•ISEL W ÏHH WMUilHIrt. HTS, h and el. idres: LE. Alter Gracht 26ftA AAG, 5TE WAAR- igen meskleeding. 5 of gedeelten - - No. 11630. Dinsdag S Augustus 1911. 50e Jaargang. en KENNISGEVING. Suxitexj laxxcS.- Eïnrxerxlazxd» Buitenlandsch. Nieuws. FEUILLETON T d( De Gmaendokter. id. E. ALTER IA U’S M STE. ARNHEM, r P. DE MINK, XTïeix-ws- ezx -A-d-TrertexttieTols-d. voor Groixd®u ezx OxxxstrelEezx- Verschynt dagelijks behalve Zon- AY20NEN. Gouda. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. i de stad aan huis hr K-H. (Wordt vervolgd). .n Zn., Gouda. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Daarvoor is want ze X BIJL, QBAART L*. IMS INKÏ de BESTE SCHADELIJK lOLLAND. hadKien- „Maar,” ergoed. I Jf en ADRH8. •acht A AG. Telefoon 274. GOUDSCHE COURANT. ZIJN van 5TBJG HEEÈN worden d in verzegelde an Vy/, twee en en een Néd. ons elding van Nom- 'ija, voorzien van uid Merk, vol- et gedeponeerd >t de uitvoering n-de orders aan- PoBTUGAL. Betoogingen te Lissabon. De arme bevolking in Portugal leeft voornamelijk van olijfolie. Den laatsten tijd is deze buitengewoon in prijs ge stegen. Dezer dagen nu hield een groote menigte een betooging voor het gebouw der Nationale Vergadering terwijl deze een zitting hield. De menigte, die tot 4000 man aangroeide 36) Kienhout vroeg onmiddellijk op deelnemende toon, wat haar scheelde. Zij zuchtte opnieuw met grooten na druk, waarna zij op zachten toon «ei- de„Ach, Ferdinand, als ik de jeugd zoo vroolijk zie, valt mij mijn eigen eenzaamheid als een steen op het hart.” „Voel je je hier eenzaam?” vroeg hij verschrikt. Je hebt toch verklaard dat ons stil familieleven zoo’naange- namen indruk op je maaktekijk maar eens een oogenblik naar je dochter, zij bloeit als een roos „Ach, ja, mijn lief kind Ter liefde van mijn kind heb ik juist het offer gebracht en daardoor is het mg, toen ik het bracht, ook niet een offer ge weest. Nu echter de zorgen omtrent de toekomst van mijn lieveling ver minderen, komen mijn eigen verlan gens weer hun rechten laten gelden.” „Je wilt je dus van hier verwijde ren je wilt weer naar de wereld terug, die je zelf hol en zonder be- teekenis hebt genoemd vroeg hij op verwijtenden toon. Zij haalde de Bouw- enWo- e Spieringstraat lut vergadering van Armenzorg, in Boelekade, voor Algemeen e deS. D. A. P. ij geregeld tijdig i ontvangen van én, vermakelyk- 3 dan in onze China/ De Chineesche pers toont zich zeer ontevreden met de wijze waarop Prins Tsaikjen, die China bij de kronings feesten te Londen vertegenwoordigde, aldaar behandeld is. Men wees den Prins daar zijn plaats aan onder de aan Engeland schatplichtige vorsten. En men noemde hem „hoogheid”, wijl hij een zoon is van den eersten minister Prins Tsing, die een „erfelijk prins van den eersten rang” is. Voor al deze tekortkomingen wordt thans het Chineesche gezantschap te Londen aansprakelijk gemaakt. Een der best ingelichte bladen te Peking meldde, in verband hiermede, dat prins Tsing om ontslag had ver zocht uit zyn ambt van eersten minis ter. Als reden voor dit verzoek gaf hy op zijn zwakke gezondheid, en ook het reit, dat zijn zoon hem onderricht had van de „toenemende minachting waaraan China in het buitenland bloot staat.” Bovendien zou zijn zoon hem hebben medegedeeld, dat men het in het buitenland afkeurde, dat een Kei zerlijk Prins het ambt van eersten minister uitoefende. Dit laatste schijnt ;aan vermaand worden, of zelfs kin- leren, die met de kippetjes op stok moeten. In *t algemeen, liefst jong gezellen van gezetten leeftijd of we duwnaarsdat zijn de prettigste lui in den omgang.” „Ik zal aan je verlangen trachten te voldoen,” antwoordde Kienhout gedrukt en veegde de zweetparels van zijn voorhoofd. Deze inval van zyn nicht bezorgde den man heel wat hoofdbreken zijne phantasie tooverde hem weder alle mogelyke combinaties voor, die het gevolg konden zijn van een levendig verkeer. „’t Is vreeselijk,” klaagde hij dien avond aan zijne vrouw, „men heeft zoo geen oogenblik rust meer. Nauwe lijks verheugt men er zich over, dat de dochter zich hier thuis begint te gevoelen, of de moeder komt met haar heimwee naar oude gewoonten voor den dag.” „Och, laat ze jammeren,” zei me vrouw Betti onverschillig, „als Edith onzen ‘Waldemar lief heeft, heb je immers je doel bereikt, wat gaat je moeder met al haar heimwee aan?” „Zoo?” vroeg hij spottend, „en als zij nu zelf eens trouwde?” „Welnu, dat mag zeDan heeft onze Waldemar ten minste geen last post van een schoonmama.” wel eenigszins onwaarschijnlijk. Maar mischien is dit beroep op de meening in het buitenland wel de vorm welke gekozen is om voldoening te geven aan de oppositie welke in China zelve is ontstaan tegen het optreden van Prins Tsing als eersten minister, een oppositie welke zich gelijk men weet, heeft geuit in een paar verzoekschrif ten, van de voorloopige vertegenwoor diging aan de hooge Regeering. Men kan dus spoedig het aftreden van Prins Tsing verwachten. Rusland. Het Russische Senaatslid, graaf Mo dem, had besloten ongeveer 1000 be ambten van de Siberische spoorwegen wegens omkoopbaarheid, afpersingen verduistering gerechtelijk te doen ver volgen. Daar de administratie van den spoorweg ontevreden was met deze beslissing, werd het onderzoek verder opgedragen aan den voormaligen chef van de spoorwegadministratie te Tomsk Goloebin, die indertijd van graaf Mo dem zijn ontslag kreeg wegens tal van verduisteringen. Het zal dus wel een vruchtbaar onderzoek worden. Engeland. De Veto-wet Iedereen in Engeland wacht met groote belangstelling af wat deze week brengen zal. Vandaag is de behande ling van de motie van afkeuring door lord Balfour over de regeeringsdaden ingediend, in behandeling gekomen in het Lagerhuis. Morgen zal een zelfde motie door lord Curzon ingediend, in het Hoogerhuis behandeld worden. Voor de regeering is feitelnk enkel dé behandeling in net Lagerhuis van belang. Werd een motie van afkeuring daar aangenomen, dan zou zij moeten heengaan. Van een votum van afkeuring uit het Hoogerhuis trekt geen enkele re geering zich iets aan. Toch wordt ook de behandeling daar met belangstel ling tegemoet gezien. Misschienblijkt uit de stemming over de motie reeds het een en ander over de vermoede lijke toekomst der Veto-wet. Woens dag zal deze wet worden aangenomen. Daarop kunnen we, gezien de vroe gere stemmingen, wel vast rekenen. Maar hoe het in het Hoogerhuis zal loopen, is nog altijd onbekend. Over de sterkte van hen die prediken een verzet tot het einde, is niets met zekerheid bekend. Naar berekering maar de Halsburyanen laten over hun getalsterkte niets los naar be rekening is het aantal onverzoenlijken 68. Daarentegen zou de regeering op 76 beslist liberale stemmen kunnen rekenen. Blijven dus de Landownianen buiten stemming, en komen alle libe rale peers op, dan is er voor minister Asquith kans dat de wet wordt aan- GQDen teuren schouders op. „Lieve hemel, men legt de levens gewoonten van vele jaren niet zoo gemakkelijk af als een japon en zelfs een japon, waarvan men zoo nu en dan het ongemakkelijke voelt, trekt mqn toch altijd weer aan en laat er zich door kwellen. Als je ’s avonds vermoeid bent, trek je met welbehagen je nachtgewaad aan en zegt verheugd „Nu voel ik mij op mijn gemak Den volgenden morgen echter, als je uitgerust bent en je krachten terug gevonden hebt, trek je toch weer veel liever je lakensche jas aan en loop je toch met je hooge laarzen veel liever door weer en wind, dan datje met je pantoffels aan achter de kachel een plaatsje zoekt. Welnu, zie je, zoo gaat het ook met mij fk heb mij bevryd van mijn bezorgdheid en angst ten opzichte van Dithanu verlang ik weer vurig naar een weinig gezelschap en afwisseling, hoewel mij dat ook eenige onaange naamheden aanbrengt.” In samengedoken houding hout naar haar geluisterd. „nnwu, wierp hij nu op, „Ditha zal in het verkeer der wereld weer haar gezond heid verliezen en de scheiding van ons zal haar ook smart berokkenen ik vlei mij ten minste met het bewust- BURGEMEESTÈR en WETHOU DERS der Gemeente GOUDA, Gezien Artikel 182 der Gemeentewet; Brengen ter kennis van de Inge zetenen, dat bet uitvoerig‘en berede neerd Verslag van den toestand der Gemeente in 1910, ter Plaatselijke Se cretarie in druk verkrijgbaar is, tegen betaling van een gulden. Gouda, den 8 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. NEDERHORST L°. B. De Secretaris, BROUWER. Zeelied^ nstaking. Amsterdam. Ook de heer prof. mr. J. A. van Hamel, mr. H. Smeenge en Th. Ketelaar zijn thans tot de bemid- delingscommissie toegetreden, welke nu bestaat uit de heeren, prof. mr. R. Fruin, N. Ie Grand, mr. H. R. Goudsmid, prof. mr. J. A. van Hamel, Th. Ketelaar, mr. J. A. Levy, mr. B. Polenaar, mr. A. Povel, mr. H. Smeen ge, Snoeck Henkemans, mr. S. de Vries Czn., J. van Vorstenberg en F. Wibaut. Gister zou de heer Beerends een onderhoud hebben met den burgemees ter van Amsterdam, jhr. mr. A. Röell, en met den oud-burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen. Engeland. De gisteren op het Trafalgar-plein te Londen gehouden volksbyeenkomst heeft het besluit van de leiders van de staking bekrachtigd, om in de havens aan de Theems het werk niet te hervatten voor ten aanzien van het geheele verkeer in de Theems-havens een algemeene regeling is verkregen dit besluit is genomen niettegenstaande de uitspraak van den scheidsman Rol- lit ten gunste van de bootwerkers was Aan het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegrafi sche weekrapport betreffende pestge- vallen op Java, loopende van 26 Juli tot en met 1 dezer: Afdeeling Malangdrie-on-dortig gevallen, negen»en-twintig dooden. Kediri: drie doodelijke gevallen. sJa, ja, dat is zoo,” stiet Kienhout spijtig uit, „maar van haar geld ook met, hoe, als ze haar dochter maar een bruidschat geeft en ze haar ver mogen behoudt, tot aan haar dooi! Hm, wat dan? En denkt ge, dat,als een man invloed op haar krygt, deze het daar niet heenleidt? I?„, ze gauw genoeg te winnen, zegt zelf, dat ze gierig is.” „Als ze werkelyk zoo rijk is on in voorname kringen heeft verkeerd, zul len onze heeren haar niet zeer impo- neeren,” zei ze koel. „Dat kan men niet weten,” ant woordde hij haastig, „vrouwen zijn onberekenbaar en vooral Amalia, die is altijd extra-vagant geweest. Nu moet ik onze lieve buren en vrienden een voor een aan een onderzoek onder werpen en de gevaarlyke verwijderen.” „Arme lieden,” zuchtte mevrouw Betti spottend, maar haar man liet zich niet van de wijs brengen en be gon onmiddellyk met het onderzoek. „Daar heb je op de eerste plaats den inspecteur der belastingen,” be- gon hij, „hy is zeker een verstokt jonggezel, maar als hij van Amalia’s rijkdom hoort.. FEIT IN en Heeren genomen, maar er zijn heel veel mo gelijkheden, die de wet nog kunnen doen duikelen. Dan zal echter Asquith zijn liberale peers aan den koning vragen. Dadelijk zal dan de zitting van het parlement worden verdaagd, en den daarop vol genden dag waarschijnlijk een nieuwe zitting worden geopend. Een nieuwe sneltrein-behandeling 1 in het Lagerhuis en dan zal de wet nogeens naar het Hoogerhuis gaan, maar onder geheel andere omstandig- heden. Vijfhonderd nieuwe peers zul len de meerderheid hebben omgezet v.an een unionistische in een liberale. En nu mag vrü lord Milner op een vergadering der Halsburyanen zeggen, dat het gevaar voor een aanzienlijke vermeerdering der peers niet groot is, immers blijven de volgers.' van Lansdowne bij hun onthouding, dan zal de meerderheid der onverzoen lijken steeds klein zijn en dus zou de 1 regeering slechts weinig liberale peers hoeven te benoemen om die meerder heid te vernietigen, maar de West minster Gazette een blad, dat veelal als de officieele spreekbuis der regee ring wordt aangemeld, heef reeds ge zegd, dat de regeering dan afdoende maatregelen zal nemen, d. w. z. een 500 peers zal benoemen. En dat is de doodsschrik van vele lords. The Spec tator, het bekende Conservatieve week blad raadt alle lords aan om desnoods voor de wet te stemmen. Het blad hoopt daardoor den Koning buiten dit geschil te kunnen houden. Dit zal ook wel de 'reden zijn, waarom As quith nog niet tot vermeerdering van zijn liberale aanhangers in het Hooger- huis is overgegaan. Wat het eind-resultaat zal wezen, zal wel tot het einde van de week onbekend blijven. Met spanning wachten we de komen de dingen af. zijn, dat Ditha zich bij ons op haar plaats gevoelt.” „Ik denk er immers in het geheel niet aan, haar van hier weg te nemen,” riep Mevrouw Amalia uit„alleen zou ik voor mij zelve ook wel wat wen- schen. Kan dan hierin volstrekt geen verandering gebracht worden Weet je niet eenige heeren, met wie men een spelletje doen kan „Een spelletje?” vroeg Kienhout angstig. „Ja, zie je, Amaïia, daar heb je nu iets, daar heb je het juistjelui daar in Amerika bent het hazard spelen gewoon, maar bij ons heerschen kleinsteedsche inzichten daarom zal het spelen niet veel geven.” Ze lachte. „Nu, nu, ik zal ze niet ruïneeren, je kleingeestige burger mannetjes,” zei ze gemoedelijk, „het behoeft geen hazardspel te ziin, ik weet me wel naar de omstandigheden te schikken en bovendien je weet toch wel, dat ik gierig ben. De geweldige opwinding, die het hazardspel veroor zaakt, heeft voor mij nooit eenige bekoorlijkheid gehad en een kalme whistpartij heeft me altijd veel beter bevallen. Dus denk er eens over, of je daarvoor niet eenige geschikte per sonen kunt vinden. Maar niet zulke, die hunne vrouwen meebrengen, door wie ze gecontroleerd en tot naar huis werd de toegang tot de Cortes ge weigerd. Deze werd afgezet door infanterie. De menigte beproefde nu met geweld een doorgang te banen. Om dit te beletten moesten groote afdeelingen infanterie, cavalerie en burgerwacht het gebouw omsingelen. Toen eenige revolverschoten vielen, deden de mili tairen een aanval op het gepeupel, dat terugweek. De afgevaardigden moesten onder bescherming van de gewapende macht het gebouw verlaten. Te midder nacht beproefde de menigte opnieuw een aanval op het gebouw, maar zij werd door militairen uiteengejaagd. Nog om half twee ’s morgens hadden betoogingen tegen de regeering plaats. Düitsohland. Bij gelegenheid van de algemeene vergadering van katholieken te Mainz zou een stoomboot vele deelnemers van Karlsruhe naar Mainz brengen. De passagiers moesten over het dek van een Rijnaak op de boot komen. Toen zij ten slotte begonnen op te dringen, zakte het dek van het schip in. Vijftig of zestig menschen vielen in de diepte. 3 mannen en 2 vrouwen werden ernstig gewond, terwijl 15 per sonen er met lichte verwondingen af kwamen. PRIJS DErTTd VERTENTIÊN: f 1 -25 Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 1 50 Elke regel meerO.iO Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden dezetegen twee berekend. Idem franco per post1 90 Dienstaanbiedingen per plaatsing van t—5 regels f 035 bij vooruit- Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLauue betaling, elke regel meer 6 cis'. Reclames f 0.25 per regel. Tiemieweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de PostkantorenGroote letters en randen naar plaatsruimte. uitgevallen. De onderhandelingen met de verschillende vakvereenigingen zul len morgen beginnen. Men verwacht echter niet, dat het werk in de Lon- densche havens algemeen hervat zal worden voor de Vrijdag in het land is, zelfs indien alle onderhandelingen goed afloopen. Het aantal stakers hier wordt nu op 60,000 man geschat. De leiders van de staking zeggen, dat zij maatregelen hebben genomen, om het laden on lossen van schepen uit Londen in andere Engelsche ha vens te beletten. Het is de vraag, hoe dat bewerkstelligd zou kunnen worden. Toch schijnt het waar te zijn, dat de Londensche leiders baas zijn van den toestand te Southampton. Drie scheepsladingen vieesch, die daar zijn aangekomen, worden maar niet gelost; evenmin een paar stoomsche pen, die mot Chineezen bemand zijn. De bootwerkers te Southampton ver langen, dat Engelsche schepelingen de plaats van de Chineezen zullen innemen. Op de bijeenkomst op het Trafalgar- plein is gisteren nog een telegram voorgelezen, dat afkomstig was van het internationale verbond van tran sportarbeiders te Berlijn. Het bevatte de toezegging, dat de bootwerkers te Amsterdam, Rotterdam, Antwerpen en Havre hun medewerking zonden verleenen. Aangaande de staking van de kruiers van het spoor in Lancashire en Yorks hire wordt nog gemeld, dat tal van machinisten, stekers en andere werk lieden hen steunen. Liverpool. Er is staking uitgebro ken onder de vrachtdragers in den goederendienst bij de Lancashire-, de Yorkshire- on de Noordwestelijke spoor. De staking verspreidt zich naar andere deelen van Lancashire. Het heet, dat 12,00Q man meedoen. Men vreest, dat do staking zich naar andere maatschappijen zal uitbreiden en ook de vrachtdragers in den roi- zigersdienst zal omvatten. In dat ge val zouden de sporen verlamd zyn.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1