Seizoen Opruiming Bin.xx©rLlaxi.d.. Gemengde Berichten. POLITIE. Stadsnieuws. WV™S*Td «04 Cab™, Het Poortje of de Duivelin Kruimelburg-. Ingezonden GROENTEN- VEILING. ALLERLEI. Laatste Berichten, Belangrijke Mantels, Costumes, Costumes-tailleur, lllonseu, Gekleede en Trotteur Rokken, Ouderrokken, Jnponstoffen, zijde D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant KI foetenh*ndelteAinst#rd»ui BURGERLIJKE STAND as 91% - - - non, <lat de voormalig© Sjah go©n aan spraak meer kan maken op zijn pen sioen, bijaldien hij naar Perzië terug gekeerd is, „ondanks de door beide regeering herhaaldelijk tot hem ge richte aanmaning om zich van politieke agitatie te onthouden." Verder verklaren de beide Regee ringen, dat zij, daar Mohammed Ali zich thans op Perzisch grondgebied bevindt, niet kunnen tusschenboide komen, of zich in het tegenwoordige geschil partij kunnen stellen. den knevel. Hot bevond zich onder een afkomend houtvlot. Gisternacht is onder Uden de boeren woning van Ger. van Geffen door het inslaan van den bliksem afgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. Gisternacht is te "Wijk, bij Hensden, de bliksem geslagen in de hofstede van den heer J. G. v. d. Boek, welke go- heel door brand werd vernield. De Verjaardag van H. M. de Koningin Moeder. De traditie getrouw is de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder te 's-Gravenhage gevierd met volksfeesten in den Koekamp, welke gevolgd wer den door een vuurwerk in het Malie veld en de gewone illuminatie voorts was er parade, de trams hadden weer den vlaggetjestooi aan den bengel, terwijl op de Prinsegracht weer een „kleine kermis" was opgeslagen. Er werd veel gevlagd. De parade op het Malieveld welke met het oog op do hitte reeds te 9 uur gehouden werd had het gewone verloop. De gouverneur der residentie, generaal De Meester, inspecteerde de parade, waaraan de grenadiers en ja gers, de veld-artillerie en huzaren deelnamen. I Een schitterende avond beplotft den feestdag. 'tWas volkomen (windstil, en dientengevolge slaagden do ver lichtingen voor openbare e/i enkele particuliere gebouwen en hotels buiten gewoon .goed. Voor de departementen van algemeen bestuur en het gebouw van het provinciaal bestuur enz. waren de gewone illuimnatiën aangebracht. De windstilte, die de verlichtingen ten goede kwam, was voor het vuur werk in het Malieveld minder gunstig, daar de rook bleef hangen en dienten gevolge do stukken minder goed uit- kwamon. De decoratie, bestaande uit den datum 2 Augustus 1911 in dia- mantvuur, omgeven door een lauwertak van gekleurd, licht, geflankeerd door brillante pauwenveeren. werd luide toegejuicht, evenzoo de slotdecoratie, bestaande uit, een colonade, waarin de woorden „Hulde aan de Koningi Moeder" in diamantvuur. Tal van autoriteiten, onder wie do commissaris der Koningin in Zuid Holland, baron Swoerts de Lafidas, waren bij de ontsteking van het vuur werk tegenwoordig. Op verschillende plaatsen in do stad werden concerten gegeven, en overal heerschten buitengewone drukte en feestvreugde. Bij de trekking der Itka-loterij te Amsterdam is de eerste prijs, een villa te Baarn, gevallen op no. 91874, de tweede prys, een ameublement, op no. 33750. Gisternacht tusschen 10 en 3 heeft boven 's Jtertogenbosch en omstreken een zeer zwaar onweder met hevigen slagregen zich ontlast. Door het hemel vuur werden enkele huizen in de stad beschadigdgelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Overal om de slad zag men op verschillende plaatsen vuurgloed. Als gevolg van het onweder te Boxtel zijn de beide boerenhoeven van L. Bergmans en J. Van Uden door het hemelvuur in brand geraakt on geheel met inboedel en vee in de vlammen opgegaan. Al te natuurlijk. Een jonge dame te Londen zou naar een gecostumeerd bal gaan als... Chineesch "dametje. Het kostuum werd tot in de kleinste bijzondorheden nauw keurig nagemaakt en ter volmaking moest qr een echte pruik uit de Oost komen. Die aankleeding was echter al te natuurlijk. Want kort geleden kr& de jonge dame een vroenlde plew| haar voorhoofd, waaruit een specia teit lepra diagnoseerde. Het arme meisje is in een lepra-kolonie opge- Bij het verlaten van het kantoor der Rotterdamscho Bankvereeniging bemerkte de civielingeniour J. H. Roest van Limburg gisterenmiddag, dat hem een portefeuille ontroofd was met f 1200. Q Gisteren is uit do Merwede nabij de Tolsteeg te Sliedrecht het lijk opge vischt van een ongekleed, onbekend man, ongeveer 30 jaar oud, met don kerblond, kort geknipt haar en blon GEVONDEN VOORWERPEN. Op eiken werkdag, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, zijn aan het bureau van politie alhier, inlichtingen te bekomen omtrent fie navolgende aldaar gedeponeerdo gevonden voor worpen Lenige sleutels, een bascule en oen bank van leening briefje. Voorts zijn te bevragen Een schaartje bij II. Rudolfs Nobel- straat 3, een kajf van een fietslantaarn bij D. van Hensbergen Gouwe 159, eén horloge ketting bij D. Holman Ridder van Catsweg 136, een rozen krans bij G. Kramp IJssellaan 107, twee rollen touw bij A. van Geloven, Tuinstraat 59, een zilveren armband en een rozenkrans bij L. Ponsioen Kleiweg 35, een étui by T. v. Velzen Erasmusstraat twoe fietssleutels en een oliespuitje bij A. Steenwinkel, Boomgaardstraat 51, een kinder hals ketting bij J. Balgooij Groonendaal 51, een rozenkrans in étui bij G. Bontekoe Naaijerstraat 23, een haarspeld bij L. Leeuwen Keizerstraat 58, oen vulr penhouder bij J. Potharst Kleiweg 94, een blauwe kiel bij A. Boot Singel straat 9, oen portemonnaie met in houd bij N. de Jong Ridder van Cats weg 160, een paar kinder kousjes bij Reparon Raam 35, een vrouwenzak met inhoud bij van Loon Vlaming straat 33, een zilveren broche bij J. Hoonhout Graafflorisweg2a, een rozen krans bij Kuis Cornelia Ketolstraat 57, een koralen halsketting bij D. de Jong Boschweg 11, een gouden ring bij J. Gerritsen Achter de Vischmarkt een zilveren ring bij A. Zwanenburg Nieuwehaven 14, een zakdoek bij Beun Karnemelksloot 134, oen portemonnaie met inhoud bij G. v. Tilburg Lange Tiendeweg 41, eenig geld bij J. van Leeuwen Spieringstraat 4, een kinder boezelaar bij de Mol Groenendaal 76, een balk bij Reurings Bockenbergstr. 18, een portemonnaie* met inhoud bij W. Kastelein IJssellaan 11, vijf boeken bij O. v. 't Hof Ridder v. Catsweg 4 een insigne bij J. Ouwersloot Goeian- verwellendijk een fietspomp bij E. v. Straaten Raam 47, een hond bij W, Flux Bogen 13, twee schoolschriften bij B. Lugthart Karnemelksloot 15, een sponsendoos bij J. de Jong Var kenmarkt 17, een schepemmer C. Oostenrijk Raam 12, een zilveren arm band bij C. Verkloij Bloemendaal 46, oen hond bij J. Groenendaal Spoor straat 49, een sleutel bij W. Imholz Achter de Vischmarkt 76, een porte monnaie met inhoud bij C. de Jong Bockenbergstraat 8, een ceintuur bij O. de Jong Bockenbergstraat 8, een gouden dasspeld bij T. Maasland Zeu genstraat 8, lijn touw bij Gravenstein Karnemelksloot 11, p irtefeuille en een boekje bij v. il. San den Lange Tien deweg 29, een broche bij D. Hoogen- doorn Raam 296, een bill in étui bij A. Koelmans Vrouwenstoog 35, een ceintuur bij G. W. v. Drie-ten Turf markt 60, een duimstok bij L. de Boom Slapperdel 4, een vrouwenzak met inbond bij O. Engolbrecht Gouwe 214, oen big bij Gebr. Dercksen fabriek Karnemelksloot, een paar dames hand schoenen bij G. Cats Wilhelininastr. 58, een zilveren broche bij J. J. van Duuren Varkenmarkt 16, een nikkelen horloge bij A. Zuidam Raam 370 twee aardappelmanden bij A. Snoei, Snoijstraat 25, een hond bij C. van Dijk Adriaan Vlackstraat, oen duif bij J. v Es P.C. Bothstraat 37, een por temonnaie met inhoud by J. de Grnil Ridder van Catsweg 110, een sleuteltje T ^by D. v. Oort Bogen 37, een dames- faortemonnaie bij de Mol Groenendaal 27, een gouden oorbelletje bij M. Wie- zer Raam 193, een zilveren insigne bij E. Polderman IJssellaan 53, een goud ringetje bij v. Veen Looijers- poortje 7, een witte vrouwenzak bij B. Rond Kuiperstraat 4, een schaar bij P. Verkerk Boomgaardstraat 21 een dasspeldje bij M. Verhart Nieuw- steeg 6, een zilveren broche bij E. v. Achooij Gonwe 199, een dames horloge bij J. v. Rijn St. Anthoniestraat, een parapluie en een mandje by Busch Markt, een portemonnaie bij C. Jansen Tuinstraat 27, een hamer bij Schoon- derwoerd Turfmarkt 91, twee witte zakdoeken by J. de Jong Jtattensingel 12, een blouse bij Mej. van Meu^ Markt 71, een konijn bij J. SnelGeu- zenstraat 24, een broche bij J. Zanijkd Boomgaardstr., een zakje met ^aard appelen bij H. J. Boekamp P.C. Both straat 32, een koralen hal ik» t ting bij G. J. Gerritsen Oosthavon 10, twee loten (Staatsloterij) bij G. Kooijman Karnemelksloot 97, een broche bij M. van Gelder Rotterdamschen dijk 19, een rozenkrans bij H. Bloemendaal Graaf van Bloisstraat 22, een kinder kraagje bij B. de Jong Ooathaven 31, een ceintuur bij L. Klein Cornelia Ketelstraat 41, een ceintuur bij Des- sing Oosthaven 7, een zilver kettinkje bij B. v d Bergh' Reeuwijksche Ver laat, oen parapluie bij P. den Hertog Kattensingel 13, een koralen halsket ting bij J. Licht Erasmusstraat 3, een koper gewicht bij M. v. Loon Keizer straat 1)8, een gezangenboekje bij P. W. Kaptein Derde Kade 48, een broche bij L. v. d. Klein Boomgaardstraat 98, een halsband bij N. Plomp kar nemelksloot, een medaillon met por tretten bij G. D. Koopmans Lange Tiendeweg 37, een duif bij J. J. v. d. Togt Oosthaven, een mes bij Wed. Faaij Raam 326, een medaillon mqt portret bij Muijlwijk Turfsingel 60, oen portemonnaie met inhoud bij de Jong Wilhelminastraat 48, een pet bij H. Stoppelenburg Boelekade 177, een haarkam bij A. v. Os Kleiweg 73, een hooihark bij Kok Doelenstraat 8, een koralen halsketting bij Rietkerk Jaagpad 26, een kinderzakje met in houd bij Groenenweg Raam, een me daillon met portret bij Mej. Boot Groenendaal 63, een zilveren armband bij C. G. de Groot Ridder van Catsweg 155, een vaarboom bij L, de Boom Slapperdel 4, een mes bij de Wed. Kastelein Geuzenstraat 39, een zilver dameshorloge bij II. Tersmitten Peper straat 72. Gouda, 5 Juli 1911. De Commissaris van Politie. A BERTHEUX. GOUDA, 3 Augustus 1911. Aan de Raadsleden zijn do volgende ingekomen stukken toegezonden Gouda, 26 Juli 1911. Voor de benoeming van eene btug- wachtster der ophaalbrug over het water van de Nieuwe Haven bij de Gouwe, ter voorziening in do vaca ture ontstaan tengevolge van het'aan den brugwachter P. B. van den Broek op zijn verzoek verleend eervol ont slag, liebben wij de eer voor te dragen I. AALTJE ROOSEBOOM, huis vrouw van H. den Boggende, brug wachter der Jan Kattenbrug; II. GEERTRUIDE MARIA LEEF LANG, huisvrouw van H. Engelhard, brugwachter van de Nonnenwaterbrug. Gouda, den 26 Juli 1911. De Gezondheids-Commissie heeft bi, hare missive van 8 Juli 1911 no. B, waarvan afschrift hierbij is gevoegd, onze aandacht gevestigd op den toe stand waarin de woning aan de Tuin straat no. 3, verkeert. Deze woning heeft een niet beschoten dak, natte muren, slecht privaat, en is het per ceel bouwvallig. De Commissie is van meening dat dit perceel onbewoonbaar is en niet door het aanbrengen van verbeterin gen in bewoonbaren staat kan worden gebracht, zoodat het onbewoonbaar behoort fe worden verklaard. Uit het van onzentwege ingestelde onderzoek is ons gebleken dat de toe stand zóó iB als door de Gezondheids- Commissie wordt opgegeven. Ons met hare zienswijze vereenigende hebben wij de eer Uwe vergadering voor te stellen het volgende besluit te nemen De Raad der gemeente Gouda, Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders dd. 26 Juli 1911 no. 73; Overwegende, dat de woning aan de Tuinstraat no. 3, kadastraal bekend in sectie C no. 1262 ter bewoning ongeschikt is en niet door het aan brengen van verbeteringen in bewoon baren staat kan worden gebracht; Gelezen het advies van de Ge zondheids-Commissie dd. 8 Juli 1911 no. 27 B Gezien Art. 18 der Woningwet; Heeft besloten: De bovenbedoelde' woning aan de Tuinstraat no. 3 onbewoonbaar te ver klaren met last tot ontruiming daar van binnen zes maanden te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voor ziening zal zijn verstreken of het be sluit tot onbewoonbaarverklaring zal zijn gehandhaafd. Gouda, den 26 Juli 1911 De Gezondheids-Commissie heeft bij schrijven van 8 Juli jl. No. 41 B, waarvan een afsohrift hierbij wordt overgelegd, onze aandacht gevestigd op de woning aan de Boelekade No. 63. Volgens haar rapport heeft het per ceel eene hoogte van slechts 2.20 M., onvoldoende verlichting, natte muren, een privaat, dal rechtstreeks afvoert op de sloot, terwijl de vloer van de woon- tevens slaapkamer lager ligt dan het aangrenzend terrein, een borst wering niet aanwezig is, het perceel geheel verzakt en het onderhond bin nenshuis slecht zoomede de bewoning zeer vnil is. De Commissie is van meening dat de woning niet door verbeteringen in1 bewoonbaren staat kan worden ge bracht, weshalve zij ons in overwe ging geeft de onbewoonbaarverklaring daarvan aan Uwe vergadering voor te dragen. Uit het van onzentwege ingesteld onderzoek is ons gebleken, dat het meerendeel der door de Commissie aangeduide gebreken door opvolging van onze aanschrijving van 6 Novem ber 1906 No. 167 reeds zijn wegge nomen, terwijl de verlichting vol doende mag heeten. Het komt ons voor dat in afwijking van het gevoe len der Commissie in do bestaande jebreken alseen lage zoldering, on- leschoten dak en slecht onderhoud, zeer wel zou zijn te voorzien en dat wel degelijk veranderingen en verbe teringen kunnen worden aangebracht om de woning geschikt te maken ter bewoning. Ingevolge het voorschrift van art. la, tweede alinea, der Woningwet, hebben wij de eer Uwe Vergadering uit te noodigen omtrent het al of niet on- bewoonbaarverklaren van het perceel aan de Boelekade No. 63, eene beslis sing te nemen, terwijl wij haar op grond van het boven medegedeelde meenen in overweging te moeten ge ven niet over te gaan tot de onbe woonbaarverklaring van die woning, maar ons in de gelegenheid te stellen den eigenaar krachtons artikel 14 der gemelde Wet aan te schrijven de in overleg met de Gezondheids-Commis sie noodig geoordeelde verbeteringen aan te brengen. Gisteren slaagide te 's Gravenhage voor het examen akte Engelsch 1. o den heer M. J. Zuijdam alhier. Zaterdag a.s. zal het Geheelont houders-kinderkoor Neen nooit alhier met geleide een uitstapje maken naar den Haag, alwaar de kinderen tot Maandagavond te gast zullen zijn bij de Geheelonthoudersclub „Kinderge luk" aldaar. Er zal vergunning worden gevraagd om de kleinen met muziek van het station te halen. Zondag zal dan een wandeling worden gemaakt door de Btad en de Scheveningsclio Boschjes en Maandag door het Haagsche BoBch. Zondagmiddag zal er in Concordia op het Hooge zand aldaar een feestje worden gegeven, waarvoor door eenige magazynen belangeloos-een en ander wordt beschikbaar gesteld. Wij herinneren er nog even aan dat de Nederlandsche Tooneelvereeni- ging hedenavond zal opvoeren „Be schuit met muisjes van Herm, Ileijer- mans Jr. en morgenavond tot besluit een tweede voorstelling zal geven van Sara Burgerhart. Gezelschap Stoel en Spree. In de welingerichte Schouwburg- Loge op de Boelekade, waar nu de Neaerlandsfche Tooneel-Vereeniging voorstellingen geeft, zullen Zaterdag 5, Zondag 6 en Maandag 7 Augustus drie voorstellingen worden gegeven door het Gezelschap Stoel en Spree. Zaterdag 5 Augustus wordt een op voering gegeven van „Jan Smees", Kinderen van het „Fort van Sjakóo Succes-stuk uit het volksleven in 7 bedrijven naar de bekende novelle van Justus van Maurik, vrij bewerkt door M. Spree. De 12-jarige Jeanne Spree vervult hierin de titelrol, terwyl de heer Spree optreedt als Hein Smees, bijgenaamd „de natte". Zondag wordt opgevoerd „De Graaf van Monte-Cristo" Romantisch drama in 9 tafereelen naar den beroemden roman van Alex. Dumas, met den heer Spree als Edmond Danèts Stuurman, late Graaf van Monte-Cristo. Maandag 7 Aug. gaat als afscheid voorstelling het meesterwerk van Vic tor Hugo „De Ellendigen" (Les Misó- rable8), drama in 8 tafereelen, met den heer Spree als Jean Valjean. Ongetwijfeld hebben de heeren Stoel en Spree zich niet over gebrek aan belangstelling behoeven te beklagen, daar deze drie stukken, tot de beste van hun repertoire behooren. winkel, geadresseerd aan zijn loop knecht en afkomstig van P. K., waarin tond„Als hij in de gaten krijgt dat ik boeken heb meegenomen, moet je waarschuwen." De heer N. gaf kennis aan de po litie, deze zond een rechercheur naar Gouda en die vond op de kamer van P. K.postpapier, boeken, potlooden, >ennen, hangers, lum, inkt briefkaart- formulieren enz., alles bij den heer N. gestolen. P. K. heeft bekend. T. GASCONTROLE. 3 Aug. 1911, 3 uur namiddag. Druk 41 m.M. Lichtkracht 13.73 Kaarsen. Voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Waddinxveen is ook door Ds. H. A. Heijer te Renkum bedankt. Boskoop. Naar men verneemt zal Dinsdag 15 Aug. de Boskoopsche Gemengde Zangvereeniging te Leiden op „Musis" een uitvoering van Oud- Hollandsche en andere Koorwerken komen geven, terwijl de heer J, Noest (fluit) en jhr. A. Rappard (viool) als solisten zullen medewerken. Bij gunstig weder, zal dit concert in den tuin worden gegeven, wat niet weinig het effect verhoogen zal. De boekhandelaarsbediende P. K. was van den heer Nolthenius te Haar lem verhuisd naar den heer Den Her tog, te Gouda. Voor een paar dagen vond de heer N. een brief jin zjjn Gisteravond ging bij de Ned. Too- neelvereeniging bovengenoemd blijspel in 5 bedrijven en een voorspel van Frederik van Eeden. Om half acht begonnen, werd met zeer korte tus- schenpoozen het stuk vertoond, zoodat we om half tien weer „op straat" ston den. Met het oog op de hooge tempera tuur der laatste dagen zeer gewenscht. In „het Poortje" heeft Fred, van Eeden, hoewel nog zeer jong, toen hij het schreef hij was pas 23 jftar en nog student blijk gegeven de men- schen zeer goed te kennen. Het ge- heole stuk is gebaseerd op deze ge- gedachte, dat de meeste monschen wanneer hun ëigenbelang in het spel is, tot allerlei in staat zijn. Het was het sterk in hem oplevend w woel voor realiteit trouwen.8 eeii algemeen verschijnsel na 1880 dat van Eeden er toe bracht, dit stuk te schrijven. De menschen echter, ja zelfs de artisten van dien tijd wilden er niet aan. Zooveel succes als van Eeden's eersteling „Frans Hals" had gehad, met zoo weinig welwil lendheid ontving de tooneelwereld dit tweede stuk. „Het Poortje" werd door de Kon. Vereeniging Het Ned. Tooneel geweigerd. Pas na 1890 als de revo lutionair© etrooming in de literatuur zich heeft baan gebroken, kwam ook voor „het Poortje" een botere tijd aan en in 1897, 14 jaar na de ver schijning werd het voor het eerst ge geven. Het stuk voldeed en niet alleen toen, maar ook thans heeft het publiek het welwillend ontvangen. Reeds na het voorspel had de Tooneel- vereeniging een krachtig applaus in ontvangst te nemen. We gelooven niet te veel te zeggen, wanneer we dit in het bijzonder op rekening van den heer van Praag stellen. Zijn geheele vertolking zoo wel van den Mephisto-rol, als van Qoudkater, den antiquair, was artis tiek. Ook als Goudkater bleef hij het duivelstype van door twist en tweedracht stoken eigen voordeel behalen zuiver weergeven. Voor die vertolking onzen lof. Wanneer we nu eerst de bezetting der heerenrollen verder bespreken, dan komt dit niet, omdat de dames min derwaardig spel leverden. Allen had den van hun rol iets moois gemaakt. In het bijzonder moeten genoemd worden de heeren Ruijs, Barendseen van Warmelo. De heer Ruijs was als burgemeester zeer goed. Het type van heerscher buiten en knecht bin nenshuis werd door hem eenig weer gegeven. De heer Barendse, die de rol van Kakelberg, ijzerfabrikant speelde, was zooals we dat van hem gewend zijn, de geestige vertolker van deze kleine, maar zeer dankbare rol. Tot in de kleinste bijzonderheden werkt hij zijn rol af en dit maakt hem tot een by het publiek zeer gewild' artist. Dit is eveneens het geval met den heer van Warmelo. Wie het stuk kent, voelt dat de rol van Maalman in handen moest komen van den heer van Warmelo. In alles toekende hij den echten „blikken domjné". Zalven of plat - spreken is voor zoo iemand een van zelf sprekend feit en dit liet de heer van Warmelo juist zien. Het ongestudeerde type vobr wien het Christendom slechts bestaat om er zijn voordeel mee te doen. DeheerErfmann als de Schilder Danville hebben we -wel eens beter gezien. Daarvoor ver wijzen we naar zijn optreden in „De Walskoning." De rol, die de heer Gilhuys vervulde ia eigenlijk te klein om er veel van te zeggen. Het is een vrij ondankbaar iets in dit stuk de zoon van den heer van Krenten te moeten spelen. Van de dames bevielen ons bijzonder Mevr. Post en Mevr. Ternooy Apèl als de gezusters Kluyt. Mevr. Post was het echte dweepzieke calvinisten type, terwijl haar zuster Leentje de zaak veel luchtiger opvat. Mej. Tilly Lus speelde de rol van Alice Dauville zooals we van haar gewend zyn. Een bijzonder mooi type had mevr. de Heer van de rol van mevr. van Krenten en ook mej. Haspels was de echte kwaadspreekster tijdens iemands af- en de vleister bii iemands aan wezigheid. Zij was de verpersoon lijking van de Kruimelburgers, klein in alles. Mej. van Rijk was een aller aardigste dienstbode. Het geheel werd voortreffelijk ge speeld. Het aanwezige publiek, dat wel wat talrijker had kunnen zijn, amuseerde zich kostelijk, en toonde zich den spelers zeer dankbaar. De-costumes van de fa. Mulder uit Utrecht waren van omstreeks 1860. Buiten verantwoordelijkheid der Red f8.p. 100; Idem 2e soort van f 0. tot f 5.p. 100. Wortelen f0.tot 2.00 p. 100 bos. Kropsla f 1.25 tot 1.75 p. 100. Doperwten f 0.tot 6.p. 100 pond. Peulen f 0.tot f 0.p. 100 pond. Knollen f 0.tot 0.Postelein f 0.tot f 25.per mand. Groote boonen f0.—tot f 1.50 p. 100 pond, Prinsesseboonen f 0.40 tot f 0.50 p. 1000. Komkommers (gele) f 4.tot f 6.idem (groene) f 4. tot f 7.per 100. Snijboonen f 1.20 tot f 1.40 per duizend. Uien f 1.60 tot f 0.— p. 100 bos. Roode kool cent per stuk. Sav. kool 0 cent per stuk. Prinsesseboonen (dubbelen) 4.50 per 100 pond. Gouda 3 Aug. 1911 Mijnheer de Red. Gaarne zou ik nog eenige van u vragen, ter beantwoording van het ingezonden stuk van den heerC! J. Jue. Waarvoor al bij voorbaat mijn dank. Allereerst dan ditDe heer J. schijnt niet verder van beginselen te weten, als van Christenen en Paga- nisten. Dat er onder christenen ook ver schil wat wel degelijk beginselen raakt, bestaat, schijnt hij over 't hoofd te zien. In mijn vorig schrijven heb ik niet gezegd, dat de leden der nieuwe ver eeniging geen christenen meer waren, of dat ze die beginselen hadden ver laten. Daar wilde ik juist over zwijgen, omreden dat het mijns inziens niet veranderd was. Alleenlijk heb ik gevraagd, hoe zij uit christelijke eerlijkheid de manier van oprechten verklaarden? Hebt gij misschien daarin uw grond slag verklaard Is dat misschien de verscherping van uw beginselen Nu vriend daarin hoop ik dan niet met u mede te gaan. Zulke kuiperijen ver foei ik uit den grond van mijn hart, wijl God ons leert in zyn woord recht vaardig te zijn och mocht gij dat verstaan. De nieuwe vereeniging wil volgens den heer J. met Dr. A. R. V. d. Laar en andere uitgaan van de a. r. beginselen. Dat raakt weer niet, wat ik tegen de vereeniging heb ge schreven. Kunt u zeggen de nieuwe vereeniging wil met Dr. v. d. Laar en andere uitgaan in christelijke sociale richting Daar ben ik op aan gevallen, dus voet bij stuk houden waarde vriend 1 De waarnemend voorzitter heeft op de vergadering wat anders gezegd. Die wilde dat men zou opkomen Dat de loting voor de nationale militie niet in het R. K. Tehuis voor mili tairen werd gehouden, op de oproe ping van zijn zoon was die plaats aangegeven, heusch waar! Verder dat wij geen Minister meer kregen, die de tijd voor afschaffing van de vaccinedwang nog niet geko men achtten en zulke dingen meer. Dat sociale konden wij nog itfel mede wachten. Gods woord leerderijken en armen ontmoeten elkander. Dan vraag ik n af dat geen sociale begin sel verzaking is? Zoo nietl np, dan heb ik de Beuke laar nooit goed gelezen. Wat er nu voor collectiefs in mijn schrijven was, dat kan ik gewoonweg niet vatten, of wilt gy op zoo'n manier op ander terrein verzeilen, daar leen ik mij niet voor, alleen zal ik dezen keer zeggen, dat zij een mooi program hebben. Verder houd ik het meer met de Chr. sociale richting, om eerst na evenre dige vertegenwoordiging samenwer king te zoeken met andere vooruit- strevenden. Hiermede zal ik eindigen, hopende dat zoo er op geantwoord wordt, niet om de zaak zal worden heen gedraaid. Onthoud: verscherping van Chr. beginselen. U mijnheer de Redacteur vriende lijk dankende voor de opname in uw veelgelezen courant, Verblijf ik uw dw. dienaar. T. BIEWENGA Jzn. Donderdag 3 Augustus. Bloemkool 1* soort van f 0.tot MARKTBERICHTE P». Gouda, 3 Augustus 1911. GRANEN-. Prijshoudend. TarweZeeuwsche 10.25 k 10.50, mindere dito 9,50 k 10.—. Afwijkende 9.— k 9.25. Polder /-.— k /-.— Rogge Zeeuwsche 6 50 kf 6.75. Polder 6.— k f 6.25. Buitenlandsche per 70 kilo 5.75 a 6.— GerstWinter 5 50 k f 5.75. Zomer k Che valier 6.50 k 7.Buitenl. voergerst ;>er 65 kilo 4.75 k 5.20. Haver per H.L. 4.25 k 4.50. Per 100 kilo 8.50 k f 9 Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 775 A/8—, Kanarie- zaad 10.50 k f 11.50. Karwijzaad per 50 Kilo 1075 k n.25. Koolzaad 12254/ 12.75 Per Hectoliter. Erwten: Kookerwten k f Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 6 50 k /6.75 Boonen: bruine boonen k witte boonen k f Paarden boonen 7.25 a 7 50. Duiven boonen 9 50 k 10-. Mais per 100 Kilo: Amorikaansche Mixed 725 k f 7.50. Kleine ronde 7.50 k f 8. Veemarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel minder als vorige week prijzen staande. Vette varkens, goede aanvoer, handel vrijwel, 22 k 24 ct. peï hall K G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, hmdel matig 18 k 19 ct. per half K,ti. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vrijwel f 1.50 k 1.85 per week. Vette Schapen, aanvoer van geen be- teekenis. Lammeren,aanvoer, handel matig a Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han dd zeer matig, 8.— k 13.—. Graskalveren - aanvoer, handel 4 /-■- Fokkalveren 10k f 18.—. Kaas, aangevoerd 69 partijen, handel vrij vlug. ie kwal. 31.— 4/ 33 5°- a<*e kwal 28 k 30.—. Zwaardere 30 a 34. Noordhollandsche 31.a Boter 885 stukken van '/jKG, Handel vlug. Goeboter 1.50 k f 160. Weiboter 1.40 k f 1.45. Het nut van adverteeren. Enge land en Amerika zijn de beide grootste adverteeren de landen. Amerika vooral. De reiziger, die de Vereenigde Staten doortrekt, vraagt zich onwille keurig af, waarom de Amerikaan den blauwen hemel nog ongemoeid heeft gelaten on ziet reeds in gedachten een advertentie in schitterend foode of fel-witte letters zich welven boven de stad New-York. Hier volgen een paar uitspraken van autoriteiten, die net nut van ad verteeren betuigen Barnum: „De weg naar rijkdom loopt door drukinkt". J. J. Astor „Succes hangt af van de ondersteuning der drukkerijen." Macauly„Adver- tentiën zijn voor een zaak, wat de voor eene machine isde bewegende kracht." Van der Bilt„Hoe kan de wereld weten, dat iemand iets goeds heeft, als hij het niet zegt?" A. I. Stewart„Veel en geregeld adver teeren bracht mij aan wat ik bezit," en ten slotte Rudolf Herzog: „Alles wat ik heb, mijn wereldnaam, mijne millioenen, dank ik voor 99 de kracht van advertenties." Het Koninklijk Bezoek aan Utrecht. Zoo heeft dan eindelijk H. M. de Koningin vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, ook Haar officieel bezoek aan Utrecht gebracht. En omdat het 't eerste officieele bezoek der Landsvrouwe gold is de burgerij wel eenigszins teleurgesteld het mag niet verheeld dat haar Koningin niet wat langer In heur midden vertoeft. Slechts van half elf 's morgens tot 5 uur 's middags, 't Aan brengen van versieringen achtten velen dan ook de moeite niet waard, terwijl illuminatie^ geen zin zouden hebben, waar Hare Majesteit reeds des namid dags weer de stad verliet. Te half elf kondigden 61 saluutschoten het oogen- blik aan, waarop de Kon. Gasten per rytuig, van uit Soestdyk, de gemeente binnenreden, aan de grens ontvangen door den burgemeester en de eere- wacht, bestaande uit 26 personen uit de beste kringen der stad en onder commando van Mr. J. F. E. Claring- bould. Toen ging het over de met feestmasten versierde Museumbrug de stad binnen. In de Museumlaan en de daarop volgende Maliebaan hadden de Hooge Gasten reeds dadelijk een zeer sympathieke huldebetuiging in ontvangstv te nemen, georganiseerd door het Centraal Comité tot viering van Nationale Feestdagen, een hulde betuiging van tal van vereenigingen op verschillend gebiéd hier ter stede. Vooral de hulde der kinderen van de verschillende Buurtvereenigingen, eenige duizenden kleuters, behoorde H. M. en den Prins merkbaar. Langs een kleinen omweg werd vervolgens naar het Stadhuis gereden, waar de eigenlijke ontvangst plaats had. Daar werden de Vorstelijke be zoekers toegezongen door de zang verenigingen „Mannenzang" en „Kerkgezang" en ook door een Cap- pella-dameskoor onder leiding van Jo- han Wagenaar. In de trouwzaal werden vervolgens de raadsleden aan de Ko ningin voorgesteld. Na ciroa een half uur ten Stadhuizo vertoefd te hebben werd gereden naai de Kon. Utrechtsche Zilverfabriek der firma C. J. Begeer, waar Koningin en Prins met zeer veel belangstelling het zoo interessant^ bedrijf in oogen- schouw namen. Door den firmant werd H. M. een Zilveren Herinneringsmedail- lo aangeboden. Te 12.10 werd hierop afgereden naar het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, waar te half één een dejeuner geserveerd werd, aangeboden door de gemeente. Kwis tig was het gebouw versierd en vooral do zaal, waarin de lunch plaats vond, was oogbekorend getooid met oranje- bloemen. m het dejeuner werd deelgenomen door 88 personen. Rechts naast de Koningin zat de burgemeester, links Z. K. H. Prins Hendrik. Tegenover het Kon. Echtpaar zat de commissaris der Koningin, de Heer F. D. Graaf Schimmelpennink. Te 2.30 werd voorts afgereden voor een grooten rijtoer door de ganscho stad, met van 3.15 3.45 een bezoek aan het Ned. Gasthuis voor on- en minvermogende ooglijders. In het Ooglij dersgasthuis werd H. M. en Z. K. H. ontvangen door den ge noesheér-directeur Profi Dr. H. Snel len Jr. en het colloge van regenten, Na voorstelling der geneeshoeren de doctoren Rochat, van Rosrunde, Weisfeld en Huber en van de adjunct- directrice mej. Smalt, Werd een wan deling door het gebouw gemaakt, door de polikliniek, de ziekenzalen en de operatie-zaal, waar verschillende instrumenten gedemonstreerd werden. Het dochtertje van den regent Mr. Roy aards, bood bloemen aan. Bij de rondrit werden H. M. bloemen aangeboden namens de buurtvereeni ging Abstede, voor het Diaconessen- huis door het dochtertje van den directeur dier inrichting. Om 4.15 arriveerde de stoet aan de woning van den commissaris der Ko ningin, waar de thee gebruikt werd en Hare Majesteit o.a. namens de ver eeniging „Koninginnedag" „Utrecht" een zilveren beker met inscripte werd aangeboden bestemd voor prinses Ju liana. Yan hier af namen de hooge gasten ook de boemenoptocht in oogen- schouw. Te 5 uur zal de Koningin weer naar Soestdijk vertrekken, terwyl Z. K. H. de Prins zich begeven zal naar Maison Okhuijsen, waar hij te 6 uur zal aanzitten aan een maaltijd ter ge legenheid van de investituur der Malt- hezer Ridders. Morgen zal te Utrecht de Ridder dag gehouden worden van de Malthezer Ridders. In de Kathedraal zal de Bisschop van Utrecht een Pontificale H. Mis opdragen waarbij de Ridders zullen tegenwoordig zijn. Na de kerkelijke plechtigheid ver eenigen de dames der ridders zich aan een dejeuner in Pays Bas, op initiatief van de eeredame der Malthe zer orde, mevrouw Christine Snouc- kaert van Schauburg, echtgenoot© van den kanselier van orde, Jhr. Wittert van Hoogland. Na afloop wordt een bezoek ge bracht aan het Nieuwe St. Anthonius gasthuis waarna zij om 1 uur als gas ten van den Aartsbisschop de lunch zullen gebruiken in het Bisschoppelijk Paleis. Om 3 uur vindt een atgemeene vergadering plaats. Amsterdam. Hedenochtend sprong een omstreeks 30-jarige heer op de Rozengracht van een in beweging zijnde tram. De onvoorzichtige viel en werd in een café binnengedragen. Nadat een agent van politie een snel- verband had gelegd kon de heer naar zyn woning gaan. Internationale en nationale zeil wedstrijden en motorbootwedstrijden. Men meldt ons nit Amsterdam. De Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging houdt Donderdag 31 Augustus, Zater dag 2 September en Zondag 3 Septem ber haar internationale en nationale zeilwedstrijden en motorwedstrijden. Deze hebben plaats 31 Augustus op het IJ voor Amsterdam, 2 September op de Zuiderzee (richting de Knar) en 3 September op de Zuiderzee (Pampus). Weenen 2 Aug. In een politieke bijeenkomst heeft de president van den Rijksraad verklaard. „Wij rijn steeds voorstanders geweest der Triple Al liantie, maar wij willen ook overeen stemming tusschen de Middellandsche Zeemogendheden. Deze gedachte heeft ons altijd geleid tegenover de mogend heden, die zich bemoeit met alle dingen ter wereld en die overal het Germa- nische bestrydt. Wij kunnen dat niet aanvaarden, en zullen hand in hand gaan met Italië en Frankrijk. Echo. In een benarde toestand. Amsterdam. Hedenmorgen kwamen bij de kruising Stadhouderskade en Westeinde een motorwagen van de brandweer, een tramwagen van lijn 5, een atax en een fietsrijder gelijk tijdig aanrijden, allen uit tegenover gestelde richting. De fietser die ver moedelijk niet zoo vlug kon wegko men geraakte onder de atax en werd vrij ernstig verwond. Hij werd in dit voertuig gedragen en daarmede weg gebracht. Rome 2 Aug. De Osservatore Ro mano doolt mede, dat de Paus, wiens gezondheidstoestand bevredigend is, hedenmorgen een wandeling hoeft go- maakt in do tuinen van het Vaticaan. Echo. Verkiezing voor de Prov. Staten. Door de afd. Rotterdam I derSoc. Dem. Arbeiderspartij is als candidaat voor de a.s. verkiezing voor de Pro vinciale Staten (vac. J. Valk Jr.) ge steld, de heer H. Spiekman. Daar 't vrijwel zeker is dat de heer Spiekman, die zooals men weet te Rotterdam dubbel gekozen is, voor district II zal aannemen en dus voor de zetel in district I bedanken, ver gaderde gisteravond de afd. Rotterdam I der S. D. A. P. tot het stellen van eon dubbeltal waaruit hedenavond door de Federatievergadering der S. D. A. P. de definitieve candidaat zal worden gekozen. Als dubbeltal werden gesteld de heeren H. Stolle en Van Stapelen. Cairo 2 Aug. In den namiddag had een heftigen aanval van stakers plaats op de tramwagens. Er werd neftig gevochten, vooral in het Ab- basiakwartier, waar depolitibshorhaal- delijk meedoogenlocp met deh sabel chargeerde op de stakers, diè ant woordden met het werpen van^teenen en het lossen van revolverschoten Vele stakers en verscheiden politie agenten werden gekwetsy Een aantal tramwagens werd erg beschadigd. De dienst is gestaakt. f Echo. Lissabon 2 Aug. Vobr het parle mentsgebouw had hodóin een 2 rumoerige volksbetooging^plaats. Tegen regeering en afgevaardigden werden heftige beleedigingeh geuit. De troepen verspreiden de bet^ogers. van alle en verdere NOUVEAUTÉ'S tot builenffetcovH lage prijzen. GOUDA. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.6 te Coruna, laagste stand 754.9 te Stor- noway. Verwachting tot den avond van 4 Aug. Zwakke tot matige westelijke tot zuidwestelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk droog weer zelfde temperatuur. VAN HBN 8 AUG. 1911. Vorige Koers. 83 93'/. Koers ran heden 841/* 92«/tt GOUDA. GEBOREN31 Juli. Cornelia Aga tha, ouders A. Boogaerdt en G. H. W.t Amsingh. Jan, ouders "W. de Bruin en A. Verburg. 2 Aug. HubertnsAn- tonius, ouders H. Engelhard en G. M. Leeflang. Jacobus Marie, ouders ouders J. P. Bremmert en J. Borst. GEHUWD2 Aug. B. Belonje en C. C. Rabouw. E. A. van Ham en M. Vink. B. Vermey en A. van Leeu wen. G. Boer en N. C. van der Want. OVERLEDEN2 Aug. Naatje de Vries, wed. J. van Dantzig 83 j. REEUWIJK. GEBORENCatharina, ouders J. Hovenier en M. Grootendorst. Staatsleenlncen. NedJCert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Bolastingvrye Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. Id. Ooi. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-Instel- lingen. Ned. Bankaandeelen Induitr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting ARefining Co. Cert. v. Aann. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lnstell. en Cultuur Ondernemlnfeu Handels ver. „Amster dam" \and. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw m|en. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. KonNedMijtot Expl v. Petr. Bronn. O.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart HUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak \küj. Aand. Diversen. Max wél—Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmy. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleenlngeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theüv-Re- gtuirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 23jk pCt. Holl. soorten beter, overigens alles lager. Amerikanen op New-York ge voelig lager. Tabakken en My n waar den vast. 66 65 100% 100'%. 90% 92% 93% 47% 47% 105% 87% 104% 5?% 58% 213 56% 55% 79% 78'/, 26 26'%. 78%. 77% 239 334% 187% 239 335 185'/, 104 105 698 69%- 70% 162% 164% 443 447 400 167 115 16% 16%. 113 112 67'%, 61%. 71 1% 4»/,. 10%. 9'%. 82 93 92% 67'/,. 67 %i 212 1140.- 99 35% 34%. 187>1, 15% 185% 15% 101% 101% 157% 156%

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2