De Jong's Seizoen Opruiming Chocolade Gemengde Berichten. Uit cL® Pers. Stadsnieuws. 397ste Staats-loterij. Laatste Berichten. «Wj! Ingezonden SPOET. MARKTBERIGHTEN. Belangrijke Mantels, oslumos, Coslumes-iailleur, Bloiisen, (iekleede en Trnttenr Rokken Onderrokken. Japonsfoiïen, zijde D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND WORMERVEER Hollano Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant fit fccl«filian<lel te K lustri ril am - - ÊB _i Daarna volgde een bezoek aan de afdeeljng voor parasitaire-infectieziek- ten van prof. dr. De jong. Ook daar legde Z. K. H. een bij zondere belangstelling aan den dag voor hetgeen hem werd getoond. Verschillende preparaten werden h'em gedemonstreerd, hetzij onder de microscoop, hetzij in den vorm van reinculturen in huizen. Hierbij werd een -bezoek gebracht aan de oude directeurswoning van den hèer Wirtz, thans gedeeltelijk tot la boratorium, en andersdeels tot college zalen ipgericht. Tot slot volgde oen bezoek aan het pathologisch instituut, waar bijzonder de aandacht trokken do verschillende preparaten betreffende misvormingen, aangeboren ziekten enz. Door den heer Markus werden hier eenige platen, microscopische prepa raten en photo's gedemonstreerd met behulp van de Epidioscoop, een bij zonder soort van projectie-lantaarn, waarmede men allerhande zaken kan in beeld brengen. Bijzonder aangenaam werd Z. K. H. hier verrast, door te midden van de veterinaire studies plotseling een tjVpe- tal photo's uitgebeeld te krijgen van het jongste bezoek aan Utrecht van Koningin Wilhelmina en Z. K. H. Prins Hendrik op Donderdag jl. waarna een paar photo's van Prinses Juliana volgden. Hiermede had Z. K. H. ongeveer de geheele inichting in oogenschouw genomen. Enkele kleinere zaken kon den niet meer bezocht worden, daar de tijd drong. Nog even werd terug gegaan naar de ontvangkamer, waar nog een kop thee werd gebruikt. De directeur, de heer Schimmel, zeide hier den Prins dank voor zijn bezoek aan de school, over welk bezoek Z. K. H. zijn volle ingenomenheid te kennen gaf. Te vijf minuten vóór zes reed de auto weer voor, waarmede Z. K. H. naar Soestdijk vertrok. Men meldt aan de N. R. Ofc., dat naar aapleiding van dezer dagen ver nomen klachten, over het houden van een marschoeffcning bij groote hitte door de le eomn. van het le bataljon te Delft een eypbtig onderzoek inge steld wordt. Te Parijs is op 3 Juli j.l. oene ver gadering gehouden van het Interna tionale Comité voor de Internationale Congressen over Armenzorg, van welk Comité voor Nederland deel uitmaken de heeren mgr. dr. W. H. Nolens en J. F. L. Blankenberg. In die vergadering werden, naar het „Tijdsèhrift van Armenzorg" mede deelt, de volgende besluiten genomen le. het eerstvolgende Internationale Congres te houden te Londen in 1915, indien althans de Engeische autori teiten daarmede instemmen. Indien dat niot het geval mocht zijn, zal VGravenhage in aanmerking komen. 2e. voorloopig te^ behandeling op de agenda te plaatsen de navolgende onderwerpen. a. de internationale maatregelen tot regeling van de hulp, te verleenen aan stoffelijk- of zedelijk-verlaten kin deren b. de invloed, die volgens de mo derne denkbeelden, door maatregelen van voorzorg, op de armenzorg moet worden uitgeoefend c. de hulp te verleenen aan do gezinnen van gevangenen en uitge wekenen 3e. een vierde onderwerp te doen vaststellen door het land, waar hot congres zal worden gehouden. ■\r. Een commissie van ingezetenen van Brakel, het door den grooten brand onlangs zoo zwaar bezochte dorp, tracht geld by een te brengen om voor hen die niet verzekerd waren de ge volgen van den brand te verzachten. Zij wordt gesteund o. a. door den commissaris der Koningin in Gelder land en oen commissie uit hot D. B. van den bond „Het Oranjekruis Van deze laatste commissie is jhr. mr. L. H. J. F. van Bevorvoorde tot Olde- n^oulo, Keizersgracht 683, Amsterdam, penningmeester. Onze lezers weten dus tot wien zij zich kunnen wenden met, hun zeer gewenschto bjjdragen. Kapitein A. Dudok van Heel, com mandant. van de 3e compagnie wiel rijders, heeft in opdracht van de regeering gedurende tien dagen een studiereis gemaakt in Frankrijk, om rapport uit te brengen over de in Frankrijk ip gebruik zijnde opvouw bare rijwielen. Te Hengelo (O.) speelden een paar jongens van ongeveer 12 jaar een zeer gevaarlijk spelletje. Toen Zaterdag middag de trein, welke om 2.26 En schede aankomt, naderde, gingen ze op de rails liggen. De "ïnachinist zag gelukkig het gevaar, remde uit alle macht en bracht den trein tot staan op zeer korten afstand der deugnieten, die daarna het hazenpad kozen. Treinbotsing. Door verkeerden wisselstand is Zaterdagnacht to Hoek van Holland een rangeertroin op den juist binnen gekomen Zuid-expres trein gereden. Een wagon l,ta en 2d* klasse, een restauratiewagen en een goederen wagen werden zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukkon kwamen niet voor. (N. R. Ct.) Zaterdagmorgen schrijft het Hbld. hebben we, onverwacht, bezoek ge kregen van do journalisten-straatzan gers Pisuisse en Blokzijl. Ze kwamen via Irkoetsk, Moskou en Berlijn uit China en Japan. Daar zijn ze vijf-en- dertig avonden opgetreden. Ze waren er de o o r 8 t o Hollanders, die er in vreemde talen, Fransch, Duitsch en Engelsch, zongen en voordroegen. Juist drie jaar zijn zo nu onderweg geweest. Hun plan is nog twee jaar rond te trekken, maar nu in oen ander deel van do wereld. Eerst gaan ze een tournee door Holland maken met hun cabaret- en Ueberbrett'l-program, daarna reizen ze naar Berlijn en Peters burg. En dan is het voornemen naar Zweden, Noorwegen en Denemarken te gaan. Dat staat voor dezen winter op het program. Hot volgende jaar, in Mei ongeveer, zou dan de groote reis naar Amerika on Australia onder nomen worden. Twee jaar denken Pisuisse en Blokzijl onderweg te blij ven, om dan, over Indië, naar het vaderland terug te keeren. Zaterdagmiddag omstreeks half twoe is brand uitgebroken in de orgelma gazijnen van den heer JohandeHeer in de Noord-Molenstr. te Rotterdam. De magazijnon brandden geheel uit. Ook de achtergelegen perceelen in de Hinsiusstraat werden zeer geteisterd. Vijftig orgels zijn vernield. De heer De Heer is verzekerd, och ter zijn eenige bewoners in de Hinsius straat niot verzekerd. De hoor E. M. Smidt, die in Keizers gracht 345 Amsterdam een meubel inrichting heeft, ontdekte gisteren dat uit oen ongesloten trommel, staande in een spiegelkast op zijn slaapkamer oen bedrag van ruim f 760 aan bank papier aan zilvergeld gestolen was. Het vermoeden dezen diefstal te hebben gepleegd, viel op den 17 jarige loopjongen, die den dag te voren was verdwenen. Hij moet dien dag van de gelegenheid, dat de familie aan de koffietafel zat, hebben gebruik ge maakt om naar de slaapkamer te gaan, de spiegelkast met een valschen sleutel te openen, het geld uit de trommel te nemen en de kast weder te sluiten. Even later was de knaap uitgegaan en op de vraag van een der huisge noten, waarheen hij ging, antwoordde hjj, dat hy iets op zijn brood ging halen. Hij is echter sedert niet terug gekeerd. De- jongen was sedert eenige maanden bij den heer Schmidt in dienst. Hij had zich weleenB aan kleine oneerlijkheden schuldig gemaakt, en was ook wel eens een heelen dag „onder water" gebleven, maar op aan dringen zijner ouders had zijn patroon hom weer teruggenomen. De jongon moet met een 16-jarige vriend gevlucht zijn. Zaterdagmorgen is te Winterswijk afgebrand de arbeiderswoning van Z. G. Nyenhuis, bewoond door D. W. Hannink en J. II. Riggelink. De inboedel is gedeeltelijk gered. Verzekering dekt do schade. Moord te Antwerpen. Te Antwerpen hoeft, naar hetHbl. v, Antw. meldt, eon Nederlander zijn vrouw vermoord. Hot blad schrijft daarover Donderdagavond rond halfnegen kwam aan de Schijnpoort een man bij do twee op post staande agenten en zeido hun met het kalmste gelaat, dat ze eens moesten meegaan, want dat wat verder in de gracht, nabij de vesting, zijn vrouw lag, die hij onder water gewurgd had. Alhoewel de agenten dachten met iemand te doen te hebben, die niet wel bij het hoofd was, vergezelden ze toch den zonder ling. dp de aangeduide plaats vonden ze werkelijk het lijk eener vrouw. Terwijl de zonderlinge man naar het poliebureel gevoerd werd, ontbood men den geneesheer, die enkel nog den dood door verwurging kon be vestigen. Op het politiebureel legde de aan gehoudene met de grootste kalmte, en zonder de minste ontroering of gevoel van spijt uit, hoe alles zich toegedragen. Nadat het het proces-verbaal was opgemaakt en de moordenaar het met de grootste kalmte enderteekend had, werd hij ter beschikking van de justitie opgeslotep. Aan wie de schuld. Het Christelijk-Sociaal weekblad „De Beukelaar"'schrijft De arrestatie van den heer J. Valk Jr. wegens verdenking van onderscheiden strafbare bedriegelijke handelingen moet uiteraard bijzonder betreurd. De heer Valk immers was nog voor kort Anti-Revolutionnair gemeenteraadslid voor Rotterdam, hij trad als Christe lijk, Anti-Revolutionnair man op den voorgrond. Toch mag dit alles op zich zelf aan de Christelijke gemeente, aan de Gereformeerde kerk, aan de Anti-Re- volutionnaire partij geenszins eenig verwijt gemaakt. Men kan hier met een huichelaar te doen hebben of ook met iemand, die door verleiding tot zwaren val kwam, in ieder geval op zich zelf noch kerk, noch politieke partij dit kunnen doorzien. Iedere groep, iedere gemeenschap, hoe hoog ook haar bedoelen, staat hieraan bloot. Doch er is hier meer. Het Volk ver meldt niet alleo'n, dat de hoer Valk zeer wereldsch was in zijn doen en laten, toch tevens, dat het effecten kantoor, waarvan de heer Valk mede aan het hoofd stond, zich speciaal toelegde op de speculatie in Ameri- kaanschespoorwegwaar. „Aan de Zuid- blaak te Rotterdajn", aldus Het Volk, „had de firma wed. van Eyk (de firma, waarvan de heer Valk aan het hoofd stond) een pand gehuurd, waarin voor oen der groote ramen het be kende zwarto bord met de dagelijk- sche vermelding van daling en rijzing der koersen verschoen, om als hot publiek te verlokken een kansje te wagen." Aan de juistheid van dit bericht valt helaas moeilijk te twijfelen. En wat blijkt duê nu Het is mogelijk, dat men in óón onzer grootste steden, als lid der gereformeerde kerken, min of meer tot de vóórnamen der Anti- Revolutionnaire partij behoort, als Anti-Revolutionnair naar den ge meenteraad wordt afgevaardigd, en tegelijk zijn bedrijf er van maakt rijkeren en kleine luyden over te halen tot beursspeculatie. Van het publieke lijk aldus gewonnen geld werd dan de partijkas waarschijnlijk mildelijk gesteund. Dezelfde gereformeerde kerk, de zelfde anti-revolutionnaire partij, ge tuigt voortdurend tegen de speelzucht der natie, tegen zedelijke inzinking van het volksleven. Maar de heer Valk is rustig voortgegaan met dit zijn speculatiebedrijf, met dit op speculatie zucht berekend zoo breed mogelijk pübliceeren der koersveranderingen. En men heeft dit alles rustig laten voortgaan, de heer Valk bleef een be kend Anti-Revolutionnair man. Zoo hebben predikanten en ouder lingen der gereformeerde kerk, zoo hebben de bestuurderen der Rotter- dam8che Anti-Revolutionnaire organi satie hiermede getoond, dat zij het met hun stryd tegen dé volkszonde, met de verheffing van het zedelijk volksleven tooh eigenlijk zoo nauw niet namen. Enzoo hebben zij den heer Valk laten voortgaan op een weg, die nu tot dit einde heeft gevoerd. Laten voortgaan in steê van hem toe te roepenóf breken met dit uw bedrnf, dat velen tot vloek is, óf u terugtrek ken uit Anti-Revoluionnaire'kringen, waar gij dan niet thuis hoort. De heer Valk bleef lid der gere formeerde kerk, bleef een der Anti- Revolutionairé vóórmannen, terwijl het zwarte bord van zijn firma dagelijks honderden tot de zonde der speelzucht verleidde; van de Christen-Socialisten die vooral ook tegen het Mammo misme den stryd willen aanbidden, wordt overwogen, of men ze uit de gereformeerde kerk kan zetten. De lieer Valk heeft het tegen 't vliegen op Zondag, wijl de kerkgang er door werd tegengegaande heer de Marees van Swinderen, Christelijk Protestantsch lid, van een ooalitie-Kabinet, bezoekt op Zondag het vliegterrein zonder echter eenige critiek der anti-revolu- tionnaire persde Christen-socialisten die uit de gereformeerde kerk moeten gezet, weigeren, aldus de afdeeling te Doetinchem, deel te nemen aan een meeting voor algemeen kiesrecht, wyl deze op Zondag wordt gehouden. Ziehier tvat coalitie-politiek in volle belichting. GOUDA, 7 Augustus 1911. Door den Minister van Waterstaat is benoemd tot buitengewoon op zichter G. J. Borger te Haastrecht, bij het vervangen van de bestaande boord- voorziening langs de den Westelijken oever van het Merwedekanaal, be noorden de Koninginnensluis te Vrees wijk door een gemetselde basaltglooiing en van de bestaande boordvoorziening langs den Oostelijken oever bezuiden de brug in de Deidschenweg te Utrecht door een basaltmuur en een gemet selde basaltglooiïng. Bij de nationale wedstrijden van de Amsterdamsche Zwemclub welke gis teren te Amsterdam werden gehouden verwierf de heer J. C. den Boer, al hier (Goudsche Zwemclub) de derde prijs in de afdeeling gekleed duiden. Aan dit nummer werd door 20 per sonen deelgenomen. De pop, die op gehaald moest worden lag in het midden var» het bassin op 3'/2 diepte. De heer den Boer bracht de pop in 28% sec. boven. Gisteren bracht een dronken man, de Boomgaardssraat, waar Hij woont in opschudding door in zijn eigen huis onder veel getier de ruiten stuk te slaan en de sponningen van de ramen te vernielen. Toen de man zich buiten de deur vertoonde nam de politie hem in arrest wegens openbare dronken schap. De afdeeling Zuid-IIolland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren heeft Vrijdag alhier een vergadering gehouden. Besloten werd het voorstel te steu nen van het hoofdbestuur om een onderzoek in te stellen naar de jaar wedden der gemeente-ambtenaren, hun getal, ênz. en die gegevens geregeld bij te houden. Een voorstel werd aangenomen om in beginsel instemming te betuigen met het instellen van een onderzoek naar de bekwaamheid van sollicitanten voor gemeente-secretaris of ambtenaar ter secretarie, dat bedoelt den be- kwaamheidseisch zooveel mogelijk tot zyn recht te doen komen, mits de benoeming niet uitsluitend van oen vergelijkend onderzoek afhankelijk wordt gesteld. Dit voorstel werd aangenomen in afwijking van het advies van het hoofdbestuur om de gemeentebesturen uit te noodigen den Bond behulpzaam te zijn in zijn streven, geen onnoodige- uitbreiding te geven aan examens en dientengevolge bij het benoemen van personen tot een betrekking bij de gemeente-administratie, daarvoor geen vergelijkend onderzoek te doen voor afgaan. De afdoeling vereenigde zich voorts met een wijziging van het reglement van het bureau van plaatsing, om een aanvraag ter zijde te leggen, wanneer de uitgeloofde bezoldiging onvol doende is. Auto-ongeluk. Gisterenavond omstreeks half twaalf heeft hier op de Markt gen auto-on geluk plaats gehad, dat gelukkig goed is afgeloopen, maar waarbij wel dooden hadden kunnen vallen. In volle vaart kwam van den Klei weg de auto H 3711 waarin drie per sonen, toebehoorend aan den heer G. van Sillevoldt te Rotterdam, de Markt op, waar voor het sigarenmagazijn van den heer Donker de onder-inspecteur van politie den chauffeur nog toeriep langzaam te ryden met het oog op het groot aantal menschen, dat zien aan die zijde van de Markt bewoog. Even gehoorzaamde de chauffeur aan dit bevel, maar direct daarop, by het commissariaat van politie werd de machine weer aangezet en vloog de auto met groote snelheid vooruit. Het duurde maar een oogenblik en toen gebeurde een niet te vermijden ongeluk. Ter hoogte van den Groenendaal liepen de dames C. B. en A. E. en de heeren C. L. en G. v. S. te samen op weg naar huis. Geen van hen had de auto, die geen signalen gaf, hooren aankomen, zoodat plotseling drie van hen en den daar passeerenae koetsier v. d. E. in den rug werden aangere den en op den grond werden ge smakt waarbij mej. A. E. en de heer G. v. S. vlak voor de auto terecht kwamen. Had deze niet onmiddellijk gestopt, dan zou deze aanrijding zeer droevige gevolgen hebben gehad. Nu bekwam de koetsier v. d. E. een hoofd wonde en liep de heer v. S. schrammen en ontvellingen aan den linkerarm op, terwijl hun kleeren werden beschadigd. Ook de beide dames hadden zich be zeerd. Allen waren doodeiijk verschrikt en zagen er besmeurd uit-, zoodat zij aan het commissariaat van politie moesten worden gereinigd en opge knapt. Het publiek dat direct in grooten getale toestroomde was woedend en wilde den chauffeur te lijf. Reeds drong óen naar voren om hem 'een flink pak slaag te geven, toen de on der inspecteur Roos met den gummi stok dreigend, hot publiek terug drong, waardoor de chauffeur de gelegenheid waarnam om er van door te gaan. Proces-verbaal is opgemaakt. Het is te hopen dat deze automo bilist zeer streng zal worden gestraft, opdat er eens wat vrees kome voor den strafrechter onder die heeren, die meenen, dat de openbare weg hen toebehoort en die er blijkbaar niet om geven of het leven van den wandelaar door hun onverantwoordelijk woest rijden in gevaar wordt gebracht. Tooneelgezelschap Stoel Spree. In dezelfde schouwburgloge, waarin de Ned. Tooneelvereoniging van Am sterdam de vorige week voorstellingen gaf, kwam Zaterdag het gezelschap Stoel on Spree met „Jan Smees" voor het voetlicht. Jan Smees is een door den heer M. Spree bewerkt drama dat ontleend is aan cfe bekende novelle van dien naam van Justus van Maurik. Het stuk speelt in de volksbuurten van Amsterdam. In zeven bedrijven wordt een kflfc gegeven op het volks- loven van Amsterdam bij dag en nacht, en wordt op aangrijpende wijze uit gebeeld de groote ellende die door drankmisbruik wordt veroorzaakt. De inhoud van het stuk is te bekend om deze hier nog te vermeldenwij zullen ons dus bepalen tot het spel. Do heer M. Spree, die als Hein Smees, bijgenaamd „de Natte" de hoofdrol had, heeft deze op uitstekende wijze vervuld. Zoowel het type van den aan den drank verslaafden marif die in zijn dronkenschap het mes trekt, als de berouwhebbende vader, die zijn kind ziet stervon, dat hij zoo schan delijk heeft verwaarloosd, werden meesterlijk gespeeld. Jongejuffrouw Jeanne Spree vervulde de niet gemak kelijke rol van Jan Smoes, hot droe vig slachtoffer van de drankzucht van vader en moeder. Zij deed dit op loffelyke wijze, hoewel het ons voor komt dat hier on daar' werd getracht het toch vooral mooi te doen, waar door het natuurlijke geheel verloren ging. De rol van Leen, de stief moe moeder van Jan Smees, was "waarlijk geen sympathieke om te spelen. Mei. Cremer die als zoodanig optrad heeft echter het droevig type van de aan den drank verslaafde vrouw, die later geheel wezenloos rondzwerft, in haar ruwe werkelijkheid uitnemend weer gegeven. Voorts verdient nog vermeld te worden het spel van den hoer A Verhagen, die eerst als „de Schele", later als kastelein Jansen optrad, mevr. Martha Coerdes, die het echte type weergaf van een wijf uit een kroeg, de heer F. Stoel als de gemoedelijke en goedige drogist van Toorn en de heer G. v. d. Werff als de schijnhei lige makelaar van den Berg. Ook de andere rollen waren in goede handen. Het stuk als geheel valt niet in ieders smaak. Het moge wellicht'suc cesstuk wezen voor Amsterdam, voor het publiek, dat die toestanden van nabij kent, het Goudsche publiek is echter aan dergelijke ruwe realiteit op de planken niet gewoon. Zondagavond ging de Graaf van Monte-Cristo, romantisch drama in 4 bedrijven (9 tafereelen) naar het Fransch van Alex Dumas, voor het tooneel bewerkt door M. Spree. Zooals bekend wordt in dit stuk de geschiedenis verhaald van een eersten stuurman, Edmond Dantes, in dienst bij den reeder Morel te Marseille, die die door een tegen hem gesmeed kom- plot in de gevangenis terechtkomt en na daar 15 jaren onschuldig te heb ben doorgebracht, weet te ontsnappen. Hij ontdekt dan een grooten schat, wordt Graaf van Monte-Cristo en is door zijn groote rijkdom in staat zich te wreken op zyn vijanden die hem zoo lange jaren in de gevangenis deden zuchten. Hij wreekirzich echter op zeer edelmoedige wijze. Het beste spel was wel te zien in het derde, zesde en zevende tafereel. De heer M. Spree als Edmond Dantès, Graaf van Monte-Cristo gaf deze moei lijke rol op uitnemende wiize weer. De heeren G. Eylders als reeder Morel, Verhagen in den rol van boekhouder Danglars en later in die van Abt Faria en F. Stoel als kleermaker Cadéronsse gaven ook heel goed spel te zien. Van de dames was mej. Mientje Kling heel aardig als Julie Morel ter wijl ook de andere artisten veel heb ben bijgedragen tot het succes van den avond. Zoowel Zaterdag als Zondagavond was de zaal matig bezet, De kleine pauzen werden aangêvuld door eenige goede nummers muziek. Hedenavond gaat de ellendigen (Les Misétables) van Victor Hugo. Sociëteit „Ons Genoegen." Zaterdagavond groote voorstelling, Zondagmiddag matinee en Zondag avond groote voorstelling alle van het Specialiteiten-gezelschap onder directie van den heer William Koster, ziedaar hetgeen in „Ons Genoegen" passeerde sinds het verschijnen van ons laatste nummer. Was de eerste voorstelling op Don derdagavond niet geheel, zooals we die wenschten alle begin is mooi- l^k de volgende avonden hebben het bewijs geleverd dat het program uitstekend was en de artisten vol komen voor hun taak berekend. De voorstelling van gisterenavond was buitengewoon goed. Eigenlijk is het jammer dat dit de laatste avond voorstelling was, allen waren nu zoo goed op dreef. En het orkest was uit stekend. Het programma was ook fisterenavond gedeeltelijk nieuw. Van eze verwierf het nummer waarin 2 artisten hun rijwieltoeren verrichten, een uitbundig applaus. Evenals alle avonden werden Refala en Cecilia, met hun prestatie „Groote Musicalische Noviloit", die we reeds breeder be schreven opnieuw gehuldigd en oogste ook Cor de Blij's Ensemble, dat de droom van den componist van Lohen- grim, Tannhauser, Troubadour en FaUBt presenteerde een doel van het succes van den avond. Het was ook bijzonder goed geslaagd. De compo nist terzijde in zyn kamer, droomend datgene uit bovengenoemde Opera's dat achter een gazon scherm achter op het tooneel werd gespeeld en ge zongen en dat alles op een schitterende wijze belicht in verschillende kleuren, maakte een prachtig effect. De belichting was trouwens bij alle nummers uitnemend. De zeer mooie costuums van het Engeische Jongleurs Ensemble,waren daardoor betooverend schoon. De schaduw-kunstenaar Mr. Jersey was er natuurlyk ook weer en deed het publiek verbazen dn lachen om zyn kunstige vaardigheid, Les 6 Da- maros, die acrobaten mot hun gedurfdo en toch zeker berekende sprongen, de twee bleekgezichten Remarc en Rilay, die in hun mysterieuse-pan- tomime „Fen verschrikkelijke Nacht" zoo vlak voor de sluiting door hun natuurlijke nabootsing van een nacht merrie deze het publiek op het lijf zouden jagen en den koenen Niekerk, die zelfs van het midden der zaal door den heer Koster vastgehouden gouden ring den schyf wist te raken, die allen wisten met de zoo gewaar deerde krachten van de Soubrette Annie Backer en de humorist Louis Contran, die met hun leuke gewilde liedjes in de geheel gevulde zaal één juichtoon brachten, den avond van Zondag te maken tot een volkomen succes. En toen kwam het vuurwerk. Daar voor den hoogsten lof. Het was wer kelijk een schitterend programma, die lichtende zonnen, die draaiende fon teinen, dia stralen en lichtbundels, die molen van vurige lansen met zonnen van licht, die kleurenspiegel in bril- lanten krans, met tot slot een door lichtende waaierpal men geflankeerde „Hulde aan Ons Genoegen" die met een donderend knaleffect eindigde, het was een waardig slot aan het zoo goed geslaagde geheel. Een geanimeerd bal hield velen nog uren bijeen. Gisteren hield de Postduivenver- eeniging de „Zwaluw" een wedvlucht van uit Jongbroed-Arlon België af, 268 K.M. De duiven werden door den Heer Smeeds om 9 uur in vrijheid gelaten en bereikte hare hokken als volgt uur min. sec. 1® prijs W. Jansen .1 44 02 2® P. M. Gerhards 2 10 3® Joh. Ravestijn 2 11 40 4® A. v. d. Pool 2, 27 01 5® J. F. Signer 2 29 09 6® Joh. Ravestijn 2 31 12 7® C. M. Holthuijzen 2 32 20 8® J. F. Signer 2 36 09 Eere prijzen. Eere Prijs W. Jansen 1 44 02 n n J' F. Signer 2 29 09 n J. F. Signer 2 36 09 Reeüwijk. Voor de onlangs hier op gerichte R. K. boerenleenbank zyn definitief als bestuursleden gekozen de heeren J. de Jong Jz. Directeur, L. Vergeer, 2® directeur en L. van der Werff, lid. Raad van Toezicht de hee ren C. Vermeulen, president, A. de Jong Jz., vice-president erf W. Stol wijk Fz., lid. Geestelijk adviseur pastoor A. Hakkeling en kassior de heer J. Heemskerk. 2d® KI. Trekking van Maandag 7 Aug. No. 18787, f 5000. 675 f ^000. 3844 en 4519 iedei f 400. 3773, 5232, 6642, 7925, 12968, 17155 en 20294 ieder f 100. Prijzen van f 30. 08 77 114 90 81 72 SS 800 27 84 43 71 76 830 50 63 97 448 683 58 59 86 88 618 000 840 63 72 «5 1017 46 96 09 1189 96 1368 78 1840 1409 43 72 15QB 24 81 1608 8 55 1739 49 1888 00 02 94 1015 3087 47 3177 81 '2309 65 78 01 03 2310 55 3115 58 78 2KB 90 3638 76 80 88 2771 70 3B65 2M2 0» 80 8045 8138 80 85 8331 40 8338 3406 30 21 8585 43 3618 70 8740 48 50 90 8810 38 74 94 8970 00 4081 02 4115 30 78 05 4338 48 49 58 4843 57 93 00 4416 80 ?2 4610 88 4631 4746 4837 55 81 4U24 11 48 71 6008 08 5106 7 40 43 70 98 00 5224 00 5336 74 03 05 5637 37 H9 07 5071 78 81 6738 83 74 97 5809 5906 13 (tl 09 87 6108 7 6021 47 61 96 0800 6553 0014 43 48 «1 en landde in het open veld. Hy is des middags weer vertrokken om 4 83 90 7617 9 7106 7228 44 00 00 7353 82 7450 74 87 7610 89 47 7707 7812 83 7048 52 64 98 8070 8105 9 17 45 Kt 8285 51 8300 8412 61 68 8813 46 51 TO 8707 68 87 8885 8045 50 76 81 9018 86 50 9227 51 81 07 0818 55 76 0485 97 0675 85 9717 9878 79 81 9900 85 10009 51 10180 88 77 10256 85 10683 87 10471 73 10602 56 86 10041 10708 10837 47 50 10987 11061 11383 85 11849 60 11442 61 69 11667 88 11658 61 87 11795 96 11841 91 12119 27 GO 76 79 85 12387 90 13896 94 13430 96 12639 74 12761 97 12801 07 12808 12940 18001 87 18163 13206 50 18324 28 87 18450 18566 99 18000 28 86 18708 18843 82 95 13018 30 14097 14108 10 35 09 14210 40 01 14350 14480 14603 88 14600 46 54 87 90 14744 71 14814 87 14087 15016 06 15185 15007 15321 83 58 00 15406 17 47 02 15581 82 88 15614 20 15714 65 15864 80 15028 67 10079 10154 16300 48 16880 88 68 73 16128 68 10501 14 02 16642 08 00 16723 16802 84 77 16001 85 45 17017 38 38 40 70 17180 73 17218 40 17889 68 17475 17598 17614 17711 60 89 17817 80 08 17057 18020 45 70 18153 18388 44 47 18322 13 18451 58 18560 18845 50 05 74 98 18712 88 64 71 02 18899 18907 61 58 84 19004 58 72 78 19188 73 89 19287 59 10837 41 10588 45 19831 19728 80 19806 W 30048 81 20102 58 20227 05 20600 81 70 76 30445 30505 88 48 30610 70 20719 45 71 86 20*20 50 63 02 30018 78 Loevestein. Een oproep tot allen, die iets gevoelen voor Nederlands geschiedenis.. „'t Is een groot volk, dat zóó zijn groote mannen eert," zei Keizer Wil helm, toen hij stond bij het praalgraf van onzen De Ruyter wat zou Z. M. hebben gezegd, wanneer hij onze Staatsgevangenis had gezien? Hier niets dan leege zalen... ja, waren zo nog maar leegDe kerker jvan Gozewijn do Wilde, die van ds. Arnoldus Geesteranus en Suzan na v. Oostdijk en die van Jaoob do Witt, ze zijn afgesloten voor het publiek 't zijn bergplaatsen voor oorlogsmate rialen. Hier geen enkele herinnering aan de heldendaden van Herman de Ruiter, geen opschrift zelfs wijst de plaats aan, waar Hugo Grotuis en zooveel andere beroemde mannen in gevangenschap zuchtten. Mag dat zoo blijven Men heeft uit Loevesteijn alles weg gehaald, wat daar behoort en heeft dit in musea ondergebracht, waar 'tniet hoort. Komt, we hebben hier een neutrale zóne. Mannon van elke richting op godsdienstig gebied kun nen zich vereenigen tot een doelonze Staatsgevangenis Loevesteijn te maken tot een gebouw, waarin wij den vreem deling kunnen binnenleiden, zonder dat wij behoeven te blozen over ons gebrek aan piëteit voor ons voorge slacht. Ze behoeft niet veel te kosten, die restauratie zelfs zonder onkosten kan veel worden goedgemaakt. Laten wij een vereeniging stichten van dames en heeren uit alle oorden van ons land, een Vereeniging „Loe vestein". Reeds sprak ik eenige hee ren over dit plan en mij bleek, dat er v^len zijn, die er sympathie voor gevóélenbij enkele zag ik een keu rige verzameling van gravures en boe ken, die wellicht gevaar ldopen ver loren te gaan. Zoo hier en daar zal meer te vinden zyn, dan ik zoo gaarne vereenigd zag, b.v. in de Ridderzaal van het Slot. Welke mannen van naam op het gebied van geschiedenis en oudheid kunde nemen het initiatief? Dan zul len wij, anderen en naar ik verwacht velen, gaarne het onze er toe bij dragen. Gorinchem, 4 Aug. 1911. P. J. VERLEE, Hoofd e. sch. te Gorinchem. De aviateurs Lescarts en Combez, deelnemers aan de Belgische rond vlucht zijn hedenmorgen om 5 uur te Bergen aangekomen. Lescarts vertrok gisteravond van Brussel, hij was ver dwaald en landde bil Hal, waarvan hij weer vertrok in de richting van Enghien. Daar hij geen signalen be merkte keerde hij naar Brnssel terug Men seint ons uit Haarlem De oud-Minister de Marez Oyens die met zijn familie in Tirol vertoefde is sedert Donderdagavond, toen hij een brief was gaan posten niet in zijn hotel weergekeerd. Twoe zoons zijn naar Tirol vertrokken om onderzoek in te stellen. Bij de familie te Bloo- mendaal was hedenmorgen nog geen nader bericht ontvangen. Men seint ons uit Schiedam: Hedennacht brak door onbekende oorzaak een lievigen brand uit in een bergplaats van afval aan do Stearinc- kaarsenfabriek Apollo". Slechts door het krachtig optreden der brandweer, werd de brand beperkt tot de loods welke geheel uitbrandde. De schade is zeer gering. Men seint ons uit Heerlen: Zondagnacht kregen oen aantal Polen twist. Mossen on dolken werdon getrokken waarbij een der Polen levensgevaarlijk word gewond oil een zwaar gewond. Door de marochaus- soe's werden do daders uit de mijn werkers kolonie van hun bed gelicht dat geheel mot bloed was bedekt.. Eenige wapenen werden in lieslag genomen. Men seint ons uit Haarlom: Door politiehonden is liet sppor gevonden van den 6 jarigen Wonter Bos, die sedert Vrijdag vormist was. De hondon vonden hot lijk van het knaapje in het Spaarno. Men seint ons uit Aalten Eergisteren kreeg de politie kennis dat (Jr. Tierink bohooronde bij do zich in dozo gomeente ophoudende dieven bende hier vertoefde. Deze had nog 4 maanden straf te goed, maar wist zich tot heden on zeer slnwo wijze daaraan te onttrokken. Gisteren werd hy door de politie opgepikt on gebóoid naar Zutfen getransporteerd en ter beschikking der Justitie gestold Tij dons de aanwezigheid van Tirink hier ter plaatso hooft er ook weer een diefstal van wnschgood, kippon enz. plaats gehad. Men meldt ons uit Aal ton Een ongehuwde vrouw, moedor van 2 kinderen van nog zeer jeugdigen leeftijd verzocht een vriendin om een oogenblikjo op de kinderen te passen, doch hoeft tot lieden de kinderon niot teruggohaald. Do ^ontaarde moedor is er mot een goeden vriend van door gegaan. Zaterdagmiddag is boerderij „Hot Vprdriot" bewoond door den eigenaar J. Gerritsen, gelegen ann de Reinald- straat te Velp, door brand vernield. Slechts onkolo meubelen wordon ge red. De brandwoor kon er alleen in slagen de belendendo perceelen te houden. Alles was verzekerd. De oor zaak van den brand is onbekend. H. Brielle. Zaterdag werd door eenige werklieden nabij de aanlegplaats der stoombooten in de héven te Brielle drijvende gevonden het lijk van oen vrouwspersoon. Opgehaald zijnde bleek het to- zijn de echtgenoófcó van A. 't H. Zeer vroeg iz den morgen is zij bezig geweest mot hot ophalen van water, waarbij zij uitgegleden zal zijn en jammerlijk is verdronken. Zij laat nog 4 jeugdigo kindoren échter. Bij het vertrek van Zaandam naar Cardiff kwam de gezagvoerder van het Nederlandsch Stoomschip „Lop- persum" tot de ontdekking dat drie verrekijkers van de commandobrug waren ontvreemd. Pogingen tot op sporing van de daders van dezen dief stal, faalden. Konstantinopel, 6 Aug. Te Cadikony zijn door een brand twee kloosters, alsmede de daarbij behoorende kapel en scholen vernield. Er zijn geen slacht offers. Echo. Triest. Er hebben zich twee nieuwe gevallen van cholera voorgedaan. Liverpool, 7 Aug. Onder de goe derensjouwers van de Lancashire and Yorkshire en de Northwestern Spoor wegmaatschappijen is een staking uit gebroken. De staking breidt zich naar andere deelen van Lancashire uit, reeds nemen er 12.000 man aan deel. Men vreest dét de staking ook bij andere maatschappijen zal uitbreken en dat ook de stationskruiers er aan zullen deelnemen, hetgeen het geheele spoorwegverkeer ten zeerste zou be dreigen. Rotterdamsche Veemarkt. 221 vette runderen, 13S vette en graskalveren, 1111 schapen of lam meren, 594 varkens. Pryzen votte koeien 80, 82, 76, 78 en 70. Ossen 80, 78, 74, 68. Kalveren 105 110, 95, 80. Schapen 50, 40, 44. Ijammeren 70 60. Varkons 49, 47, 44. Lichtsoort 40 42' Rotterdamscho Zaadmarkt. KarWeizaad 10.85 tl.10 p. baal Voertaad 20—20'/j, Koolzaad 17— 18%. Rotterdamscho Aardappelcnmarkt. Zoeuwsche eigenheimors f 2.30- 2 40. Golderscho kralen f 2.302.50. Rotterdamscho oioronmarkt. Zoeuwsche eieren f 4.40—4.60, Ovenuaasclio oiereu f 4.80—5.—. vap allo on vordoro .NOUVEAUTÉ'S tot bui tftlfftir ooit Itl/ff prijien. GOUDA. BOSKOOP. Geboorten Juli. GEBORENJohanna Cornelia, ouders M. G. van Tol en M. Mngge. Willemina, ouders J. Borckonknmp on J. Vorboek. Cornolis, ouders 1.5, van Veen en M. J. Baars. Gerar- dus Ijcoiiardu.s, ouders L. II. Mathot on W. M. Wildenburg. Adriana Maria, oudors J. van Oosterom en A. van Lorawol. Elizabeth, ouders J. Lubben en C. Spies. Gerardus Ja cobus, ouders G. Korsborgon eu JC. van Elswijk. Cornolis. oudors G, do Jong en M. J. Top. Maria, ouders A. Walraad on T. van Tol. Jan, ouders J. Tijsterman en A. Bos. Sophia Johanna, ouders H. Wind horst on M. Keijzor. Adriaan, ouders A. Guldemond en M. C. van Doorn Hermanus, ouders A. van Tol en C. van Tol, Johannes Cornolis, oudors 0. van Tol en .1, van Oijen. Jac-oba Martina, ouders G. do Loos en T. Boom. Marie, oudors J. Boere on P. van Duiken. Christiaati, onder» I). Turkonburg on A. W, Rupko. Adriaan, ouders A. Vaandrager en M. van der Maan. GEHUWD: H. A. van Ettinger oo G. Spoo. D. Ramp en J. yaano. I). Veerman on J. Eordmans. C. J. Iloogoman on B. J. Duijvelaar. OVERLEDEND. Vink 10 j. - G. A. Vermeulen 2 j. P. Hoogen* dam 76 j. wed. van Ja. Leenheer. K. P. Boersemn 3 w. A. Mohr2j. J. C. van Tol 6 j. J. C. ('om- mijs 31 j. echtg. van M. Blom. J. M. Boer 16 j. N. D. Broer 9 j. J. Avan der Maat Ij. P. Groo- tondorst 46 j. echtg. van G. van dor Willik. J. M. Haak Steenhout 45 j. - J. A. Bulk 4 j. GOUDERAK. 1 Juli1 Augustus 1911. GEBOREN: Cornelia, ouders A. Huisman en N. van Dam, Jacob, ouders A. Kok en S. M. de Bruijn. Pieten Cent, ouder» J. Loendorsloot en M. Groenevold. Gorrit, ouder» A. Brussoo en D. van Loouwon. OVERLEDEN: II. P. Verkerk, w. (wonende te Leiden). van het Koninklyk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.9 te Paris, laagste stand 746.3 te Sey- disfjord. Verwachting tot den avond van 8 Aug.Zwakke tot matige westelijke wind, meest zwaarbewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, zelfde tem peratuur. VAN DEN 7 AUG. 1911. StaNtslffitincfii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostonr, Belastingvrije 'Kronenronto 4 pot. Port. Qbl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet.. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 6 pot. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. flank ciiCrediet limtcl Kliffen. Nod. Bankaandeelon lmlu>tr Ondernemingen American Car Sc Foun dry Comp. O. v. A. Id.Smelting ARefming Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stool Co/p. Cert. v. Gew. Aand. Kid. ('rediet IiimcII en Cultuur Omleriiemiiiffeii llandelsvüi'. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. JJandel-Mij. C.v.A HKptmuw MUeii Ketahrfen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Rodjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. I'rtroleiim-Outlerii Dortscho Petroleum In dustrie Mfl. Gew. A. Kon. Nod. My. tot Expl. v. Petr. Bfonn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. 0. v. A >kliff|iv*urt *Uew. Ned.-Am. Stoomvaart- MQj Aand. Stoofnvanrt-Mtj. „Zee- li land" Preferonto A. Int. Mercantile Marine 0y. afgest. Pref. A. T«l»tk-Oitileriiem luren. Bindjoy Tabak Mij. A. Nieuwe A«ahan Tabak M^j. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Oivmeii Maxwol IjAnd Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation lim. Cert. v. Aand. .Npoorwrreu. Holl. IJzeren Snoor- wègmij. Aand Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorwog-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Oert. v, gew. A. Wabash Gew. Aand. PremieJeeiiiiijrai Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. The: *-Re- GEI.DKOERS. Prolongatie 2%—'2% pCt. Hollandscho fondsen iets aangena mer, Russen prijshoudend, Oosten rij k- solie zwakker, Tabakkon en Petroleum» vast, Amorikaansohc fondsen gewoon lijk lager op New-York. Op verlaagd .niveau werd voor locale reken in ir ue- Ikocht. 6 6 Vorige koers- oer» va n hc-deti iM*, 84% 93 92% 65 100'6/, 100% 92'/ 91">% 93'/ 88 91'/ 47'/, 47%, 104'/ 87% 104 58 '213 55'/ 68% 25% 74'/,» ex div. 27% 77'%, 75%, 238% 335 185 288% 334 105 106 700 70'/, #01 76',, 163'/, 163 414 446 400 157% 168 115 -f 16 V, lit/,. 112% 118% U%« 11% 71'/, "0%, 82 '82% 93 i 93 07'% «7 222 90 99 33% 32%. 185 15';, 181 14% ot"% 101%, 160%

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2