ITS, and el. ISEL No. 11633. 50e Jaargang. Vrijdag II Augustus 1911. De Ganzendokter. ‘risia’ merk veevoeders. Stok. IrTïexxixrs- ©zx •^.d.-v©xt©zxtx©Tol©u<5. voor Q-oixd.au ©zx Oxxxstx©3s:©zx. met Tuin KKNNISGEVIWG. Buiten laxxd.. Buitenlandse^ Nieuws. W’8 FEUl.LEIOX. 'vnar In sighting en welke gevaar, schade or HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. Gouda 1 Heeren tr. 222, Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. behalve Zon- en Feestdagen. PSTjsnÖER- AD VERTENTI N? Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. jedertaDriok TE. XHEM. EJtiR til oatbreken kLM 4 i f 1.25 antwoordde hij (Wordt vervolgd.) •Hüm k*- widermeel r voederkosten 40 en 5 kilo een ge- Christensen r Matineé, 6 en mij L a En ze lej zijne en L~~. 2*., Goad* IT IN YG, Coiffeur, cjes Shampeo- ueth. spreken ^schikbaar om m. Nadere in- »ud adres. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan W. 'Woldering en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene inrichting voor het mengen van moes, gedreven door eeue stoommachine van 15 P. K.. op de per- Ceelen aan het Jaagpad kadastraal bekend seclie G Nos. 901, 1090, 1091, 1093, 1093, •098, 1099 en 1103. Gouda, den 11 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. NEDERHORST, L. B De Secretaris, BROUWER. ww- enWo- pieringstfMt vergadering 1 Armenzorg. Boelekade, or Algemeen teS. I). A.P. ^dtydig dvangen tm VMMMAd|h> M in OBM Cholera. Twee nieuwe choleragevallen hebben zich gisteren te Triest voorgedaan, waarvan een met doodelyken afloop. Gisteren hebben zich te Constant!* nop el 31 gevallen van cholera voor gedaan, waarvan 21 doodelijk ver liepen. liOHISdlE COURANT. PRIJS VAN HE/aBON N EM E NT: Per kwartaal Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1 50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Btilteaii: Lahoe TienPeweo 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«010 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. ItaliR. Ter herinnering aan don dag waarop de Paus werd gekroond, heeft in de Sixtijnsche kapel oen plechtige gods dienstoefening plaats gehad. Daar de Paus wegens zijn onge steldheid niet aanwezig kon zijn, word de plechtigheid geleid door kardinaal Merry del Val. Twaalf kardinalen benevens het „corps diplomatique” waren aanwezig. In het Vaticaan werden talrijke telegrammen van gelukwenschen ont vangen. me 1" riep hij. „Want zoo heb ik, on poëtisch mensch, ook gevoeld. In Groonlinden hebben ze vernomen, dat ik bij Kienhout ben geweest, en heb ben me naar de Amerikaansche dames gevraagdtoen heb ik gelogen, dat ik ze niet gezien heb, want voor niets ter wereld had ik met de herberg gasten over je willen praten Ja, maar mijn naam moet ik je na toch zeg gen hm, ik kan het niet helpen, maar ik heet slechts Frans, eenvouefig Frans ik zou met plezier Roderik of Adolar of zoo iets willen heeten, maar ik draag eenmaal den naam van Frans. Dat moet je me nu maar vergeven.” Ze hield hem den mond toe. „Maal niet op den naam van Frans, dat beleedigt meAls ik ik me een Roderik met geparfumeerde lokken, met zijden kniekousen en gespsschoe- nen en eene gitaar in den arm had gekozen, zou ik het kunnen verdra gen, dat hij vetleeren laarzen aantrekt, in de stallen rondloopt on de boeren uitscheldt. Nu ik echter een Frans ge kozen heb, die ganzendokter is, een regenjas draagt en in den zomer zijn hoofd kaal laat scheren, wil ik dezen ook zoo en niet anders hebben. Ik zou hem uitlachen, ab hij met de gitaar onder den arm onder mijn ven ster stond, als hij pomade in zijn baard Düitschland. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat in het dorp Kostenholz eenbrand uitgebroken is, die 37 woonhuizen, benevens stallen en schuren, vernield heeft. In Blienschweiler, een dorp in hetzelfde district, zijn 12 huizen ver brand. In Lukenwalden brandde een groote timmermanswerkplaats af, waar bij 60 werklieden zich slechts met moeite konden redden. Gebrek aan water is overal do oor zaak van de machteloosheid van de brandweer. De laatste stuiptrekkingen. Ook in het Hoogerhuis is de motie van lord Curzon gelijkluidend aan die van Balfour in behandeling geweest en met 282 tegen 68 stemmen, dus met een verpletterende meerderheid aangenomen. Dit zal wel de laatste, althans een van de laatste stuiptrek kingen van het starre conservatisme in Engeland zijn. Al is op het oogen- blik nog niet te zeggen, hoe de stem ming over de Veto-wet zal afloopen, het einde nadert met rassche schreden. De regeering heeft het bij monde van lord Crewe nog eens duidelijk gezegd, „dat het haar met den strijd heilige ernst was en zij er niet voor tfal terug deinzen, den Koning de benoeming va.n eenige honderdtallen peers te ver zoeken. Ook de regeering vond het niet prettig, tot een dergelijken stap te moeten overgaan, maar sedert het aartsconservatieve Hoogerhuis Lloyd George’s wet in 1909 verwierp, was het het ministerie dat het met een dergelijk Hoogerhuis niet verder kon samen werken. Verandering moest er komen en de verandering zal komen. Nu kunnen in het Lagerhuis lord Cecil en anderen nog zulke dreigende redevoeringen houden, van terugdein zen zal geen sprake meer zijn. Lord Cecil had den treurigen moed, om feitelijk gewelddadige middelen aan te prijzen. Als ooit Home Rule voor Ierland wordt ingevoerd, dan zou er nog wel een deel van de bewoners Een telegram meldt dat het Hoo gerhuis de Veto-wet heeft aangenomen met 131 tegen 114 stemmen. De crisis is dus geëindigd. 'ermethode. Enkhuizen. bij HH.: Wijdstraat. I, Voorstal. Er heeft zich gisteren een herhaling voorgedaan van de toonaaien van ge weld in de staten van OoZt-Ix>nden, waar do stakers vele vrachtwagens omvergeworpen hebben. Trekpaarden en werkwillige vrachtrijders verjoegen hen. Do stakers trachtten daardoor oen schaarschte aan vleesch en andere levensmiddelen te bewerken. Gisterenmiddag hebben de ministers van binnenlandsche zaken, financiën en oorlog, alsmede de minister van handel en de bekende bemiddelaar Asquith een bespreking gehouden. De conferentie moot besloten hebben zoo noodig krachtige maatregelen te nemen, teneinde de handhaving van de orde in Oost-Ixmden te verzekeren. Alle troepen in Aidershot moeten zich gereedhouden om onverwyld naar Londen te gaan. Er is bevel gegeven de automobielen van de legerinten- dance naar Londen te sturen, teneinde spoedig paarden voer en lagerbehoefton te kunnon vervoeren. Intusschen is voor allo politieagenten in Londen het verlof ingetrokken. Duizenden vracht rijders en vrachtdragers aan de Great Northern Great Central on Great Western spoorwegdienst hebben het werk neergelegd, waarby zich too neelen van geweld voordeden. De staking van de kolensjouwers is gisterenmiddag geëindigd, doordat de minister van handel in een conferentie do eischen dor werklieden inwilligde, maar zulks beteekende nog volstrekt DE MINK, Pelefoon 274. Goada. Het huis ken en droge Kei- galden |»«r jaar. W. SCHOUTEN. Sauvifc. Uit Belgrado wordt aan do Deutsche Tagoszeitung geseintlNaar achteraf bekend wordt, is et onlangs een ge heime familieraad gehouden met ko ning Poter als voorzitter, om te be raadslagen over de maatregelen, die genomen moeten worden om don woer- bartstigen prins George tot rede te brengen. De balsturige prins gaat namelijk voort met togen zijn vader en zijn brooder te stoken. Onlangs stond in het hier verschijnende Nowoje Wromja een artikel, dat blykens het onderzoek der politie van prins George afkomstig was. De schrijver ging zich aan de scherpste uitvallen tegen den Koning te buiten. De officier van justitie legde beslag op hot nummer m kwestie, en stelde tegen de verant woordelijke redacteuren van het blad een vervolging wegens majesteits schennis in. Naar men nu uit inge- wyde kringen verneemt, zou aan pri ns George worden medegedeeld, dat hij, in geval van herhaling, van alle titels en waardigheden vervallen ver klaard, uit het koningshuis verstooten en voor eeuwig uit het ryk verbannen zal worden. Van het besliste optreden des ko- nings tegenover zijn onbehouwen zoon is prins Arntzenius de aanstoker, die E COLOGNE, Dom zu Köln, fdpiinper’/j fl. •5. Zakflacons 39) „Hebt ge me lief vroeg hij innig. Zo legde haar hoofd tegen zijn schou der, trok zyne hand omhoog, bedekte daarmee haar gezicht en begon op nieuw te weenen. Maar dezen keer was het geen smartelijk weenen, ook stoorde hij haar daarin niet. Toen ze kalmer werd, fluisterde hij haar toe: „Maar is dat nu iets om te weenen, dat je me lief hebt Doet het je leed Ie richtte zich snel op. „Leed?” riep ze. Daarna schoof ze zijne hand, die op hare wang rustte, aan hare lippen, en kuste ze. Hij echter om vatte de slanke meisjesgestalte, trok ze tot zich, en kuste heure haren, ha ren mond en hare handen. „Zeg me nu maar, waarom ge hebt geweend vroeg hij eindelijk. „Zeker wel, omdat ge uw hart aan een mensch met zulk een onpoëtisch voorkomen hebt verloren, niet waar?” Ze keek hem met stralende oogen aan. „Je bent in ’t geheel niet on- poëtisch, je bent zoo goed en de goedheid is poëtisch. Maar ik heb smeerde en met handschoenen aan naar zyn patiënten ging. En als ie Roderik of Adolar heette, zou ik je toch Frans of Antoon noemen, omdat die andere namen niet voor je pasten. Ja bent mijn lieve, lieve, beste Frans.” En jij myn lieve, beste, zoete Edith, riep hij. „Kyk, op myn beurt zou ik het niet kunnen verdragen als je Walburg» of Scholastic» of zoo iets heette.” Zoo keuvelden ze voort, allerlei verstandigs en kindurlyks, over ge wichtige en onbeduidende dingen, en letten niet op den tijd en ook niet op het onweder. dat achter bet.woud dreigend opsteeg. „Maar, mama, wat zal mama er van zeggen vroeg Edith opeens, bijna verschrikt, dat ze daaraan niet eer gedacht had. „Wel, ja en amen,” kalm. „Wat anders „Ach, ze zal een groot spektakel maken,” zuchtte het meisje bedroefd „ze zal van haar groot vermogen spreken of van de eischen, die ik stellen mag. O, het zal verschrikkelijk zijn Zb zal je Moedigen en jij zult haar haten en verachten, en dat. neen, dat kan ik toch niet dulden.’' geweend, omdat je altijd zoo gelijk matig goed was en toen vreesde ik, dat je in mij slechts de patiënte zag en uit medelijden zoo goed voor me was. En je was altijd zoo vroolijk en opgeruimd en ik, ik was dikwijls zoo in-treurig en zoo ontevreden met me zelve en de geheele wereld. En toen dacht je,” viel hij haar in de rede, „dat je me overschiliig was of meende, dat ik in ’t geheel niet in staat was je te beminnen Ja, zie je, ik behoor nu juist niet tot den stam dier Asra’s, welke sterven, als ze beminnen,” zei hij glimlachend daarna ging hij, ernstiger wordend, voort: „Maar in plaats daarvan zijn mijn schouders breed, om de lasten en zorgen des levens te dragen, en mijne armen sterk, om de vrouw, die ik liefheb, te beschermen tegen alle kwaad. Wil je de mijne zijn, Edith, wil je in mijne bescheiden woning de meesteres zijn, wil je je vergenoegen met mijne onpoëtische liefde en mijn onpoëtisch beroep, wil je afstand doen van de toekomst, die je moeder voor je droomt, zie mij dan in de oogen zeg niets dan een eenvoudig ja: zal het gelden als oen eed voor het gansche leven.” s lGgde hare handen in de keek hem diep in de oogen, Kunarlu 13, en */i liter ernstig en lang. „Ja,” zei ze plechtig „noem mij tot je en bescherm mij en ik wil je dienen myn leven lang, zoo- als het in den Bijbel staat.” „Zooals het in den Bijbel staat,” herhaalde hij en zijne oogen werden vochtig. Daarna echter tilde hij Edith op als een kind, kuste haar en jubelde uit ganscher harte met eene zaligheid, die veel van verrukking had. En zij lachte maar en klemde zich slechts vaster aan hem, als hij haar zoo hoog in de lucht hief. Toen hem eindelijk de adem begaf, zette hij zich weer op de bank neer en trok Eaith naast zich. „Mijne, mijne Edith I" zeide hij innig. „Myn, mijn ze stokte. „Dat weet je niet eens?” vroeg hij glimlachend. „Oe moet me echter zeer liefhebben.” Ze kleurde. „Ja, zie je,” antwoord de ze verlegen, „zoo lang ik slechts den arts in je zag, stelde ik me tevreden met den familienaamen later, toen was ik tegenover je te bevangen en wilde je niet vragen. Thuis echter sprak ik nooit van je. ’t Scheen me altijd nu ja, lach me maar uit een heiligschennis, als ik van je spreken zon tot anderen, voor wie je niets meer was dan een vreemde.” „Zie je, mijn schat, dat verheugt i vers eel voer) 13 en */i kilo verstandig genoeg zijn om er zich tegen te verzetten. Heel handig ant woordde minister Churchill lord Cecil toen, dat het voor de edele lords een gevaarlijk spel was dat bedektelijk aanzetten tot revolutionaire daden. Er staken nu een 70000 bootwerkers, zei de minister, en die mannen hebben even sterke overtuiging van hun goed recht als de geachte sprekers. Maar als die mannen overgingen tot oproe rige daden, zooals de heeren ze tegen de régeering aanbevelen, wie zouden dan wel de eersten zijn om er by de regeering op aan te dringen, de sol daten op hen af te zenden Ook de Westm. Gazette wijst lord Cecil nog op een onjuistheid. Deze had gezegd, dat in 1832 een peersbenoeming ge wettigd was, omdat er bij niet-uit- breiding van het kiesrecht ernstige onlusten waren gekomen. Nu om de Veto-wet geen oproer zal beginnen, no.emde hij peersbenoeming onrecht vaardig. Juist, zegt de Gazette, nu is er geen oproer maar in die dagen kon het volk zijn wil enkel kenbaar maken door oproerigheid. Nu wordt de strijd in alle kalmte bij de stembus gestreden. Ook Balfour kreeg nog kleine terechtwijzing. Deze had zegd, dat bijna de helft van de kiezers zich tegen de Veto-wet hadden ver klaard, bij de laatste verkiezing. Par don, •fet de W. G., wel de helft van de stemmen, maar vergeet de hoer Balfour niet, dat de meeste van die stemmen door het meervoudig kies recht van dezelfde mannen afkomstig zijn? De meerderheid van de kiezers, die zich voor de verkiezing verklaarde, bedroeg minstens ruim */i millioen. Heden wellicht reeds zal de uitslag van de stemming over de Veto-wet in het Hoogerhuis bekend zijn. Enukland. Gistermorgen was de toestand te Londen in verband met de staking zeer ernstig. Do werven waren over- vuld met groenten, fruit en andere eetwaren, die in ontbinding over gingen. De toegangen tot de dokken waren geblokkeerd door verlaten vrachtschepen, de straten gevuld met een verstoorde menigte, die alle met goederen beladen wagens aanviel en omver wierp. De politie is in talryke getale opgekomen, doch onmachtig tegen hot gepeupel op zoovele ver schillende plaatsen op te treden. De voorraad petroleum vermindert snel. Men voorziet, dat de omnibus maatschappijen en taxicabs den dienst binnen twee dagen zullen moeten staken. Er werd ook vastgesteld, dat er spoedig geen vleesch, groenten en fruit meer zal zijn voor de Londensclw bevolking. over zijn neef, prins George zeer slecht te sprekpn is. ZwiTSKRLANI). Uit Zürich wordt gemeld, dat daar gisteren het Zionistencor.gres onder voorzitterschap van Max Nordau in tegenwoordigheid van 500 personen geopend word. Nordau stelde in zyn rode vast, dat do algemeene toestand dor Joden was achteruitgegaan. Noord-Amerika. Het stoomschip Columbia, dat dezer dagon te New-York is binnengeloopen is ter hoogte van Kaap Ratio in don namiddag ii0>en dichten ttiist in aan varing geweest met een reusachtigen ijsberg. Platen aan den boeg van het schip werden ingedrukt en er stroomde water naar binnen. Maar de pompen konden het instroomende water vol doende verwyderen. De berg was er eon van enorme afmetingen oen vijf; honderd meter lang en zeker dertig meter uitstekend boven den water spiegel. Ten gevolge van den schok kwamen er aan boord nogal wat lichte ongelukken en kwetsuren voor. De man, die op de voorplecht uitkeek, toen de aanvaring plaats greep, word bewusteloos van onder afgosplinteren- de ijsmassa’s te voorschijn gehaald. Van do passagiers, die juist a.an tafel zaten, brak er één eert boon, anderen worden gekneusd enz. Het ongeval had hooi wat erger kunnen znn, ware het niet, dat de kapitein om don mist do machines had laten stopzetten. De Columbia kon nog een ander schip, dat achter haar aankwam, met seinen voor den borg waarschuwen. Daar in de nabijheid der banken van Nieuw-Foundland zoo ondoor zichtige nevels kunnon opkomen, is de eenige methode de nadering dezer ijsbergen door opneming van de tem peratuur van het water gewaar te worden, daar deze ver in oen omtrek door de ijsmassa beïnvloed wordt. Verder hoort men dan nauwlettend of geen echo klinkt op het geluid van den stoomfluit, welke echo echter alleen van hooge ijsbergen teruggekaatst wordt. Geen van beide zekerheids- maatregelen hebben in dit geval blijk baar geholpen, of zij zyn niet toe gepast. Veel zuidelyker dan de breedte van New-York komen de ijsbergen niet, daar de warmte van den giflfstroom hen daar gauw doet smelten. Jammer genoeg, er was in deze dagen meer party van te trekken.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1