SEL TS, SITEN. No. 11629. iiiden, iirs De Ganzendokter. oops, XTie"CL"ws- exx -A.d-vertexxtie'bleud. -vooa: ^-©■clcLsl Oxrxstxelcezx. ’ostingh, ris. Maandag 7 Augustus 1911. 50e Jaargang. Volksopvoeding. Blxxxxexxlaxxd.. Bxxïten larxd.. I Buitenlandse^ Nieuws. FEUILLETON i D-A~ Gouda. r in Heeren ITE. M1EM. Verschijnt dagelijks tin ontbreken kL” - GOUDA. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. I I behalve Zou- eQ Feestdagen. Telefoon Interc. 82. )D t ff*»*» „Aoh, 4 Zn., Gouda. i n 1 el. GOUDA. VTG, Coiffeur, II. :jes Shampeo- DE MINK, Telefoon 274. GOIIMHE COURANT. PR IJS VAN HETABONNKMENf: Per kwartaal Idem franco per post E COLOGNE, Dom zu Köln, fdpijn per ’/2 fl. 5. Zakflacons m alle werk- f 1.25 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad ,1.50 Idem franco per post „190' Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tienoewec. 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De cholera. Te Triest kwam Zaterdag oen ge val van cholera voor. f Te Konstantinopol zijn Zaterdag 14 nieuwe gevallen voorgekomen17 lijders zijn Zaterdag bezweken. De cholera breidt zich to Smyrna uit. Te Massili zijn gedurende óen etmaal 20 nieuwe gevallen voorgekomen en Spanje. Uit Madrid wordt d.d. 6 Augustus geseind Aan boord van de kruiser „Numencia”, op de reodo van Tanger, brak muiterij uit, die echter onderdrukt werd. Een twaalftal matrozen, die aan het muiten waren geslagen, werd gearresteerd. Do rost van do beman ning betuigde haar spijt en afkeuring over de houding der muitelingen. Do kruiser is naar Cadix teruggekeerd. De minister van marine begaf zich aan boord om oen onderzoek in te stellen. De zaak hooft direct nóch indirect iets met politiek te maken. Herhaaldelijk werd in ons blad geprotesteerd tegen het vermengen van godsdienst en politiekherhaal delijk wezen wij op het gevaar dat in zulk een onwaardig gedoe is gele gen. Maar men ging voort en blijft er mee voortgaan, want slechts op deze manier kon rechts hare macht, zetels en ambten, behouden en ver krijgen. En wat deed rechts voor ons Nederlandsche volk dat door christelijke wetten geregeerd lyoet worden In plaats van ons volk op te voeden in christelijke en maat schappelijke deugden, werd Jiet op gevoed in leugen en onwaarheid. Slechts enkelen van christelijke» huize wagen het er tegen op te ko men. Mr. van de Laar, redacteur van het algemeen christelijk-sociaal weekblad de Hcukdiar schreef in 1910 o.a. „Voor alles moet van christelijke zijde tegen het leugen achtige geprotesteerd, wat dan ook het gevolg moge zijn. Niets verderft wel meer het christelijk leven dan de deugen. Zoo is voorchristelijke, bladen, die verheimelijken wat de macht der partij kan schaden, die gemuilband, niet vrij uit eigen mee- ning durven schrijven, die in hun wijze van strijdvoeren niet uitslui tend de waarheid willen dienen maar vaak niet terug deinzen voor een ietwat scheeve voorstelling, zoo deze voordeel brengt”„zoodanig een bedrijf, en daarin is de Stan daard een voorbeeld ten kwade, werkt als vergif’. Het is dus niet het eèrste het beste blad dat den weg der leugen bewandelt, het is het hoofdblad der ahtirevolutionairen, het blad dat ge ïnspireerd wordt door hun „van God gegeven leider.” Dit alles kwam ons weer voor den geest toen wij in ons blad van Maandag j.l. het „Ingezonden” van den heer T. Biewenga Jzn. lazen, waarin deze ten slotte uitroept PRIJS DER A~DV ERTENT1ËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.51 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. ns Genoegen,, oorstelling. ns Genoegen, h. Speciali- illiam Koster. irgtent Boele- a van „Stoel te worden, nu was voor Rusland de tijd gekomen om zijn strooman voor uit te schuiven. Was deze weer baas, dan zou Rusland datnog altoos hoopt geheel Perzië onder zijn invloed tq krijgen, vrij zeker gemakkelijker den nu reeds verkregen invloed te kunnen vorgrooten. Het is een doorn in Rus- land’s oog, dat het door hot verdrag van 1907 is gebonden om zijn sfeer van invloed te beperken tot Noord-i Perzië. Met dit al is voor Perzië een benauwde tijd aangebroken en het is zeker een uiting van den vrees voor zekeren ondergang,' die er het libe rale Perzische comitó van eenheid en vooruitgang toe gebracht heeft zich met een adres tot den Duitschen Rijks dag te wenden. Et wordt daarin, geklaagd over de draconische maat regelen van Rusland, o. a. het bezet, houden van Perzische steden en ten slotte vraagt het comité in dit mani fest geen materieel© ondersteuning, maar moreele aanmoediging in zijn strijd' tegen den Russische» landhon- ger, van welken zich de driewerf moineodige sjah bedient om in Perzië elke uiting van vrijheid en vooruitgang to onderdrukken. Natuurlijk helpt dit adres niemendal. De groote heeren beknibbelen elkaar niet. Wij verwijzen nog maar eens naar den Zuid-Afri- kaansohen oorlog. V/at zal nu het loon zijn dat Rusland opsteekt voor zijn hulp? Aan de Vossische Zeitung wordt gemeld, dat waarschijnlijk dan het land langs de Kaspische Zee aan Rusland zal worden afgestaan. Of hiermee echter Engeland en mogelijk nog andere landen tevreden zullen zijn, is een nieuwe vraag. Misschien wordt een conferentie voorkomen door ook Engeland gedeeltelijk tevrêo te stellen. Lang zal het niet duren of wij zullen er meer van weten. Het Perzische volk zal zich krachtiger tegen den indringer rgoeten verzetten, wil het althans kans hebben een on afhankelijk bestaan voort te zetten. ouw- enWo- Jpieringstraat vergadering n Armenserg. Boelekade, oor Algemeen deS. D. A. P. 'eregeld tijdig ntvangen van vermakelijk- dan in onze „Enfin, dat konkelen schijnt in christelijke kringen zoowat mode te zijn, en zal ik daar derhalve maar niet verder op ingaan.” Deze uitspraak doelt dus niet al leen op de zaak, waarover het in bedoeld stuk liep, doch werd in het algemeen gebezigd. Geen enkel woord van protest lazen we naar aanleiding van dezen uitroep. Is ons volk al zoo ver dat „konkelen” mode is geworden Dan kunnen wij met den heer van de Laar liitroepen „Er ga een roepen Tim politieke waarheid door het Christelijk Nederland 1” „Ik bon toch onder eon bijzonder gelukkig gesternte geboren,” riep hij uit, „een zoo lief, goed en verstandig moedertje heeft geen enkel mensch op de heele wereld.” „En een zoo goeden, lieven, op rechten jongen heeft geen enkele moeder op de heele wereld,” ant woordde zij ontroerd en kuste hem op blozende wangen. Nu brak er een tijd vol van de zonnigste tevredenheid over het huis Kionhout aan Gustaaf en Marie waren gelukzaligWaldemar vond den weg tot Edith geheel en open hij werd veel in haar gezelschap gevonden, waarover zoowel mevrouw als mijn heer Kienhout zich verheugden. Deze laatste vermoedde niet, dat bij deze reine hemel weldra een onwoder op komen zou, ja dat de vroolijke toe komstbeelden voor Edith in mevrouw Amalia gedachten aan haar eigen toe komst deden opkomen. Als Waldemar met Edith huwde, was dat zeer goed en aardig, zij be sloot het ordenen harer vermogens- aangelegenheden tot na den trouwdag uit te stelleneindelijk zou toch alles aan den dag moeten- komen en dan zou het huis Kienhout ten opzichte van haar niet welwillend meer gezind zijn. Een gedeelte van het kleine ver- Engeland. Zondagmiddag werd te Londen eon groote vergadering van stakers ge houden op Trafalgar Square. 14.000 man waren tegenwoordig. Sir Albert Rolliti deelde do uitspraak mede der commissie van arbitrage, waarbij de gevraagde loonsvorhooging wordt toegestaan. Deze uitspraak werd met geestdrift ontvangen. 35) „Zeg ereis, Marie, je bent nu toch wel al oud genoeg om te begrijpen, dat ik je hulp noodig heb,” zeide zij op een toon vol ergernis tot haar dochter; „in plaats van mij echter góeden bijstand te verleenen, haal je allerlei snorrepijperijen uit.” „Ach, moeder, het heeft maar even tjes geduurd en het was zoo prettig”, stamelde Marie verlegen. Domheden zijn altijd prettig,” brom de de moeder, terwijl zij eendereen- den greep, die zij ijverig begon te plukkenonder deze bezigheid door Stortte zij de holen van haar toorn over het hoofd van Marie uit, zonder dat het eenigen indruk op haar doch ter scheen te maken. Deze zat welis waar gehoorzaam naast haar moeder en plukte vlijtig voort en glimlachte zoo zalig mogelijk en bemerkte niet efens, dat zij haar lievelingséend onder handen had; zoo ondankbaar zijn de toênschen, als zij gelukkig zijn. Op de kamer van tante Emma zat Gustaaf en keek verheugd tot zijn handgrepen niet veroorloven. Het hoen en weerreizen, de fooien voor dedienst- bpden en de tnlloozo kleinigheden gingen haar financieelo draagkracht te boven. Mevrouw Amalia was dus zielsver- heugd, dat Edith dezen keer geen streep door haar rekening haaldezij schoen Waldemar gaarne te zien, be gon er beter uit te ziendus was alles in orde. De toekomst van haar dochter was dus verzekerd maar wat zou er met haar geb )uren Zij begon bezorgd te worden omtrent haar eigen toekomsthet resultaat van haar over wegingen was het besluit, zoo spoedig mogelijk te trouwen. Nauwelijks had zij dit besluit genomen, of zij deed de noodige stappen om het besluit in daden om te zetten. Een uitstekende gelegenheid bood zich daarvoor aan, toen Amalia op zekeren dag met Kienhout alleen op een tuinbank zat, vanwaar men een vrij uitzicht genoot op de speelplaats, welke Kienhout voor zijn kinderen had laten aanloggen. De jongelieden vermaakten zich daar en hun luid gelach drong tot de eenzame bank door. Mevrouw Amalia zuchtte diep. (Wordt vervolgd.) IMFLAAR de uit te breiden An TE KOOP, I •dewerk, oud Meubelen enz. ing verzekerd, larticulieren te et omschrijving („DEAVOND- der Letter A 7. Prins Hendrik te Utrecht. Omtrent het bezoek dat Prins Hen drik Zaterdag bracht aan de Rijks Veeartsenijschool te Utrecht schrijft het U. D. het volgende: Te ruim 3 uur reed do auto van Z. K. H. het hek binnen on werd Z. K. H. ontvangen door don directeur der inrichting, den heer W. G. Schim mel, die den Prins naar do ontvang kamer geleidde, waar hij Z. K. H. aan do daar aanwezige leeraren voor stelde. De directeur sprak hier een kort woord van welkom, waarna ©enige vervorschingen werden rondgediend. Hierop werd onmiddellijk eon aan vang gemaakt met do rondgang over het terrein on door de gebouwen. Allereerst, werden in het oude ge bouw apotheek on bibliotheek bezocht, waarna de normale anatomische pre paraten in oogenachouw werden ge nomen, waarbij door don hoor J. .1. Wester eenigo toelichtingen worden gegeven. Van hier ging hot naar de stallen en de hoefsmederij, waarna de cologo- zalen voor natuur- on schoikundo aan do beurt kwamen, waar door dr. J. D. Van der Plaats inlichtingen werden verschaft. De Prins betoonde op zijn rondgang een levendige belangstelling voor nl hetgeen de inrichting te aanschouwen bood. Uiteraard waron in deze vacantiotijd weinig dieren-patiënten aanwezig, doch Z. K. H. liet zich omtrent de weinige voorhanden exemplaren volledig in lichten omtrent do oorzaken van hun lijden on de toogopasto geneesmiddelen. Zoo bezocht Z. K. H.’ do verschil- 1 lende stallen, waar paarden, koeien en honden ter verpleging Waron op genomen, liet enkele dieren, waarmede ij dit doenlijk was, voor zich geleiden en bezag de overigen nader in hun stallen. mogen moest zij aan Edith afstaan en met het overschot buiten de familie leven zou een moeilijke zaak zijn eon goede partij was deze Waldemar eigen lijk toch niet, omdat hij oen broer on een zugteK had maar er bestond geen kans/een betere partij te vinden en om (verschillende redenen kon zij niet lans/meer wachtten. Ten eerste had zij löMeren keer te vreezon, dat Edith haar plannen kon dwarsboomen tot een openlijk verzet kwam het welis waar niet, maar de lijdelyko tegen stand was moeilijker te overwinnen en dus ook gevaarlijker. Edith leed in stilte en werd dan voortdurend bleeker, magerder en woordkarigor en daar door ook niet aanvalliger. Vervolgens kostte het leven, dat zij leidden, geldIjoewel zij de rol van gierige millionaire tamelijk be hendig speelde, behoorde het toch ook bij dit behendige spel, dat zij zoo nu en dan als dame-der wereld optrad. Haar linnengoed moest kostbaar zijn, haar toiletten eveneens. Hoewel zij ten opzichte van zich zelve een ouder- wetsch kleed door een exentriek aan gebracht of bijzonder bontgekleurd lint een zweem van originaliteit gaf en daardoor den menschon wijs maakte, dat het haar smaak was, mocht zij tegenover haar dochter zich zulke zijn 40 personen overleden. Frankrijk. Sedert eenigen tijd wordt door de vijf groote Fransoho Spoorwegmaat schappijen oen proces tegen hot minis terie van openbare werken gevoerd, naar aanleiding der verhooging van de som voor schadeloosstelling voor het vervoer van do nieuwe, zware postrijtuigeu. De Raad van State heeft thans ten gunste dor Spoorwegmaat schappijen uitspraak gedaan. Dienover* eenkomstig zal de Staat aan do maat schappijen een bedrag van 10 millioen fres. moeten uitbetalen. De vijf spoor wegmaatschappijen hebben nog andere processen tegen don Staat looponde, en naar verwacht wordt, zullen zij ook deze winnen. De Staat zal dan nog eens 25 millioen fres. te betalen hebben. Sabotage. Sedert veertien dagen word geconstateerd^ dat de telo-t graphische verbinding tusschen Parys en Marseille uiterst slecht werkte. Een ingesteld nauwkeurig onderzoek, heeft thans aan het licht gebracht, dat door een vakkundige hand met byzondere kennis van zaken sabotage aan de toestellen was gepleegd. Tot dusverre is men don dader nog niet op het spoor kunnen komen. Duitsohland. Zaterdagnacht ontdekte eon drietal Berlijnsche politieagenten dat twee inbrekers bozig waron hun slag te slaan in de Qenthinor Strasse. Toon zij hen overvielen worden tal van schoten door de inbrekers gelost. Eon politieagent word zwaar gewondeen der inbrekers vloog toon hij zag niet meer te kunnen ontvluchten, do trap op en naar het dak, waar hij zich doodschoot. De andere inbreker werd gevat. Perzië. Na ons vorig overzicht betreffende Perzië is do toestand daar nog troe beler geworden dan hij al was. Het is echter zeer moeilijk uit do vaak tegenstrijdige berichten op te maken, hoe hot er eigenlijk meo staat. Als eon middel van verweer hooft de Perzische regeering een belooning uit geloofd voor het hoofd van den oud- sjah. Twee honderd vijftig duizend gulden is te verdienen voor hem, dio Mohammed Ali het leven beneemt. Do Novoje Wremja, het Russische conservatieve blad, heeft oen geweldig protest laten hooren tegen deze daad van de Perzische regeering. Vreesde dit blad, dat Ruslands politiek werk tuig te gauw opgeruimd zou zijn? Want al verzekert Rusland ook honderd maal, dat het zich onzijdig houdt en al heeft het verklaard, na tuurlijk om den schijn te redden, dat de sjah zijn recht op zijn tegemoet koming heeft verbeurd, toch is het zeker, dat Rusland den ex-sjah steunt. Het was volkomen op de hoogte van het doen en laten van Mohammed Ali. Het is immers onmogelijk, dat een land waarvan haast alle ipwoners spionneeren en bespionneerd worden, dat zoo’n land niet op de hoogte zou zijn van de handelingen van een zoo belangrijk bewoner. Maar Rusland zag er niet anders dan voordeel in om Perzië opnieuw in het moeras te helpen. Nu de binnenlandsche' aangelegen heden, vooral de geldelijke dank zij de hulp van Amerika, beter begonnen moeder op, die hem liofkoozend over de haren streek en vleiend tot hem zei„Weet je wat, Gust, als wij bij het aanbreken van den herfst van hier vertrekken, nemen we Mimitje mee, opdat jelui beiden gelegenheid hebt elkander eens terdeog te loeren kennen. Ik weet, dat je een eerlijke jongen bent en dat het je niet te doen is om het meis je het hoofd op hol te brengen, maar men kan zich ook in zich zelven vergis sen. Bovendien is Mimi een aardig, lief natuurkind, maar zij heeft nog niemand anders geziendan jou en heeft daarom ook nog geen oordeel kunnen vellen over haar eigen ge voelens. Daarom acht ik het beter, dat alles bij ons thuis tot volle rijp heid komezit het bij jelui beiden diep genoeg, dan gaat er een mijner hartewenschen in vervullingwas er een vergissing bij een van jelui beiden of bij allebei in het spel, dan zal dat wel voer den dag komen en kan er een gemakkelijker scheiding plaats hebben dan wanneer een bindend woord gesproken is, voordat zich beide deelen van de onveranderlijk heid hunner gevoelens overtuigd heb ben. Zoo God wil, zal alles terecht komen.” Gustaaf sloot zijn moedèr innig in de armen.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1