EL AIM lEHKIe letten. „BLOOKER” E. Alter acht 269* AG, EWAAR- n ’skleeding. f gedeelten No. 11632. Donderdag 10 Augustus 1911. 60e Jaargang. I Joiidn Buitenlandsch Nieuws. WAT DE KEUR IS OP GOUD EN ZILVER, Sixiten laxxd.. IS DE NAAM OP EEN BUS CACAO. FEUILLETON. De Ganzeniokter. 4 ELA.. I KLEINHANDEL IN Sterken Drank. KLEINHANDEL IN Sterken Drank. ‘isia1 evoedcrs. Stok. tr. 222, ZONEN. E. ALTER >ht 269*. AG. en. voor GS-o-ixcL©. ezn. Ona.stxe3s:ezx. Verschijnt dagelijks PRIJS VAN HET ABÓÏÏÏÏËmTnT? Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. behalve Zon- en Feestdagen. pr ijs der Tover ten tïËÏÏ: Telefoon Interc. 82. p stad aan huis St Zn., Gouda. f 1.25 1.50 Canaries en */i Hter erseelvoer) I en ill kilo ndermeel 'oederkosten tO en 5 kilo BIJL, AART Lz. »k G, neth. spreken esch^baar om jn. Nadere in- and adres. nt, Christensen ur Matineé, 6 N VAN SM. SEÊN worden in verzegelde vijf, twee en een Ned. ons ling van Nom- voorzien van 1 Merk, vol- gedeponeerd, de uitvoering Ie orders aan- •methode. dorfannek IA Enkhuizen. r bij HH.: rijdstraat. Veerstal. A Bouw- enWo- Spieringstraat ir vergadering an Atmenzorg. n Boelekade, voor Algemeen de S. D. A. P. geregeld tijdig ontvangen van n, vermakelyk- dan in- tmze koop 2 spel. •Hen, met tien oed. en ADRES: Uit Osnabrück werd d.d. 9 Aug. geseindDo automobiel van Prins Hendrik van Pruisen, in wiens gezel schap zich als adjudant de kapitein- luitenant ter zee von. Usedom bevond, is, van Nederland komende, bij Clop penburg, naar men zegt, tegen een boom gereden. De chauffeur kreeg een schedelbreuk, de adjudant is licht gewond, prins Hendrik zelf is onge deerd. Hij bevindt zich nog te Clop penburg. Uitsluiting in de Duitsche metaal industrie. Het aantal arbeiders, dat te Txnpzig werkloos is tengevolge van do staking on de uitsluiting bedraagt 12,000 van de 17,000 werklieden in de 119 fa brieken, die zijn aangesloten bij den bond van metaalfabrikanten. De afdeelingen industrieelen te Dres den en Chemnitz zullen binnenkort eveneens de uitsluiting aankondigen, waardoor het aantal werkloozen zai> stijgen tot 25,000. I gen 9000 arbeiders hun ontslag. Frankrijk. Een automobiel-ongeluk bij Connery bij Tours heeft aan vier jonge mannen het leven gekost; zes zijn er gewond. De heer Dupont had drie militairen en zes studenten in de medicijnen van de school te Tours uitgenoodigd voor een autotochtje naar Loches. Toen hot gezelschap Dinsdag in de vroegte te rugkeerde, sprong er bij Cormeryeen band. De automobiel werd in een kapperswinkel geworpen, en sloeg om. Uit een bad van bloed, werden drie lijken opgeraapt. De overige reizigers GOUDSCHE COURANT. Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren zou kunnen regeeren. Hiervoor is echter waarschijnlijk de verantwoor delijkheid van den president ingesteld. Deze die de ministers aanstelt en ont slaat, zou waarschijnlijk in zoo’n geval van die laatste machtsbevoegdheid gebruik maken. Laat hij een ongere- geklen gang van zaken toe, dan kan hij voor het Opperste Gerechtshof, bestaande uit 22 leden, gekozen uit beide Kamers gebracht worden. Van de Kamers wordt de eene, den Natio- nalen Raad, volgens het algemeene geheime en directe stemrecht gekozen voor den tijd van 3 jaar. De Tweede Kamer wordt gekozen door vertegen woordigers der gemeente, dus indirect. Om de 3 jaai treedt de helft af. Na beëndiging van de behandeling van het grondwets-ontwerp zal do eerste president de tegenwoordige is slechts waarnemend bij geheime stemming worden gekozen. Den 15d®“ October zal hij zijn ambt aanvaarden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. ia. i® der Drankwet ter openbare kennis da» bij hen is ingekomen het verzoek van L van Beekuiu voor den verkoop uit- ühiiiend van alcoholvrijen <lrank in de bcnedcnvoorlocaliteit van het perceel aan de Oosthaven No. 6. Hinnen 2 weken, nadat deze bekend mar king is geschied, kan ieder tegen het verv kenen van het vertol •chriftelijke bezwaren iobrengen. Gouda, den 10 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. H. J. NEDERHORST, L. B De Secretaris, BROUWER. de bank en greep daarna naar Ediths handenze kon niet anders ze moest naast hem gaan zitten, om te blijven staan of hem weerstand te binden, daarvoor was zy op dit oogenblik te zwak. „Waarom weent ge?” vroeg hij teoder. Ze gaf geen antwoord. „Kunt ge het niet zeggen,” vroeg hij weer. Ze schudde het hoofd. „Maar dat is toch tegen onze af spraak.” zei hij verwijtend. „Ge zoudt my alles zeggen on hebt tot nu ook alles gezegd. Wat is er dan zoo plot seling van onze kameraadschap ge worden ?Ik weet het niet,” antwoordde ze fluisterend, zonder de oogen tot hem op te heffen. Hij vatte hare handen vaster en trok haar tot zich. „Maar ik weet het,” antwoordde hy op een toon, die haar dwong, tot hem op te zien. „Do liefde I” „tien schok ging door haar lichaam, - ze wilde zich van hem losrukken, maar ze bleef geboeid door zijne oogen hoe dwingend konden toch deze hel dere goedige oogen blikken I „Do liefde!” herhaalde ze zoo zacht, dat hij het woord slechts van hare lippen kon aflezen. Hij boog zich naar haar toe. (Wordt vervolgd). was ongeneoslijk. Wat waren de •huwelijksplannen harer moeder, wat waren al die niets- be duidende onaangenaamheden van haar bestaan to vergelijken n^et het penetroostelooze, vernederende gevoel 1 te beminnen, zonder zelve bemind te wordenEen grenjsonloos medelyden met zich zelve greep haar aan tranen we'den in hdar oogen op en rolden over hare wangen, steeds sneller volgde de een op don ander en eindelijk be dekte ze met beide handen haar ge zicht en weende on snikte, of haar hart zou breken. „Maar om ’s hemels wil, wat schoeit u toch?” vroeg oone diepe, teedore stem naast haar. Zo sprong op en keek verschrikt in Liefhart» gezicht, dat er op dit oogenblik diep bedrukt uitzag. Zoo midden uit haro smart in het gezicht te moeten zion van den man, om wien juist ze geweend had, dat deed haar al hare tegenwoordigheid van geest verliezen Verward greep ze naar haar zakdoek, om hare oogen af te drogen en streek er in plaats daarvan mee over hour haren, ze schikte met bevende handen haar kleed, en dat alles, zonder hem aan aan te zien. Hij zag hare verwarring en glim lachte bedaard zette hij zich neer op geen enkele regeeriugsvorm, ook niet de republikeinsche, al deze „voordee- len” en zeker niet direct, kan brengen. De laatste dagen zijn de opstootjes in Lissabon zelfs van zoer ornstigen aard geworden. Toch gaat de Con- stitueerende Vergadering te Lissabon, niettegenstaande ministers en leden bij het huiswaarts gaan heel wat te hooren krijgen, kalm haar gang om de republiek haar eerste grondwet te geven. Van dit ontwerp zooals het door de regeering is ingediend en voor zoover het betreft de inrichting vande regeering, willen we het een en ander nader meedeelen. Als voor beeld schijnt de inrichting der Fran- sche republiek te hebben gediend, hoewel in veel gevallen het ontwerp van de Fransche grondwet afwijkt. Volgens het ontwerp berust de uit voerende macht bij den president. De wetgevende macht wordt uitgeoefend door twee Kamers, te zamen vormende het Congres. Voor de richtige nale ving der wetten zorgt natuurlijk de uitvoerende macht. Reeds in de be palingen, die op den President en zijn verkiezing betrekking hebben, is een aanmerkelijke afwijking te con- stateeren met de overeenkomstige be palingen van de Fransche grondwet. In Frankrijk wordt de president voor 7 jaar, in Portugal maar voor 4 jaar gekozen. De voorloopige regeering is blijkbaar van meening, dat een korte termijn van benoeming meer gewenscht is dan een langere. Wan neer de president goed bevalt, is een herverkiezing immers gemakkelijk. De president wordt gekozen door de vereenigde Kamers. Iets nieuws is dat ook de president verantwoordelijk is. In Frankrijk is, zooals men waar schijnlijk weet, de president volkomen onverantwoordelijk. Een Andere' nieuwigheid is, dat de ministers hoewel aan het parlement verantwoordelijk, niet in de Kamers verschijnen. Door nota’s doen zij hun meening aan de afgevaardigden ken nen. Slechts met de afdeelingen staan de ministers in directe verbinding. Deze afwijking van het tot nog toe meestal gevolgde systeem beeft, waar schijnlijk haar grond in de eindelooze ministerwisseling in Frankrijk. Per soonlijke kwesties beheerschen daar te veel het leven van een kabinet. Natuurlijk heeft deze afwijking ook wel iets tegen. De mogelijkheid toch bestaat, dat een ministerie tegen den wil van de Kamers, dus van het volk, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, lu der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen het verzoek van J, Buurman voor den verkoop van alco- holhoudenden drank, anderen dan ster ken drank, in de benedenlocaliteit van het perceel aan den Groenendaal No. 18 Binnen 2 weken, nadat deze bekendma king is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen van het verlof schriftelijke bezwaren in brengen Gouda, den pn Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. NEDERHORST, L. B. De Secretaris, BROUWER. met hem bezig, bij al wat ze zei of deed, vroeg ze wat hij daarvan wel denken zou; als ze met hem sprak, dan zag ze niet het dikke, roode ge zicht ook niet de gemakkelijke Wee ding, zag niet dat alles, wat haar eertijds deed glimlachen, toen hij haar gevraagd had, of hij dan in *t geheel niet gevaarlijk was. Zij zag slechts dit eene, wat ze reeds bij de eerste ken nismaking had gezien dat hij goed was. En zij keek zoo gaarne in zijne goedige, lichtgrijze oogen, die geen vonken schoten, maar waarin een stil, steeds gelijkmatig licht brandde. En vaak was het juist dit stille, zich gelijkblijvende licht dat haar ver ontrustte, ja, dat haar zeer deed zij gevoelde, dat ze zich zelve niet gelijk bleef, nu eens was ze teederder, dan weer stroever dan ze eigenlijk wilde zijnze kon zich deze onzekerheid tegenover hem niet verklaren en ze wist haast niet, of het vreugde of angst was, waarmee ze eiken dag de vol gende morgenwandeling te gemoet zag; maar thuis blijven wilde ze toch nooit. Het was vandaag buitengewoon mooi weer; zoo kristalhelder was de lucht anders nooit in dit vroege mor genuur, wellicht voorspelde het voor den dag niet veel goeds, maar voor Portugal. Het schijnt in Portugal alles bet halve rustig te zijn. De republiek heeft voor velen niet gebracht, waf zij er van verwachtten. Algemeen verwachtte men verlaging van belas tingen, goedkooper worden der levens middelen en niet weinigen hadden de hoop door de Republiek te worden geholpen aan een vet baantje, waar aan was verbonden veel salaris en weinig werk. Het is begrijpelijk, dat Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames f 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. waren zwaar gewond. Een hunner overleed na korten tijd. De auto kon slechts vijf personen bevatten. Men was er mot zijn tienen ingegaan. Brasilia. Bij do Braziliaansche marine wordt de lichamelijke tuchtiging van schepe lingen, die zich aan hot een of ander vergrijp hebben schuldig gemaakt, afgeschaft. Dat is een der gevolgen die de muiterij van verleden jaar aan boord van de vloot ter reede van Rio-de-Janeiro hoeft gehad. De afschaffing van de geoselstraffen aan boord is geschied bij decreet van den president der Republiek- Engrlano. Een brand in het deftige hotel The Carl ton,*gelegen in Westend bij loon den, heeft gisteravond groote opschud ding verwekt De bezoekers, waaron der een aantal Amerikaan sen o milHo- tal werkloozen zuH najrej geraakten op de drie boven Ver- In ihunngen kre-x roepingen verdwaald. Het vuur word in twee uur t.ijds ^ebluschts. Drie brandweei mannen zijn overgebracht naar het ziekenhuis. Marokko. Terwijl de mogendheden bozig zijn mot hun rechten in Marokko en Frank rijk Moelai Halids gezag gedeeltelijk hoeft hersteld, komt plotseling het bericht, dat de Sultan van Marokko ernstig ziek ia. De Times vernoemt uit Tanger en spreekt van een gees telijke crisis, welke den Sultan min of moor ontoerekenbaar maakt. Het zou niet de eerste keor zijn, dat de sultan daaraan lydt, alleen zou de toestand 38) Integendeel, juist deze gaf haar veel te denken, want als ze daarvan thuis kwam, was ze nooit over zich zelve tevreden. Vroeger was het anders ge weest, toen hadze met Liefhart gekeu veld over alles wat haar aan het hart lag, nu kon ze dat niet meer ze wist niet, hoe het kwam, dat ze in zijne! tegenwoordigheid altijd zoo bevangen I was ze gevoelde zich altijd zoo zon derling geacteerd. Als ze bij de bron kwam en hij daar I reeds stond, schrikte zewas hij daar niet, dan pakte haar een merkwaar dige onrust on ze vroeg zich honderd maal af, of ze hem den vorigen dag misschien beleedigd of gekrenkt had. Ze kwelde zich trouwens den heelen dag met de herinnering aan het mor genuur. Had hij bij hetgeen ze ge sproken had, een ernstig gezicht gezet, stelde ze zich de vraag, of het hem wellicht mishaagd hadhad hij geglimlacht, dan vreesde ze iets doms gezegd te hebben. Altijd hielden hare gedachten zich Duitbchland. Uit Berlijn werd 9 dozer geseind. Op Helgoland is vanochtend om half vier brand ontstaan bij eon ban ketbakker, die eon pension hield. On middellijk daarop vatte een naburig hotel vlam. Het ging zoo snel in zijn werk, dat de gaston zich slechts mot moeite en vele ongekleed konden red den. Eon huisknecht is omgekomen. De brand liet zich zeer dreigend aan zien en men had nauwelijks hoop de plaats zelf met haar houten huizen te kunnen redden. Aan de vereende krachten van brandweer, visschersbe- volking en 360 matrozen gelukte het echter met met groote inspanning den brand te beperken. Zes badgasten zijn gewond, doch niet ernsig. Uit Zürich wordt aan de Lokal Anzeigor gemeld, dat in den afgeloo- pen nacht in Oborriet, in hot Rijndal, in de nabijheid van do Zwitsersche grens, tengevolge van brandstichting een kruitmagazijn in do lucht gevlo gen is. Het magazijn bevatte 18 va ten dynamiet en 9 vaten buskruit. In Oberriet is oen groot aantal huizen beschadigd. In de kerk werden kost bare vensters vernield. Ook in Mont- lingen on Koblach zijn huizen be schadigd. De schok werd tot op een afstand van 20 kilometer gevoeld. het oogenblik was het weder mooi, en zoo stil was het en zoo warm. Edith was geheel uitgeput, toen ze bij de bron aankwamze zette zich op de bank neer en gaf zich over aan hare gepeinzen. Plotseling schrikte ze daaruit op, het was haar, als had ze uren lang gedroomd. Liefhart was er nog altijd niet wat beteekende dat? Zou hij ziek zijn of door iets anders verhinderd zijn te komen Een gevoel van nameloozen angst bekroop haai’, de stille warme lucht benauwde haar en het liefelijke, ge zellige plekje bij de bron scheen haar een wildernis, waarin duizenderlei ge varen op haar loerden. Ze gevoelde zich zoo onbeschermd, zoo alleen, zo wenschte zich ver, ver weg vandaar, maar waarheen En toen werd het haar plotseling duidelijk, dat zy zich overal eenzaam en onbeschermd zou gevoelen, waar hij niet waszij schrikte bij deze ontdekking. Groote God, wat moest daarvan komen Hij gevoelde slechts vriendschap voor haar, want hij bleef zich steeds gelijk, hij was altijd even lief en vriéndelijk voor haar, bij wilde niets zijn dan de arts, die hare melan cholie trachtte te genezen. En nu was de artsenij een vergif geworden de melancholie, die nu over haar kwam,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1