OPTOCHT Brandstoffen van Industrie en Handel Stadsnieuws. Rechtzaken. Seizoen Opruiming Kermis Gouda 1911. Ciir, DE HAAN, aanbesteden! Woonhuis mot Tuin BIx3.n©2CLla,ri.d.. Gemengde Berichten. SFOET. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Veemarkt te Rotterdam. Belangrijke D. SAMSOM. - - - - - - - se'/, - Ad verten tiën. Garnizoen Gouda SMEDERIJ. SMEDERIJ Poffertjes- en Wafelsalon LEVERING van 60.000 KG. Steenkolen, 20 HL. Gascokes, 3.000 stuks lange Tur\en 3.000 Vuurmakers, 1.000 Briketten, Poffertjes- en Wafelkraam F. W VAN DKll STKKV TE HEER Commissie voor Openbare Feesten te Gouda. Op 31 AEGCSTES. liet Koninklijk bezoek nan Brussel- Eon n a-f o e s t. Ter eere van het heuglijk bezoek aan Brussel van H. M. Koningin Wil- lielmina en Prins Hendrik werd door de zorgen van het bestuur der Neder- landsche Vereeniging van Weldadig heid een feest bereid aan een 250-tal aldaar gevestigde behoeftige landge- nooten. Door vrijwillige bijdragen daartoe in Btaat gesteld werd de feest maaltijd in een rijk met oranje ver sierde zaal gegeven. Een einemato- graaf droeg veel tot de feestvreugde 4 bij, terwijl het muziekkorps van Van den Bergh Lim. daartoe welwillend aangeboden door den heer Andriesse^ het geheel opluisterde. Op hooien prijs werd gesteld het bezoek van' den ge- zantschapsraad der Nederlanden en mevrouw, jhr. Melvill van Carnbee. De gezant der Nederlanden was tot zijn leedwezen verhinderd in persoon aanwezig te zijn. -Telegrammen van hulde werden gezonden aan HH. MM. de Koningin en de Koningin-Moeder. De heeren Schaper, Duys, Helsdin- gen, Hugenholtz, Ter Laan, Troelstt-a en Vliegen hebben bij do Tweede Kamer der Staten-Generaal een wets voorstel ingediend betreffende bescher ming van den arbeid. Dit wetsvoorstel gaat van een uitvoerige toelichting vergezeld. Mr. O. van Tienhoven, afgetreden Commissaris der Koningin in Noord- Holland, nam gisteren afscheid van het gemeentebestuur van Haarlem en van de stad zelf en stelde den burge meester duizend gulden ter hand voor de armen. Zaterdag heeft mr. Van Tienhoven afscheid genomen van de ambtenaren van het gouvernement. De Tariefwet. Door ruim honderd fabrikanten, grossiers en handelaars te Amsterdam is een request betreffende het ontwerp- wet tot vaststelling van de nieuwe tariefwet gericht tot de Tweede Kamer dor Staten Generaal. Dit adres besluit Het is dan ook in het belang van den geheelen handel en van alle klassen der bevolking dat wij Uwe Hooge Vergadering dringend ver zoeken het Wetsontwerp tot vorhoo- giug van het tarief van invoerrechten niet aan te nemen. Taeke Nicolai, verdacht van moord te Vierhuizen op Jan Postma gepleegd, is gisterenavond zwaar geboeid naar Leeuwarden overgebracht; het lijk van Postma werd na de schouwing te Buitenpost gekist en naar Vier huizen vervoerd. De verslagene was kort te voren uit Duitschland teruggekeerd en is Woensdag jl. te Leeuwarden geweest ter herkeuring voor den militiedienst. Dr. Keizer uit Surhuisterveen heeft het eerst den getroffene onderzocht, doch kon niet anders dan den dood constateeren. (L.Ct.) De warmte. Door de buitengewone warmte is het gebruik van duinwater te Amster dam zoodanig toegenomen, dat de voorhanden inrichtingen in de wHn- plaats nauwelijks het benoodigde water kunnen leveren. In verband hiermede wordt reeds voor de waterlevering aan de Bad en Zweminrichting aan den Helleweg aldaar, waardoor sedert einde van 1909 duinwater was gebruikt weder als vroeger, Vechtwater aangewend. In hot zwembassin. In het Va derland wordt het volgende vermake lijken voorvol verteld. In zekere Ne- derlandsclie stad is een drijvend z wem- bat sin in een stroomende rivier. Rechts de dames-, links de heerenafdeeling. toegang geschied over afzonderlijke plankieren, en de afscheiding loopt tot op den bodem der rivier door. Maar in een rivier staat den eenen tijd wel eens meer water dan den an deren. En vandaar het volgende voor val In het heerenbassin zwom een zwaar- gebaarde heer, een man op leeftijd, een hoogst serieus man, die de ge woonte had om van de hoogste stel ling te schieten en dan onder water voort te zwemmen. Op zekeren dag deed hij het weer, en kwam niet meer boven. Dreggen werden gehaald. De zwemmeester dook naar hem Niets hielp. Intusschon speelde in de damesaf- deeling het volgende af' Opeens kwam, tusschen de dames- hoofden, die zich boven het water bewogen, een zwaar gebaard hoofd boven, dat met verschrikte oogen rond keek. Aanvankelijk had niemand er erg in. Maar wie beschrijft den schrik van mevrouw X, die, gewoon in het water wat te stoeien met hare vriendin, mevr. Y, opeens hare mollige armen om een hals sloeg, waaraan een baard bengelde. Eén gilletje. Schrik, ontsteltenis PaniekEen enkoio minuut na zijne verschijning boven het watervlak zag het baardige hoofd het bassin totaal verlaten. De verschrikte nymfen vlucht ten in hare badkamertjes. Gelukkig dat er een gat in de deur was, anders hadden ^zij niet eens kunnen zien hoe het afgelopen was. Het liep daarmee af, dat de bad- vrouw het zwemmende hoofd som meerde Boven of onder te verdwij nen. Het baardig hoofd, amechtig van de reis onder langs, en niet zeker den terugweg te kunnen vinden, verkoos het laatste. Men zegt, dat in kleedkamertjes met 2 of meer vluchtelingen, hoftige ruzie ontstond over de vraag wie er recht had op het kijkgaatje. Een minuut later was het nymfen- bassin weer bevolkt, en het was er nu luidruchtiger dan ooit. Aan den anderen kant van de afscheiding ver heugde men zich over den weerge vonden drenkeling. Maar er werd toch een timmerman gerequireerd om de scheiding na te zien. Een troep zigeuners; bestaande uit een 150-tal mannen, vrouwen en kin deren, met ongeveer 30 wagens, die gisternacht onder de gemeente Veur had gekampeerd, trachtte hedenoch tend langs verschillende wegen binnen Den Haag te komen. Politieagenten Btonden echter aan de gemeentegrens geposteerd om dit te beletten. Eenigen der ongertoode gasten hadden reeds met hun woon wagens hun bivak opgeslagen op een terrein nabij de Laakhaven. Door de politie werden zij in de richting van Rijswijk buiten de stad geleid. Ook in den middag werden er nogeenigo langs den Rijswijkschen weg buiten de kom der gemeente gebracht. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand Juli door 570 belangstellenden bezocht. Uit de aan het Museum verbonden boekerij werden 109 boek- en plaat werken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzonden. De boekerij zal gedurende de maand Augustus gesloten zijnde lessen der aan het Museum verbonden school voor kunstnijverheid zullen den 4on September weder beginnen. Een tentoonstelling jvan het werk der leerlingen zal in de maand Sep tember bii gelegenheid van het Con gres van leermiddelen ten dienste van het vakonderwijs in een der zalen van gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht gehouden worden. Iemand die door zijn werkzaam heden veel langs den weg is, en nog al wat zakkenrollers van uiterlijk kent, waarschuwt in de N. Ct. het markt- bezoekend publiek tegen do praktijken dezer heeren op de markt. Hij zager onlangs 5 onder de luisteraars naar een schreeuwerig marktventer staan. En ook dien koopman vertrouwde hij niet te best. Het was er, volgens hem, dezen redenaar niet onwaarschijnlijk meer om te doen het publiek bij el kaar te houden, dan zijn waar te ver- koopen, schrijft hij. Te Woensdrecht is gisteren de blik sem in geslagen bij den arbeider A. d. M. Alles ging in vlammen op de vrouw en kinderen van de M., bene vens een zuster en haar kind konden zich nauwelijks redden. Alles is ver zekerd. Te Renkum is gisteren afgebrand een gebouw, eigendom van den heer X. d. F. M., en bewoond door twee gezinnen. Ook de inboedels werden bijna geheél een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Gisteren reed K. Kooiker, landbou wer te Nijeveen bij Meppel, met een door twee paarden bespannnen wagen. Eensklaps sloegen de paarden op hol, Kooiker viel van den wagen en ge raakte onder de hoeven. Hij werd door de paarden bijna onmiddellijk doodgetrapt. De ongelukkige laat een weduwe met zeven kinderen achter. Mevrouw de weduwe Jansenvan Vugt, in Den Haag, is gisteren 100 jaar oud geworden. Zij geniet *een goede gezondheid. Het portret van de honderdjarige dame, geschilderd door haar kleinzoon, don kunstschilder Dirk Jansen, is ten toongesteld in de kunsthandel-Biesing. Vermoedelijk door het eten van be dorven worst is te Haarlem een 5-jarig kind overleden. Ook de vader van het kind is ongesteld. Geneeskundigen doen onderzoek. Zondag hebben zich te Amsterdam verschillende gevallen voorgedaan, dat menschen door de warmte bevangen ineenzakten; zoo in de St. Jacobstraat een jongen, in hot Oostorpark een vrouw, en een man in de Nicolaas Witsenstraat. Allen werden naar oen gasthuis gebracht om daar to worden behandeld. Gistermorgen is te Dordrecht een werkman, bezig in dienst van de firma Hageman kolen van een wagon in een lichter in de dokhaven over te laden, door het uitschieten van een touw in het water gevallen en eenige oogenblikken later levenloos opge haald. Hij was een oppassend man en laat een weduwe met negen kinderen achter. Een ergerlijk feit van vrijheidsbo- rooving is te Neu-Otting in Beioren aan het licht gekomen. Een echtpaar aldaar heeft een 44-jarige geestes zwakke zuster der vrouw in een klein, ongemeubileerd, donker vertrek, dat dos winters onverwarmd bleef, jaren lang opgesloten gehouden. Het voedsel werd de ongelukkige door een gat in de deur toegeworpen. De politie vond de vrouw, die het daglicht niet meer verdragen kon, naakt, hulpeloos en verlamd op vuil stroo liggen. Sedert 16 jaar was aan het echtpaar geregeld geld voor onderhoud en verpleging uitbetaald. De bevolking is ten hoogste verontwaardigd en treedt tegen het echtpaar dreigend op. Gisteren is aan een loopjongen van de goudsmijsfirma W. J. do Haan, te Amsterdam, een pakje, inhoudende voor een waarde van ruim f 100 aan ruw goud, ontstolen. De jongen had het pakje aan de afdeeling aangetee- kende brieven van het hoofdpost kantoor afgehaald en was daarna naar een winkel in de Paleisstraat gegaan, om er een boodschap te doen. Toen hij weer buiten kwam, miste hij het pakje. De politie heeft vermoeden op een heer, die kort na den knaap zeer gehaast den winkel binnenkwam en zonder iets te koopen weer vertrok. GOUDA, 1 Augustus 1911. Hommerson's Bioscoop. Gisterenavond had de eerste voor stelling plaats van de Bioscoop Hom- merson Fils, die op de Markt haar standplaats heeft. Als hoofdnummer werd vertoond een prachtige film „de Blanke Slavin". In zeer mooie beelden, de film is 1000 Meter lang, werden achtereenvolgens de platen op het doek geprojecteerd die verhaalden de geschiedenis van den slavenhandelaar Niki. Geleidelijk geeft de film een beeld van de vree- selijke plannen die er bij den slaven handelaar, die uit de gevangenis is ontvlucht, omgaan om zijn bedrijf weer ter hand te nemen en te trachten den reéds eenmaal door hem ofitvoerde Edith opnieuw in zijn macht te krij gen. Als fluitspelers vermomd, ge lukt het hem en zijn medehelpster om Edith, die met een Kreoolsche van het buiten zijn geniet, opnieuw te ontvoeren. Daarna geven de beelden te zien de wanhoop van de Kreoolsche, en van den ingenieur Faith, wiens bruid Edith is. Achtereenvolgens verschijnt dan een detective op het doek, die is aange wezen om deze ontvoering op te hel deren en volgen de werkzaamheden door hem in verband daarmede ver richt. Na de ontvoering is Edith verkocht aan een Lord X., die haar naar zijn paleis medeneemt. Op al de liefdesbetuigingen blijft zij weigeren. De telefoon verraadt ten slotte haar verblijfplaats, waarna de slotscène na de arrestatie van Niki door den detective Hennig, de huwe lijks-inzegening te zien geeft van in genieur Fait en Edith. De projectie is in alle deelen goed verzorgd, waardoor de beelden rustig op het doek verschijnen. De volgende nummers van het programma, waarvan de Mexic u Acrobaten en de Mimiker in n k t u u r- kleuren werden vertoond,! welke procédé zoo wij vernamen nier te lande alleen de firma Hommerson Fils bezit, waren buitengewoon. Deze beide nummers zijn waarlijk in alle opzichten superieur, èn ver dienen gezien te worden. Een aller amusantste dolle kutorit van oen kruier, die een britjf met geld op straat had gevonden en daarvan nu eens heerlijk wildel profi- teeren besloot het interessante pro gramma. Door de politic is gisteren een jon gen gearresteerd die met een mos in eenige kramen en zonneschermen van winkeliers moedwillig sneden luid ge geven. Gelukkig heeft do politie spoe dig de hand op hem gelegd, dikar hij van plan was zijn vernielingswerk voort te zetten. Proces verbaal is tegen hem opge maakt. Gisterenochtend politieagent op straat een El-jarig knaapje opgemerkt dat in zijn jjentje stond to huilen.- Bij onderzoek ^leek dat hot ventje uit Waddinxveeij was weggeloopen om hier naar de kermis te komen zien en nu verdwaald, den weg, naar huis niet terug kon vi nden. Door de zorgen dor politie werd hot kind aan de doodelijk ongeruste o teruggegeven. uders Koninginnefeest. Naar we vernemen zal de*»pltocht van handel en industrie op 31 Aug. a.s. opgeluisterd worden door 4 mu ziekkorpsen, zoo mogelijk met een eerowacht. Na de vorige opgave heb ben do navolgende industrieelotn er handelaren zich nog opgegeven vooi deelneming aan den optocht: P J Bertels, DecoratieschilderC. H. neveld, Bierhandelaar; Fa H Vlaardingen, Scheepsbouw; Fa v. d. Post, SigarenfabrikantenP. dewagen Zn., Pijpenfabril Ijsfabriek „Willem Barentz" Zeer gaarne zou de Commissie dat ook de navolgende takken [van bedrijf en handel aan den stoet deel namen: Pottenbakkers, Blikfabri ten, Boekbinders, Borstelmakers, mische Wasseherijon. Confectie Costumes, Garenfabrikanten, Kisten makers, Klompmakers, Koekfabrikan ten, Kuipers, Leerlooiers, Kopersla gers, Manden- en Meubelmakers, Met selaars, Molenaais, Nettenfabrikanten, Orgel makers, Parapluief abrik anten Hoeden- en Pettenmakers of hande laren, Schoenmakers, Sponsenfabrikan- ten, Steenhouwerijen, Suikerballenfa- brikanten, Wagenmakers, Zadelma kers, enz. Men gelieve wel op te merken, dat- van een zelfden tak van handel of be drijf gaarne meerder groepen worden toegelaten, om aldus den optocht, zoo grootsch mogelijk te doen zijn. Gedurende de maand Juli zijn door de Mallegatsluis geschut 2804 schepen met een inhoud van 1923.28 M3, en 746 stoomschepen, inhoudende 722.96vM3., totaal dus 3550 vaartuigen met 26^*24 M3. inhoud, en 14 hout vlotten uiüBiakende 57 koppels. Geduredde de maand Juni wer den in de Volksgaarkeuken gebruikt 1626 V2 portiën a f 0.10 en 556 éf 0.15, te zamen 21.821/2 portiën afgehaald werden 585l/2 portiën k f0.10 en 14 a f 0.18, te zamen 603% portiën. In totaal 2786 portiën. Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der HOLLE VATEN KLINKEN HET HARDST, doch bevatten niets dan lucht en vaak bedorven lucht. Dit werd weder bevestigd in het schrijven van den heer Kolijn in de Nieuwe Courant van Zaterdag met het opschrift: Ook een manier! en welker inhoud is als volgt „In het nummer van 25 Juli komt in de Goud- sche Courant een ingezonden stuk voor, onderteekend door B., lid van Keuchenius. (Wie is B.?) waarom niet met open vizier opgetrokken? De persoonlijke aanval noopt mij om niet in te gaan op dit stuk. Een dergelijk schrijven laat ik ge heel voor rekening van B. Alleen een zakelijk verweer en be toog zal door mij zoo mogelijk wor den beantwoord," tot zoover de heer Kolijn. Is dit dan een ongewone manier heer Kolijn, dat eon ingezonden stuk alleen met voorletter geteekend wordt U wept immers beter, het is toch een gewoonte, die zelfs heel veel gevolgd wordt ook in de coalitiepers Wilt u bewijs? Uw vraag, „wie is B.?" doet dit tot de zaak iets af of toe? Verder„waarom niet met open vi zier opgetrokken Weet u niet heer Kolijn dat er menschen zijn, die al achten zij zich geroepen tegen allerlei geschrijf te moeten opkomen toch niet met hun naam wenschon te pronken U schrijft: „de persoonlijke aanval noopt mij niet in te gaan op dit stuk." Dit is een uitzondering op den regel, voor U meen ik heer Kolijn waar schijnlijk voor het eerst; U vergat er bij te schrijven waarom er niet op in te gaan. U zult toch niet meeneu dat derge lijke argumenten wicht in de schaal leggen Zoo onnoozel is U immers niet Onder vier oogen nu, dan kan y er zoo afmaken, nu ligt er in uitge druktniet antwoorden is de veiligste weg. Ik geloof dit met u. Elk ant woord hoe dan ook, en dit gevoelt U zeer goed kan niet dan in strijd zijn met de waarheid. Dit is zeker voor u de eenige reden, dat u een dergelijk schrijven geheel laat voor rekening van B. Vreest U zoo de waarheid als een mensch U die voor oogen stelt? Hoe groot zal dan uw vrees zijn als God zal toonen, dat gij de waarheid tot uw eigen verderf gebruikt hebt, omdat u er niet onder bukt, maar er boven op staat. Ik wensch U van harte dat gij eer het te laat is onder de waarheid moogt leeren bukken en ik spreek uit onder vinding, heer Kolijn en getuig voor God en menschen dat het bukken onder de waarheid, alleen het hart kan bevredigen, en dit zoeken wij toch allen, doch wij zoeken het buiten God. Ik wenschte dat U en allen die dit lezen het in God mochten zoeken en vinden. Dan zoeken wij geen eer bij menschen, dat is immers maar een zeepbel, die straks vergaat doch de gunst des Heeren die blijft tot in der eeuwigheid. En dat geeft reeds zooveel vrede in dit leven, vrede door het geloof in Christus voor den tijd en voor de eeuwigheid. Hebt gij hierin lust heer Kolijn? Was dit waar, dan zou wel een Coalitiepartij U uitwerpen en bestrijden. Doch dan zou U geen rekening meer houden met eigen oor of met de grootheid eener van God en Zijn woord afwijkende partij, (die zich Chris telijk noemt) doch die in eigen kracht en tot eigen eer strijdt. Dan zal het woord des Heeren: „Strijd om in te gaan door de enge poort, want velen zullen meenen in te gaan en zullen niet kunnen", u noodzaken alles te verlaten om Christus wil. Dit geve Hij, die alle dingen werkt naar den raad Zijns willens en dan zal al wat Hij wrocht juichen tot Zijne eer, hier bij aanvang te midden van veel strijd, doch eenmaal tot in alle eeuwigheid. Nog een opmerking heer Kolijn. U schreef de vorige week; die is mij een vriend die mijn fouten toont" en dit is werkelijk zoo. Meende U dit, dan zal U dit als een vrienden dienst beschouwen. Meende u het niet (en dat zou toch al te sterk zijn daar U het toch schreef), dat zal dit zeker uw toorn opwekken, Uw antwoord zal dit beslissen. U dankende mijnheer de Red. voor de verleende plaatsruimte. Nu geen B., doch Adr. Boer, lid van Keuchenius. Gouda, 1 Augustus 1911. Zwemwedstrijd G. Z. C. Na afloop van de zwemwedstrijden op het IJ te Amsterdam heeft de Ned. Polo-commissie definitief het Neder- landsoh Polo-zevental vastgesteld. De volgende spelers werden gekozen om alhier de Nederlandsche kleuren op 13 Augustus tegen een Belgischen ploeg te verdedigen DoelA. Tordoir (R. Z. C.)achter L. Benenga (Maas), G Cortlever (IJ), J. D. Los van Haarlem (IJ)voor P. L. Ooms (D. I. K.), K. Meyer (D. I. K.) en B. Benenga (Maas). Invallers A. van Hasselt (R. Z. O.) en G. Struys (IJ.). Het Belgische zevental is samenge steld als volgt: DoelDurand (B. 8. C.)achter Éoin (B. S. C.), Donners (A. Z. O.), Pletinckx (C. N. B.)vóórSógars (0. N. B.), Grépoire (B. 8. C.), Maas (A. Z. 0.). De aan het Pölo-spel en vermoede lijk ook aan de 2000 M. wedstrijd hier deelnemende heeren Ooms en Benenga, kwamen te Parijs in den wedstrijd op de Seine reep. aan als no. 1 en 2. INDISCH NIEUWS. Maatregelen tegen de pest op Bali. In het kort verslag van Bali en Lom bok over April 1911 staat te lezen: Naar aanleiding van het voorkomen van geconstateerde pestziekte op Java werden aldaar toegepaste maatregelen hier ook ingevoerd, wat aangaat het betrachten van de meest mogelijke zindelijkheid, zoowel op erf als in huis en het verdelgen van ratten en muizen, in de eerste plaats in de aan zee gelegen plaatsen. Premies op het inleveren van gemelde dieren werden uitgeloofd, ook omdat die knaagdieren veel schade aan de rijstvelden plegen te brengen. In de onderafdeeling Ba- doeng maakt men gebruik van de bestaande en bekende instelling, waar bij periodiek aan de soebak-leden wordt opgedragen een zeker aantal ratten of muizen te vangen en de droogde huiden in te leveren bij den Sedahan-Agoeng, waarna een met fees telijkheden gepaard gaande verbran ding der huiden plaats heeft. Eenigs- zins in overeenstemming hiermede werd besloten aan alle bandjarleden te gelasten in den loop der komende maand ieder minstens 5 ratten te vangen, deze te dooden en te ver branden en de staarten in te leveren bij den perbekeldeze verzamelt dè gedroogde staarten bandjarsgewijze en brengt van het aantal rapport uit aan den poenggawa, die op de telling eenige controle uitoefent en den con troleur bandjars-gewijzo opgeeft, hoe veel ratten gevangen zijn. Aan de bandjars, waar boven het gest minimum van 5 stuks per lid procents gewijzo de meeste ratten zijn gedood, worden premies uitgekeerd van f 25, f 20, f 15, f 10 en f 5 in totaal dus van f 75. De ingeleverde staarten worden daarna verbrand. Beregeling zal eenige maanden achter elkaar ge handhaafd blijven, telkens met uitkee- ring van dezelfde premies, doch het minimum aantal 's maands te vangen ratten (muizen) zal telkens nader worden vastgesteld. Door den resident is gelast dit systeem zooveel mogelijk in het geheele gewest te volgen Eenige barakken van ijzeren geraam ten met zink gedekt, en gedeeltelijk daarmede van beneden afgeschoten, geplaatst op goed gecementeerde vloe ren worden aan het strand te Pabean (afdeeling Boeleleng) op een zeer af gelegen plaats in gereedheid gebracht. KERKNIEUWS Zondagmorgen trad in de Doops gezinde kerk te Zutphen voor het eerst een vrouwelijke predikant op, mej. Zernike uit Amsterdam. Het kleine kerkje was stampvol. Tot tekst had mej. Zernike gekozen het laatste gedeelte van I Samuel XVI, vers 7 „Want het is niet gelijk de mensch zietwant de mensch ziet aan wat voor oogen is, maar de Heere ziet het harte aan." Aan de hand dezer woorden liet mej. Zernike vooral uitkomen, dat wij vaak spoedig met ons oordeel over menschen gereedstaan en daarbij veel te weinig of in het geheel niet reke ning houden met_ hun hart, hun ka rakter. De Kolnisch Zeiting haalt als be wijs, hoe sterk in de Evangelische Kerk van Pruisen de vrijzinnige stroo ming is, aan, dat er in de Reichsbote, dus van orthodoxe zijde, in ernst wordt voorgesteld, niet meer dat de vrijzinnigen, als niet in de kerk hoo- rende, zich afscheiden, maar, dat vrij zinnigen en rechtzinnigen uit elkaar zullen gaan na verdeeling van de kerkelijke bezittingen. delijk door de hitte 2 personen in een kerk doodgebleven De vervroegde winkelsluiting. Men meldt ons uit Amsterdam. Naar wij vernemen zal door den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbe dienden op 16 October a.s. hier ter stede een bondsvergadering gehouden worden, waarop in bespreking zal komen een door het bondsbestuur ont worpen plan in zake de verder te voeren vervroegde winkelsluitingsactie. Zulks geschiedt in verband met de aanneming van het voorstel van den Bergh c.s. door den Amsterdamscheó raad, dat echter dezen Bond maar ten deele bevredigt. Men seint ons uit Maastricht. Vannacht werd den mijnwerker Maintz te Eygelshoven door landge- nooten levensgevaarlijk gewond. De daders zgn gevlucht. M. werd naar het hospitaal getransporteerd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Een redder verdronken. AMSTERDAM. Naast het comité dat zich gevormd heeft om de nage laten betrekkingen te ondersteunen van den heer Schryver, die bij het redden van een drenkeling om het leven kwam heeft zich nog een comité met hetzelfde doel gevormd. Dit bestaat uit de heeren S. A. Monnikendam Jr., J. de Vries, M. de Wilde, H. N. van Praag, P. J. Boom bergen, E. Dichne, L. Melkman, J. Biet Hzn. S. Boas, J. Schuitenvoerder en anderen. Het ligt voorts in de bedoeling om ten bate der nagelaten betrekkingen van den overledene een weldadigheids feest met medewerking van bekende solisten te geven. Kon8fcantinopel 1 Aug. De minister raad besloot den Ottomaanschen con sul te Cettinje op dragen, morgen de laatste stappen bij de Malisoren te doen, om hun precies de laatste voor waarden van Turkije te verklaren. Vervolgens zal hij een gedetaileerd rapport naar Konstantinopel zenden. Verder zal generaal Abdoelah, zoo dra hij aangekomen is, de stolling van de troepen aan de grens inspecteeren en zijn laatste beschikkingen nemen als voor een oorlog. Vervolgens zal ook hij rapport uitbrengen. De ministerraad rekent er dus op, binnen acht dagen twee rapporten te ontvangen. De regeering zal ze be- studeeren en dan een laatste beslissing nemen. Maar van nu af schijnt het beslist te zijn, dat aan Montenegro de oorlog verklaard zal worden, indien Monte negro niet te voren verklaart, zich geheel uit het Malissoren-vraagstuk terug te trekken en geen strikte on zijdigheid in acht te nemen, en begint met de uitgeweken Malissoren te ont wapen, Alle maatregelen zijn genomen om de noodige manschappen en materiaal naar de grens te zenden. Tel. van het Koninklijk MetëHologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.6 te Wisby, laagste stand 754.6 te Va- lentia. Verwachting tot den avond van 2 Aug. Zwakke tot matige veranderlijke later zuidwestelijke wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk onweer, later koeler. i Laatste Hedenmorgen Berichten is het Kurhaus te door brand vernield. De schade bedraagt ongeveer 2 millioen mark. Ook het aangrenzende badhuis ging geheel verloren. De gasten konden zich met moeite redden. Men seint ons uit Alkmaar: Hedenmorgen arriveerde Prins Hen drik met den trein die 8 uur 19 te Alkmaar aankomt. Z. K. H. wei'd door Jhr. van der Poll van Callandsoog per auto afgehaald, om aldaar te gaan jagen. De Prins was vergezeld van twee opperwachtmeesters. Vliegongeluk. VALENCIA 1 Aug. Het vliegtoe stel van den aviateur Wyss vloog tegen de publieke tribune aan, welke instortte. De aviateur bleef ongedeerd twaalf personen werden gewond. H. De gemeenschap RomeKonstan tinopel is gestoord. H. Te Maastricht zqn heden vermoe- VAN DEN EirectenhandelteAmsterdani 1 AUG. 1911. Staatsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Qostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. Seriën 3.40-350 No. 2276- 10000. 5 pet. Id. 01 ld. weg) Tj.) 1898 4 pet. bl. (Nicolai Spoor- 1867-69 4 pet. ming, Amerikanen met weinig handel, Staatsfondsen prijshoudend. Maandag 31 Juli 1911, vette ossen en koeien goede aanvoer pryzen waren *oor iste kwal. 43, ae 40 ;e 36 ct per halt KG. lagere ossen, melkvee en vaarkoeien goed aangevoerd. Vette kalveren goede aanvoer ie kwa liteit 30, ae 38 en 3e 35 ct. per half KG. Stieren redelijke aanvoer, prijzen waren, voor iste kw. 31, ae a8, 3e 34 ct. pei half Kilo. De handel in vet vee goed, mnger vee stug. Prijzen eerder in 't voordeel van koopers Stieren onveranderdt. Vette kal veren slecht, prijzen minder. Obl. l-4e serie 5 f Brazilië. Funding L ning d. Obl. 1889 GROENTEN-VEILING. Dinsdag 1 Augustus. Bloemkool 1° soort van f tot f p. 100Idem 2e soort van f tot f p. 100. Wortelen f 1.50 tot f 0.p. 100 bos. Kropsla f 1.tot f 1.50 p. 100. Doperwten f 5.tot f 0.p. 100 pond. Peulen f 0.tot f 0.p. 100 pond. Knollen f 0.tot f 0.Postelein f 0.— tot f 0.per mand. Groote boonen f 1.totfO. p. 100 pond. Prinsesseboonen f 0.35 tot f 0.56 p. 1000. Komkommers (gele) f 3.tot f 6.idem, (groene) f 3. tot f 6.— per 100. Snïiboonen f 1. tot f 1.304 per duizend. Uien f 1.60 tot f 0.p. 100 bos. Roode kool cent per stuk. Sav. kool 0 cent per stuk. De Utrechtsche rechtbank heeft gisteren R. v. W., kassier te Woerden wegens verduistering van effecten ten nadeele van verschillende personen aldaar, veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf. De eisch was 11/a jaar. van alle Mantels, Costumes, Costumos-lailleur, Blouseu, Gekleede en Trottenr Rokken, Onderrokken, Jtponstoffen, zijde en verdere NOUVEAUTÉ'S tót buitengewoon lage prijzen. GOUDA. 4 pet. 1905 3 llauk- en (jrediet-iustel Hogen. Ned. Bankaandeelen dry Comp. C. v. A, d.Smeltmg&R« Co. Cert. v. v. Gew. Aand. Handels ver. „A dam" Aand. mijnbouw nyen. Ketahoen" Mijnbou- Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijr bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Trad Cy. C. v. G. Scheepvaart myen. Ned.-Am. Stoomvaan Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zet land" Preferente f Mij. „Silau" Mij. Diversen Maxwel Land Gpa Cert, v. Aand. Peruvian Corporati Lim. Cert. v. Aai Spoorwegen. Holl. IJzeren Spo< wegmij. Aai Mij. t. Expl. v. Staa spoorwegen Aai Zuid-Italiaan. Spwn Serie A-H Obl. 3 p W arschau-W eenen Hypb. Obl. 4 j Erie Spoorweg-1 Gew. Aand. Union Pacific Railrt Cy. Cert. v. gew. Wabash Gew. Aa: tPremieleeninfen. Amsterdam Aand. 3 Hongarije. Thei *-] gulirungs-Ges. 4| GELDKOERS. Prolongatie 337% pCt. Cultuur aandeelen met levendigen andel, zeer willig, ook andere Indi- che Bank aandeelen in willige stem Vorige K Koers. oer» van heden. 83»,ie 84'% 93 65 100% 90% 91% 93'/, 88 90% 94% 88"/ie 47% 104% 87% 57% 57% '213% 213 57 56'% e 79% 30% e 26 25% 79% n D 79%. 237 831 t 185% 238'/» 187% V 105 105 684 72"%„ 699 70% l. 164% t. 4 446 St 4 400 163% 448'/» 167 i. 115 L. 17 16%. L. 113% 4 1. 68 Vj U2% 1. 71% t 4% i. 10% e 10% 6 r- 1. 81 i- 1. 93 82 93 67%, 1. 212 s. 1140.- 98% 217 99 35'% 36'%, t 187 l. 15% 188'/» 15% 107'% 107% t 157% BURGERLIJKE STAND GOUDA. GEBOREN 30 Juli. Johannes Cor- nelis, ouders C. de Jong en J. S. Rijnhout. 30. Hendrikus Ignatius, ouders G. T. Steenland en M. A. R. C. de Groot. 30. Jan, ouders I. van der Velden en C. Graafland. 31. Melle ouders J. Bakker en A. de Groot. 31. Joseph Abraham, ouders H. v. d. Linden en M. J. v. Dijl. Aug. Elizabeth Cornelia Agatha, ouders C. J. van der Putte en J. G. van der Laar. OVERLEDEN 30 Juli. J. van der Valk 48 j. M. E. Ph. Steenland n. M. J. W. Feijen wed. van J. Linders 80 j. 31. E. van Ouds hoorn 17 d. 1 Aug. P. J. H. Bo- lonje gehd. met J. Punselie 60 j. TER OVERNAME AANGEBODEN een in volle werking zijnde het centrum van Rotterdam. Fr. br. motto n8mederij,} in VAN BEER- SCHOTEN'S Boekhandel, Rotterdam. De Ondergeteekende bericht zijn geachte Cliënteèle van Gouda en Om streken dat hij weder met zijn naai de eischen des tijds ingerichte gearriveerd standplaats MARKT naast de Stoom-Caroussel van den Heer Benner. Hopende door het leveren van eerste kwaliteit gebak even als vorige jaar met een druk bezoek vereerd te mogen worden. Poffertjes 15 Cent per portie Beignets 15 Wafelen 77a stuk. Bestellingen worden spoedig en franco aan huis bezorgd. Eiken avond optreden eener gunstig bekende DAMES KAPEL. Beleefd aanbevelend, van Utrecht. MARKT over do Waag. De LUITENANT-KOLONEL COM- MANDEEREND OFFICIER te Gouda zal op VRIJDAG 4 AUGUSTUS e.k., des middags te twaalf ure, te zijnen bureele aan de Varkenmarkt onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in het openbaar de levering van ongeveér of zooveel meer of minder als zal blijken noodig te zijn, gedurende het tijdvak 1 October 1911 tot en met 30 September 1912 ten behoeve van de militaire gebouwen eh inrichtingen te Gouda. De voorwaarden van levering met de wijzigingen zijn tegen den prijs van vijftien centen (f 0.15) per exem plaar verkrijgbaar bij Gebr. VAN C hage. Alleen de inschrijver, wiens prijzen voor de geheele levering het meest voordeelig zijn, zal geacht worden, voor de minste prijzen te hebben in- De ondergeteekende bericht aan zijn geachte stadgenooten dat hij met zijn geplaatst is op de MARKT tegen over het magazijn van den heer Bantzinger. Hij wensoht steeds te trachten door het leveren van uitmuntende waar en prompte en zindelijke bediening de gunst van zijn geachte medeburgers waardig te worden. De poffertjes en wafelen worden gebakken met boter geleverd door de Goudsche Melkinrichting. De prijzen bedragenPOFFER TJES per portie 14 cent, WAFELEN per stuk f cent. Alles wordt spoedig en franco aan huis bezorgd. Steeds dankbaar voor het drukke bezoek hetwelk hem in vorigen jaren zoo ruimschoots is ten deel gevallen beveelt hij zich bij vernieuwing in UEd's gunst aan. Hoogachtend, UEd. dw. dn., •aar bij de Firma de CLEEJF, te 's Graven- Nadere inlichtingen omtrent de leve ring te bekomen bij den ln Luitenant- Kwartiermeester, Bureel Jeruzalem- straat. -an de Oosiliarnn te Gouda. Het huis I cvnt 6 Kamers, Keuken en droge K> I t.*r Huurprijs 300 irolden por jaar i'e bevragen b(j J. W. 8CHOÜTKN. Ik heb last van hoofdroos. Hebt gij al eens „lilllEP" ge bruikt vroeg mij een mijner vrienden. Ik antwoordde „Waarom „Omdat dit middel mij geheel ge nezen heeft van hoofdroos. Ik meende reeds dat hier geen middel tegen be stond, maar het gebruik van een paar flacons heeft mij gebaat. Ik heb nu geen last meer van deze onaangenamo kwaal en mijn haar is glanzend en zacht geworden. Probeer het maar eens en ge zult over de uitwerking verbaasd staan." Kirep staat onder voortdurend schei kundige controle en is wettig gede poneerd. Verkrijgbaar te Gouda bij H. P. v. WIJNGAARDEN. Kleiweg 77, Coiffeur. VAN Bl'OMMESTEIN'S IN K*T is proefondervindelijk de BESTE, en volkomen ON SCHADELIJK APEIDOORN-HOLIAND. Zij. 'lie nog' 'wenschen deel te nemen aan bovenge- noemden optocht worden beleefd verzocht hiervan aan eerstondergeteekende kennis te geven uiterlijk 15 Augustus a.s. Namens de Sub-Commissie, A. J. J. YOS, Voorzitter. C. A. M. SPRULJT, Secretaris.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2