Seizoen Opruiming GYMNASIUM Jicht en rhcuinat-iek. Buitenlandsch. Nieuws. Bin.xiexDLla.rLi3.. Brieven uit de Hofstad. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Ingezonden Predikbeurten, te 'ïïouda. Gemeentelijke Arbeidsbeurs; GROENTEN- VEILIMJ. Laatste Rerichten. Telegrafisch Weerbericht Ilelangrljke D. SAMSOM. BURGERLIJKE., STAND Adverteutiën. TE GOUDA. 4 en 5 Se plein lier c.k. de Rijkskanselier zijn reis heeft uit gesteld. Hij zou n.l. de oplossing wil len afwachten. Volgons sommigen is von Bethmann Hollweg een sterk voorstander van het behoud van den vrede en juist von Kiderlen W&chter moet het chauvinisme aanwakkeren. Van hem ook zouden de ongunstige berichten afkomstig zijn. Wanneer dit zoo mocht zijn, dan zullen waar schijnlijk de Keizer en von Bethmann wel niet langer van liezen minister gediend zijn en een miniéter-crisis behoort dan niet tot do onmogelijk heden. Reeds meermalen hebben wij er in deze kolommen op gewezen, dat wan neer de nieren tengevolge van zwakte of ziekte niet in staat zifn om het bloed behoorlijk te filtreren, de on zuiverheden die in- -het""Bloed achter blijven en onder deze neemt het urinezuur de eerste plaats in de oorzaak zijn van verschillende onge steldheden. Op welke wijze,deze zich doordoen hangt van het gestel van den patient af. Onder meer kunnen de onzuiver heden zich in den vorm van uraten in de holle gedeelten van het lichaam kristalliseeren en zich nestelen in de spieren en gewrichten, waar zij de oorzaak vormen van jicht en rheuma- tiek. Uw spieren en gewrichten in de handen, armen, beenen of heupen worden als het ware verstijfd. De huid wordt op die plaatsen gespannen en rood van kleur, de scherpe kanten der kristallen veroorzaken bij de minste beweging hevige pijn en de gewrichten zwellen qp. Het zal ons duidelyk zijn, dat wan neer alleen de verschijnselen behan deld worden door pijnstillende midde len, daarmede geen genezing verkre gen wordt doch alleen tijdelijke ver lichting. Wanneer de ziekte niet in haar oorsprong wordt aangetast, kan de afzetting der onzuivere stoffen steeds ongestoord voortgaan en de rheumatiek of jicht zioh tot een chro nische kwaal ontwikkelen. Behandelt de nieren, de bron van uw ziekte, opdat zij de schadelijke stoffen geregeld uit uw bloed filtreeren en deze met de urine uit het lichaam worden afgevoerd. Voor dit doel be staan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zy herstellen de nieren, zij versterken hen en maken hen gezond, zoodat zij hun hoogst gewichtig werk weer vol komen vervullen. Wacht u voor namaak. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, dra gende de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te Gouda verkrijgbaar bij de heeran Wolff Co., Westhaven 11. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor óón, of f ip.— voor zes doozen. Duitschland. Na overleg met de regeeringen van Baden en Wurtemberg heeft de re geering van Beieren met ,{lie van Pruisen een overeenkomst voor vijftien jaren aangegaan tot instelling van een loterij. De Pruisische staatsloterij zal in het vervolg ook in de Zuidduitsohe Staten kunnen werken. Beieren, Wur temberg en Baden zullen in het alge- meene loterijbestuur elk door een af gevaardigde vertegenwoordigd zijn. Een noodlottig ongeluk heeft Woensdagavond tegen 11 uur in de Oostzee-badplaats Sellin op Rügen plaats gehad. Een postbode en een huisknecht kwamen met twee dienst meisjes langs het strand wandelend, op hot denkbeeld een roeitochtje op de kalmo zee te doen. Zij maakten een aan het strand geankerde boot los en gingen de zeo in. Doch oen eind weegs wilden zij van plaatsen verwissolen, de schuit sloeg om en allen vielen te water. De huisknecht bereikte zwemmende den oever, maar beide dienstmeisjes en de postbode verdronken. Engeland. Op een verzoek om den Prins van Wales een bijzondere ontvangst te bereiden, wanneer de Homo fleet een bezoek brongt aan de Clyde, is ge antwoord dat het onraogelijk\is voor den Prins een uitzondering te maken. Bij het bezoek aan de hatóns aan boord van de „Hindustan" zal Z. K. H. bij alle gelegenheden beschouwd wor den als „Marine-officier". Turkije. Toergoet pasja, dè vorige opperbe velhebber in Albanië, is te Konstan- tinopel teruggekeerd. Zijn vervanging oor Abdoela pasja is een gevolg ge weest van zijn eigen naschrift, van zijn eigen halsstarrigheid. Hij wilde zich n.l. niet verzoenen met de politiek van tegemoetkomingen, welke dePorte in den laatsten trjd heeft gevolgd. H§ was en bleef een voorstander van het stelsel van vervolging tot het uiterste, dat hij als het eenige afdoende be schouwde. Trouwens, dat de Porte ten slotte ten deze van taktiek veranderd is, ia zeker voor oen niet gering deel toe te achrijvqn aan de dringende ad viezen van eenige groote mogend heden, vooral Oostenrijk-Hongarije. Zooals men weet, is er in Italië een beweging gaande geweest om vrij willigers uit te zenden naar Albanië. Generaal Garibaldi heeft nu een open brief in de bladen geplaatst, waarin hij het centrale comité to Rome van oneerlijkheid beticht. Bij genoemd comité waren 6000 liro ingekomen, doch aan hot revolutionaire comité in Albanië waren slechts 58 lire ter hand gesteld. De rest is zoogenaamd voor administratieve doeleinden gebruikt. Oostenrijk-Hongarije. Uit Boedapest wordt aan do Lokal Anzeiger geseind Het Hongaarsche dorp Rimatopora is verbrand. Tien minuten na het uitbreken van den brand, stonden tengevolge van den stormwind reeds 25 gebouwen in vlam men, q. a. de Lutersche kerkook het stadhuis brandde af. De paniek werd vermeerderd, doordat in een winkel 2 vateb met benzine ontploften. Twee kinderen vonden den dood in de vlam men. In het geheel zijn er 110 woon huizen met bijgebouwen, Vele huis dieren en een groote koren voorraad door den brand vernietigd. 300 men- schen zijn zonder d^k Marokko. Uit Parijs wordt geseind Geen enkel nieuw feit heeft zich voorgedaan met betrekking tot den loop van do Fransch-Duitsche bespre kingen betreffende Marokko. Het schijnt, dat de toestand op wog is beter te worden, daar Duitschland ge ëindigd is de eerste voorstellen te be- schouwen als niet vatbaar voor ver mindering. Men mag zich intusschen niet ont veinzen dat er nog een uiterst breede afstand is tusschen de eischen van Duitschland en de concessies, welke Frankrijk bereid is te doen. Het past dus, al kan men zich moer voldaan toonen over de wending, welke de besprekingen hebben ge nomen, zich te hoeden voor overdreven optimisme en te wachten of een nieuw onderhoud de geconstateerde toenade ring versterke. Prof. dr. von Buhl, te München schrijfthet natuurlijke Frunz Josef- laxeerwater werkt zeker, spoedig en wordt algemeen als aangenaam van smaak geroemd. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is Kofl- stantinopel besmet verklaard wegens Aziatische cholera. Prins Hendrik zal hodenmiddag een bezoek brengen aan de Rijks-Veeartse nijschool te Utrecht en het daaraan verbonden pathologisch instituut, zoo mede aan de voorfS^ige directeurs woning, welke ingericht wordt voor een instituut voor parasitaire infectie ziekten, met welke inrichting reeds gedeeltelijk een begin was gomaakt en voor welke verdere afwerking thans de noodige gelden bij suppletoire be grooting zijn toegestaan. De Prins zal te half-drio per auto van Soestdyk vertrekken en kan tus schen 3 uur en kwart over drieën aan de Veeartsenijschool verwacht worden, waar Hij ontvangen zal worden door den directeur der inrichting, prof. W. C. Schimmel, en de thans nog in de school werkzaam zijnde leeraren. De toestand Van den oud-minister De Moester, lid van de Tweede Kamer welke zich na zijn jongste operatie nog al goed liet aanzien, moet in de laatste dagen minder gunstig zijn ge weest. Gisteren luidden de berichten echter meer bevredigend. De Staking. De pogingen tot bemiddeling. De conferentie, welke gisternamid dag te Amsterdam zou plaats hebben tusschen de leden van de bemiddelings commissie en het bestudr van den Zeemansbond om middelen .te beramen ten einde tot oplossing van het con flict te komen, is uitgesteld. DoN&kingen te Londen aan de Theems Toten zich ernstig aanzien en breiden zich nog voortdurend uit, zoo dat het aantal stakers thans op 25,000 geschat wprdt, niettegenstaande de Kamer van Koophandel te Londen heden met haar bemiddelend optreden is voortgegaan. Het verluidt, dat Rollit Dinsdag een beslissing zal nemen. De leiders der stakers maken intusschen hekend, dat morgen de algomeene staking zal beginpen, als dan nog geen regeling zal zijn. vorkregen. De staking van het trampersoneel te Leeds is al geëindigdheden is het werk hervat. Do staking der machinewerkers te Manchester daarentegen breidt zich nog steeds uit en omvat thans 17.000 (man. Slechts enkele firma's troffen een regeling, waarbij zij de eischen dor machinewerkers inwilligden. Do bootwerkers te Grangemouth dreigden weer, met staking, bijaldien do werkgevers niat-aangesloten werk lieden in dienst nemen. I)e Kamer van Koophandel te Lon den maakt bekend, dat zij een bijeen komst heeft belegd voor de patroons- schuitenvoerders en de schuitenvoer ders van de Londensche haven, ten einde een. vriendschappelijke regeling der kwosïles, waarover geschil bestaat, te bevorderen. De maatregelen voor hot bemiddelend optreden zijn geëin digd. Sir Albert Rollit zal intijds de beslissing bekend maken, om daarvan mededeeïing te doen op de groote bijeenkomst der werknemers, die a.s. Zondag op het Trafalgarplein gehou den zal worden. In de haven yan St. Petersburg staken 12,000 man. Zij verlangen ver korting van arbeidsduur van 12 tot 9 uur en verhooging van loon verder het verwijderen van de vrouwen van hun werk. Heden zouden zich nog 6000 bootwerkers bij de stakers aan sluiten. In de haven liggen 150 sche pen, die groote schade lijden door ver traging. •XIVC. Zoo is het dan toch dn den Ge meenteraad misgeloopen met hot steeds-maar-doof-vergaderen bij smelt- temperatuur. I|©t nieuwe worklioden- rogloment moeit met alle geweld vóór 1 Augustus er do >r gejakkerd, ton einde den nieuwe burgemeester, die dien dag in functie zou treden, daar mee niet meer lastig te vallen. En zoo sloog de Raad van 's-Gravenhage een vergader-record, door in het felst van den zomer 4 maal bijoen to komen in één week. De waarnemend-burgo- meester had er blijkbaar wel schik in en hij werd in zijn over-gverig streven nog aangemoedigd door een 10-tal leden van den Raad, die hem schrif telijk verzochten door te zetten tot de zaak was afgehandeld. Nobele ijver voorwaar; alleen maar jammer, dat de helft van deze 10 ijverigen zelf niet eens present waren toen het op vergaderen aankwam. Het schijnt wel gemakkelijker een van ijver getuigend stuk te versieren met zijn handteekening dan ijverig te zijn Ten slotte is liet spaak geloopen toen wederom de helft niet bijeen te trommelen bleek, besloot de Voorzitter het op te gevende zaak heette toen plotseling te gewichtig om in zulke onvoltallige vergaderingen af te han delen. Het is nu maar te hopen, dat de nieuwe burgervader (die eigenlijk wel wat jong is om dezen naam te ver dienen) niet het oude spelletje gaat herjialen, zooals in de bladen verteld is. Hij wil er misschien dadelijk mee toonen, dat het ook hem niet aan ijver ontbreekt, maar hij zal, naar het mij voorkomt, beter doen daarvan niet zoo dadelijk te wjflen blijk geven in een zaak als dezehet is nu toch ruim voldoende gebleken, dat onzo Raad, hoewel waarlijk niet arbeiter-feindlich gezind, geen trek heeft in dit soort ^zomersport." Iets wat men de heeren mét defi besten wil van de wereld niet kan kwalijk nemen! Ik moet nu nog even terugkomen op de jongste verkiezingen voor den Gemeenteraad, waarvan de herstem- mingsuitslagen my (door uitstedigheid) te laat bereikten om er nog in myn vorigen Brief gewag van te maken. Het is wel raar geloopen met die verkiezingen. In twee districten had den herstemmingen plaatsin het eerste werden gekozen twee rechtschen en twee socialisten (zoodat de bekende vrijzinnig-democraat mr. Treub uitviel) in hetzelfde district werd voor een afzonderlijke vacature tegenover een vrijzinnig-democraat met rechtsche hulp gekozen en in het 2e district behaalden 2 katholieken en een libera aj (aftredende) de zege. Een allegaartje dus, dat tot voorzichtigheid maant bg het trekken van conclusies. Toch liggen eenige conclusies voor do hand, die niet zonder belang zijn. Vooreerst dan is gebleken, dat de S. D. A. P. met nog wat meer propa ganda hot eerste district in haar macht krijgt. Reeds bracht zij bij perste stemming den bekenden veelprater Ter Laan er weer in en bij herstem ming een apotheker en^ den medicus Oldenboom, van wien men hopen mag, dat zijn drukke practiik hem beletten zal mee te doqj*-fISTïliet sTTovaqom steeds méér te vergaderen. Een viefftj S.D.A.P.-er was bijna gekozenvcfl- gens sommigen behoorde hij zelfs ge kozen te zijn verklaard. Het stem bureau besliste echter anderser is nu een protest aan den Raad gézqn- den, dat het niet onmogelijk maakt, dat de thans gekozen verklaarde (een antirevolutionair) niet wordt toegelaten en een nieuwe stemming moet worden uitgeschreven. Eonigo personen, die in het stembureau aanwezig waren en aanteekening hielden, beweren nl. dat de socialist méér stemmen had dan het stombureau hem toekende en de anti- revolutionair minder, en de Voorzitter van het bewuste stemburoau zou de goede getallen hebben opgelezen. De quaestio is thans van gewicht, maar ook van algemqener strekking, omdat zij er opnieuw de aandacht op vestigt, dat er aan de practijk van de stemmerij iots hapert. Niet het stómmen-zelf dat regelt de Kieswet keurig. Maar wat geen wet regelt, is dat het stem bureau uit geschikte menschen moet zijn samengesteld. Ik heb menigmaal waargenomen, hoe daar achter het groene tafeltje heeren gezeten waren, brave burgers zoker, maar die geen flauw begrip hadden van de Kieswet en op do alleronhandigste wijze hun taak vervulden. Vooral na de sluiting der stembus blijkt bij ons tolkens woer, hoe ongeschikt verschillende heeren voor deze taak zijnuren en uren duurt de tellerij (het werd laatst haast middernacht), de resultaten kloppen telkens niet en waarom het te ver- zwijgen er zitten ook mannen, wier onpartijdigheid in twijfel getrok ken wordt, terwijl toch strikte onpar tijdigheid veroischt wordt bij het al- of-niet toelaten tot do stembus en bij al-of-niet ongeldig verklaren van stem biljetten. Ik noem in dit verband natuurlijk geen enkelen naam, ook niet van eenige partij in 't bijzondermen brenge in 7 algemeen geen politieke mannen in do noodzakelijkheid om rechter te zijn in een zaak, waarin zij partij gekozen hebben. En waarom niot de stemburoau's bezet met ge meente (stadhuis-ambtenaren), die ge wend zijn met paperassen om te gaan Ik herinner mij een geval, dat de stembureau-hoeren 3 maal alle biljetten telden en telkens klopte hot niet toen kwam toevallig een hoofdambte naar ten stadhuize binnen, de man telde fluks de pakjes en dadelijk was het in orde Een ander merkwaardig feit is de uitwerping van den heer Van Liefland geweest. Daaruit blijkt, dat niet alle kiezers „stemvee" zijn. De heer Van Liefland (de man van de bouwgrond- speculaties, waarbij hij de bemiddelaar was tusschen maatschappijen en ge meentebestuur, waarbij hij wat te veel op de belangen van eerstgenoemde lette) is in het eerste district gevallen, in hetzelfde district, dat 2 nieuwe mannen van rechts er in brachtdit maakt de nederlaag van den heer Van Liefland tot een persoonlijke, tot een bittere pil voor hem' en zijn partij. De veelbesprokene heer Van Liefland was te trotsch om voor een herkiezing te bedanken. Nu hebben de kiezers hem als onwaardig uitgeworpen. Ware bedanken nu niet verstandiger ge weest Dat mr. Treub uitviel, bewijst dat de macht van de roode openbare onderwijzers en gemeente-werklieden niet zoo heel gering is. Dat en dit ten slotte de lib. achteruit boerden, is aan eigen schuld te wijten. Hun actie was slap, de op komst aan de stembus der vrijzinnigen nog slapper, de houding der liberale plaatselijke pers het slapst. Het eene liberale blad ging op eigen houtje rechtsche canaidaten aanbevelen, die er zoodoende bij eerste stemming reeds inkwamen ten nadeele van eigen geest verwanten, die bovendien in een der districten zeer onvriendelijk werden beoordeeld en het andere liberale dag blad, dat ook al mannen van rechts steunde (waarvoor in casu geen grond was, daar rechts al wat liberaal was bestreed), ging bij de herstemming nog verder en liet toen om de kansen van één vrij-liberaal te ver beteren de andere liberalen (waar onder zelfs een verdienstelijk aftredend lid schieten, een] hoogstgevaarlijke proefneming, waarmee het doel natuur lek niet bereikt werd. Wel is daarmee het samengaan der liberalen in de toe komst in gevaar gebracht, omdat, bij zooveel „vrijheid" in optreden het aan gaan van een compromis haast on mogelijk wordt. En wat ook duidelijk gebleken is, is wel dpt de vrijzinnigen, die bij ons nog juinde meerderheid zijn, de zoo genaamde „Rotterdamsche tactiek'' (het stellen van minder candidaten clan er .vacaturqn zijn) niet moeten gaan na&pen. Voor rechts had dit zin, omdat daardoor liberalen en socialisten beiden in herstemming werden ge bracht en zoodoende van elkaar af gehouden werden, hetgeen in het voor- doel van rechts was en nog is. Passen de vrijzinnigen dit middeltje toe, dan spelen zij hiermee slechts in de kaart der rechterzijde, iets wat zij door on derling krakeel en haantje-de-voorste- spelerij der verschillende vrijzinnige fracties, waarlijk reeds genoeg doen. Wanneer zullen de vrijzinnigen ver standiger- worden Of ujoeten zij eerst nog méér klop krijgen HAGENAAR. Donderdagavond werd op de Leuve- haven te Rotterdam op den 14-jarigen J. v, K. door een anderen jongen uit baldadigheid mot oen flobertpistool geschoten. De kogol drong hom in het linkerbeen. In het ziek#! huis is men er in ge slaagd den kogol uit don wond te ver- wijdere^. De dader is bekend, doch voort vluchtig. Bij, het zwemmen is Donderdagna- mideïag in de Lek onder Streefkerk verdf$nken do verversknecht J. V., uit Ameide. Toen do kastelein J. D. in daWa- torloo8traat to Oud-Kralingen zijn café een oogenblik onbeheerd had gelaten, js een persoon daar binnongesloopen en werd door dezen voor oen bedrag van f 100 uit de toonbanklade gestolen. Rechercheurs hebben gistermorgen In een hotel op den Haringvliet te Rotterdam aanghouden de verkoop sters W. W. en W. L., en den geliefde van laatstgenoemde juffrouw, den bakkqr A. B., uit Holten. Deze vrouwen hebben zich respectievelijk te Pader- born en te Wartenacheidt, ten nadeele van hun patroons, aan verduistering van 1200 en 1000 mark schuldig ge maakt. Volgens afspraak ontmoette het drietal elkander te Keulen en van daar ging het naar Rotterdam, om morgen naar Amerika te vertrekken. Drie passagebiljetten op het eerst ver trekkende stoomschip van de Holland- Amerikalijn waren reeds genomen. Bïj^hun aanhouding waren de beide vrouwen Bamen nog in het bezit van 660 mark, op welk geld beslag is felegd, evenals op de passagebiljetten. en week lang heeft het drietal in hotels verblijf gehouden. Eenigen tijd geleden werd des nachts in den tuin van de Vrouwenkliniek te Amsterdam een 1 Va-jarig kindje gevonden. De moeder van dit kind is thans opgespoord en gearresteerd. Bij een dezer dagen gehouden tel ling van textielarbeiders te Gronau bleek, dat er van de 4819 arbeiders niot minder dan 3000 in Nederland wonen. In de bosschen van den heer W. A. Iftfcfnger onder Wageningen heeft de jachtopziener Woudenberg gisteren een Wild varken geschoten, wegende ruim 100 K.G. In den afgeloopen nacht ontstond te Hengelo brand in een woning, staande aan den Anninksweg, be woond door H. J. A. Korf, eigenaar C. Bongers. Het perceel brandde ge heel uit en de inboedel werd een prooi der vlammen. Door het spoedig op treden van de braiclweer bleven de belendende perceelen voor brandschade bewaard. Wel kregen deze perceelen belangrijke waterschade. Huis en in boedel waren togen brandschade ver- zeker^. Gistermorgen omstreeks halfvier heeft een detachement politie uit de Warmoesstraat te Amsterdam een in val gedaan in de bekende nachtso- oiëteit aan den O. Z. Voorburgwal „T. O. G." Het was aan den politie-commissaris van het bureau Woermoesstraat, den heer Fundter de Beauchène, uit klach ten, die hem van de omwonenden had den bereikt, bekend, dat in die inrich ting geregeld de Drankwet werd over treden. Daarvan heeft de politie dan ook de bewijzen kunnen versameien. Een vrij aanzienlijke voorraad drank werd in beslag genomen en, met aan wezige drankbenoodigdheden, naar het bureel Warjnoesstraat gebracht. In de „inrichting" werd oen nogal vrij groot aantal bezoekers aangetroffen. Reeds Vrydagmorgen begon de uit tocht der diamantbewerkers uit Am sterdam, en we durven gerust beweren dat van de ruim 10,000 werklieden meer dan negentig procent de vacan- tieweek buiten Amsterdam doorbrengt. Daar het meerendeel gehuwd is, gaan dus 'ook de gezinnen mede en als we dus zeggen, dat er gedurende de aan staande week een 30,000 stadgenooten tegelijk op reis zijn, overdrijven we niet. Reeds Woensdag en Donderdag was het merkbaar aan de postkanto ren, waar heele rissen voor de spaar bankloketten stonden te wachten om de gespaarde gelden te innen en bleek weer duidelijk dat het oude fabeltjè, dat diamantbewerkers uitgeven wat zij verdienen, onwaar is, in elk geval tot het verledene behoort. Gisterochtend was het aan het Weesperpoort- en Centraalstation zeer druk. De chef van het Weesperpoort- station, de heer Ligtermoet, had met het bestuur van den A. N. D. B. reeds de vorige week besproken hoe en wanneer de reizigers net best en spoe digst konden vertrekken en stelde voor de diamantbewerkers circulaires be schikbaar die moesten worden inge vuld met datum van vertrek en plaats van bestemming. Daardoor was er wagenmateriaal genoeg en kon alles ordelijk gaan. Dat ook de booten haar deel kregen spreekt vanzelf. Waar gaan de diamantbewerkers naar toe Het meerendeel blijft in, qns land. Arnhem en Nijmegen, Valken burg, Scheveningen en Den Haag. Wijk-aan-Zee, Zandvoort ditmaal minder, krijgen het leeuwendeel. Maar ook het buitenland Duitschland, Frankrijk, Engeland, zelfs Italië, zul len de diamantbewerkers ontvangen. GOUDA, 5 Augustus 1911. Heden slaagden te 's Gravenhage voor het eindexamen H. B. S. mot 5 i. c. A. A. Hoogzand, B. P. Mol en Eth. A. de Wilde, leerlingen der R. H. B. S. alhier. Belanghebbenden worden opmerk zaam gemaakt op de in dit nummer voorkomende advertentie van de Spaar en Hulpbank alhier, betreffende de inleg en de uitbetaling van gelden. Ds. W. de Peer alhier, heeft hst beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Eist bij Geldermalsen aangenomen. Öp het te Leeuwarden gehouden Concours Hippique verwierf den heer J. L. van Eijk alhier in de afdeeling „Conoours voor aangespannen tuig- paarden" de tweede prijs met Gol- denchain en de vierde prijs met Grand Vulcano. De tweede voorstelling van het specialiteiten-gezelschap in de Soc. „Ons Genoegen" was weer druk be zocht. Hetzelfde Programma werd afgewerkt als Donderdag en ook nu verwierf elk nummer een luid applaus. Het hoofdnummer is wel het optreden van Refala en Cecilia, die aan hun ongewone muziekinstrumenten de schoonste muziek weten te ontlokken. Ook Annie Backer en Louis Gontran behaalden met hun aardige iiedjep veel succes, evenals Mr. Jersey, de scha- duwkunstenaar, The Macjan's, de rek- turners, Remarc en Rilay met hun antomime enz. Cor de Blij's ensemble wam thans beter tot zijn recht. Heden en morgen worden nieuwe nummers gegeven. De reprise van Sara Burgerhart, gisteren door de Nederlandsche Too- neelvereeniging in de Schauwburgtent aan de Boelekade gegeven, werd door een talrijker publiek bijgewoond dan de vorige avonden opgekomen was. Het was weer een avond van echte kunst. We zullen thans geen uitge breid verslag geven, we verwijzen daarvoor naar onze courant van Woensdag j.l. We kunnen volstaan met te zeggen, dat de Nederl. Tooneel- vereeniging ook nu weer getoond heeft, over welke superieure krachten Z1J beschikt. Wij en zeker velen met ons zullen met genoegen de Ned. Tooneelvereeniging in onze abonne- mentscomedies dezen winter terugzien. De Bioscoop van Hommerson Fils op de Markt alhier heeft thans, met vele andere beelden op het pro gramma de vertooning van „Heet- bloed". Deze kolossale film geeft in een groot aantal beelden het aangrijpend schoone Verhaal van een jonge vrouw, die gehuwd met een schatrijken men, zich laat bekoren door haren chauf feur, dieu zij van af haar jeugd kent. Haar echtgenoot verrast hen in een samenzijn en jaagt beide op staandeu voet het huis uit. Door den nood gedrongen laten zij zich vinden met anderen inbraak te plegen in het huis van hun echtgenoot en meester, welke inbraak eindigt met de arrestatie van allen. De heer des huizes herkent zyn vrouw, die de liefde tot haar kind niet kunnende terugdringen, zich over het bedje van de kleine buigt en haar kind aan 'thart drukt. Daardoor go- troffen bevrijdt hij haar van haar boeien, omhangt haar met andere kleeren en zegt tot de politie dat de arrestant, die hij bewaakte was' ont vlucht. Dan komt de verzoening tot stand. Deze film alleen is waarlijk een proef - vertooning, die een bezoek aan Hom merson waard is. Men ga er daarom nog hedenavond heen Met het oog op de te verwachten grooten toeloop van bezoekers voor de Internationale Zwemwedstrijd op 12 en 13 Augustus alhier te houden, wordt over de gehoele lengte van het zwembassin aan de Houtmansgracht door de Goudsche Zwemclub een tri bune gebouwd, die aan 500 personen een zitplaats kan verschaffen, teneinde vandaar rustig den geheelen wedstrijd te kunnen volgen. Uit tal van plaatsen kwamen reeds aanvragen om plaatskaarten in, zoo dat het beschikbare aantal wel spoedig uitverkocht zal zijn. Wie dezen wedstrijd wenscht bij te wonen, wachtte dus niet te lang om zich een zitplaats te verzekeren. Heden trachtte een troep Zigeuners met 13 wagens de gemoente binnen to komen. De politie nam direct maat regelen om dat te verhinderen en geleidde den troep tot buiten de ge meente, waar dit minder gewenschte volkje thans onder politiebewaking is gekampeerd om straks in de richting Utrecht weer verder te trekken Buiten verantwoordelijkheid der Red. Gouda, 4 Aug. 1911. M. de Red. Nog éénmaal neem ik de vrijheid plaatsing in uw blad te verzoeken voor een woord van verweer, thans naar aanleiding van het ingezonden schrijven van den heer Biewenga voorkomende in de Goudsche Courant van 3 Augustus j.l. Vooraf wil ik den heer B. medo- deelen niet genegen te zijn in dit blad mijne kennis van beginselen uit een te zetten, evenmin antwoord te geven op de spotternij in zijn genoemd schrijven opgenomen, welke allerminst getuigen van een hooge trap van b e g i n s e 1-ontwikkeling. Het geheele optreden van den heer B. getuigt in strijd met zijn bewering niet van bijzonder veel kennis, even min van eerlijke critiek. Wanneer de leider eener vergadering als zijne persoonlijke meening eenige uitlatingen doet, die niet het minst met het doel dier vergadering hebben uit te staan, is het standpunt van den heer B., niet geheel vrij van humor, dit als een besluit dier ver gadering of aanwijzing van richting der vereeniging te beschouwen. Was echter die uitgesproken mee ning zoo geheel misplaatst? Geenszins Lezen wij b.v. omtrent het Vaccine vraagstuk niet in deA.R. Nieuwe Courant van 23 Juni 1905 no. 21, „Wij twijfelen er niet aan, als ons Ministerie nog 4 jaar blijft, zal verder voortgebouwd worden op onze Chr. grondslagen, ook in zake af schaffing van Vaccinedwang en afschaf fing der Staatsloterij," wat toen als verkiezingsmiddel moest dienst doen, terwijl thans 6 jaar later Minister Heemskerk, de tgd daarvoor nog niet gekomen acht. De mededeeïing Vals zou bedoelde leider de stelling nebben verdedigd, dat met het Sociale nog wel kon worden gewacht, dhar Gods Woord leertrijken en armen ontmoeten elkander, is natuurlijk onzin, wat zelfs eten kind kan begrijpen. Dat bedoelde tekst is gebruikt be twist ik geenszins, maar zooals van zelf spreekt, in geheel andere be- teekenis. Wat de richting der vereeniging betreft, heb ik naar mijne meening, zulks in mijn vorig schrgven vol doende uiteengezet, dat den heer B. de daaruit af te leiden consequentie niet kon vatten, is buiten mijn schuld. Alleen wil ik den heer B. nog in herinnering brengen, het door mij ge sprokene op bedoelde vergadering. Vooreerst mijne persoonlijke opvatting omtrent den naam en ten tweede mijn betoog tot eventueele aansluiting bij de Chr. Soc. Partij,'wtelk laatste geene bestrijding uitlokte,11 n Of wiiae den heer B. soms het ad vies geven van te sluiten bij eene Partij die nog niet eens bestaat? Tenslotte vorklaar ik mij homogeen pet den heer B., als hij schrijft, dat er ook in Chr. kringen verschil vaft' beginsel-opvatting bestaat wat hem in de Chr. Soc.Prop Club „Keuchenius" voldoende is geblekeh. Met dank voor de "plaatsing Hoogachtend, Uw, dw. dnr. JUE. lid van Keuchenius. Hiermede is deze zaak thans vol doende toegelicht en sluiten wij het debat. Red. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. IO'/j ure. Ds. J. N. VAN DRUTEN, Herv. pred. te Berken- woude. i Huwelijksinzegening a.s. Woensdag 9 Aug. des namiddags, te half twee. GROOTE KERK. Vroegpreek ten 7l/z nre- t)s. BIJL. Voorm. ten 10 ure. Ds. ROSCAM ABB ING, pred. te Nieuwerkerk. Namidd. ten 2 ure. Qoen dienst. KLEINE KERK. Namidd. ten 2 ure. Ds. J. BOSS, pred. te Bergambacht. Kindorpreek ten 5 ure. I)s. BIJL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10ure. Ds. C. C. G. VISSER, pi&h te Helder. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensd. 9 Aug. Ds. BERKELB. v. d. SPRENKEL. Aanvragen van Werknemers op 4 Aug. 1 kantoorbediende, 1 kantoor! ooper, 1 reiziger, 4 opperlieden, 2 machinisten, 1 stoker, 1 machinebankwerker, ~1 schoenmaker,. 1 waschvrouw, 1 sigarenmaker (vormw.), 1 kellner, 1 voerman, 3 grondwerkers, 8 pakhuisknechten, 2 loopknechten, Halfwas of aarikómende. 2 timmerlieden, 4 pakhuisknechten, 1 loopknecht, Leerlingen en jongens. 2 klerkjes, 1 tuinman, Opg-ave der Personen, die zioh gedurende de week van 28 Juli tot 4 Augustus in de ge meente gevestigd ot deze verlaten hsbben. GEVESTIGD C. A. Ultee, dienstbode uit Utrecht Crabethstraafc 3. "W. van Ham, dienstbode uit's-Gra venhage Kuiperstraat 1. E. de Jong, landbouwer uitReeuwijk Bodegraafsche Straatweg 3. H. van Baazel, uit Amsterdam Spoor straat 2. A. E. Oost veen, uit Utrecht Varken markt 21. H. Smorenburg, koopman uit Am sterdam St. Anthoniestraat 9. J. Beeling, uit 's-Gravenhage Markt' 51. B. Vermeg, meubelmaker uit Wad- dinxveen Raam 270. L. Gompers, bakker uit Eindhoven Korte Tiendeweg 13. VER TROKKENEN F. Mes, smid van Achter de Visch- markt 72 naar Alblasserdam. J. F. Izaks, slagersknecht van Lange Tiendeweg 49 naar 's-Gravenhage Dunklerstraat 26. J. Wagensveld, dienstb. van Gouwe 66 naar Oudewater Roodstraat C 223. K. F. W. v. d. Bosch, letterzetter van Korte Tiendeweg 8 naar Amster dam Blankenstraat 119. C. H. Jaarsveld, van Gouwe 45 naar Haarlem Kruisstraat 51. D. van Biesheuvel, slagersknecht van Korte Tiendeweg 14 naar Baarn Laanstraat. N. W. Quint, plateelschilder van Erasmusstraat 2 naar Utrecht Vleuten- scheweg 31. A."J. IJBseMijn. van Komijnsteëg 44 naar Alphen. A. C. v. d. Want, van Turfmarkt 55 naar Boskoop Nieuwstraat 122. H. van Lier Leis, van Krugerlaan 91 naar Renkum (Oosterbeok). C. F. A. Milder», van Crabethstraat 41 naar Teteringeq Koninginnestr. 28. J. Koolwijk, arbeider van Willens 42 naar Polsbroek. J. M. van Heoswijk, dienstbode van Hoogstraat 9 naar Nymegen Bloemon- straat 41. E. den Dijl, dienstbode van Crabeth- str. 56 naar Bodegraven Zuidzijde 13. Ohm üril(psirerr|« Weekbladen. De Prins geeft in zijn nümmer van 6 Airg. Vele foto's van het koninklijk bezoek aan Brussel, van werken van onze 17tl° eeuwsche schilders, gezicht op de groote tentoonstelling te Parijs, de feesten van den Alg. Ned. Wielrijder8bond, in Noordelijk Zweden, do jongste aardbeving in de Hongaarsche laagvlakte, kijkjes in oud- Schoonhoven, enz. personalia, kroniek, schetsen, romanvervolg en romanbij voegsel. De Wereldkroniek van 5 Augustus is in hoofdzaak gewijd aan het bezoek van de Koningin on den Prins aan het Belgische Hof en bevat verder actueele photo'a van den Engelschen Rondvlucht, den brand te Konstanti- nopel, Kinderfeest op Scheveningen, Tentoonstelling van Charleroi enz., benevens do gewone rubrieken en feuilleton. Het Leven hoeft eveneens tal van photo's van hot Koninklijk bezook aan Brussel on licht zijn lezors vorder in omtrent do melk die te Amsterdam wordt geleverd en allerlei actueele onderwerpen. Pak me mee bevat o.a. hot Konink lijk bezoek aan Brussel on photo's uit de Reuzenbrand te Konstantinopel. Do staking te A'dam. Watertochtjes om Leidon. De jaarlijksolio feesten van den Algom. Nedorl. Wielrijders- bond en voel meer. Bovendien portretten van bekende landgenooten en de gewone rubrieken. Zaterdag 5 Augustus. Bloemkool 1° soort van f 0.tot f 11.p. 100Idem 2* soort van f 0. tot f 0.p. 100. Wortelen f 0.tot f 2.50 p. 100 bos. Kropsla f 1,50 tot f 2.50 p. 100. Doperwten f 0.— tot f 8.p. 100 pond. Peulen f 0.— tot f 0.p. 100 pond. Knollen f 0.— tot f 0.Postelein f 0.tot f25.— ^er mand. Groote boonen f0.--tot f 1.50 p. 100 pond. Prinsesseboonen f 0.40 tot f 0.52^ p. 1000. Komkommers (gelo) f 3.tot f 6.idem (groene) f 3. tot f 7.per 100. Snyboonen f 1. tot f 1.40 per duizend. Uien f 1.50 tot f 0.p. 100 bos. Roode kool cent per stuk. Sav. kool 0 cent per stuk. Prinsesseboonen (dubbolen) f 4.— per 100 pond. Kroten 1.26 tot 2.p. 100 bos. AMERIKA ANSCHE STOOMVAARTLIJNEN Het stoomschip Sloterdijk (Neptune Lijn), van Newport News on Balti- more, naar Rotterdam, passeerde 4 Aug. V.m. 6 u. 00 min. Lizard. Een muisje met eon staartje. Wy vernemen dat van een hooger ernstig onderzoek wordt ingesteld naar aanleiding van de klachten dezer da gen vernomen over het honden van eene marschoefening door de le Comp. van het le Bat. te Delft, bij de groote hitte in de vorige week, waarbij zoo vele manschappen en kaderleden zijn flauw gevallen, die enkele straf kregen. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat in de afgeloopen week, nu het weer zelfs wat minder warm is, goen marschoefeningon hebben plaats ge had, hoewel het de gewoonte is die 1 maal per week minstens te doen plaats hebben. Moordenaar gearresteerd Men seint onsTien jaar geleden werd te Wapsterveen een man ver- mourd wiens lijk nimmer gevonden werd. Ook de dader werd niet opge spoord. Het echtpaar Grünowold te Wapsterveen dat indertijd reeds van den moord verdacht werd, kreeg gis teren ruzie waarbij de vrouw den man van den moord beschuldigde. Beiden zijn thans in hechtenis ge nomen en naar Assen overgebracht. Het geraamte van het lijk is thans in den grond gevonden op 20 Meter af stand van het huis van het echtpaar Grünewold. Men yaeldt ons uit Amsterdaiti. Hedenmorgen ontstond door onbeken de oorzaak brand in een loods op de Marinewerf, dienendo tot opslagplaatt van zaagsel. Het vuur werd bestreden door de eigen brandweer van de Marinewerf, terwijl het blusschingswerk werd voort gezet door do brandweer van Katten burg. De brand word beperkt (ot deze loods, die geheel vernielt! werd. Het is gelukkig dat de brand tot dit ge deelte kon worden beperkt, daar zich naast de opslagplaats andoro loodsen en een timmermanswerkplaats be vinden. Madrid 4 Aug. Te Bunal (westelijk van Valencia) is oorl deel van de oude versterking idgestort, eon dertigtal huizen word bedolven onder het puin. Er zijn negen dooden en tal van zwaar gewonden. H. Molila 4 Aug. Een trein van de Spaansehe Mijn-maatschappij is ont spoord. Er is eene doodo en vijf go- wonden. H. Lissabon, 4 Aug. Een aardbeving is waargenomen te Salutterra. Bijzon derheden ontbreken. H. Lissabon, 4 Aug. Do constituante besloot dat afgevaardigden on sona- toren doör rechtstreokscho verkiezin gen gekozen zullen worden. II. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.9 te Hort», laagste stand 748.7 te Soy- disfjord. Vorwachting tot den avond van 6 Aug. Zwakko tot raatigo zuidoostelijke wind, moest lichtbewolkt, droog weer kans op onweer, warmer. i van allo Mantels, costumes, Coslumes-lailleiir, lilousen, Gekleede en Traiteur Rokken, Onderrokken, JoponstolTen, zijde en vordere N O U V E A U T 8 tot buitengewoon lage prijzen. GOUDA. GOUDA. GEBOREN 2 Aug. Paulina ouders P. Stuurman (ovorl.) on E. Rijnhout. Agatha Wilholmina ouders J. Lie- pelt en W. M. Treur. ONDERTROUWD*1: 3 Aug J. F. Pietorse te Gravonhago on P. J. v. d. Berg. F. M. Huurman te Moordrecht en J. E. Korpor. W. L. van Asten en B. .1. Burger te Haastrecht. A. C. Kalkman on M. van Wieringen. R. v. d. Brug en J. Lok te Gouderak. C. Stevens te Amsterdam en J. M. A. Reekers. Bij beschikking van de dón E. A. Hoer Rechter-Commissaris ia hot fail lissement vkn P. VAN DEN BERG is bepaald 1°. dat de indiening der schuld vorderingen bij don Curator moet plaats hebben voor f13 AUGUSTUS u.M. 2°. dat de verificatie-vergadering zal worden gehouden op ZATERDAG 23 SEPTEMBER a.s. v.m. te W\s uur in het Gerechtsgebouw aan den Noordsingel te Rotterdam. De Curator i' Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF. Curatoren maken bekend, dat het 2de TOM LA LINOS- EXA 31 EX, voor den volgenden cursns zal plaats hebben op Aanmelding vóór den 2.3 A UGUS- TUS an. bij den Rector Dr. A. VAN IJ SEN DIJK.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2