UflttMUOL Buitenlandse^ Nieuws. Brieven uit de Hofstad. BiaD.rxenla33.ca.. Gemengde Berichten. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, ONS ONDERWIJS. Advertenliën. LEERLINGEN^. Dinsdag 29 Augustus a.s„ van zaken in het geheele land. Voor de eerste maal werken thans de 4 voornaamste bonden van spoorweg personeel samen en aan 27 spoorweg maatschappijen is het werk neergelegd en dat Niettegenstaande alle bemidde ling door de rogeering aangeboden. Hoofdoorzaak van de staking is, dat de betrokken maatschappijen niet willen onderhandelen met de vertegen woordigers der spoorwegmannen. Do leiders der aibeiders vragen directe bespreking der grieven met de directies der maatschappijen en deze weigeren dit, omdat naar zij zeggen, de organisaties te weinig arbeiders vertegenwoordigen. Slechts ongeveer 25 °/0 is aange sloten en het is nog lang niet zeker, dat alle leden het werk zullen neer- leggen. Hot hoofdbestuur dat de lei ding thans in handen heeft, denkt echter zeer optimistisch. Zij verwach ten, dat behalve de aangeslotenen nog minstens een 70 duizend ongeorgani seerden eveneens het werk zullen sta ken. Het publiek is in het algemoen do staking niet sympathiek en deze antipathie is nog toegenomen, nu de spoor weg mannen aan hun eigen eischen het volgende hebben verbon den, n.l. dat de uitsluiting te Liverpool direct zal worden opgeheven als de uitgeslotenen weer dadelijk in dienst zullen worden gesteld. De reeders te Liverpool die naar aanleiding van do stakingen oen groot aantal arbeiders hadden uitgesloten, hebben om de spoorwegstaking zoo vlug mogelijk tot oplossing te brengen, onder zekere voorwaarden hieraan voldaan. Minister Buxton, die een paar dagen geleden de spoorwegmannen tot een conferentie uitnoodigde, heeft o.a. de leiders gevraagd wat de eigenlijke redenen waren, die er hen toebrachten een algemeen staking in het vooruit zicht te stellen. Daarop werd geantwoord, dat de spoorwegmaatschappijen de overeen komst van 1907 niet zijn nagekomen. Deze overeenkomst van 1907 bedoelde te scheppen een stelsel voor oplossing van geschillen door vertegenwoordi gers van directies en personeel en zoo noodig door arbitrage omtrent loonen en werktijden der spoorwegbeambten. Die Raad van Vertegenwoordigers der directies en arbeiders zou de geschil len bespreken en zoo zij tot geen be slissing konden komen, het geschil onderwerpen aan de uitspraak van een scheidsrechter, die kon worden be noemd door den leider van het Lager huis en óén der hoogste rechters in Engeland. Die overeenkomst zou zes jaar gelden met één jaar vooruit op zegging door een der partijen. Niet tegenstaande deze overeenkomst, die zelfs geteekend is door eenige der nu in functie zijnde hoofdbestuurders is toch plotseling een ultimatum van 24 uur gesteld. De directies hebben natuurlijk ge weigerd, te meer daar zij weten, dat de regeering zooveel mogelijk zal voor komen, dat het publiek de dupe van de staking wordt. Dit heeft Asquith bij de conferentie die minister Buxton met de vertegenwoordigers van het personeel had, ook gezegd. Algemeen was men van oordeel, dat uit de be middeling door de regeering aange boden, iets goeds zou groeien. Asquith stelde n.l. voor een onpartijdige konin-. klijke commissie te benoemen. De directies namen het voorstel aan, doch de arbeiders vermoedden er in een kapstok. Dit misverstand werd echter spoedig uit den weg geruimd, daar de, minister-president meedeelde tè heb-' ben bedoeld een oommissie ad hoe, die onmiddellijk met het onderzoek der grieven zou beginnen. Toch is plotseling de staking ge proclameerd. Of ze werkelijk alge meen zal wezen, dient te worden afgewacht. Zeker is echter dat de rogeering zonder zich verder in de geschillen te mengen, zal trachten den dienst die kan worden onderhouden, zooveel mogeljjk te beschermen. Een omvangrijke militaire macht staat reeds klaar om belangrijke punten te be zetten. De treinen die den dienst met het vasteland onderhouden, zullen militair - geleide krijgen. De conser vatieve bladen geven van het geheele conflict de regeering de schuld en vooral minister Lloyd George moet het ontgelden. De Westminster Ga- zette geeft als haar meening dat de regoering de ware opvatting van haar taak heeft. Zij moet trachten den nanvoef van levensmiddelen voor het publiek te waarborgen, maar, zegt het liberale blad de maatschappijen hebben ook te zorgen, dat dergelijke ernstige conflicten zooveel mogelijk worden vermeden. Kunnen zij dit niet. dan zal dit leiden tot wetgevende maatregelen, waardoor de regeering macht en bevoegdheid krijgt bij nieuwe conflicten tusschenbeide te komen. In hoeverre de staking is geslaagd, kan nog niet worden gezegd. .Misschien geven de berichten vandaag wol moer nieuws. Voor ouden van dagen. Het is niet de oude dag, maar zwakke of zieke nieren, die rugpijn, rheuma- tiek, urinekwalen, waterzucht, graveel, lendenjicht enz. veroorzaken. Ouden van dagen zoowel als jonge raenschen dienen te weten, dat de nie ren zorg dragen voor do afscheiding van het urinezuur en andere schade lijke stoffen uit het bloed. Wanneer deze organen hun werk behoorlijk doen gaat - het bloed er iodere drie minuten door heen en komt het er vol komen gezuiverd uit. Zijn de nieren echter verzwakt of ziek, dan kunnen de onzuiverheden in het blood or niet door de nieren uit ge filtreerd worden, liet met onzuiver heden bezwangerde bloed geeft dien tengevolge ziekte in plaats van nieuw leven aan alle organen in zijn omloop door het lichaam. Vandaar dat kwalen als do boven genoemde spoedig volgen, en het is dan ook van het grootste belang, dat menschen op leeftijd acht geven op do werking van hun nieren. Wanneer z-ij hun plicht niet behoorlijk vervullon, komt hom dan onmiddellijk te hulp mot Foster's Rugpijn Nieren Pillen, de standaardmedicijn voor de nieren en blaas. Zij versterken de nieren on maken hen gezond, zij stellen hen in staat om hun gewichtig werk weer be hoorlijk te doen pn als uw nieren go- zond zijn, houden zij ook u gezond. Let er op, dat do juiste naam Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen on do hand- teekening van James Foster op hot etiket voorkomen, dit behoedt u voor namaak. De echte zijn te Gouda ver krijgbaar bij de hoeren Wolff Co., Westhavon 11. Toezending geschiedt franco ontvangst van postwissel k f 1.75 voor óén of f 10.voor zes doozen. Engeland. De Staking. Men seint uit Londen d.d. 18 Aug. De regeering hoeft heden de onder handelingen met de bondon van hot personeel der spoorwegen voortgezet, totdusverre oogenschijnlijk echter vruohteloos. De bestuurders dier bon den gaan bijna onverpoosd met ver gaderen voort. Thomas een hunner secretarissen, verklaarde vanmiddag dat er in het geheele land 200,000 man van het spoorwegpersoneel staken. Hij voegde er aan toe, dat Schotland, Wales en Ierland geïsoleerd zijn, ter wijl binnenkort het spoorwegverkeer in het geheele land zal stilstaan. Ter wijl het verbond der transportarbeiders stappen doet om alle andere verkeers middelen stop te zetten. Het staat echter ondanks deze en dergelijke snoeverijen vast, dat de staking op de spoorwegen zich alleen ernstig uit breidt in de provinciën, terwijl het verkeer te Londen, ofschoon het ge stoord en onregelmatig is, niettemin voortgaathet verkeer der treinen wordt zelfs gaandeweg beter, naarmate de besturen der spoorwegen er in sla gen het stakende personeel te ver vangen. Onder deze omstandigheden gaf de beurs van een merkwaardig vaste stem ming blijk, zelfs in de Britsehe sporen, hoewel er toch koersdalingen voor kwamen. De reeders en havenarbeiders zijn tot een eindovereenkomst gekomen na een byeenkomst op het departement van binnenlandscho zaken vandaag. Uit hedenavond ontvangen berich ten blijkt, dat de spoorwegstaking ernstig is in Noord Engeland en Zuid Wales, slechts op sommige gedeelten ernstig op den Midland spoorweg, en feitelijk zonder beteekenis in Zuid- Engeland. De leiders der arbeiders schatten het aantal stakers op 200,000. Ondanks de staking te Londen is de sneltrein die aansluit aan de boot Voor Vlissingen, met brievenmalen en passagiers voor het vafljflfatyj, slechts twintig minuteii te lan^p^Kheornes aangekomen. r*** De Hoek van Hollandtrein verliet Liverpool-station op den gewonen tijd. Cannonstreet- en Holborn Viaduct stations zijn tijdelijk gesloten. De toe gangswegen tot Eastonstation werden door troepen mot gevelde bajonetten bewaakt. De spoorwegstaking in de provinciën breidt zich uit. Het spoorwegpersoneel van den Gfeat Western spoorweg te Plymouth heeft ook het werk neer gelegd. Duizenden telegrammen worden in het hoofdpostkantoor opgehouden, zoo groot is'de stroom van telegrammen, ook van menschen die logies in de zeebadplaatsen enz. afbestellen, daal de spoorwegstaking hen belet er heen fee gaan. Duizenden verlaten de zeebad plaatsen en keeren naar huis terug. Zestigduizend toeristen moeten in liet Manorland blijven, waar de levensmid delen schaarsch zijn. De regoering heeft er een schip met proviand heen gezonden. De toestand is hedenavond verer gerd. De schotsche on lersche mails zijn aan Easton-station ingeladen onder militaire bescherming. Geen enkoio trein verliet Marylebono-station voor het Noorden sinds vijf uur. Het station is in duisternis gehuld. Slechts enkele treinen liepen op de Londenscbo un- dorground-lijnen, waar de liftdienst vrijwel geheel is stop gezet. Een trein werd mot steenen gewor pen tusschon Victoria-station en Crys tal Palace. De ruiten werden inge gooid. Rusland. Do Peterburgscho correspondent van het Berliner Tageblatt meldt, dat op het station Wolnowacha bij Marioepol de ^uitzetting van allo Joden begonnen is. Het station is een punt van samen komst voor verschillende lijnen en er bevinden zich voel Joodsche winkeliers en reizigers. In Kiöf hoeft een ver gadering van kooplieden besloten de rogeering te verzoeken op te. li ouden met de vele onwettige uitzettingen van Joden en het inboslagnomon van hun artikelen, omdat die druk op den haindel in het geheele gebied door werkt. Toch werd er in deze vorga- dering al op gewozon, dat dit verzoek doelloos was, omdat Stolypin voor eenige dagen order gegeven hoeft, de Joden in geen gevaJ oenige tegemoet koming toe te staan. O08TENRIJK-H0NOAKUE. Keizer Frans Jozef is aan een groot gevaar ontsnapt. Do paarden voor zijn jachtwagen werden schuw en brachten hot rijtuig aan het slingeren, zoodat de Keizer gedwongen was onder hot rijden eruit te springen, wat de krasse oude heer met succes dééd. Geen wonder dus, dat het publiek den Keizer bij zijn terugkeer in lschl een hartelijke ovatie bracht. Griekenland. De Vossische Zoitung ontvangt een telegram uit Athene, volgens hetwelk de regeering. thans met meer kracht togen «het vormen van bondon op Grieksch* gebied schijnt £0 werk te willen gaan. Aan de prefecten en het openbaar ministerie heeft men strenge bevelen gogeveri, tegen leden van de zoogenaamde Vereeniging derOnver- schrokkonen, die oogenschijnlijk in Macedonië nationale propaganda voert, maar in werkelijkheid slechts roof en plundering ten doel heeft. Gisteren werd hier een aanvoerder van zulk een rooverbende gevangen genomen, genaamd Otto Hoszlipp, een Duitsoher van afkomst, die reeds vroeger in Macedonië zijn schandelijk bedrijf heeft uitgeoefend en twee jaar geleden, ter verkrijging van een los geld, den zoon van den Italiaanschen minister Baltazzi wilde gevangen nemen. Duitschland. Eergisteren hoeft in het Theater des Westens, een van de grootste schouw burgen tq Berlijn, een felle brand ge woed. 't Was juist tegen het openen van de deuren toen plotseling het licht uitging. Dit veroorzaakte onder de wachtende menigte ongerustheid, zoodat de menschen niet durfden bin nen gaan. Een oogenblik later sloegen de vlammen op uit den achtergevel van het gebouw. Het tooneel en de zitplaatsen zijn volkómen vernield. Ge lukkig zijn, al is de schade groot, geen menschenlevens te betreuren. De strijd om de levensmiddelen heeft in de warenhuizen te Berlijn, die Voor heden bijzonder lage prijzen, (toch nog aanmerkelijk hooger dan de gewone) hadden aangekondigd, zulke afmetingen aangenomen, dat de afdee- lingen voor levensmiddelen van tijd tot tijd gesloten moesten worden, om dat het gedrang te groot werd-Voor de banken, waar groenten, vruchten en gevogelte verkocht worden, voch- *ten de menschen letterlijk om een plaatsje. De Marokkaansche quaestie. De Nordd. Allg. Ztg. schrijftNaar wij vernemen is de Fransche gezant Cambon voornemens eerstdaags naar Parijs te gaan om over de tot dusver gevoerde onderhandelingen in de Ma rokkaansche quaestie zijn regeering mondeling verslag uit te brengen. Na den terugkeer van den gezant Worden de onderhandelingen hervat. Hofrat Dr. Wehle, to Dresden, schrjjft„Het natuurlijke Franx Jottcf-hxeerwater hob ik in de kliniek voor vrouwenziekten met het beste gevolg aangewend, on ik kan het dan ook op do meest nadrukkelijke wijze aanbevelen." XVIC. In èon vorigen brief schreef ik over de quaestie van do bezetting der stem- buroau's bij verkiezingen naar aan leiding van het gebeurde bij de jongste plaatselijke stembus. Ik liet mij toen nog wat voorzichtig uit, al had ik voldoende inlichtingen om de zaak bij den waron naam te noemen. Maar ik wilde liever wachten tot do zaak in den Raad bij hot ondefzook der geloofs brieven aan de orde kwam om dan op offieiöelo gegevens to kunnen afgaan. Ik schreef toen „Vooral na de slui ting dor stembus blijft bij ons telkens weer, hoe ongeschikt verschillende hoeren voor deze taak zijn de resul taten kloppen telkens niet en waarom het te verzwijgen er zitten ook mannen (in het stembureau) wier onpartijdigheid in twijfel getrok ken wordt, terwijl toch strikte onpar tijdigheid voreiseht wordt bij het al- of-niet toelaten tot de stembus en bij het'al-of-niet ongeldig verklaren van stembiljetten." En in 't algemeen kwam ik er tegen op, dat men politieke man nen in do noodzakelijkheid brengt om rechter te zijn in oen zaak waarin zij partij gekomen hebben. Wat .nn officieel gebleken is, is nog veel erger dan wat men wist en ik aarzel geen oogenblik het gebeurde een schande voor den Haag te noemen. In een der stembureau's toch heeft do Voorzitter; die de andere leden van het stombureau de processen-verbaal oningevuld, dus van tevoren liet teeke nen, aan alle linksche oandidaten to weinig stemmen toegekend en aan allo rochtscho te veel, een op zich-zelf reeds zeer bedenkelijk feit, waar er niet minder dan 8 candidaten waren. En de verschillen zijn zoo groot, dat een anti-revolutionair, dien het stem bureau gekozen verklaarde, minder stemmen bleek te hebben dan 2 der metf-gekozen verklaarde sociaal-demo craten, die door don Vöorzitter van het stembureau al zeer stiefmoederlijk wer den bedeeld Voeg daar nu bij, dat kiezers, die in het bewuste stembureau aanwezig waren, er op attent gemaakt hebben, dat de cijfers, die de voorzitter meedeelde, niet deugden zonder dat daarvan eenige notitie werd genomen en dat tot overmaat van ramp het veelbesproken pak stembiljetten, dat volgens de Kieswet gezegeld moet worden en blijven en volgens oogge tuigen ook gezegeld is geworden, aan de commissie van onderzoek onge zegeld ter hand is gesteld, dan vraagt men zich afhoe is dat alles mogelyk, wat zijn dat voor toestanden En nóg is hiermee niet alles ver meld De eerst aangewezen voorzitter, een antirevolutionair leider kreeg ver hindering om zijn functie waar te nemen. In plaats nu het oudste lid aan te wijzon als voorzitter, iemand die zulks reeds meer geweest was en die bereid was het voorzitterschap waar te nemen, werd na een onder houd tusschen dit lid en den secre taris der anti-revolutionaire kiesver- eeniging, een ander, toevallig een goed-antirevolutionair voor het presi dium aangewezen, die Haarmee zeer slecht overweg kon en die bij het oplezen alle fouten maakte. Het is waarlijk te veel gevergd om bij dit alles nog aan „toevallige" ver gissingen te denken. En een ieder is dan ook onder den indruk dat hier geknoeid is in het belang van den antirevolutionairen candidaat en in het nadeel van de socialisten. Er is nu geen blijvend nadeel ge sticht Door de toevallige controle van vrijwilligers zjjn de onregelmatigheden ontdekt en een nieuwe verkiezing zal worden uitgeschreven, terwijl eeii com missie het gebeurde zal onderzoeken en tevens in 'fc algemeen de quaestie van de bezetting der stembureau's zal nagaan. Dit laatste verheugt mij het meest en dat de Raad de betreffende voor stellen, van een socialist nog wel, met algemeene stommen aannam, bewijst Wel de ernst van hetgeen geschied Want men bedenke wel waarom het hier gaat. Of die voorzitter bewust of onbewust geknoeid heeft, is per slot van rekening bijzaak. Maar een feit is, dat ten onrechte iemand, die niet verkozen was, gekozen is verklaard door de autoriteiten die daar voor aamgewezen zijn. De fout is of wordt ditmaal hersteld door toevallige om standigheden. Wie zal echter zeggen, hoe vele afgevaardigden op gelijke wijze niet reeds ten onrechte zitting namen? Hoe dikwerf werd iemand gekozen met slechts enkele stemmen meerderheid, terwijl nu gebleken is, dat één stombus zich tien- en honderd tallen stemmen vergissen kan Doze geschiedenis heeft in breeden kring diepen indruk gemaakt. Wat men ook soms hoort over politiek of verkiezingen, dit stond toch vast, dat de tellerij zuiver ging, dat de uitslag eerlijk was en het vertrouwen hierin is nu geschokt en terdege ook. Hoofdzaak is nu, en dit niet alleen voor de Hofstad want iedero ge meente staat hierin gelijk dat men middelen berame, om dit vertrouwen te doen terugkomener moet toch allerwegen een absoluut vertrouwen te dezer zake kunnen bestaan. Ge makkelijk zal het niet zijn om afdoende' middelen te vinden, maar hoe dan ook, de kiezers moeten er op kunnen rekenen, dat iodeje vergissing, hetzij uit onbenulligheid, hetzij uit oneorlyk- heid, voortaan uitgesloten is. Ook do Overheid heeft hierbij belangvoor volksvertegenwoordigers, die prijs stel len op moraliteit, moet het al een heel onaangename gewaarwording zijn wan neer mogelijkheid bestaat, dat zij hun plaatsje op de groene 'banken „hij vergissinginnemen. En dan nog ietsEr moet nu een niouwo verkiezing plaats hebbende wet wil 'tzoo. Maar feitelijk staat nu vast, dat oen dor socialisten de meer derheid kreeg en dus verkozen had behooren te worden. Al ben ik vol strekt geen voorstander van een en al te sterke toename van het roode smal deel in onze vroedschap, hoop ik toch dat alle andere partijen dezen zetel aan do 8. A. P. zullen laten. Deze zetel 'toch kwam haar toe en alleen door de kromme sprongen van een stembureau-voorzitter kwam de socia list niet in den Raad. Ik zou 't infra dignitatem achten, om van dezen kans te willon profitoeren en opnieuw den strijd aan te binden. Laat deze na- verkiezing, die waarlijk geen eer is voor een groote stad, daarom bij enkele candidaat stelling afloopen. Dan wordt er van de oor ten minsto nog gered, wat nog gered kan worden. ik heb deze quaestie ietwat uit voeriger besproken, omdat zij van groot belang is een dergelijke kanker dient hoo oor hoe liever uitgesnedon te worden. Over andere onderwerpen, die ik nog had willen bespreken, daarom slechts een zeer kort woord. En dan herdenk ik ook hier met grooten eerbied het heengaan van twee stadgenooten, die iedor op hun gebied een groote fleogte achterlatenIsraëls en De Marez Oyens beider overlijden was onverwacht, zij 't ook dat het leven van den nestor der schilders reeds lang aan een zijden draad hing. Ik heb hen beiden gekend en zal beiden nimmer vergeten om de vele uitnemende eigen schappen van hoofd en hart, die beiden sierden. Men zal Israëls niet meer zien het Btrand en op de concerten waarvan hij een zoo getrouw bezoeker was. En Oyens zal men in de Eerste Kamer missen, waar hij ondanks zijn ernstige hardhoorendheid een zoo bijzondere plaats innam door vorm en inhoud zijner op hoog peil staande redevoe ringen. Bij beiden was alles écht, bij Israëls zijn knnst, bij Oyens zijn vroom heid. En ik herinner mij nog zoo levendig, hoe grooten indruk het maakte, tpen Oyens in den Senaat klaagde over het verval van het geloof. Toen dacht niemand aan politiek, al was het een politiek debat en wat De Marez Oyens zei, maakte ook op hen, die pal tegenover hem staan, een indruk die niet verdwijnen zal. Dat zulke mannen ons verlaten, stemt droevig, al is het voor de nabestaanden en voor allen, die de overledenen mochten kennen, een troost, dat hun leven zoo welbesteed was. Beiden waren van een benijdenswaardige werkkracht, kenden geen rust en waren nimmer zelf voldaan over hun arbeid. Beiden zijn heden naar hun laatste rustplaats geleid, beiden onder Konink lijke belangstelling. Israëls uitvaart was als die van een koning en toch hoe eenvoudig ging alleseven een voudig als de Meester, was zijn be grafenis op het eenvoudige Joodsche kerkhof aan den Scheveningschen weg. Duizenden en duizenden hebben hem een laatsten groet gebracht; velen hebben gedubiëerd, bij wiens begrafe nis zij gouden tegenwoordig zijn, waar beider stoffelijk hulsel tezelfder -ure aan den schoot der aarde werd toe vertrouwd. Om Oyens' graf stonden voornamelijk de meer intellectueele kringen der residentie, op den weg naar Israëls' rustplaats stond heel het volk in al zijn lagen, vol eerbied een laatsten groet brengend aan dezen grooten doode. Israëls en De Marez Oyens, niemand zal hen vergeten 1 HAGENAAR. Naar aanleiding van het ook door ons aan de N. R. Ct. ontleende be richt, dat de Oostenrijks che aartshertog Karl Stefan en zijn gemalin te Rot terdam met de Ministers van justitie en waterstaat, de heeren Regout had den gedineerd, wordt opgemerkt, dat dit onmogelijk juist kan zijn, daar de beide Ministers Regout mot buiten- laiidsch verlof zijn, do oen in Zwit serland, de ander in België. Het Tarief. Wij lezen in het Algemeen Neder- landsch Exportblad iets over de papier industrie dor geheele wereld, waarbij wij de groote rol, welke ons land in die nijverheid speelt, besproken en verklaard zien. Wij geven daarom de beschouwingen van genoemd week blad weer en herinneren er aan, dat deze zijn ontleend aan een schrijver, die geacht mag worden te staan buiten den strijd over ons tarief. •De enorme stijging van het papier- verbruik sedert 1875 zoo zegt dit weekblad vindt haar oorzaak in de toenemende algemeene ontwikkeling en welgesteldheid en verder in het stygende bevolkingscijfer. De papier productie in de belangrijkste produc tielanden, Duitschland, Groot-Brittan- nië, Frankrijk. Oostenrijk-Hongarije, Italië, Rusland met Finland, Holland, België, Zweden en Noorwegen, is vol gons Frans Krawany, de schrijver van een onlangs verschenen, zeer belangrijk werk over de papierindustrie in do jaren 1875-1908 van 7.4 tot 42.4 millioen q. gestegen. Wat den uitvoerhandel van papier betreft, betoonen de Europeesche lan den zich zeer actief en de niet-Euro- peesche landen zich buitongewoon passief. Do invoer der Europeesche landen bedroeg rond 2.5 millioen en de uitvoer 818.5 millioen guldon, tor- wijl de invoer der niefc-Europeescho staten op 148 en de uitvoer op slechts 38 millioen gulden wordt geschat. Bij den totalen internationalen buitenland- schen handel zijn do drie aan zacht hout zoo rijke Scandinavische landen, Zweden, Noorwegen en Finland met meer dan een dorde gedeelte betrok ken. Op Duitsche rekening komen 16.23 pet. en op die van Holland niet minder dan 22.24 pet. Eenige der belangrijkste pagiana's van dit wetenschappelijke boek zijn gewijd aan Holland, net land, waarvan de hoogst belangryke plaats welke hot onder de papierindustrielanden in neemt, volgens den schrijver, niet ge noegzaam bekend is. Wel weet men, dat Holland in de geschiedenis dor papierindustrie en bij de vervolmaking der papiertechniek een eerste rol heeft gespeeld en dat een der voornaamste machines van de papierindustrie met den naam „Hollander" wordt aange duid, dooh niet aan elkeen zal het bekend zijn, dat de Hollandsche papier industrie in het jaar 1908 aan verr schillende papiersoorten 812.500 q. en aan bordpapier 1.131.000 q. fabriceerde. üe verklaring voor deze enorme productie en uitvoer (een waarde ver tegenwoordigende van rond 71 mil lioen gulden, waarvan 50 millioen aan bordpapier) meent de schrijver daarin te vinden, dat het aan bosschen arme Holland als vr ij handelstaat alle grondstoffen en machines goed- kooper kan betrekken dan andere landen en aldus met goed gevolg zelfs met die landen kanoonenrreeren, welke uitgestrekte wouden binnen de eigen grenzen bezitten. Bij een fietswedstijd te Boschkapelle werd een fiets verloot. Het rijwiel viel ten deel aan iemanddie het ge bruik zijner beenen mist en zeer go- brekkig op twee krukken loopt. Van een verdienstelijk man. „De heer P. Th. van Bemmel, onderwijzer te Weert zoo meldden dezer dagen de nieuwsbladen werd bij zijn f ouden ambtsjubilé door H. M. de [oningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau en door Z. H. paus Pius X vereerd met het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Van het R. K. kerkbestuur ontving hij een groote gouden medaille wegens het gedurende 50 jaar onafgebroken vol gen van den ommegang der processie met de schoolkinderen. De gemeente offreerde hem een wandelstok met gouden kruk." Van een misschien nóg verdienste lijker man. Te Berkel valt dit jaar den heer P. Smeijers het zeldzame voorrecht ten deel van niet minder dan vier medailles te ontvangen; óén Voor 25-jarig lidmaatschap der H. Familie, één voor 25-jarig lidmaat schap van het zangkoor, één, wijl hij achtereenvolgens 25 jaar do bede vaart naar Schorpenheuvel heeft mee gemaakt en één, wijl hij 25 jaar broe- dermeester is dierzelfde processie. (Contr.) Men schrijft uit Scheveningen aan de „Nederlander" Gisteren was het 25 jaar geloden, dat de strafgevangenis te Seheventn- gen in dienst werd gesteld. Ging be grijpelijkerwijze dit jubeleum met stille trom voorbij, een der gevangenen, die nog 4 jaren tegoed heeft, kon zich met zooveel bescheidenheid nie vereenigen en stelde een der beambten voor dezen dag te herdenken met een huiselijk feestje, waarop het welbekende„Wij gaan nog niet naar huis" de feestzang zou zijn. Het voorstel is gewezen van de hand. Naar men verneemt, heeft do bur gemeester van 's Gravonhagojde com missie uit den gemeenteraad, betref fende de samenstelling der stembureaux en tot het instellen van een enquête naar de verrichtingen van het stem bureau in de Stortenbekerstraat aldaar samengesteld uit de raadsleden mr. Snouck Hurgronje, Vas Dias, mr. De Groot, Hoejenbos en baron Mackay. Gistermiddag togen 4 uur is te Sche veningen nabij do haven oen 12-jarige Scheveningsche jongen bij het baden in zee verdronken. Visschers hebben hem nog uit het water gehaald, maar men kon de levensgeesten niet moor blijvend opwekkend, hoewel hij aan vankelijke nog toekenon van leven gaf. Het lijk is per brancard naar de ouder lijke woning vervoerd. Een groot oud Fransch oorlogsschip bestemd om te Hendrik Ido Ambacht te worden gesloopt, werd door do 2 sleepbooton de Roode Zee en de Zwarte Zee naar de bestemming gesleept. Voor den mond van de Maassluische haven is het echter op den Rozen- burgschen wal vast geraakt. Het is den sleepbooten niet gelukt ook niet assistentie van twee andere sleepboo ten, do Rozenburg on Vlaardingen hot schip vlot te trekken. Het gevaarte zit onbeweeglijk op het droge. Opgave der Personen, die zich gedurende de week van 11 Aug. tot 18 Aug. in de ge meente gevestigd of deze verlaten liabben. GEVESTIGD: Th. van Kleef fabrieksarbeider, van iJsselstein in Varkenmarkt 27. H. Verboom metselaar van Reeuwijk in G. Ketelstr. 31. P. E. van Wijk, van Gravenhage in Van Beverninghlaan 7. G. Vos, van Venlo in Boelekade 133. A. M. van Hemert van Ammerzoden in Kattensingel 4. A. van den Arend, meubelfabrikant van Waddinxveen in Nieuwe Gouwe 3. C. J. Hoogeveen, agent Vooruitgang van Boskoop in Kattensingel 70. Wed, Al venaar, van 's Gravenhage in Baanstraat 48. J. A. Schuld, winkelchef van Rot terdam in Markt 52. H. W. J. Swinkels, winkelbediende van Breda in Gouwe 152. P. S. Braspenning, kleermaker van Princenhage in Keizerstraat 71. VER TROKKENEN J. G. uan den Mark, uit Bleeker- singel naar Utrecht, Knopstr. 41. A. Bos, uit Wijdstraat 12 naar Kou- dekerke. B. Kasteleijn, uit Achter de Vischm. 98 naar Benschop. C. F, Okkerse, uit R. v. Cats weg 56 naar Zoetermeer. A. R. J. Adriaansz, uit IJssellaan 100 naar Zutphen. F. van Velzen, uit Wilhelminastr. 30 naar Rotterdam, Hooglandstr. 99a. W. Verboom, uit Wachtelsfcraat 46 naar Moordrecht. G. Mogendorff, uit Karnemelksloot 65 naar Keilen. J. M. A. Reekers, uit Gouwe 153 naar Amsterdam, 1° van Swinden- straat 52. P. J. van den Berg, uit Raam 31 naar 's Gravenhage, Veerstr. 38. N. J. H. Houtman, uit Karnemelk sloot 14 naar 's Gravenhage, Paulus Potterstaat 6. H. Wichersen, uit Turfmarkt 16 naar Apeldoorn. J. P. M. Löbler uit Westhaven 25 naar Oudenbosch. O. M. de Keijzer, uit L. Dwarsstr. 2 naar Westwoud C. L. Rond, uit Zeugstaat 95 naar Steenwijk. J. de Bruin, uit WijdepooslO.3 naar Nijmegen. Onze Geïllustreerde Weekbladen. De Wereldkroniek van 19 Aug. geeft een groot portret van Jozef Israëls en wijdt een artikel aan zijn nagedachtenis met verschillende reproducties naar werken van den grooten meester. Ver der zijn opgenomen foto's van het concours-hippique te Zeist, de werk staking in Engelangd, een kijkje op het Metereologisch Instituut te Rotter dam, fotp's van wijlen Mr. J. C. do Marez Oyens, Ds. P. H. Hugenholtz en Eliso HaightonPrins Hendrik te Dresden, do deelnemers aan den water polo-wedstrijd Holland-België Zondag j.l. alhier gehouden, feuilleton enz. Met Leven van deze week geeft een aardige beschrijving met talrijke foto's van het leven der forensen (menschen die die buiten wonen en in de stad hun dagelijkscli werk verrichten), de ramp met het s.s. „Gutenberg", Pisuissoon Blokzijl, Prins Hendrik in Dresden, foto van wijlen My. J. C. do Marez Oyens, Schoonhoven's toren, Trier, oen der oudste Duitsche steden, schotsen en feuilletons. Pak me mee van 19 Aug. bevat Het portret van den op 87-jarigen leeftjjd overleden schilder Jozef Israëls. Het bezoek van Prins Hendrik aan Harderwijk. Lawntennis-wedstrijden te Schevejiingen. Concours-Hippique te Zwolle. Concours Hippiquo te Zeist. De tweedaagsche pleziervaart van journalisten. Do staking van de dok- arbeidors te Londen. Do Revolutio 111 Perzië. De in vieren gebroken Rijnaak to Rotterdam. Do R. K. Kerk te Haar lem verbrand. Boschbrand te Zorg vliet, Draadlooze telegrafie. Pisuisse en Blokzijl terug in Nederland. Hot Roomhuis in het Haagsche Bosch. Ernstige ketelontploffing te Rotter dam, met 3 foto's. Ten slotte Portrotton van bekende landgenooten, boeiendo Schetsen, de rubriek van Redacteur X, hot Kindornummor „Ons Prinsesje" en het vervolg van don nieuwon roman, getiteld „Zijn Eed Getrouw" door Beatrice Walsh. De Prins van deze vpeek geeft het portret van Mr. J. C. de Maroz Oyens als voorplaat. Verder zijn o.a. opge nomen foto's uit Taliwang, grooto brand te iJsselstein, Paus Pius X den zogen uitspredondo, do vordering van den bouw van het Vredespaleis, de kweekerij Moerlieim to Dedemsvaart, de ramp in de haven te Rotterdam, de zwemwedstrijden verleden week alhier gehouden, aan hot strand to Zandvoort, Jozef Israëls en andere actueele foto's, schetsen, romanvervolg en romanbijvoegsej. Paljas hooft zeer scherpe caricatu- ren over het ongeluk in de Maas, waarbij twee huzaren verdronken, do geforceerde marschen der infanterie en de Valk-affaire. Predikbeurten te Gouda. Zonday. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorin. 10V2 ure. Prof. Dr. T. CAN- NEGIETER, Hoogl. te Utrecht. GROOTE KERK. Vroegpreek ten 7l/2 ure. Ds. VAN DOORN, pred. te Sluipwijk. Voorm. ten 10 ure. Ds. BIJL. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. KLEINE KERK. Namidd. ten 2 ure. Ds. TEN BOSCH. Kinderpreek ten 5 ure. J. VISSER, Godsdienstonderwijzer. LUTHERSCHE KERK, Voorm. ten 10 ure. Ds. J. BERG MAN, pred. te Rotterdam. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensd. 23 Aug. Ds. BIJL. GROENTEN- VEILING. Zaterdag 19 Augustus. Bloemkool 1° soort v&n 1 0.tot f p. 100; Idem 2° soort van f 0.— tot f p. 100. Wortelen f 2.50 tot f 3.25 p. 100 bos. Kropsla f 1.50 tot f 3.p. 100. Postelein f 0.-— tot f 0.25 per mand. Prinsesseboonen f 0.60 tot f 0.82 p. 1000. Komkommers (gele) f 3.— tot f 6.—J idem (groene) f 4.— tot f 7.— per 100. Snijboonen f 1.80 .tot f 3.per duizend. Uien f 0. tot f 3.75 p. 100 p. Roodekool 9 ets. per stuk. Sav. kool 10 ets. per stuk. Groenekool 4 ets. per stuk. Andijvie f 1.50 tot f 2.25 per 100 bos. Aanvragen van werknemers op 18 Aug. 1 kantoorbediende, 1 kantoorlooper, 2 reizigers, 1 metselaar, 4 opperlieden, - 2 machinisten, 2 stokers, 1 machinebankwerker, 1 schoenmaker, 2 wftschvrouwon', 1 vperman, 4 grondwerkers, v •8 pakhuisknechten*, 3 loopknechten, Halfwas $f aankomende. 1 timmerman, 3 pakhuisknechten, 2 loopknechten, Leerlingen on jongens. 2 klerkjes, 1 timmerman. 1 tuinman, Aanvragen van werkgevers. 1 schilder, 1 bekwaam plaatwerker, 1 werkvrouw. Leerlingen en jongens. 1 bakker, 2 loopjongens. ui. Ingezonden. Niemand zal ontkonnon, dat tegen woordig vrjj wat menschen ontevreden; zijn, do menigte bonden van allerlei aard gotyiigon or van. Want waarom vereenigt mon zich? „Eendrachtmaakt, macht" is de leuze. Heeft men in zijn beroep grieven, één man is niet in staat die op te ruimen, mon veroenigt zich, houdt vergaderingen met of zonder geestelijk adviseur; patroonsbonden, werkliedenbonden, middenstandsbon den en wat niet al getuigen van dë togenwoordigo ontevredenheid. Sta kingen 011 uitsluitingen zijn aan de orde van don dag en ook de onder wijzers zijn niet vrij gebleven van de ontevredenhoidsbacil. Zij ook hebben hun veToonigingon, die nu en dan klachten doen hooron. Hot Nod. On derwijzersgenootschap, de onderwij zersbond, de vereeniging van hoofden laten op hun vergaderingen vaak klachton hooron, stellen verbeteringen voor, en vindon soms verhooring. De positie dor onderwijzers is, wat hot geldelijke betreft, zeker aanzienlijk verbeterd. Vast traktement, pensioen, wachtgeld geven den onderwijzers een gorusthoid, die mon vroeger niet kende, toon men hoogstens 14 dagen vacantio gaf om de schoolgeldon niot to missen, toen men moest doorwerkon tot men niet meer kon om zijn inkomen niet te verliezen, toen men by ontslag uit zijn botrekking wegens opheffing bui ten bestaan was. In dit opzicht hoeft men thans over het geheel geen reden tot klagen meer, als men het togenwoordige mot hot verledene vergelijkt. Maar er zyn andere grieven. Hoe de opleiding ook ingericht zij, de onderwijzer moet opgeleid worden. Na veeljarige studio volgen de exa mens, en de wet verklaart hem bevoogd om als hoofd eener school op te tre den. Had men vroeger de vergelijkendo examens, die behooren thans tot het verleden. Men wordt na sollicitatie effectief hoofd eener school. Een flinke titel, waarbij het vroegere meester armoedig afsteekt. Maar de oude meester was in waarheid hoofd. Hoevele autoriteiten staan nu niet boven het hoofd? B. en W. en de gemeenteraad behandelen geregeld allerlei onderwijszakende ijverige plaatselijke schoolcommissie laat zoo nu en dfan van zich hooren. In de groote gemeenten krijgt men reeds de plaatselijke inspecteurs. Dan heeft men het rijkstoezicht. Inspec teurs, districts- en arrondissement- schoolopzieners, allen zijn of beschou wen zich als de autoriteiten van het hoofd, die wijs doet aan hun verzoe ken of bevelen te gehoorzamen. De oude meester had een schoolopziener boven zich, en de toenmalige school opzieners waren over het geheel bij hun onderwijzers in hooge achting, zij waren de oprechte vrienden en beschermers van de onderwijzers als dit noodig mocht zijn. Oude onder wijzers zullen zeker nog aangename herinneringen van die schoolopzieners hebben. Hot tegenwoordige hoofd heeft auto riteiten boven zien, terwijl tal van verordeningen en reglementen zijn doen en laten als schoolhoofd regelen. En waren nu die autoriteiten bekwame schoolmannen, het zou nog zoo erg niet zijn, maar daaraan ontbreekt nog al iets. Het oude spreekwoord „Met het ambt komt het verstand" is nog al eens van toepassing. Van het on derwijs schijnt ieder wel verstand te hebben, on dit maakt dé positie van schoolhoofd in sommige gemeenten, arrondissementen en districten minder aangenaam. De verhouding van het hoofd en het personeel laat dikwijls ook te wen- schen over, vanwaar anders de onder wijzersbond en de hoofdenvereoniging? Elk heeft zijn klachten, een gevolg van de togenwoordige regoling. De onderwijzers worden op voordracht van B. en W. in overleg met den ar- rondissements-schoolopziènor door don geraoenteraad benoemd en hot hoofd der school hooft slechts advies uit to brengen, zoodat dikwijls ondorwijzers benoemd worden tegen den zin en tegen het advies van het hoofd, wat van zelf oorzaak is van een minder aangename verhouding. Kan men hem, die waardig geoor deeld is hoofd der sohool te zijn niet laten zorgen voor hot personeel, zoo noodig ondor goedkouring van hot schooltoezicht? Dg togenwoordigo re geling werkt dikwijls zoor ongunstig op de geheele school en vorooikankt •tal van onaangeiiftttinhoden tusschon hoofd en personeel. De onderwijzeros is op <3o school op haar plaats. Zij kan daar nuttig werkzaam zijn. Maar hot is zokeroon griof van vele onderwijzeressen, dot zij in sommige opzichten achter ge stold worden by do onderwijzers. En dan komt nu nog de bepaling dat zij tot het celibaat veroordeeld worden. Bij het aangnan van een huwelijk zyn zij krachtens vorordening eervol ont slagen. Is dit nn nog slechts in on- kelo gemeenten hot go val, spoedig kan oen wot verwacht worden dio de go- huwde ambtenares naar de huiskamer verwijsiEen uitmuntend middel om hot gotal onderwijzeressen te vermin doren Eerst hoeft men zo naar hot onderwijs gelokt, en nu wil men zo verwyderon, als zo voor haar botrek king geschikt worden! Zal do verbe tering van het ondorwjjs schatten kos ten, aan de grieven der ondorwijzers kan men zonder grooto uitgaven, te gomoet komen. Maar in do eerste tijden wacht ik niot veel verandering. Men is steodB aan het overpeinzen van hot groote rapport, dat nu juist niot veel omtrent het lagor onderwijs bevat. En toch is dat de grondslag waarop het ge- hoelo gebouw moet rusten. Zondor good lagor onderwys, blijft alios lap werk, en aan hot lager ondorwjjs ont- brookt nog al iets; vooreorst zal men het wijste doen om zich goon illusies t.e maken, het rapport zal nog wol oonigon tyd dienst doen als kapstok om allo noodige verbotoringon tot nador op te hangen. Een Oud-Onderwijzer. I)e Heer en Mevrouw A. BOOG AERDT Amsinoh betuigen hiermede hun bartel ijken dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij de geboorte van hun dochter. Krugerifl7ïïT4SL 19 Aug. 1911. V Voor de Volo blijken van belangstelling ont-mngen bij het ovor- lijden van onzo liyvo Moeder, Behuwd- en Grootmoeder botuigen wij onzen hartelijkon da/k. Uit aller naam, I. v. DANTZXG Jz. Gonda, 111 Aug. 1911. VAN T)e Directeur der Ambachfes avond- school maakt bekend, dat geiegonbeid zal bestaan tot inschrfjvhia van NIEUWE LEERLINGEN voor den aanstaanden.Cursus op in het gebouw der school aan do IIoutman8graoht, des avonds van 7 tot 9 uur. Om tot de laagste klasse fee worden toegelaten, moet men eene verklaring overleggen, afgegeven door hot hoofd eener lagere school in deze gemeente, dat men in den loop van dit jaar diens school heeft verlaten na haar tot het einde en met vrucht te hebben door- loopon. Zij die zoodanige verklaring niet kunnen overleggen of tot eene hoogero klasse verlangen te worden toegelaten, moeten voldoen aan een examen, dat zal worden afgenomen op Woensday 30 Augustus en Vrijdag 1 Sep tember a.s., des avondB 7 uur. üe Directeur voornoemd, B. E. SPIJKER Az. Gouda, Augustus 1911.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 3