JSEL GLAZEN, HTS, handel, dres: l.E. Alter 4 Donderdag 3 Augustus 1911. No. 11626. Frisia1) en ZBiüJtexs laxxd.. Buitenlandsch Nieuws. FELILLUTOX De Ganzendoktsr. sFID-A- «r 50e Jaargnag. Gracht 269* KAC, STE WAAK- agen imeskleeding e of gedeelten «veevoeders. ed.E. ALTER J.nSKERK )UDE, ras KRAMM, en Heeren Gouda. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. ’•WTelefoon Interc. 82. XTïenvs- ezx -^.d.TT-eortezxtï.e’bleud. voor G-oixd.su ezx QzxXstxelcezx. Verschijnt dagelijks .««MM».-. behalve Zon- en Feestdagen. n de stad aan huis het (Wordt vervolgd). aan Zn*. Gouda. OD. beendermeel der voederkosten ilo 40 en 5 kilo ar Kanaries r 13, en ‘/i liter e merk rorgoed. 4 Af un ADRES. racht 269‘, IAAG. er beroemde Kerkglazen IK St. Janskerk, <lrr (tekeningen ent. BERICHT DER RABETH, wie van Beeldende 'hilder, Architect en vie van Bouwkunde '.cht. VENT. Uitgevers, Gouda ?EIT IN PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad ,1.50 Idem franco per post ....„...„1.90 r x Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange betaling, elke regel meer 6 etsRecjames Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de PostkantorenE^g^-E*SPEBA Groote letters en randen paar plaatspiimteW Jniverseelvoer) o 13 en ’/2 kilo Ten opzichte van de ontstemming welke de maatregelen der Argentijn- sche Regeering bij de Italiaansohe Regeering hebben gewekt, wordt op gemerkt, dat ook Italië een zeer streng toezicht op vertrekkende landverhui- zersschepen uitoefent. De „Koninklijke commisarissen” controleeren in Italië zelfs de buitenlandsche schepen, die Italiaansohe havens met Italiaansche landverhuizers aan boord verlaten. Dit nu is zeer nuttig en heilzaam en het is te hopen, dat deze maatregelen be stendigd en zelfs uitgebreid worden. Maar dan heeft de Italiaansche Regee ring ook geen recht zich over gelijk soortige maatregelen van de Argentyn- sche Regeering te ergeren. Zelfs al zouden deze laatste maat regelen uit een soort" van weerwraak zijn genomen, dan nog behoort men deze toe te juichen, wijl zij aan de Argentijnsche bevolking ten goede komen. J Engeland. In misschien geen stad in Engeland staan Roomschen en Protestanten zoo fel tegenover elkander als in Liverpool met zijn talrijke bevolking van leren. Maandagavond kwam het weer tot kloppen. Er werd een vergadering van Protestanten gehouden, maar de Roomschen waren in de zaal blijk baar in de meerderheid. Zij bestormden de verhooging, haalden de sprekers er af en sleurden ze mee naar buiten. ie der metho de. Voederfaoriek RÏSIA. Enkhuizen. 'baar bij HH.: S, Wydstr&at. LD, Veerstal. zullen onder aanvoering van lord Halsbury in elk geval tegen de Veto- wet stemmen en nu is juist het lastige in de kwestie dat van de overblijven- den een kleine 200 leden niet be kend is, hoe zij ten slotte hun stem zullen uitbrengen. Het is begrijpelijk, dat de regeering met deze cijfers voor oogen niet zeker is van een overwin ning en daarom schijnt zij vau plan geweest te zijn een klein aantal libe rale peers te doen benoemen door den koning. Hiertegen schijnen echter een aantal volgelingen van Lansdowne te hebben geprotesteerd. Zij verwachten blijkbaar door hun onthouding de ge- heele peer-schut te kunnen voorko men. Mocht de regeering haar voor nemen tot benoeming v^n een aantal liberale peers toch ten uitvoer willen brengen, dan is het niet onwaarschijn lijk, dat een aantal van Lansdowne’s volgelingen zich bij de „laatste schan- sers” voegt. Dit zou de regeering noodzaken tot een benoeming van liberale peers op groote schaal. Waar schijnlijk wil zij echter lord Lansdowne den tijd laten zich te bedenken, van daar uitstel van de behandeling tot Maandag a.s. m Bouw- enWo- de Spieringstraat uur vergadering ie van Armenzorg, rein Boelekade, ng voor Algemeen age de S. D. A. P. wp geregeld tgdig en ontvangen van aten, vermakelijk- «e dan in onze u 1,” antwoordde zij op ernstigen [ij dacht een oogenblik na, hij begon te spreken terwijl nu en dan een bijna on- idhoeken Nog eens de Veto-wet. Het was aanvankelijk ons plan niet vandaag nog eens ons overzicht te wijden aan het wetsvoorstel, dat En geland reeds zoo lang in rep en roer brengt, maar verschillende omstandig heden noodzaken ons van ons voor genomen plan af te wijken. Naar de vroegere berichten te oordeelen, zou de Veto-wet nog in deze week, van daag of morgen, opnieuw in het La gerhuis ter sprake zijn gekomen. Thans echter komt het bericht dat die behandeling nog is uitgesteld tot volgende week Maandag. De reden daarvoor is, dat de besprekingen tus- schen minister Asquith en lord Lans downe, waarover we gisteren schre ven, nog niet tot een resultaat hebben gevoerd. Die onzekerheid over de houding der lords is niet gebleken tijdens de besprekingen, maar uit een brief door lord Lansdowne aan graaf Oamper- down gericht. De bedoeling van de regeering was dat de „goedgezinde” lords zich niet enkel van stemming zouden onthouden bij een vernieuwde behandeling van het ongewijzigde ontwerp in het Hoogerhuis, doch men rekende er op, dat zoo noodig de Lansdownianen desnoods vóór het ontwerp zouden stemmen, wanneer bleek dat het aantal „laatste schan- sers” te groot was voor de liberale minderheid uit het Huis.' Nu deelt lord Lansdowne in zijn brief aan graaf Camperdown mee, dat hij wel geneigd is zich te onthouden, doch, voegt hij er aan toe, „voor een juiste appre ciatie zij nog gemeld, dat ik in geen geval voor de regeering zal stem men. Waarschijnlijk is de heer Lans downe benauwd geworden ook een standje van de Observer te krijgen, zooals dit is toegedeeld aan enkele lords, o. a. lord Winchelsea, die zich bereid verklaard hadden, desnoods voor het ontwerp te stemmen. Wie nu de stemmencijfers voor het Hoo gerhuis van te voren eenigszins na gaat, komt tot de conclusie, dat ont houding alleen de regeering niet kan redden. Op een totaal van 631 leden van het Hoogerhuis hebben er zich ongeveer 325 bereid verklaard lord Lansdowne te zullen volgen. Van de overblijvende 306 leden zijn ongeveer 70 liberale lords. Ruim een 40 leden eenigzins klagende stem, „nu moet zij sterven voor ons.” „Voor jou zou zij het misschien graag gedaan hebben,” antwoordde hij. Zij schudde het hoofd. „Zonder er acht op te slaan, dat een eend toch zekör wel anders gevoelt dan een mensch, zou ook een mensch zoo maar niet voor een ander willen sterven. Sterven van hartzeer, ja, maar geslacht en gebraden worden, neen.” Gustaaf wilde luide lachen, maar hij bedwongzichjOmdatMarie zoo’n zwaar moedig'gezicht zette. „Dus jij zou je ook niet laten bra den voor het meest beminde wezen vroeg hij. *VT J 1 1 „Neen, toon. Hj waarna hem zoo merkbare glimlach om de mom speelde. „Stel je eens voor, Marie, dat jij en ik met een groot gezelschap een reis naar Afrika ondeenamën en in de han den van menscheneters vielenals voorwaarde voor de invrijheidstelling der anderen eischten dezen nu een uit het gezelschap voor hun maaltijd op. Men trok nu natuurlijk het lot en het lot viel op mij. Je moest er nu getuige van zijn, Jjoe men mij met de grootste zorgvuldigheid slachtte, lardeerde en braadde.... zeg ereis, wat zou je dan wel denken Zou je denken goed zoo, hij heeft me dikwijls geërgerd of zou‘je denken het is toch eigenlijk jammer van den kaerel!” Opgewonden had zij naar hem ge luisterd hij zag, dat zij zich het ge- heele tafereel levendig voor den geest stelde haastig sprak zij „Ik zou naar den hoofdman gaan en zeg gen Slacht mij asjeblieft „Ei zoo, ei zoo,” riep Gustaaf op zegepralenden toon uit, „je hebt toch zooeven gezegd, dat de eene mensch zulks niet voor den anderen deed.” „Ja, zie je.” meende zij aarzelend, „als het alleen slachten was, zou het niet zoo erg zijn, maar dat lardeeren en braden, zie je, dat is ontzettend. Ik zou daartegen weliswaar niets kun nen doen, als ik dood was, maar ik zou toch niet graag willen hebben, dat aan mijn nadenken lardeeren en braden verbonden was.” Hoezeer hij er zich ook tegen ver zette glimlachen moest hij. „Zie je welje zoudt lachen om mgn offerdood,” riep zij een weinig uit haar humeur; op zwaarmoedigen toon voegde zij er bij „En eigenlijk verwonderdt mij dat volstrekt niet. Het is met de rechtvaardigheid in door een zonnesteek getroffen in ver schillende deelen van hpt het land, waarvan verscheidene met doodelijken afloop. Ook een groot aantal soldaten werd door de hitte getroffen. In ver schillende openbare gebouwen wordt ’s middags 12 uur vrij ,af gegeven tot dat de groote warmte eenigszins is verhinderd. In Vlaanderen sterft het vee in de stallen. In de Provincie Namen (Namur) moesten de werklieden in de steen groeven het werk staken daar de ge reedschappen hen in de handen als het ware branden. In verschillende werkplaatsen werkt men alleen des nachts. In de glasblazerijen evenwel wordt het werk trots de hevige warmte die een hoogte van 70 graden bereikt, voortgezet. In de Textielfabrieken te Wetteren nochthans moest het werk onderbroken wordert bij gebrek aan water. De rivieren en waterstroomen drogen overal uit. De visschen bezwij ken dientengevolge. Dinsdag brachten onweersbuien groote verwoesting aan op het Bel gische kustland. De schade is aan zienlijk, een tiental huizen werd door den bliksem getroffen. i In Ostende ondervindt het verzenden van visch groote vertraging door ge brek aan ijs, aangezien de hotels en* restaurants enorme hoeveelheden van dit latste gebruiken. 4, Italië. Dozer dagen werd ber-cht, dat de Italiaansche Regeering tot nader orde de landverhuizing naar Argentinië had verboden, wijl de Argentijnsche Re geering een en al streng sanitair toe zicht oefende op Italiaansch landver huizers. Indien dit geschil tusschen beide landen niet spoedig wordt bijge legd, zoodat het landverhuizersverkeer tusschen Argentinië en Italië weer ongestoord zijn gahg gaat, zou dit voor beide landen groote nadeelen kunnen hebben. De landverhuizing uit Italië was voor Argentinië zeer nuttig, omdat het daardoor de noodige arbeidskrachten kreeg. Maar ook Italië trok er voordeel van, omdat de Italiaansche landver huizers in geenendeel hun land voor goed verlieten, doch na korten tijd weer in hun vaderland terug keerden. De meesten hunner konden nadat zij aldus eenige malen de reis heen en weer hadden gemaakt, ten slotte in Italië van hun in Argentinië overge spaard geld rustig leven. Mexico. De afwikkeling der zaken in de, zoovele maanden door burgeroorlog geteisterde, republiek gaat niet zóó vlot, als de tegenstanders van het Diaz-regime wel hadden gehoopt en verwacht. Behalve politieke onlusten van dikwijls bloedig karakter, komen ook stakingsonlusten herhaaldelijk voor. Zoo wordt dd. gisteren uit El Oro gemeld, dat stakers van JeEspe- ranzamijn in botsing zijn geweest met de gewapende macht. De stakers hadden gedetineerden bevrijd uit het huis van bewaring; en de troepen schoten met scherp, waarbij 9 personen gedood en 32 ge kwetst werden. Ook de werklui der Mexico-mijn staakten, terwijl die der El Oro-mijn het voornemen koesterden, gisteren het werk neer te leggen.- De staking gaat om looneischen. Er waren Dinsdag 4000 stakers. De buitenlanders in El Oro hebben vrouwen en kinderen naar Mexico j (stad) gestuurd. Amerika. Maandag is te New York een begin gemaakt met het werk van den aan leg van het grootsche net van nieuwe kokerlijnen voor electrische tractie, waarbij een bedrag van 500,000,000 gulden zal worden verwerkt. Er zal 225 K M. tunnelspoor worden gelegd. Het reuzenwerk zal, hoopt men, in 5 jaar voltooid kunnen zijn. strijd, maar wij menschen willen de doóden, die wij beklagen, met een poëtisch waas bedekt zien en daarom verzetten wij ons tegen verschillende wijze van sterven, die ons belachelijk of verachtelijk voorkomen. Men ver acht degenen, die zich ophangen dom genoeg hen, die zich zelven doodschietenhet is lang niet onver schillig, of iemand door een stuk ge schut of een mestkar overredfh wórdt of iemand in de zee of in een gier- kuil verdrinkt en toch hebben allen hetzelfde geleden en zijn allen gestor ven. Met verwondering had Gustaaf het meisje aangezien. „Je bent van top tot teen een filo soof geworden,” zeide hij. „Ik heb in den laatsen tijd veel na gedacht en dan roert men velerlei zaken aan,” antwoordde zij. „Als meisjes nadenken, hebben zij harteleed,” hernam hij ernstig. „Wel, wel, meen je, dat wij meisjes zulke oppervlakkige schepselen zijn riep zij opgewonden uit. „Wij kunnen toch ook wel over de ongerechtigheid van het lot en van de menschen na denken." „Ja, van de menschenzeide hij met een diepen zucht. „Zij zijn dik wijls onrechtvaardig, vooral in hun Oostenrijk-Hongarije. In de gemeente Sero in het Hon- gaarsche comitaat Oedenburg heeft gisteren een brand gewoed, waardoor de grootste helft der gemeente in de asch is gelegd. Honderd en zestig huizen zijn geheel afgebrand. De brandweer uit de omliggende plaatsen stond aanvankelijk machteloos wegens watergebrek. Belgie. De hevige hitte maakt steeds grooter aantal slachtoffers in België. Gisteren werden wederom een tiental personen 32) „Ja, dat zijn wij,” bevestigde Gus taaf op ernstigen toontoen zij niet antwoordde, zeidde hij„Zeg ereis, Mimi, ik zal je helpen plukkengeef mij je lievelingseendik zal het beest met gevoel plukken.” Zij keek hem wantrouwend aan daar zijn gelaat echter een ernstige uitdrukking bleef bewaren, zeide zij niets meer dan„Je hebt je beste pak aan, je zou je vuil kunnen maken „Je kunt me immers je boezelaar kenen.” „Dien heb ik zelf noodig, maar” zij keek in het schuurtje rond en riep daarna vol vreugde uit„Daar hangt L van Christiaan, dat kan je oordeel over anderen zij letten slechts op het uiterlijk zonder naar de be- weegggronden van eene handeling te zoeken. En als men dan vervolgens bemerkt, dat men onrechtvaardig be oordeeld wordt, is dat zeer krenkend.” Hoe.... hoe meen je dat?” vroeg zij hem met een vorschenden blik aan ziende, „Heeft iemand je gekrenkt „Dat vraag jij nog? Voel je je in het; geheel niet schuld^?” Zij zette groote, oögen op. „Ik?” vroeg zij op verbaasden toon. „Natuurlijk jij hernam hij, zonder den blik op te slaan en ijverig pluk- kefid aan zijn eend. „Maar wat heb ik je dan toch ge daan riep zij, „Gedaan?” herhaalde hij. „Gedaan heb je niets, maar heel wat nagelaten. Je hebt meegedaan, als wij ons met elkander onderhielden je waart niet eens een beetje lief tegen mij je hebt me niet zooals vroeger een door jou aangebeten appel gegeven; in oen woord je was afschuwelijk.” „Maar Gustaaf," zeide zij bedeesd en zichtbaar neergedrukt door het gewicht der tegen haar uitgebrachte beschuldigingen Duitsohland. Een vreeselijke boschbrand, die sinds Zondag gewoed heeft en ongeveer 700 morgen bosch heeft vernietigd, kon Maandag in den loop vati den dag worden gebluscht. Het was echter niet mogelijk de uitbreiding op de veende rijen te verhinderen. Tot nog toe waren alle pogingen om den meer en meer zich uitbreidenden brand te be perken vruchteloos. De brand nadert tot het dorp Plessa, dat niet ver van de Sachsische grens ligt en heeft reeds alleenstaande wo ningen buiten het dorp bereikt, waar van de bewoners zijn gevlucht. Militairen en alle bewoners van de omliggende plaatsen zijn aan het werk om het vuur meester te worden. Portugal, Ongeregeldheden te Lissabon. Gistermiddag hebben zich voor de Kamer 500 socialistische arbeiders ver zameld, om te protesteeren tegen de steeds stijgende prijzen van de olie, tegen het stelsel van het president schap en tegen de grondwet. Zij trachtten het gebouw binnen te dringen, omdat zij niet werden ver hoord, maar werden door de politie tegengehouden. De ministers Relvas en Canaacho werden uitgefloten en het kamerlid Macieira werd afgeranseld. De cavalerie heeft het Kamerge bouw afgezet. De stad is rumoerig. Perzik. De toestand. Sardar-Zaffar en Sardar-Ajinek zijn aan het hoofd van 1000 Baktiaren- ruiters en een gelijk aantal infante risten en vrijwilligers naar Koerdistan opgerukt tegen Salar-ed-Daouleh. Ook Emir-Nezam is meteen duizend- tal manschappen tegen Salar-ed- Daouleh opgerukt. De president Minister Samsam- es-Saltanen heeft zijn te Parijs ver- toevenden broeder Sadar-Assad ge seind, dat de Baktiaren zijn besloten tot den laatsten man tegen den ex-Sjah te strijden. Deze laatste heeft intusschen, naar het laatste, niet nader bevestigde be vestigde bericht luidt, Asterabad ver laten en zich met onbekende bestem ming te Gumesjepe ingescheept. De Russische en de Engelsche gezapt richtten gelijkduidende nota’s tot de Perzische Regeering, waain de Engel sche en de Russische Regeering erken de schort aandoen.” Hij stond op en deed de grove, donkere schort voor, waarna hij op de mand toeliep. „Welke zal ik nemen?” vroeg hij. Zij gaf hem een sneeuwitte eend in de hand. „Die heb ik verpleegd, toen zij haar pootje gebroken had,” zeide zij met 60UD8CHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijspummei* f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing vari-^5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames £0^0 per regel. idenjiaar plaab^ui...

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1