wrXvrM j*79 raioris- V Seizoen Opruiming 4% Binnorilarid. TTlt de Pers, Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 3078,e Stants-lot<nnj. GROENTEN-VEI Lt FlG. Laatste Herichten Ilelangrljke Maulrls, ('osluines, Cosluincs-failleur, Blonseii, fiekleede en TroUeur Rokken, Onderrokken, Japonstnffen, tijde D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND Officieele Prijscourant I fee te 11 handel (e 1 mstnrdain 10 AUG. 1911. Telegrafisch Weerbericht - i - 87%,1 155 1 ditmaal ernstiger zijn dan tevoren en misschien ook meer ongelegen komen Of juist zeer gelegen Men meldt ons uit Enschede. Door fabrikanten van Katoen en Garens te Enschede en Hengelo, die geen eigen weverijen bezitten doch de door hon gesponnen garens aan weverijen in ons land of wel in het buitonland verkoopen is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij do aandacht der Kamer vestigen op de ernstige nadoelen welke het ontwerp der nieuwe Tariefwet voor hun bedrijf oplevert en de hoop uit spreken dat, indien de Kamer geen aanleiding moge vindon het geheele ontworp te verwerpen, dan toch moge besluiten dat ontwerp in dier voege te wijzigen dat de katoen spinnerij vrijstelling van invoerrechten ontvangt voor alles wat zij in haar bedrijf noodig heeft. Timor. Hot regoeringstelegram meldende, dat de Portugeezen op Timor zich uit de voormalig betwiste Nedorlandsche gebieden hebben teruggetrokken en er eenige versterkingen geslecht, maakt een bevredigenden indruk. Er blijkt evenwel niet uit, hoe deze satisfactie is verkregen. De vermei ding, in hot telegram, dat het terug trekken „vrijwillig" is geschied, doet vermoeden dat k het niet"heeft plaats gehad op ultimatum van de Ned.-Ind, regeering, van welk ultimatum wij trouwens enkel wetenj dat het op II i Juli zou worden overgebracht maar niet of het is verzonden. Veeleer vermoeden wg dat geen ultimatum is gesteld, aangezien ondanks de stilzwij gcndheid van Ind;sche pn Nedorland sche Regeering althafy \d i! toch wel wereldkundig zou zijn gjeworden. Het terugtrekken don Portugeezen zou dan hetzij geheel uit eigen bewe ging door den gouverneur van Portu- geesch Timor zijn geboden (wat ons niet aannomelijk lijkt, na pe rol door dien bestuurder in de vóórafgegane aan matingen gespeeld), hensy gesdiied zijn op teic^rafischen last van de Ro- georing te Lissabon. De Noderlandsche gezant, de heer Doude van Troostwijk, is Maandag 31 Juli van Madrid daar heen vertrokken het is mogelyk, dat zyn bemoeiingen de Portugoosche re geering hebben bewogen de ontrui ming van het Nederlandsche gebied op Timor te gelasten en in dat geval zou men kunnen spreken van een diplomatiek succes. De uitvoering van het verdrag tus- schen Nederland on Portugal van 1 October 1904 zal nu spoodig hervat en tot een einde gehrncht moeten worden opdat de kansen op herhaalde botsingen zullen zijn uitgesloten. (N. Crt.) De Ned. Middenstandsbond en de Tariefwet. De Arnhemsche Vereeniging 'voor Handel en Nyverheid zond d.d, Aug. aan de bij den Middenstands bond aangesloten vereenigingen, een circulaire van den volgenden inhoud De krachtens art. 12 al. 2 der Sta tuten van den Middenstandsbond aan gevraagde buitengewone vergiulering van dezen Bond iB door het Hoofd bestuur in bespreking gebracht op de Algemeene Vergadering te Roermond op Woensdag 26 Juli j.l. Niettegenstaande de Statuten uit drukkelijk voorschrijven, dat dié bui tengewone vergadering moet ge houden wordon, meende het Hoofd bestuur de afgevaardigden tc moeten raadplegen over de wenschelijkheid van de Behandeling der Tariefwet, wat feitelyk op dat oognnblik buiten de orde was. Immers de aanvrage was formoel en de toestemming kon niet geweigerd worden. Uit. de gevoerde discnssitin is toen ten duidelijkste gebleken le. dat do Tariefwet is een wet van eeonomischen aard, die ingrijpt in de belangen van den geheelcn Middenstand, 2e. dat sommigon, wellicht velen, om politieke redenen deze wet niet wenftöhen te behandelen. I)ezo laatste bewoogredon is'echter ongegrond. De Middenstand staat ge heel buiten de politiek do Midden-, standers kennen als zoodanig geen rechts of linkszij zijn vóór alles Middenstanders. Wanneer nu ochter om politieke redenon do Middenstandsbelangen zou den verwaarloosd worden, zou de Bond die buiten en boven de partijen bo hoort te staan, zijn roeping miskennen. Toch dreigt dit te gebeuren, het geen duidelijk bleek uit het feit, dat een afgevaardigde uit Gouda, ter ver gadering aanwezig, uitriep: „Ik ben tegen die wet, maar als man van rechts moet ik haar slikken." Dit was een treffend bowijs, dat niet de belangen van den Middenstand maar politieke overwegingen bij sommige leden het scherpst in het oog worden gehouden. Nu echter onze vereeniging, bij monde van haren afgevaardigde, de welwillendheid had, toe te zeggen nader met de voorstellers te zullen raadplegen, komen wij andermaal tot alle aangesloten vereenigingen met het ernstig verzoek ons nogmaals adhaesie te ^oven aan onze aanvraag tot behandeling der Tariefwet, waarbg dan blijken zal in welke mate deze wet den Middenstand zal beïnvloeden hetzij ton goede, hetzij ten kwadefll Niet dat de Tariefwet in dezen of genen zin worde beoordeeld dooi den Middenstandsbond is het doel van onze actie wel dat de Middenstands bond door middel van zijn officieel orgaan, de vergadering, de Tariefwet in behandeling neme. Hii is dat ver plicht als Bond, die de belangen van den Middenstand moet behartigen en zoowel de voordeden als de gevaren onderzoeken. Doet hij dit niet,, dan houdt zijn recht van bestaan op en aanvaardt hij nu en in do toekomst stilzwijgend wat de Regeeringen bij wet gelieven voor te stellen. In geen geval raag de politiek in vloed hebben op onze besluiten. De circulaire besluit met een ver zoek aan de aangesloten vereenigingen om mede het Bondsbestuur uit te noodigen binnen don wettig vastge- stelden termijn van 45 dagen, een Buitengewono Algemeene Vergadering uit te schrijven, om deze wet aan de orde te stellen en over het principe uitspraak te laten doen. De Zeeliedenstaking te Amsterdam opgeheven. In oen gisteravond gehouden ver gadering van de afdeeling Amsterdam van den Alg. Ned. Zeemansbond is besloten tot opheffing van de staking en dientengevolge de volgende motie aangenomen De vergadering enz. kennis genomen hebbende van het bestaan van een commissie uit de burgerij, welke het verlangen koestert zoo mogelijk de beëindiging te bevorderen van de on- gerogolden toestand, waarin het zeo- mansbedrijf te Amsterdam verkeert overwegende, dat het nog eenigen tyd kan duren voor genoemde com missie een resultaat zou kunnen be reiken overwegende, dat het aantal zeo- lieden, hetwelk zich bij de staking aansluit steeds grooter wordt, en daar door Bteeds meer geld voor steun noo- dig is van meening zijnde, dat genoemde commissie na opheffing van de staking nuttig werk kan verrichten in het be lang der zeelieden besluit de staking op te heffen en hiorvan mededeeling to doen aan de betrokken Stoomvaart Mnatschappyon, Vóór voortzetting der staking ver klaarden zich 254 stommen, en voor opheffing 409, blanco stemmen 39. Sociaal democratisch probleem. De heer W. P. G. Ilelsdingen schrijft in Het Volk Na al het geschrijf over hot geval of over het probleem-Duijs op de prin- aenboot, ben ik voor mezelf niet meer zeker, of ik" in een bepaald geval wel goed gehandeld heb en weet ik'wer kelijk niot, hoe ik straks zal moeten handelen, zonder aan nieuwe pro blemen of gevallen het aanzien te geven. De zaak is dezoIn 1913 zal do Koninklijke Nederlandsche Landbouw- vereening in Den Haag een nationale of internationale landbouwtentoonstel ling houden. Daarvoor zijn döor het hoofdbestuur dier vereeniging verschillende commia- siën gevormd, dio elk een onderdeel dier tentoonstelling hebbon te ver zorgen. In de commissie voor afd. XVIII, die omvat „Maatregelen tor verbete ring van den toestand ten plattelande, inzonderheid van den landarbeider", zijn onder anderen ook verzocht zit ting te nomen onze partijgenooton P. Hiemstra, L. H. Mansholt en ondcr- geteekendo. Nu komt het bepaalde geval, waarin ik niet weet, na al het geschrijf over Duijs, of ik goed gehandeld heb. I)e uitnoodiging om in die commissie zit ting te nemen ging uit van het hoofd bestuur de K. N. L., waarvan Prins Hendrik voorzitter is en was geteekend door Prins Hendrik. Bovengenoemde partygenooten en ondergeteekende hebben die uitnoo diging aangenomen en ik voel m'n geweten nu bezwaard, door don vreese- lijkon twijfel, of ik wel goed gedaan heb, en niet het standpunt van den on- verzoenlijken klassenstrijd heb verlaten door op een uitnoodiging van Prins Hendrik in te gaan. En alsof dat nog niet genoeg is, zie ik in de toekomst nieuwe gevallen. Als in 1913 de tentoonstelling ge opend wordt, zal dat zeker gebeuren door Prins Hendrik, en de commis sieleden zullen daar toch bij moeten wezen. Wat zal ik dan moeten doen? Eenige kilometers uit de buurt blijven en zoo ja, hoeveel, zonder dat mij het verwijt kan treffen het klas- senstandpunt uit het oog te hebben verloren? Waarachtig, ik weet niet wat te doen. Zou de redactie van Het Week blad niet een reglement kunnen maken, als leidraad hoe in zulke gevallen te handelen 01 weet iemand anders mij licht te verschaffen in dezo aangelegenheid. Het zal mij hoogst welkom zijn. Maar licht moet er komen. Men bedenke wel wat daar in 1913 gebouren kan. Do commissieleden kun nen aan den Prins voorgesteld gor den. God weet, of Prins Hendrik zelfs die commissieleden niet de hand zal geven Je kunt niet weten. Het is to meer noodig, dat er licht opga over deze kwestie, omdatik voor me zelf er niets geen bezwaar in zie den Prins te ontmoeten en hem zelfs de hand te reiken. Ik heb al eenige burgemeesters, een aantal wethouders, ministers en nog meer autoriteiten do hand gegeven, en ben toch naar mijn eigen meening goed sociaal-demo craat geblevon. Ik vrees de besmetting niet. Maar ik geef toe, ik kan het toch bij het verkeerde eind hebben, zooals Duijs ook wel gedacht zal hebben, dat hij aan het goede eind trok en toch volgens Wibaut hot verkeerde te pak ken had. Laat daarom zij die het kunnen, ons door hun wetenschap voor struikelen bewaren. Men heeft nagegaan het cijfer van veroordeelingen in ons land naar ver houding der verschillende godsdiens tige belijdenissen. Daaruit blijkt thag6 dat het aantal veroordeelden,, onder de Room8ch Katholieken het grootst is en onder de Joden het geringst. Op de 10.000 belijders der Roomsche godsdienst is het aantal veroordeelden 305, Jerwijl dit cyfer bij de Protestan ten en de Joden respectievelijk 238 en 177 bedraagt. Hieronder zijn niet begropen kleine veroordeelingen we gens overtredingen, doch slechts die wegens misdrijven, bedelarij en land- looierij. Te I Jmuiden kwam Dinsdag bericht dat de matroos Vis van een stoom trawler die naar IJsland geweest en te Ostende binnengekomen was, over boord geslagen en verdronken was. De Haarlemsche kermis. Maandag avond was het in de Tweede Kleine Houtstraat te Haarlem zeer rumoerig, voornamelijk 't gedeelte tusschen do llelmbrekersteeg en do Anegang. De hier geposteerde politieagenten hadden hun handen te vol, zoodat zij op ver schillende tijden met hun signaalfluit versterking inriepon. De meest erns tige staaltjes, die in dit gedeelte van die straat voorvielen, zijn wel: dat bij den heer Crama, bij een vechtpartij een groote winkelruit werd ingedrukt en in 't café „De Oranjeboom" een persoon zóó met een mes in den rug in dW arm werd gestoken, dat, toen hij uit 'tcafé op de straat kwam, overal waar hy liep, hij bloedsporen achterliet. Een bewoner dezer straat haalde zolfs een emmer water, om het bloed voor zijn huis weg te spoelen. Hy werd door een kameraad naar het gasthuis gebracht, om daar verbonden te worden. (O. H. Ct.) Op de Maas te Rotterdam is de zand aak Zes Gebroeders, groot 14 ton, schipper Snoey, tengovolge van aan varing met de Niederneiu 10 gezonken. De schipper en zyn twee zoons wis ten zich aoor op de Niederrhein over te springen te redden. Dinsdagavond zat te Wageningen de 20-jarige vrouw V. met haar 3- arig zoontje op haar schoot, toen het cina het brandende petroleumstel om trok, waa- door moeder en kind oogen- biikkeliik in volle vlam stonden. De vrouw liep gillend de straat op, waar buren haar grepen en met eendeken de vlammen bluschten. Een buurvrouw bluschte de kleertjes van het kind, In de woning teruggebracht, bleek dat de vrouw over haar geheele lichaam zeer ernstige brandwonden had beko men, die haar toestand levensgevaarlijk maken. Met het kind is het niet minder ernstig. Het hoofd der kleine was onkenbaar verminkt. Het Hbl. van Antwerpen maakt melding van een reusachtigen band, die gisteren te Half twee te Antwerpen ontstond in de houtzagerij van Heurck Biekorfstraat 78. Het blad schrijft o a. „Het is een overgroot» uitgestrekt heid terrein, bedekt met loodsen hout- magazijnen, stapels, machinon, enz, Rond halftwee is 't vuur begonnen in de stookkamer, naast het magazijn, en wegens de groote droogte door de h^tte der laatste weken ontstaan, vlam de alles seffens gelijk papier Op dit oogenblik, halfvier, is heel de houtzagerij slechts een vlammenzee, waarvan de vurige golven zich hoog in de lucht verheffen. De langs de Everaertsstraat palende mostaard- »n picklesfabriek „De Beste Waren" is eveneens ingenomen door het vuur, en is op dit oogenblik slechts één vlammenzee. En het vuur grijpt nog steeds meer en meer rond zich heen. De estaminet In de Koolmijn, ge houden door Ch. Bielen, is eveneens aangetast. Do hooizolder en de paardenstal van het kolenmagazijn van M. Haegeman, zijn reeds de prooi der vlammen. Bijna ganscn het pompierskorps der stad bevindt zich ter plaatse, onder bevel van commandant Schepens, lui tenant-kazerne-overste Posch en luite nant Baateleer. Met een volledig materieel en twee stoompompen bekampen zij langs allo kanten de vlammenzeo." Te 4 uur werd gemeld Alle gevaar voor het kolenmagazijn- Haegeman is nu geweken, daar do wind van richting is veranderd. De Biekorfstraat is nu meer bedreigd. Men stelt nu alle pogingen in 't werk om het vuur te beletten over te slaan naar de houtzagerij Struyck, de smeltery Raraioult, de constructie- huizen Barbier, en een ander werk huis. Het blad schrijft nog dat in den aanvang geen water was te krijgen omdat de waterleiding was afgesloten in verband met herstellingswerken. Eerst te halfdrie kon men dus met hot blusschen beginnen. Do Ernstige Ramp te Rotterdam Nu de ramp met het atoomschip Gutenberg in zijn geheel is te overzien, blijkt hoe ontzettend de ontploffing is geweest en hoe verwonderlijk het is dat dat deze ca'aatrophte aan niet meer menschen het leven heeft gekost. Van de twee stoomketels was een gespron gen, de andere had het gehouden. De stoomketel is met zulk een geweld opgeheven, dat hij hoog boven de boot werd uitgeslingerd en op den steiger werd gesmakt, echter gehec) ontdaan van do beklooding. Die be kleeding is wel 50 M. hoog opgenomen en neergestort op het dak van een kantoorboeken fabriek op den hoek van de Prins Hendrikkade en de De Ruy- terstraat. Geheel aan de achterzijde is het dak zeer beschadigd. Daar kwam do ijzeren bekleeding neer, verbrijzelde de goot en stortte toen in de De Ruy- torstraat neer, waar de ijzeren massa een groot gat in het plaveisel sloeg. De geheele nabijheid is vol splinters staal, gebroken huizen, stukken hout, die afkomstig zijn van het scheepsdek, dat geheel uiteen is geslagen. Het schip n.l is tusschen de beide rader- kasten geheel uiteengeslagen, zoodat alleon de bodom het voor- en achter ruim to zamen houdt. De raderkasten en de wanden zijn geheel verbrijzeld, evenals het dekpalviljoen. Het schip, dat eon lengte van 80 M. meet, heeft een inhoud van 280 ton. Van een viertal slachtoffers zijn thans de meest verminkte lijken ge borgen en vermoedellijk houdt het water van oen tweetal nog het stoffe lijk overschot verborgen. Het aantal gewonden dat in een ziekenhuis verpleegd wordt bedraagt 10. Van hen is de 2® machinist J. Müller uit Düsseldorf er hopeloos aan toe. De andere gewonden hebben meest alle ernstige kwetsuren van brand wonden en kneuzingen. Omtrent de oorzaak van de ramp is niets met zekerheid te zeggen. Het eerst voor de handliggende vermoeden iq, en dat werd ook tegen ons geuit, dat de waterhoe veelheid in den ge sprongen ketel te gering is geweest, waardoor de ketel gedeeltelijk is gloeiend geworden. Onvoorzichtige bij vulling van water zou een te groote stoomontwikkeling hebben veroor zaakt, met als gevolg de ontzettende ontploffing. Men seint ons uit Rotterdam Hedenmiddag te half twee zal onder leiding van den 8ub. officier van Justitie alhier de heer Bothlingk hot gerechtelijk onderzoek aanvangen in zake do noodlottige ontploffing die gisteren te Rotterdam plaats vond. Na afioop zal in het ziekenhuis de lijkschouwing dor slachtoffers gehou den worden. GOUDA, 10 Augustus 1911. Nog slaagde gisteren te 's Graven- hage voor de akte Engelsch I. o. de heer J. H. Carlier te Moordrecht, onderwijzer aan de R. Jongensschool alhier. Door de Rotterdamscho Rechtbank is het faillissement uitgesproken van P. de Haan, koopman en winkelier in Tabak en Sigaren, Kleiweg 84 alhier, met benoeming van den heer Mr. F. II. Kranenburg tot curator. Eveneens werd het faillissement uit gesproken van T. C. Boot, kaashan delaar, Nieuwe Haven 262 alhier. Tot curator is benoemd den heer Mr. M. E. B. Kortenoever. GASCONTROLE. 9 Aug. 1911, 8 uur namiddag. Druk 44 m.M. Lichtkracht 13.83 Kaarsen. Het zoontje van den heer Hendrikse, dat tengevolge van een val van een der transportwagens van den stoom- carouBsel Benner ernstig werd gewond aan het been, is aan de gevolgen dier verwonding overleden. Ter viering van de Kinderkennis de Sociëteit „Ons Genoegen" gaf hedenmiddag van 23 uur het mu ziekcorps der Goudsche Schutterij een matinée. Te 4 uur ving de voorstelling ann van Wery's Kinder-Variété-Gezel- schap. Hedenavond na afloop van het Kin derbal is er te half negen een buiten gewone bisscoopvoorstelling, waarna te 10 uur het groote bal zal aan vangen. De Groote Internationale Zwemwedstrijden op 12 en 13 Augustus. Zaterdag en Zondag a.s. zullen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Goudsche Zwemclub de groote internationale wedstrijden worden ge houden, waarvan reeds oerder kleine bijzonderheden werden vermeld. Het bestuur, dat samengesteld is uit de heerenJ. Samsom, Voorzitter, J. van Kranenburg, 2de Voorzitter, E. Hoogendijk van Capellen, Secreta ris, M. Bakker Niemeijer. 2de Secre taris, J. C. den Boor, Penningmeester S. Smit, Commissaris, is ijverig aan het werk geweest om een pro gramma samen te stellen dat de beste zwemmers uit Europa naar hier zou trekken. Thans nu de inschrijving gesloten kunnen we gerust zeggen dat het bestuur uitnemend is geslaagd, want het aantal ingeschreven deelnemers overtreft niet alleen verre de verwach ting, doch aan geen wedstrijd te Am sterdam of Rotterdam was de deel name, ook van uit het buitenland zoo groot. De verwachting tegen Zaterdag en Zondag is dus hoog gespannen. In het Eere-Comité hebben zitting genomen de heeren: R. L. Martens, Burgemeester van Gouda, Eere-Voorzitter.W.E. Bredins, Voorzitter der Ned. Zwembond te Amsterdam. F. A. J. Hendriksz, Gar- nizoens-Commandant te Gouda. Dr. P. J. A. Levedag, Voorz. Comm. v. Toezicht o. d. Sted. Zweminr. H. J. Nederhorst Sr., Wethouder van Gouda. Mr. M. M. Schim van der Loeff, Voor zitter „Gouda Vooruit." I. IJssel de Schepper, voorzitter „Kamer v. Koop handel en Fabrieken." A. C. Cosijn, Eerelid v. d. Ned. Zwembond en van de „G. Z. C." A. D. van Vreumingen, Ed. van Dantzig, H. J. Nederhorst Jr., II. J. L. Kamsteeg, J. Kortenoever Ez. te BuBsum en Jac. Samson te Medan, allen Eere-leden der „G. Z. C." D, Samson en C. O. Krom. De Jnry is samengesteld als volgt: Francois van der Hegden, Voorzitter Belg. Zwembond, W. E. Bredius, Voor*. Ned. Zwemboedf A. C. Cosijn, Eere lid Ned. Zwemband, P. J. Latenstein, Penningm. Ned. Zwembond; A. Goe de waagen Jr., J. Samsom, Voorzitter Goudsche Zwemclub en J. van Kra nenburg, 2* Voor*. G. Z. 0. Te 1 uur zullen de wedstrijden aan vangen met de uitvoering van een gecomponeerde G. Z. 0.- door het muziekcorps van speciaal Marsch, BJHHB het le Reg. Veld-Art., kapelmeester de, heer P. J. Roeiandschap, walk corps op het kazerneplein gedurende den wedstrijd, die direct daarop aan vangt, een concert zal geven. Het eerste nummer is „S n e 1- ivemme n", baanlengte 2000 M. met 9 keerpunten, vrije deelname, waarvoor zyn uitgeloofd een eerepr bestaande uit een zilveren medail van H. M. de Kon.-Moeder, een 1® prijs, verguld zilveren medaille, een 2® prijs, zilveren medaille en een 3' prijs, bronzen medaille. Aan dit nummer wordt deelgeno men door Hermann Neurohr, kam pioen van West-Duitschland, Paul Hollerstede uit Oldenburg, Adolf en Paul Bulling uit Oldenburg, L. Be- nenga (Maas) Rotterdam, F. W. Meu-I ring (IJ) Amsterdam, Ed. Meijer (De Jonge Kampioen) Amsterdam, de bes ten der zwemmers dus. Voor het tweede nummer Snel- zwemmen baanlengte 50 M. uit sluitend voor leden G. Z. C. hebben zich 6 deelnemers aangemeld, terwijl aan het derde nummer S n e 1 z w e m- men (Rug), baanlengte 50 M. door 5 personen zal worden deelgenomen Het vierde nummer Snelzwem- men (Rug) 100 M. met één keerpunt, waarvoor drie medailles zyn uitgeloofd zal worden gezwommen door ver schillende eerste prijs-winners o. a. P. Valkenburg (Amsterd. Z. C.) Smit, (G. Z. O.), Hermann Neurohr (Keulen). Westrik (IJ). A. B. Markiis (Amsterd. Z. C.), J. D. Los van Aar- landerveen (IJ), A. Frank (Rott. Z. d.) J. F. Lunteren (Dordrecht). De ie laatste zwom Zondag j.l. het Hol- landsche Diep over. Voor het vijfde nummer Snel- zwemmen (Borst) 100 M., voor leden der G. Z. C. is ingeschreven door 4 deelnemors. Als zesde is een zeer aantrekkelijk nummer op het programma gezet, een internationaal nummerD u k e n op een diepte van 2lj% M. Onder de deelnemers, meest eerste prijs-winners zijn o.a. de beide Benenga's, Meijer, Meuring t ea onze stadgenoot J. 0. den Boer. Maar het zevende nummer zal wat de belangstelling bij het publiek be- t treft alle vorige nummers overtreffen. Dan zal een Waterpolo worden gespeeld tusschen de Goudsche en de Amsterdamsche Zwemclub. De opstelling van deze beide clubs zal zijn als volgt Het zeven-tal der „G. Z. C." M. C. Samsom (doel), S. Smit en M. Bakker Niemeüer (achter), D. A. IJsselstijn (midden), J. C. de Boer, K. Goedewagen en W. Smit (voor). Het zeven-tal der „A. Z. 0'." A. B. Markus, K. Anthony en Blok (voor), T. van Dinter (midden), Jos. Kuyk en H. Anthony (achter), Wus- tenhoff (doel). Na afloop hiervan zal te 8 uur in de Sociëteit Ons Genoegen een offi- cieele receptie plaats hebben door het Bestuur der Goudsche Zwemclub, waarna de uitreiking der prijzen zal plaats hebben. Het strijkorkest van het 1° Reg. Veld-Artfl. zal deze feestelijk heid opluisteren. Een bal en souper zal dezen eersten feestdag besluiten. Zondagmiddag te 1 uur zullen de wedstrijden worden voortgezet in de Stedelijke Zweminrichting. Voor dien dag staat op het pro gramma als eerste nummer S n e 1- zwemmen (borst), baanlengte 80 M. met één keerpunt, voor Juniores. Hier voor hebben zich opgegeven 22 deel nemers w.o. Durant (Brussel), Ad. Bulling (Oldenburg), Purps (Duisburg), A Minnen (IJ), H. J. Zanden (de Jonge Kampioen) an Los van Haarlem. Drie medailles zijn hiervoor uitgeloofd. Dan volgt als tweede nummer Rug- zwemmen Juniores, baanlengte 40 M., om drie prijzen (Medailles), waar voor 17 deelnemers zijn ingeschreven. Het derde nummer ie een Esta fette-Race, baanlengte 120 M. Hieraan zal worden deelgenomen door drie leden van elk der volgende zwem- dnbsZwemvereeniging Het IJ, Brussers Swimming and Water-Polo club, Goudsche Zwemclub, Zwemver eeniging Maas, Zwemvereeniging Dol fijn, Oldenborger Schimmverein en Rotterdamsohe Zwemclub. Dit num mer is een groote attractie van het programma. Achtereenvolgens komen dan als no. 4, Rugzwemmen baanlengte 80 M. met één keerpunt om drie prtj- ■en, waarvoor 12 deelnemers zich neb ben aangemeld, als no. 5 Snelz wem men (borst), baanlengte 400 M. om drie prijzen, waarbij 6 deelnemers el kaar zullen bekampen, verder komen els no. 6, snel zwemmen, baan lengte 80 M., waarvoor 7 deelnemers zich hebben aangemeld w.o. de beide Beninga^s, de Boer en van Hasselt, als no. 7een La n s e n-Tonrnooi dat door 5 personen zal worden ge speeld. Dan komt als achtste nummer Duiken op 21', M. diepte, waaraan ook door deolnomers aan dit nummer op Zaterdag zal wbrden medegewerkt. Voor dit nummer zijn 26 deelnemers ingeschreven. Hierop volgt een interressant num mer Waterspringen waarbij drie verplichte en drie vrije sprongen zullen worden gedaan. Als verplichte sprongen worden gerekend oen zweef sprong, een salto voorover en ander halve salto met aanloop met 3*/j M. hoogte. Om de drie daarvoor uitgeloofde prijzen zal worden gekampt door de deelnemers Paul Bulling, E. Kiip, R. Sturkop, Purps, P. Sol le veld en H. Neurohr, een internationaal gezelschap dat de beste springers van Europa bevat. Als slotnummer wordt gespeeld een Waterpolo tusschen Holland en België. De opstelling zal zijn als volgt: Het Belgischo Waterpolo-zevental Durand (doel), Bain en Donners (achter), Pletinckx (midden), Segers, Gregoire en Maas (voor). Het Hollandsche Waterpolo-zevental. B. Benenga, P. L. Ooms en Los van Haarlem (voor), G. Gortlever (mid den), L. Benenga en K. Meijer (ach ter), Tordoir (doel). Na afloop van de wedstrijden zullen de prijzen worden uitgereikt on zullen de deelnemers zich verzamelen aan een gemeenschappelijken mailtijd in hot Hotel de Zalm. De kunstig geslagen medailles, door de fa. de Vooys alhier geleverd, zijn heden daar en morgen in het sigaren magazijn van fa. v. d. Post op de Hoogstraat te bezichtingen. Met het oog op de wedstrijden van Zaterdag die alle in de Bleekors- singel zullen worden gehouden zou het ter verhooging der feestelijkheid wel aardig zijn indien de bewoners van de Bleekersingel ter opluistering de vlag uitstaken. Op dien dag is do toegang tot de zweminrichting vooi het publiek op vertoon van hun kaart uitsluitend door do Kazer nepoort. Verslag van don toestand dor Gemeente over 1910. (Vervolg). Door den Raad werden o.m. vast gesteld de Verordening tot wijziging der Verordening op de heffing eenei plaatselijke directe belasting naar het inkomen en de wijziging van do Ver ordening regelende de bezoldiging van het onderwijzend personeel op de lagere scholen. Van de vele besluiten, welke dooi den Gemeenteraad werden genomen, noemen we als de meest belangrijke: Besluit om don Handelscursus dei- gemeente over te brengen naar de bovenverdieping van het gebouw van „de Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken" en om de Regeering tc vragen het rijks-subsidie te brengen van f1500.- op f3000.-. Besluit om het te verlaten gebouw en erf van het Bestedenlingenhuis aan het Rotterdarysche Veer af te staan aan de Gemeente-Gasfabriek voor f 60.000, waarvan f 5000.— te besteden voor den inboedel van en herstellingen aan het als Bestedelinghuis in gebruik te nemen St. Catharina-Gasthuis. Belasting van de Electrische Cen trale wegens inneming van gemeente grond met f 10.000 voor de Gemeente en f6000.voor de Gasfabriek. Besluit tot stichting eener gemeente lijke arbeidsbeurs, waarvoor ten hoog ste f 500. per jaar beschikbaar wordt gesteld. Besluit tot aankoop van perceelen noodig voor den toegang tot de Prins Hendrikstraat en tot het aangaan van een Jeening groot f 14000.— tot dek king van de kosten daarvan. Besluit tot concessie verlenging tot 31 Jan. 1912 aan den ingeniour J, H. Müller te 's Gravenhage voor don aan leg en exploitatie van electrische en motortramverbindingen Rotterdam— Gouda—Utrecht. Besluit tot het aanleggen van een bestrating door het Regentessenplant- soen, waarvan de kosten begroot ziin op f4200.— J Besluit tot het aangaan van een 3V,%'s geldleening groot f275000.— ten behoeve van de Electrische Cen trale, by het Pensioenfonds van we- dnwen en weezen van Burgerlijke Ambtenaren. Verdunning aan de Goudsche Wa terleiding-Maatschappij tot het aan- geldleening groot Verwerping van het voorstel van B. en W. óm een som van f 455. beschikbaar to stellen ter voldoening vaq het aandeel der gemeente in het waarborgfonds der in 1909 alhier ge houden Landbouwtentoonstelling en in verband daarmede het besluit tot het inwinnen Van hot rechtskundig advies van Mr. A. M. M. Montijn te 's Gravenhage. Besluit om aan de Commissie voor de Tentoonstelling van toegepaste electrioiteit den go vraagden steun te verloenen. Besluit om de gemeentelijke bydrage voor schoolreisjes to doen besteden naar hot goedvinden van de Hoofdon der betrokken scholen, doch liefst zoo danig dat de armste kinderen aan de reisjes kunnen deelnemen. Verkoop van een stuk grond in het Van Berden IJzendoom park aan «Ion heer I. A. van Rijn van Al kom ado voor f 3000.voor den bouw van een woonhuis. Afwijzende beschikking op het ver zoek van den Commissie van Toezicht op hét Middelbaar onderwijs betref fende de stichting van een nieuw ge bouw voor do Rijks Hoogèpc Burger school, echter mot bereidverklaring zoodanig gebouw door het Rijk to doen bouwen en inrichten, mits aan de gemeente de kosten in avereen te komen annuïteiten worden terugbe taald. Besluit tot wijziging der salaris-re geling voor de uitsluitend aan het Gymnasium verbonden leeraren. Besluit tot vaststelling van een vast aanvangsuur van de kaasmarkt. Toekenning van een subsidie voor 1910 van f 4000.aan de Vereeniging „de Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken." Besluit om het personeel van de Ambachtsschool op te nemen onder de deelgerechtigden van hot Gemeente- pensioenfonds. (Wordt vervolgd). 2dö KI. Trekking v# Donderdag 10 Aug. No. 17544 f 200. Prijzen van f 30. H8 701 88» 1006 r>7 ivu ïmo UI 81 «1 «BO 11561 9768 981» flö 8170 IttU» 8809 8550 BOX» 80 48U6 1458 4808 48011 4075 5850 5005 94 aar. 0007 «mi -jb noao 7005 7101 7976 7897 7636 8057 8109 88 8815 0119 0899 0669 10184 10011 11088 11180 11977 11097 11740 12985 12300 80 18504 19847 18401 18680 18890 14029 98 14280 09 11455 01 <4078 14856 15184 15647 15601 15741 158»» UM80 10866 16606 16709 10018 17271 17399 80 17520 17778 17884 64 18055 18180 181187 11**17 10925 00 10100 10032 84 200(17 90104 20091 25 90878 gaan f25000.- Dinsdag 8 Augustus. Bloemkool 1° soort van f 0.— tot f 16.p. 100; Idem 2° soort van 0.— tot f 0.— p. 100. Wortelen f 2.25 tot f 3.25 p. 100 bos. Kropsla f 1.25 lot f 2.75 p. 100. Postelein f 0. tot f 0.251 per mand. Prinsesseboonon f 0.40 tot f 0.60 p. 1000. Komkommer» (gele) f 4.— tot f 7.—, idem (groene) f 3.— tot f 7.per 100. Snijboonen f 1.30 tot f 1.85 per duizend. Uien f 0.— tot f 1.50 p. 100 bos. Rioode kool 8 cent per stuk. Sav. kool 6 cent per stak. Andijvie f 1tot f 1.50 per 100. AMERIKAAN8CHE STOOM VA ARTL UN KN Het stoomschip arriveerde 9 Aug. van Boston en Philadelphia te Rotterdam. Het stoomschip Friaiav.in Amster dam naar Bounos-Ayroa. arrifeefde 9 Aug. te Santos. Het stoomschip Maartensdijkyortrok 9 Aug. van Rotterdam naar Boston en Baltimore. A ARKTBKRJCHTBA» Gouda, io Augustus ion. GRANEN. Vast. Tarwe: Zeeuwsche to.— k 10.50, mindere dito 9,50 10.—Afwijkende 9.— 1 925. Polder J j. 4 Rogge Zeeuwsche 6 50 4/675. Polder 5'7S d *5- Buitenlandsclie per 70 ki,o J 5-75 d.*5 GerstWinter 5 50 4 5.75. Zomer 4 /-.— 4 Che valier 6.50 4 7.—, Buiten), voergerst per 65 kilo 4-75 Haver per H.L. 4,25 4 4.50. Per 100 kilo 8 50 4 9 Henuepwwd Üuitenlandsche per 50 Kilo 7 75 4 8.Kanarie- 7»ad f li.— 4 12.—. Karwijzaad per 50 Kilo 10.75 A 11.25 Koolzaad ia.— 12.50 per Hectoliter. Erwten Kookerwten 4 - Buiten landsche vocrerwteo per 80 Kik) 6 50 k 6.75 Boonen bruine boooen 4 witte boonen 47— Paarden boonen 7.25 7 50 Duiven boonen 9 50 4 10Mais per 100 Kik»Araerikaanschc Mixed 7 50 A 7.75. Kleine ronde 7.75 4 8.—. Vkkmarkt. Melkvee, goede aanvoer, handel en prijzen matig. Vette varkens, uoede aanvoer, handel matig, 20 4 23 ct. per halt K G Biggen voor Engeland, weinig aanvoer, handel matig 17 a 19 ct. per half K.G. Mpgcre Biggen, goede aanroer, handed vrijwel f 1.50 4 1.85 per week. Vette Schapen, redel aanvoer, handel dauw J 14.— a 18.-. Wegens werkstaking in Engeland exporthnnde! gedrukt Nuchtere Kalveren, rrd. aanvoer, del Ilanw 7.—- 4 io.-—. Kokkalveren 8 4 16 Kaas, aangevoerd 133 partijen matig. ie kwal. jr.— 4/33 50. 2de kwal. *7|— 30.—. Zwaardere 30 a 34 50. Noordhollandsche a Boter 1376 stukken van '/.KG Handel vlug. Goeboter 1.55 4 1 65, Weiboter 1 40 4 1.50. alle hnn- hnndel Vroofiolijk mijnongeluk. Boahum. Hedenmorgen 5 uur had in do mijn Hannibal een vreest?lijk mijnongeluk plaats. De lift stortte bij het binnentrokken dpr eerst0 myn- werkers naar beneden. Vijftig arbeiders worden vermist. Vijftien zwaar «gewonden zijn reeds naar het hospitaal gevoerd. Do myndirectie weigerde olke in lichting. Van andore zijde wordt go- meld dat 200 mijnwerkers vermist wordon en reeds 26 zwaar gewonden gevonden zyn. Men soinfc ons later. In hot geheel zyn 50 menschen naar beneden gestort. 25 zijn «waar gewondniemand is gedood. De lift stortte 100 Meter naar benedon. De myn behoort aan de firma Krupp. Een groep arbeiders welke zich naar boven zouden laten brengen waren slechts enkele motors van hunne lift verwijderd toon het ong luk plaat» had. Haddon zij de plaats van vertrok reeds bereikt dan was de omvang van het ongeluk niet te overzien geweest. Londen 9 Aug. Er hebben heden avond ongeregeldheden plaats gehad in do „India Docks". Nadat de politie versterkt was, word order gegeven tot een charge met den wapenstok. Ver volgen» rood de bereden politie in rijen van vier man over de straAt teneinde doze vrij to maken, zoodat de menigte in allo richtingen verspreid werd. Een aantal personen liepen kneuzingen op on moesten in het ziekenhuis verbon den worden. Do politie slaagde er in den hoofdweg schoon te vegen. H Hedenmorgen werd op de N.-E, Voorburgwal te Amsterdam, bij de Dirk van Hasseltsteeg een man door een motorwagen overreden. Hoewel mot moeite er onder vandaan goh aal bleek hot dat hij geen noemenswaard letsel had gekregen. van allo en verdere NOUVEATJTÉ'8 tot bMlIrn/iciroon hif/e prijzen. GOUDA. GOUDA. GEBORENB Aug. Johanna, ouders J. D. Verhoef on 8. P. van Brui nessen. 8. Margarothn, ouders T. C. Wil- tenbtrrg on O. Nionwveld. 9 Maria Margaret ha Lrnnherfo, ouder» H. A. Jaspers en M, E. Verheul. 9. Ja cobus l'ieter, ouders J, P. van Oosten en J. van Loon. 9. Johanna, ouders L. de Brnin en J. de Ruiter. GEHUWD 9 Aug. C. M. de Keiiznr en B. M. Arendsen. T. v. d. End en J. C. v. Maaien. T. J. Orave- stoijn en W. van der Wolff. G, W. Ahorton en 0. L. Rond. OVERLEDEN 8 Aug. M. J. Bölke wed. van M. Halverda 86 j. 10 Aug. A. J. Hondriks 7 j. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matige winden uit noor- dolyke richtingen, gedeeltelijk bewolkt. waarschijnlijk heden onweer, koeler. VAN DRN Mtmtfslfcttiu&eii. Ned. Gort. Werkelijke Schuld 3 pet. öostonr. Belastingvrije Kronenronto 4 pet, Port. Obi. 3do Russische Obl. 19( 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russian] Spw.mij.) 1898 4 pc sie 4 pot apan. Obl. 189! lexico All.Biiui Obl. IrasÜie. Fnndir d, Obl 1889 mezuela Dipl. 1905 llmik en Creriirf-instel ling*». Ned. Banknnndeelen Vorige iVoer» van Koer». Meu se/,,18 98S/J 92»/,. dry Comp. C. l.Htoelting&Re Co. Cert. v. v. A van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.2 te Hernosand laagste stand 760.4 te Nice. graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Steel Corp. Cert. Guw. Aand. K I Creillrt litst*- uliuin (Inileineiu Handelsver. „Amster- Hdnrn* Aand. iv. Cultuur Mij. A ld. Handel-Mij. O MUiibouw Wijrii Ketahoen" Mijnbouw My. Gow. Aand. «Ijangl^lmng, My 1 bouw Mij. Aand. Great Cobar A»nd. lYfroli'iiiu (Imirru Kon. Ned. Mij. tot Ex pi. v.Pet r. Bronn.G.v.A „Shell" The Tran«p, Trad Cy. v. G. A Sclirfpvssrt Hfieii Nod.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int Mcrcant ile Murine Cy. afgoot. Pref. A. fiiLtk 'Mitlrritfiiiliirrn. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Aitihnn Tabak Mij. Aand. „fifilttu" Asahan Tabak Mij. Aand. Kilt TM'il Maiwol Land Gpant Cerfc. v. Aand. Peruvian Corporation Litn. (Yrt, v. Aand. tyoorwt-reii. Holl. IJzeren Snoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 8 pot. Warmihau- Ween en Spoorwoginy. Aand. dito dito Act. de «Touiss. A m orika. A tch ison A lg Ifypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Oy. Cert. v. gow. A. I Wahesh Gow, Aand. j Preuitelrrninffrii Hongarije. Thoi *-no- j gulirung*-Ges. 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 2,/\ pOt. Evenals vorige dage» geen hfcadcl in Staatsfondsen. Door do hitte wor den weinig zaken gedaan, nlU>»n be perkte omzet npeculatiove fondsen olie waarden aanvankelijk lager her stelden zich «enigermate. Culturen zeer vast geopend liepen later terug.' Amerikanen gevoelig lager op New- York. e t. 65' 1011 0 017a t. 94 101% 89' 91'/ 1 T I"1 101'/ 87 «8 r- 96% 58 218 1 53'"/, 74 52*7,6 73%. 25 V 25%, '4 6/« 73%,, 238"? 832 183 180 102'/, 98 099 74'/, 095 72% 1112 100 4B5' 434% 400 108 115 15% 11 a1/» 110 10'/, 71'/, 4'/,. Jf "0J/„ 9% 82% 83 03 93 «7%. 225 (110.— 222 99 99 32% 180% 16'/,»j 70'%, 14% K>7'/J W7%. 155'/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2