Mantels, Costumes, Blousen Binnenland. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Fa Rechtzaken. Laatste Berichten D. SAMSOM Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - «7., - - - - u - - - - - regelen zal nemen om zulkB te voor komen. A Uit Liverpool wordt geseind; Aan de voornamste lichtfabrieken alhier is lieden niet gewerkt, hetgeen groot ongerief in de stad veroorzaakt. De nieuwsbladen hebben hunne edities beperkt. Een telegram uit Manchester meldt De toestand is heden verergerd. Slechts weinig treinen loopen en de dienst gaat met groote moeilijkheden gepaard. De „chief constable" te Londen heeft vrijwilligers opgeroepen om dienst te doen als speciale politie agenten, voor het geval de toestand mocht verergeren. Uit verschillende plaatsen komen berichten Omtrent plaatselijke spoor- wehstakingen met de daarmede samen gaande belemmering van de zaken. Te Blackburn hebben duizend man den arbeid nedergelegd. Hoe Londen onder de warmte van verleden week geleden heeft blijkt ook uit de sterftestatistiek. De sterfte be- djjoeg in die week van 18.7 op de duizend, d. i. 3.2 o. d. d. meer dan in de voorafgaande week. Er stierven 548 kinderen beneden de twee jaar aan ingewandsziekten, d. i. 230 moer dan in de voorafgaande weelc. Zendingsconferentie. Omtrent de vijf-en-twintigste Nederl Zendingsconferentie, 2528 Sept. e.k vernemen wij dat nu reeds als sprekers kunnen opgegeven Worden prof. Ba- vinck, prof. Haussleiter te Halle (Islan), ds. Dijkstra (Zending en Kolo niale Regeering), Zendingsdir. Rauws (Zending en alcohol), Zendingsdir. Schroder (De Joodsche propaganda en de Christelijke Zending in de eerste eeuw), ds. Van Wijk (geschiedenis van de Conferentie), Zendingsdir. Gunning (de vergadering te Durham en hare beteekenis voor Nederland), Ds. Van Oosterzee (Milit. "Tehuizen), ds. Van Noort (de Ver. voor Israël) een der Barmer Inspektoren (de jubilea der Dajak- en Batak-zending). Ook wordt de Zendeling Fortgens verwacht, ter wijl «van andere sprekers, o. a. een Zendingsman uit Amerika, nog toe- zegging afgewacht wordt. De Zuid-Hollandsche Staten zullen tegen de eerste dagen van September worden bijeengeroepen ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal (vacature wijlen mr. De Marez Oyens). Het onder Oostenrijksche keizersvlag varende stoomjacht UI, aan boort waarvan zich de Oostenrijksche aarts hertog Karl Stefan met gezin bevindt, dokt in het Prins Hendrikdok aan de Heijplaat te Rotterdam. De aartshertog en ziju gemalin heb ben gisteren, met de ministers van justitie en waterstaat, deheeren Regout bij Stroomberg gedineerd. De Tariefwet. Men meldt uit Lonneker Vanwege de Coöp. Landbouwbank en Handelsvereeniging is inzake de Tariefwet het volgende adres aan de Tweede Kamer gezonden Ondergeteekenden, allen landbou wers, wonende in deze gemeente, geven te kennen dat zij kennis genomen hebben van de dd. 1 April jl. in ontwerp aange boden Tariefwet met dankbaarheid tot de ervaring zijn gekomen, dat het de bedoeling der hooge Regeering niet is om do artikelen waarvan de land bouw in Nederland in 't algemeen en die in hun naaste omgeving in bijzonder behoefte heeft, met invoer rechten te belasten dat zij echter, niettegenstaande dat, toch de vrees koesteren, dat de aan- neminh der bedoelde wet, zij het ook indirect, voor den landbouw zeer na- deelige gevolgen zal hebben, en wel om de volgende redenen 1°. dat in ons land, waarin waar schijnlijk meer dan in eonig ander Europeesch Rijk de landbouw beoefend wordt, de productie van verschillende artikelen als vleesch, zuivel, eieren, enz. in zoo storke mate het verbruik overtreft, dat daardoor de'afzet voor het buitenland een levensbehoefte is geworden en 2°. dat het buitenland, zoodra het zijn voor den export naar ons land bestemde artikelen van onze zijde met invoerrechten belast ziet, niet zal na laten represaille-maatregelen te nemen door onze artikelen óf geheel uit te eluiten óf ze zoodanig te l elasten, dat ons daardoor de concurrentie op de wereldmarkt onmogelijk gemaakt wordt. Redenen waarom zij zich tot n wen den met het eerbiedig verdoek om de voorgestelde Tariofwet niet to willen aannemen. Het adres wordt druk geteekend. Al het sleepwerki dat gisteren op de rivier voor Rotterdam te verrichten was, Is door den gecombinoerden sleop- djfnst gedaan. Uit Antwerpen zijn oonige sleep- booten dfunheen gekomen om hulp te verloenen. Over Verpleging- van Krankzinnig-en in Marokko. (Slot). De gevangenis in Marokko is uiterst primitiefzij bostaat uit een vierkante ruimte, aan allo zijden omgeven door hooge muren, doch zonder dakin de plaats daarvan zijn die muren van boven met elkander verbonden door ijveren balken, die een netwerk vormen, zoodat, gesteld al, dat het iemand mocht gelukken, den bovenkant van de muren te bereiken, ontsnappen aldaar toch nog tot deonmogel ijkheden zou behooren. In de muren nergens een deur, nergens een venster. Alleen op één plaats, ter hoogte van één meter boven don grond, is in een dor muren een rechthoekig gat, hoog 1.20 M., breed 0.80 M. Dit gat kan/door een houten blind worden afgesloten. Om in de gevangenis te komen, steekt men hoofd en bovenlijf door dat gat en wordt dan verder door twee be wakers, die zich binnen de ommuurde ruimte bevinden, naar binnen getrok ken. Is men een geïntroduceerd be zoeker, dan geschiedt dat naar binnen trekken met oen welwillende zacht- handigheid; is men daarentegen oen aanstaand bewoner van het huis, dan laat Üet aan ruwheid niets te wen- schen over. Binnen in die ommuurde ruimte, dat wil dus zeggen biunen in die ge vangenis, ziet het er afgrijselijk uit. De muren zijn zoodanig opgetrokken, dat rondom een afdak van ongeveer twee meters diepte wordt gevormd, waar men althans tegen den regen, maar natuurlijk hiet tegen de koude is beschut.en de nachten in Marokko kunnen koud zijn. In het midden van het vierkante plein bevindt zich een putin een der hoeken is een kolossale vuilnishoop, waarop ratten vrij rondloopenachter een houten schuttting bevinden zich uiterst primitief ingerichte privaten,, vanwaar een verpestende stank op- stijgt. Zoowel de gevaarlijke misdadigers als de onrustige krankzinnigen dragen dag en nacht voetkluisters, natuurlijk van ijzer, die door den smid zijn vast- gesmeod. De breedte van die kluisters bedraagt 5 cM. en de ketting, die ze verbindt, is maar 25 cM. lang, zoodat de ongelukkige slechts kleine passen kan doen: niet alleen loopt hij dus heel moeilijk, maar valt bovendien dikwijls. Gedurende den nacht worden alle bewoners der gevangenis, gekluister- deh en niet-gekluisterden, aan hals banden vastgelegd. De "#ijze„ waarop dit geschiedt, is tebelangwekkend, om haar niet mede te deelen, Op een bevel van den hoofdbewaker gaan al de gevangenen op matten liggen, die zich bevinden onder de drie zijgalerijen, vanwaar men naar het Oosten kan zienin den muur aan de oostzijde bevindt zich de reeds boven besproken opening en de ga lerij aldaar blijft vrij. Op een tweede bevel nemen de gevangenen een ijzeren halsband van hetzelfde model, als reeds door mij beschreven, en legj dien zichzelven om den hals. I lange, zeer sterke, ijzeren ketting, die met het eene einde vastgeklonken is in een hoek van den, oostelijk gele gen, muur wordt nu door den ge vangene, die zich in dien hoek be vindt, bij zijn vrij uiteinde gegrepen: hij steekt dit door de twee gaten, die zich aan de achterzijde van zijn hals band bevinden; hij trekt den ketting daar doorheen en geeft het einde aan zijn buurman, die hetzelfde doet. Deze geeft hem weer door aan zijn nabuur, enz. enz. Terwijl dus alle gevangenen gaandeweg aan dien ketting worden geregen, moeten zij, die reeds aan den ketting zitten, dezen voortdurend door de gaten van hun halsband blijven schuiven, aangezien zij anders over den grond worden gesleurd. Zoo ont staat dan langzamerhand een soort van rozekrans van vijftig ongelukken Bij den laatsfcen gevangene, die zich aan de andere zijde van den, oostelijk gelegen, muur bevindt, staat een be waker; deze neemt het eipde van den ketting van hem over en steekt dit door een gat in den muur naar buiten. De hoofdbewaker doet er daar een geweldig hangslot aan, sluit dit.om eorst den volgenden morgen te .worden geopend Do go vangenen zijn naar bed ge bracht; zij kunnen gaan slapen! En welk oen slaap! Als iemand zich op zijn mat omdraait, worden zijn buren aan hun hals getrokken; wat, als iemand opstaat, om, waar dan ook, aan een bepaalde behoefte to voldoen "Wat, als- een der krankzinnigen on rustig is? En juist de onrustigo krank zinnigen zitten hier opgesloton. En tot overmaat vhn ramp liggen die men schen in de open lucht, slechts be dekt doör hun in flarden hangende burnous. Met de voeding der gevangenen is het al even ellendig gesteld. Slechts enkele bevoorrechten krijgen per dag twee brooden en water; de anderen alleen water. Zij moeten zich voeden met wat hun fkmilio of sommige mo delijdende menschen hun sturen. Ook kunnen zij nog een kleinigheid ver dienen mot manden te vlechten. Wij zijn dlan ook niet verbaasd te vernemen, dat do stumperds or meer dan ellendig uitzien, dat ze soms bij hoopjes tegelijk ziek worden en ster ven. En ze sterven op hun matten, naast hun kamoraden-kettinggangers, zoo bovendien nog andere ellende brengend. In Marokko wordt men eenvoudig weg tot gevangenisstraf veroordeeld voor hoelang wordt er niet bij gezegd, en zoo blijft men in* de gevangenis totdat de dood verlossing biiengt oi' het vermogonden familieleden of vrien den gelukt, bevrijding te bewerkstel ligen. Bij een bezoek aan de gevangenis van Tanger, de meest beschaafde stad van Marokko, konden Lwoff en Sérieux uitsluitend door inspectie te midden van de 50 opgeslotonen een tiental aanwijzen, waaraan het niet twijfel achtig was, of zij waren krankzinnig; de bewakors namen hun mededeeling met kalmte ophet was hun volmaakt onverschillig, of er zich onder hun bewaakten krankzinnigen bevonden Dank zij don bemoeiingen van bo vengenoemde heeren is er thans oen klein paviljoen voor de behandeling van krankzinnigen gebouwd bij het ziekenhuis te Fez. Het bestaat uit tlree kamers met vensters, waarin on breekbare ruiten, een badkamer en een open ruimte. Dit paviljoen staat onder beheer van don dokter van het zieken huis, dr. Murat. De vraag, af het brengen van onze Westersche beschaving aan volken, die deze beschaving nog niet deelachtig zijn, als een geluk voor die volken mag worden beschouwd, wordt wel eens ontkonnend beantwoord; maar moeilijk voor tegenspraak vatbaar if de uitspraak, dat, als onze noordelijk- gelegen, Westersche beschaving een maal zuidelijker doordringt, dit als een zegen voor de Marokkaansche krankzinnigen kan worden beschouwd. Kattenliefde. ïjen zeldzaam adrdig geval doet zieh naar de „Leeuwarder Ot." bericht, te Achlum voor. Een konijn van Qerrit Sijbesma bracht 9 jongen tteï" wereld, waarvan er 2 stierven. Toevallig was bij 8en buurman een kat die terzelfder tijd moeder was gewordeh van 5 jongen. Deze jonge katjes werden thans van hot leven boroofd, waarna de kat bij dp 7 jonge konijntjes werd gebracht En tot groot wondèr nam 'de poes de zorg op zich*) Zij ondervinden thans een liefdorlijke verpleging en worden door haar geboogd. Gisterochtend is de boerderij en het café van Goch te Orthen, gemeente 's-Hertogenbosch, totaril afgebrand. Twee varkens kwamen in de vlam men om. Gistermiddag is een man, vermoe delijk uit 's-Gravenhage, bij het baden in zee, ten noorden van Scheveningen, voorbij de kanonstukken, verdronken. Kort nadat hij nog badende was- ge zien is hij in bewusteloozen toestand op het strand gespoeld. Men vermoedt dat hij in zee door een toeval is ge troffen. Pogingen om de levensgeesten' op te wekken waren vruchteloos. Nar de D. Ct. verneemt, is de ma chinist Wouter Kroonen van den drij- vendon bok Hercules, die Woensdag middag te Zwijndrecht uit den mast van een bark, welke op de werk der firma C. H. Sunderman en Zoon wordt gesloopt, gevallen was, in het zieken huis te Dordrecht aan de door den val bekomen wonden overleden. Het 3-jarig zoontje van- den arbeider Grooten te Nieuw Buinen, kreeg aldaar een wiel van een kar over het hoofdje. Vreeselijk verwpnd werd het knaapje opgenomen. Het kind overleed spoedig daarna. Een 5-jarig knaapje, woonachtig op een in het Y liggend liehtersehip te Amstordam, viel gisteravond van de loopplank te water. De jongen word levenloos opgehaald. De stoomboot Stanfries, waaroj) zich Woensdag 150 leden van den Ned. Bond van gemeento-ambtenaren be vonden ter bijwoning van de zeilwed strijden op het Snookormoer, is door lagen waterstand op dat meer aan den grond geraakt. De congressisten zijn per spoor naar I^Gouwarden teruggekeerd. De hoer A. A. ij0 Roode, wiens magazijn van door brand- en water schade beschadigdo confectiegoederen, op de Hoogstraat n°. 250 te Rotter dam, eergisteravond grootendeels door brand vernield is, is voor f 15,000 tegen brandschade verzekerd. Genoemde heer deelde heden mede, dat tijdens den brand van hem uit een bureau, staande op de eerste verdieping, zijn gestolen twee gouden horloges, eenige gouden ringen on een paar Antwerp- schej loten. Op de straat zijn onder het te hoop geloopon publiek van een stuurman een portemonnaie met f20, van een bewoner van den Goudschensingel een fiets, van een heer uit de Keerweer- laan een gouden horloge met kettting en van een onbekend gebleven per soon een portefeuille gestolen. De kantoorbediende H. A., uit Hoorn die zich 11 Juli hoeft schuldig maakt aan de ^verduistering van 25Ó0 gulden en daarna was ontvlucht, is gisteren te Bordeaux aangehouden. Zijn uitlevering is aangevraagd. Gisteravond is te Raamsdonksveer afgebrand hot woonhuis mot schuur van den landbouwer P. Broekmans, Niets kon worden gered. Alles was laag verzekerd. Verkeerd begrepen. Een oude vrome juffrouw laat haar slaapkamer opverven en geeft den schilder last, boven haar bed do spreuk „Gum Deo" te plaatsen. Heb je me goed verstaan, schilder Jawol, mevrouw. Een uur later prijkte in sierlijk» krulletters boven het ledikant der juf frouw „Kom Theo N. Crt Wetenschappelijk onderzoek. De voedingswaarde van aardappel siroop. Het Chemisch Weekblad publiceert de resultaten van een onderzoek naar de Voedingswaarde van aardappelsiroop, door de heeren H. J Hamburger en dr. J. Offring» in het physiologisch laboratorium der rijksuniversiteit te Groningen verricht. De aanleiding tot dit onderzoek was een vraag, door de gezamenlijke Ne- derlandsche aardappelsiroopfabrikan- ten tot den heer Hamburger gericht, of aard appel siroop inderdaad als een uit hygiënisch oogpunt minderwaardig product moest beschouwd worden, go- lijk dit in den laatsen tijd van Fran- sche zijde en zelfs ook hier te lande van min of meer officieele zjjde Was uitgesproken. Men wenschte gaarnei;e weten of het juist was, dat de aard- ppelsiroop geen of nauwelijks eenige voedingswaarde bezit. Gelijk bekend is, wordt de aardap pelsiroop bereid door aardappelmeel met verdund zwavelzuur te behandelen, waardoor het amylum wordt omgezet in dextrine en deze voor een deel in glucose. Wordt alle dextrine omgezét, dan verkrijgt men bijna uitsluitend glucose. Het aldus verkregen product wordt grootendeels in den handel gébracht onder den naam van massó. Over deze laatste stof wordt thans niet gehandeld, alleen over de aard appelsiroop. Zooals gezegd, bestaat deze in hoofd- aak uit glucose en dextrinein welke hoeveelheid echter, schijnt tot dusverre niet te zijn onderzocht. Het is nu de vraag, zijn deze beide stoffen als voedingsmiddelen te be schouwen Wie maar eenigszins be kend is met de eerste beginselen van de physiologie der spijsvertering zal deze vraag bevestigend beantwoorden. Wat de glucose betreft, leert de phy siologie, dat 't juist die stof is, waarin alle koolhydraten ook de beetwor tel- en rietsuiker dus worden om- ;ezet, alvorens in de bloedbaan te wor- en opgenomen. Men mag derhalve verwachten, dat ook het koolhydraat dextrine daarin zal overgaan. Inder daad is dit het geval. Wenscht men diis de voedings waarde van de siroop te bepalen, dan zal men het best'doen, eerst de dex trine in glucose om te zetten en daarna de totale hoeveelheid der in de siroop voorhanden glucose vast te stellen. Om bedoelde omzetting tot stand te brengen is de aardappelsiroop onder worpen aan den invloed van hetzelfde agens, dat ook in het normale levon daarop inwerkt, namelijk het sap van di» alvleeschklier. Dit sap bevat n.l. oen enzym, dat dextrine in glucose omzet. Vervolgons wordt de hoeveel heid glucose bepaald, wat geschiedt door de glucose-houdenije vloeistof te koken en te filtreeren door het koken maakt men het enzym van de alvleeschklier onwerkzaam en daar na te bedoeleh met een weinig versche gist, dat de glucose omzet. vHierbij ontstaat koolzuur, en het volume kool zuur, dat ontstaat, is de maat voor de hoeveelheid glucose. De glucose gehalten bleken te schommelen van 63.9 tot 78%. Wenscht men- nu een vergelijking te maken tusschen de voedingswaarde van genoemde stroopen met de voe dingswaarde van riet- of beetwortol- suiker «dan dient men te weten, hoe veel glucose door een bekende hoe veelheid riet-' of beetwortelsuiker bij omzetting wordt geleverd. Immers de saccharose gaat niet als zoodanig in het bloed over, doch wordt in h§t darmkanaal eerst in glucose omgezet. Welnu 100 gr. saccharose leveren bij inversie 105 gr. glucose, derhalve hebben 100 gr. van do onderzochte siroopen (en massé) een voedingswaarde die gelijk staat met die van 61 tot 70 gr. riet- of beetwortelsuiker. Het gaat dus niét aan, om aan de aardappelsiroop en massó alle voedings waarde te ontzeggen. Inderdaad be zitten zij een hooge voedingswaarde. Bedenkt men nu bovendien, dat die stoffen volgens een voor dé gezond- hoid geheel onschadelijk procédé uit zetmeel worden bereid, dan bestaat er geen enkele reden, om ze op hy giënische gronden als minderwaardig tegenover suikor te verklaren. Integendeel, men zou kunnon op merken, dat de aardappelsiroop nog een I goede ©jgenschap bezit, die de suiker mist. Volgens de onderzoekin gen van Schiff on andere toch, heeft dextrine het vermogen, de afscheiding van maagsap aanzienlijk te bevorderen. GOUDA, 18 Augustus 1911. Gisteren slaagden te 's-Gravenhage voor het examen hoofdakte de dames C. J. de Ruiter te Nieuwerkerk a. d. IJssel en A. M. Vergeer, alhier, beide van den hoofdcursus alhiervoor het examen Hoogduitsch M. O. akte A de peer J. L. Sanders, alhier. Te Arnhem slaagde voor de hoofd akte de heer A. M. Frank te Boskoop. Verslag van den toestand der Gemeente over 1910. (Vervolg). Restauratie-St. Janskerk. De commissie voor de restauratie van de St. Janskerk zegt in haar verslag De in 1910 uitgevoerde werken hebben zich in hoofdzaak bepaald tot de herstelling van het dak en het plafond werk van de Noorderbeuk. Van de eerste en tweede zijbeuk in dit gedeelte der kerk werden vier ooste lijke en drie westelijke schilden, en van de binpenst© zijbeuk werd het geheele doorgaande dak van nieuwe bebordingen voorzien, terwijl de kap constructie naar behoefte werd aan gevuld, hersteld of vernieuwd. De eibedekking over deze daken, de goot- bekleeding met zink en de loodbe- kleeding der nokken zijn geheel ver nieuwd. In het najaar werd aangevangen met het nazien en herstellen van de bogen en kolommen aan de zuidzijde van het middenschip. Deze bogen en kolommen blijken in fedelijk goeden staat te verkeerenwel zijn enkele voegen door zetting losgeraakt, maar de natuursteen is doorgaand nog in zeer goeden toestand. De proeven van beschildering van het plafond werden voortgezet. De ijzeren horren ter bescherming yan liet venster No. 7 werden gemaakt. Omtrent de glasrestauratie kan wor den medegedeeld dat hot raam No. 7 door den heer J. L. Schouten te Delft onder handen is getiomen. Zooals feeds is gemeld ontvingen wij ter be strijding van de kosten dezer restau ratie van Mevrouw de Weduwe G. J. Steens Zijnen, geb. van der Does, de toezeggingvan een bedrag van f 16000.-. Onze Commissie leed een groot verlies door het overljjden van ons medelid, den heer Mr. D. J. van Heusde, die onzen voorzitter reeds bekend was als ,de anonieme gever der kosten van de herstelling van het glas No. 8, en verder van zijne warme belangstelling deed blijken door aa| onze Commissie eene som van f 2500jf vrij van successierechten, te vermaken onder den last deze aan de restauratie van glazen der kerk te besteden. Met de zelfde bestemming ontvingen wij een door Mevrouw de Weduwe Dr. J. W. Kroon gemaakt legaat van f 5000, en door tusschenkomst van onzen voorzitter tvoor de restauratie van het glas No.- 23 eene contante gift van f 10000, waarvan de schenker voorloopig volstrekt onbekend wenscht te blijven, terwijl de veyeeniging „Crabeth" ons de toezegging deed eener bijdrage van f 500, in de kosten der in 1911 uit te voeren herstelling van het raam No. 1. De gift van f 10.000 en het legaat- van Heusde worden rentegevend be legd, aangezien zij voorloopig voor het aangegeven doel nog niet zijn aan te wenden. De L i b r y e. De stedelijke biblio theek, genaamd de Goudsche Librye, mocht zich ook dit jaar in veler be langstelling verheugen.zij werd door 228 personen bezocht terwijl er 260 boeken werden uitgeleend. In de plaats van Dr. A. Kesper, die door vertrek ontslag nam uit het college van Libryemeesters, werd door den gemeenteraad benoemd Dr. J. Huges. Museum van Oudheden. De werkzaamheden der commissie betref fende de rangschikking, nummering en beschrijving der verschillende voor werpen werd voortgezet. Aangekocht werden een reproductie van Roghman's stadhuis (1646) eenige portretten, terwijl verschillende be- angrijke zaken ten gefechenke werden ontvangen. Het museum werd bezocht door 439 personen, waaronder 290 tegen een entree van f 0.25 en 149 tegen een entree van f 0.10. Wegens vertrek uit de gemeente nam Dr. L. A. Kesper ontslag als lid der commissie en werd in diens plaats gekozen Dr. J. Huges. De hoer J. van der Meer, die met 1 Jan. 1910 moest aftreden, werd als zoodanig door den Gemeenteraad herbenoemd, Armwezen." De algemeenetoe stand was ook in het afgeloopen jaar niet ongunstig. Door de gemeente werden gésubsi- dieërd 1°. Het Burgerlijk Armbestuur. 2°. Het vereenigd Wees- en M\- moe8eniershui8. 3°. Het St. Catharina Gast- of Bestedelingenhuis. 4°. Het St. Elisabeths Gast- of Oude Vrouwenhuis. 5°. Het Israëlitisch Armbestuur. Wat het Burgerlijk Armbestuur aangaat, de uitgaven wegens beste- dingskosten waren ruim f 250,hooger dan in 1909 het aantal deelhebbers in het Fonds der Vereeniging van werklieden was kleiner dan dat over 1909 en was hierin een vermindering van 37 personen en van f276.56. Op pensioenen voor de Land- en Zee macht werden f 60.meer aan voor schotten verstrekt dan in 1909. Van de Gemeente-subsidie behoefde over f 375.niet te worden beschikt. Het Burgerlijk Armbestuur onderging geen verandering. De heer G. Prince, die periodiek moest aftreden, werd herbenoemd. Het Vereenigd Wees- en^Elmoese- niershuis was einde 1910 bevolkt met 27 jongens en 24 meisjes, behoorende tot yerschillende kerkgenootschappen. De gezondheidstoestand was over het algemeen gunstig. Het aandeel van ieder kind in de renten van de legaten Borsteegh en Kranenburg hd f 10.50 werd op de spaarbankboekjes ingeschreven. De opbrengst der 4 voor het Huis gehouden collecten -bedroeg f 154.08. De heer Dr. J. W. Le Gfom, die periodiek moest aftreden als Regent werd als zoodanig herbenoemd. Wegens vertrek uit de Gemeente van Mevr. Ca. KesperHarmers werd tot Regentes benoemd Mevr. L. C. M. SteensmaIJsselstnn. Het St. Catharina Gast- of Beste delingenhuis had aan het eind van 1910 een bevolking van 32 mannen en 6 vrouwen. Het gasthuis werd eenigermate ge restaureerd, waardoor er meer ruimtei kwam ön 2 gehuwde paren konden worden opgenomen. De gezondheidstoestand was over 't algemeen bevredigend. Mevr. T. M. van der Straaten— Boer, als Regentes aan de beurt van aftreding werd als zoodanig herbe noemd. In de plaats van den overleden Regent, den heer L. P. Hoogendyk werd benoemd de heer. J. C. van der Torren. Het St. Elisebeths-Gast- of Oude Vrouwenhuis had aan het eind van 1910 binnen haar muren 21 kostkoop- sters en 11 preuve-bezitsters. 6- In het Oude Mannen- en Vrouwen huis voor Israëlieten, dat door het Israëlitisch Armbestuur wordt beheerd waren aan het eind van 1910 13 man nen en 16 vroitwen ais verpleegden opgenomen. Volgens de rekeningen dienstjaar 1909 werden door de gemeente aan de Instellingen van Weldadigheid sub sidies verleend tot een bedrag van f 25630.305. De'gozamenlijke uitgaven der in het verslag opgenomen Instellin gen van Weldadigheid ten behoeve der armen beliepen met de kosten van de Gemeente-Apotheek, de wedden der geneeskundigen en de verplegings- kosten van krankzinnigen f 139963.87. Tot vermindering der armoede door werk verschaffen droeg bij de Werk inrichting tot wering van Bedelarij. Ter voorkoming van armoede dienen de gemeentelijke instellingen De Bank van Leening en de Spaarkas. Bij de Spaarkas werd door 221 per sonen in 1910 ingebracht f 2218.10. Er werd terugbetaald f 2291.81. Bij deze instellingen verdient ook nog vermelding de Spaar- en Hulp bank van het dep. „Gouda" der Mij. tot Nut van 't Algemeen. Blijkens de laatste rekening waren er 2503 deelnemers. De inbreng be droeg in 1910 f 191455.77, de bijge schreven rente f 15531.55, terwijl te rugbetaald werd f. 176819.425. De Spaarbank betaalde 3% rente. De Hulpbank gaf in het afgeloopen jaar 82 voorschotten tot ëen gezamen lijk bedrag van f 16679.18. (Wordt vervolgd.) nelia van Eeden, te Nieuwer-Amstel, Dr.H. J. M. Schoo, arts, Emile I. van Itallië, apotheker-scheikundige, Chr. J. van Ledden Hulsebosch, scheikundige, allen te Amsterdam, Piet Heiloo, bak- kersknocht, te Haarlem, Dina Gelein, huisvrouw Knflf, Jansje Schouten. (De zitting duurt voort.) Bootwerkërsloon. Op 3 dezer diende voor het Kan- gerecht te Amsterdam de zaak van twee bootwerkers, die tegen den voor zitter van den Zeemansbond, den heer Ronner, een vordering hadden inge steld tot uitbetaling van hun toegezegd loon, nadat dit al reeds twee weken was uitbetaald. Gedaagde betoogde toon dat van loon geen sprake kon zijn, zelfs niet van ondersteuning, daar eischers behoorden tot stakers, wier kaarten bij besluit van een buitenge wone ledenvergadering waren inge trokken. Door eischers werd daaren tegen verklaard, dat hun ieder f8.— 's weeks was toegezegd voor werzaam- heden in dienst van den genoemden Bond, nl. voor het posten, hetwelk hun o.e. op 7 Juli jl, door gedaa^ was opgedragen. De Kantonrechter besliste heden, dat eischers dit hadden te bewijzen, waartoe de nadere behandeling der zaak werd bepaald op 5 Oct. e.k. De vergiftigingszaak Exter. Onze Haarlemsclie corr. seint De belangstelling was heden nog grooter dan gisteren. De rechtbank was samengesteld als gisteren. Bekl. vrouw Hoogenhout in gezegende om standigheden verkeerende, zat met angstig gelaat te luisteren naar de voorlezing der stukken. Haar verde diger is Mr. Van Gigh Jr. Het eersi werd gehoord Dr. Schoo, die de lijk schouwing op Hoogenhout verriohtte, hij heeft daarna alle teekenen van heftige acute maaTgdarmcatarrh waar* genomen, gelijk bij acute arsenicum vergiftiging! De deskundigen die che misch onderzoek verrichtten verklaren dat de doodsoorzaak van Hoogenhout acute arsenicumvergiftiging is. Daarna ving het verhoor van bekl. aan. Zij verklaarde dat haar man op 26Febr. ziek geworden is na gebruik van soep. Den volgenden dag werd Dr. Folmer gehaald die zeide dat de man aan de maag leed. Bekl. was de eenige die haar man medicijnen toediende. Op 7 Maart werd Hoogenhout overgebracht naar het Wilhelmina-Gasthuis, waar hij den volgenden avond overleed. President. Gij hebt de stukken hoo- ren voorlezen, 'hebt gij arsenicum toe gediend Bekl. Bij mijn weten niet, als ik het gedaan heb dan heb ik het on wetend gedaan. Verder verklaarde bekl. dat vroeger Exter veel bij haar ouders kwam. Zij ontkende dat er verstand houding met Exter bestond. Zij had zich nooit uitgelaten dat zij genoeg van haar man had. Hierna begon het getuigenverhoor. De volgende getuigen zijn gedag vaard W. T. H. Glas, inspecteur van politie, CorneliaBuitenweg, pleegzuster, Anna F. Moerbeek, pleegzuster, Dr. N. Faber, arts, allen te Amsterdam; Gijs Opmeer, slager, Jan Hogenhout, boerenkneeht, beiden te Sloten, Oor- KERKNIEUWS. Kerkelijk kiesrecht voor vrouwen Een belangrijke beslissing is thans door de Synode der Ned. llerv. Kerk genomen. Veertien jaar lang is het kerkelijk kiesrecht der vrouwen ge durig weder een punt van behandeling geweest. Eenmaal is hot (ongevoer vóór 10 jaar) door de Synode voor loopig aangenomen, maar door do kerk verworpen. Na die beslissing kon hot steeds geen meerderheid verwerven. Nu was het weder voorgesteld door de classis Leeuwarden. Het rapport werd uitgebracht door prof. Canne- gieter namens een commissie, waarin 3 voorstanders, van wie één ten minste de kerk wilde in do gelogenheid stel len zich er over uit te spreken en een tegenstander. Het ifepport was be trekkelijk kort en zakelijk. De argu menten aan beide zijden reeds zoo menigmaal ontwikkeld, werden in hoofdzaken opgesomd. Herhaling van discussies, vroeger "uitvoerig gevoerd, werd niet noodig geacht. Slechts enke len motiveerden even hun bezwaren. Met 11 tegen 8 stemmen word de wetsverandering om voor „manslid maten" alleen „lidmaten" te lezen en aldus het stemrecht dof vrouwen mo gelijk te maken, aangenomen. AMERIK A ANSCHE STOOMVAARTLIJNEN Het stoomschip Delflandvan Am sterdam naar Buenos-Aires, vertrok 16 Aug. van Leixoes. Het stoomschip Willehad arriveerde 16/17 Aug. van Montreal te Rotter dam. Het stoomschip Rotterdamvan Now- York naar Rotterdam, was 17 Aug.. nam. 3 uur 45 min. voorgaats van den Nieuwen Waterweg. Men seint ons Kediri is vrij verklaard van pest. Lissabon 17 Aug. D&Nationule Ver-, gadoring keurde een ontwerp goed tot bezoldiging der geestelijkheid, met een amendement van den minister van jus titie, die er op wees dat de wet geen vervolging van den Katholieken gods dienst bedoelt. Londen 18 Aug. De conferentie van het stakingcomité der spoorwegwer ker is verdaagd. Het is niet bekend of een besluit genomen is. Het comité zal hedenmorgen te 9 uur weder bijeen komen. De Iersche spoorwegambte naren besloten den arbeid neer te Londen. 18 Aug. Naar aanleidinL van de uit de proviricies ingekomen rapporten betreffende het neerleggen van werk door spoorwegpersoneel pu-; bliceerde het dagelijksch bestuur van den bond van spoorwegpersoneel om half één een mededeeling, dat een spoedige, beslissende overwinning ver wacht kan worden. Londen. 18 Aug. De conferentie met het dagelijksch bestuur van het spoorwegpersoneel is verdaagd. Tot nog toe kan er geen enkele beslissing worden gemeld, doch morgenochtend 9 uur zal er weer een bijeenkomst plaat hebben. Het Iersche spoorweg personeel besloot eveneens te staken. Londen. 18 Aug. De uitwerking der spoorwegstaking is tot op dit oogen- blik niet zeer ernstig. Er hoerscht een belangrijke verwarring, doch het ver keer staat niet stil. Nog seint men ons 50.000 man troepen zijn naar Lon den gedirigeerd en kampeeren daar. In de provinciën neemt de staking toe. Wanordelijkheden kwamen heden niet voor. In Noord- en Midden-En- geland .is de toestand zeer ernstig. Het westelijk deel is van de Midland- pro vincies geheel afgesneden. Te Culemborg is in den afgeloopen nacht 3 uur brand ontstaan bij den landbouwer G. Mannes op de Fontein. Het huis, dat eigendom is van het Elisabeth Weeshuis, brandde geheel uit. De bewoners moesten zich met moeite redden. Mede gingen verloren eenige mijten hooi en strooi, eenige kippen en een paar konijnen. Oorzaak onbekend, alles verzekerd. Te Nieuw Schoonebeek (Dr.) zijn gisteravond twee huizen afgebrand, bewoond door Teller en de Vinke en toebehoorend aan Terman en Sormani. Wegens gebrek aan water kon de brandspuit geen dienört doen. $de. Gistermiddag brak ^oor onbe kende oorzaak brand uit in de tioer- derij van, Luttikhuizen achter in de Maanderbuurt alhier gelegen. Huis en schuur zijn totaal verbrand. Van de inboedel werd niets gered. Alios was verzekerd. De niet-toolating van den heer Jacobus Polak. Naar wij vernemen heeft de heer Jacobus Polak besloten, geen gebruik te maken van zijn bevoegdheid om in beroep te komen bij do Kroon van do uitspraak van Gedeputeerde Staten, waarbij bevestigd word zijn niet-toe- lating als lid van den Raad voor Amsterdam IV. De heer Polak zal de nieuwe verkiezing in dit district afwachten. Te Tilburg is in den afgeloopen nacht een oud fabrieksgebouw van V. Seu- meren gèdeeltelykverbrand. Vooreen aanzienlijk bedrag daarin geborgen hennezaden werden een prooi der vlammen. Oorzaak onbekend. Ver zekering dekt de schade. Te Zwaagwesteinde (Fr.) is gister nacht de woning van den koopman S. de Boer geheel afgebrand. Niets kon gered worden. Alles was verzekerd bij de maatschappij „Dantumadeel". De brand te Stamboel. Amsterdam. Er heeft zich hier een comité gevormd tot inzameling van golden voor de slachtoffers van den grooten brand te Stamboel op 23 Juli j.l. Door dezen brand werden op oen dag 60.000 personen dakloos gemaakt en duizendontot den bedelstaf gebracht. Dit comité heeft een circulaire ver spreid. Voor de ouders van meer ontwik kelde Dienstplichtigen. Waar op dit oogenblik de loting plaats vind en tevens hot oogenblik weder nadert, waarop de dienstplich tigen van de najaarsploeg zullen wor den opgeroepen, meenen wij wel te doen met nog eens te wijzen op do gelegenheid, welke aan beschaafde en ontwikkelde jongelieden geboden wordt om bij de Militaire School Compagnie te Amersfoort te worden opgeleid voor den rang van vaandrig. Do toelating tot deze instelling, welke het vorige jaar ruim 60 leer lingen telde, kan worden verkregen, hetzij op verzoek, na eenige verbin- tenis als kader-reservist, hetzij rechtens na zich te hebben opgegeven voor adspirant-militie-officier, in welke beide gevallen de eerste-oefeningstijd, des- gewenscht, op 1 October a. s. aanvangt en achter elkaar wordt volbracht, zoo dat de leerlingen omstreeks 15 Juni d.a.v. vaaudrig kunnen zijn. Waar deze opleiding het voordeel biedt, dat de leerlingen gezamenlijk wonen en leven, onder verstandige lei ding staan, zoowel bij als buiten hunne studiën en oefeningen en hunne Zon dagen en vacanties bij hunne familie kunnen doorbrengen, terwijl de plaats der vestjging zelve gezond en rustig is, daar twijfelen wij niet of vele oudeis zullen ook dit jaar van deze instelling voor hunne zonen gaarne gebruik maken. Nadere iulichtingen kunnen bij alle: militaire autoriteiten worden verkre gen, terwijl de Commandant der M.S.C. belangstellende bezoekers gaarne ont vangt. Te Hsngelo (O.) kwam de melkknecht van den heer O. S. met paard en kar, beladen met melkbussen in een sloot terecht. De knecht geraakte onder de^ kar en bekam vrij eastig letsel, zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Een dienstbode die mede op de kar gezeten waB, kwam met den schrik en een nat pak vrij. De in de bussen aanwezige melk ging verloren. Door de aanhoudende droogte ver plaatst de visch zich uit het ondiepe naar diep water. In de diepe Friesche meren wordt tegenwoordig flink ge vangen. Een 15-tal hengelaars uit het dorp Parrega vingen ruim 200 kilo visch waaronder een groote partij baars. De nu nog resteerende worden tot SPOTPRIJS uit verkocht. BURGERLIJKE STAND BEEUWIJK. GEBORENChristiaan Wilhelm, ouders R. Hendriksen en M. van*der OVERLEDENM. C. Rijkenhuizen, van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.3 te •Seydisfjord, laagdte stand 744.3 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige wind uit weste lijke richting, vortinderlijko bewolking', waarschijnlijk regenbuien, zolfde tem peratuur. VAN DEN El l'ectenhandel le Amsterdam 18 AUO. 1911. SUatslecuiugeii. Ned. Cert. Werkelijke j Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie i Amort. Schuld 3 pet, Russische Obl. 1906 5 pet. 1 ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mn.) 1898 4 pet. ld. Obl. (NieoFai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet tJapan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pot. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Dank en ('redlet-Instel llugeu. N0d. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting &Refining Oo. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. IU. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kof. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handol-Mij. C.v.A Mijnbouw M(jeii. Ketahoen" Mijnbouw Mjrj. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. PetroleumOndern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. O.v. A .„Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart M(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. .afgest. Pref. A. rabak-Oudernemingen. Bindjey Tabak My. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand „Silau" Asahan Tabak My. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian 'Corporation Iim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats- spoorwogon Aand. Zuid-Itafiaan. Spwmij. Serie ArH Obl. 3 pet. Warschau-Wèenen Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeiilngeu Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. Hollandacho Staatsfondsen zondor handel ovenals Russen en Portegeezon. Handel in culturen getemperd, mijnen eerder gevraagd, oliewrarden zeer vast. Amerikanen flauwer op New-York doch met vasten ondergrond. Geld gemakkelyk. Vorige koers. koer» van lieden 847a 84% 92% 66 05% 101% 101%. 91"/., 917, 93% 89% 91% 95 47% 101'/, 87% 105 87% 57% 212 50% 50% 70% 70%. 25 25 72%, 71'%, 235 9317. 184'/,, 237 3337, 92 91 040 73 640 71'/, 1637, 155 4247, 432 400 166 166 115 15 16% 1087, 1077, 42 47 4'%, 10%. 9% 83% 84 92% 92% 07%o 219 f140.— 98 28%, 1087, 14 169'/, 14 101% 102'/, 166% RS. nCt.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2