Seizoen Opruiming ONS ONDERWIJS. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Tooneelgezelschap Stoel 6c Spree. H07'B,e Staats-loterij. KERKNIEUWS. GROENTEN-VEILING. SE=OI3T. Laatste Berichten MARKTBERICHT RN. Belangrijke Mantels, Postunies, Costumes-tailleur, ttlouseu, Cekleede en Troltenr Rokken, Onderrokken, JaponstolTen, zijde D. SAMSOM. V ROER IA J K E STA N D van Bl'ommestein's InkY Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant BI feol en handel le Amsterdam fbo% - - actie, door de bootwerkers op touw gezet. Gedurende vier weken had hij niet gewerkt. Na het beëindigen van het geschil waa ook hij weer aan het werk gegean. Doch het verdroot hem ovenals velen zijner kameraden, dat hij gedwongen was, naast een werk willige te moeten werken. Op het werk, waar streng toezicht heerscht, was er geen golegenheid den werkwillige te spreken. Doch thans, wellicht mede daartoe opgewekt door het gebruik van een borrel, besloot hij den man eens op te zoeken. Na afscheid te hebben genomen van zijn zwager, zeido hij naar huis te gaan, in de Haarlemmer Houttuinen. Doch in plaats daarvan begaf hij zich naar de woning van den werkwillige 'in de Binnen-Doramerstraat. „Is je man d'r niet?", zoo vroeg hij aan de vrouw van don werkwillige. „Dat gaat jo niet aan 1", antwoordde deze, „Laat je man d'r uitkomen!" riep de bootwerker terug. Op dit gezegde verscheen plotseling do werkwillige, gewapend met een groot broodmes. Deze stormde op don bootwerker "rff," doch deze wist hem af te weren met een kopstoot. De werkwillige sprong weer op den boot werker too en bracht hem daarop eenige diepe stekel in de borst toe. Do bootwerker F. Vonk zeeg daarop neer. Onmiddellijk was er politie ter plaatse, die den dader arresteerde. Het slachtoffer werd in den houten brancard naar het Bmnon-Gasthuis gebracht. Zijn toestand bleek zeer zorgelijk. Men "vreest voor zijn leven. Het publiek had intusschen partij getrokken voor het slachtoffer. Men was fol gebeten op den steker en van alle kanten wilde men don man te lijf. Dit snelle recht kon do politie niet gedoogen en daarom trok men de sabel, ton einde den dader tegen de aanvallen van het publiek te be schermen. Herhaaldelijk werd van de! sabel gebruik gemaakt, wat echter^ niet belette, dat dq man toch eenige4 malen van het publiek flinke klappen kreeg. In do Willemstraat vluchtte men met den arrestant in een café. En vandaar word uit het bureau Westerstraat hulp gehaald. Met 7 agenten werd de man daarop naar het bureau gebracht. Nog lang bloef hot woolig bij het bureau. De menigte bleef er samenscholen, allerlei ver- wenschingen uitbrakend naar het adres van den steker. Het slachtoffer, de bootwerker F. Vonk, is ongehuwd. Zijn toostand was zoo govaarvol, dat zijn familie on middellijk in het gasthuis word ont boden en daarna 's avonds laat nog geroepen werd. in een ingezonden stuk in de „Vliss. Cour." mede, dat hij op zyn jongste reis in de Noordzee verschillende haaien heeft gezienwelke volgens hem door de tropische hitte hierheen schijnen verdwaald te zijn. De heer Bal jé acht de dieren niet gevaarlijkvoor wat betreft het baden aan het strand, maar waarschuwt andere zeelieden om in volle zee geen bad te nemen. Beter dan maar last van de hitte, dan zooals de schrijver het uitdrukt „voor de haaien te zijn Inbrekersgevat. De gemeentepolitie te Nijmegen heeft gisterennacht een mooie vangst gedaan. Op zijn ronde, waarin ligt het huis van mr. Van der Goes, aan den Oranjesingel, hoek Staringstraat, die achter het deurraam de afwezigheid van de familie had aangekondigd, on derzocht de ageiit Meyer, of daar alles in orde was. Hij hoorde gerucht en zag, dat aan de achterzijde by de keu ken oen ruit was uitgesneden, en de keukendeur openstond. Voorbijgangers vroeg hij, andere agenten te waarschu wen. De inbrekers zich ontdekt ziende, trachten te ontkomenéén hunner vuurde viermaal. Do agent antwoordde met in de lucht te schieten en met zijn wapen dreigend, hield hij do in brekers binnen. Toen de inspecteur* Walraven met een agent ter hulp kwam, worden de- inbrekers in huis achtervolgd. 'tWas moeilijk, hen te vangen, omdat zij van het eene vertrek in een ander vluchtend, telkens de deur afsloten. Op de bovenverdieping slaagde de politie erin, na het intrappen van een deur, de inbrekers te arresteeren. Het zijn drie NijraogenaarsArts, 17 jaar, Hendriks en Beusekom, beiden 21 jaar. Zij waren van inbrekerswerktuigen voorzien en gewapend mot dolken en ploertendooders. Arts had geschoten met een revolver van mr. Van der Goos. Zij hebben in het benedenhuis erg huis gehouden. Zeer waarschijnlijk zijn zij schuldig aan vroegere inbraken. Bij het verhoor dat de drie inbre kers, die gisteren te Nijmegen goar- resteerd werden, op het politiebureau ondergingen bleek, dat zij behoorden tot een clubje van 5 personen, dat zich reeds herhaaldelijk aan diefstal schuldig maakte. Het bleek dat zij dozen winter reeds meer dan 10 in braken voor hun rekoning hebben gehad, waarvan de daders tot nog toe onbekend waren. De twee ontbre- kenden aan het quintet werden gister middag door de politie gearresteerd, zoodat Nymegen voorloopig van dit vijftal bevrijd is. Soerabaja: Donderdag (3 dezer) één geval. Bij de vorige opgave bij te voegen één pestgeval in Malang. Door de Veroeniging van Fabrikan ten en van Handelaars in kunstmest stoffen en voederstoffen is een adres aan do Tweede Kamer gezonden, waarin do Kamer verzocht wordt haro goedkeuring te onthouden aan de voorgestelde invoerrechten op gebuild meel, op touw, koord en touwwerk zooals paklinnen, zakkengoed en soort gelijke emballagostoffen en zakken. Oud-minister Mr. J. C. de Marez Oyens. „Tot gistermiddag was te 's-Graven- hage nog niets vernomen omtrent den vermisten oud-Minister De Marez Oyens. Men vermoedt dat hij in het water is gevallen en verdronken. De familie Do Marez Oyens heeft nog de volgende inlichtingen verstrekt, omtrent de vermissing van den oud- minister en eërste Kamerlid mr. J. C. de Marez Oyens. De heer De Marez Oyens is op 2 Augustus te Partenkirchen in Zuid- Beyeren aangekomen. Den volgenden dag heeft hij 's morgens om half elf zijn wensch te kennen gegeven om een wandeling van ongeveer anderhalf uur te gaan maken. Sedert is hij niet teruggekeerd, ondanks vele nasporin gen en het feit dat de familie op het vinden van den heer De Marez Oyens belooningen had uitgeloofd. De mogelijkheid van een misdaad acht de familie niet uitgesloten. Er wordt in de streek, waar de heer Oyens vertoefde, een spoorweg aan gelegd waarbij een duizendtal vreemde arbeiders werkzaam zijn. Intusschen staat vast dat de heer Oyens is uit gegaan zonder een noemenswaardig bedrag aan geld bij zich te hebben hij had noch een kredietbrief, noch bankpapier bij zich, alleen 6 mark in geld. Men acht het uitgesloten dat de heer Oyens een bergtocht heeft onder nomen. De Hollandsche consul af wezig zijnde, heeft de Wurtemburg- sche consul te München de zaak ver der welwillend in handen genomen. Volgens de Münch. N. Nachrichten heeft de familie, die, vreest dat een misdaad in het spel is, een som .van 1000 mark uitgeloofd vooraanwijzin gen, die leiden tot het vinden van den vermiste. H Prins Hendrik te Dresden. Prins Hendrik is gistermorgen 12 uur te Dresden aangekomen. Het ge volg bestond uit generaal de Waal, prof. Tilanus, dr. Mynlieff, jhr. Mazel en zijn adjudant overste Hooft Graaf land. Zij namen hun intrek in Hotel Union. Om half drie werd de tentoonstelling bezocht onder geleide van Geheimrat Lingner, Generalarzt Duma en een vertegenwoordiger van de stad Am sterdam. Eerst werd bezocht de af- deelingde mensoh. De Prins volgde de uitleggingen met grooto belang stelling, en sprak zijn waardeering uit voor wat in de tentoonstelling tot stand gebracht is en noemde het van beteekenis voor de geheele beschaafde menschheid. Ook morgen zal do Prins de tentoonstelling bezoeken. Daarna werd koffie gedronken in het Espla nade-restaurantvervolgens bezocht do Prins het paviljoen van Frankrjjk, van de stad Amsterdam en van Bra zilië. Om 6 uur werd do tentoonstelling verlaten. Om 8 uur souper op het Brusselscho terras. i. Ingezonden. Er ie eon tijd geweest, dat men trotsch was op ons ondorwijs, dot Franscho geleerden, uitgezonden om te onderzoekon, hoe het ingericht was, hot prozon en zeer tevreden over het gene zij gezien en gehoord hadden naar Parijs terugkeerden en daar een zeer mooi rapport aan do regoering uitbrachten. (leen wonder, dat men hier zeer tevreden was ons onderwijs moge niet volmaakt geweest zijn, maar veel soheoldo hot mot, naar net oor deel van land gast en vreemdeling. Toen tevredenheid met den toestand, en nu In dion tijd was er slechts een kweekschool voor onderwijzers mot 40 kweekelingen, verder liet men zich aan de opleiding weinig gelegen lig gen. P. J. Prinsen, al» onderwijsman bekend, hooft jaren aan het hoofd dier kwookschooi gestaan; het onder wijs werd hoofdznkeljjk door hem gegeven, voor vaderlandsche en bij- belscho geschiedenis bijgestaan door zijn schoonzoon, hoofd eener bijzon dere school te Haarlem Na afloop van den vierjarigen cursus zonden vrij wat kweekelingen moeite gehad hebben om met succes het toelatings examen voor de tegenwoordige kweek school af te leggen; toch waren de kweekelingen zeer gezocht, omdat zij bekend waren in de schooi. Zij had den toch geregeld onderwijs gegeven op twee stadsscholen en op de Bchool van den schoonzoon van den direc teur, en na het halen van den derden rang hadden zij spoedig een betrek king; daarvoor zorgdo de directeur nog al eens, voor mij had hij oen zoer goede betrekking f 50 salaris en de kost. Toen kwam de grondwetsherziening. De wet van 6 tot regeling van het lager onderwijs was veranderd, na veel vergeofsche pogingen'kwam de wet van 1857 eindelijk tot stand aan de rustige rust kwam een einde, jaren lang heeft het onderwijs werk ver schaft aan do gemeentebesturen, en ook nu nog zijn de onderwijszaken onderwerp van bespreking bij do be sturen van land en gemeenten. De vroegere zelfvoldaanheid is geweken, en heeft plaats gemaakt voor een al- gemeene ontevredenheid. Yeol, zeer veel is veranderd en ver beterd. Bij vroeger vergeleken, toen een meestér f 200 traktement had en het bedrag der schoolgelden zijn voor naamste inkomen was, terwyl hij zelf zijn ondermeesters moest betalen, zijn de tegenwoordige traktementen niet gering en dat de gemeentebe sturen wel eens geklaagd hebben over de groote uitgaven voor het onderwijs is waarlijk niet te verwonderen. De oude lokalen zijn over het geheol ver dwenen, do school meubelen zijn veel verbeterd, vergelijking van vroeger en nu is bijna niet mogelijk meer en toch men is niet tevreden. Dat de gemeentebesturen de uitgaven voor hpt lager onderwijs zooveel mogelijk willen bekrimpen is vrij natuurlijk, maar waarom is die ontevredenheid by de onderwijzers V Behoorlijke trak tementen, pensioen, wachtgeld hebben hun toestand sedert 1857 veel ver beterd, en toch wordt er veel meer geklaagd, dan toen een traktement van f 50 een mooi begin was. In 1863 hadden mijn hulponderwij zers f 300, zegge drie honderd gulden traktement. Hun kosthuis kostte hun f4.50 per week, en hun werkzaam heden waren zeker niet minder dan tegenwoordig. En is men nu tevreden over de resultaten van het onderwijs? Roemt men op ons onderwijs, zoo als de Fransche geleerden in het begin der vorige eeuw deden Dat zij verre, de resultaten van ons onderwijs be antwoorden volstrekt niet aan de ge koesterde verwachtingen. In weerwil van de groote uitgaven kan men niet roemen op gunstige resultaten. Te veel leerlingen verlaten de lagere, school onvoldoende onderwezen. Zij plukken geen vruchten van het onderwijs. Op twintigjarigen leeftijd is veel van het geleerde verbeten, omdat het niet onderhouden is, in de kazgrpes onder vindt men dit menigmaal en by de meisjes is het zeker niet minder het geval. De leerplicht moge iets verbe terd hebben, de klachten over de re sultaten van ons onderwijs zijn niet verminderd. De verbeterde lokaliteit, de verbeterde leermiddelen, de veel verbeterde opleiding der onderwijzers, het strengere toezicht, de wet op de leerplicht hebben nog niet veel ver betering gebracht. Wel is het getal analphabeten verminderd, maar of de algomeene ontwikkeling van ons volk wel zoo veel is vooruitgegaan, betwijfel ik. Do toelatingsexamens tot ambachts scholen en dergelijke inrichtingen doen ons nog velerlei tekortkomingen ken nen. Gaarne zou men hierin verbetering brengen maar alle pogingen door velen aangewend hebben geen resultaat ge- goven. De klacht blyft en wordt voort durend gehoord. Ons onderwijs geeft niet de resultaten die men daarvan mocht verwachten. Maar misschien zijn die verwachtingen te hoog gespannen Naar mijn bescheiden meening mag van 'n jongen of meisje dat de lagere school doorioopen heeft vorderen dat zij hun gedachten schriftelijk zonder to erge taalfouten kunnen mededeelen, dat zij oen boekje van do1 Schoolbi bliotheek kunnen lozen en behoorlijk het gelezene kunnen vertellen, dat zij berekeningen uit het dagelijks loven kunnen opmaken, dat zij in een woord kennen wat zij in hun volgend leven noodig hebben, en onderzoekt men nu de ontslagen leerlingen dan zal men zien, dat velen hierin te kort sehioten. Zij weten juist genoeg om het spoedig te vergeten. In een volgend stukje hoop ik het een en ander te bespreken, wat daarin misschien" eenige verbetering kan brengen. Een oud-onderwyzer. -es? bTSV- Omtrent den duinbrand bij Zand- voort schrijft een ooggetuige aan de N. Crt. het volgende Zaterdag even 10 uur bemerkte men dat de helm op een hoog duin bij een der leidings kanalen der Amsterdamsehe water leiding dicht bij de Zandvoortsche laan had vlam gevat en hot vuur zich door de droogte snel verbreidde. Al heel gauw was goede hulp ter plaatse en daar op de plek geen bosch- jes hakhont waren, gelukte het door middel van zand de plekken, cjie in brand stonden, te dooven. Snel liepon de vlammen rond, als slangetjes kron kelend van den eenen helmbundel naar den anderen, struiken duindoorn aan tastend en in een ommezien totaal verkolend. Van de hoogte liep het vuur naar beneden, doch rappe handen wierpen hier een forme schop zand, vlugge voeten trapten daar het vuur uit en betrekkelijk spoedig was het go vaar bezworen. Toen is do planten groei over een goede 100 M2. opper vlakte totaal vernietigd. Gelukkig, dat hulp spoedig aanwezig was. In de stadsgrachten te Franoker is hot water zóó laag, dat de burge meester do ingezetonon dringend ver zoekt. do straten niet te Bchrobben. Pisuisse en Blokzijl. De wolbekende zangers, pas van hun wereldreis terug, zullen, van 16 Augus tus af, in de Scheveningsche Cabaret Artistiquc optreden. Op grond van do bepalingen van de nieuwe Zedelijkheidswotton is proces verbaal opgemaakt tegen iemand, wonend aan den Stationsweg te 's Gra- venhago, wegens het trekken van geldelijk voordeel uit ontucht. Hij is reeds ter beschikking van de justitie gesteld en overgebracht naar het Huis van Bewaring. Brand aan boord Uit Buenos Ayres wordt gemold, dat volgons een draadloos telegram uit Fernando No- ronho brand ontstaan is in de posthut van de stoomboot Principe do Ündine, op 25 Juli naar Buenos-Ayres ver trokken. Het beloop der schade is onbekend, maar er waren voel Fran sche en Engelsche postzakkon aan boord. Een doodzonde Na het Kamerlid Duijs het Raadslid Helsdingen. Deze laatsto heeft destijds plaats genomen op de tribune voor de Raads leden bij de taptoe ter eere van Presi dent Fallières. De heer W. 0. Snolleest hem hier over in j,Het Volk" als volgt de les „Het ia niet, dan met een zekeren schroom, dat ik dit nieuwe geval ter sprake breng. Niet uit vrees voor een verwijt van partijgenoot Donia, als zou ik een of ander jong broekje zijn, maar uit respect voor den persoon, dien 't geldt. Om dien persoon, door ieder partijgenoot hooggeacht, heb ik lang in twijfel gestaan óf ik het geval ter sprake zou brengen. Ten slotte heeft het partijbelang den doorslag gegeven en hoe ongaarne ook, meen ik, dat het belang der socialistische partij publiceering ook van dit feit eischt. Toen President Fallières ons land bezocht, en met de Koningin op het Tournooiveld zich door het volk „tot op 40 M. achter de troepen" liet bekijken, ook op kosten van ons be lastinggeld, heeft partijgenoot Hels dingen op de offieieelo tribune, gereser veerd voor de leden van den Gemeen teraad, plaats genomen. „Ik wilde Helsdingen in verband met deze quaestie slechts één vraag stellen. Hoe kan een afgevaardigde van de arbeiders, wiens plioht het is, in Parlement en Raad te protesteeren tegen dergelijke vertooiïingen, het voor zich en voor zijn partij, hoe kan hij het voor z'n socialistisch beginsel verantwoorden, zulke vertooningen als afgevaardigde van do arbeiders partij bij te wonen en door zijn aan wezigheid, in zijn qualiteit van afge vaardigde als hot ware namens de arbeiders de huldiging van de ver tegenwoordigers der burgerlijke maat schappij en de voor die huldiging noodige gelden sanctioneeren Een ernstige vechtpartij, die waar schijnlijk een slachtoffer zal eischen, heeft Zondag te Amsterdam in na middag plaats gehad in de Binnen- Dommerstraat, naby de Haarlemmer dijk. Een 30-jarig bootwerker F. Vonk, was 's middags uit wandelen geweest met zyn zwager. Tydens de staking had de man zich aangesloten bij de De Amsterdamsehe firma Bosnak, handelende in zuidvruchten, is door haar vertegenwoordiger voor Rijnland en Westfalen, zekeren O. K., to Essen a/d Ruhr, voor een aanzienlijk bedrag bestolen. Blijkens een telegram in de Duitsche bladen is genoemde persoon met een som van 100.000 mark op de vlucht gegaan. De gewezen priester Jos. Van Veen deelt m Hernieuwing mede, dat hij, toen hij onlangs voor het Gerechtshof te Amsterdam als gotuige-ter-ontlas- ting zou wordeh genoord, verklaarde, gewetensbezwaar tegen hot afleggen van de eedsformule te hebben en dat hij een wettelijk stuk, (een deurwaar- ders-exploit bij den bisschop van Haarlem) had laten opmaken, waaruit bleek, dat hij tot geen kerkgenoot schap behoord. De president had daar op geantwoordkunt gaanwe kunnen u niet gebruiken. Te Santpoort is een schuur van G. Kors Dam verbrand. Ook een hooi berg ging in de vlammen op. De brandweer kon de aangrenzende wo ning behouden. Oorzaak onbekend. H. Zondagmiddag gingen de machinist en een stoker van de sleepboot Eben Haëzer uit Rotterdam in een bootje op den Rijn te Arnhem, waar do boot voor anker ligt, roeien. Zij kregen lust in een verfrisschend bad en bega ven zich oen weinig boven de zwem en badinrichting te water. Een derde persoon bleef in het bootje. De twee zwemmers geraakten in een diepte, terwijl overigens het water zeer laag is, en verdronken. Het lijk van den machinist is opgevischt. De Woensdag bij Soestdijk aange houden rijwieldief is nader gebleken geen Engelschman, maar een Amster dammer van goeden huize te zijn. Den heer B. G. Baljé, schipper bij het Nederlandsch Loodswezen, deelt Doodslag te Uithoorn. Zondagavond omstreeks halfelf is do koffiehuishouder Chr. Goudriaan, toen hij bij een huishouder Chr. Gou driaan, toen hij bij een twist in zijn lokaal de daarbij betrokken personen naar buiten bracht, plotseling door een der twistenden mot een mos in den rug gestoken, met het noodlottig gevolg dat hij onmiddellijk bezweek. Er werd beweerd, dat de dader, H., niet hem maar een ander bedoeld had, want er was geen reden bekend waarom hy het op G. gemunt kon gemunt hebben, een zeer geacht man, die aannemer was van verschil lende grindleveringen en ook betrok ken bij het lossen van steenkolen. De ongelukkige, die bij zijn werkvolk zoor gezien was, laat vijf kinderen achter. De dader is in hechtenis genomen. Een bewoner van den Haarlemmer dijk te Amsterdam had in den afge- loopen nacht het ongeluk uit het raam zijner op de 3° verdieping gelegenslaap- kamer op een binnenplaats te vallen. Bij aankomst in het Binnengasthuis, waarheen hy per auto-ziekenwagen werd, vervoerd, bleek de man te zijn overleden. GOUDA, 8 Augustus 1911. Nog een paar dagen en het is weer feest voor onze kleinen in „Ons Ge noegen". Donderdag a.s. Kinder-Ker- mis. Dit jaar zal zij al bijzonder aan trekkelijk zijn. 3 uur Matinee, 4—6 uur Wery's Variété gezelschap voor kinderen, na afloop waarvan te 6 uur een groot kinderbal zal plaats hebben. In plaats Van de traditioneele draai molen wordt voor deze keer des avonds half 9 in den tuin de Bioscoop ver toond met nieuwe en speciaal uitge zochte films voor kinderen. Verder komen er veel tentjes en kraampjes. Indien hot weer na maar wil mee werken belooft 10 Aug. een prachtdag te worden voor onze kinderen. BH Kón. besluit van 3 dezer is aan W. C. Oosterling, kind uit het huwe lijk van wjjlen den, onderwijzer aan een openbare school R. Oosterling met wijlen C. 0. Ras, een pensioen verleend van f89 'sjaars. Hedenmiddag te 4 uur is het 7-jarige zoontje van den heer Hendrikse, Kleiweg alhier, bij hot klimmen op een naar het spoor rijdonde wagen van den stoomcaroussel Benner er af gevallen met het ongelukkig gevolg dat de knaap zich ernstig aan het been verwondde. r Dr. Hoffmann, die direct tor plaatse was bracht de jongen ter behandeling per rijtuig naar het ziekenhuis. Voor de Vereeniging ter Veredeling van het Ambacht is gisteren te 's Gra- venhage geslaagd voor het examen voor gezel in het Timmeren, J. Peeters alhier. Ds. D. Hoer te Stolwijk heeft be dankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Schagen. Bij de Chr. Ger. Gem. te Woorden is beroepen L. Baas, eand. t. d. H. D. te Niéuw-Amsterdam. Moercapklle. Vergadering van den Gemeenteraad, op Vrijdag 4 Augustus 1911, des namiddags ten 2 uren Tegenwoordig de Heoren A. Ver heul Az. Burgemeester, J. do Graaff Secretaris, Jb Van der Spek, Wet houder, Jo Van der Spek, G. Oudijk, H. Schipper en P. Zegwaard. Afwezig zonder kennisgeving, de heeren A. Kool en J. Van der Spek Jz. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Allereerst worden do notulen der laatst gehouden vergadering van den 14 Juli gelezen on onverandord vast gesteld. Ten tweede wordt gelezen een adres van de afdeeling „Gouda en Omstre ken" van den Bond van Nederland- sehe onderwijzers houdende verzoek tot herziening van de verordering van de jaarwedden van het onderwijzend personeel dezer Gemeente, waarop af wijzend wordt beschikt. I Ten derde wordt door Burgemeester en Wethouders den Raad aangeboden een aanbeveling ter benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, bestaande uit de heoren G. van Ginkel, aftredend en A. van der Spek. Met algemeene stemmen wordt den Heer G. van Ginkel her benoemd. Ten vierde wordt gelezen een schrij ven van het voorloopig Comité der waterleiding-Commissie te Waddings veenZoetermeer houdende verzoek om deel te nemen aan het overleg tussohen de Gemeente en aan het onderzoek naar de mogelijkheid om eene Gemeenschappelijke waterleiding ook voor deze Gemeente tot stand te brengen, waartoe wordt besloten. Ter aanwijzing van een of meer loden die op een eerlang te houden vergadering deze gemeente zullen ver tegenwoordigen, wordt met algemeene stemmen de Burgemeester hiervoor uitgenoodigd, terwijl besloten werd om 2 Cents per inwoner toe te zeggen als bijdrage in de kosten van ondor- zoek. Ten vijfde wordt de Rekening der Gemeente-cjienst 1910 vastgesteld in ontvangst op f 6820.705, in uitgaaf op f 52Ö4.955 met een saldo van f 565.75. Ten zesde stellen Burgemeester en Wethoüders den raad voor aan het Burgerlijk Armbestuur een subsidie te verleenen voor 1912 van f250—, waartoe wordt besloten. Ten zevende wordt de rekening over 1910 van genoemd Armbestuur goed gekeurd sluitend met een saldo van f46.606 en de begrooting met een totaal bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 301.10®. Ten achtste wordt door Burgemees ter en Wethouders der Raad aange boden de begrooting dezer Gemeente voor den dienst 1912 in ontvangst en litgaaf totaal bedragende f 5898.35. Téü negende wordt door den Bur gemeester medegedeeld, dat hem door' den Heer Comissaris der Koningin een verlof is verleend van 6 tot en met 21 Augustus a.s. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering met dankgebed. Gisterenavond gaf „Stoel Spree" als laatste der drie voorstellingen hier ter stede een opvoering van „de El Jm. I.A I-aIm...,. C Hugo Ue inhoud van dit stuk komt in het kort hierop neer dat de galeiboef Jean Valjean, na jaren in het Bagno te zijn geweest door de goedheid van den bisschop Monseigneur Myriel tot een beter leven wordt gebracht. Hij werkt zich op en wordt eerst groot industrieel, later burgemeester van Montreuil-Sur-Mer, onder dep naam van Mr. Madeleine. De politie inspec teur Javert, vroeger agent op de ga leien, meent in Mr. Madeleine den ouden galeiboef Jean Valjean te her kennen en klaagt hem by de regeering aan. Het toeval wil, dat er een tref fende gelijkenis bestaat tusschen den burgemeester en een wegens diefstal fearresteerde man, die al gemeen als ean Valjean wordt herkend. De bur gemeester vernemend dat een onschul dige voor den galeiboef wordt aan gezien en in diens plaats zal worden gestraft, gaat, na een vreoselijke twee strijd zelf voor de rechtbank verklaren dat hij is de galeiboef Joan Valjean, bijgenaamd'de Dommekracht. Dan verkrijgt inspecteur Javert een bevel tot arrestatie voor gepleogdon diefstal en begint de jacht op Jean Valjean, die steeds weet te ontvluchten. Als mr. Madeleine had hij een vrouw beloofd haar kind dat bij slechte men sclien was besteed, terug te halen. Thans voldoet hij daaraan. Hij koopt dat kind af en vlucht er mede, steeds gevolgd door de politie. De vrouw was intusschen gestorven op het oogenblik dat hij zou worden gear resteerd, hetwelk echter .verhinderd word door Zustor Sempliee. Ten laatste komt Jean Valjean aan het klooster van Zuster Sempliee, waar hij door den tuinman, die hij eertijds hooft goed gedaan, wordt binnengelaten en verploegd. Dan komt de bittere ver klaring dat de vloek van hot verloden steeds op den monsqh blijft drukken. Hy geeft het kind? over: aan Zuster Sempliee en sterft. „Les Misérableg van Victor Hugo is oen stuk van literaire waarde. „Do Ellendigen" is dat echter voor hot Hollandsehe toonoel niet. Wel geven de beide eerste bedrijven en het laatsto een indruk van iets hoogstaands, de andere bedrijven doen deze woor te niet. De heer Spreg Was do man in dit stuk waarom alles draaide. Hij was oen figuur, als Jean Valjean en ook als Mr. Madeleine. Do heer Stoel kwam slechts kort op, maar dat eene bedrijf was voldoende om hem zeer to waardoeron. De heer Verhagon vervulde zijn rol van Javert, inspecteur van politie op uitnemende wijze. Ook de hoor Kammeijor voldeed als denjvrachtrijder Fanohelevent zeer goed. De andere rollen waren vrijwel ondergeschikt. In zijn geheel werd het stuk goed De pauzen, die wel wat lang waren, werden aangevuld door goede muziek van viool en piano. 2do KI. Trekking van Dinsdag 8 Aug. No. 9024, f 20000. 12587, f 1500. 8967 en 20509 ieder f 1000. 7963, f 200, 3847, 4571, 9144,14844,18969, en 19895 ieder f 100. Pryzen van f 30. 14 118 42 61 62 «0 48 74 901 14 401 42 46 88 96 98 681 029 88 70 82 66 H0 91 97 757 08 H0 811 07 101)0 28 1264 1928 92 89 1406 60 86 1688 41 1007 10 78 1788 40 1813 1990 2006 71' 9119 01 2241 81 97 2862 06 2400 18 88 70 2604 22 97 45 60 2766 2842 2906 43 54 64 82 8088 89 8124 86 8202 88 80 99 8810 04 08 88 8481 8687 08 8816 98 !1700 8802 3824 26 4028 41 79 4124 27 09 79 4217.21 88 74 79 89 98 4818 27 88 80 4480 4018 4778 78 88 4806 '26 89 71 4800 10 6017 00 42 47 97 6110 81 6200 68110 0H 6454 89 97 6611 46 9026 07 5702 50 07 08 5820 42 08 72 6925 33 64 0028 0190 0211 0820 78 6492 0648 48 61 0069 91 96 98 0881 0908 10 64 71 7017 81 7124 86 44 07 77 7217 67 7865 7404 88 70 72 7588 65 7018 14 20 21 81 7728 7820 48 7970 8041 8114 47 8288 8050 8487 84 8684 62 8004 46 60 90 8771 92 8B07 40 61 88 0008 07 9182 9241 9009 97 9450 77 9602 71 9008 8 28 74 9715 40 9886 9909 10147 51 96 98 10228 00 10078 82 90 10682 10088 40 79 81 94 10061 66 11047 81 11115 10 28 88 11915 81 00 70 80 11325 11405 11607 42 68 90 11000 08 70 76 11727 80 80 11829 88 89 11908 82 12031 12100 9 58 12262 64 12017 21 78 80 06 12408 12600 19800 12788 51 00 88 00 100B7 12017 80 18028 41 02 91 18100 22 48 18208 22 98 18837 82 88 94 13511 18012 07 98 18701 28 42 07 88 13878 98 18989 14012 47 49 81 14149 68 80 1422? 78 14301 82 57 70 14478 14684 48 57 75 14003 08 88 96 14794 14821 lfiOOl 12 20 30 87 15117 40 70 82 15901 50 16819 29 84 16411 18 64 06 82 16606 52 16640,49 16887 15970 10020 84 56 82 16100 45 48 10841 88 10450 06 10BO4 26 57 7» 89 10070 16748 58 01 75 88 10801 10910 94 17072 17160 17215 78 17419 88 70 17600 17064 97 17708 18 20 32 68 06 17861 00 17923 88 08 18024 80 18181 47 54 00 18239 18876 18410 18606 18004 24 27 40 41 78 88 18700 25 80 61 18848 19060 78 19101 4 5 75 19207 90 19807 10445 40 18515 60 07 86 90 19827 60 80 19968 59 00 20002 78 94 20179 20206 10 82 42 48 70 20026 00 82 20887 84 90720 80 82 78 20819 86 41 52 20000 8 en heeft ds. H. G. Oude- ;eest, van Valkenswaard, dr. A. van terson, van Grootebroek, bevestigd als predikant bü de Ned Herv. Gem. in Dordrecht. Dat is nu do tweede moderne predikant bij die gemeente. Ds. Oudegeest had tot tekst gekozen uit Philipp. I. 27Alleen wandelt waardig hét evangelie van Christus. 's Avonds deed Dr. van Iterson zijn intrede, waarbij hij tot tekst had uit 2 Kor. IV13Zoo gelooven wij ook, daarom spreken wij ook. De Evangelische Maatschappij, die morgen te 's Gravenhage haar jaar vergadering houdt, had aan de Nod. Herv. Gemeente aldaar verzocht do Kloosterkerk af te staan voor het hou den van een godsdienstoefening heden avond ter inwijding der vergadering. De orthodoxe kerkeraad heeft be slist dat de Kloosterkerk niet wordt afgestaan op grond hiervan dat do voorganger Ds. v. d. Brugh niet be hoort tot de rechtzinnigen! De dienst zal thans in de Doops gezinde kerk aldaar wordon gehouden. Dinsdag 8 Augustus. Bloemkool lp soort van f 0.— tot f 11.p. 100; Idom 2° soort van f 0.-- tot f 0.—1 p. 100. Wortelen f0.—tot f 3.— p. 100 bos. Kropsla f 1.— tot f 2.25 p. 100. Doperwten f 0.— tot f 0.-— p. 100 pond. Peulen f 0.— tot f 0.p. 100 pond. Knollen f 0.— tot f 0.—. Postelein f 0.tot f 0.25 per mand. Groote boonen f0.—totfO.-- p. 100 pond. Prinsesseboonen f 0.40 tot f 0.00 p. 1000. Komkommers (gele) f 3.— tot f 6.—, idem (groene) f 4.— tot f 7.— per 100. Snijboonon f 1.40 tot f 1.85 por duizend. Uien f 1.50 tot f 0.— p. 100 bos. Roodo kool 8 eent por stuk. Sav. kool 6 cent per stuk. Prinsesseboonen (dubbelen) f 4,_ per 100 pond. Kroten 5.— tot 0.-— p, 100 bos. Andijvie f 1— tot f 1.50 per 100. Vliegen. Védrinos is dezer dagen gehuldigd in zijn geboorteplaats Plaino-Saint- Denis, wnar hij zoer populair is. Vó- drines wilde daar per aeroplane komen, maar daar de prefect van politie Ló- pii\e dit vorbood, kwam hi,) per auto, Aan Védrinos word een hcrinnoringa- medaillo aangeboden. Ook zijn vrouw en zijn dochter, do kleine Ninette, ontvingen souvenirs. Een dronkaard schiet op Vidart, De vliegdemonstraties te Plan-les- Quatos (bij Genève), welke iuist ge ëindigd zijn, hebben zich door con tragisch incident gekenmerkt. Toen Vidart op zijn monoplan terug- lerde, na boven Genève gevlogen to hebben, loste een zekere Graber met oen geweor een schot op de vliegma chine. De aviateur werd niet gekwetst. Gruber Verd gearresteerd en ver klaarde niet precies geweten te hebben, wat hij gedaan had, daar hij te veel gedronken had. Parijs 8 Aug. De „Petit Parisien" verneemt van betrouwbare zijde dat zich vele gevallen van cholera hebben voorgedaan in het krankzinnigenge sticht te Marseille. Konstantinopel 7 Aug. Heden zyn hier dertig cholera-gevallen geconsta teerd, waarvan veertien met doodelijkon afloop. Madrid 7 Aug. Kolonel Sylvestro, zond radiotelegraflsch berichtdat hij gisteren met honderd man een nieu wen post aan de Loukhos bezette. Konstantinopel 7 Aug. Do minis terraad besloot den staat van beleg in Skoerari op te heffen. Verder behan delde de vergadering een verzoek, door een vereeniging van Muzel- maansche Albaneezen bij den groot vizier ingediend, en waarin wordt gevraagd, dat de aan de Malissaren gedane concessies ook over de Muzel- maansche Albaneezen zullen uitge strekt worden wat tot -eenig ver schil van gevoelen aanleiding gaf. Men seint ons, uit Rotterdam: Aan het Rooue Zand alhier werd G. Les Clair door rechercheurs aan gehouden verdacht van diefstallen van een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen. Men seint ons uit Rotterdam Aangehouden zijn 3 vrouwen ver dacht van berooving van f 2400 aan bankpapier. Zij werden onmiddellijk in bewaring gesteld. Amsterdam. Voor de Vacantiekamcr der Rechtbank alhier is heden door het O. M. 2 jaar gevangenisstraf ge- ëischt togen oen éJ^jarig smid, recidi vist, wegens verduistering van twee rijwielen, die hy in commissie en één rijwiel, dat hij in huur had. Bekl. zal binnenkort oók wegens verduistering resp. te Utrecht en te I-oenwardon moeten terechtstaan. Opmerkelijk is dat de man handelaar is in knalsignalen, maar dat hem, in weerwil van die waarschuwingstoestellen, telkens als hij zich een oogenblik op een water plaats afzondert, een fiets ontstolen wordt, zoo deed hij het althans voorkomen. Bekl. hoeft al van UW af 18 maanden, 4 maanden, l'/a en tweemaal 1in de gevangenis doorgebracht. Tentoonstelling. Omtrent do tentoonstelling van ge reedschappen, leermiddelen, instrumen ten, modellen, enz. ten dienste van het vakonderwijs, zoowel voor meisjes als jongefis, te honden te Utrocht van 918 Sept. a.s. vernemen wij dat al detuimto roods iïi bezit is der meest bekende fabrikanten op dit gebied, Industrie- en «Huishoudscholen, Am bachtsscholen, Kunstnijverheidscholen, 'Kon. Nodorl. Kantwerkschool, Weef school, Dagschool voor Kunstambach ten, Nod. Heide Maatschappij onz. be nevens velo personeole .inzendingen. Op de Tentoonstelling zelf zal het kantwerkbedrijf, weven, vazendraaien enz. wordon uitgeoefend. Binnen eenige dagon verschijnt het Tentoon- atoHmgsnnmmer van „Hot Vakonder wijs" mot. uitgebreide mededeelingen, torwijl dan tevens nadoro bijzonder- hodon van hot „OongteB" zullen wor den bekend gemaakt. Een Zoeuwscho tentoonstelling. Door de leden dor maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in het Kanton Oostburg, is besloten een Tentoonstelling te honden to Groedo, in do tweede helft van Sep tember 1912. ï^tterdamscho Veemarkt. Aangovoord 31 paarden, 801 magoro runderen, 573 votto runderen, 245 vette en grnskalvoren, 185 nuojitore kalveron, 229 biggen, 1 bok. Prijëen vette koeien 82, 34, 78, 70 Ossen 80, 7G, 08. Stieren 08, 70, 04, GO. Kalveren 110, 120, 100, SB. Melkkoeien 145285. Kalfkooion lfiO 300. Stieren 90—250. .Pinken 80 —110. Nuchtore kalveren 1015. Graskalveren 1840. Vaarzen 100 140. Werkpaarden 05—140. Biggen S—13. Fokkalveren 16—22. Slacht» paarden 45—90. Hitten 60—225. Rotterdamscho Botermarkt. Aangevoerd 20/10 en 84/8 toh. Ie kw. 61, 2do 59 en 3de 50. 210 stukken van 1/2 Kilo. Pryzen^ 82'/» 77% ets. Rotterdamsche eierenveiliirg. Aangevoerd 58112 stuk». Kippen eieren f 4.f 5.80. Eendeneieren f4.75f6.12. Ganzeneieren f6.50 f7.— van alle on vorflero NOUVKAUTÈ'H tot huHenucuoau laye prijzen. GOUDA. GOUDA. GEBOREN4 Augs. Maria Wil- helmina, ouders P. Nootonboom en C. Bakker. 5 Johanna, ouders J. v. d. Zaan en J. de Waal. Jacoba, ouder» A. M. Geul en J. G. v d Sluis. Dirk Gerrit, ouders J. Hooiroeijer en G. Kooyrnan. Willem Karei, ouders K. W. Schuling en A. A. v. d. Stam. 6 Nolly Johanna, ouders J. A. Portland en M. W. Znljdam. Wilhelmina, ouders C. A. van Hoff en T. de Reus. 7 Adriaans, onder» M. den Wit en H. ÏCurvters. OVERLEDEN: 4 Aug. Johanna Elizabeth Antonia Stravor 7 m. Johanna Maria v. d. Hoek, eehtg. van J Lexmond 62 j. Antonia Schmidt 11 m. Dirkje van Oudshoorn 3 w 7 Janna Boer Wed. H. Ripping 82 j. Johannes Anthonius Bron 7 m. Teuftis Marina Souffró87 j. is proefonderVindelijk de BESTE, en volkomen ONSCHADELIJK APELD00RN-HOUAND. van het Koninklijk Meteriologisch- Iiujtitnnt te DE JB1JUDT. Hoogpje Ikarometersfeiad 771.3 te Sylt,laagste stand 750.1 te Seydis- fjord.- Verwachting tot dep volgenden dag zwakke tot matige meest oostelyko wind, gedeeltelijk Bewolkt, droog weer met geringe kans op onweer, zelfde temperatuur. VAN DES 8 AUG. 1911. stiutilocniiiscii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Bolastingvrije Krononrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russische GUI. 1900 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.> 1898 4 pet. Id. Obl. (NicolaiSpoor weg) 1807-09 4 pet. Id Obligatie Oe Emis sie 4 pet Japan. Ubl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilio, Funding Loo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Rehnld 1905 3 pet. tlank- en l'-retfiet-lnstel- II ii ren. Nod. Bankaandoolon InUustr. Ondernemingen American Car Foun dry Oomp. O. v. A. ld.SraoltingA Refining Co. Cert. v. A and. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steol Corp. Cort. v. Gew. Aand. Kol. Predict Instelt, en Cultuur Oud er nemingen Ilandelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handül-My. C.v.A Wfinbouw Myen. Kotuhoon" Mijnbouw My. Gew. Aand. Rodjangljohong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. PetroleomOndern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. a v. G. A Scheepvaart WUen. Ned.-Am. Stoomvaart» My. Aand* Stoomvaart-Mij. „Zee land" Proferonte A. Int. Mercantile Marine Oy. afgeat. Pref. A. Tabak~Oiideriieiuingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwo Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Aaahan Tabak Mij. Aand. Olverseu. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. spoorwegen. Hoil. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. /N|ij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Woenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pocifio Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preiiiieleenlngeu. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. Thei s-Re- guUrungg-Ges. 4 pet. l&ö\ GELDKOERS. Prolongatie 2%~-8 pCt. Hollandsche fondsen vaster met beporkte zaken. Over het geheol ging er zeer weinig om. Tabakken en Robben lusteloos. Oliewanrden prij - houdend. Intern. Rumeensche zeer vast, Cult oren vast, Amerikanen bo ter op New-York met beperkte zaken. Vorige Koers. Koers v«n hwleu Si'!» 84% 92'/, 93 65 100'/, 91%, 93% 94 88 91V» 89% IÖ4 87% 58 58 213 53% 94"/.. '74%, OX fliv. 97%' 75% 25 75%, 75% 238% 334 185'/, 332 185'/, 100 105% 701 7 700 76 103 103 440 447 400 '-T 108 108 115 tC%« 18%. 112% 119% 11% 11 71 4%, 10%, 10%, 82'/, 897, 93 «7%. 222 f140.- 225 99 98"/,, 32%, 83%, '81% 14% 182 16'/, 101%, 101%

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2