ISEL ITS, t and el. res: E. Alter ïracht 269* LAG, RE WA AH- •en leskleeding. of gedeelten No. 11634. 60e Jaargang. Zaterdag 13 Augustus 1011. Verschij ut dagel ij ks Eerste Iliad. looting voorde Militie. Hondsdagenprobleem? FEL'ILLETOX De Ganzendokter. I I iN's InkT l< de BESTE] SCHADELIJK IOLLAND. k I XTïe-cL-ws- exx -^.d-^rertexxtieToleucL voor 0-o-vxd.eu ®xl Osxxstxeleeaa- Gouda. Telefoon Interc. 82. ie Stok, cstr. 222, A AG, n meth. spreken m beschikbaar om ;even. Nadere in- istpand adres. Frisia^ LI ALTER behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. I de stad aan huis i Zn., Gouda. (Tniverseelvoer) io 13 en */3 kilo Dit Nummer beslaat uit twee bladen. ONG, Coiffeur, i 31. Sakjes Shampoo- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Hoendèrmeel dervoederkosten ilo 40 en 6 kilo GOIIDSCHE COURANT. ÏIT IN m Heeren voorwaar Maar dan gftti in de Boelekade, Algemeen S/D.A.P. geregeld tgdig ontvangen van n, vermakelijk- dan in onse In dit politiek-stille seizoen heeft de „S. D. A. P. van binnen” weer eens voor een note gaie gezorgd. Daarvoor verdient zij onzen dank. Er is tegenwoordig zoo wéinig vroo- lijks in de staatkunde dat het geen Bouw- en Wo- Spieringatraat ir vergadering an Armenzorg. a voor. deS. f 1.25 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad.1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren merk mveevoedersj or Kanar lea r 13, en liter goed. Wen ADRES'. cht AG. nt. Christensen rar Matineé, 6 wdermethode. Voederfaoriek R18IA. Enkhuizen. 'baar bij HH.: 8, Wydstraat. LD, Veerstal. gezin ontbreken "AL” DE COLOGNE, oa Dom zuKöln, loofdpijnper’/j fl. K25. Zakflacons wenscht wegens vermoedelijk aanwij zing tot den dienst van een of meer in hetzelfde jaar geboren broeders 5°. dat het getuigschrift hiervoren onder 3°. en 4°. bedoeld of vanwege de lotelingen aan den Burgemeester kan worden aangevraagd op Maandag, den 4“ «September 1911, des voormid dag! 10 tot «les namiddags 1 uur ter Gemeente-Secretarie (beneden lokali teit, afdeeling militie) 6°. dat de hiervoren genoemde be wijsstukken, noodig voor het erlangen van vrijstelling wegens eigen militaire dienst of wegens dienst van een broeder of van broeders ten minste veertien dagen vóór de opening der zitting van den Militieraad, alzoo vóór den 26“ September 1911, moeten worden ingo- leverd bij den Burgemeester, althans voor zoover bedoelde stukken op dat tijdstip niet reeds ter Gemeente-Secre tarie berusten. Waar in het bovenstaande sprake is van vader, moeder of voogd, heeft zulks betrekking op minderjarigen en strekt de uitdrukking i „vader” voor het geval dat de vader de ouder lijke macht uitoefentqe uitdrukking „moeder” voor het geval dat de moeder de ouderlijke macht uitoefent, en do uitdrukking „voogd” voor het geval de minderjarige onder voogdij staat. De uitdrukking „curator” geldt den meerderjarige, die odder curateele staat. Belanghebbenden worden er nog uitdrukkelijk op gewezen, dat nalatig heid in het doen opmaken en in het tijdig inleveren van de veroischte be- wijstukken ten gevolge zal hebben, dat de lotelingen tot den dienst zul len worden aangewezen. Gedaan voor de tweede maal te Gouda, den 11" Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voor- noemd. H. J. NEDERHORST, L°. B. De Secretaris, BROUWER. „Wel je ziet dus”, zei hij verge noegd, „dat wij met z’n tweeën je mamaatje wel klein zullen krijgen, wees maar niet bang 1 Slaap van nacht maar heel gerust, en morgen kom ik plechtig in rok en handschoenen dan wordt er een beetje met mama gepar lementeerd en let eens op, in minder dan een kwartier krijg ik een harte- lijken zoen van haar en ben ik haar lieve zoon.” „O, als dat eens zoo waszuchtte ze. „Natuurlek is het zoo, ben ik dan geen arts, die de ziel geneest?” ant woordde hij met schelmschen glimlach. „Als je kunst je maar niet in den laat”, sprak ze twijfelend. „Toch niet; maar vind je niet, beate, dat het erg donker is geworden Ik vrees, dat de hemel de baspartij zal zingen in ons liefdelied”. „Denk je, dat er een onweer op komt vroeg ze angstig. „Mijn God. hier in ’t woud en ik ben er toch al zoo bang van”. „Ook, als ik bij je ben", vroeg hg. Ze keek hem aan, en toen ze zijn kalmen blik ontmoette, week de ang stige uitdrukking uit hare trekken. „Neen, ik ben niet bang,” antwoord de ze vast. „Laat ons verder gaan”. „Het woud mogen we nu niet ver laten als de regen ons op het vlakke BURGEMEESTERS en WETHOU DERS van GOUDA, maken bekend, dat de loting voor de lichting van 1912 voor deze Gemeente zal plaats hebben in het R. C. Militair Tehuis, Westhaven No. 34, op Dinsdag den 22sten Augustus 1911, des voormid- dags ten 10 ure voor de ingeschrevenen naar alphabetische volgorde der letters waarmede hunne geslachtsnamen be ginnen, te weten A, B, C, D, E en F, ten 11 ure, als voren, met de letters G, H, I, J en K, des namiddags ten 1 ure, als voren, met de letters L, M, N, O, P, Q, R en S, en ten 2 ure, als voren met de letters T, V, W, X, IJ en Z. Aan de loting nemen deel de in geschrevenen voor die lichting, wier inschrijving plaats had vóór den 1 sten Juli j.I. met inbegrip van hen, wier inschrijving voor die lichting nA even- vermelden datum krachtens art. 24 der Militiewet 1901 mocht zijn be volen. Bedoelde ingeschrevenen wor den mitsdien uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aange geven plaatse aanwezig te zgn. Bepaling betrekkelijk de loting. De ingeschrevenen worden in de volgorde der Alphabetische Naamlijst afgeroepen ten einde zelf een nommer te trekken. Voor den ingeschrevene die niet is opgekomen of, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf een nommer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opgekomen, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester of het Lid van den Gemeenteraad, bij de loting tegenwoordig; het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter Gemeente-Secre tarie, waar de loteling het binnen drie maanden na de trekking kan afhalen of doen afhalen. Voor hen, die op den dag der loting blijken te zijn overleden, wordt niet geloot. Door belanghebbende lotelingen oj door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wgze waarop de loting is geschied, bezwaren worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten. veld overvalt, ziin we al heel gauw doornat, kom, ik weet een plekje, waar we kunnen schuilen.” Hij leidde haar verder het woud in naar een niet meer dak op vier palen, het was er vroeger neergezet voor de arbeiders, die werk zaam geweest waren bij den aanleg van het park. Men had het niet afge broken, omdat het niemand in den weg stond, maar het mocht ook gerust ver vallen, wijl het tot niets meer diende. Nauwelnk had het paar het dak be reikt of het ohweder barstte los, de regen viel bij stroomen, maar geluk kig was het bladstil, anders had het dak ondanks de in het wond staande boomen toch geen beschutting gebo den. Geheel droog bleef het paar ech ter niet, het regende door de gaten van het dak en daarom trok Liefhart zijn regenjas uit en hing die om Ediths schoudersze wilde het niet toelaten en gaf niet toe, voor hij zich oek met een punt daarvan bedekte. „Zie je,” zei ze glimlachend, „wat zou ik nu aan een Roderik hebben Die kon me hoogstens zgn gitaar om de schouders hangen en die zou me niet veel baten, en hij zelf zou waar schijnlijk bang zijn van den donder en zich door den regen eenverkoud- 40) „Haten en verachten, de arme vrouw, die ik beroof?” vroeg hij. „Zie je, mijn geweten is tegenover haar toch niet gerust, want ik heb ze haar mil- lioen ontnomen en nog wel niet dat, waarvan ze spreekt, maar van dat, hetwelk ze werkelijk bezit: u, mijn schat. En om dit millioen will ik eerst bedelen en daarna pas strgden, als ’t moetmaar haten zal ik je moeder niet, integendeel, jk kan heel goed begrijpen, dat ze vpor jou een prins wileen prins was ook zeker niet te g»ed voor je”. Ze vlijde zich teeder tegen hem aan. De prinsessen in de sprookjes krijgen altijd slechts verstandige herdersjon gens of kleermakergezellen tot man en hoeveel meer krijg ik! „Jij krijgt een ganzendokter”, zei hij lachend. «Maar die gazendokter ben jij, jij, en mij is hij de liefste op de wereld,” antwoordde ze innig. „En al kwamen alle koningen der wereld, ik wees ze at." heid op den hals halen. Jij wordt zoo gauw niet verkouden, niet waar?” „Nooit,” verzelrerde hij snel. On- danks den regen hurkten ze stil ver- «^lie het had veroorzaakt, rende planken hutje, dat eigenlijk genoegd naast elkander neer onder het r was dan een beschadigd doorzichtige dak en keuvelden. Ze wilden slechts wachten, tot de ergste bui voorbij was, maar het water bleef met onverminderd geweld noerstroo- men. Daar de regen toch niet scheen te willen ophouden, stond Edith er op, dat ze naar huis zouden gaan. Het was toch natuurlgk, dat men onge rust zou aijn over haar lang weg blijven, ze moest de haren gerust stellen. „Ik zal je vergezellen,” zei Liefhart. „Maar wat zullen ze thuis zeggen, als wij samen komen vreeg ze. „Mijn hemel, men kan toch iemand onderweg ontmoeten En in geval van nood komen we vandaag reeds met ons nieuws voor den dag.” Hij stond op, hielp Edith ópstaan en ze waagden zich in den regen; arm in arm, tegen elkaar gedrukt gingen ze voort en spraken niet. Edith dacht met eenigen angst aan de scènes, die haar wachten, voor ze haar wil zou kunnen doorzetten, Lief hart daarentegen genoot in stilte nog het geluk van het zoo even vervlogen uur. kwaad kan om eens te kunnen lachen en een zaak van ,,hooge” politiek van de vroolijke zijde te rangen bezien. Men begrijpt natuurlijk al, wat wij bedoelen: de quaestie van de representatie der S. D. A. P.-mannen, de vraag wat de sociaal-deraocra- tische zeden toestaan in een ver trouwensman der partij en wat hem in deze kapitalistische maatschappij is verboden. Een oude quaestie, welke echter nieuw blijft, doordat de partij, die het hoogste gezag is voor een rechtgeaard proletariër, nog niet een afdoend uitsluitsel heeft gegeven in deze zaak van eminent belang. De laatste tijd heeft eenige nieuwe „gevallen” opgeleverdeerst de zaak-Duys, daarna de zaak-Helsdin- gen. Duys, het jonge socialistische Kamerlid voor Zaandam, de man die zoo door-en-door socialistisch altijd optreedt, dat hij min of meer berucht is geworden, heeft in n boot gezeten met den Prins der Nederlanden bij de havenplechtigheid te Zaandam. En Helsdingen, de goedige oude socialist, heeft het durven bestaan, bij de taptoe ter eere van den President van Frankrijk plaats te nemen op een officiëele tribune, waar de leden van den Raad een gereserveerd plaatsje hadden. Ziehier de euveldaden. Op het eerste gezicht schrikkelijk ongewichtig. I kent men de verhouding! S. D. A. P. niet. Over de quaesties- Duys en Helsdingen kwamen hoofd artikelen en ingezonden stukken, vooral natuurlijk in Het Volk, het partijorgaan. En ook buiten de 8. D. A. P. wordt veel aandacht gewijd aan de quaestie. Mr. P. J. Troelstra, de parlementaire leider der partij, heeft het zelfs noodig geoordeeld zijn meening in een lijvig hoofd artikel neer te leggen en zijn oordeel luidde lang niet malsch. Vooral de redactie van Het Volk kreeg een veeg uit de pan van haar vroegeren Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, na behoorlijk te zijn onderteekend, binnen vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen bewijs van ontvang worden ingeleverd bij den Burgemeester. Ge durende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de uitspraak ter kennis van belanghebbenden is gebracht, kan daarvan bij de Koningin in beroep worden gekomen door belanghebbende lotelingen, of door hun vader, moeder, voogd of curator. Het daartoe strek kena verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Het moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden verzonden en behoeft niet gefrankeerd te zijn. Vrijstelling van den dienst. De loteling die vermeent recht te hebben op vrijstelling van den dienst, geeft de redenen van vrijstelling op bij de loting, na het trekken van zyn nommer. Is de loteling niet in persoon bij de loting tegenwoordig of is -hij, hoewel tegenwoordig, buiten staat die opgave zelf te doen, dan kan het opgeven cjpr redenen van vrijstelling ook geschieden door zijn vader, moeder voogd of curator, Onverminderd de opgave bg de loting gedaan, moet de vrijstelling in elk ge val nog worden gevraagd bij de mili tieraad, zulks op het tijdstty nader bij openbare kennisgeving bekend te maken. Voorts wordt ter kennis gebracht 1°. dat eigen militaire dienst en broederdienst alleen dan als reden van vrijstelling in aanmerking komen, zoo deze bestond op den l,ton Augustus van het jaar, waarin de loteling, voor wien de vrijstelling wordt gevraagd, het 18do levensjaar volbracht 2°. dat tot het bekomen van vrij stelling wegens eigen militaire dienst moet worden overgelegd hetzij een paspoort of ander bewijs van ontsiag, hetzij een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst 3°. dat tot het erlangen van vrij stelling op grond van broederdienst ten aanzien van eiken dienenden of gediend hebbenden broeder moet wor den overgelegd een bewijs als onder 2°. bedoeld, alsmede een door den Burgemeester af te geven getuig schrift, waaruit blijkt het getal zonen tot het gbzin behoorende 4°. dat een getuigschrift als onder 3°. bedoeld, ook moet worden over gelegd, indien vrijstelling wordt ge- PRIJS DER AD VER TEN Tl R.NÏ Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend.' Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit, betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 por regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. hoofdredaeteur, omdat zij de zaak te veel en bagatelle had behandeld en zich schuldig had gemaakt aan gemis aan voorlichting en struis vogelpolitiek. Ook Duys kwam er niet goed van af, omdat hij zich ver dedigd had met een beroep op het groote belang van de nieuwe haven te Zaandam, ook voor de arbeiders had Duys gezegd ik houd van een feestje soitDaarmee ware de zaak op particulier terrein gebracht, maar dat beroep op het belang óók voor de arbeiders was er naast voor een goed socialist. Hiermee komen wy op belang- ryker terrein. Want men moge om de zaak lachen zy heeft inder daad een komische zyde er zit voor de 8. D. A. P. een gewichtig hart in. By de zaak-Helsdingen blijkt dit niet zoo zeer. De oude heer ant woordt eenvoudigik houd van muziek en ik vond de taptoe heel mooi, zoowel de Marseillaise als het Wilhelmus en ik had een kaart ge kregen waarom er dan geen gebruik van te maken? Niemand zal nu verlangen van den heer Helsdingen dat hij „onder het volk'’ was gaan staan, in hot gedrang, waar hij als raadslid recht had op een zitplaats. De groote vraag, die zich voor ons voordoet en die er uitgaat boven persoonlyk geharrewar en gecontro- leer onder partygenooten, is deze Moet een sociaal-democraat een opening van een nieuwe haven be- schouwen ais een „kapitalistische” manoeuvre om maar weer meer geld te verdienen ten laste van de arbei der», of mag hij erkennen, dat ook deze groot belang hebben bij alles wat handel en nijverheid kan doen toenemen in bloei? Het zou ons niet verwonderen, of de oude rot Helsdingen, die zoo leukweg over de quaestie schrijft en, die bijv, vraagt, of men ook niet naar een vuurwerk mag gaan kijken als dit op 2 Augustus ter eere van de Koningin Moeder wordt afgestoken, Intnssohen was er in Kienhout» woning een onweer losgebaraton, veel heviger dan dat in do natuur; hij, nn jn den stroomenden regen den weg op naar het dorp, alsof moordenaars nam op do hielen zaten, en haalde paa verlicht adem, toon hij do eerste huizen zag. En hij vermoedde niet, dat oen kinderachtige zwakhoid van hem in een hom geheel vreemde familie onheil aangencht en hem zalven in oen waren doodengst gebracht had. Dat was zoo gekomen. Mevrouw Riedel stond, ofsohoon zij ze verkocht had, nog altijd niet ge heel buiten do zaak, haar opvolger wu een varre bloedverwant van haar man, en daar hij over niet veel kapi taal beschikken kon, had zij niet haar gcheale vermogen onmiddellijk uit de zaak genomen, maar deed dit slecht, bij gedeelten, als hot zonder schade door de firma kon geschieden. De opvolger ondernam dan ook nooit ieta groots zonder haren raad en haren toestemming, en hot was niet alleen het meewerkende kapitaal der vroegere firmant», dat haar dit respect van haar opvolger bail verschaft, maar vooral ook hare zaakkennis en haar bemin- nelyk karakter. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1