rs BESSENSAP. „Astraw-Rijwiel Mantels, Costumes, Blousen Telefoon Intcrc. $80. 1 B-u-ite» lsaa.3.. Buite&U&dsch Nieuws. Binnenland. Brieven uit de Hofstad. xvc. Gemengde Berichten, D. SAMSOM. Advertentie». NIEUW Prima qualilcil Goede qualileil L. vnn der lleek. van Bl'ommestein's Inkt W. I. I). VAN MJMHNAM, Veersial, GOUDA. voelt zelf zeer wel wa*r de schoen eigenlijk wringt. Gelooft men ook maar één oogen- hlik, (lat de opperbevelhebber in hoogst eigen persoon een prinripiêele beschouwing aan de zaak zou wijde indien deze slechts bestond uit per soonlijke liefhebberijen voor muzic of feesten op een boot? Men leze eens aandachtig het slot van Mr. Troelstra's artikel, dat wij ons veroorloven hier te laten volgen „Heeft de onzekerheid, door het geval-Duijs openbaar geworden, de behoefte geschapen, dat de Partij zoodra mogelijk zich uitspreke over dergelijke quacsties van re presentatie, zij zal wel doen zich tevens voor te bereiden op een uitspraak omtrent een belang rijke quaestic van demonstratie het stemmen over begrootingen waarover in onze Partij meer malen is gesproken (denk aan den nacht van Staal), zonder dat de algemeenc principieele en tactische gezichtspunten, daarmede samen hangend, nog ooit zijn ontwikkeld en behoorlijk van verschillende zijden toegelicht. „ik zal dit thans niet beproeven de zaak is m.i. niet zoo urgent als de hoven behandelde maar meende slechts, liet eene niet te kunnen behandelen zonder op het andere althans tb wijzen. In dezen zal de beteekenis der anti-kapita listische demonstratie (wat hel stemmen tegen burgerlijke be groetingen in den regel is), ook waar deze in botsing komt met de bevordering van directe door onze Partij steeds verdedigde be langen en hervormingen, nader moeten worden onderzocht, wil men niet ftf aan de eene, óf aan de andere zijde, vervallen in de Schablone. Ken vaste, goed ge fundeerde uitspraak, die rekening houdt met allerlei omstandigheden, wordt te meer noodig, naarmate de partij in de burgerlijke ver tegenwoordigende lichamen sterker machtspositie inneemt." Mr. Troelstra vindt dus de quaes- tie van de representatie op 't oogen- blik het urgentst, maar hij meent deze aangelegenheid niet te kunnen behandelen zonder op het andere te wijzen. I)e partij mag uit zucht tot demon straties niet in de Schablone ver vallen. Ziedaar de clou Men kan, in een kapitalistische maatschappij, natuurlijk altijd, overal te pas en te onpas op anti-kapita listische wijze demonstreeren. Zoo kan men tegen i e d e rte „burger lijke" begrooting stemmen. Waarom niet Ken begrooting in onze maat schappij zal nooit geheel in den geest der socialisten kunnen zijn en zoo is het ook met tal van maat regelen de arbeiders kunnen er dan wel voordeel bij hebben, soms zelfs aanzienlijk, inaar men kan zich op onverzoenlijk anti-kapitalistisch stand punt stellen en daarom tegen alles stemmen. Inderdaad is zulk een standpunt van rood standpunt zeer wel verklaarbaarhervormingen, die In het dadelijk belang zijn der arbei ders, kunnen die arbeiders krach tiger maken in bun strijd tegen onze maatschappij, kunnen dus in het belang zijn van den strijd der prole tariërs. Dit kin. Maar de practijk doet anders vreezen. l)e practyk nl., die zich weinig stoort aan de theoriei'n, door de socialisten opgezet en verkondigd. Deze practijk leert, dat het den mees ten arbeiders te doen is om ver beteringen, hoe eer hoe liever. Met toekomstbeelden laten de mecsten zich niet afschepenzij willen kor toren arbeidsduur, betere arbeids voorwaarden, verzekering tegen den ouden dag, tegen werkloosheid enz. En de mogelijkheid is zeer groot, dat velen als belanghebbenden op de candidaten der S. A. P. stem men, wijl zij van hen daarvoor het me< st vei wachten, terwijl zij aan het socialisme eigenlijk „maling" hebben. De groote moeilijkheid voor de socialisten is dus deze: Moeten zij de in hun oogen kleine en natuurlijk nooit afdoende maatregelen accep teeren of moeten zij zich dwars daartegen inzetten in de hoop dat de arbeidersklasse daardoor socialis- tischer en meer revolutionair wordt? In ons land wil de Kamerfractie zeker den eersten kant uit. De „nacht van Staal" is daar mr. Troelstra herinnert er met opzet aan om dit te bewijzen en uit heel haar houding blijkt het telkens en telkens, dat de socialisten in ons Parlement niet de leer „alles of niets" huldigen. Dat mr. Troelstra in dit verband herinnert aan dit vraagstuk al is dit dan niet zoo urgent als de. boot en taptoe-geschiedenissen dunkt ons van groot belang. I)e leider weet wat verschillende inzichten revisio nisten en Marxisten hebben en het is van het hoogste gewicht, dat vaststa, dat de partij het met haar Kamerfractie eens is. W ij twijfelen daar niet aah, maar het is de leider der partij, die zijn Pappenheimers uitnemend kent, welke aandringt op een zich uitspreken. Ziehier de ernstige kant der zaak Naast de grappige zijde staat als 't ware die der „handelbaarheid der 8. D. A. P. en hare vertegen woordigers in de publieke colleges Immers, hoe meer de partij anti kapitalistische demonstraties ver mijdt, waar deze in botsing komen met de bevordering van directe door de S. D. A. P. steeds verdedigde be langen en hervormingen (zie hier- boven mr. Troelstra) hoe meer de fractie in het Parlement zal worden een practisch-strcvende, met wie ook «iet-socialistische groepen overleg kunnen plegen om tot practisch werk te komen. Onze geestverwanten zullen daar om goed doen, deze quaestie niet (zooals Het Volk) alleen als een probleem voor de hondsdagen te beschouwen. Daarvoor heeft zij een te ernstigen achtergrond. Een eenvoudige kwestie, die door velen verkeerd begrepen wordt. I)e nieren, behoorende tot de be langrijkste organen van uw lichaam, houden de onzuivere, afgewerkte en schadelijke stoffen uit het bloed terug en voeren doze met het overtollige water door de urineleiders naar de blaas. Do op die wijze gevormde vloeistof R» do urine, die wanneer de nieren jozond en in goeden staat zijn, geheel leider is. Do gezondheidstoestand van de urineleiders en blaas, die niets anders te doen hebben dan do urine af te voeren hangt dus ten nauwste Hamen met den goeden staat der nie ren. Wanneer de urine te overloodig of in te kleine hoeveelheid komt, wan neer zy een ongewone kleur heeft of bezinksel bevat, nadat zij eenigen tijd gestaan heeft, is dit te wijten aan oen nieraandoening. Een roodo, gruisachtigo, zanderige of op steenstof gelijkende noorslag wijst op gevaron van urinezuur. Draderigo urine wijst op eiwit in do urine, bloed op ontsteking. Verstop ping der urine duidt graveel of steen aan. En zoo zouden wij kunnen voort gaan, alle urinekwalen komen voort uit aandoeningen der nieren en om "nke kwalen dus met vrucht te bestryden, dient gij orvoor te zorgen, dat uw nieren gezond en sterk wor den door onmiddellijk aan te vangen inet het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, de standaardmedioyn voor de nieren en blaas. Ons handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen komt voor elke echte doos. Foster's Rugpijn ieren Pillen iyn te Gouda verkrijg baar bij de hoeren Wolff Co., West haven 11. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.-— voor zes doozon. Het einde van don strijd. De laatste slag is door de Engel- sche liberalen gewonnen. Zooals gis teren reeds onder het overzioht werd gemeld, is de Veto-bill, het wetsont werp, dat voorgoed do macht aan de conservatieve lords zal ontnemen, met 131 tegen 114 stemmen aangenomen. Het is een verblijdend resultaat voor de Engelsche democratie in het bij zonder, voor de democratie over d« geheele weield in het algemeen. Op het oogenblik is het althans onmogelijk, dat een aantal leden van het Iloogerhuis, waarvan de meeaten slechts door het erfelijkheids beginsel hun plaats gekregen hebben en dat de naam van vertegenwoordigend lichaam niet mag dragen, in staat zouden zijn, den volkswil, zooals hij zich heeft geuit, geheel te niet te doen. Nadat nogmaals lord Morley, de vertegenwoordiger der regeering, had gedreigd met de benoeming van een 500 liberale peers, hebben verschil lende lords van conservatieve zijde zich nog eens heftig tegen de regee ring uitgelaten. Ten slotte draaiden echter sommige lords bij en verklaar den, dat zij, hoewel de wet verfoei ende, er toch voor zonden stemmen enkel om de peerschub te voorkomen. Omgekeerd lokte dit weer uit, dat sommige lords verklaarden zich nu niet langer aan het advies van Lans- downe gebonden to achten. Uit de cijfers blijkt dan ook, dat de Ilalsbury- anen vrijwat stommen hebben ver overd. Hun officieele lijst bevatte toch slechts 68 namen, Al hun tegenstand heeft echter niet mogen baten. De 70 liberale lords, versterkt met een 60 uit het conservatieve kamp, hebben de overwinning voor de regeering weten te bevechten. De uitslag bracht een onbeschrijfelijk enthousiasme in 't Iloogerhuis te woeg en toen de tijding het Lagerhuis bereikte, waar juist minister Samuel aan het woord was, volgde een groote uitbarsting van geestdrift bij de ministerioelon, want ook voor de ministerieelen is de uit slag zeer verblijdend. Zij zagen er evengoed togen op, over te gaan tot de benoeming van zooveel peers. Heel eigenaardig toonde de correspondent van het Handelsblad gisteren aan, dat ook voor de liberale partij die peers benoeming minder gewensclit was. Want zei hij„Onder de liberalen in den lande had men de peersbenoeming vooral betreurd, omdat do erfelijke adel door ettelijke honderden family versterkt zou zijn en daarmee aan gezien genoegzaam is gebleken, dat liberale lords of althans hun zoons licht naar hot consorvotisme afzakken do macht waartegen het liberalisme moet strijdvóeren." Zoor jnist merkt de Daily News aan, dat de conserva tieven niettegenstaande hun nederlaag nog altoos een groot voordeel aan hun kant hebben. Hot Iloogerhuis blijft in groote meerderheid uit aanhangers van de conservatieve partij bostaan on onder do Veto-wet behoudt het een zeer ernstige macht om de wetgeving van oen niet-conservatieve regeering te vertraging, te kwellen en te kwetsen. Maar net zal niet moer de macht be zitten om de beslissing van de natie bij een groote strijdvraag bij een al gemeenc verkiezing van nul en geener waarde te maken. De unionistische bladen, die dit natuurlijk moeten er kennen, slaan een woedenden toon aan. Het meest kwaadaardig laat zich de Morning Post uit„Het land is nu overgeleverd aan do genade van een enkele kamer, die boheerscht wordt door een man, wiens levenslange stre ven het is geweest het Voroenigd Koninkrijk te vernietigen. Alle waar borgen tegen den ondergang of de verbrokkeling van het vaderland zijn uit den weg geruimd." De hertog van Northumberland zei bij de behandeling van de veto-bill in het Hoogerhuis, dat hij in de peersbenoeraing dit goede zag, dat dan de hervorming van het Hoogerhuis te sneller ter hand ge nomen zou worden. Hot is te hopen, dat de regeering nu de peersbenoe ming niet noodig is, die hervorming toch zoo spoedig mogelijk zal ter hand nemen, om het voortaan mogelijk te maken, dat het Hoogerhuis nipt por só conservatief is. De gemoente-schoolnrts dr. Wallen- stein, te Berlijn, meldt: „Ik ben over de prompte werking van het natuur lijke Franx Jo*e/-laxoorwator, die met geen onkel ander middel zoo spoedig vorkregen kon worden, buiten gewoon voldaan". De cholera in Europa. In aansluiting met de reeds geplu- bliceerde telegrammen omtrent het voorkomen van choleragevallen in Europa, wordt aan uitvoeriger dépê ches nog het volgende ontleend: Sedert ©enige dagen heeft de cholera haar intrede in Rome gedaan. Evenwel worden deze gevallen zorgvuldig ver borgen gehouden. De bladen bewaren dan ook een absoluut stilzwijgen hier over. Toch is het uitgelekt, dat ver scheidene gevallen zich moeten hebben voorgedaan, waaraan één met doode- lijken afloop. In de wijk van het Palazzo-Farnesse zijn talrijke huizen ontsmet en zijn verscheidene gezinnen naar de barakken ter observatie over gebracht. Naar beweerd wordt, zouden reeds drie personen in de barakken overleden zijn. In het overige deel van Italië is do toestand stationnair en heeft de bevolking zich aan de sanitaire voorzorgsmaatregelen onder worpen. t In Duitschland heeft, naar uit Berlijn wordt gemeld, de cholera haar intree via Hamburg gedaan, waar aan boord van een stoomschip, cholera asiatica is geconstateerd, en wel bij don kapi tein en zijn vrouw. Beiden zijn on middellijk naar het ziekenhuis, in een afzonderlijk gedeelte overgebracht, ter wijl do andere passagiers in observatie genomen zijn. Uit Weenen wordt bericht, dat met het oog op de cholera te Triest, het ministerie van Binnen- landsche Zaken den invoer en door voer van Oostenrijk verboden heeft van gedragen goederen, komend uit die plaats. Aan de politie zijn strenge orders verstrekt voor hot toe zicht op reizigers die Triest verlaten Het cholerageval to Moskou geconsta teerd, blijkt alsnog een op zichzelf staand geval te zijn. De Warmte. De warmte hondt over goheel West- Europa nog steeds aan. Volgens het meteorologisch instituut te B o r 1 ij n nadert nog een nieuwe warrategolf uit het Westen. Aan den boneden-Ri zijn eergisteren temperaturen tot dl C. opgenomon. In het Oosten van Duitschland blijft de temperatuur op dezelfde hoogte. Te Berlijn heeft men eergisteren een kleine daling waarge nomen. Maar het vreeselijkste is de droogte. Op een enkel droppeltje na is er te Berlijn sinds 26 Juli geen regen gevallen. De regenmeter wees het vo- rigo jaar 261 m.M. tegen nu 56.6 M. De velden zijn heelemaal ver- jvoest, de oogsten verloren en op vele pWtsen zijn bosschen verbrand. Ver der hoeft do warmte tal van zonno- steken en ziektegevallen tengevolge. Vooral de kindersterfte is groot. Ook te .Parijs blijft de thermometer hoog. Men verwacht ook hier, dat de toestand nog zoo blijven zal. Het hoog) tepunt voor Frankrijk was eergisteren te Limoges, waar het kwik op 37 stond. Te Dusseldorp zijn een ingenieur, een arbeider en een vrouw op straat aan een zonnesteek overleden. Te Wermelskirchen is door de droog te de waterleiding van de stad bijna ledig. Er dreigt watergebrek. Te Dorftfeld is een onbekende per soon door een zonnesteek getroffen. Hij viel voor een wagen neer en werd zwaar gewond. Zijn toestand is ernstig. Te Hohenlemberg is een 20-jarige werkman bij het zwemmeu door een zonnesteek getroffen en verdronken. Oostenrijk. De Oo8tenrijksche Lloyd heeft zich tot den Oostenrijkschen Minister van Buitenlandsche Zaken en den Oosten rijkschen gezant te Constantinopel ge wend, om zich te beklagen over de moeilijkheden welke de passagiers van de schepen der Lloyd in Constanti nopel in den weg worden gelogd. Dit geschiedt met het oog op een nieuwe Turksche scheepvaartlijn van Constantinopel naar Anatolie, die on langs is opgericht. Van Turksche zijde wil men nu alles doen om de natio nale scheepvaartlijn te bevoordeelen Zelfs de roeiers der bootjes, die de passagiers van en naar de schepen brengen, doen hun best voor de natio nale scheepvaart. Zij vervoeren de passagiers naar de Turksche schepen voor nieta of tegen een zeer geringen vrachtprijs, terwijl de overtocht naar een buitenlandsche boot 4 francs kost. China. Tot Donderdag waren erlo Sjanghai 14 gevallen van builenpest. De lijders zijn allen Chineezen. Engeland. De stand van zaken is te Londen veel beter geworden nu hot geschil met de vrachtrijders geschikt is. Thans worden de grieven der schuitenvoer ders overwogen en men hoopt dat ook dit conflict hedenavond geregeld zal zijn. Er zyn nog geen troepen te Londen gekomen, maar sterke ^fdeelingen po litie besehermen aan de dokken en op de vlecschmarkten de slagers die het vleesch in hun eigen wagens naar hun winkels willen brengen. Gedurende den nacht zijn groote voorraden vleesch van de stations naar de markt gebracht. Op de goederenstatiods der spoor wegen is het rustig. In sommige deelen van Londen was er gebrek aan brood en molk in Ken tish Town en Bermondaey bleven bijv. verschillende winkels gesloten, omdat ze geen voorraad hadden. De voorraden fruit en groenten zijn nog slechts klein. Als het geschil met de schuiten voerders heden wordt bijgelegd en zich geen andere verwikkelingen voor doen, hoopt men, dat het werk Maan dag zal worden hervat. Hoewel in de staking der vrachtrij ders een schikking is tot stond ge komen, is het resultaat hiervan nog slechts weinig te zien. Do groote biscuitfabrieken,van de Peak Trean Co. te Bermondsey zijn gesloten bij gebrek aan voorraden. Vele andere fabrieken te Bermondsey zijnevenoeyg gesloten Duizenden hand schoenenmakers, jam makers, ledei be werkers zijn werkloos. In dit uitge breide district heerscht groote ellende. De toestand aan Paddington Station is onveranderd. De vrachtrijders van den Great Western Railway weigerden do wagens uit de loodsen te halen zonder orders van den Transportar beidersbond. Aan den anderen kant krijgt echter het bedrijf op de markt to Smith field weer het gewone uitzicht. Te Liverpool staat het er minder goed voor. Ue regeering heeft een de tachement cavallerie, sterk 200 man, daarheen gezonden. De Lord Mayor van Liverpool heeft een schrijven ontvangen van voorna me reeders, waarin zij mededeelen, dat Maandag a.s. een algemeene uitsluiting zal beginnen, wanneer niot al de ar beiders het werk hervatton. Een reeks wagens met voedings middelen zijn onder sterk militair ge leide uit de dokken naar de centrale markten gebracht. Nederland en Portugal. In zake de quaestie Portugal-Timor wordt het volgende medogodeeld. Moeilijkheden gerezen op het eiland Timor in verband met de uitvoering van hot tusschen Nederland en Por tugal gesloten grenstractaat hebben eenigen tijd geleden geleid tot ver- toogen van den Nederlandschen gezant te Lissabon met het gevolg dat de Portngeesche Regeering haar troepen uit het betwiste gebied terug trok en do opgeworpen bentings slechtte. Gedurende de daarmede verbonden onderhandelingen waarbij stilzwijgend voorloopige handhaving van het status quo werd verondersteld had in de be twiste streken een schermutseling plaats tusschen Portugeesche en Nederl. troepen waarbij aan Portugeesche zijde drie negersoldaten werden gedood en door ons één officier en twee onder officieren gevangen genomen. De gouverneur-generaal heeft toen aan den gouverneur van PortugocschTimor medegedeeld dat het hem leed deed dat de bedoelde schermutseling men- schenlevens had gekost, waarnevens hy tevens bevel gaf de gevangenge nomen militairen weder op vrye voeton te stellen. Het uitblijven van mededeelingen ter zake vond uitsluitend zijn grond in de omstandigheid dat het Portu- jeescho bewind nadrukkelijk verzocht lad aan het geschrevene en gesprokene geen openbaarheid te geven. Mr. J. C. de Marez Oyens. f De speciale correspondent van hot Hbld. seint uit Partenkirohen Het lijk vaA den oud-minister de Marez Oyens is gevonden op twee aar afstands van Partenkirchen. De heer Oyens is waarschijnlijk verdwaald en onderweg door een beroerte getroffen. Van berooving is geen sprake, daar van de voorwerpen van waarde, die hij bij zich had, geen enkel ontbrak. Nader seint deze correspondent De heer Oyens is van een hoogte van 100 M. naar beneden gevallen en was onmiddellijk dood. Zijn lijk is toevallig gevonden door een nouthakker. Gesproten uit oen patricisch Am- 8terdamseh geslacht, bewoog wijlen mr. J. C. de Marez Ovens, die 21 Januari 1845 te Amsterdam geboren werd, zich na voltooiing zijner aca demische studies vele jaren te midden van het handels- en credietwezen, in één woord te midden van het econo mische leven in zijne geboortestad. Zyn diepgaande en practische kennis van die toestanden deden op hezq de aandacht vallen voor de hiding van een der belangrijkste takken van staats bestuur, de afdeeling handel en spoor wegen, toen nog met het Departement van Waterstaat vereenigd. Vele jaren heeft hy als hoofd, laatstelijk met den rang van administrateur dezer afdee ling, leiding gegeven aan de voorbe reiding en uitvoering der regeerings- maatregelen op het gebied van handel en verkeer. En toen de heer de Marez Oyens als minister van waterstaat zitting nam in het eerste anti-re volu- tionnairo kabinet Kuyper, kwam dus aan het hoofd van net departement een bewindsman, die door zijn jaren lange werkzaamheid in de bureelen van dat ministerie, gezegd kon worden te zijn „nourri dans le serail". Al dadelijk wachtte hem in de eerste jaren van zijn ministeriëele loopbaan een moeilijke taak bij het uitbreken der spoorwegstaking in 1903. De aard en het karakter dezer beweging ver legden toen echter het zwaartepunt van het optreden der regeering meer naar den leider van het kabinet, minis ter Kuyper, en naar het departement van oorlog, in verband met het in die dagen gevoerd militair bestuur. Na de staking heeft de heer De Marez Oyens als minister de verbetering der arbeids voorwaarden voor het spoorwegper soneel ter hand genomen en godeelte- lijk tot stand gebracht. Na zijn aftreden als minister werd nog herhaaldelijk een beroep gedaan op zijne diensten of medewerking ten behoeve van den staat, de gemeente en bijzondere instellingen ter ontwik keling of bevordering van de wel vaartsbronnen van land en bevolking. Zoo werd hem het voorzitterschap opgedragen van de staatscommissie voor het spoorwegbeleid, die juist onlangs werd ontbonden, bij welke gelegenheid zijne daarbij bewezen diensten erkend werden door zijne bevordering tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw, werd hij benoemd tot commissaris-generaal voor de wereldtentoonstelling te Brus sel 1910, welke functie hij om gezond heidsredenen niet kon aanvaarden, riep Ijet gemeentebestuur zijn voorlichting in als lid der economische oom missie voor do viaschershaven teSchevenin gen, waarvan hij tevens tot voorzitter benoemd werd, koos de Commissie van Toezicht op het M. O. haar medelid tot voorzitter, welke functie hij echter spoedig weer neerlegde en nam hij het voorzitterschap op zich van het centraal bestuur van den Ned. Tuin- bouwraad, dat de zoo uitnemend ge slaagde bloemententoonstelling te Bos koop organiseerde. Man van christelijke beginselen,hielp hij to A'dam medestichten het chris telijk gymnasium, van welk bestuur hij voorzitter-curator was en maakte hij tevens vele jaren deel uit van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Sedert verleden jaar had mr. De Marez Oyens zitting in de Eerste Kamer der Staten Generaal, waarheen 'de Zuid-Hollandsche staten hem afvaar digden ter vervanging van baron Van Ileeckeren van Keil. Zijne redevoeringen als minister kenmerkten zich door een keurigen goed verzorgden vorm, waarbij zijn zin voor het klassieke zich niet ver loochende. Aan dezen aanleg paarde zich een levendig gevoel voor schoone kunsten en muziek. Aan het strand is het thans een en kel leven en bewegen. Bij het warme Weor, dat ons dezen zomer in zoo ruime mate geschonken wordt ge lukkig is hier niet, zooals in Parijs en andere groote steden waterschaarschte loopt alles naar de badplaats om er verfrissching te zoeken. Of men er vindt wat men er zoekt Dit waag ik te betwijfelen, 's Avonds laat wil het aan zee na heefce dagen wel eens lek ker koel zijn (ook niet altijd), maar overdag kan men er natuurlijk volop van de zomerhitte genieten. Het is echter min of meer mode om 's zomers naar zee te gaande Hagenaar, die niets te doen heeft en hoe sterk is dit gilde hier niet 1 gaat nu eenmaal in het seizoen naar Soheveningen, de trams vervoeren duizenden en auizen den en rijtuigen en aiito's welke laat ste hier ontzaglijk toenemen, vergroo- ten nog het aantal geregelde bede vaartgangers. Zooals gezegd, men gaat niet omdat het er zoo lekker is, aan strand of boulevard er zijn veel betere Elaatsjes uit te zoeken in en om de [ofstad om nu eens wat frissche lucht op te doen, maar daar gaat „men" met heen „men", dat is de uitgaande, toonaangevende wereld, die steeds gaarne nageaapt wordt door velen, die daartoe niet behooren, maar het air aannemen alsof zij er wèl toe be hooren. En, laten wij het niet ont kennen, er is thans voor wie er van hondt, heel wat te zien in onze mon daine badplaatsbeelderige toiletjes en lieve gezichtjes te kust en te keur. Maar het oude Soheveningen is het niet meer. Er was een tijd, dat Soheve ningen druk bezocht werd door schat rijke en deftige families, vele ook van voratelyken bloede. Dat gaf een „cachet" aan onze eerste badplaats. Dit soort bezoekers wordt echter steeds minder talrijk. De buitenlanders zijn goeddeels van minder allooi en de landgenooten kunnen dit gemis niet aanvullen. De Hagenaars mogen al dagelijks naar de badplaats stroomen en vele Rotterdammers en andere mogen al te Scheveningen hun tenten opslaan, daarmee zijn de groote hotels, die ten koste van tonnen gouds zijn neergezet, nog niet vol en daarvan moet men het toch hebben. Wat goed gaat, dat zijn de gelegenheden om wat te gebruiken, Kurhausbar, Palace-café (rendez-vous van de upper ten) en andere koffiehuizen vaa dezen aard, maar daarvan kan de schoorsteen van de trust nog niet rooken. En zoo vrees ik nog altijd, dat het te Soheveningen eerst eens tot een krach moet komen, voor de zaak goed zal gaan marchee- ren. Men zit er op kolossale lasten en de inkomsten zijn daaraan niot geëven- redigd, behoudens dan in buitenge wone omstandigheden zooals in jaren van vr&desconferenties, (jie de hotels door een exhorbitant aantal diners en royale logé's veel doen verdienen. Het is echter duidelijk, dat een groote onderneming niet van zulke buiten kansjes kan bestaan en zoo geloof ik, dat het reeds jaren gevreesde oindelijk eens geschieden zal. Men behoeft daar over nu juist niet zoo te treuren, want de aandeelhouders, die het verlies zullen lijden, zijn menschen, die een stootje kunnen verdragen en voor het overige zullen weinigen er schade door lijden. Er zal toch geen steen van alle grootsche stichtingen om worden af gebroken, maar het zaakje zal dóór- marcheeren alsof er niets gebeurd was. Zoo verzekeren het ten minste men schen, die gelogenheid hebben om ach ter de schermen te zien. Hoe dit zij, een feit is, dat niet algemeen erkend wordt, dat Schove- ningen eigenlijk uit zijn kracht is gegroeid. Er zijn onverstoorbare op timisten, die nog altijd veel toekomst in onze badplaats zien. Dezer dagen is dit weer duidelijk gebleken. Niet tegenstaande toch het variété-theater Seinpost dit jaar, na jaron leegstaan, geheel verbouwd heropend is on het allerminst blijkt, dat voor dit soort zomervermaak meer vraag dan aan bod is, wil men een nieuw theater gaan stichten, waar nu het bekende paviljoen van Wied staat. Hoe jammer dat dit zal verdwynen Het is wel oen van de mooiste en plekjes aan zee met die mooie ;ra8viakte er voor. Maar de jeng erven van den prins van Wied (cl oigenaren) gevoelen hiervoor biykbaar maar matig, hetgeen men betreuren kan, maar to begrijpen ismet het bekende landgoed Zorgvliet ging het evenzoo na het ovornjden van de groothertogin k van Saksen-Weimar. Een gedeelte wordt nu bestemd voor villapark en de rest wordt een theater gebouw. Zoo wil het de Engelsche combinatie, die het terrein aankocht. Ik help het haar wenschen, dat haar plannen mogen slagen, maar mijn ver trouwen is niet grooter is ook nog een Wagner-theater voor Schevenin gen in de maak, verder hebben we reeds Knrhaus, Circus en Seinpost, om van de kleinere „uitgangen" nu maar te zwijgen. Meent men heusch, dat voor al dat schoons voldoende liefhebbers zullen opduiken om de enorme kosten te dekken Ik voor mij ik ben mij niet be wust conservatief te zijn word wel eens huiverig als ik telkens weer van nieuwe plannen hoor, terwijl er van de oude zoo weinig tot stand zijn ge bracht en verscheidene, die het wèl zoo ver brachten nu juist geen goud mijntjes zyn. Intusschen zal niets mij liever zijn, dan dat mijn pessi onnoodig zal blijken, daar ik de laatste ben om te ontkennen dat een groeiende en bloeiende stad als de onze behoefte heeft aan zoo veel mogelijk gelegen heid om zich te vermaken. In dit verband mag wel even aan gestipt het verzoek om een gemeente lijk subsie van de Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenver keer en van het sportterrein Houtrust. Ik hoop zeer, dat de Raad tegenover beido aanvragen een royale houding zal aannemen. De hoegrootheid van zulk een subsidie is moeilijk in het algemeen vast te stellen. Daar zyn geen vaste normen voor aanwezig, maar ik zou zeggen, dat indien een dergelijk verzoek behoorlijk is toege licht en aangegeven is waarom men een bepaald bedrag noodig heeft voor bepaalde werkzaamheden, de Raad hierop niet moet beknibbelen. Natuur lijk alleen, indien vaststaat, dat de I gemeente profiteert, zij 't zeer indirect, van de gevraagde gemeentelijke be lastingpenningen. En dit nu schijnt hier niet dubieus. De residentie met haar weinige industrie en handel kan, evenals biiv. zoo vele plaatsen in Zwitserland, een belangrijke bron van inkomsten vinden in het vreemdelin genverkeer. Wij hebben op dit punt reeds niet te klagenin deze weken is het aantal vreemdelingen hier reeds zeer belangrijk, maar ae algemeene overtuiging bij hotels en middenstand (die 't meest profiteeren van de gasten is, dat met een doelmatige reclame voor de schoonheid van onze stad en hare omstreken nog duizenden vreero den uit alle oorden van de wereld hierheen zijn te lokken, vooral nu het hier een centrum wordt van inter nationale bewegingen met Carnegie's vredeslerapel als „great attraction." Daarom dunkt mij een behoorlijke steun aan een vereeniging die zich dit doel stelt alleszins oirbaar. En het zelfde geldt voor „Houtrust", dat zich niet bedruipen kan en door zijn prach tige gelegenheid voor sportbeoefening veel geld in de stad brengt. Er wordt wel eens van zekere zijde betoogd, dat zulks niet het algemeen belang dient, omdat slechts enkole categorieën medeburgers er voordeel van plnkken, maar gelukkig komt men hiervan meer en meer terug. Het gold is rond omdat het rollen moet, is oen bekende zegswijze en het lijkt wel niet voor tegenspraak vatbaar, dat tonnen gouds, die in een stad uitgegeven worden, daar welstand brengen bij oón groot deel der bevolking. Dat soort bestrijding, prineipien- reiterei in den ergsten zin des woords, brengt mij vanzelf tot de critiek op socialistische afgevaardigden, die zich bij officiëele gelegenheden vertoonen on dan de burgerlijke beleefdheid in ,1cht nemen. liet jeugdige kamerlid I)uys kreeg onlangs heel wat te hopren over zijn aanwezigheid op één schip met Prins Hendrik bij de opening van de zeehaven te Zaandam. En nu weer kreeg de brave oude hoer Hels- dingon van een partijgenoot heel wat te slikken omdat hij de arbeiders verraden had, neen, omdat hij de stout heid heeft gehad met zijn collega's raadsleden gebruik te maken van een plaatsje op een der tribunes, voor den gemeenteraad besterad, ter gelegenheid van de taptoe ter eere van Presidont Fallières. De man, die het feit ter kennis van het publiek meende te moeten brengen, hooft lang gezwegen „uit respect** voor den persoon dien 't geldt", maar het partijbelang gaf den doorslag en eischte publicoering... Holland op zijn malst HAGENAAR. Hooge temperaturen. Te Parijs is Woensdag aan het ob servatorium in het Montsouris-park een „hitte van 37.7° Celsius in de scha duw geconstateerd; op hot meteoro logisch station van don «Saint-Jacques- toren 36 6°; Nu is 37.7° een tempera tuur hooger dan nog ooit sedert 154 jaren in do maand Augustus in Parys was geconstateerd. In de Juli-maand is het nog wel eens warmer goweest inJParys (38.6° 0. in 1900). Op Woensdag zijn nog op tal van plaatsen in Frankrijk barre tempora turen waargenomen, maar naar het schijnt toch geen enkele zoo hoog als in Parijs. Wij laten er hier enkele volgen. Parijs 37.7, Lyon en Ryssel 37, Montpollier 36.8, Orleans 36.3, Havre 35.5, Nantes 35. Bordeaux 34. Het was op dienzelfden Woensdag, dat het in Engeland (speciaal in en om Londen) zoo geweldig warm is geweest. In Nederland kregen wij de abnormaal hooge temperatuur een dag later. Bij het baden in een water achter do algemeene begraafplaats to Rot terdam is de plantsoen wer ker G. V. d. V.,' uit de I^ange Waranda aldaar verdronken. Zijn lijk ia opgehaald. In do slatuintjes bij Amsterdam is gistermorgen een tweejarig zoontje van den tuinier A. v. d. W. in eon onbewaakt oogenblik in de sloot by de woning geloopen en verdronken. De steenhouwersknecht J. v. 8 26 jaar, is Donderdag bij het baden in het Spaarne bij Haarlem verdronken, Hij laat een vrouw en een kind achter, Te Wageningen is Donderdagmid dag de 15-jarige W. van Maanen werkzaam op een steenfabriek, by het baden in den Rnn verdronken. Zijn lijk is niet gevonden. Bij het zwemmen is Donderdag- namiddag in het Noord-hollandsche kanaal verdronken de marinier 2e kl. K., dienende aan boord van Hr. Ms. Gelderland. Het lijk is opgehaald en naar het Marine-hospitaal vervoerd. In deze dagen van meer dan tropische hitte ziet men in Den Haag verschei dene Indische gaston in het witte Atjehjasje en dito pantalon gekleed gaan. Gisterennacht is or te Elshout, bij Waalwijk, brand ontstaan in de boer derij van den hëer Klijn. In een oog wenk stond het geheele huis, benevens schuur en stalling, in lichte laaie, zoodat er aan redden niot te denken viel. De naaststaande timmermanswerk- daats, schuur en woonhuis van den ieor Kempenaars werden mede een piooi van hot vuur. Hot groote St. Aloysius-klooster was ook róeds door de vlammen aangetast, doch de brand- woer wist dit gebouw te sparon. Zos kalveren en vier varkens zijn in de vlammen omgekomen, en de geheele oogst is verbrand. N. R. Ort. De groote warmte in geheel Europa is oorzaak dat in Noorwegen de ijs- verscheping op hot oogenblik enorm is. Uit Kragero vertrekken tientallen stoomschepen mot ijs naar Engeland en het vasteland. De aanvraag om ijs uit hot Noorsche stoomschip „Firda", dat gisteren te IJmuiden binnenliep, is zoo groot, dat met alle macht gelost nioet wor den om de besteller? in het binnen land spoedig te kunnen voorzien van ijs. H. schrijft in de Z. Ct, De buitengewoon langdurige warme kenmerkt, blijft nog steeds geheol do overhand behouden, ook fikscne regen buien laten nog steeds op zich wachten. Na het zoo koele weder in het eerste vijftal dagen van Juli ingetreden, kwamen sedert den 6" dier maand tot heden 10 Augustus dus in de laatste vijf weken, zes en twintig dagen voor met den hoogsten stand der tempe ratuur van moer <lan 77, elf dagen met meer dan 81.5 en zoven dagen met meer dan 86 gr. Fahr. Normaal 70 gr. Er kwam na den 10n Juli tot heden geen dag voor, waarop do temperatuur van het etmaal den nor malen stand der betrokken dekade niot overtrof. Het verschil was het grootst, achttien graden, op den 29" Juli. De temperatuur der laatste dekade van Juli was 74 gr., die dor eerste dekade van Augustus 71 gr., her eerste tien, het laatste acht gra den te hoog. Do hoogste sterol was gisteren weder 89 gr. Er viel alhier aodort don fi" Juli jl. niet moer dan 28.9 m.M. regen, de normale hoeveelheid voor dit tijdsver loop bedraagt 101.1 m.M., een te kort alzoo van 72.2 m.M. of klein drie kwnrt millioen liter op de hectare. Do Amstordamscho Waterleiding. Donderdagmiddag om 5 uur was men er in geslaagd het defect aan mm dor beido buizen van de Amsterdamsche Waterleiding te Haarlem te horstellen. En te 6 uur ongeveer kon het water weder door beide huizen naar Am-toi- dam gevoerd worden, znodnt de toe stand toen norrnaal was. Te Udenhout is een dienstbode, die werkzaamheden op het veld verrichtte, door do hitte dood geblevon. Op de Heorengracht, bij de Vijzel straat te Amsterdam, zakte een man ineen, die door de warmte bovangen werd. Op het Centraalstation aldaar viel ten gevolge der warmte, een schilder flauw. Huwelijksplechtigheid. Dato 10 Juli wordt uit Djokjaaan De Loc. geseind Gisteren och tend had in den kraton do voltrekking plaats dor huwelijken vhn de zes dochters van den sultan, en des middags aldaar do officieele ontmoeting van de bruidegoms en de bruiden, gepaard met symbolische- plechtigheden, waarbij verscheidene Europeanen tegenwoordig -waren. Kort daarna trokken do jongge huwden in een langen optocht naar den Danoeredjan, de bruiden gedragen in sierlyke miniatuur-huisjes, de brui degoms te paard. Een enorme uum- schenmassa stond langs den weg ge schuurd en alles werd beganstlgfTdoor Soed weer. Om acht uur was er een iner in den Danoeredjan, waaraan, behalve tol van inlandsche prinsen en rijksgrooten, verscheidene Europeanen deelnamen. Na afloop werd or oen wajang orang-voorstelling gegeven uit de geschiedenis van Troenodjojo. Do nu nog' resteercncle worden tot SPOTPRIJS uit verkocht. Bij vonnis der Arroiidissements- Kochthank te Rotterdam d.d. lieden is verklaard In staat van fa Mis se men t T. C. HOOT, Kaashandelaar te Gouda, mot benoeming van den E.A. Hoor Mr. J. E. ROSEN JAOOBSON, Rechter in voormelde Rechtbank tot Rechter-Commissaris en van ondergeteekende tot Curator, Mr. E. M. B. KORTENOEVËR, Advoeant en Procureur. Gouda, 9 Aug. 1911. Markt 68. 99 ot. por en t<A ot. per '/j fl- 2* ct, per en IX ut* por fl. Aanbevelend, procforrle'rVindelijk de BESTE, en volkomen ONSCHADELMK APELDOORN-HOllAND. Waarom oisclit b*' Bintenliindscli Fabrikant terwijl HuU/iiuhch Fabrikaat zeker even gxted, zoo niét beter is. Die éénmaal ons gewend i«, wil geen ander merk. Vrnngt FrlJtco*ra*t en ÊnUckUugtn HJ

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2