurige tongen te voorschijn. De brandweer rukt met veel materiaal aan en ondanks het feit, dat de druk king op de waterleiding zeer gering was, slaagde zij er in den brand tot de bovenverdieping van penceel te beperken, terwijl de belen dende perceelen enkel waterschade op liepen. De oorzaak ligt alweder in het duis ter en de schade wordt door verzeke ring gedekt. In bijna %lle kerken veroorzaakte deze brand stoornis, zoodat de dienst oogenblikkelijk geëindigd werd. Ter gelegenheid van het 2ö-jarig bestaan van het Dagelij ksch Nieuws- en Advertentieblad", ochtendblad voor de Noordelijke Provinciën, (uitgave van de firma I. Oppenheim te Gro ningen) zal met ingang van 1 Aug. de naam der courant worden gewijzigd. Het blad zal voortaan heeten „Gro ninger Dagblad", \j4arbij de tegen woordige naam als ondertitel zal voort bestaan. oeg te Vianen de bliksem in het lfèis van den fabrieks baas der steenfabriek „De Mijnsheeren- waard". De brand sloeg over naar de arbeiderswoningen in de nabijheid, die zes in getal, in de asch werden gelegd. Daardoor zijn twaal gezinnen, be staande uit ongeveer 120 personen, dakloos geworden. Slechts vier der gezinnen waren verzekerd tegen brand schade, en van velen niets gered. Zij zijn allen ondergebracht in de school lokalen. Met moeite slaagde men er in het vuur van de fabriek af te houden. (Maasb.) „Allerzielen" weer verboden. De burgemeester van Delft heeft opnieuw de opvoering verboden van het tooneelstuk van Herman Heyer- mans „Allerzielen". De Ned. Tooneel- veroeniging zou dit stuk morgen in een tent op de kermis opvoeren. Mevrouw Cq^ïe te leiden. Naar wij vernemen is het onderzoek voor de radioactiviteit bij lage tempe raturen, voor hetwelk mevrouw Curie de vorige week naar Leiden was ge komen, onder goede omstandigheden verricht. Mevrouw Curie en prof. Kamerlingh Onnes zullen eerlang de thans door hen genomen proeven voortzetten, ten einde een definitief antwoord te verkrijgen op de vragen, die zij zich hebben gesteld. Vrijdagavond om zeven uur schijnt de Bliksem te zijn ingeslagen in de R.-K. Kerk te Haaren bij Oisterwijk, een der welvarendste dorpen in Noord- Brabant. Het vuur heeft klaarblijke lijk gesmeuld; eerst om half twaalf brak de felle brand uit. Het vuur was niet te overmeeste ren; de brandweer bepaal de zich tot het bespuiten van het daarnaast ge legen klooster, dat behouden bleef. Van de in 1855 in Romeinschen stijl met fraai voorplein gebouwde kerk is niets meer over dan de naakte muren. Het beeldhouwwerk is mede verbrand; alleen de kruisweg is on beschadigd. De kerkvaten en sieraden, die zich in dé sacristie bevonden, zijn gered. Alles was verzekerd. Branden. In de buurtschap Hemden, bij Dinxperlo, is Vrijdag de landbouwer Scheurs bij het roggemhaien door een zonnesteek getroffen hij was onmid- delijk dood. De bliksem is Vrijdag ingeslagen in de groote boerderij van Bart Ste vens op den polder Krijntjeswei, in den Biesbosch. De boerderij en de hooiberg brandden tot den grond af. Verzekering dekt de schade. Onder de gem. Oudenbosch is Vrijdagavond de bliksem geslagen in een arbeiderswoning van D. deVeth, op Kuivezand en te Bosschenhoofd in een landbouwschuur van de wed. Den Dabber. Uit de arbeiderswoning wer den den inboedel en eenig vee gered een groote voorraad hooi en landbouw gereedschappen in de Schuur van de wed. den D. gingen verloren. Beide perceelen brandden tot den grond af. Verzekering dekt de schade. Vrijdagnamiddag is onder Eist (Bet.) de 14-jarige P. G., bezig zijnde met tarwebinden, door den bliksem gedood. m Vrijdagavond half zes sloeg, tijdens een hevig onweer, de bliksem in een blok arbeiderswoningen opvle steenfabriek van den heer B. Mijmieff te Vianejk. Alle 12 woningen gingen in de vltfmmen op. Slechts weinig huisraad kon worden gered. Bijna niets is verzekerd. Geen persoonlijke ongelukken hadden plaats. Boeken en bescheiden van het eveneens verbrande fabrieksjcantoor zijn gered. („Centr.") Te Hardenberg is door den bliksem afgebrand de boerderij van O. P. de Haar. De vrouw des huizes werd ge dood, de man en de zoon geraakten bewusteloos. Voorts kwamen 5 koeien, paarden en varkens om. GOUDA, 31 Juli 1911. De ketelmaker Valk, die wegens de groote hitte op de Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda waar hij werk zaam was, Vrijdagmiddag ongesteld is geworden, is Zondagmorgen vroeg overleden. De minister van "Waterstaat heeft benoemd tot buitengewoon opzichter onze vroegere stadgenoot do hqer A. Sliedrecht, te Breda, bij do werken voor den bouw van derde schutsluizen in het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert en te Wemeldinge. Onze vroegere stadgenoot de heer S. L. Cats Dz. thans te Rotterdam heeft met goed gevolg afgelegd het examen Fransch, Handelscorrespon dentie voor Mercurius. De Kermis. In afwijking van het oude gebruik is ditmaai de kermis niet ingeluid. Tevergeefsch wachtten een aantal nieuwsgierigen hedenmorgen in de vroegte voor het stadhuis maar het uur van inluiden verstreek zonder dat iets geschiedde. Evenals alle jaren is ook ditmaal de kermis weer goed gevuld. Voor hen, die zich willen vermaken is daar ruimschoots gelegenheid voor. Zoo biedt de bekende stoomcarous- sel, van Antoon Benner die dit jaar geheel is gerestaureerd met zijn sprin gende paarden en cake-walk, die in de schitterend electrisch verlichte tent rondvliegen daarvoor ruimschoots de gelegenheid. En dan ^de Tobogan van Qütlich dat hooge gevaarte, van welks toren men in een oogenblik langs de kronkelende bpan als in één zucht naar beneden komt gliiden om op een zacht tapijt den grond te bereiken, ook die zal zeker niet achterblijven om lach en jool bij de kermisgangers op te wekken. Morgen komt dan nog het Duivels- rad, dat ve^nakelijke ding, dat op de BrusselscheTentoonstelling zoo'n enorm lachsucces had, en waarvan nu pas nog door het Utrechtsch Nieuws blad werd geschreven: 't Is een vermakelijkheid waar je alleen* bij 1t zien reeds flink kan lachen, want de bezoekers, die gebruik maken van het Duivelsrad, zorgen voor de pret. De impressario roept„Jongens zon der boorden I" (sic.). In eens stormen een hoop kermisklanten op het rad af, gaan er op zitten, de fluit van den impressario klinkt en het rad begint te draaien. Is het goed in gang, dan zie je eraf vliegen bij slierten, slechts een enke ling blijft er opzitten en deze krijgt als belooning een geweldig applaus. De volgende rondè is bijv. voor ver loofden, heeren met stroohoeden, hee ren met zwarte hoeden enz. En wer kelijk de koddigste tafereelen levert het duivelsrad op. Maar er is nog een inrichting van feheel anderen aard nl. Hommerson's tioscoop. En naar hetgeen wij daarvan ver namen en wat de couranten in de plaatsen welke door de bioscoop wer den bezocht, daarvan vermeldden, moet deze inriohting superieur zijn in zijn genre. De bijzonderheden van de films welke des avonds daar worden vertoond, heeft de firma Hommerson in ons blad van Vrijdag aangekondigd. Bo vendien wordt er kermisvermaak ge boden door een schommel, een draai molen, danstent en kleinere inrich tingen van allerlei aard. Buiten deze vermakelijkheden zijn er een aantal goede gelegenheden, waar de magen kunnen worden ver gaat op wafelen, beignets en de nooit verouderde poffertjes, terwijl het in deze warme dagpn zoo onontheerlijke ijs daar na het zoet verfrissohing kan in, zoo zijn daar de inrich tingen van Chr. do Haan, W. F. van der Steen, P. Tegelaar, P. Zilvfr en anderen. Buiten de Markt is er ook nog kermis in de Sociëteit Ons Genoegeïi, waar deze gisterenavond reeds werd ingezet met de vertooning van een Bioscoop, die alloraardigste historische en actueele onderwerpen op het doekf dat voor den muziektent in denbrnn was gesparfnen projecteerde, y Met haff oog op de warmte had deze voorstelling in den tuin plaats, waar ook hedenavond de Bioscoop zal worden vertoond. Morgen beginnen hot Tooneelgozel- schap dir. van der Horst in zijn tent naast de Sociëteit, het specialiteiten gezelschap van William Koster in Kunstmin, en het gezelschap-Faveur in Conéordia voorstellingen te geven zoodat ér waarlijk gelegenheden te over zullen 'zijn om in ruime mate te ge nieten. Brenge deze kermis dan pret en jool allerwege en moge geen onkele wanklank deze dagen worden ge hoofd Gisterenavond omstreeks 8 uur is de Vrouwenfcteeg in rep en roer ge bracht door zekere L., die daar woon achtig is. Genoemde L. had wegens een vonnis nog eenige maanden te goed, maar had, niet veel liefhebberij om zich tot net ondergaan van zijn strat te Rotterdam aan de gevange nis aan te melden en was daarom stil thuis gebleven. De politie kwam hem nu gisteren avond halen. Toen een agent het huis wilde binnentreden vluchtte L. naar boven en spijkerde het luik dat daar voor de toegang verleende, vast, zoo dat de agent 4hem niet kon volgen. Van uit het raam van het boven huis tracteerde L. de voor zijn deur geposteerde politie op scheldwoorden^ en dreigementen, sloeg daarbij dj ruiten in, haalde de pannen van dak, kortom ging te keer als een, zeteno. De politie liet hem kalm gaan, trok zich even terug en L. zich later op straat begaf, werd hij gearresteerd en naar hot politie bureau overgebracht. Vanmorgen word do gevonnisdo naar 'Rotterdam ge transporteerd, waar*hij zijn straf zal ondergaan. Heden slaagde te Utrecht voor het eindexamen der veeartsenijschool de hoer J. S. Hoogstra. alhier. Boskoop. Al spelende geraakten Zaterdagmorgen het 5-jarig zoontje van de wed. Trimp en het 4-jarig zoontje van den heer J. Builo in do diepe wetering langs den Reijerskoop- schen weg. De eerste werd opge merkt en gered, zonder dat men wist dat de tweede reeds in de diepte was verdwenen. Toen eenigen tijd daarna het ventje vertelde dat zijn kameraadje ook in het water gevallen was en deze daarna met een dregge werd opgehaald, moch ten pogingen om de levensgeesten op te wekken helaas niet meer baten. De inmiddels verschenen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Aan de Redaktie van de Goudsche Courant. Mijnheer de Redakteur. In uw nummer van 28 Juli i.l. genoot ik de eer, door U in een hoofd artikel te worden besproken. Gq waart zoo vrij mijn houding op het Middenstandscongres te Roermond, aan een nog al scherpe critiek te on derwerpen. Ik wil daar met geen enkel woord op ingaan. Alleen wil ik U opmerken, dat het nog al ge waagd is, een oordeel te willen vellen, op een zoo verkort verslag als waar gij uw kennis in dezen uit moest putten. Ik heb Vrijdag reeds een rectificatie gezonden aan het Dagblad „de Telegraaf", en verzoek U deze, als ze geplaatst wordt, over te nemen, Misschien vind ik dan gelegenheid tot eenige verklaring. Thans wil ik U al wel meedeelen, dat genoemd verslag onjuist het door mij gesprokene weergeeft. Hoogachtend Uwe Dw. Dienaar, J. G. POTHARST. Gouda, 29 Juli 1911. Naschrift. Hetgeen wij overnamen was ont leend aan het verslag in het Dagblad de „Nieuwe Courant", hetwelk vrijwel eensluidend was met dat van de „Telegraaf". Ook de andere groote bladen gaven van het door den ge- achten inzender gesprokene op dezelfde wjjze, doch iets :nopter, verslag. Gaarne zullen wij het stenografisch verslag bij* gereed zijn vergelijken. Red. Gouda, 31 Juli 1911. Mijnh. de Red. 'aarne zou ik eenige regelen in uw ilgelezen Courant vragen om be- :endheid te geven aangaande het ver loop der „Ch. Socialo prop.*" club Kouchenius", welke club nu eigenlijk heeft opgehouden te bestaan om reden dat hare leden (behalve de voorzitter dan), een nieuwe kiesvereoniging onder den naam anti-rov. Kiesvereoniging Keuchenius hebben opgericht. De motieven welke voor die reacti onaire daad moeten gelden zijn Dat het woord Sociale te veel afstoot en sommige menschen die wel tegen do coalitie zijn, niet tot zulk een ver eeniging zouden toetredenik als voorzitter der vorloopen club vind het altijd beter om geen beginselen op zij te zetten ter» wille van het succes. De nieuwe kiesveréeniging wil het nu maar eens met klpurlooshoid pro- beeren, om later eens te zien weljce richting men uit zal gaan. Als dat nu niet pakt, pakt nie mendal Dat zulke lieden nu niet op een hooge trap yan beginsel-ontwik keling staan is dunkt mij onnoodig te zeggen. Het negatieve om tegen de coalitie te zijn vifidt men in ver schillende partijen, en daarvoor is het derhalve onnoodig een nieuwe ver eeniging op te richten. Beken kleurwees sociaal of con servatief, dat is iets wat niet tot later kan uitgesteld. Het christelijke zal ik maar met rust latoru want do nieuwe vereeniging geeft ziefi als ik wel héb daarvébr ook uit. Alleen zou ikwil- ftn vragenIs het nu christelijke eerlijkheid om op zoo'n manier als deze, een nieuwe vereeniging op te richten, door eerst allo leden der oude af te loopen, en alzoo voor de ver- ring reeds vpor een voldongen feit geplaatst te z|jn Enfin dat kon kelen Nschijnt in christelijke kringen zoo wat mode te zijn, en zal ik daar derhalve maar niet verder op ingaan. Allodn wilde ik nog zeggen dat ik, onder/oteekonde niets met die nieuwe vereojniging heb uit te staan. U, mijnheer de Red. dankende voor de verleende plaatsruimte verblijf ik Uw Dw. Dienaar, T. BIEjVENGA Jzn. Voetbal. Gisteren speelden te Moordrecht voor de serie-wedstrijden Excelsior II tegen T. O. P. II. Excelsior wist T. O. P. te slaan mot 31. Deze wed strijd werd door veel belangstellenden bijgewoond. Wielrij den,x. Gisteren reed op do Amstordamscho "Wielerbaan onze stadgenoot do hoer H. I). Tamse een koppel wedstrijd over 25 K.M. Als koppelmaat was de heer Fransen uit Hilversum. Beidon reden prachtig en losten elkander om de 2 k 3 K.M. af. Zij wisten hierin den tweeden prijs £e bemachtigen, bostaan- de uit twee kunstwoorverpen ter waar de van f 7.50 ieder. Jagen. De opening der jacht op klein wild is voor dit jaar in de provincie Zuid- Holland vastgesteld op Vrijdag 1 Sep tember a.s. met zonsondergang, mot uitzondering o. a. van de jacht op fazanten en nazon, waarvan de opening is vastgesteld op Maandag 2 October a.s., mede met zonsopgang. De korte jacht mag dagelijks en de jacht slechts Wpensdag, Vrij en Zaterdags worden uitgeoefend. Luchtvaart. De Britscho rogeering hoeft do vlieg machine, waarmee Beaumont do vlucht door Engeland gemaakt heeft, aan gekocht. Onder loiding van den avia- teur zullen 'in hot bjjzijn van verte genwoordigers van het leger en de vloot tochten ondernomen worden. Hbld. Het-is in den nacht van Zater dag op 'Zondag te Middelburg, vooral "in de omgeving van het kermisterrein, nog al rumoerig geweest. Bij den caféhouder G. aan de Vlas- markt werden de ruiten ingegooid. De politie, die op het gerinkel van das kwam toeloopen arresteerde den lader. Op de Pottenmarkt ontstond een vechtpartij. Een der vechtersbazen werd wegens dronkenschap in ver zekerde bewaring gesteld, Ten huize van een mandenma ker te Stad Almelo brak brand uit. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat in minder dan geen tijd zes aan grenzende percoelen in lichte laaie stonden en ook geheel uitbrandden. Oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Do laatste dag van de Vlissing- scho vliegweek was oen succes. Van Bussel vloog driemaal, waarvan eens met een passagjer, en Mulder even eens driemaal. Van den Burg, die op den eersten dag der vliegweek een defect aan zijn maohino kreeg, vloog gisteren eens. De vliegeniers wörden gehuldigd Van Bussel ontving een prijs voor do hoogste vlucht en een voor hot nemen van den koristen aanloop. Deze laatste prijs wil echter aan hij van den Burg afstaan. Door het spelen aan den water kant geraakte een zevenjarig kind in de Zuid-Willemsvaart te 's Hortogen- bosch en verdronk. Het lijkje word kort daarop opgedregd. Z. K. H. Prins Hendrik w zich Zondagmiddag per auto naar Renswoude voor het afloggen van een bezoek aldaar. Des avonds te 9 uur vertrok hij van do halte Soestdijk via Utrecht naar den Haag, alwaar de Prins tot Donderdagavond zal vertoeven. Gisterenmiddag hebben te Soest dijk II. M. de Koningin, de Koningin- Moeder en Prinses Juliana in het ponnywagentje gereden. De Koningin mende zelf en stuurde dadelijk in de richting van het hek langs den Straat weg. In de onmiddellijke nabijheid van het publiek werd uitgestegen. De Prinses trippelde tusschen Haar Moeder en Grootmoeder in. Het gejuich werd door Haar beantwoord met oen kleine buiging, en handgowuif. Daarna word de wandelrit voortgezet. Uit Bangor (Maine) wordt gewa gemaakt van een botsing op derf Bangor-Aroostock Spoorweg bij Grind stone tusschen twee. mot dagjesreizi gers bozotto troinon. Vijftien personen zouden gedood en meer dan twintig gewond zijn. De Portugeesche Constituante nam een aantal paragrafen van het consti tutie-ontwerp aan, o. a. één, waarin de doodstraf wordt afgeschaft. Bo vendien werd er een uitbroiding aan gegeven door afschaffing van do licha melijke straffen. Gisterenavond word in de ar tillerie kazerne te Hellevoetsluis een brandsignaal gegeven. Er was brand ontstaan in een bovenwoning in een dichtbevolkte buurt, de Kerkstraat. De brand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzion was ontstaan door het in brand raken van een petroleuip- toestol. De bowoner was niet verze kerd het pand en de overige bewoners die veel waterschade kregen waren wel van afle en verdere NOUVEAUTÉ'S tot buitengewoon lage prijzen. GOUDA. Maandag 31 Juli 1911, t Vette ossen en koeien goede aanvoer prijzen waren voor iste kwal. 42, 2638 en 3e 33 ct Per hah KG. Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit 29, 2e 26 en je 24 ct. per half KG. Vette varkens goede aanvoer, iste kw. 24, 2de kw. 23 3de kw. 20 cent per half K G. Schapen en lain meren goed aangevoerd. Do handel was voor vet vee en vette kalveren stadig. Vette varkens' traag. Schapen ert lammeren lager in prijshandel flouw. Opg'avc der Personen, die zioh gedurende de weok van 2i Jnli tot 28 Juli in de ge meente gevestigd of deze verlaten hebben. dhr ESTK] D: P. v. d. Laan, stoker uit Waddinx- veen, Niemvehaven 124. van het Koninklijk Moteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.8 te Bodo, laagsto stand 754.6 te Va lencia. Verwachting tot den avond vap 1 Zwakke matigo windon in oostelijke ^richting, godoeltolyk bewolkt, droog (er, behoudens kans op onweer, \warmer. M. v. d. Vuer, dienstb. uit Rotter dam, Bleekerssingel 80. J. C. de Korte, uit Oudewater, Boe- lekado 83. F. Weil, uit Leiden. Punt 1. B. Janssen, winkelier uit Rotterdam, Spoorstraat 3. C. J. Augustijn, bloemist uit Bergen op Zoom, Turfsingel 51. F. J. A. de Jong, winkoljuffr. uit Amsterdam, Markt 12. L. J. v. d. Klein, broodbakker uit Zevenhuizon, Zougstrartt 38. A. J. Wijnands, journalist uit Utrecht, Boelekade 62. A. Verhoorn, uit Oudewater, Kat- singel, 17. L. M. ten Brink, huishoudster uit Amsterdam, Gouwe 158. P. J. v. d. Berg uit's-Gravenhage, Raam 31. VElt TllOKKENEN Wed. A. v. d. Kraats-Nieuwierf van Houtmansplantsoen 2, naar Water graafsmeer. P. W. F. Zwju-ts, van IJssollaan 161, naar RotteflRam Zestienhoven- straat 262. Jhr. A. B. C. van Bose, 1° Luit. Inf. van Hoogstr. 23, naar's-Graven hage Carpentierstr. 10. M. Prommers,, arbeider Telegrafist van P. Bpthstr. 45 naar Arnhem. G. Meef, los werkman van Cappe- nersteeg 4, naar R'dam, Stampioen- Btraat 53a. W. de Neeff, apothekers bediende van Gouwe 130, naar R'dam Kruis kade 124. B. de Jonge, stoker van Vest 41, naar Krimpeii a. de» Lek. C. Kriek, los werkman van Bogen 20, naar Leiden Morschstr. 40. HOOFDPIJN EAU DE COLOGNE, van Dr. Meintzkn am Dom zu Köln, (geneest do zwaarste hoofdpijn per fl. f 0.55V» A- f 0.25. Zakflacons f 0.65 on f 0.40. BALT. A. DE JONG, Coiffeur, i Oosthayen 31. Dr. HahIroli)8, gele Zakjos Shampeo- poeder 15 ct. De LUITENANT-KOLONEL COM- MANDEEREND OFFlCIERte Gouda zal op VRIJDAG 4 AUGUSTUS o.k., dos middags to twaalf ure, te zi j non bureclc aan de Varkenmarkt onder nadere goedkeuring van don Minister van Oorlog, in het oponbaar de lovering van ongeveer: of zooveel meer of minder als zal blijkon noodig to zijn, gedurende hot tijdvak 1 October 1911 tot en met 30 September 1912 ten behoeve van de militairé, gebouwen en inrichtingen te Gouda. De voorwaarden van levering met, de wijzigingen zijn tegen den prijs v*fi vijftien centen (f 0.15) per item- plaar verkrijgbaar bij do Firma de Gebr. VAN CLEEF, j^sGraven- hage. Alleen de inschrijver, wiens prijzen voor de geheele levering het meest voordeelig zijn, zal geacht wordon, voor de minste prijzen te hebben in geschreven. Nadere inlichtingen omtrent de leve ring te bekomen tyj den lh Luitenant- Kwartiermeester, Bureel feruzalem- straat.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2