Seizoen Qpruimitg Buitenlandsch. Nieuws. f I BiaarjueaaJ-axa-d.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten „Beschuit met Muieges." Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Kifecteoha nil el te Amsterdam Belangrijke Mautels, Cosluuies, Costuoies-lailleur, Blouse», Gekleede en Trotteur Kokken, Onderrokken, Japonstoffen, zijde D. SAWi&Om - - - lil - "'A •- - dat dö groote mogendheden tieh fei telijk borg zonden stellen voor de na leving der Turksehe toezeggingen. De mogendheden waren er blijkbaar niet fel op deze taak op zich te nemen. Zij vermoedden waarschijnlijk, dat Turkije nog wel eens aan zijn belofte zou moeten worden herinnerd. Het zou toch heusch niet voor de eerste keer zijn dat beloften niet werden na- gekomen. ,Na den tegenstand d&f Porto en het niet bereid zijn der mo gendheden hebben do Malissoren de zen eisch laten vallen. Aangenomen is verder een algemeene amnestie. De Malissoren zullen hun dienstplicht, waarvan zij niet vrij konden komen, kunnen vervullen in Skoetari of Kon- stantinopel. De ambtenaren in Al banië aan te stellen, zullen volkome» met de toestanden en de landstaal aldaar op de hoogte zijn.v Gedurende 2 jaar zal geen belasting Worden ge heven. De overcompleete\ wapenep zullen in regeeringsdepots worden op geborgen en met den aanleg van we gen zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. Totdat de oogst zal zijn binnengehaald, wordt va/l regeerings- wege voedsel verstrekt. Het is te hopen dat voorloopig, voor heel lang zal het wel niet zijn, de rust op den Balkan zal zijn teruggekeerd. E NORLAND. Den 14en dezer zal het nieuwe Radium-Instituut te Londen geopend worden, voor de opneming van pa tiënten. Het gebouw is in twee afdeelingen verdeeld n.l. voor betalende en voor onbemiddelde lijders. Voor beide cate- goriën van patiënten zal de genees kundige behandeling dezelfde zijn. Aan het instituut zijn laboratoria verbonden voor de verdere onder zoekingen naar den invloed van radium op de celweefsels van het menschelijk lichaam. De voorraad radium, waarover het instituut kan beschikken, heeft eone waarde van f600,000 en is volgens den voorzitter van het uitvoerend comité, sir Frederick Treves, zoo groot, dat men tal van elkander verschillende gevallen kan behandelen, waaraan te voren niet kon worden gedacht. Zwitserland. De koopman Hildemann uit Chiasso doorleefde dezer dagen eenige moeilijko uren. Met twee kennissen was hij, zonder gids, den ruim 3400.M. hoogen Rhein waldhorn opgeklommen. Op den terug weg viel Hildemann, die, door een touw met hen verbonden tusschen zijn twee vrienden liep, plotseling door de sneeuwlaag heen en zonk in de diepte weg. Zijn metgezellen deden twee uur lang al het mogelijke om hem op te hijschen, doch alles te vergeefs. Zij lieten den verongelukte voorzichtig ongeveer tien meter zakken, zoodat hij staan kon op een vooruitspringende rots, waarop een hunner op weg ging om hulp te halen, welke hij na vier uur loopen vond. Hij zelf was toen echter zoo uitgeput, dat hij de hulp- kolonne niet kon begeleiden, zoodat deze zijn voetsporen moest volgen om de plaats des onheils te bereiken, waar men tegen middernacht aankwam. De halfbevroren Hildemann werd mat vereende kralchten uit zijn levensge vaarlyke positie opgehaald. Hij bleek geen ernstige verwondingen te hebben opgeloopen. Duitbohland. Over de ontsporing van den D-trein tusschen Halle en Berlijn zyn thans de volgende bijzonderheden vermeld Behalve de machinist, de pakmeester en de hoofdconductevrr is ook nog de stoker bezweken. Do arbeider^ die met het opruimen bezig waren, hopr- den plotseling tot hun BchriR een zacht gekerm en weinige minuten later werd do stoker, die nog bij zijn be wustzijn was, met vreeselijke brand wonden overdekt, tusschen de wrak stukken uitgehaald. Spoedig nadat hij naar het hospitaal was overge bracht, overleed hij. De oorzaak van het ongeval is ver keerde wisselstand, waardoor de trein op een zijlijn werd geleid, bestemd voor goederentreinen. In de korte booht op die lijn ontspoorde de loco-, motief. Zij kantelde plotseling. De machinist, dio nog tijd had do stoom af te sluiten, en de stoker trachtten zich door springen te redden, maar het was te laat. De locomotief boorde in het zand en de bagagewagen werd er tegen verpletterd. De andere wa gens, waarvan de koppeling was ver broken, ontspoorden ook en werkten zich in het zand. Door deze geluk kige omstandigheid schoven zij niet in" elkander. De trein was vol met passagiers, die in groote paniek ge raakten. Gistermorgen om 11 uur heeft in een fabriek van hardsteen bij Ham burg een ketelontploffing plaats ge vonden, waardoor het geheele gebouw ïb vernield en veracheiden personen, men Bpreekt van 8 tot 10, doodelijk zijn gewond. Over de ontploffing van een stoom ketel in de nabijheid van Hamburg wordt nog het volgende gemeld De 16 meter lange ketel vernietigde de overkapping van het gebouw, vloog 120 meter als een torpedo door de lucht en trof in zijn val een heeren huis, dat hij zwaar beschadigde. Reeds telt men 5 dooden, terwijl men vreest, dat nog meer slachtoffers onder de puinhoopen begraven liggen. Het geheele fabriekscomplex is op oen schoorsteen na vernield. Rusland. De Petersburgsche politie heeft weer een nieuw schandaal ontdekt. De Rus sische staatsbank zond eenigen tijd geleden een half millioen roebel in papiergeld en goud naar de filiaal te Ohabarowsk. Het geld was in tegen woordigheid van hoogere ambtenaren volgens voorschrift in lederen zakken gepakt, welke verzegeld werden. Bij aankomst dèr zakken te Ohabarowsk vond men er echter slechts papier snippers en steenen in. Wie aan deze „ruil" schuldig is, is nog onbekend. Je minister van financiën heeft een bedrag van 50,000 roebels uitgeloofd voor de aanwijzing van de daders. Het is wel zeker dat ambtenaren de zakken hebben geopend en het geld hebben gestolen. Renige jaren geleden kwam een dergelijke diefstal voor, van de be drijvers van dezen diefstal is ook nooit een spoor gevonden. Het Koninklijk Bezoek aan Utrecht, In aansluiting op het gisteren ver melde thans nog het volgende: H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zijn te kwart voor 5 onder hartelijke toejuiching van de menigte van Paushuize vertrokken om langs een kleinen omweg de gemeente Utrecht te verlaten. Het rijtuig was vol met bloemen, welke H. M. onder weg ontvangen had. Op den Biltschen straatweg, ter hpogte van den ingang van het fort, namen H. M. en Z. K. H. afBoheid van het dagelijksch bestuur der gemeente H. M. en Z. M. betuigde aan den burgemeester Haren dank voor de hartelijke ontvangst en ver zocht dien over te brengen aan ge meenteraad en burgerij. Ha verder afscheid genomen te hebben van den commissaris der Koningin, verliet H. M. onder bijzonder hartelijke toe juiching van het publiek, dat hier, niet teruggehouden door politie, dicht om de autoriteiten vlak bij de Ko ningin geschaard stond, de gemeente. Even de zgn. batterijen door, stapten H. M. en Haar gevolg in de gereed staande auto's over waarna naar Soest- dijk teruggetuft werd. Kanonschoten kondigden Ilaar vertrek aan. Prins Hendrik ging per auto weer naar de stad en reed naar den Huize Okhuyzen om daar aan te zitten aan den maaltijd, welko gegeven werd ter gfelegenheid van de investituur der Maltheser ridders. Z. K. H. werd warm door de menigte toegejuicht. Te half zes is H. M. op het paleis Soesfcdijk teruggekeerd. De avond is door de Utrechtsche burgerij recht feestelijk doorgebracht. Op vier plaatsen in de stad was muziek. Bovendien brnchten\ele orgels groote vroolijkheid aan in (de binnenstad vooral op en in den omtrok van het Vreeburg was het zéér druk. De fraaie ibloemenstoet, georganiseerd door de vereeniging Koninginnedag Utrecht, trok ook des avonds, met fakkellicht en eenige mnziekkorpsen, door de stad, vergezeld van een groote menigte. Even na half tien kwam Prins Hen drik, vergezeld van den burgemeester, per auto van den Huize Okhuijzen aan de Handelsbeurs aan, waar, buiten levendig toegejuicht te zijn door de saamgestroomde menigte, Z. K. H. ontvangen werd door de overige leden van het dagelijksch bestuurder gemeente en begroet werd door de muziek met het Wilhelmus. Het vuurwerk, daarna onmiddellrji afgestoken, was zeer schitterend. Het slotstuk, bestaande uit het wapen van Nederland, door guirlandes van ge kleurd lidht, waarboven en waarin de woorden: „Hulde der gemeente aan Koningin en Prins" in diamant- vuur, verbonden met mozaïkvuur en geflankeerd door contrabatterijen van gekleurde en eleotrische lichtkogels en sto&rtprojectielen, werd zeer toege juicht. Het Wilhelmus, dat de muziek daarbij tea gehoore bracht, werd door velen medegezongen. Prins Hendrik vertrok daarop per auto naar Boestdijk, na van Zijn gast- heeren afscheid genomen te hebben. Nog langen tijd na afloop van het vuurwerk bleef .het in de stad druk. De zeeliedenstaking. Men meldt ons uit Amsterdam. Er is weer een poging tot bemid deling gedaan om de staking in het havenbedrijf die nu weer tot haar oorspronkelijke verhouding n.l. de zee liedenstaking is teruggebracht, te doen beeindigen. De heer Dirk Beerends een bekend Amsterdammer heeft zich n.l. op verzoek der stakingleiders zich tot een aantal bekende ingezetenen gewend om een bemiddelingscommissie te vormen. Het gevolg van deze po- fingen is geweest dat de heeren Mr. A. Levy, N. Ie Grand, Mr. A. Povel en Mr. H. R. Goudsmit, plaatselijk lid van het scheidsgerecht van ge meentewerklieden, zich reeds bereid hebben verklaard om van een zoo danige commissie deel uit te maken. Van de andere uitgenoodigde heeren verband met hunne uitstedig- heid nog geen antwoord ingekomen. De bestuurderen van den Alg. Ned. Zeemansbond hebben aan den heer Beerends verklaard dat wanneer de werkgevers zich stellen op het stand punt waarop de Maatschappij „Oce aan" zich eenige weken geleden heeft ;eplaatst n.l. directe hervatting van en arbeid het onmiddellijk ingaande loonsverhooging en nadere bespreking van enkele andere punten, door den Zeemansbond de staking zou worden opgeheven. Naar wij nog vernemen wenscht de heer Beerends zelf geen deel van de commissie uit te maken, doch zich alleen te bepalen tot het constifcueeren daarvan. Is de commissie eenmaal gevormd, dan zal zij zich tot de werkgevers wenden, en te trachten hen met de zeelieden in contact te brengen. Bij K. B. is I benoemd a tot com mandeur in de orde van Oranje Nassau mr. If. D. Graaf Schimmelpen ninck, Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrechtb. tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. D. Ragay, wethouder der gemeente Utrechtc,. tot ridder in de orde van Oranje Nassau, J. M. P. Harte, voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, lid van den Raad der gemeente UtrechtG. J. Van Veld huizen, commandant van het brand- wezen te Utrecht; mevrouw M. G, MullerLulof8, presidente van de ver eeniging tot verbetering van armen zorg te Utrecht; en is II toegekend de eere-medaille der orde van Oranje Nassau in zilver, aan H. F. Grondijs, opzichter bij de gemeente-reiniging; en kommandéur-wachtcommandant bi het brand wezen te Utrecht; J. Van Engelenburg, eerste gemeentebode te Utrechtin brons aanM. Middag, hoofdagent van politie te Utrecht B. Van Zutphen, agent van politie der le kl. te UtrechtJ. G. Zierman timmerman bij de gemeentewerken te Utrecht. BOSKOOP. Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Boskoop op Donderdag 3 Aug. 1911. Afwezig de Heeren Lünnemann en Ottolander. VoorzitterBurgemeester Monten- befg. Nadat de vergadering is geopend worden de notulen der vorige verga dering gelezen en onveranderd goed gekeurd. 1°. Worden daarna gelezen de in gekomen stukken: a. een schrijven van den heer Lünnemann, dat hij voor ongeveer vier weken op reis is en de vergade ringen in dien tyd niet kan by wonen b. een schryven van den heer Sneep, houdende mededeeling dat hij zijn be noeming tot directeur der gemeente bedrijven aanneemt. c. een procesverbaal van opneming der boeken en kas van den gemeente ontvanger. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 2°. een adres van het Bestuur der afdeeling Alphen en omstreken van den bond van Ned. Onderwijzers, waarbij wordt verzocht de salarisrege ling voor de Onderwijzers by het open baar lager ouderwijste willen herzien, Het praeadviee van B. en W. hier omtrent wordt voorgelezen, waarbij aan 't Blot wordt geadviseerd afwij zend op het verzoek te beschikken, De heer van der Tak verklaart niet met het advies van B. en W. te kun nen meegaan. Spreker acht de jaar- weddenregeling in deze gemeente on voldoende. Een aanvangsjaarwedde van f 600.is beslist te laag in een gemeente als Boskoop waar de levens standaard met ieder jaar hooger wordt. Deze zou spreker met f 50.—- willen zien verhoogd en gebracht op 650.— Ook de periodieke verhoogiugen wor den niet voldoende geacht. D^se zyn thans om de twee jaar f25.Hiervoor zou spreker wenschen om de drie jaar 50.De thans geldende vergoe ding van f 100.vdbr de hoofdakte wordt eveneens te laag geacht en zou moeten worden gebracht op f 150. teneinde nog meer prikkel te zijn voor de jongo onderwijzers om te gaan studeeren voor deze akte, hetgeen spreker zou toejuichen in het belang van het onderwijs. De heer Loef zegt wel iets' te voe len voor het door den heer van der Tak gesprokene doch zou eerst eens een berekening willen zién *Van de kosten dezer veranderingen. De heer Guldemond onderwerpt de motieven in het adres aangevoerd aan een nadere beschouwing. Gevraagd wordt vervolgt spreker verhoo ging van het aanvangssalaris en spoe diger bereiking van het maximum. Het gevolg hiervan zou zyn dat de onge onderwijzers in betere conditie comen. Als gevolg van deze regeling voorziet spreker dat wanneer de on derwijzers zich eenmaal ee^gezin gaan vormen en dus de uitgaven belangrijk stijgen opnieuw bijeen Raad zullen aankloppen met het argumenthet is toch feitelijk geen manier van doen dat, nu onze uitgaven belangrijk hoo ger worden de periodieke verhoogin gen zijn afgeloopen. Gevraagd wordt waar op die manier het eind zal zijn. Wel gaat spreker mee met den heer van der Tak waar het betreft toeken ning van een hoogere vergoeding voor bij akten, omdat hij dit vak als een aansporing beschouwt voor de onder wijzers om te studeeren en dus niet anders dan in het belang van het on derwijs kan zijn. Spreker merkt verder nog op dat de regeling van de jaarwedden der onderwijzers in vergelijking met die van andere gemeenteambtenaren b.v. die van ambtenaar ter secretarie gun stig is te noemen. De heer Endtz sluit zich aan bij den heer van der T^ak en berekent dat een onderwijzer in deze gemeente van f600.^onmogelijk kan rondkomen Het gevolg van de lage jaarwedden is verder dat men bij oproeping va/i onderwijzers geen sollicitanten krijgt zooals thans en het onderwijs er aus de dupe van wordt. Spreker stelt daarna voor B. en W. uit te noodigen een kostenberekening te maken, zooals de heer van der Tak heeft voorgesteld en dan in de vol gende vergadering een beslissing te nemen. De Voorzitter merkt op, dat de jaarwedden in deze gemeente in ver houding met die in andere gemeenten niet laag zijn te noemen en dat zelfs vele rijksbetrekkingen als adspirant landmeter enz. soms nog lager worden bezoldigd, zoodat spreker, mede in verband met den toestand der gemeen te financien, meent, dat er geen ter men bestaan om tot verhooging over te gaan. De heer van der TajHBpleit nog maals de noodzakelij^j^a van ver hooging. Spreker meent dat vele ge meentebesturen misbruik maken van hun maoht door de salarissen te laag te houden, wanneer zich voor een betrekking een voldoend aantal solli citanten aanmelden. Hiertegen komt spreker op, men moet behoorlijk be zoldigen in evenredigheid van de ge presteerde diensten. Vflnkff merkt hij den heer Guldemc&d op dat een ver gelijking met ambtenaar ter secretarie niet opgaat. Dat de ondöririjzera in betere conditie zijn dan déze laatste, bewijst niet dat hun salaris voldoende is, doch toont alleen aan dat ook de jaarwedde van deze laatste te laag is. Ook de rijksambtenaren acht spreker te slecht betaald, hoewel het voor deze door opklimming later vaak beter wordt. De3 heer Jongejan verdedigt het voorstel yan B. en "W. in verband met den toestand der gemeente finan ciën. De heer Grootendorst meent dat de salarisregeling in vergelijking met an dere gemeenten niet laag is té 'noemen en verklaart met verhooging der aan- vangsjaarwedden niet te kunnen mee gaan. Spreker meent dat de jonge onderwijzers moeten leeren zorgen en merkt op, dat juist de flinkste men- schen die zyn, welke in hun jeugd niet te ruim hebben kunnen.leven De heer van Gelderen sluit zich aan l>y het door den heer Endtz voorge stelde. Het voorstel van den heer Endtz wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. 3°. Is ahn de orde een voorstel van B. en W. om de punten 4 en5(vast- stellen definitieve plannen gasfabriek en aangaan geidleening groot f 180.000 by Pensioenfonds) van de agenda af te voeren op grond dat B. en W. eerst nader advies zullen vragen omtrent de rentabiliteit der fabriek nu de kosten zooveel hoo^rer zijn dan oorspronkelijk was geraama. De heer Endtz drukt er zytfSeleur- stelling over uit, dat in deze verga dering geen beslissing kan worden ge nomen, omdat B. en W. niet kunnen adviseeren omtrent de rentabiliteit. Verder merkt spreker op dat de be slissing om tot stichting eener steen- kolengasfabriek oveT te gaan feitelijk te niet is gedaan nu de kosten zoo aanmerkelijk hooger blijken te zijn dan oorspronkelijk geraamd was, zoodat, waren deze kosten toen bekend ge weest hoogstwaarschijnlijk een geheel ander besluit zou zyn genomen. Dat de kosten ten slotte zoo belang rijk hooger zijn dan oorspronkelijk was begroot acht de heer van Gel deren met den heer Endtz een enorme yergissing van den heer Bakhuis. Alle leden kunnen zich met het voorstel van B. en B. vereenigen zoodat aldus wordt besloten. 4°. Is aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven der vier nieuw inkomende leden. Tot leden der commissie van onder zoek worden benoemd de heeren Grootendorst, Guldemond en vyn GeJ- deren. 5°. Gaat de vergadering over in geheime zitting ter behandeling van eenige reclames tegen den Hoofd. Om- slag. Na heropening der vergadering brengt de commissie bij monde van den heer Grootendorst rapport uit omtrent het onderzoek der geloofs brieven, waarbij zij tot toelating ad viseert. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten. Doet de heer Guldemond, in verband met de gevoerde besprekingen in geheime zitting, het voorstel om een commissie van drie leden te be noemen tot bijstand van B. en W. ten einde te onderzoeken in welk opzicht de salarissen dor onderwijzers verbetering behoeven en na te gaan welke veranderingen verorde ning op het schoolgeld moeten worden gebracht teneinde de meerdere kosten van het onderwijs in de vreemde talen door meerder schoolgeld te dekkep. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten. Tot leden der commissie wordpn benoemd de heeren van der Tak, Guldemond en Endtz. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. Gisterenmiddag is te Zwolle op last van den officier van justitie in hech tenis genomen H. K. W., hulp-tele grafist te Delmershors (Oldenburg). De Duïtsche regeering heeft zyn uit levering gevraagd, daar W. verdacht wordt valschheid in geschrifte te heb ben gepleegd. Hij zal te Zwolle in hechtenis blijven, totdat omtrent zijne uitlevering zal zijn beslist. Gisternamiddag is aan de Ooster kade te Rotterdam met zyn fiets te water gereden en verdronken de 21- jarige besteller H. V., wonende inde Groenelaan. Een oogenblik later is zyn lijk opgehaald. Te Münkeboe, in Oost-Friesland, staat sedert Maandag een groote uit gestrektheid, veen in brand. Eenige huizen moesten worden ver laten. Van alle zijden helpt men blusschen. Ten oosten van het Pompstation te Scheveningen ontstond Woensdag een duinbrand, welke zich uitstrekte over een oppervlakte van circa 4000 vierk. M. duingrond met helm en|kreupelhout. De brandweer, geholpen door een troepje padvinders doofde het vuur met zand. Stem-hygiëne. Een zangeres van de Weensche Opera, Lucy Weidt, heeft onlangs meegedeeld welke middelen zij toepaste om haar stem krachtig en frisch te homden. Volgens haar hangt alles van de levenswijze af. „Men moet nimmer op plaatsen vertoeven waar gerookt wordt, zeer weinig cham pagne en alcohol drinken, vroeg naar bed gaan en tijdig opstaan, sober leven koude baden nemen, veel wandelen en veel zuivere looht inademen. Zomers wandel ik vijf k zes uur per dag, in den winter minstens drie uur. Dat is het voornaamste geheim. Maar er is nog een tweedemen moet zijn stem sparen, in den vroegen mor gen als de stembanden goed uitgerust zijn studeeren, en zichzelf voortdurend onder controle hoeden. Te Leipzig had ik een phonograaf: zoo doende had ik zekerheid, of elke toon zuiver goed en helder klonk." GOUDA, 4 Augustus 1911. Sociëteit „Ons Genoegen." Gisteravond had in de Sociëteit „Ons Genoegen" de eerste voorstelling plaats van het specialiteiten-gezelschap onder directie van den heer William' Koster van het Casino-Variété te Rot terdam. Het programma was wel voorzien, 16 nummers in aantal. Onder deze blonk ver uit het optreden van Refala on Cecilia, volgens het programma aangegeven als groote musicalische rtoviteit. Van deze beide muzikale kunste naars, die aan een aantal op een tafel staande half gevulde glazen de heer lijkste tonen ontlokten, die de zuiverste muziek deden hooren uit een instru ment, dat door hen een spèeldoos werd genoemd, die aan bijzondere hangende toestellen de hier zoo bekende Klokken van Corneviile deden klinken in vol machtig geluid, en ten slotte een prachtig bazuingekiank deden hooren, over die kunstenaars slechts één roep. Deze prestatie is waarlijk in een spe cialiteiten-gezelschap iets buitenge woons. Het Ensemble van Cor de Blij, dat als de droom van een Componist, ge deelten uit Lohengrin, Troubadour en Faust gaf, kwam door niet voldoende belichting niet geheel tot zijn recht. Het idéé van den heer de Blij is zeer zeker iets nieuws en iets goeds. Vooral de sopraan was in deze operastukken zeer mooi. Wij mogen bij den volgende voorstelling van dit nummer zeker iets heel goeds verwachten. Een zeer aardig nummer was ook The Macjan's, komische rekturners. Die drie acrobaten, in eigenaardige kleedij gestoken, gaven aan hun rek stokken toeren te zien, die kolossaal Waren. Zij vlogen van den eenen rek stok op aerï 'anderen, ja soms er over heen. Het werkelijk komische, ver- eenigden zij op uitstekende wijze met hun acrobatiek waardoor dit nummer een succes is geworden. Dan traden Louis Contran op als Hollandsche Humorist en Annie Backer als Hollandsche Soubrette. Zoowel dé een èls de ander verwierf een warm applaus voor hun leuke liedjes, voor dracht en zang. Contran gaf na zyn nummers nog iets speciaals voor Gouda ten beste, dat wel enkele geestigheden bevatte doch niet dien bijval oogstte, die in den regel aan completten over plaatselijken toestanden ten deel vallen, Vermelden wij hierbij ook dat Annie Backer in haar creatie van „Demode" in de nieuwste en zeer chique uiting daarvan ten tooneele kwam. Verder traden nog op VanNiekerk als de Cow-Boy in net wilde Westen, een troep van Engeland's beste Trans formatie Zang-Dans en Jongleur-En semble, Mr. Jersy, de schaduw kunste naar, met een zeer interessant pro- framma, de drie Inirals, Excentriek crobaten, Remarc en Rilay in mys- terieuse Pantomime „Een verschrikke lijke Nacht". Het orkest stofcd onder leiding van den kapelmeester J? Soheffers Jzn. Alle nummers uitvoerig bespreken, doen we nietwij volstaan met deze kleine opsomming en wekken gaarne op tot een bezoek aan de Sociëteit „Ons Genoegen" waar elke avond de voorstellingen van dit gezelschap zul len worden gegeven. En zorgen dan de bezoekers dat er eens flink de stemming in komtl Van de R. K. Lees vereeniging „Concordia", waar een specialiteiten gezelschap voorstellingen geeft, werd ons liberaal blad geen uitnoo diging toegezonden, waarom we daar van dan ook geen verslag opnemen, De politie alhier heeft proces-ver baal opgemaakt tegen zekeren K. wegens mishandeling en tegen zekeren H. wegens het vernielen van een fiet senrek op de Zeugstraat. Een dronken persoon, die aan een der dyken zyn roes lag uit te slapen, •werd door zekeren van H. van zijn horloge beroofd. De politie heeft den dader gearresteerd en in arrest gesteld. Door op hol slaan van een paard is hedenmorgen tegen twaalf uur een ledige kaasbrik van de firma van Straaten en Egeter alhier op de Haven bij het Hoffmansgesticht te water geraakt. Tal van omstanders schoten toe om de behulpzame hand te bieden en het paard op het daar dichtbij zijnde stee nen trapje te brengen. Dit lukte echter niet, waarom een schipper in een roei boot het paard aan een lyn de Haven uit en de IJssel liet overzwemmen, waar het aan de overzijde in een smalle kreek op het drooge is ge bracht. De wagen was gebroken en werd opgevischt. Dit ongewone ongeval lokte heel wat toeschouwers. Do heer S. Verheus, vroeger alhier, thans te Haarlem woonachtig, slaagde gisteren te 's Gravenhago voor het examen Fransch L. O. Yapr het examen hoofdacto slaagde aldaar de heer B. Kors te Capelle a. d. IJssel. zeurige Aristid (de hr. M. van War- melo), evenals van het spel van Pollie (Mevr. v. d. Horstv. d. Lugt Melsert), de vrouw zoo geschokt voor haar verlies, te midden van de haar vijan dige omgeving. Het was weer een avond van echte kunst. Een luid applaus weerklonk na elk bedrijf. Het was jammer, dat de opkomst de spelers niet beter be loonde. De heer J. L. van Eijk alhier be haalde gisteren op het concours hip- pique te Zwolle eerv bestuursprijs met Grand Vulcano in het concours voor eenspannen, toebehoorende aan han delaars en particulieren. Indien er één vermaak is op de kermis, dtft den bezoekers de lach spieren in beweging brengt, dan is het zeker het Duivelsrad. De regisseur weet goed zijn luidjes te kiezen, die hij den ronddraai wil doen maken. Zitten ze eenmaal op de draaischijf en gaat de machine werken, dan kan men er van verzekerd zijn dat onder onbedaarlijk gelach van het publiek, ondanks al hun buiten gewone pogingen om zich vast te honden de een na den ander of allen* jelijk in één sliert er af zullen glijden. Is er al een enkele, die zich alleen op de snel ronddraaiende schijf kan handhaven, dan oogst hij ofj zij daar voor het bravogeroep en handgeklap van het publiek dat zioh kostelijk ver maakt. Het Duivelsrad is een inrichting om te lachen.! Als 3de voorstelling werd gisteren in de Schouwburgtent aan de Boele kade door de Ned. Tooneelvereeniging opgevoerd Beschuit met Muisjes, fa milie-gebeurtenis in 3 bedrijven door Herman Heijermans. De inhoud van dit stuk is kortelings als volgt: Ten huize van Prosper Bien Aimé, pension houder, is diéns broeder Gerrit, die 37 jaar in het buitenland vertoefd heeft, plotseling overleden. Hoewel men eerst dacht dat Oom Gerrit arm was, bleek spoedig dat er bij een credietb&nk door hem ongeveer een ton .was gedeponeerd. Bien-Aimé's neef Baptist? reisde na het overlijden naar het hotel in R'dam waar Oom Gerrit gelogeerd had om de bagage af te halen, doch in plaats van koffers kwam Baptiste terug met Gerrits vrouw Pollie, eerst sedert 7 dagen met hem getrouwd. Na een eerste- klasse-begrafenis volgt voor de familie een gezellig onder-onsje om op de f 100.000 te klinken en te drink»» en onderwijl tracht Prpsper Pollie uitte hooren, of zy met haar man in ge meenschap van goederen getrouwd is, wat niet net geval is. Daar zij meent dat Gerrit haast niets nagelaten heeft, denkt Pollie er weer aan met han denarbeid den kost te verdienen, doch dan vertelt Prosper's lamme zoon Charles dat Oom Gerrit zooveel geld had op de bank,waarom Pollie besluit haar rechten daarop te doen gelden. Dit geef^inatuurlijk aanleiding tot ver wikkelingen, temeer daar Pollie in byzondere omstandigheden verkeert, en het JBéld dus voor haar kind op- eischt. Zoo ziet de familie Bien-Ai mé reeds de gebraden duif jes wegvliegen, tot by een hevige scène Polüehetop de zenuwen krijgt en tengevolge daarvan haar hoop vervliegt en het geld dus toebehoort aan de familie Bien-Aimé. Evenals alle stukken van Heijer mans is ook dit wear echte realiteit, een greep uit het werkelijke leven. Het stuk weet het publiek den geheelen avond te-boeien. Zooals men dat van de Ned. Tooneelvereeniging gewoon is, werd er weer prachtig gespeeld. De namen van de hh. TernooyApèl, van Warmeio, Gilhuys enz. en de dames de Boervan Rijk, Ternooy Apèl—Haspels, v. d. Horst—v. d. Lugt Melsert, Tüly Lus enz. staan hiervoor ten volle borg, Genoten hebben wij vooral van het spel van den onbe- leefden, brusken Prpsper Bien-Aimé (den hr. M. J. Ternooy Apèl) en de Parijs 3 Aug. Het algemeen arbi trageverdrag tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten is heden ge- teekend. H. Londen 4 Aug. De „Standard" ver nam uit betrouwbare diplomatieke bron, dat ten aanzien van de punten van, geschil tusschen Frankrijk en Duitschland, wat de hoofdzaak aan gaat, tot overeenstemming is gekomen, hoewel nog verscheidene détails te regelen overblyven. Tel. Een antiek handschrift etc. verloren. Vermist uit het nét van den trein dio den 26,kon Juli j.l. des namiddags te 9 uur, van Amersfoort via Utrecht en Amsterdam naar den Haag is ver trokken 1 geel lederen handkoffer, rechthoekig modeleen antiek Per zisch handschrift uit de 16e eeuw (waarde eenige duizenden guldens) 5 miniaturen, in leder gebonden on verguld, uit de 16e eeuw, met Per zisch onderschrift (waaide eenige dui zenden guldens), 2 miniaturen uit de 17e eeuw, voorstellende eeh antilope en een jonge man in Europeesche kleederdracht, 1 wit flanellen costuum, een pak fotografien yan schilderijen van Rubens, een manuscript van Rubens over Amerikaanscho schilde rijen, 1 lederen schrijfmap met brieven en een necessaire met do initialen W. R. V., waarin haarkam, haarbor stel en tandenborstel. De eigenaar looft voor de terugbe zorging van zijn eigendom eeno be looning van f 100 uit. De Commis saris van Politie in de 2de Afdeeling te 's Gravenhage Verzoekt opsporing, inbeslagneming en bericht. Scheepsdiefdtal. Den 22 Juli is van Oen uit Enge land gekomen passagier gedurende de zeereis naar Hoek van Holland ontvreemd: 1 ring met 'grooten sma ragd (vierhoekig) omzet met briilanten 1 ring met twee groote en verscheidene kleine briilanten en opnige smaragd splinters, 1 ring met 3 robijnen, omzet met briilanten, 1 gouden horloge ge merkt I.H. met gouden, ketting met paarsche amethyst en paarlen, aan de ketting een medaillon met twee kin derportretten. 1 gouden pin met opaal steen, omzet met briilanten, 1 kleine f)in met briilanten. D? vindei zal be- oond worden. De Burgemeester van 's Gravenhage verzoekt opsporing en bericht. Prins Hendrik weer te Utrecht. Onze Utrechtsche corr. seint. Door Z. K. H. Prina Hendrik zal a.B. Zaterdag te 3 uur een bezoek worden gebracht aan de Veeartsenij school alhier. Men seint ons. Gisteren werd te Zuid-Wolde de 15-jarige Dirk Middelfeld door een drijfriem eener dorschmachine gegre pen. De jongen was onraldellijk dood Gemeenteraads-verkiezingen. De vergadering der Fed. S.D.A.P te Rotterdam stelde gisteravond defi nitief candidaat in district II, tusschen- tijdsche verkiezing (vac. Henkemans) J. ter Laan. Daar den heer Spiekman gekozen in I en II, de zetel voor II aanneemt en voor I bedankt, werd voor district I candidaat gesteld H. Stolle. Watergebrek op Walcheren. Hoe groot het gebrek aan water hier is, is wel af te leiden uit het feit, dat het water voor de locomo tieven der staatsspoor te Vlissingen, die steeds het water der Vlissingsohe waterleiding gebruiken, nu reeds ge deeltelijk water gebruiken, dat per extratrein uit Noord-Brabant naar hier vervoerd wordt. Speciale wagens tot vervoer van water worden voor dit oorzaak brand uit in de arbeiderswo ning aan den Anninksweg te Henge lo, bewoond door H. J. A. Korf, eige naar C. Bongers. Het perceel brandde geheel uit en den inboedel werd een prooi der vlammen. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. H. De diefstal in het kasteel Leeuwenhorst. In den nacht van 25 op 26 Juli is zooals men weet een agi Bfigfi diefstal gepleegd in dit kasteel. Wij vernemen dat gestolen werd: 1 bril janten diadeem, bestaande uit briljanten aren met middenstuk, 1 briljanten hahmoer van 2 rijen, met 5 briljanten pendants. 2 diamanten oorringen. 1 diamanten broche, 2 speldjes (lefie- Vorm) met kleine diamantjes, 2 bril janten pendants, rond, aan zilveren cettinkje, met 2 briljanten als, mid denstuk. 1 pendant van 3 parels aan kettinkje. 1 gouden hoefspeldje mot pareltjes, 1 klein gouden noofspeltjp met kleine diamantjes. 1 ronde parolen broche. 1 gouden armband in den vorm eener slang met diamanten oogjes. 1 gouden horlogeketting met 3 agaten stempels in goad gemon teerd, op één waarvan gegraveerd A. G 1 gouden repetitie-horloge, met inscriptie „a mon ami Gevers". 1 gouden repetitiehorloge van gedre ven goud, 1 gouden zegelring met zwarten steen, waarop gegraveerd fa miliewapen (lelie) geflankeerd door 2 mannenfiguren, 1 langwerpige parelen broche. De burgemeester van Noord- wijkerhout verzoekt bij opsporing draad bericht. Aangaande de diefstal gepleegd ten nadeele van den heer H. U. v. Dijk, Govert Flinckstraat 238 te Amsterdam vernemen wij nog dat een blank ijzeren geldkistje ontvreemd is inhoudende, 1 Witte Kruislot, serie 3717, N°. 38. 4 Weerbaarheid sloten, 1 schuldbeken tenis ten laste van H. Bosboom, 'ten behoeve van C. R. Jager groot f 3ÖOO, 1 gouden dames marquisering van boven voorzien van juweelen, bezet met ongeveer 50 roosjes k jour, 2 paar juweelen oorknopjes, 1 gouden dames remontoirhorloge, 9 alpacca zilveren lepels en 7 dito vorken, 1 gouden heerenhorlogeketting, ongeveer 1000 kleine gesneden roosjes, 1 zilveren pijpuithaler waarop de letters J. v. D," 2 zilveren schoengespon, 1 oudert- wetach zilveren luciferdoosje,- eenigh oude Hollandsche zilveren munten alsj stuivertjes en dubbeltjes, waarop de beeldenaar van Z. H. Koning Willem I on II, eenige bezemstuivertjes van de jaren 1500, 1600 en 1700. Een paarlen collier verloren. Verloren te Waasenaar of te Leiden, door Lady Hope, Britsche legatie, den Haag, een collier (halsketting) van kleine paarlen, met twee aanhangers, van gelijke parels, hangende aan een enkele saphier. f 60.belooning wordt uitgeloofd. De Commissaris van Politie in de 2de afdeeling te Utrecht verzoekt opsporing en zoo daartoe na verhoor termen bestaan, aanhouding en over brenging van 'n persoon,zich noemende H. Blom, voorgevende uit Dordrecht afkomstig te zijn, ongeveer 40 jaren oud, middelmatige lengte, donker haar en donkere oogen, baard noch knevel, gekleed met donker colbert costuum, blauw gestreept overhemd ep pet, die door de aanbieding van door hem eigenhandig geschreven lijstvan namen van verschillende predikanten in deze gemeente, er zijn werk van maakt bij ae i ngezetenen gelden in te zamelen. Rij ksambtenaren De Alg. Ned. Bond van Neder-, landsche Rijksambtenaren houdt 13 Augustus a.s. zijn algemeene verga dering in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Een pseudo Burgemeester. De Burgemeester van WarnBveld verzoekt te worden bekend gemaakt met do woon- en verblijfplaats van C. L. Lietze die in het bezit is van een naamkaartje van genoemden burgemeester en met behulp daarvan oplichting pleegt. Te Berkmeer (N.H.)'is tengevolge van hooibroei 'afgebrand de boerderij van P. Stelling. Verzekering dekt de schade. Te Houten (U.) is gistermiddag aan de Leebrug van den landbouwer van Oostrum een hooiberg afgebrand. Vermoedelijke oorzaak het spelen met lucifers door kinderen- Gisternacht brak door onbekende van liet Koninklijk Meteriologisch- Instituut to DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.6 te Biajrritz, laagste stand 751.7 te Sey- di8fjord. Verwachting tot den avond van 5 Aug. Zwakke tot matige westelijke tot zuidwestelijke wind, gedeeltelijk bo- wolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. TAK DBN 4 AUG. 1911. .van alle en ver-lore NOUVEAUTÉ'S tot hHtlen/ieicoou Uiye prijzen. GOUDA. Staatsieenineen. Nod. Cert. Workelyke gehuld 3 pet, 'Poatonr. Belastingvryo Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Arnort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. OdI. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet.. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. Uunk eu Creület-inatel- linffen. Ned. Bankaandoelen ludustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Crediet Instelt en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handel-Mij. C.v.A MUnbouw Mjjen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Gobar Aand. Petroleuni-Ondern- Dortsche Petroleum In dustrie My. Gew. A Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart M(jeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ouderaemlngeu. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe A«ahan Tabak My. Aand. „Silau" Asahan Tabak 'Mij. Aand, Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. iHoll.' IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij', t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Vnion Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preiuieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Ilongarye. Thei s-Re- gulirungs-Gea. 4 pet. Vorige jkoer» Koers. heiten Si'/, 92 .93 «5 Gó 100"/,, 92'/, 93'/, 88 91'/, 89'/, 47'/, 47'/, 104"/, 87"/, 104'/, 38'/, 58 213 55'/, 55 78 78'/,, 25"/,, 25'/, 77',, 77"/,. 238'/, 335 186'/, 105 105 «98 707, 700 73'/, 164 V, 163'/, 447 444 400 167 157'/, 115 lö"/„ i«7, 112 112'/, li7/.. 71 Va 4"/,. 4»/,. 9 82 82 92'/, 93 076/i, 677,', 212 (140.— 99 34'/, 33'/, 185"/, 16'/, 185 16 7% 101'/, 101 Vu 150";, 1RS. Hollandsche fondsen vaster, ook Russen iets beter, Oliewaarden vast Amnrikaansehe fondr York,» Geld ruimer, ging er weinig om. ilsen flauw op New- T t algemeen

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2